Jump to content

Maide 33'te Bahsedilen Nefsi Müdafaa ve Kısastır

Recommended Posts

8 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Dursun aklıma gelmişken sorayım, aylık maaş mı veriyorlar, yoksa yazı/ileti başına mı ödeme yapılıyor size bu soytarılıklar için?

Selam

:) Ne oldu, çok özel yazılarınızla etkili olamayınca terbiyesizlik çıtanızı yukarı kaldırarak mı popüler olmaya çalışıyorsunuz?

(Ben de diyorum ne diyor bu ya, maaş filan diye. Zannettim ki gündüz çalışıyor olmamdan dolayı cevap yazmam gecikir falan filan diye... Saf ben ya, kendime güldüm :) )

Aslında benden duymanız gereken çok şey var, ve sizin de istediğiniz bu zaten. Ama hiç beklemeyin, seviyenize inmeyeceğim. 

Konuyla ilgili gerekli cevapları yukarda verdim hocam, belli ki iddianızdan da vazgeçtiniz. Zira seviyesiz iftiralara başvurmaya başladınız. 

Sitelerde Paylaş

Yine olmadı misyoner arkadaşlar, Karakterin derinliği ve gerçekçiliği  üzerinde biraz daha çalışmalısınız

Bir de açtığınız başlıklar ve ilk iletilerinize dikkat etmelisiniz, hemen niyeti belli eden heyecanlı girişler... Olmamış yine...

Selam

tarihinde Emre Karaköse tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Yine olmadı misyoner arkadaşlar, Karakterin derinliği ve gerçekçiliği  üzerinde biraz daha çalışmalısınız

Bir de açtığınız başlıklar ve ilk iletilerinize dikkat etmelisiniz, hemen niyeti belli eden heyecanlı girişler... Olmamış yine...

Selam

Benim herhangi bir misyonum yok. Sizin gibi saatlerimi günlerimi yorum yazılarına harcamıyorum. Misyonu olan sizsiniz. Bu forumu ziyaret amacımı daha önce belirttim.

Asıl seninki olmadı hocam, misyonunu tamamlayamadın. Kendince yorumlar yapıp "bakın burada açıkça şöyle diyor" demekle olmuyor bu işler. Senin anladığın ve anlam çıkardığın kadar, benim de anlayabildiğim var. 

Benim için, senin misyoner olman da önemli değil, ne olursan ol. Kim olduğun ve neye inandığın umurunda bile değil. Ama benim inanmak ve inanmamak istediklerim var. Görmek ve bilmek istediklerim var. Böyle ikili atışmalar hoşuma gitmiyor açıkcası. Burda konuya yorumlarımı bitiriyorum. 

Hadi son kez selamını da alıyım da havada kalmasın; aleykümselam :)

Sitelerde Paylaş

Evet sadece savunma savaşına izin var görüldüğü üzere.

Bu arada kişilerin özgürlüğüne saldırmak, yani köleleştirme de yasak elbette. Şöyle yazmıştım:

Kuran köleliği kaldırmıştır

Bir de kölelik konusu sürekli sorulup duruluyor. Gerçi bazı yazarlar bu konuda gerekli açıklamaları yapmışlar ama ben de değineyim dedim. 

Kuran köleliği yasaklayıp insanların eşit olduğunu bildirmiştir. 

Kuran`da belirtildiği üzere peygamberlerin bile köle edinme yetkisi yoktur. Allah`ın dışında, yani yaratılmış bir şeye kulluk-kölelik en büyük günahlardandır: 

Zümer 
29. ALLAH, çelişen ortaklara sahip bir adam ile bir tek kişiye bağlı olan adamın örneğini verir. Bu ikisinin durumu hiç eşit olur mu? Övgü ALLAH`adır. Ancak çokları bilmez. 

(İnsanın tek bir efendisi vardır o da Rabbimiz. Yüce Yaratan`dan başka bir kimseye kulluk-kölelik şirktir ve bu ayette de yalnız Allah`a kul olan ile, yaratılmışlara da kul olanlar bir örnekle karşılaştırılıyor. Ve bu ikisinin aynı olmadığı belirtiliyor. ) 

Din bilginlerini, din adamlarını ve Meryem oğlu Mesih`i ALLAH`tan sonra rabler (efendiler) edindiler. Oysa, yalnız tek Tanrı`ya kulluk etmekle emredilmişlerdi. O`ndan başka tanrı yoktur. O, eş koştukları kimselerden de çok Yücedir. (9: 31)

De ki: `Kitaplılar! Bizimle sizin aranızda aynı olan bir ilkeye geliniz: ALLAH`tan başkasına kulluk etmeyelim ve O`na hiç bir şeyi ortak koşmayalım, birimiz diğerini ALLAH`tan sonra rabler edinmesin. ` Kabul etmezlerse, `şahit olun, biz müslümanlarız! deyin. (3: 64)

Ali İmran Suresi 
79. Ayet: Allah`ın kendisine kitap, bilgi ve peygamberlik vermiş olduğu hiçbir kişinin kalkıp da insanlara: "Allah`a değil bana kul olun" diyebilme yetkisi yoktur. Ancak: "Kitabı öğretmekte ve ders alıp vermekte olmanız sebebiyle Allah yolunun erleri olunuz!" der. 

Hud Suresi 2. Ayet: şöyle ki, Allah`tan başkasına kul olmayın! Ben size O`nun tarafından müjdelemek ve uyarmak için gönderilmiş bir peygamberim!

Enbiya Suresi 
98. Ayet: " Siz ve Allah`ın berisinden, kulluk/kölelik ettikleriniz, cehennem odunusunuz. Hepiniz oraya gireceksiniz. "

İslam dininden sonra hiçbir Müslüman köle edinememiştir(Kuran`daki gerçek İslam’ın uygulandığı dönemler). Ama cahiliye döneminden kalma kölelerin bırakılması adım adım olmuştur. Ayetler en ufak bir şeyde eldeki kölelerin serbest bırakılmasını, onlara maddi yardım yapılmasını ve çağı gelmişse-istiyorsa evlendirilmesini emreder. Örneğin: 

5 Maide Suresi
89 ALLAH rast gele ettiğiniz yeminlerden sizi sorumlu tutmaz. Ancak bile bile ettiklerinizden sizi sorumlu tutar. Yemininizi bozarsanız cezası, ailenize genellikle yedirdiğiniz yemeklerden on yoksulu doyurmak veya giydirmek veya bir köleyi salmaktır. Kim bulamazsa üç gün oruç tutmalı. Bu, bile bile ettiğiniz yeminlerinizin cezası. Yeminlerinizi tutun. ALLAH güzel karşılık veresiniz diye ayetlerini böyle açıklıyor. 

BELED
12. Zor yolun ne olduğunu bilir misin?
13. Köleleri özgürlüklerine kavuşturmaktır; 

Savaş esirlerinin bile köle edinilemeyeceği açıkça belirtilir. 

"Sonunda üstün geldiğinizde onları esir alın; onları ya karşılıksız veya fidye karşılığında salın. Savaş durumu kalkıncaya kadar bunu uygulayın. "(47-4)

Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah’a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler. (Nahl 75)

Burada da yine Allah`tan başkasına kulluk eden bir kimse ile, yalnızca Allah`a kulluk eden özgür insan karşılaştırılıyor ve kölelik yeriliyor. Ayrıca zenginliğin de fakirlikten üstün tutulduğunu görüyoruz ayette. Bu ve benzeri ayetler kulluğun sadece Allah`a karşı olması gerektiğini belirtmekte. 

Ve asıl, hırsızlığın bile yasak olduğu bir dinde, kölelik yani insan özgürlüğünü çalma tamamen kalkmış demektir. 

Düşünsenize, bir insanın arabasını veya kalemini izinsiz almak bile yasakken, o insanın kendisini çalarak köle edinmek hayli hayli yasaklanmış demektir. 

Yani bir insanın bir eşyasını bile izinsiz alamıyorsanız, o kişiyi kendinize zorla köle hiç yapamazsınız demektir. 

Ve yine ayetlerde belirtildiği üzere tüm insanlar dilediği gibi inanmakta ve yaşamakta özgür olduğuna göre imtihan dünyası gereği, yine kölelik yasaklanmış demektir İslam dininde. 

Selam ve sevgiler.

Emre_1974tr

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, Emre Karaköse said:

Kuran köleliği kaldırmıştır

Bok kaldırmıştır.

Böyle saçma salak iddialara uzun uzadıya cevap vermeye gerek bile yok, Kuran'ın köleliği onayladığı ve resmileştirdiği apaçık ortada olan bir gerçek. Köleliği kaldıran aydın, ileri görüşlü, vicdan sahibi, adalet duygusu olan insanlardır, bu insanların çabasını hiçe sayıp gidip aşağılık bir arap dininin köleliği kaldırdığını iddia etmek cahillikten, nankörlükten başka bir şey değil.

İşte bu dinciler insanlığın emeği, çabası elde edilen şeyleri çalıp gider aşağılık bir arap dinine mal ederler, bu resmen hırsızlıktır, nankörlüktür. 

Sitelerde Paylaş

Sizin muhammediniz Gandi'den daha aşağılıktır.(Yanlış anlaşılmasın Gandi'ye aşağılık demiyorum)Gandi kafir olmasına rağmen savaşmadan Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuştur.Sizin allah gönderdi dediğiniz bedevi ise sürekli savaş,yağma,ganimet peşinde koşmuştur.Ama kime anlatsak boş ki...Gider bedevi muhammede taparsanız.Ama Gandi'yi sorsam "o kim" dersiniz.

Sitelerde Paylaş

Emre Karakose, şöyle düşünüyor:

Bir şey kötüyse Kuran'in kaldırmış olması gerekir!

Bir şey iyiyse Kuran'in yasaklamaması gerekir!

Şiddet, kadın, kölelilik vs.. konularında 

bu ön kabulle başlıyor ayetleri analize. Niyet belli, gidilen yol belli, sonuç belli!

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, quayz said:

Sizin muhammediniz Gandi'den daha aşağılıktır.(Yanlış anlaşılmasın Gandi'ye aşağılık demiyorum)Gandi kafir olmasına rağmen savaşmadan Hindistan'ı bağımsızlığına kavuşturmuştur.Sizin allah gönderdi dediğiniz bedevi ise sürekli savaş,yağma,ganimet peşinde koşmuştur.Ama kime anlatsak boş ki...Gider bedevi muhammede taparsanız.Ama Gandi'yi sorsam "o kim" dersiniz.

Basbayağı Gandi'ye aşağılık diyorsun işte, yanlış anlaşılacak ne var?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Basbayağı Gandi'ye aşağılık diyorsun işte, yanlış anlaşılacak ne var?

Gandiye aşağılık demiyorum.Müslümanlara göre Gandi cehenneme girecek.Ama o kadar katliam yapan muhammed cennetin en iyi yerinde olacakmış.Yani demek istediğim müslüman olmayan Gandi bile müslümanların peygamber bellediği muhammedden daha iyidir.

Hem Gandiye neden aşağılık diyeyim?Sebebim mi var demek için?

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, quayz said:

Gandiye aşağılık demiyorum.Müslümanlara göre Gandi cehenneme girecek.Ama o kadar katliam yapan muhammed cennetin en iyi yerinde olacakmış.Yani demek istediğim müslüman olmayan Gandi bile müslümanların peygamber bellediği muhammedden daha iyidir.

Kuran'a göre aşağılık demen lazım o zaman.

Hem Gandiye neden aşağılık diyeyim?Sebebim mi var demek için?

Sizin muhammediniz Gandi'den daha aşağılıktır.

Bu cümleye göre Gandi'ye aşağılık demiş oluyorsun, Kuran'a göre aşağılık olan Gandi demiş olsan düzgün bir ifade olurdu.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, sağduyu yazdı:

Kuran'a göre aşağılık demen lazım o zaman.

Bu cümleye göre Gandi'ye aşağılık demiş oluyorsun, Kuran'a göre aşağılık olan Gandi demiş olsan düzgün bir ifade olurdu.

Benim yaptığım sadece bir yazım hatası.

Hiç şüphe yok ki ben Gandi'yi sizden çok daha iyi biliyor ve seviyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...