Jump to content

Kaos ve tesadüf aynı şey midir?

Recommended Posts

42 dakika önce, bilgix yazdı:

ben bunu merak ediyorum buna yönelik fikirleriniz nedir ve türkçe bir makale yazı varsa link yazar mısınız?

Aynı şey değil.

Kaos belirlenemez olayların davranışlarına verilen isimdir.

Tesadüf ise belirlenemez olayların oluşturduğu  sonuçlara  verilen bir isimdir.

Örneğin pazar yerinde dolaşan insanların davranışlarına kaos bu ortamda önceden belirlenmemiş bir şekilde arkadaşın ile buluşmaya tesadüf denir.:)

Sitelerde Paylaş

Kaos, olağanüstü ve dünyayı etkileyen olaylara denir, bu olayın kaynağı genelde bilinir, örneğin 1926'da ABD borsasında başlayan 1929'da zirveye çıkan tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz bir kaos idi. Kaosun tesadüfle hiç bir alakası yoktur, belki kaos esnasında bazı tesadüflerde artış olabilir, onun dışında herhangi bir ilişkisi yoktur.

Tesadüf ise örneğin sen bu forumun üyesisin, ben de üyesiyim, birbirimizi tanımadığımız ve birbirimizden haberimiz olmadığı halde aynı foruma üye olduk, bu bir tesadüftür. Gerçi bunun da kaynağını araştıracak ve derine inecek olursak tesadüfün de birbiriyle bağlantılı bazı kaynaklara tekabül ettiği sonucu çıkar. Çünkü kaynaksız tesadüf yoktur, kaynağı gün yüzüne çıkarılmamış tesadüf vardır.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, bilgivehis said:

Kaos, olağanüstü ve dünyayı etkileyen olaylara denir, bu olayın kaynağı genelde bilinir, örneğin 1926'da ABD borsasında başlayan 1929'da zirveye çıkan tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz bir kaos idi. Kaosun tesadüfle hiç bir alakası yoktur, belki kaos esnasında bazı tesadüflerde artış olabilir, onun dışında herhangi bir ilişkisi yoktur.

Tesadüf ise örneğin sen bu forumun üyesisin, ben de üyesiyim, birbirimizi tanımadığımız ve birbirimizden haberimiz olmadığı halde aynı foruma üye olduk, bu bir tesadüftür. Gerçi bunun da kaynağını araştıracak ve derine inecek olursak tesadüfün de birbiriyle bağlantılı bazı kaynaklara tekabül ettiği sonucu çıkar. Çünkü kaynaksız tesadüf yoktur, kaynağı gün yüzüne çıkarılmamış tesadüf vardır.

aslında ben de biliyorum farklı yönleri olduğunu ama derin düşününce tesadüf de kaos da nedenlerine hakim olamadığımız ve kontrolümüz dışında gelişen olayların etki tepki silsilesi olduğu açık. 

tesadüfen bi aksiyom olur ve o aksiyom kaosa yol açar etki -tepki.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 16.11.2018 at 18:31, haci said:

Evrende tesadüfler kaoitiktir.

Kaos ise tesadüfi değildir. Bir örnek oluşturur.

Çelişkiye dikkatinizi çekerim.

https://haci-haci.typepad.com/hacinin_yeri/2006/06/evrenn_uymak_zo.html

hacı yazını okudum ve sonunda bana hak vermişsin evren kaos yani tesadüfler üzerine kuruludur ama biz düzenli bir bakış açısıyla evrimleştiğimiz için ona kaos diyoruz aslında kaos teknik olarak düzenli bir kuraldır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...