Jump to content

Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

Recommended Posts

bütün pc oyunları konsol oyunları fizik kurallarını bozan sistemlere sahip ama büyük planda donanımsal yapısı o fizik kurallarını bozan hareketler belli fizik kurallarıyla işliyor

sorum şu pc oyunlarında donanımdaki fizik kuralları yazılımda nasıl çiğneniyor?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

17 dakika önce, bilgix yazdı:

bütün pc oyunları konsol oyunları fizik kurallarını bozan sistemlere sahip ama büyük planda donanımsal yapısı o fizik kurallarını bozan hareketler belli fizik kurallarıyla işliyor

örnek verebilir misin?

sorunu  anlayamadım.

Sitelerde Paylaş
On 06.11.2018 at 15:27, quayz said:

Yazılımda çiğnenmiyor ki.Overclocktan bahsediyorsan o sadece donanımının daha hızlı çalışmasını sağlıyor.Yani hız aşırtması oluyor.

bütün pc sistemi kuantum fiziği ve elektromanyetizmaya uyuyor mu?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, bilgix yazdı:

mesela oyunlarda fizik kurallarına aykırı olaylar ki çoğu böyle nasıl ayarlanıyor?

işlemciyi yoran hesaplamalardan kaçınıldığı için fiziksel kurallara uygun görünmeyebilir.

arabaların motorları yoktur mesela içi boş kutu gibidirler.:)

tekerlekler sabit devirle döner veya hiç dönmez ama arabalar hareket ederler.

çatıda yürüyen biri çatıyı geçtiği halde havada düşmeden durabilir.:0_80cbc_37a71a73_L:

oyunun senaryosu gerçek dışılık üstüne kurulu ise fiziksel kurallarada uyulmaz zaten.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...
On 06.11.2018 at 15:35, bilgix yazdı:

Oyunlarda fizik kuralları nasıl çiğneniyor? Ben oyun yapımcısıyım. Oyunu yaparken gravity değeri verilir ben dünya gibi bir gezegene gidipde no gravity verirsem uzaya uçarım bu çiğnemekmi oluyor anlamadım ?oyunlardaki fizik kurallarının donanımla ilgisi yoktur tamamen kod bütünüdür.

Sitelerde Paylaş
On 27.02.2019 at 18:01, anibal said:

Kodu yazarken, bir yerlerde o fizik kurallarını da yazarsınız. 

Eğer, oraya kafanıza göre bir fizik kuralı yazarsanız, oyununuz da o kurala göre oynayacaktır.

oyunlardaki karakterlerin bilinci var mıdır? :D

Sitelerde Paylaş

oyundaki karakterler 3b dir tamamen alan yapı arkası önü çevresi çizilir doğal olarak bizlerde 3b ileri teknoloji gelişmiş bir sistemin içinde olabiliriz. zeka olayınıda yeni botlarla yapabilirsin yeni botlar ara sıra doğal hareketler yaparak sisteme yakalanmadan ban yemeden oyun parası kasabilir. tabi bu kucuk bi yapay zeka ornegi ileride daha gelismis bi sistem olacaktir. 4 ayaklı bir yapay zekalı cihaz ayakta durmayı yürümeyi ve tepki vermeyi öğrenmiştir.

eğer dünyadaki kaynaklar başka gezegenlere geçmek için gereken teknoliji yapana kadar bize yeterde soyumuz tükenmezse 10 15 bin yıl içinde teknoloji akla hayale sığmayan bir sınıra gelecek.

tarihinde "dünyayaışınlanıpçoğaldık" tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 hours ago, bilgix said:

BU tartışmalı bir şey. Bilinç denen şey, sanal, soyut bir şey. Oyundaki kahramanlarda öyle. Sanal bir şeyin, gene sanal bir şey olan bilince sahip olamayacağını iddia etmek güç.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, bilgix yazdı:

Mesela roll oyununda düsman tam karsindayken kontrol ettigin karaktere arkasini döndürüyorsun. Karakterimiz bu sirada bilincli bir sekilde düsünüyor " Düsmana neden arkami döndüm durduk yere, böyle yapinca beni görmeyecek ve yanimdan gecip gidecek sanirim yoksa niye bos yere kestaneyi cizdireyimki"

Oyunlarda karakterler bazen sacma sapan bilincli haraketler yaparlar. Ölürler, tekrar dirilirler. Hic biride ben ne bok yiyorum burada demez.

Sitelerde Paylaş
On 01.03.2019 at 18:56, anibal said:

BU tartışmalı bir şey. Bilinç denen şey, sanal, soyut bir şey. Oyundaki kahramanlarda öyle. Sanal bir şeyin, gene sanal bir şey olan bilince sahip olamayacağını iddia etmek güç.

bilincin değişik bir formatı olma ihtimali yüksek yani?

Sitelerde Paylaş
14 minutes ago, bilgix said:

bilincin değişik bir formatı olma ihtimali yüksek yani?

Bunu söylemek zor. Üç tane çizgi çizip, ahada bu A harfidir diyorsun. Sonra da düşmüş dallara bakıp, şimdi burada bir A harfi var mı diye soruyorsun.

Yani, bilinç dediğin şey, somut bir şey değil. Öyleki, bir elektronun bile bilinci var, bu gayet kesin ve doğru olarak söylenebilir. Hal buyken, ötesi biraz karışık oluyor elbette.

Sitelerde Paylaş
On 01.03.2019 at 09:44, bilgix yazdı:

Onların bilinci yoktur. Onlara yapması gereken şeylerin kodunu yazarsın. Mesela düşmanı görürse ne yapacak? Ateşmi edecek kaçacakmı yada önce kaçıp sonra ateşmi edecek ? Yada 2 seçenekten birini rastgelemi seçecek? Bu yolları belirlersin ve o yapay zekada bunlar dahilinde hareket eder tamamıyla arka planda makine dili 0 ve 1 çalışır ve gücünü elektrik voltundan alırlar yani onların bilinci yoktur.kendilerine yeni şeyler ekleyemezler çünkü kodda ne yazıyorsa odur.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Dontcryforme said:

Onların bilinci yoktur. Onlara yapması gereken şeylerin kodunu yazarsın. Mesela düşmanı görürse ne yapacak? Ateşmi edecek kaçacakmı yada önce kaçıp sonra ateşmi edecek ? Yada 2 seçenekten birini rastgelemi seçecek? Bu yolları belirlersin ve o yapay zekada bunlar dahilinde hareket eder tamamıyla arka planda makine dili 0 ve 1 çalışır ve gücünü elektrik voltundan alırlar yani onların bilinci yoktur.kendilerine yeni şeyler ekleyemezler çünkü kodda ne yazıyorsa odur.

Oyunlardaki o karakterler bu kadar basit olmayabilir. 

İnsan denen şeyi fazla büyütüp, makine denen şeyi fazla küçümsüyorsunuz. 

İnsanda da, gücünü şekerden, oksijenden falan alan, arka planda 1 ve 0 larla çalışan, bir takım nöron, akson vs. gibi sinir hücrelerinden oluşan bir şey var ve bilincini ondan alıyor. 

Bugün, kendine bir şey ekleyebilen şeyler yazmak falan sıradan işler. Düşmanı görünce ne yapacağını senden daha isabetli şekilde tespit yapabilecek karakterler yazabiliriz bugün, kolayca. Tek sorun, biz yazarızda, sen onu oynatacak sağlam bir bilgisayar bulabilir misin, bulamaz mısın, o olur.

Sitelerde Paylaş
On 03.03.2019 at 02:22, anibal yazdı:

Oyunlardaki o karakterler bu kadar basit olmayabilir. 

İnsan denen şeyi fazla büyütüp, makine denen şeyi fazla küçümsüyorsunuz. 

İnsanda da, gücünü şekerden, oksijenden falan alan, arka planda 1 ve 0 larla çalışan, bir takım nöron, akson vs. gibi sinir hücrelerinden oluşan bir şey var ve bilincini ondan alıyor. 

Bugün, kendine bir şey ekleyebilen şeyler yazmak falan sıradan işler. Düşmanı görünce ne yapacağını senden daha isabetli şekilde tespit yapabilecek karakterler yazabiliriz bugün, kolayca. Tek sorun, biz yazarızda, sen onu oynatacak sağlam bir bilgisayar bulabilir misin, bulamaz mısın, o olur.

İnsan aciz bir varlık ben insanı yüceltmedim. İnsanlar makinelerden güçsüz.insanların tek yüce yönleri farkındalık olması koca evreni beyni içine alabilmesi onu fark edebilmesi fakat koca evren bizi fark edemez.biz olmazdak evrenin bir anlamı olmaz.gerçi onun da pek umrunda olmaz.Kendim oyun yaptığım için yapay zekalar ai ler yani verilen komutları yürütüyor sadece sinir dokuları olmadığından bir şey hissetmiyorlar.modelleri elle çizilmiş 3 boyutlu model riglenip animasyonlaştırılıyor. Daha sonra kodlanıyor ve nerde ne yapacağı söyleniyor. Kurşunlar ise projectile ball dan ibaret. Hız ve yön veriliyor trigger boxlar birbirine çarpıp tetiklerse hasar olayı gerçekleşiyor. Tamamen 0 1 koordinat . Daha fazlası değil ama ileri teknoloji için haklı olabilirsiniz bende öyle düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Dontcryforme said:

İnsan aciz bir varlık ben insanı yüceltmedim. İnsanlar makinelerden güçsüz.insanların tek yüce yönleri farkındalık olması koca evreni beyni içine alabilmesi onu fark edebilmesi fakat koca evren bizi fark edemez.biz olmazdak evrenin bir anlamı olmaz.gerçi onun da pek umrunda olmaz.Kendim oyun yaptığım için yapay zekalar ai ler yani verilen komutları yürütüyor sadece sinir dokuları olmadığından bir şey hissetmiyorlar.modelleri elle çizilmiş 3 boyutlu model riglenip animasyonlaştırılıyor. Daha sonra kodlanıyor ve nerde ne yapacağı söyleniyor. Kurşunlar ise projectile ball dan ibaret. Hız ve yön veriliyor trigger boxlar birbirine çarpıp tetiklerse hasar olayı gerçekleşiyor. Tamamen 0 1 koordinat . Daha fazlası değil ama ileri teknoloji için haklı olabilirsiniz bende öyle düşünüyorum...

Oyunlarda bir husus var, o dediklerini yapıyorsun, ediyorsun, aletinde onu render etmesi gerekiyor. Bunun içinde sıradan bir adamın evindeki sıradan PC'nin içinde bulabileceğin GPU'ya yükleniyorsun. Sonuçta o oyunu göstermek için PC kaynaklarını hemen hemen tüketmiş oluyorsun.

Belki bu bir tercih meselesi, GPU'yu yapay zeka için mi, yoksa grafik için mi kullanacaksın? Haliyle bu tercih, genelde grafikler oluyor. Basitçe, insanların tercihi, aptal sarışınlar malum.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

Oyunlarda bir husus var, o dediklerini yapıyorsun, ediyorsun, aletinde onu render etmesi gerekiyor. Bunun içinde sıradan bir adamın evindeki sıradan PC'nin içinde bulabileceğin GPU'ya yükleniyorsun. Sonuçta o oyunu göstermek için PC kaynaklarını hemen hemen tüketmiş oluyorsun.

Belki bu bir tercih meselesi, GPU'yu yapay zeka için mi, yoksa grafik için mi kullanacaksın? Haliyle bu tercih, genelde grafikler oluyor. Basitçe, insanların tercihi, aptal sarışınlar malum.

Aslında yapay zekalar cpu ya yüklenir mantıksal işleri işlemci yapar. Gpu grafiğe odaklanır gpu mhz ile çalıştığı için ghz ile çalışan cpu daha önde .gpuya sadece render görevi düşüyor . İnsanlar son zamanlarda tam aksine grafik değilde eski oyunları özlüyorlar oynanabilirlik hikaye ve atmosfer istiyorlar birde bugsız uzun oyun süresi.yinede bunlar yorucu işler  ...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...