Jump to content

Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

Recommended Posts

1 minute ago, Dontcryforme said:

Aslında yapay zekalar cpu ya yüklenir mantıksal işleri işlemci yapar. Gpu grafiğe odaklanır gpu mhz ile çalıştığı için ghz ile çalışan cpu daha önde .gpuya sadece render görevi düşüyor . İnsanlar son zamanlarda tam aksine grafik değilde eski oyunları özlüyorlar oynanabilirlik hikaye ve atmosfer istiyorlar birde bugsız uzun oyun süresi.yinede bunlar yorucu işler  ...

İyide, şöyle elle tutulur bir yapay zeka, GPU falan kullanmadan olmuyor. Hatta, bu işler için özel TPU'lar falanda var ortalıkta.

Aslen, buradaki seçim, kodu yazanın seçiminden biraz daha fazlası. Elindeki bilgisayarı üreten, sistemi AI için mi, yoksa grafik için mi üretecek? GPU'yu, mesela Nvidia GTX ile yaparsan, grafik performansı iyi, ama AI performansı düşük oluyor. Bunun yerine atıyorum TESLA K80 ile yaparsan, durum tersi oluyor.

Yani, AI ve Rendering, CPU/GPU gibi kaynakları aynı şekilde, aynı verimle kullanamıyor, daha özel donanımlar istiyor. 

Oyunların temel sıkıntısı bu, herşeyin real-time olması gerekiyor. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

3 dakika önce, anibal yazdı:

İyide, şöyle elle tutulur bir yapay zeka, GPU falan kullanmadan olmuyor. Hatta, bu işler için özel TPU'lar falanda var ortalıkta.

Aslen, buradaki seçim, kodu yazanın seçiminden biraz daha fazlası. Elindeki bilgisayarı üreten, sistemi AI için mi, yoksa grafik için mi üretecek? GPU'yu, mesela Nvidia GTX ile yaparsan, grafik performansı iyi, ama AI performansı düşük oluyor. Bunun yerine atıyorum TESLA K80 ile yaparsan, durum tersi oluyor.

Yani, AI ve Rendering, CPU/GPU gibi kaynakları aynı şekilde, aynı verimle kullanamıyor, daha özel donanımlar istiyor. 

Oyunların temel sıkıntısı bu, herşeyin real-time olması gerekiyor. 

Darboğaz olayından bahsediyorsan eğer bende darboğa oluyor diye geçen hafta amd Ryzen işlemci aldım. Şuana kadar oynadığım tüm oyunları 20 fps eksik oynuyormuşum onu farkettim. Real time rendering için yeni teknolojiler çıktı . Niagara ve real time light rays diye. Ekran kartları ve oyun motorlarıda buna göre gelişti. Her şeyin başı optimizasyon iyi optimize edilmiş oyun grafiği yüksek tutarken ai yi de yüksek tutabiliyor böylece keyif alabiliyorsunuz mesela god of warın son oyunu battlefieldin 3 4 ve 1 i gta 5 gibi oyunlar gayet kaliteli. Düşük bilgisayarlarda bile çalışabiliyorlar.ama tabikide en yeni teknolojiler için daha özel cpular var. Yapay zeka yapılırken bile farklı cpular kullanılıyor noral kodlama yapılıyor.(oyundakiler değil) oyundaki yapay zeka bilgisayar işlemcisi ile yapılırken gerçek hayattaki yapay zeka ise yapay sinir ağlarının birbirine bağlanması ve her ağın kendi  belleğinin olması yöntemiyle ve özel işlemcilerle yapılıyor. Ama yinede her şey yetersiz. 10 ghz de çalışan 20 çekirdekli işlemci ve 10000 mhz hızında ram gerekiyor ayrıca saniyede 1gb veri yazıp silebilen harddisk. Ancak o zaman güçlü bir yapay zeka olur. Ama o da yetersiz ?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Dontcryforme said:

Darboğaz olayından bahsediyorsan eğer bende darboğa oluyor diye geçen hafta amd Ryzen işlemci aldım. Şuana kadar oynadığım tüm oyunları 20 fps eksik oynuyormuşum onu farkettim. Real time rendering için yeni teknolojiler çıktı . Niagara ve real time light rays diye. Ekran kartları ve oyun motorlarıda buna göre gelişti. Her şeyin başı optimizasyon iyi optimize edilmiş oyun grafiği yüksek tutarken ai yi de yüksek tutabiliyor böylece keyif alabiliyorsunuz mesela god of warın son oyunu battlefieldin 3 4 ve 1 i gta 5 gibi oyunlar gayet kaliteli. Düşük bilgisayarlarda bile çalışabiliyorlar.ama tabikide en yeni teknolojiler için daha özel cpular var. Yapay zeka yapılırken bile farklı cpular kullanılıyor noral kodlama yapılıyor.(oyundakiler değil) oyundaki yapay zeka bilgisayar işlemcisi ile yapılırken gerçek hayattaki yapay zeka ise yapay sinir ağlarının birbirine bağlanması ve her ağın kendi  belleğinin olması yöntemiyle ve özel işlemcilerle yapılıyor. Ama yinede her şey yetersiz. 10 ghz de çalışan 20 çekirdekli işlemci ve 10000 mhz hızında ram gerekiyor ayrıca saniyede 1gb veri yazıp silebilen harddisk. Ancak o zaman güçlü bir yapay zeka olur. Ama o da yetersiz ?

Şöyle diyeyim, üstünkörü bir tensorflow uygulaması için, 4 tane Tesla K80 kullanmıştım, gene sürünüyordu alet. Ha, 40 çekirdek Xeon, 128GB RAM falan, onları saymıyorum hiç.

Mesele, kim önüne oyun oynamak için, bu 25 bin dolarlık makineyi koyar?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Şöyle diyeyim, üstünkörü bir tensorflow uygulaması için, 4 tane Tesla K80 kullanmıştım, gene sürünüyordu alet. Ha, 40 çekirdek Xeon, 128GB RAM falan, onları saymıyorum hiç.

Ben koymam 4 5 milyar veririm en fazla. 25 bin dolarım olsa oyun oynamam zaten paramı büyütmeye ve gezmeye bakarım. Napcam evde oyun oynayıp ? tensorflow nedir ilk defa duydum bir araştırayım.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, anibal yazdı:

Oha efsane programmış. Sürekli bir iş yaptırıyorsun ve makinede buna alışıyor ve öğreniyor. Ama bak burda cpu değil gpu önemli çünkü görsel çalışıyorsun cpuda önemli ama gpu daha çok işe yarar sağlam gpu lazım. 

Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...
On 03.03.2019 at 02:22, anibal yazdı:

Oyunlardaki o karakterler bu kadar basit olmayabilir. 

İnsan denen şeyi fazla büyütüp, makine denen şeyi fazla küçümsüyorsunuz. 

İnsanda da, gücünü şekerden, oksijenden falan alan, arka planda 1 ve 0 larla çalışan, bir takım nöron, akson vs. gibi sinir hücrelerinden oluşan bir şey var ve bilincini ondan alıyor. 

Bugün, kendine bir şey ekleyebilen şeyler yazmak falan sıradan işler. Düşmanı görünce ne yapacağını senden daha isabetli şekilde tespit yapabilecek karakterler yazabiliriz bugün, kolayca. Tek sorun, biz yazarızda, sen onu oynatacak sağlam bir bilgisayar bulabilir misin, bulamaz mısın, o olur.

Galiba bilgisayarlarin nasil calistigini anlatan guzel bir Turkce kaynak yok?

Lojik devreleri arastirdim biraz. Anladim ama hala eski anakartimi elime alip baktigimda kendimi bir aptal gibi hissediyorum.

Bu konulari basitce anlatan ingilizce bir kaynak biliyor musun?

Sitelerde Paylaş
22 hours ago, Aspergers said:

Galiba bilgisayarlarin nasil calistigini anlatan guzel bir Turkce kaynak yok?

Lojik devreleri arastirdim biraz. Anladim ama hala eski anakartimi elime alip baktigimda kendimi bir aptal gibi hissediyorum.

Bu konulari basitce anlatan ingilizce bir kaynak biliyor musun?

Konu basit olmayınca, haliyle basit anlatımı da çok olası olmuyor.

Sitelerde Paylaş
On 27.02.2019 at 05:09, Dontcryforme yazdı:

Oyunlarda fizik kuralları nasıl çiğneniyor? Ben oyun yapımcısıyım. Oyunu yaparken gravity değeri verilir ben dünya gibi bir gezegene gidipde no gravity verirsem uzaya uçarım bu çiğnemekmi oluyor anlamadım ?oyunlardaki fizik kurallarının donanımla ilgisi yoktur tamamen kod bütünüdür.

Oyundaki fizik motoru tamamen koddur. Sizin kullandığnız oyun motoru ki muhtemelen unreal veya unityden bahsediyorsunuz kendi içinde fizik motoru barındırıyor. bu da koddan başka bir şey değil. bundan başbaşka kuralların olduğu bir fizik simulasyonu da kullanabilirsiniz. zaten bu hazır fizik motorları evrende fiziğin çok ilkel bir modellemesidir. bunlarda dahili olarak elektromanyetizmayı bile bulamazsınız bırakın göreliliği vs. 

burada ne enterasan olurdu söyleyeyim. tüm koda biz hakim olmamıza rağmen farklı bir matematik veya geometri oluşturamıyoruz. bunu yapabilseydik mucizevi olurdu. yoksa bambaşka fizi kkurallarını olduğu bir evren zaten mümkündür ama başbaşka bir matematik hayal etmek güç.

On 01.03.2019 at 09:44, bilgix yazdı:

oyunlardaki karakterlerin bilinci var mıdır?

bilinç kavramı eğilip bükülebiliyor çünkü test edilebilir bir şey değil. oyundaki karakterlerin hür iradeleri var mıdır diye soralım. kesinlikle yoktur diyebiliyoruz. çünkü en gelişmiş yapay zeka oyun botunu bile alın. aynı algoritma aynı öğrenme seti ile aynı koşullarda aynı şeyi yapacağı ispatlabilir. yani yapacağı haraketler önceden bilinebilir öngörülebilir, deterministiktir. yani iradesi yoktur bunların. insan için, hayvanlar için ise böyle bir test yapamıyoruz çünkü inanılmaz kaotik bir evrende yaşıyoruz. irade onun için tartışma konusu oluyor. gerçi artık materyalistler bile katı deterministik bir evreni savunmuyor. iradeye kapı aralıyorlar. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, anibal yazdı:

Konu basit olmayınca, haliyle basit anlatımı da çok olası olmuyor.

Muhtemelen basitce anlatilabilir. Ama sorun onu anlatacak kisiyi bulmak.

Richard Feynman iyi bir ogretmen mesela. Fizigi bana o anlatsaydi, muhtemelen anlar ve severdim.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Aspergers said:

Muhtemelen basitce anlatilabilir. Ama sorun onu anlatacak kisiyi bulmak.

Richard Feynman iyi bir ogretmen mesela. Fizigi bana o anlatsaydi, muhtemelen anlar ve severdim.

Çok fazla fizik bilmem, ama bildiğim kadarıyla, bu mevzular fizikten daha karışık.

Sorun şu. Fizik falan, aslen somut olarak var olan şeyler, kafaya oturabiliyor kolay, örneklenebiliyor.

Ama bu konular sanal ile gerçeğin birbirine karışmış hali. Somut ve soyut birarada gidiyor. 

Tavsiyem, Tensorflow diye bir şey var, onu anlamaya çalış. Buradan başlarsan arkasını getirmen nispeten kolay olur. Ha, tensorflow basit değil, ama neler öğrenmen gerektiğine dair iyi bir başlangıç olur.

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, anibal yazdı:

Çok fazla fizik bilmem, ama bildiğim kadarıyla, bu mevzular fizikten daha karışık.

Sorun şu. Fizik falan, aslen somut olarak var olan şeyler, kafaya oturabiliyor kolay, örneklenebiliyor.

Ama bu konular sanal ile gerçeğin birbirine karışmış hali. Somut ve soyut birarada gidiyor. 

Tavsiyem, Tensorflow diye bir şey var, onu anlamaya çalış. Buradan başlarsan arkasını getirmen nispeten kolay olur. Ha, tensorflow basit değil, ama neler öğrenmen gerektiğine dair iyi bir başlangıç olur.

Ben sadece basit bir bilgisayarin nasil calistigini anlamak istiyorum. Neden Tensorflow kutuphanesini ogrenmem gerektigini anlamadim.

Ornegin makine sadece 1 ve 0'dan anliyor. 1 = ON, 0 = OFF demek.

7 sayisini anlamiyor mesela. 7 sayisi 0 ve 1'lere donusuyor ve makine bundan anliyor. 7 = 111 demek. Tam anlarak bundan sonra ne oluyor merak ediyorum. 

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Aspergers said:

Ben sadece basit bir bilgisayarin nasil calistigini anlamak istiyorum. Neden Tensorflow kutuphanesini ogrenmem gerektigini anlamadim.

7 sayisini anlamiyor mesela. 7 sayisi 0 ve 1'lere donusuyor ve makine bundan anliyor. 7 = 111 demek. Tam anlarak bundan sonra ne oluyor merak ediyorum. 

Hah işte, bu mevzu öyle değil. Ona bakarsan hepimiz karbondan oluşuyoz, karbon ile hidrojen yapışıyooooo... Tüm biyoloji ve tıbbı, buna indirgeyebiliyorsan, hay hay...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Aspergers yazdı:

111 üzerinde hiçbir işlem yapmazsan bellekte öyle duran anlamsız bir veri olur. bundan sonra bununla ne yapabiliriz diyorsan işin içine işlemci giriyor. işlemci komut setlerine bakabilirsin. komut seti demek bilgisayarın yapabileceği en temel işlemler nelerdir onları gösteriyor. sen ister tensorflow ile yaz istersen başka bir programlama dili başka bir kütüphane ile yaz bilgisayarların yapabilecekleri bu komut setleri ile sınırlıdır. yani bilgisayar ne yapabilir diye merak ediyorsan bakman gereken şey komut setleridir.  bugün bilgisayarlarımızda telefonlarımızda kullanılan işlemcilerin komut setleri ilk yaygın kullanıcı işlemcilerinden olan x86 serisi işlemcilerin komut setlerinin gelişmiş halini kullnaıyor. 8086 bu işlemcilerden en ilkellerinden beri. onun üzerine çok konuldu tabi ki ama temel mantık yine aritmetik ve mantıksal işlemlerdir. şu linkte 8086 komut seti verilmiş:

http://web.karabuk.edu.tr/emelkocak/indir/MTM305/KOMUT SETİ.pdf

bugünkü işlemciler bunlardan çok daha gelişmiş. sanallaştırma, optimizasyon üzerine farklı modları komut setleri falan var ama bunlar asıl işlerini yapmasını sağlayan yardımcı komut setleri ve modlar olarak düşünülebilir. işin özü aritmetik ve mantıksal işlemlere indirgeniyor. yani en karmaşık bilgisayar programı bile aslında tamamen deterministik bir matematik, mantık problemidir. işin içine yapay zeka, makine öğrenmesi vs. bile katsan elinde sonunda bu matematiksel mantıksal işlemci komut setlerine geliyor mevzu. 

burada fazla detaya girmek istemiyorum ama tabi ki bugünkü durum çok daha karışık. bilgisayarlar sadece merkezi işlemciden ibaret değil. bu işlemcinin bile kendi içinde farklı komut setleri kabul eden farklı birimleri var. farklı farklı bir sürü komut seti var. mesela telefonlardaki arm mimarili işlemciler daha farklı bir komut seti kullanıyor fakat yaptıkları iş aynı. benzer şekilde grafik işlemcileri de paralel çalışan farklı komut setleri içeren yüzlerce, binlerce farklı işlem birimi içeriyor. fakat bunlar da yine aritmetik, mantık temelli işlemler yapıyor. temel prensibler hala geçerli diyebiliriz.

tarihinde ck789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 hours ago, ck789 said:

111 üzerinde hiçbir işlem yapmazsan bellekte öyle duran anlamsız bir veri olur. bundan sonra bununla ne yapabiliriz diyorsan işin içine işlemci giriyor. işlemci komut setlerine bakabilirsin. komut seti demek bilgisayarın yapabileceği en temel işlemler nelerdir onları gösteriyor. sen ister tensorflow ile yaz istersen başka bir programlama dili başka bir kütüphane ile yaz bilgisayarların yapabilecekleri bu komut setleri ile sınırlıdır. yani bilgisayar ne yapabilir diye merak ediyorsan bakman gereken şey komut setleridir.  bugün bilgisayarlarımızda telefonlarımızda kullanılan işlemcilerin komut setleri ilk yaygın kullanıcı işlemcilerinden olan x86 serisi işlemcilerin komut setlerinin gelişmiş halini kullnaıyor. 8086 bu işlemcilerden en ilkellerinden beri. onun üzerine çok konuldu tabi ki ama temel mantık yine aritmetik ve mantıksal işlemlerdir. şu linkte 8086 komut seti verilmiş:

http://web.karabuk.edu.tr/emelkocak/indir/MTM305/KOMUT SETİ.pdf

bugünkü işlemciler bunlardan çok daha gelişmiş. sanallaştırma, optimizasyon üzerine farklı modları komut setleri falan var ama bunlar asıl işlerini yapmasını sağlayan yardımcı komut setleri ve modlar olarak düşünülebilir. işin özü aritmetik ve mantıksal işlemlere indirgeniyor. yani en karmaşık bilgisayar programı bile aslında tamamen deterministik bir matematik, mantık problemidir. işin içine yapay zeka, makine öğrenmesi vs. bile katsan elinde sonunda bu matematiksel mantıksal işlemci komut setlerine geliyor mevzu. 

burada fazla detaya girmek istemiyorum ama tabi ki bugünkü durum çok daha karışık. bilgisayarlar sadece merkezi işlemciden ibaret değil. bu işlemcinin bile kendi içinde farklı komut setleri kabul eden farklı birimleri var. farklı farklı bir sürü komut seti var. mesela telefonlardaki arm mimarili işlemciler daha farklı bir komut seti kullanıyor fakat yaptıkları iş aynı. benzer şekilde grafik işlemcileri de paralel çalışan farklı komut setleri içeren yüzlerce, binlerce farklı işlem birimi içeriyor. fakat bunlar da yine aritmetik, mantık temelli işlemler yapıyor. temel prensibler hala geçerli diyebiliriz.

Komut seti mi?

Sen yenisin di mi? Komut setleri bile işlemciye yüklenen bir mevzu. Mikrocode diye bir zımbırtı var, duydun mu hiç? 

Olaya bu noktadan bakarsan, daha bir hiç çıkamazsın bu işin içinden. RISC vs. CISC olayı bile seni öğütür. 

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, anibal yazdı:

Hah işte, bu mevzu öyle değil. Ona bakarsan hepimiz karbondan oluşuyoz, karbon ile hidrojen yapışıyooooo... Tüm biyoloji ve tıbbı, buna indirgeyebiliyorsan, hay hay...

Evrimin temel mantigini basit bir sekilde anlatabilirsin mesela. Mutasyonlar meydana geliyor ve bu mutasyonlara sahip olan birey uruyor ve genlerini gelecek nesillere aktariyor. Tabi mutasyonlar, kisinin hayatta kalmasina yardimci oluyorsa... Evrimin temel mantigi bu degil mi?

Makinelerin de nasil calistigi basit bir sekilde anlatilabilir.

Ornegin kod yazmak cogu insana karisik gelir ama sandiklari kadar karisik degil. Programlamanin temel mantigini bu insanlara basit bir sekilde anlatabilirsin.

Sitelerde Paylaş

her şey özünde bytearray zaten bundan bi tık sonrasını sormuş arkadaş. programlanın temelleri diyince benim aklıma derlenmiş bir programın disassembler ile açılıp incelenmesi geliyor. sonuçta herşey satır satır işlemci seviyesinde ne yapıyor görebiliyoruz. tüm programların temelde bir takım temel işlemden oluştuğunu bunların hangi işlemler olduğunu görüyoruz. 

şaka maka derinlemesine düşününce disassembly gerçekten en güzel yöntem bence programlamanın temellerini görmek için. okullarda göstermelik birleştirici dil öğretip öğrencileri ezbere zorlayacaklarına cheat engine öğretsinler :D . ring 0 ı kernel mode'u driver programlamayı birleştirici dil hocamızdan değil knight online'a bot yazarken msdn nden öğrenmiştik. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Aspergers yazdı:

uzaktan kumanda entegrelerini inceleyerek başla.

http://www.theorycircuit.com/rf-remote-control-circuit/

http://www.theorycircuit.com/wp-content/uploads/2015/12/ht12e-1.pdf

http://www.theorycircuit.com/wp-content/uploads/2015/12/ht12d-1.pdf

bu linkte nasıl çalıştıkları anlatılıyor.

kullanılan entegreler 12 bitlik.

ilk 8 bit adres için.

telefon numarası,ip adresi,bellek adresi,vb şeyler gibi düşün.

sonraki 4 bit komut için.

sağa dön, sola dön,ileri geri,artık hangi iş için kulanacaksan artık.

Bilgisayarlarda bu bit sayısı daha fazla sadece.asci kodları olur renk kodları vb şeyler olur. :)

daha basit anlatamıyorum.

Ben bilgisayar bölümü veya elektronik bölümü  okumadım.

Hobim bu benim. :)

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
19 hours ago, Aspergers said:

Boyle bir video buldum. Cok guzel anlatiyor. İste boyle basit bir sekilde anlatan yazilardan/videolardan bahsediyordum.

İyi de ne anlatıyor ki? Basitçe, evrim denmiş ya, onu "bir bakteri varmış, çoğalmış çoğalmış insan oluvermiş" şeklinde anlatmaktan farkı yok bunun. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...