Jump to content

Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

Recommended Posts

güzel videoymuş verileri 0 ve 1 ler ile ifade edildiğni ve bunların veriyolları üzerinde taşınmasını anlatmış. işlemciye girmemiş. işlemcide komutlar da yine 1 ler ve 0 lardan oluşuyor. video da bilgisayarların nasıl işlem yaptığı anlatılmamış. senin sorduğun bu sanıyodum :D . en temel anlamda bilgisayar ne yapabilir dersek cevap bunlar oluyor. cpu, gpu gibi işlem yeteneği olan elektronik parçaların yapabileceği temel işlemler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 84
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

24 dakika önce, ck789 yazdı:

güzel videoymuş verileri 0 ve 1 ler ile ifade edildiğni ve bunların veriyolları üzerinde taşınmasını anlatmış. işlemciye girmemiş. işlemcide komutlar da yine 1 ler ve 0 lardan oluşuyor. video da bilgisayarların nasıl işlem yaptığı anlatılmamış. senin sorduğun bu sanıyodum :D . en temel anlamda bilgisayar ne yapabilir dersek cevap bunlar oluyor. cpu, gpu gibi işlem yeteneği olan elektronik parçaların yapabileceği temel işlemler.

Sitelerde Paylaş

Bir soru daha sormak istiyorum. Ama lutfen basitce aciklayin cunku olayin mantigini kavramak istiyorum. Hic matematik bilmeyen birinin matematik ogrenmesi gibi bir durum bu.

Su an C programlama dilini ogrenmeye calisiyorum. Ogreneceklerim hakkinda biraz goz gezirdim. Kurs 1 ay sonra bitecek ama ben 1 ay sonra isletim sistemi yazamam. Peki bu neden? Siz C++ biliyorsaniz neden bir isletim sistemi yazamiyorsunuz mesela?

Sitelerde Paylaş

bahsettiğin c dersleri sana c dilinin gramerini öğretiyor ve bu dil ile temel algoritma kullanımını öğretiyor.  sistem programlamaya yönelik sürücü geliştirmeye yönelik bir şey öğretmiyor.  bunlar büyük oranda c ile yapabileceğin şeyler ama işin kritik noktası yine cihaza özel işlemciye özel makina koduna geliyor.  c nin bu noktadaki avantajı çok temel olması ve makine diline yakın olması. hatta c kodunun içine doğrudan makine dili de yazabilirsin. bunun için sistem programlamada c hala aktif olarak kullanılıyor.

işletim sisteminden önce derleyici programlamaya bakabilirsin.  mesela c derleyicileri günümüzde c ile yazılıyor ama ilk c derleyicisi tabii ki c ile yazılmadı :D

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Aspergers yazdı:

Bir soru daha sormak istiyorum. Ama lutfen basitce aciklayin cunku olayin mantigini kavramak istiyorum. Hic matematik bilmeyen birinin matematik ogrenmesi gibi bir durum bu.

Su an C programlama dilini ogrenmeye calisiyorum. Ogreneceklerim hakkinda biraz goz gezirdim. Kurs 1 ay sonra bitecek ama ben 1 ay sonra isletim sistemi yazamam. Peki bu neden? Siz C++ biliyorsaniz neden bir isletim sistemi yazamiyorsunuz mesela?

C dilinin hazır  kodlardan oluşan kütüphaneleri var.
Onları  derslerde öğretmiyorlar.

Ben biraz delphi pascal biliyorum.Kütüphaneleri noksan.Kütüphaneleri olsa bile Onların nasıl kullanılacağınıda bilmediğim için hiçbir şey yazamıyorum.Derslerde öğretmiyorlar.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 08.11.2019 at 16:44, Aspergers said:

C bir ayda öğrenilmez ki. C'yi öğrenmek için bir hafta yeter. Mesele C'yi öğrenmek değil, öğrendiklerinle nasıl bir şeyler yapacağını bilmektir. 

Ha, ihtiyaç olmadığı için, bir işletim sistemi yazmadık. En azından PC gibi sistemler için. Ama daha ufak çaplı sistemler için defaten işletim sistemi yazmışlığımız var.

İşletim sistemi yazmak, C bilmekten çok, donanım vs. bilmekle alakalı bir konu. Her şey öyle zaten. 

Basitçe söyleyeyim, C falan öğrenerek hiç bir şey yazamazsın. Olaya tersten bak. Yani, C bilerek muhasebe programı yazamazsın. Ama muhasebe biliyorsan, o zaman C ile falan muhasebe programı yazabilirsin. Yani, mevzu dili öğrenmek değil, yapılacak işi bilmektir. Onu bilince, her türlü yazılır icabında. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, anibal yazdı:

C bir ayda öğrenilmez ki. C'yi öğrenmek için bir hafta yeter. Mesele C'yi öğrenmek değil, öğrendiklerinle nasıl bir şeyler yapacağını bilmektir. 

Ha, ihtiyaç olmadığı için, bir işletim sistemi yazmadık. En azından PC gibi sistemler için. Ama daha ufak çaplı sistemler için defaten işletim sistemi yazmışlığımız var.

İşletim sistemi yazmak, C bilmekten çok, donanım vs. bilmekle alakalı bir konu. Her şey öyle zaten. 

Basitçe söyleyeyim, C falan öğrenerek hiç bir şey yazamazsın. Olaya tersten bak. Yani, C bilerek muhasebe programı yazamazsın. Ama muhasebe biliyorsan, o zaman C ile falan muhasebe programı yazabilirsin. Yani, mevzu dili öğrenmek değil, yapılacak işi bilmektir. Onu bilince, her türlü yazılır icabında. 

Hmm. Biraz ogrenmeye basliyorum. Ornegin Counter Strike oyunu. Aslinda bu oyun dedigimiz sey matematiksel hesaplamalar.

Eskiden bilgisayar ekranina baktigimda ayri bir dunya gibi gelirdi ve boyle bir makineyi yapmayi nasil basarabildiklerini dusunurdum. Ama hepsi matematiksel hesaplamalar aslinda.

Sitelerde Paylaş
On 09.11.2019 at 00:57, ck789 yazdı:

bahsettiğin c dersleri sana c dilinin gramerini öğretiyor ve bu dil ile temel algoritma kullanımını öğretiyor.  sistem programlamaya yönelik sürücü geliştirmeye yönelik bir şey öğretmiyor.  bunlar büyük oranda c ile yapabileceğin şeyler ama işin kritik noktası yine cihaza özel işlemciye özel makina koduna geliyor.  c nin bu noktadaki avantajı çok temel olması ve makine diline yakın olması. hatta c kodunun içine doğrudan makine dili de yazabilirsin. bunun için sistem programlamada c hala aktif olarak kullanılıyor.

işletim sisteminden önce derleyici programlamaya bakabilirsin.  mesela c derleyicileri günümüzde c ile yazılıyor ama ilk c derleyicisi tabii ki c ile yazılmadı :D

8 saat önce, anibal yazdı:

Eskiden işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarlarda cdden video seyredebiliyorduk.

Onu hangi dilde yazıyorlar? :)

Usbden veya sdcarddan  video film seyretmek iyi olurdu.

tarihinde mirasyedi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben C'den sonra JavaScript ve daha sonra da Python ogrenmeyi dusunuyorum.

Sormak istedigim bir sey var. Ogrenecegim konulara biraz baktim. Sanki benzer konular gibi. For, while donusu, fonksiyonlar filan... Programlama dilleri birbirine cok mu benzer seyler? Ornegin ben JS ve Python ogrendikten sonra yeni bir dil ogrenmeye calissam, kolayca ogrenebilir miydim?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Aspergers yazdı:

Ben C'den sonra JavaScript ve daha sonra da Python ogrenmeyi dusunuyorum.

Sormak istedigim bir sey var. Ogrenecegim konulara biraz baktim. Sanki benzer konular gibi. For, while donusu, fonksiyonlar filan... Programlama dilleri birbirine cok mu benzer seyler? Ornegin ben JS ve Python ogrendikten sonra yeni bir dil ogrenmeye calissam, kolayca ogrenebilir miydim?

En zoru C dili.
Diğerleri kolay.
Hepsi hazır kod zaten.
Kopyala yapıştır. :)

En kolayı delphi 7 idi.
nokta yazdıktan sonra sana gelebilecek tüm kodların listesini veriyor.

Sitelerde Paylaş

anibal çok güzel anlatmış.  önce yapmak istediğin alana hakim olmak daha önemli.  işletim sistemleri tam olarak nasıl çalışıyor onu öğrendikten sonra c gibi bir sistem dili çok daha anlamlı gelecektir. 

benzer şekilde oyun motoru yapmak istiyorsanız grafik kütüphaneleri directx opengl Vulcan nasıl çalışır bunlara bakmak gerek.  bunlar da c c++ ile kullanılıyor ama sadece c öğrenmek bunları kullanabilmek için yeterli değil. 

c aslında çok temel bir dil.  derleyicilere özel düzenlemeleri saymazsak temelleri gerçekten bir ayda öğrenilebilir ama sistem programcısı olmak ömürlük iştir.  sürekli öğrenilecek yeni şeyler var.  sadece işletim sistemleri olarak düşünmemek lazım.  VMware gibi sanallaştırma, Golang gibi nodejs gibi dillerde kullanılan eş zamanlı programlama modelleri, docker gibi hafifsiklet sanallaştırma konteynerlaştırma sistemleri hep sistem programlama nın alt dalları.  hepsi de bir ömür arayabililecek alanlar

c öğrendikten sonra Python javascript öğrenmeniz kolaylaşacaktır ama bu iki dilin de önemli farklılıkları var.  özellikle javascript thread modeli event sistemi oldukça farklı.  bir de bunlardan komple farklı fonksiyonel programlama gibi disiplinler var.  lisp haskell gibi diller c den oldukça farklı şekilde çalışır.  

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ck789 yazdı:

anibal çok güzel anlatmış.  önce yapmak istediğin alana hakim olmak daha önemli.  işletim sistemleri tam olarak nasıl çalışıyor onu öğrendikten sonra c gibi bir sistem dili çok daha anlamlı gelecektir. 

benzer şekilde oyun motoru yapmak istiyorsanız grafik kütüphaneleri directx opengl Vulcan nasıl çalışır bunlara bakmak gerek.  bunlar da c c++ ile kullanılıyor ama sadece c öğrenmek bunları kullanabilmek için yeterli değil. 

c aslında çok temel bir dil.  derleyicilere özel düzenlemeleri saymazsak temelleri gerçekten bir ayda öğrenilebilir ama sistem programcısı olmak ömürlük iştir.  sürekli öğrenilecek yeni şeyler var.  sadece işletim sistemleri olarak düşünmemek lazım.  VMware gibi sanallaştırma, Golang gibi nodejs gibi dillerde kullanılan eş zamanlı programlama modelleri, docker gibi hafifsiklet sanallaştırma konteynerlaştırma sistemleri hep sistem programlama nın alt dalları.  hepsi de bir ömür arayabililecek alanlar

c öğrendikten sonra Python javascript öğrenmeniz kolaylaşacaktır ama bu iki dilin de önemli farklılıkları var.  özellikle javascript thread modeli event sistemi oldukça farklı.  bir de bunlardan komple farklı fonksiyonel programlama gibi disiplinler var.  lisp haskell gibi diller c den oldukça farklı şekilde çalışır.  

Back-end kavramini tam anlayamadim. Aslinda anladim ama tam olarak MySQL, PHP gibi dillerin ne yaptigini gercek hayattan bir ornek vererek aciklayabilir misin?

Sitelerde Paylaş

Yakında (25 yıl içinde) bilgisayar oyunları gerçekten  farksız 3 boyutlu grafik ve fizik motoru(evren simülasyonu) sunabilecek. 

Yapay zekası da insan zekasını geçecek birgün.

Sıra tabanlı stratejilerde zaten insanlığı mat ediyor makinalar (Go oyununda bile liderliği aldılar).

Yakında gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunlarında da üstünlük sağlayacaklar.

Bu arada yapay zeka ve grafik ve  fizik motorları çok ileri gidince film dünyasında da oyunculara hatta senaristlere bile gerek kalmayacak.

Bir saniyede binlerce sayfalık roman yazabilecek bilgisayarlar.

Ve yine bir saniyede o romanı sinema filmine dönüştürebilecek bilgisayarlar.

Evinizdeki bilgisayar dilerseniz günde binlerce roman, film, oyun ve de müzik albümü üretebilecek. Tamamen özgün, ve belki de bugüne kadar hiç görülmemiş güzellikte.

Sitelerde Paylaş

mysql gibi veritabanları çok fazla veriyi düzgün bir biçimde saklamanı ve kullanmanı analiz etmeni sağlayan sistemlerdir. excel in access in çok daha gelişmişi olarak düşünebilirsin. bu tarz veri tabanlarını yönetebilmen için standart komutları içeren SQL diye bir dil var. bu dil ile MySQL, microsoft sql server, postgreSQL, oracle gibi ilişkisel veri tabanlarında temel işlemleri aynı komutlar ile yapabilirsin. gelişmiş işlemler için ise hepsinde ayrı ayrı öğrenmen gereken detaylar vardır. temel SQL dilini de 1 haftada öğrenebilirsin. Oracle, SQL server uzmanlıkları ise bir sürü sınavı sertifikası olan farklı uzmanlık alanlarıdır. uzmanlaşmak yıllar sürer. 

SQL dilini kullanmayan nosql olarak geçen veri tabanları da var. bunların en popüleri mongodb. bu veritabanlarının kullanımları çok daha kolay uzmanlıkları da yeni yeni şekilleniyor. ben oyun geliştiriciliği ile uğraşıyorum. backend de kolaylık olsun diye nosql kullanıyorum. ilişkisel veritabanları çok daha uğraşı gerektiren esnek olmayan sistemler böyle kişisel projeler için. mysql php den python javascript nodejs mongodb ye geçtim backend de yani oyunların sunucu altyapılarında 

php python nodejs backend de veritabanı ile bağlantı kurmayı sağlayan ek kontrollerin yapıldığı basit programlama dilleridir. hiçbiri c kadar detaylı bellek yönetimi ve performans sağlamaz ama temel işlemleri bu diller ile yapmak çok daha kolaydır. php bin gerçek hayat örneğine eğer bilgisayar kullanıyorsan bu sayfayı sağ ile tıklayıp kaynağı görüntüle diyerek bakabilirsin. orada gördüğün html kodunu php üretmektedir. arkaplanda mysql e bağlanarak verileri alır ve kendi şablon motoru ile bu verileri html koduna çevirir biz de kullandığımız tarayıcı ile bunu ekranda görürüz. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Bu arada yapay zeka ve grafik ve  fizik motorları çok ileri gidince film dünyasında da oyunculara hatta senaristlere bile gerek kalmayacak.

Bir saniyede binlerce sayfalık roman yazabilecek bilgisayarlar.

Ve yine bir saniyede o romanı sinema filmine dönüştürebilecek bilgisayarlar.

Evinizdeki bilgisayar dilerseniz günde binlerce roman, film, oyun ve de müzik albümü üretebilecek. Tamamen özgün, ve belki de bugüne kadar hiç görülmemiş güzellikte.

yapay zekanın özgün içerik üretmesi farklı bir perspektif sunması yeni bir sanat akımı başlatması mümkün değil. yapay zeka kendisine öğretilen verisetine bağlı çalışır. onda olmayan komple bambaşka bir eser üretmesi mümkün değil. klasik müzik veriseti ile öğrenme yapılan bir makinenin sistematik bir jazz kültürü oluşturmasını beklemeyiz

Sitelerde Paylaş
On 11.11.2019 at 11:46, mirasyedi said:

Eskiden işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarlarda cdden video seyredebiliyorduk.

Onu hangi dilde yazıyorlar? :)

Usbden veya sdcarddan  video film seyretmek iyi olurdu.

USB Veya CD karta, işletim sistemi koyabilirsin. Tabi sadece o filmi gösterecek kadar. 

Eskiden, PC'ler vs basitti, gayet standarttı. Bugün, bin çeşit ekran kartı, konfigürasyon falan var. İşletim sistemi olmazsa olmaz gibi bir şey. 

Bir şey yazmak denince, aklınıza direk C ile yazmak gelmeli. Sonra alternatifleri düşünmelisiniz. 

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, Emre Karaköse yazdı:

Senden daha zeki ve senin binlerce yılda düşündüğünü bir saniyede düşünecek ve şimdikinden farklı bir sistemle çalışan yapay zekada söylediğim herşey mümkün. Komutu hepsini yapabilecek modda olacak.

siz yapay zekaya bilim insanlarının yüklendiğinden daha fazla anlam yüklüyorsunuz.  yapay zeka özünde çok gelişmiş istatistik sistemleridir.  kendisine öğretilenlenlerden verisetlerinden farklı bir sonuç üretmezler. 

Sitelerde Paylaş

siz bu eserleri birbirine benzer şeyler olarak görüyorsunuz tarihsel gelişimini yok sayıyorsunuz.  yapay zeka benzer şeyler üretebilir yeni ve orijinal bir şey üretemez.  klasik felsefeyi okuyup varlık ve hiçliği yazamaz.  Mozart dinleyip dubstep üretemez.  insan ise bunları yapabiliyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...