Jump to content
bilgix

Bilgisayar oyunları fizik kurallarını çiğniyor!

Recommended Posts

1 minute ago, Dontcryforme said:

Aslında yapay zekalar cpu ya yüklenir mantıksal işleri işlemci yapar. Gpu grafiğe odaklanır gpu mhz ile çalıştığı için ghz ile çalışan cpu daha önde .gpuya sadece render görevi düşüyor . İnsanlar son zamanlarda tam aksine grafik değilde eski oyunları özlüyorlar oynanabilirlik hikaye ve atmosfer istiyorlar birde bugsız uzun oyun süresi.yinede bunlar yorucu işler  ...

İyide, şöyle elle tutulur bir yapay zeka, GPU falan kullanmadan olmuyor. Hatta, bu işler için özel TPU'lar falanda var ortalıkta.

Aslen, buradaki seçim, kodu yazanın seçiminden biraz daha fazlası. Elindeki bilgisayarı üreten, sistemi AI için mi, yoksa grafik için mi üretecek? GPU'yu, mesela Nvidia GTX ile yaparsan, grafik performansı iyi, ama AI performansı düşük oluyor. Bunun yerine atıyorum TESLA K80 ile yaparsan, durum tersi oluyor.

Yani, AI ve Rendering, CPU/GPU gibi kaynakları aynı şekilde, aynı verimle kullanamıyor, daha özel donanımlar istiyor. 

Oyunların temel sıkıntısı bu, herşeyin real-time olması gerekiyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, anibal yazdı:

İyide, şöyle elle tutulur bir yapay zeka, GPU falan kullanmadan olmuyor. Hatta, bu işler için özel TPU'lar falanda var ortalıkta.

Aslen, buradaki seçim, kodu yazanın seçiminden biraz daha fazlası. Elindeki bilgisayarı üreten, sistemi AI için mi, yoksa grafik için mi üretecek? GPU'yu, mesela Nvidia GTX ile yaparsan, grafik performansı iyi, ama AI performansı düşük oluyor. Bunun yerine atıyorum TESLA K80 ile yaparsan, durum tersi oluyor.

Yani, AI ve Rendering, CPU/GPU gibi kaynakları aynı şekilde, aynı verimle kullanamıyor, daha özel donanımlar istiyor. 

Oyunların temel sıkıntısı bu, herşeyin real-time olması gerekiyor. 

Darboğaz olayından bahsediyorsan eğer bende darboğa oluyor diye geçen hafta amd Ryzen işlemci aldım. Şuana kadar oynadığım tüm oyunları 20 fps eksik oynuyormuşum onu farkettim. Real time rendering için yeni teknolojiler çıktı . Niagara ve real time light rays diye. Ekran kartları ve oyun motorlarıda buna göre gelişti. Her şeyin başı optimizasyon iyi optimize edilmiş oyun grafiği yüksek tutarken ai yi de yüksek tutabiliyor böylece keyif alabiliyorsunuz mesela god of warın son oyunu battlefieldin 3 4 ve 1 i gta 5 gibi oyunlar gayet kaliteli. Düşük bilgisayarlarda bile çalışabiliyorlar.ama tabikide en yeni teknolojiler için daha özel cpular var. Yapay zeka yapılırken bile farklı cpular kullanılıyor noral kodlama yapılıyor.(oyundakiler değil) oyundaki yapay zeka bilgisayar işlemcisi ile yapılırken gerçek hayattaki yapay zeka ise yapay sinir ağlarının birbirine bağlanması ve her ağın kendi  belleğinin olması yöntemiyle ve özel işlemcilerle yapılıyor. Ama yinede her şey yetersiz. 10 ghz de çalışan 20 çekirdekli işlemci ve 10000 mhz hızında ram gerekiyor ayrıca saniyede 1gb veri yazıp silebilen harddisk. Ancak o zaman güçlü bir yapay zeka olur. Ama o da yetersiz 😂

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Dontcryforme said:

Darboğaz olayından bahsediyorsan eğer bende darboğa oluyor diye geçen hafta amd Ryzen işlemci aldım. Şuana kadar oynadığım tüm oyunları 20 fps eksik oynuyormuşum onu farkettim. Real time rendering için yeni teknolojiler çıktı . Niagara ve real time light rays diye. Ekran kartları ve oyun motorlarıda buna göre gelişti. Her şeyin başı optimizasyon iyi optimize edilmiş oyun grafiği yüksek tutarken ai yi de yüksek tutabiliyor böylece keyif alabiliyorsunuz mesela god of warın son oyunu battlefieldin 3 4 ve 1 i gta 5 gibi oyunlar gayet kaliteli. Düşük bilgisayarlarda bile çalışabiliyorlar.ama tabikide en yeni teknolojiler için daha özel cpular var. Yapay zeka yapılırken bile farklı cpular kullanılıyor noral kodlama yapılıyor.(oyundakiler değil) oyundaki yapay zeka bilgisayar işlemcisi ile yapılırken gerçek hayattaki yapay zeka ise yapay sinir ağlarının birbirine bağlanması ve her ağın kendi  belleğinin olması yöntemiyle ve özel işlemcilerle yapılıyor. Ama yinede her şey yetersiz. 10 ghz de çalışan 20 çekirdekli işlemci ve 10000 mhz hızında ram gerekiyor ayrıca saniyede 1gb veri yazıp silebilen harddisk. Ancak o zaman güçlü bir yapay zeka olur. Ama o da yetersiz 😂

Şöyle diyeyim, üstünkörü bir tensorflow uygulaması için, 4 tane Tesla K80 kullanmıştım, gene sürünüyordu alet. Ha, 40 çekirdek Xeon, 128GB RAM falan, onları saymıyorum hiç.

Mesele, kim önüne oyun oynamak için, bu 25 bin dolarlık makineyi koyar?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Şimdi, anibal yazdı:

Şöyle diyeyim, üstünkörü bir tensorflow uygulaması için, 4 tane Tesla K80 kullanmıştım, gene sürünüyordu alet. Ha, 40 çekirdek Xeon, 128GB RAM falan, onları saymıyorum hiç.

Ben koymam 4 5 milyar veririm en fazla. 25 bin dolarım olsa oyun oynamam zaten paramı büyütmeye ve gezmeye bakarım. Napcam evde oyun oynayıp 😂 tensorflow nedir ilk defa duydum bir araştırayım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, anibal yazdı:

Oha efsane programmış. Sürekli bir iş yaptırıyorsun ve makinede buna alışıyor ve öğreniyor. Ama bak burda cpu değil gpu önemli çünkü görsel çalışıyorsun cpuda önemli ama gpu daha çok işe yarar sağlam gpu lazım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...