Jump to content

Kim Daha Zeki?

Recommended Posts

Şimdi, Getaf yazdı:

Biraz açabilir misin?

Hangi konuda olursa olsun o konuda kesin olarak "doğru olan budur" diye düşünmeyen,sürekli tereddüt içerisinde olup sorgulayan,her türlü farklı fikre ve görüşe açık olan,önyargıdan uzak olan,düşünceleri için ölmeyi göze almayan insanların zeki olduğunu düşünüyorum.

Bir söz ile örnek vermek gerekirse:

Düşüncelerim için ölmeyi göze almam çünkü yanılıyor olabilirim. -Bertrand Russell

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, quayz yazdı:

Hangi konuda olursa olsun o konuda kesin olarak "doğru olan budur" diye düşünmeyen,sürekli tereddüt içerisinde olup sorgulayan,her türlü farklı fikre ve görüşe açık olan,önyargıdan uzak olan,düşünceleri için ölmeyi göze almayan insanların zeki olduğunu düşünüyorum.

Bir söz ile örnek vermek gerekirse:

Düşüncelerim için ölmeyi göze almam çünkü yanılıyor olabilirim. -Bertrand Russell

Tebrikler. Anlattığınız mantık bilimin temelidir. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, quayz yazdı:

Düşüncesini %100 savunmayan,yanılma ihtimali olabileceğini düşünen kişi olabilir.Yani sürekli tereddüt içerisinde olan insanlar.

Zeki olmanın yüzdesiyle görüşünü savunmanın yüzdesi farklı anlam içerir.

Örneğin benim verdiğim yüzde listesinde kapitalistleri ikinci sıraya aldım, bunların zeka düzeyi ikinci sırada ama kendi çıkarları için ölmeyi göze alabiliyorlar.

Aynı şekilde müslümanları son sıraya aldım, oysa onlar da kendi inançları için ölmeyi çok kolay göze alabiliyorlar.

Yine Atatürk, bana göre dünyanın en zeki insanıdır ama ölmeyi göze alan örnek bir kişidir.

Senin Bertrand Russell'den verdiğin örnek, kişisel bazda olmasıyla birlikte bireyselciliği ön planda tutmuş. Çünkü insan ömür boyu tereddüt içinde yaşayamaz, yaşarsa kendi karakterini kazanmaktan yoksun demektir. İnsanlar belirli bir bilgi sahibi olduktan sonra kendi karekterini kazanır. Ancak kendi kişiliğini anlamadan ölen milyarlarca insan var, bu bir suç değildir, çevre ve ortam şartları burada çok önemlidir.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Buna katılmıyorum. 

Bilim adamları nihai sonuca gitmeden elbette kesin karar vermezler, bu normaldir, ancak gerçek yaşamda hiç de öyle olmuyor. Düşünceleri için insanlar ölümü göze almıyor mu, bunun nesine katılmıyorsun? Ha, yanlış yapıyorlar diyorsan o da ayrı bir tartışma konusudur.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, quayz yazdı:

Çok carpici bir söz.. Ben sohbet edebilmek için mümkün mertebe kışkırtıcı sorular sordum yukarıda. Ama paylaştığın söz daha kışkırtıcı!

Peki kışkırtmaya devam edelim.

Sence hangisi daha zeki:

Ahlaklı olan mi, ahlaksız olan mi?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Getaf yazdı:

Çok carpici bir söz.. Ben sohbet edebilmek için mümkün mertebe kışkırtıcı sorular sordum yukarıda. Ama paylaştığın söz daha kışkırtıcı!

Kışkırtmayla ne alakası var?Ben sadece "düşüncelerim için ölmeyi göze almam çünkü yanılıyor olabilirm" görüşünü savundum.Bunun kışkırtmayla en ufak bir alakası mı var?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Bilim adamları nihai sonuca gitmeden elbette kesin karar vermezler, bu normaldir, ancak gerçek yaşamda hiç de öyle olmuyor. Düşünceleri için insanlar ölümü göze almıyor mu, bunun nesine katılmıyorsun? Ha, yanlış yapıyorlar diyorsan o da ayrı bir tartışma konusudur.

Bir insanın sabit fikirlerinin olması geri kalması için yeterli bir neden. Yani gelişmek isteyen insan fikirlerini tenkite açar. Gerektiğinde yani fikri yanlışlandığında da o fikirden vazgeçer. Bilim dediğimiz şey de zaten başka bir dünyada olan bir şey değil. 

Sizin ifadeniz, egoistlik nerede? Bu örneklediğim mantığın egoistlik olmadığını düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, EnverPasa yazdı:

Bir insanın sabit fikirlerinin olması geri kalması için yeterli bir neden. Yani gelişmek isteyen insan fikirlerini tenkite açar. Gerektiğinde yani fikri yanlışlandığında da o fikirden vazgeçer. Bilim dediğimiz şey de zaten başka bir dünyada olan bir şey değil. 

Sizin ifadeniz, egoistlik nerede? Bu örneklediğim mantığın egoistlik olmadığını düşünüyorum. 

Tamam söylediğiniz gibi olmalı ama olmalı, işte gerçek yaşam öyle olmuyor, söylediğiniz sadece teorik olarak doğru. Gerçek yaşamda ise zamana, ortama ve koşullara göre adım atmazsan birileri seni ham yapar. Yani görüşünün rengi her an değişecek diye hiç bir şey yapmamak elbette egoistliktir, birileri savaş verirken, ölürken, görüşüm doğru olmayabilir deyip de bir kenara çekilemezsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...