Jump to content

Kim Daha Zeki?

Recommended Posts

7 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Tamam söylediğiniz gibi olmalı ama olmalı, işte gerçek yaşam öyle olmuyor, söylediğiniz sadece teorik olarak doğru. Gerçek yaşamda ise zamana, ortama ve koşullara göre adım atmazsan birileri seni ham yapar. Yani görüşünün rengi her an değişecek diye hiç bir şey yapmamak elbette egoistliktir, birileri savaş verirken, ölürken, görüşüm doğru olmayabilir deyip de bir kenara çekilemezsin.

size öyle geliyor. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Yeni görüşlere açık olmak elbette en doğrusudur, ancak bu hiç bir fikrin olmayacak, hiç bir şey yapmayacaksın anlamına gelmemeli.

Benim zaten fikirlerim var.Fakat bunlar %100 doğrudur diyerek ölesiye savunmuyorum.

Sitelerde Paylaş

Hangisi daha alçak gönüllüdür? Açık fikirle evrene bakan ve evren bize ne gösterirse göstersin kabul eden bilim insanı mı, yoksa bu kitapta yazan her şeyin mutlak gerçek olarak kabul edilmesi ve işin içindeki tüm insanların yanılma ihtimalinin görmezden gelinmesi gerektiğini söyleyen biri mi?

-Carl Sagan

-Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, cemiyetlerin, fertlerin saadet ve bedbahtlık telâkkileri bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur.

-Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz.

-Atatürk

Eğer rahipleri istiyorsanız filozoflara ihtiyacınız yok demektir ve eğer filozofları istiyorsanız rahiplere ihtiyacınız yoktur; çünkü biri aklın dostu ve bilimin geliştiricisi olarak anılırken, diğeri aklın düşmanı ve cehaletin savunucusu olarak tanınır.

-Denis Diderot

Soruyla ilgili şu videoyu öneririm:

tarihinde Kör Saatçi tarafından düzenlendi
ekleme
Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, quayz yazdı:

Kışkırtmayla ne alakası var?Ben sadece "düşüncelerim için ölmeyi göze almam çünkü yanılıyor olabilirm" görüşünü savundum.Bunun kışkırtmayla en ufak bir alakası mı var?

Dostum fikri bir kışkırtmadan söz ediyorum. Konuşturmaya yönelik.. Fikirlerin benim için çok değerli, tabi diğer arkadaşlarımızın da. 

Örneğin şu soruya cevap verilmedi: Hangisi daha zeki; ahlaklı olan mi ahlaksız olan mi? Temsili olarak Tanrı mi, şeytan mı sorusu da beraberinde düşünülebilir ya da bundan bağımsız da cevaplanabilir.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Getaf yazdı:

Dostum fikri bir kışkırtmadan söz ediyorum. Konuşturmaya yönelik.. Fikirlerin benim için çok değerli, tabi diğer arkadaşlarımızın da. 

Örneğin şu soruya cevap verilmedi: Hangisi daha zeki; ahlaklı olan mi ahlaksız olan mi? Temsili olarak Tanrı mi, şeytan mı sorusu da beraberinde düşünülebilir ya da bundan bağımsız da cevaplanabilir.

Pardon,yanlış anladım benim hatam.

Soruya gelirsek.Kişilerin

ahlaklı veya ahlaksız olma sebeplerine bağlı olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, quayz yazdı:

Pardon,yanlış anladım benim hatam.

Soruya gelirsek.Kişilerin

ahlaklı veya ahlaksız olma sebeplerine bağlı olduğunu düşünüyorum.

Haberleri okurken tesadüfen aşağıdaki habere rast geldim. Ahlaklı olan mi zeki, ahlaksız olan mi diye sormuştum ya:

Devlet, 80 IQ ile memur alıyor. Suç örgütlerinde 120 IQ var

TÜRKİYE Zeka Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ekonomi Uzmanı Dr. Şeref Oğuz, katıldığı bir programda toplumdaki IQ seviyesi yüksek insanların kaybedildiğini belirtti. Yapılan araştırmalarda suç örgütlerinin IQ seviyesinin 120-130 olduğunu dile getiren Oğuz "Devletin ortalama aldığı kişilerin IQ seviyesi 80-82" dedi.
07 Kasım 2018 17:40

Sitelerde Paylaş

Bir sorunun daha cevabını başka bir topicte buldum. Tanrı mı daha zeki şeytan mı? sorusuna verilecek işte en güzel cevap:

Aslında tanrı zannedilen şeytan, şeytan zannedilen tanrıdır. Tanrı zannedilen varlığa X, şeytan zannedilen varlığa Y diyelim. Aslında tanrı Y idi. Onun yönetiminde evren huzur içindeydi. Fakat X darbe yaparak onun tahtına kuruldu. Sonra tanrılar idam edilemeyeceği için bir plan yaptı. Bu plan sonucu Y'yi sürgün etti. Adem bu işin sadece figüranı. Filler tepişince çimenler ezilir. Y iyi olan tanrıydı, X ise kötü bir tanrıydı. Y insanlara ateizmi öğreterek evreni bu kötü diktatörden kurtarmayı planladı. Bu kötü diktatör devrilince iyi tanrı Y yani şimdi sizin kötü sanıp şeytan dediğiniz iyi tanrı tahta oturacak ve evrene tekrar huzur, barış gelecek.

Bu hamleye karşı kötü X de dinleri gönderip insanları düşmanlaştırıyor, savaştırıyor ve ateizmi engellemeye çalışıyor. Fakat bu tanrı kötü olduğu kadar kurnaz. Dinleri iyi, ateizmi kötü gösteriyor ve kendini iyilikten yana, muhalifi tanrıyı şeytan olarak lanse ediyor. (democrossian)

Sitelerde Paylaş

moba ve dota oynayan profesyonel oyuncuların iq su cok yuksek olur rakibin yapacağı atağa göre kendi skillerini çok akıllıca kullanman gerekir yoksa ölümcül sebeplere yol acabilir bu yuzden cocuklarin hicbirisi bu yarz oyunlari oynayamaz

youtubeya yazabilirsin lol 200 iq playz diye çıkar beyin yakan hareketler var akıl etmek imkansiz.

yada sey yazabilirsin faker insanmı yaptığı hareketler imkansıza yakın aklın dışınfa is faker human yazsan faha doğru olur yada 200 iq playz

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Getaf yazdı:

Zeki Müren ? Sonra da Zeki Alasya ?

Şaka bir yana benim zekayla ilgili ilginç tespitlerim var. Üzerine çok fazla düşündüğüm için bu konuda çok fazla birikimim ve tespitlerim oldu.

Zeka konusunda nüfus dağılımına bakıldığında bu bir çan eğrisidir. Çünkü zekası çok çok az olanlarla ultra çok olanlar daha az sayıdayken normal zekada olanlar daha fazla sayıdadır. Böyle bir skala için şöyle tespitlerim var. Bakalım siz bu konularda ne düşünüyorsunuz. Öncelikle şu grafik üzerine biraz düşünelim.

zekan.jpg

Benim düşüncelerim şöyledir buradaki skaladakileri sırayla tekrar belirtirsek

1. Zihinsel Engelli

2. Sınırda Zeka

3. Donuk Zeka

4. Normal Zeka

5. Parlak Zeka

6. Üstün Zeka

7. Çok Üstün Zeka

8. Dahiler (Listede yok fakat çok üstün zekadan sonra gelir çok az sayıda insan dahidir.)

Bu gruplamaya göre sırasıyla teolojik görüşler de değişir. İlk sıradaki zihinsel engelliyi ateist kabul edersek ki haklıdırlar. Sonra bir teist bir ateist olacak şekilde sıralanırlar. Bunları hemen yazalım.

1. Grup - Ateistler

Zihinsel Engelli

Donuk Zeka

Parlak Zeka 

Çok Üstün Zeka

2. Grup - Teistler-Desitler ve Agnostikler

Sınırda Zeka 

Normal Zeka

Üstün Zeka

Dahiler

1. Gruptakiler hepsi ateist olmasa bile dine daha uzak ve seküler gruptur.Çoğunlukla pesimist karekterde olurlar. Donuk zekalı olanları hiç çekilmez fakat diğerleri görece daha eğitimli ve iyi insanlar olurlar.

2. Gruptakile çoğunluk teist olmasına rağmen üstün zekalı ve dahi olanları deist yada agnostik olurlar. Bu gruptakiler de 1. gruptakilerin aksine pesimist karakterli olurlar. 

Bu bilgiler aynı zamanda şu anlama gelir 1. gruptakiler tam olarak sol cenahı oluştururken 2. gruptakiler tüm liberalleriyle birlikte sağ cenahı oluştururlar. Hatta oransal olarak baktığımızda 1. gruptakiler %2+%16+%16+%2 = %34 sol cenah

2. gruptakiler %7+%50+%7+%0 = %64 sağ cenah

olmak üzere oy oranlarını bile çarpıcı şekilde yansıtmaktadır. İnsanların teolojik ve siyasi görüşlerinin böyle bir dağılımda bu şekilde olmasının çok önemli gerekçeleri vardır. Çünkü teolojik ve siyasi görüşler zeka ile çok alakalıdır ve eğitim ve gelişim süreci içerisinde sürekli değişim halindedir. Her görüş toplumun zeka durumuna göre şekillenmektedir.  Bunu size başka bir zaman daha detaylı anlatırım fakat söylemek istediklerim bu kadar. Bunu henüz ispatlamadım fakat çok çarpıcı şekilde üzerine düşünürseniz sizlerde benzer bir kanıya varabilirsiniz. 

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, ilahişaban yazdı:

Bu bilgiler aynı zamanda şu anlama gelir 1. gruptakiler tam olarak sol cenahı oluştururken 2. gruptakiler tüm liberalleriyle birlikte sağ cenahı oluştururlar. Hatta oransal olarak baktığımızda 1. gruptakiler %2+%16+%16+%2 = %34 sol cenah

2. gruptakiler %7+%50+%7+%0 = %64 sağ cenah

Dostum nasıl bir hesap bu? Oy oranlarına denk getirmen neyi gösteriyor. Türkiye'de de dünyada da solcu sayısı az, sağcı sayısı fazladır. Ateist sayısı az, teist sayısı fazladır. Ama bu zeka oranlamasi değildir.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, ilahişaban yazdı:

1. Grup - Ateistler

Zihinsel Engelli

Donuk Zeka

Parlak Zeka 

Çok Üstün Zeka

2. Grup - Teistler-Desitler ve Agnostikler

Sınırda Zeka 

Normal Zeka

Üstün Zeka

Dahiler

Senin bu palavralarına çocuklar bile inanmaz.

Sitelerde Paylaş
On 06.11.2018 at 22:13, bilgivehis yazdı:

Bilim için geçerli olabilir ama gerçek yaşamda bu bir egoistlik sınıfına girer.

Zeka ile egoizm arasında bir korelasyon var mıdır?. Varsa ne yöndedir...

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Getaf yazdı:

Bana göre zeka ile egoistlik arasında kesin bir standart yoktur, bu yüzden zeka seviyesiyle egoistlik farklı korelasyon gösterebilir.

Kral veya padişahin oğulları tahta geçer, en yüksek makamda olmaları onların zekalı olduğu anlamına gelmez, ancak o tahta oturan sadece krallığı değil, aynı zamanda egoistliği de devralır. Bu iki değişken arasındaki doğrusal ilişkinin bir örneğidir.

Demokratik sistemlerde bunun tersi olduğu söylenir, bir kişi seçimle başa geliyorsa egoist olma şansı yok diye geçer, ancak uygulamaya gelince kral-padişah tahtının devretmesinden çok da farkı yoktur, çünkü ülkenin bütün kalelerini eline geçirmiştir.

Bu yüzden maalesef bir çoğumuz teori ile pratiği karıştırıyor.

Kim daha zeki diye sordun, örneğin namussuzlar genelde daha zekidir, çünkü duyarlarını ve vijdanlarını geri plana iterler, tamamen hedefe odaklanırlar, bu da onları genelde başarılı yapar. Namuslu ise genelde çekinir, utanır, korkar, cesaret edemez ama dediğim gibi her iki kesimin geneli için geçerlidir, yoksa en zekiler nadiren de olsa yine namuslulardan çıkar.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Getaf yazdı:

Egoist olduklarını söyleyemem fakat bilirsiniz bunun tam tersini düşünün. Sırf egoist görünüp sivrilmemek için aşırı mütevazi davranıp insanlardan onura edilmeyi bekleyen tipler vardır. Bu kişileri iyi bilirsiniz ayrıca çok sinsi ve ikiyüzlü olurlar. İşte zeki insanlar kesinlikle böyle değildir. Kendisiyle ilgili bir başarı söz konusu olduğunda böyle onura edilme beklentisi içerisinde garip şekilde mütevazi tavır göstermezler. Gereği ölçüsü neyse övünç halinde olmayı ve hafif özgüvenlerini belli edecek şekilde narsizm kadar değil fakat bir miktar kendilerini övünç kaynağı olarak görebilirler ve bence bu çok normaldir.

Sonuç olarak korelasyon yok hatta egoist iddiası kesinlikle yanlış olur. Fakat tersine dikkat çekmek istediğim için burasu çok önemlidir. Düşük zekalı insanlar aşırı mütevazi olurlar. Çünkü IQ bakımında donuk zekalı olanların duygusal zekaları daha gelişmiş olur burası da çok önemlidir. Yazıyı uzatmak istemiyorum. Bu konuda söylemek istediğim daha çok şey var.

tarihinde ilahişaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ahlak, cesaret, egoizm, fedakarlık, merhamet duygusu vs. zekayla değil kültürel etkilenme, yetişme tarzı ve bireyin yaşam felsefesiyle ilgilidir. 

Ancak şu kadarını söyleyebiliriz ki zeki insan; ne zaman kurallara uyacağını ne zaman ciğneyebileceğini ne zaman cesur davranacağını ne zaman kaçacağını ? ne zaman fedakarlık ve merhamet göstereceğini bilir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...