Jump to content

İyiler Mutlaka Kazanır

Recommended Posts

9 saat önce, Getaf yazdı:

Ben Ateistforum'da yeniyim. Galiba çok geç kalmışım! 5-10 kişi sohbet ediyoruz şurada. Ama bir kişi de olsa anlaşıldığını hissetmek mutlu ediyor insanı. Ya da bir bilgiyi paylaşmak, bir fikri tartışmak... Forumun çok zengin arşiv yazışmalarını görünce tekrara da düşmek istemem. Yeni bir fikrim var mı onu da söyleyemem. Herkesin bir hikayesi var. Yaşanmışlıklar anlamlandiriyor kavramları. Kişinin geçmişi, yetiştiği kültür çevresi ve mizacı belirliyor bakış açılarını. Ben karamsar olanlardanım mesela. Yine de bir güzel söz heyecanlandırır beni. Umutlanırım. 

Haklısın, cehennem fikri oldukça etkilidir. "Ya varsa!" fikrinin karşılığıdır cehennem! Öte yandan cennet; özlemlerimizin, yapamadiklarimizin, bulamadiklarimizin adresidir. Kaybedenlerin, tutunamayanlarin sığınağıdır. Bu yönüyle "Olmalı!" fikrinin karşılığıdır cennet! 

Ateizm ise insanı bu dünyaya çağırır. Hem yaşama sevinci verir hem de gerçeklerle yuzlestiririr! Senin de katıldığın gibi ateist olma bir aydınlanma halidir. Ancak, ışık tutulan yer bizi tedirgin ediyorsa rahatsız oluruz o ışıktan! Bu yüzden loş ışık sever kimileri. 

"Loş ışık" günümüz dünyasını daha güzel anlatıyor. Bence deizm ve agnostisizm de aslında bu loş ışıklara denk geliyor. Sözünü ettiğin pratik yaşam, bilgiye kolay erişim, çağın gerekleri dinleri rafa kaldırmıyor ama guncelliyor. Hiçbir genç; resmin haram olduğunu, kadın sesinin günah olduğunu düşünmüyor artık. Biz İslam'da köleliği tartışıyoruz ama bu iş fiilen bittiği için hiçbir genç buna kafa yormuyor. Onlar için zaten bitmiş bir mesele!! Köleymiş, ganimetmiş, cariyeymiş!.. Yeni din kitapları bunlardan ayiklaniyor. Bu konulara loş ışık tutuluyor, yani üzerleri kapatiliyor. Kaldı ki gençler zaten okumuyor, kafa yormuyor. 

Aslına bakarsan din zaten bitmiş, içi boşaltılmış da.. Modernizme yenik düşen din bu sebeple kendini yeniliyor. Kendini yenileyen şey din olmayacağına göre, adeta kişiye özel butik bir din anlayışı doğuyor. Kaç teist varsa o kadar Tanrı var yani. İşte bu yüzden Tanrı ölmüyor!

Avrupa'ya gelince orada kiliseler artık bir bir satlığa çıkarılıyor. Ama bu durum beni umutlandirmiyor. Çünkü sözünü ettiğim bilinçli ateist uyanışı değil bu. Aşırı sağ Avrupa'da her geçen gün güçleniyor. Irkçılık, fanatizm yükseliyor. İsveç'te bile insancıl-barışçıl partiler geriledi son seçimde. Amerika zaten malum.. 

Yani ışıkta durmak cesaret istiyor. İnsanlık zifiri karanlıktan çıksa da loş ışıkta saklanmayı daha güvenli buluyor! Daha korunaklı olduğunu sanıyor. Aynaya bakmıyor, bakamıyor. Aydınlığa çıkması için korkarım daha çok zamanı var...

Ateistforum'da yenisin ama iyi ki gelmişsin. Ben yazılarına rastladığımda mutlaka okuyorum seni. Bakış açılarımız benzediği için okumak zevk veriyor haliyle. İnsan daima kendine benzeyeni seçme eğiliminde, malum...

Buradaki yazdıklarına da genel olarak katılıyorum. Onun dışında üslubun o kadar, bazen o kadar edebi ki, zevkle okuyorum, okudum. Özellikle, ateizmin insanı yaşamaya davet edip yaşam sevinci vermesi düşüncen çok önemli. Yaşamla yüzleştirirken nasıl yaşama sevinci verir diye sorarlar ve ateistlerin genel olarak depresif, mutsuz ve karamsar olması gerektiğini düşünürler. Bu noktada onlara öyle olmadığını anlatmak biraz güç oluyor, zaten anlamıyorlar da. Belki bir başka zaman bir başka başlıkta bunu da hep birlikte konuşuruz.

Avrupa'da dinin etkisi ciddi oranda kırılmış olsa da ırkçılığın, fanatizmin, ağır milliyetçiliğin yükselişe geçmesi biraz normal geliyor bana. Hatta geç bile kaldıklarını düşünüyorum. Avrupa'da ciddi bir İslam istilası var ve halklar bıktı. Müslümanlar dışında, geri kalmış ve kültürü yoz başka milletlerden göçler de arttı. Avrupalı bıktı, bütün bu göçlerle birlikte ekonominin de kötüye gitmesi, defansı aşıp saldırıya geçmelerine neden oldu. Daha sert, daha tutucu olmak istiyorlar. Bilmediğim başka faktörler de vardır mutlaka. 

Bunlar dışında mevcut semavi dinler geriliyor ve bu gerileme aslında evrilme şeklinde (çağa uydurulmaları konusu) gerçekleşiyor ama bizi aynı zamanda yeni akım dinler dediğimiz tehlikeyle de karşı karşıya bırakıyor. Bu modern akımlar dinler kadar tehlikeli. Hatta belki dinlerden daha tehlikeli. Dinler, biz her ne kadar eleştirsek de daha gerçek bir zeminin üstünde durur, ancak bu yeni akım inançlar gerçeklerden tamamen kopuk, hastalıklı. Yogalarla falan başlayıp başka yerlere gidiyor insanlar, uçuyor. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 106
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 11.11.2018 at 05:28, Emre Karaköse yazdı:

Gökler/evrenler yazımda yıldızların ateş yerleri olması konusunu da açıkladım. Zaten  diğer ayetlerde olayın açıklamasını yapıyor Kuran. Yıldızlar ışıktan/alevden atışlar yapıyormuş uzaya.

Benim yazıyı yazmamdan sonra, yıldızların ışıktan/alevden atışlar yapması görüntülenmeye başladı:

https://www.upi.com/Science_News/2016/10/06/Hubble-sees-star-shooting-cannonballs-into-space/9071475783632/ph2/

Selam

Her 8.5 yılda bir tek bir bomba atılır. Gökbilimciler, yıldız topunun en az 400 yıl boyunca plazma toplarını ateşlediğini tahmin ediyorlar.

400 yıl boyunca diyor.Kur'an'a göre  ise 1400 yıl boyunca bu atışın devam etmesi gerekir.ayette diyor ki ''..artık alev/ışın topu izler'' ..ışın topları 1400 yıl önce başlamış yani.yani başlaması lazımdı.ayrıca yazıda '' şişirilmiş kırmızı bir dev olan V Hydrae'nin çevresinden atılan büyük plazma “top gülleleri”'' diyor yani bir tek şişirilmiş kırmızı bir dev olan V Hydrae bahsediyor.Kur'an'da ''yızdızların atış tanelerinden bahsediyor..''yıldızlar'' diyor.yıldız demiyor. 

''Her 8.5 yılda bir tek bir bomba atılır. ''

cinler atılmadığı zaman çıkıp haber alamaz mı ? her zaman top atışı olmuyormuş.8,5 yılda bir diyor..

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.11.2018 at 22:37, Emre Karaköse yazdı:

Anlaşıldı, yine maaşını haketmeye çalışan bir garibanla karşı karşıyayız.

Hayır misyonercik, hadisler dinin kaynağı değildir.

Tıpkı sizin, İnciller adı altında insanlara yutturulan hadis kitaplarınızın dinin kaynağı olmaması gibi.

Bak ayetleri verdim, kölelik yasak İslam'da:

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/kuran-koleligi-kaldrmstr.html

Selam

ayette hırsızın elini kes diyor.her hırsızın eli kesilecek yani öyle mi ? 

hadisler olmadan bu ceza tatbik edilemez.

ayşe ye atılan iftiradan bahsediliyor ayette.fakat ayşe nin adı yok,olayın tam olarak ne olduğuda belli değil.rivayetler,hadisler sayesinde ayşe ye atılan iftiradan sonra ayetin yazıldığını anlıyoruz.hadissiz rivayetsiz kuran anlaşılamaz.ve hükümler tatbik edilemez.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Bununla nikah altına alınmış, korunmuş anlamı kastedilmektedir

Hayır, muhsan nikah altına alınMAmış ta olabilir

örneğin Hz Meryem nikah altında değildi 

ama korunmuş biriydi yani muhsan  -ahsenet fercehâ (21:91).  

Bütün mu'minler, 

ister erkek olsunlar ister kadın ve ister evli olsunlar ister bekar,

ırzlarını koruyanlardır -ellezînehum li furûcihim hâfizûn (23:5).

Verdiğim linke bakarsanız göreceksiniz

muhsanât, ırzları kendileri tarafından korunan kadınlardır (self-protecting),

ma meleket eymân ise SiZiN korumanız altında olanlar. 

Onlara talip olanlar o yüzden siz ailelerinin izniyle eş alacaklar onları -bi izni ehlihinn (4:25).

Pekiyi zeyidin karsı nikhalıydı dimi nikahında tut diyor muhmmed rezilik zaten burası ama ben nikaha  dönmek istiyorum  muhmmed oğoluğunun  karısıyla evlenirken nasıl nikahlandı nikah memuru. Allahmıydı bu nikah nasıl gerçeleşti baana arapca maval anlatam gir kuran.org. görceksin

Ahzab süresi37 Ayet. Hani sen Allah’ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, “Eşini nikâhında tut (onu boşama) ve Allah’tan sakın” diyordun. İçinde, Allah’ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince eşini boşayınca onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü’minlere bir zorluk olmasın. Allah’ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, fezadabirtürk said:

ayette hırsızın elini kes diyor.her hırsızın eli kesilecek yani öyle mi ? 

HADiSLER olmadan bu ceza tatbik edilemez.

ayşe ye atılan iftiradan bahsediliyor ayette.fakat ayşe nin adı yok,olayın tam olarak ne olduğuda belli değil.rivayetler,hadisler sayesinde ayşe ye atılan iftiradan sonra ayetin yazıldığını anlıyoruz.hadissiz rivayetsiz kuran anlaşılamaz.ve hükümler tatbik edilemez.

Hayır, AKIL olmadan bu ceza tatbik edilemez;

örneğin ilgili ayette (Mâide 38) faktaû eydiyehumâ  deniyor

yani o ikisinin 3, 4, 5, 6... elini kesin.

AKLI yerinde olan insan

ne der buna,

burda geçen el eldir der mi

yani işleyen AKIL için nedir bu el? 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Ateistforum'da yenisin ama iyi ki gelmişsin. Ben yazılarına rastladığımda mutlaka okuyorum seni. Bakış açılarımız benzediği için okumak zevk veriyor haliyle. İnsan daima kendine benzeyeni seçme eğiliminde, malum...

Buradaki yazdıklarına da genel olarak katılıyorum. Onun dışında üslubun o kadar, bazen o kadar edebi ki, zevkle okuyorum, okudum. Özellikle, ateizmin insanı yaşamaya davet edip yaşam sevinci vermesi düşüncen çok önemli. Yaşamla yüzleştirirken nasıl yaşama sevinci verir diye sorarlar ve ateistlerin genel olarak depresif, mutsuz ve karamsar olması gerektiğini düşünürler. Bu noktada onlara öyle olmadığını anlatmak biraz güç oluyor, zaten anlamıyorlar da. Belki bir başka zaman bir başka başlıkta bunu da hep birlikte konuşuruz.

Avrupa'da dinin etkisi ciddi oranda kırılmış olsa da ırkçılığın, fanatizmin, ağır milliyetçiliğin yükselişe geçmesi biraz normal geliyor bana. Hatta geç bile kaldıklarını düşünüyorum. Avrupa'da ciddi bir İslam istilası var ve halklar bıktı. Müslümanlar dışında, geri kalmış ve kültürü yoz başka milletlerden göçler de arttı. Avrupalı bıktı, bütün bu göçlerle birlikte ekonominin de kötüye gitmesi, defansı aşıp saldırıya geçmelerine neden oldu. Daha sert, daha tutucu olmak istiyorlar. Bilmediğim başka faktörler de vardır mutlaka. 

Bunlar dışında mevcut semavi dinler geriliyor ve bu gerileme aslında evrilme şeklinde (çağa uydurulmaları konusu) gerçekleşiyor ama bizi aynı zamanda yeni akım dinler dediğimiz tehlikeyle de karşı karşıya bırakıyor. Bu modern akımlar dinler kadar tehlikeli. Hatta belki dinlerden daha tehlikeli. Dinler, biz her ne kadar eleştirsek de daha gerçek bir zeminin üstünde durur, ancak bu yeni akım inançlar gerçeklerden tamamen kopuk, hastalıklı. Yogalarla falan başlayıp başka yerlere gidiyor insanlar, uçuyor. 

Seviyorum kelimelerle oynamayı.. Ama sandığın kadar mahir değilim. Tabi senin övgü dolu sözlerin büyük bir incelik, teşekkür ederim. Bir de şu aralar boştayım. Düşünmem için yazmam için çok zamanım oluyor! Sonra ilk defa ateist ateiste muhabbet etmekteyim.. Bu da beni ayrıca heyecanlandiriyor. 

Belki içinde yaşadığım çevreden belki başka sebeplerden çok paylasmadim ateistligimi. İçimde yaşadım yıllarca sessiz ve derinden.. Ama anlaşılmak insanı mutlu ediyor, konuşmak rahatlatıyor. Sanki yılların suskunluğunu üzerimden atıyorum! 

Çoğu zaman yazıp yazıp siliyorum. Belli ki sildiklerimi kendime saklıyorum. Bir kelime bile uzun uzun düşündürüyor beni. Dalıp dalıp gidiyorum. Kendimi dinliyorum. Bir deniz kıyısında, bir heykel kadar sessiz oluyorum!

Sitelerde Paylaş
On 11.11.2018 at 05:28, Emre Karaköse yazdı:

Gökler/evrenler yazımda yıldızların ateş yerleri olması konusunu da açıkladım. Zaten  diğer ayetlerde olayın açıklamasını yapıyor Kuran. Yıldızlar ışıktan/alevden atışlar yapıyormuş uzaya.

Benim yazıyı yazmamdan sonra, yıldızların ışıktan/alevden atışlar yapması görüntülenmeye başladı:

https://www.upi.com/Science_News/2016/10/06/Hubble-sees-star-shooting-cannonballs-into-space/9071475783632/ph2/

Selam

Kafamı buluyorsun benimle. yıldızlar  ışıktan alevden atış yapıyorsa. Bu kafir NASA nasıl yol geçen hanına çevrmiş uzayı. Garadaş ben cahilim aklım almıyor,Lütfen beni aydınlakt.ki. Dolgun üceret alayım.

RAHMAN Suresi 33.Diyanet İşleri: Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye gücünüz yeterse geçip gidin. Büyük bir güç olmadıkça geçip gidemezsiniz.

şalom 

Sitelerde Paylaş
On 11.11.2018 at 00:44, güven yazdı:

İncire ve zeytine yemin  eden tanrıdan ne beklenir

TİN Suresi 1. ayet.İncire ve zeytine andolsun.

Hep es geçiliyor bu ayet varsa yoksa muhmmedin karıları tartışılıyor. Bana bunu açıklayın şayet müslümansanız.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Getaf yazdı:

Seviyorum kelimelerle oynamayı.. Ama sandığın kadar mahir değilim. Tabi senin övgü dolu sözlerin büyük bir incelik, teşekkür ederim. Bir de şu aralar boştayım. Düşünmem için yazmam için çok zamanım oluyor! Sonra ilk defa ateist ateiste muhabbet etmekteyim.. Bu da beni ayrıca heyecanlandiriyor. 

Belki içinde yaşadığım çevreden belki başka sebeplerden çok paylasmadim ateistligimi. İçimde yaşadım yıllarca sessiz ve derinden.. Ama anlaşılmak insanı mutlu ediyor, konuşmak rahatlatıyor. Sanki yılların suskunluğunu üzerimden atıyorum! 

Çoğu zaman yazıp yazıp siliyorum. Belli ki sildiklerimi kendime saklıyorum. Bir kelime bile uzun uzun düşündürüyor beni. Dalıp dalıp gidiyorum. Kendimi dinliyorum. Bir deniz kıyısında, bir heykel kadar sessiz oluyorum!

Ateist olduğunu çeşitli nedenlerle pek fazla paylaşamamış biri için bu tip forumlar çok daha fazla önem kazanıyor aslında. Yukarıda da dediğim gibi, insanın kendine benzeyen insanlarla sohbet etmesi, tartışması ona iyi geliyor. Ateist olmayı da geçtim, entelektüel tatmin için bile gerekli. Ateist aileye doğdum, kendi kurduğum ailem ateist idi falan ama bu forumda çok şey öğrendim, yeni bakış açıları edindim, çok değerli insanlar tanıdım. 

İnsan ilk geldiğinde senin yaptığın gibi yazıp yazıp silebiliyor, evet. Yazmak aynı zamanda sesli düşünmek gibi olduğu için insan kendisini de dinliyor, bazen kendisiyle ilgili bir şeyi farkediyor, keşfediyor ve sonra paylaşmak istemiyor ya da istiyor. Senin başına gelen de bu. 

Hoşgeldin tekrar. :)

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Ateist olduğunu çeşitli nedenlerle pek fazla paylaşamamış biri için bu tip forumlar çok daha fazla önem kazanıyor aslında. Yukarıda da dediğim gibi, insanın kendine benzeyen insanlarla sohbet etmesi, tartışması ona iyi geliyor. Ateist olmayı da geçtim, entelektüel tatmin için bile gerekli. Ateist aileye doğdum, kendi kurduğum ailem ateist idi falan ama bu forumda çok şey öğrendim, yeni bakış açıları edindim, çok değerli insanlar tanıdım. 

İnsan ilk geldiğinde senin yaptığın gibi yazıp yazıp silebiliyor, evet. Yazmak aynı zamanda sesli düşünmek gibi olduğu için insan kendisini de dinliyor, bazen kendisiyle ilgili bir şeyi farkediyor, keşfediyor ve sonra paylaşmak istemiyor ya da istiyor. Senin başına gelen de bu. 

Hoşgeldin tekrar. :)

Hoş bulduk. ? Yalnız bu topicte ayetler arasında kaldık. Asagimiz yukarımiz ayet! Biraz dikkatli olalım ?

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, democrossian said:

Muhsan korunan, koruma altında olan demektir. Bununla nikah altına alınmış, korunmuş anlamı kastedilmektedir. Nisa 25 de de muhsan denilmektedir. Bir kadın nikahlandığı zaman muhsan olacaktır. 25. pasajda  da bu kastedilmektedir. Yani siz eğer bir muhsan kadınla nikahlı olmaya parasal olarak güç yetiremiyorsanız o zaman sağ elin sahip olduğu, yani  savaşta esir edilmiş kölelerden ücretini ödeyerek faydalanacaksınız der. Anlam budur.

Hayır, Nisa 25 faydalanın demiyor, 

eş alın diyor -inkihû;

eş almak ne ise onu yapacaksınız.  

O halde eş alın onları ailelerinin izni ile -fe inkihû hunne bi izni ehlihinn.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Hayır, AKIL olmadan bu ceza tatbik edilemez;

örneğin ilgili ayette (Mâide 38faktaû eydiyehumâ  deniyor

yani o ikisinin 3, 4, 5, 6... elini kesin.

AKLI yerinde olan insan

ne der buna,

burda geçen el eldir der mi

5. cezâen : ceza, karşılık, bedel olarak
6. bimâ kesebâ : kazandıklarından, yaptıklarından dolayı
7. nekâlen 

: ibret verici, korkunç bir ceza olarak

ibret verici ve korkunç bir ceza olacak.

el kesmek gayet ibret verici ve korkunç bir ceza.

pek çok Kur'an ayeti incil(ler) ile aynıdır. bu da benzer incil ayeti :

30 Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir.

Matta 5

inanmayan biri bunu incilden çalmışlar diyecek.çünkü apokrif incillerde geçen pek çok kıssayı kuran da bulmak mümkün.

inanan ise incil de Allah ın kitabı ,benzerlikler,ortak ayetlerin olması gayet normal diyecek.

İncil'de ki el kesme ile ilgili bu benzerlikte düşündürücü olsa gerek.acaba tesadüf mü ?

1400 yıl boyunca ayeti ''el kesme'' olarak anlayan ,hırsızın elini kesenler ayeti çarpıtmışsa kafirdir.değilse yanlış anlamıştır.

bir uzuv kesiliyor..Allah yanlış anlaşılacak ayet gönderecek kadar sorumsuz olamayacağına göre..

http://islamdevleti.info/kitaplar/Islam_Hukukunda_Ceza/10.htm

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Getaf yazdı:

Hoş bulduk. ? Yalnız bu topicte ayetler arasında kaldık. Asagimiz yukarımiz ayet! Biraz dikkatli olalım ?

Hasan Akçay geldiyse ayet tartışması günler sürer, o yüzden kaçmak en iyisi. Kendisi dini yeniden yazıyor, malum...

Bu arada, onunla tartışan arkadaşlara da sabırlar dileyelim bari.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Türk Ateist yazdı:

Hasan Akçay geldiyse ayet tartışması günler sürer, o yüzden kaçmak en iyisi. Kendisi dini yeniden yazıyor, malum...

Forumdakileri yeni yeni tanımaya başladım. Evet herkesin bir ekolü var ?

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, fezadabirtürk said:
5. cezâen : ceza, karşılık, bedel olarak
6. bimâ kesebâ : kazandıklarından, yaptıklarından dolayı
7. nekâlen 

: ibret verici, korkunç bir ceza olarak

ibret verici ve korkunç bir ceza olacak.

el kesmek gayet ibret verici ve korkunç bir ceza.

pek çok Kur'an ayeti incil(ler) ile aynıdır. bu da benzer incil ayeti :

30 Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir.

Matta 5

inanmayan biri bunu incilden çalmışlar diyecek.çünkü apokrif incillerde geçen pek çok kıssayı kuran da bulmak mümkün.

inanan ise incil de Allah ın kitabı ,benzerlikler,ortak ayetlerin olması gayet normal diyecek.

İncil'de ki el kesme ile ilgili bu benzerlikte düşündürücü olsa gerek.acaba tesadüf mü ?

1400 yıl boyunca ayeti ''el kesme'' olarak anlayan ,hırsızın elini kesenler ayeti çarpıtmışsa kafirdir.değilse yanlış anlamıştır.

bir uzuv kesiliyor..Allah yanlış anlaşılacak ayet gönderecek kadar sorumsuz olamayacağına göre..

http://islamdevleti.info/kitaplar/Islam_Hukukunda_Ceza/10.htm

Sorduğum soruyu cevaplarsanız göreceksiniz,

bunları yazmanızın lüzumu yok. 

..ilgili ayette (Mâide 38) faktaû eydiyehumâ  deniyor

yani o ikisinin 3, 4, 5, 6... elini kesin.

AKLI yerinde olan insan

ne der buna,

burda geçen el eldir der mi

Lütfen cevap verin

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, Türk Ateist said:

Merhaba eskimez dost.

Benim gördüğüm 

Hasan Akçay gelince bir hareket bir hareket

ve ben burası hep cıvıl cıvıl olsun istiyorum;

görüşler alınıp görüşler verilsin ama dostça, gönül kırmadan.

Olamaz mı?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Sorduğum soruyu cevaplarsanız göreceksiniz,

bunları yazmanızın lüzumu yok. 

..ilgili ayette (Mâide 38) faktaû eydiyehumâ  deniyor

yani o ikisinin 3, 4, 5, 6... elini kesin.

AKLI yerinde olan insan

ne der buna,

burda geçen el eldir der mi

Lütfen cevap verin

1400 yıldır el kesenleri nasıl tanımladığınızı bana söyleyin ; kafir mi ? kendi dilini anlamayacak kadar aptal mı ? 

size cevap veremem çünkü arapçaya hakim değilim.veya Kur'an da ki kelimelere.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...