Jump to content

CHP, Türkçe ezanı savunan vekilini disipline sevk etti

Recommended Posts

18 dakika önce, "dünyayaışınlanıpçoğaldık" yazdı:

ezanı turkcelestiren bi parti tukurdugunu yalayip konudan bahseden bir uyesine ceza veriyor ne kadar acinasi bir durum...

Tükürdüğünü yaladığı falan yok. CHP sadece kağıt üstünde kalmış bir parti. Şu anki CHP yöneticilerinin CHP'lilikle hiçbir ilgisi yok.

Sitelerde Paylaş

Bunca derdin tasanın, dev gibi sorunların içinde bir ezanın Türkçe okunması kalmıştı zaten...

Millet dindarlaşmış, AKP almış yürümüş, bizim çook laik milletvekili Türkçe ezanı dert edinmiş.

AKP'nin eline bulamayacağı kadar güçlü koz vermektir bu. Adamların en önemli silahı din iken kalkıp din düşmanı görüntüsü çizmek aptallıktan başkası değil.

Tayyip gündem değiştirme ustası derdik ama bazı aptallar ona bu fırsatı altın tepside sunuyor.

Ayrıca ezanın Türkçe olması çok da önemli değil. İleride düşünülecek şeyler bunlar. AKP varken bu tip işlerle uğraşmak gerçek anlamda geri zekalılıktır diyeceğim, o da CHP'li milletvekilinin yaptığı hatayı hafifleteceği için demek istemiyorum. AKP toplumu dindarlaştırma yolunda çok önemli işler yaptı, din derslerini ana okullarına kadar soktu, minicik çocuklar başlarında türbanlarla okula gider hale geldi vs vs... Şu ortamda ezanın Türkçe okunmasını talep etmek hayalperestlik. Gerçeklerden bu kadar kopuk biri milletvekili de olmasın zaten.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bunca derdin tasanın, dev gibi sorunların içinde bir ezanın Türkçe okunması kalmıştı zaten...

Millet dindarlaşmış, AKP almış yürümüş, bizim çook laik milletvekili Türkçe ezanı dert edinmiş.

AKP'nin eline bulamayacağı kadar güçlü koz vermektir bu. Adamların en önemli silahı din iken kalkıp din düşmanı görüntüsü çizmek aptallıktan başkası değil.

Tayyip gündem değiştirme ustası derdik ama bazı aptallar ona bu fırsatı altın tepside sunuyor.

Ayrıca ezanın Türkçe olması çok da önemli değil. İleride düşünülecek şeyler bunlar. AKP varken bu tip işlerle uğraşmak gerçek anlamda geri zekalılıktır diyeceğim, o da CHP'li milletvekilinin yaptığı hatayı hafifleteceği için demek istemiyorum. AKP toplumu dindarlaştırma yolunda çok önemli işler yaptı, din derslerini ana okullarına kadar soktu, minicik çocuklar başlarında türbanlarla okula gider hale geldi vs vs... Şu ortamda ezanın Türkçe okunmasını talep etmek hayalperestlik. Gerçeklerden bu kadar kopuk biri milletvekili de olmasın zaten.

Konu o değil ki. Kılıçdaroğlu şerefsizi resmen Akköpel ağzıyla konuşuyor. Ezan her yerde Arapça okunur diyerek AKP'lileri haklı, Atatürk'ü haksız çıkartıyor. Bu resmen Atatürk'e ve Kemalizme bir meydan okumadır. Hiçbir Kemalist kalkıp da Arapça ezanı savunmaz. 

Ayrıca Türkçe ezan öyle önemsiz bir şey de değil. Kemalist devrimin bir simgesidir Türkçe ezan. Gerici ve yobazların, Arap köpeklerinin kudum kudum kudurmasına yol açmıştır. Çok acıları vardır Türkçe ezandan. 

tarihinde Ulusalcı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Ulusalcı yazdı:

Konu o değil ki. Kılıçdaroğlu şerefsizi resmen Akköpel ağzıyla konuşuyor. Ezan her yerde Arapça okunur diyerek AKP'lileri haklı, Atatürk'ü haksız çıkartıyor. Bu resmen Atatürk'e ve Kemalizme bir meydan okumadır. Hiçbir Kemalist kalkıp da Arapça ezanı savunmaz. 

Ayrıca Türkçe ezan öyle önemsiz bir şey de değil. Kemalist devrimin bir simgesidir Türkçe ezan. Gerici ve yobazların, Arap köpeklerinin kudum kudum kudurmasına yol açmıştır. Çok acıları vardır Türkçe ezandan. 

Hayır, konu tam olarak o. Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri değil. Onları daha yeni söylemiş, sen de yeni taşımışsın buraya.

Türkçe ezan önemsiz tabii. Şu anda en önemsiz ayrıntı. Bunun peşine düşmek aptallıktan başkası değil. 

Ezanı Türkçe okutacak gücün yok, etkin yok, iktidarı dinciye çoktan kaptırmışsın ve elinden alamıyorsun, di mi? Şu ortamda, şunca büyük sorunun içinde debelenirken Türk İslam'ının en önemli değerlerinden biri olanı ezanla uğraşmak bildiğin AKP'ye çalışmak demektir.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Getaf yazdı:

Hani Atatürk'ün din ile ilgili güzel sözleri var ya.. Bi düşün neden etmişti o sözleri...

Turkce ezan tartışması seçim arifesinde resmen ne diyeyim...

Arkadaşım o dediklerin gelip geçici şeylerdi. Nabza göre şerbet vermekti. Tıpkı Lenin'e kendini komünist gibi göstermesi gibi.

Ama Türkçe ezan öyle değil. Türkçe ezan ilk olarak Ziya Gökalp'in hayal ettiği ve Atatürk'ün hayata geçirdiği bir inkılap. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Hayır, konu tam olarak o. Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri değil. Onları daha yeni söylemiş, sen de yeni taşımışsın buraya.

Türkçe ezan önemsiz tabii. Şu anda en önemsiz ayrıntı. Bunun peşine düşmek aptallıktan başkası değil. 

Ezanı Türkçe okutacak gücün yok, etkin yok, iktidarı dinciye çoktan kaptırmışsın ve elinden alamıyorsun, di mi? Şu ortamda, şunca büyük sorunun içinde debelenirken Türk İslam'ının en önemli değerlerinden biri olanı ezanla uğraşmak bildiğin AKP'ye çalışmak demektir.

Arapça ezanı savunan birisi Atatürk düşmanıdır. Kılıçdaroğlu bir Atatürk düşmanıdır.

Sitelerde Paylaş

Çok yanlış tartışmaların bu şekilde dönmesi, özgürlüklere inanan biri bu tarz şeyler siyasetçilerin konusu değildir, insanlar kendi karar vermelidir diye düşünür . Ha gerçi günde 5 defa 250 dB şiddetinde çevreyi rahatsız etmek özgürlük de değildir gerçi. 

Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Arapça ezanı savunan birisi Atatürk düşmanıdır. Kılıçdaroğlu bir Atatürk düşmanıdır.

Öyleyse Chp nin de Atatürk düşmanı olması lazım.kılıçdaroğlu Chp nin başına zorla getirilmediğine göre .

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gereksiz bir tatışma atatürk bizlere ezandan çok türçe kuranı yayınlatmış daha ne yapsın biz türkler için en büyük nimet budur.Türçe  ezan okunmasından  daha çok kuranı türçeye çevrimesinden dolayı bir  atatürke borcumuzu ödüyemeyiz.Düşünün  bu iktidaar elinden gellse bu gün türçe kuranı yasaklar ama  zor iş bu çağda yasaklayamaz  zor iş boşa tartışmıyalım

Bu  ülke laik bir ülke olduğundan haklı olabilrsin neden ezan kendi dilimizle okunumuyor. Bu yazıyı lütfen okuyun.

ALINTI

Ve Atatürk İstanbul'dan ayrılıyor, Ankara'ya götürülecek.
İnsanlar üzüntülü, hüzün var her yerde..

Karaköy'en geçerken birdenbire,
'Çıt' diye bir ses..
Çıt ! Çıt ! Çıt !
Aa !
Gökyüzünden düğme yağdı biliyor musunuz?!!
Düğme yağdı gökyüzünden !

Atatürk'ün o bayrağa sarılı tabutuna düğme yağdı..
Rengarenk düğmeler !
Düğme yağıyor ! Çıt ! Çıt ! Düğme yağıyor !

Herkes yukarı baktı!
O caddedeki dükkanlardan bürolardan Türkiye Cumhuriyeti'nin Yahudi vatandaşları var (pencerelerde)...

Ve Yahudi kardeşlerimiz, ülkenin Yahudi vatandaşları, Liderlerini, bu güzel insanı kendi (Matem) geleneklerine göre "gömleklerinin ceketlerinin düğmelerini kopararak" uğurluyorlar..

Nasıl bir görüntü,

Atların çektiği top arabasında Mustafa Kemal Atatürk'ün tabutu, ve üstüne rengarenk düğmeler yağıyor, pencerede gözyaşlı insanlar...

Sunay Akın

Not: Gömlek ve Ceket düğmelerini kopartarak uğurlamak "Ben senden sonra eksiğim" demek.

H63UMd.jpg

Ben ne yalan söylücem kardaşim bana sorsan ben ırkçıyım arapları hiç sevmem.  başka milletlere saygım var ama araplara yok.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, paestum yazdı:

Bir ateiste göre ezan Türkçe okunsa ne değişir, Arapça okunsa ne değişir? 

Ne salak bir tartışma

Tam tersi, ezanın nasıl okunacağı ateistleri daha çok ilgilendirir.

Biz ne diyoruz, kuran kendi dilinde olmalı, insanlar onun nasıl uyarlandığını anlasın, ezan da onun bir parçası olduğuna göre ezan da kendi dilinde okunmalı. Gerçi kökü yok olsa daha iyi olur ama en azından işin doğrusunu uygulamak lazım.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, bilgivehis yazdı:

Tam tersi, ezanın nasıl okunacağı ateistleri daha çok ilgilendirir.

Biz ne diyoruz, kuran kendi dilinde olmalı, insanlar onun nasıl uyarlandığını anlasın, ezan da onun bir parçası olduğuna göre ezan da kendi dilinde okunmalı. Gerçi kökü yok olsa daha iyi olur ama en azından işin doğrusunu uygulamak lazım.

Yani arapça  olmalı  size göre.

Bizim millet daha okuduğu ezanın ne dediğini  bilmiyor.Surelerin anlamlarını  saymıyorum bile 

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Dinler İLKELMİDİR?

Evet dinler ilkeldir.

Dinler İLKEL olunca,dinlilerde İLKELDİR.

Dinler insanlarla ortaya çıkmaya başlamıştır.İnsanlar tarafından uydurulmuştur.TANRIYLA hiçbir bağı ,bağlantısı yoktur.

TANRININ  kitabı ınsanın kellesindeki BEYİNDİR.

Vardır  deyenler ne kendilerini nede TANRIYI  tanımaktadırlar.Tanrıya İFTİRA etmektedirler.

Neymiş,AHRETTE peygamberler TANRIYI  baldırından tanıyacaklarmış.Yanı TANRI iki ayaklı bir şey.

Bazı Müslümanlarda derki,O hiçbir şeye benzemez,görünemez,O her yerdedir.

Arap Muhammette TANRIYLA  ARŞDA konuşmuştur.

Muhammedin kıtabı kuranda bakın ne diyür.

B EN size ŞAH DAMARINIZDAN  yakınım.

Yani,BEN sizin içinizdeyim.

Be adam.senin kıtabın böyle derken sen ne arıyorsun arşda?

Baş böyle olunca KIÇ ne olmazki.

Ş u iki ayata bakın.

1-Hakka suresi 40:O(kuran) çok möhteren bir nebinin(peygamberin ) sözüdür.Yani  kuranın ayatları peygamberin sözleridir.

Geçelim iki ayat sonraya,bakalım Fellahuekber orda ne iftira etmiş TANRIYA.

2-Hakka suresi 43:O(kuran)TANRI  KELAMIDIR(sözüdür)

Eeeeeeeee,arabın kıtabı böyle olursa Türkiyenin CHP si nasıl olurku?

DİKTATOR  olur.

Doğru söyleyenler kendini parti dışında bulur.

Ben AKP ile CHP arasında pek FARK göremiyorum.

Bir parti düşününkü ATATÜRKTEN sonra hala ben ATATÜRKÇÜ bir partiyim diyür.

Sen ATATÜRKÜN.............................. bile olamazsın.

Niçin olamazsın?

Çünkü sen başına başkan olarak getirdiğin adam(BAYKAL)bir numaralı  ŞERİATCIYI demokrası........................nına sırt verip engeli olan hapsını kaldırıp milletvekili olma yolunu açmıştır.

Adam millet vekili omuş,başbakan olmuş vede REİSİCUMHURDA olmuş.

Ne demizti bu adam.ben demokrasi tirenine binecem,şeriat istasyonunda inecem.Buna benzeeeeeeeeeeer neler neler demişti vede halada diyür.Baykalın CHP si hep bunun destekcixi oldu.

Birde ne duydum, BAYKAL Menemen olayının baş aktörünün amca çocuğu olduğunu.

Erdoğana kalsaydı BAYKALI meclis başkanlığını vermeyi bile düşündüydü.Sonra neden vaz geçti bilemem.

Bir şarkıcımız vardı,Erkekken kadın olan.

Bunun şarki söylemesini EVREN  yasaklar.

Bu kadın gider ünlü avukat Baykala durumu anlatır.

Baykal derki sen şuracığa biraz para koy gerisi kolay.

Para konur ama arkası gelmez.

Kadın derki paramı ver yoksaaaaaaaaaaa.

Sanırım para geri verilmez.Aralar bozulur kadın TAM mahkemeye gideceği an BAYKALIN  adamından şarkıcıya bir telefon.

Otur oturduğun yerde,defterini dürer........................................................Bu telefon üstüne kadın vaz geçer davadan.

Bu hallara düşürülmüş bir CHP den ne beklenir.

CHP İsmetle  RAYINDAN  çıkmıştır.

Bakın nasıl çıkmıştı.

Babam Erzincanın bir köyünde sözleşmeli imam.

Caminin 7 vakıf tarlası var.

3 tarla bize verildi.Biz ekip biçecez,buna karşılık babam köye imamlık yapacak vede öyle oldu.

Yıllar sonra muhtar geldi,imam efendi dedi.İsmet cami vakıflarını bızden ldı,okullara verdi.Artık sen tarlaları ekip biçemeyeceksin.

Biz köylüler senin üceretini ödiecez.

Bir hükümet düşününkü caminin vakfına el koyuyor.

Duydukku EZEN  TÜRKÇE okunsun diyene DİKTATOR  GILICIZAROĞLU partiden atmakla tehdit eder olmuş.

ULAN 9 seçim kaybettin.............. ol git partidende doğru dürüst biri gelsindde ATATATÜRKÜN        DÜŞÜNCELERİNİ  gerçekçi olarak savunsun.Sen İsmet gibi ATATÜRK dostu görünüp düşmanlık yapıyorsun.

Burası TÜRKİYE  HAKKIMIZ  TÜRKÇE  EZEN TÜRKÇE  KURAN.

Aslında kuran bize değil araba  gelmiştir.

Buyrun:İbrahim suresi 4:Biz kuranı araplara araca olarak gönderdik.Peygamberinine araplardan seçtikki bu kitabı onlara anlatsın.

Bir başka ayattada şöyle der:Eger bu kitabi arapca yazmasaydıkta başka dilde gönderseydik kureyşliler derdiki neden bu kitabı bize arapca göndermediniz?

Bir başka ayattada şöyle diyür biz bu kitabı MEKKE ve ÇEVRESİ  için indirdik.Yani Tüm arap ülkeleri için bile değil.

İşte TÜRKLERDE kuranın TÜRKÇELEŞTİRME çalışmaları :

Kuran-ı Kerim’in Türkçe’ye Çevrilme Serüveni

12 Nisan 2010 Pazartesi

Türklerin büyük kitleler halinde Müslüman olduğu 10.yy.dan 12.yy. sonra Kuran’ın Türkçeye tercüme etme çalışmaları başlamıştır. Ancak günümüze kadar gelen nüshalar bu yy. dan daha sonraki tarihlere aittir. En eski Türkçe tercümelerden 4 nüsha bilinmektedir.
Bunlardan birincisi Zeki Velidi Togan tarafından 1914’de bulunan nüshadır. Bu tercümeyi kimin, hangi tarihte yazdığı bilinmemektedir.

-
İkinci tercüme Türk ve İslam Eserleri müzesinde bulunmaktadır. Miladi 1333 yılında Şirazlı Muhammed b. el-Hacc Devletşah tarafından yazılan bu tercüme Kuran-ı Kerimin kelime kelime tam tercümesidir.
Üçüncü tercüme nüshası İstanbul’da bulunup m 1363 tarihlidir.
Dördüncü tercüme nüshası ise Manchester Kitaplığında bulunmaktadır. Bu tercüme 11.yy. Türkçesiyle yazılmıştır.
-
Eski Türkçe Kur’an Tercümeleriyle ilgili çalışmalar yapan, bizimde makalelerinden yararlandığımız rahmetli Abdülkadir İnan 1.nüshanın Harezm bölgesinde yazılmış olabileceğini, 2. nüshanın ise müstensihinin Şiraz’lı olması nedeniyle Şiraz’da yazıldığını kabul etmektedir.

Bu nüshalarda göze çarpan ilginç noktalardan birisi Kuran-ı Kerim’deki bazı dini terimlerin karşılanması için bulunan Türkçe kelimelerdir. Bunlar:

Tanrı: Allah
İzi: Rabb, sahip
Yüküngü, yüknü: Secde
Tapmak, tapıngu: ibadet
Köni Kün: Hesap günü, adalet günü
Yek: şeytan
Yelvi: afsun, sihir
Yazuk: Günah, masiyet
Öğmek, öğdi: Hamd ü sena
Ökünç, öküngü: Tövbe, pişmanlık
Kut: Saadet, talih
Tın: Nefes, can
Kılınç: Sabınç: Fikir, tefekkür
Kam: Kâhin, şaman
Uçmak: Cennet
Tamug: Cehennem
Eski Türkçe Kur’an tercümesinden bir örnek(Kehf Suresi 40,41 .ayetler): “Bolgay kim izim kim bergey maña yegrek senin bostanın edın ızgay anıñ üze kının yani ot bolgay katıg toprak azu bolgay anın suwı sugulgan”. ( 1. nüsha)

Orta Asya’daki durum böyleyken Anadolu’daki Türkçe’ye tercüme faaliyetleri olmuştur. Selçuklu dönemine ait bir tercüme olmayıp ilk tercümeler Anadolu Beylikleri döneminde olmuştur. Bu tercümelerde bilinenlerden en eskisi Ali Dehri Dilçin nüshasıdır. 1476 ‘da tamamlanan bu nüshayı Tireli Mehmet b. Seyyid-gazi istinsah etmiştir. Bu nüshada Kur’anın tamamı Türkçe’ye çevrilmiştir.

İnan’a göre Eski Kur’anı Kerim tercümelerinin birçoğu aslolan tek bir nüshaya dayanmaktadır. Ayrıca bu tek nüshaya dayanan tercümeler Anadolu’ya Moğol istilası devrinde Orta Asya’dan getirilmiştir.

Tercümelerden başka bir örnek: “dakı hüküm eyledi Çalabın kim tapmıyasız ille Ana, dakı ataya, anaya eyülik eylen eger ere senin katunda kocalıya ikisinden birisi ya ikisi dağı eytme ol ikiye söz yumuşak körklü, dakı yumuşak eyle ol ikiye horlık yönini esirgemekden ütürü, eyt ey Çalabım, rahmet eyle ol ikiye nitekim beslediler beni kiçi iken” ( Isra Suresi ,23-24. ayet)
Cumhuruyet döneminde ise 1925 yılında TBMM piyasadaki kötü tercümelere karşı düzgün bir çeviri yapılmasına dair kara almış ve bu görevi Mehmet Akif’e vermiştir. Ancak Mehmet Akif görevi tamamlamayıp vazgeçince Elmalılı Hamdi Yazır çeviriyi yapmıştır. 1935-38 yıllarında ise çevirisini yayınlamıştır Elmalılı Hamdi Yazır.
Kaynak

Abdulkadir İnan, Makaleler ve İncelemeler II ,TTk yay., Ankara, 1998, s. 128-186

Sitelerde Paylaş
On 09.11.2018 at 18:29, Ulusalcı yazdı:

Tükürdüğünü yaladığı falan yok. CHP sadece kağıt üstünde kalmış bir parti. Şu anki CHP yöneticilerinin CHP'lilikle hiçbir ilgisi yok.

sakin ol dostum bende boyle oldugunu biliyorum zaten halk bilmiyor sadece onlar icin soyluyorum dogru bir chp oldugunu saniyorlar... chp gene ayni chp ama yoneticiler doneklik yapti baktilar millet din islam akp oylariyla ilerliyor chp de istifini bozdu bu is hic iyi olmadi kilicdarin sonu geliyo...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...