Jump to content

Laptopdan anlayan?

Recommended Posts

En ust butce: 4000 lira

Lenovo Ideapad serisinden bir laptop alacagim. Onerisi olan var mi? Pek anlamiyorum.

Marka Asus da olabilir aslinda.

Bazi laptoplarin ekranlari cok net ve guzel gorunuyor. Bunun sebebi nedir? Ornegin Macbook ekranlari da boyle guzel ve net gorunuyor.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, rootx yazdı:

...

Bazi laptoplarin ekranlari cok net ve guzel gorunuyor. Bunun sebebi nedir? Ornegin Macbook ekranlari da boyle guzel ve net gorunuyor.

IPS ekran ve çözünürlüğü fullHD'den yüksek olması. Renklerin daha canlı, ayrıntılı ve güzel gözükmesi IPS özellikli olmasından.

Sitelerde Paylaş

Evdeki Dell laptopa baktim. 8 gb ram ve 4 gb ekran karti, i7 islemcili filan... Ama ekrani kotu.

Su an satildigi fiyat 5000 lira. Yuh. Ben ise 2500 liraya filan almistim. Ekran HD imis ama Full HD degilmis ve IPS yokmus. Bundan mi kotu gotunuyor acaba?

Sitelerde Paylaş

Sürekli taşıma ihtiyacınız yoksa ve spesifik yazılım ihtiyaçlarınız yoksa Apple iMac tavsiye ederim. İkinci el alırsanız ve alacağınız modele bir SSD takviyesi yaparsanız 3000TL'ye kocaman ekranı olan ve çok kaliteli görüntü veren bir bilgisayarınız olur. Paranız da cebinizde kalmış olur. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, EnverPasa yazdı:

Sürekli taşıma ihtiyacınız yoksa ve spesifik yazılım ihtiyaçlarınız yoksa Apple iMac tavsiye ederim. İkinci el alırsanız ve alacağınız modele bir SSD takviyesi yaparsanız 3000TL'ye kocaman ekranı olan ve çok kaliteli görüntü veren bir bilgisayarınız olur. Paranız da cebinizde kalmış olur. 

enver paşaya bak sen osmanlı devrinden bize teknoloji dersi veriyor helalin var reis ?

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, adalet123 yazdı:

Monitörün ekranı IPS ye cevrilebilir mi?

Hiç bilmiyorum

16 saat önce, rootx yazdı:

Bu windowssuz yalnız. Linux kuracaksan, o modele Linux driverları yazılmış bir laptop al. Her laptopa linux kurulmaz, ekran kartının falan driverının olması lazım yoksa verimsiz çalışır.

tarihinde copyPaste tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, copyPaste yazdı:

Hiç bilmiyorum

Bu windowssuz yalnız. Linux kuracaksan, o modele Linux driverları yazılmış bir laptop al. Her laptopa linux kurulmaz, ekran kartının falan driverının olması lazım yoksa verimsiz çalışır.

Ben linux kullanacagim, evet.

Bugun tekrar magazalara baktim. Gercekten de Full HD olmasi ile HD olmasinin arasinda fark var. Full HD IPS ekranlar en iyisi.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, rootx yazdı:

Ben linux kullanacagim, evet.

Bugun tekrar magazalara baktim. Gercekten de Full HD olmasi ile HD olmasinin arasinda fark var. Full HD IPS ekranlar en iyisi.

Evet ama IPS ekranlar pahalı tabi.

2 saat önce, rootx yazdı:

@copyPaste

i5 ve i7 farki ne oluyor? Bir ornekle aciklayabilir misin?

Valla cache bellekleri dışında bu modellerin ne farkı var muamma. İşlemci mimarisindeki spesifikasyonlar hangi process türlerinde fark yaratır kim nereden bilecek, anca benchmark sitelerinden bir fikrin olur. Ben öyle bu işlerden çok anlayan gamer biri falan değilim zaten. Senin link verdiğin laptopun işlemcisine baktım i5 8250u, 4 çekirdek 8 thread. Intel işlemcilerin hyper-threading konusu linuxta sıkıntılı diye duymuştum.

https://lists.debian.org/debian-devel/2017/06/msg00308.html

Linux laptop alacaksan mesela Ubuntu uyumlu mu driverları var mı diye şuraya bir bak.

https://certification.ubuntu.com/desktop/

1 saat önce, rootx yazdı:

Bu arada U islemcileri neden almayin diyorlar?

Öyle mi diyorlar. Bilgim yok. Sen deyince laptop fiyatlarına bakayım dedim hq uzantılı olanlar çok pahalı, h olanlar gaming pc diye geçiyor. Mecbur U alacan napıcan.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, rootx yazdı:

Paylasimli ekran karti ne oluyor @copyPaste?

Reyiz benden cevap bekleyeceğine Google'a sorsana :lol:

Paylaşımlı demek ekran kartının kendisinde bellek yok, sistemin belleğini (RAM) kullanıyor demek. Lapotopta performans gerektiren işler için istenmeyen bir özellik bu.

Yani oyun oynayacaksan paylaşımsız ekran kartı lazım.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, copyPaste yazdı:

Reyiz benden cevap bekleyeceğine Google'a sorsana :lol:

Paylaşımlı demek ekran kartının kendisinde bellek yok, sistemin belleğini (RAM) kullanıyor demek. Lapotopta performans gerektiren işler için istenmeyen bir özellik bu.

Yani oyun oynayacaksan paylaşımsız ekran kartı lazım.

Sen basitce anlatiyorsun. :D

Ornegin ekran kartinin 2 GB olmasi ile 4 GB olmasi arasindaki farki basitce anlatabilir misin?

Oyunlar icin mi gerekli genelde?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, rootx yazdı:

Sen basitce anlatiyorsun. :D

Ornegin ekran kartinin 2 GB olmasi ile 4 GB olmasi arasindaki farki basitce anlatabilir misin?

Oyunlar icin mi gerekli genelde?

Onu hiç bilmiyorum, benim hiç gamer pc'm olmadı reyiz, benim için internete girdin mi bilgisayardır işte hehe :lol:

Sitelerde Paylaş

Oyun oynamayı düşünüyorsan mecbur bir ton paraya kıyıp Monster, MSI, ASUS Rog, Lenovo Legion, Dell Gaming, HP Omen tarzı bir şey alman gerekiyor.

Lenovo Ideapad gibi bir şeyle sürünürsün. Ama tam oyuncu musun yani sadece CS GO, Dota, LOL tarzı oyunlar için yeterli olur.

4K ekranlı bir laptop alamazsın o bütçeyle alsan bile ekran kartı kaldırmaz oyunlarda.

Ekran IPS olması şart değil IPSler 6000 lira üstülerde var. Ekranın çok güzel gözükmesine sebep yüksek parlaklık, renk derinliği ve dış kaplaması. Ekran değiştirmek aslında

çok kolay bir iş anlayanlar için. Genelde insanlar dış ortam parlamasından ötürü artık MAT ekran tercih ediyor. MAT ekranlar ise tvlerdeki o parlaklığı vermiyor ve renkleri kırıyor.

Ancak parlak ve mat arası hibrit olan ekranlar var gaming laptoplarda.

Günümüz için en azından Geforce GTX 1050 ekran kartı alman gerekiyor, en önemli faktör ekran kartı gerisini salla. İşlemci i5 olsa da kurtarır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...