Jump to content

İlk Anıtkabir ziyaretim

Recommended Posts

İlk kez atamızın mezarını bir ziyaret edelim dedik onu da güvenlik görevlileri ve polisler boka çevirdi.

Hiç ne zaman kapıları açacağız falan diye bilgi vermedikleri gibi yolun kenarlarını kapatıp izdiham yaşanmasına neden oldular. Aç yolun tamamını insanlar rahat rahat yürüsün işte. Ama yok illa kenarları tutacaklar ki yanlardakiler kaynamaya çalışsın ve böylelikle bir kargaşa yaşansın.

Yaklaşık 4-5 saat sürdü Anıtkabir bölgesine girmem. Kabrin içine girmem ise 2-3 saati falan buldu. Tam bir rezillikti.

Bence bu kesinlikle Akköpek iktidarı tarafından kasıtlı olarak insanları yıldırmak ve Atatürk'ten soğutmak amaçlı yapılmıştı.

Ama ben yılmadım ve 7-8 saat ayakta dikilip sonunda kabre ulaşmayı başardım.

Yüzbinlerce insanın sırf bir kabri ziyaret etmek uğruna birbirlerini ezmesi, saatlerce ayakta dikilmesi duygulandırdı beni. Milli duyguları olmayanlar için anlamsızdır ancak böyle şeyler. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 116
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Ulusalcı yazdı:

İlk kez atamızın mezarını bir ziyaret edelim dedik onu da güvenlik görevlileri ve polisler boka çevirdi.

Hiç ne zaman kapıları açacağız falan diye bilgi vermedikleri gibi yolun kenarlarını kapatıp izdiham yaşanmasına neden oldular. Aç yolun tamamını insanlar rahat rahat yürüsün işte. Ama yok illa kenarları tutacaklar ki yanlardakiler kaynamaya çalışsın ve böylelikle bir kargaşa yaşansın.

Yaklaşık 4-5 saat sürdü Anıtkabir bölgesine girmem. Kabrin içine girmem ise 2-3 saati falan buldu. Tam bir rezillikti.

Bence bu kesinlikle Akköpek iktidarı tarafından kasıtlı olarak insanları yıldırmak ve Atatürk'ten soğutmak amaçlı yapılmıştı.

Yüzbinlerce insanın sırf bir kabri ziyaret etmek uğruna birbirlerini ezmesi, saatlerce ayakta dikilmesi duygulandırdı beni. Milli duyguları olmayanlar için anlamsızdır ancak böyle şeyler. 

AKP'yle hiç ilgisi yok. Kendin söylüyorsun yüz binlerce insan vardı diye. Yüz binlerce insan aynı saatte Anıtkabir'in önüne gelince elbette yığılma olacak, elbette içeri girmek saatleri bulacak. Zaten protokol içeride olduğu için en erken 9:30'dan önce kapıları açmıyorlar, doğal olarak yüz binlerce insan her iki yolda da birikiyor ve polisle güvenlik görevlileri düzen sağlamaya çalışıyor. 

Geçen sene ben de gittim ve insanların birbirini ezdiğini görmedim. Sıkışıyorlar mutlaka ama herkes o kadar saygılı ve terbiyeli ki, kimse kimseye bir laf etmiyor. Medeniyetin, saygının ve ortak bir değeri kalpten paylaşmanın verdiği güvenin en iyi gözlemlendiği yerdir orası. Ne bir itişme, tartışma, ne de bir saygısızlık olur. Saatler boyu içeri girebilecekleri ânı, saygı ve sabırla beklerler. Bazı uyanıklar önlere geçebilmek için kalabalığı yarmaya ya da yanlardan kaynak yapmaya kalktığında da pek ses etmez, cehaletine verir veya güzelce uyarırlar. Anne babalarının kucak veya omuzlarındaki bebekten 80 yaşındaki amca ve teyzelere, tekerlekli sandalyesiyle gelmiş engelliye kadar her tür insan vardır orada. 

Kısacası bu zorluğu yaratan AKP değildir. İşin doğası öyle... Sen ilk kez gittiğin için öyle sanmışsın. Yılda üç dört kere giderim ama ben de 10 Kasım'da ilk  kez geçen sene gitmiştim ve öğrendim ki hep öyle olurmuş.

Ne iyi etmişsin gitmekle. Çok sevindim. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Türk Ateist yazdı:

AKP'yle hiç ilgisi yok

Ben aksini düşünüyorum, tamamen AKP'yle ilgili.

AKP'den önce bu kadar sık gitmek ve bu kadar yüksek sayı olmuyordu. Gidenler sadece Atatürk sevgisi için gitmiyor, aynı zamanda bir tepki gidişidir.

Örneğin iki milyon insanla gittiğimi bilirim, hiç de öyle saatlerce sürmemişti, engelleme, yolu daraltma, bekletme yoktu.

Anıtkabire bu kadar insanın gitmesinin çok önemli bir anlamı daha var, belki çok kişi bunun farkında değildir.

"...Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş..."

İşte bu yüzden Anıtkabir son kaledir, insanlar son kale diye gitmiyor ama son kale olduğunu hissi olarak algılıyorlar, onları oraya götüren bu histir, diğer deyişle doğal bir koruma iç güdüsü. Gövde gösterisi aynı zamanda barışçıl bir savaş taktiğidir, belki düşman çekilmez ama çekinir, göze alamaz, erteleyebilir, bu da zaman kazandırır. Hatta düşmanın 2023'ü beklemesini biraz da bu Anıtkabir yoğunluğuna bağlıyorum, hatırlarsanız Tandoğan meydanı dolup-taştığı gün tayyip Almanya'ya kaçmıştı. Bu yüzden Anıtkabire gitmenin önemi büyüktür.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Ulusalcı yazdı:

adamsın gidip gormen yeter takma boyle seyleri onlar yapsa bile viz gelir rahatina bak.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, bilgivehis yazdı:

Ben aksini düşünüyorum, tamamen AKP'yle ilgili.

AKP'den önce bu kadar sık gitmek ve bu kadar yüksek sayı olmuyordu. Gidenler sadece Atatürk sevgisi için gitmiyor, aynı zamanda bir tepki gidişidir.

Örneğin iki milyon insanla gittiğimi bilirim, hiç de öyle saatlerce sürmemişti, engelleme, yolu daraltma, bekletme yoktu.

Anıtkabire bu kadar insanın gitmesinin çok önemli bir anlamı daha var, belki çok kişi bunun farkında değildir.

"...Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş..."

İşte bu yüzden Anıtkabir son kaledir, insanlar son kale diye gitmiyor ama son kale olduğunu hissi olarak algılıyorlar, onları oraya götüren bu histir, diğer deyişle doğal bir koruma iç güdüsü. Gövde gösterisi aynı zamanda barışçıl bir savaş taktiğidir, belki düşman çekilmez ama çekinir, göze alamaz, erteleyebilir, bu da zaman kazandırır. Hatta düşmanın 2023'ü beklemesini biraz da bu Anıtkabir yoğunluğuna bağlıyorum, hatırlarsanız Tandoğan meydanı dolup-taştığı gün tayyip Almanya'ya kaçmıştı. Bu yüzden Anıtkabire gitmenin önemi büyüktür.

Ben bunlardan söz etmedim ama. Son yıllarda Atatürk'le ilgili refleksler daha güçlü hale geldi, insanlar yalnız sevgiden değil tepki göstermek amaçlı da gitmeye başladı. Nedeni elbette AKP.

Ama 10 Kasım'lardaki  kalabalığın polis ve güvenlik tarafından özellikle baskı altına alındığını, girişlerinin özellikle zorlaştırıldığını asla düşünmüyorum. Polis orada gayet ölçülü ve saygılı davranıyor, halka yardım etmeye çalışıyor. Anıtkabir'e Tandoğan kapısı dışında bir de Gençlik Caddesi'nden giriliyor ve biraz dar bir cadde olduğundan hıncahınç doluyor. O yüzden, en azından kaldırımların boş tutulması gerekebiliyor vs.

Bunların AKP'yle ilgisi yok. Ancak Anıtkabir'in son on küsur yıldır ağırladığı ziyaretçi sayısının aşırılığının AKP'yle elbette ilgisi var. Orada hemfikiriz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Anıtkabire ilk gidişim yanılmıyorsam 1976 yılıydı, diğer devrimci arkadaşlar Atatürkçü olmama gülerlerdi, devrimciliği Atatürkle bağdaştıramıyorlardı, Anıtkabire gitmemle de dalga geçmişlerdi. O arkadaşları uzun yıllar sonra ilk defa görmüştüm, birbirimizi tesadüf sohbetle hatırladık, bu arkadaşları 2007 yılında ilk defa gördüğüm yer Anıtkabirdi.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, bilgivehis yazdı:

Anıtkabire ilk gidişim yanılmıyorsam 1976 yılıydı, diğer devrimci arkadaşlar Atatürkçü olmama gülerlerdi, devrimciliği Atatürkle bağdaştıramıyorlardı, Anıtkabire gitmemle de dalga geçmişlerdi. O arkadaşları uzun yıllar sonra ilk defa görmüştüm, birbirimizi tesadüf sohbetle hatırladık, bu arkadaşları 2007 yılında ilk defa gördüğüm yer Anıtkabirdi.

Bu arkadaşlar o malum arkadaşlar herhalde, yanılıyor muyum? Perinçekçiler hani...

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bu arkadaşlar o malum arkadaşlar herhalde, yanılıyor muyum? Perinçekçiler hani...

Yanılmıyorsun ama bir kısmı Perinçekçiydi, her telden devrimci vardı.

Ayrıca o tarihlerde ben Perinçekçi değildim, zaten hiç bir zaman da olmadım ama bir kaç yıl içlerinde bulundum.

O arkadaşları Anıtkabirde görmek elbette beni sevindirdi, zaten eski konuları da açmadım ama kendileri açtı, bana o zaman gülenler bu sefer de kendilerine güldüler, işin en ilginç yanı da kendilerine güldükleri an olmuştu. Hatta 70'lerde beni ciddiye almayan biri evine zorla davet etti, kolumdan tuttu  bırakmadı. "Sen o tarihte Atatürk'ü nasıl çözdün?" dedi. Oysa basitti, onlar Marks'dan, Lenin'den başlarını kaldırmıyorlardı, adeta onları tanrı edinmişlerdi, ben ise sadece öğrenen değil, daha ziyade araştıran biriydim. Birinde Nutuk kitabını okusunlar diye götürmüştüm, belki yüzlerce insan kahkahayla gülmüştü, bu da ayrı bir anı olsun.

Sitelerde Paylaş
On 10.11.2018 at 16:16, Ulusalcı yazdı:

Bayram, anma vb olmayan herhangi bir günde gitmeye bakın, o günlerde rahatça gezilebilir, öyle dolu olmasa da pek boş değildir o günlerde.

tarihinde Kör Saatçi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Yanılmıyorsun ama bir kısmı Perinçekçiydi, her telden devrimci vardı.

Ayrıca o tarihlerde ben Perinçekçi değildim, zaten hiç bir zaman da olmadım ama bir kaç yıl içlerinde bulundum.

O arkadaşları Anıtkabirde görmek elbette beni sevindirdi, zaten eski konuları da açmadım ama kendileri açtı, bana o zaman gülenler bu sefer de kendilerine güldüler, işin en ilginç yanı da kendilerine güldükleri an olmuştu. Hatta 70'lerde beni ciddiye almayan biri evine zorla davet etti, kolumdan tuttu  bırakmadı. "Sen o tarihte Atatürk'ü nasıl çözdün?" dedi. Oysa basitti, onlar Marks'dan, Lenin'den başlarını kaldırmıyorlardı, adeta onları tanrı edinmişlerdi, ben ise sadece öğrenen değil, daha ziyade araştıran biriydim. Birinde Nutuk kitabını okusunlar diye götürmüştüm, belki yüzlerce insan kahkahayla gülmüştü, bu da ayrı bir anı olsun.

Soruya bak soruya... "Atatürk'ü nasıl keşfettin?" Sanki gizli saklı bilgiydi... Ama dediğin gibi Marks, Lenin, Zao, şu bu dururken kendi devrimcisine bakar mı? Üstelik de başarıya ulaşmış bir devrimci.

Diğer yandan doğal karşılıyorum aslında. O dönem öyle bir dönemdi, hepsi de adı geçen devrimci figürleri ilah bellemiş, kendi tarihinden ve dinamiklerinden bihaberdi. Gençlik işte... Sen farklı çıkmış, sıyrılmışsın. 

Şimdilerde bu insanların hemen hepsi Anıtkabir'de. Epeyce bir süredir onlar da onun çatısı altına sığındı. İyi de ettiler...

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Soruya bak soruya... "Atatürk'ü nasıl keşfettin?" Sanki gizli saklı bilgiydi... Ama dediğin gibi Marks, Lenin, Zao, şu bu dururken kendi devrimcisine bakar mı? Üstelik de başarıya ulaşmış bir devrimci.

Diğer yandan doğal karşılıyorum aslında. O dönem öyle bir dönemdi, hepsi de adı geçen devrimci figürleri ilah bellemiş, kendi tarihinden ve dinamiklerinden bihaberdi. Gençlik işte... Sen farklı çıkmış, sıyrılmışsın. 

Şimdilerde bu insanların hemen hepsi Anıtkabir'de. Epeyce bir süredir onlar da onun çatısı altına sığındı. İyi de ettiler...

Konusu değil  ama,Perinçek i sever misiniz?

Sitelerde Paylaş

Haccın kabul olsun. Anıtkabir etrafını 7 defa tavaf etti mi sevabın tam olmuş olur. Kurban da kesmeyi unutma.

Bir ateistin sevdiği bir kimsenin mezarını ziyaret etmesi ayrı bir tuhaflık da, diyelim etti, ettikten sonra Müslümanlar gibi, sevap kazanıyormuş gibi mutlu olup hazza gelmesi de ayrı bir ironidir sanırım.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, paestum yazdı:

Bir ateistin sevdiği bir kimsenin mezarını ziyaret etmesi ayrı bir tuhaflık da, diyelim etti

Eğer dinciye benzetiyorsan yanılıyorsun, çünkü onlar peygamberine gidiyor, biz ise tanrımıza gidiyoruz.

Müslümanlar gibi, sevap kazanıyormuş gibi mutlu olup hazza gelmesi de ayrı bir ironidir sanırım.

Seni de Atatürk dinine davet edelim diyeceğim ama bu yükü kaldıracak kapasiten yok.

Sitelerde Paylaş

Haccın kabul olsun. Anıtkabir etrafını 7 defa tavaf etti mi sevabın tam olmuş olur. Kurban da kesmeyi unutma.

Bir ateistin sevdiği bir kimsenin mezarını ziyaret etmesi ayrı bir tuhaflık da, diyelim etti, ettikten sonra Müslümanlar gibi, sevap kazanıyormuş gibi mutlu olup hazza gelmesi de ayrı bir ironidir sanırım.

Uff, şoke ettin bizi, sarstın, kendimizle yüzleştirip gerçeği görmemizi sağladın... Bunca senelik Atatürkçüyüm, bu bakış açısıyla hiç karşılaşmamıştım, ilk defa senden duyuyor ve şaşkınlık içinde kıvranıyorum...

Ne kadar üstün düşünceli, geniş fikirli, objektif ve özel bir ateistsin sen... Hiç bu kadar büyük bir şok yaşamamış, Anıtkabir ziyaretine hiç bu gözle bakmamıştım. Bir ateist olarak çok utandım şimdi. Sana borçluyum bu büyük aydınlanmayı.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Eğer dinciye benzetiyorsan yanılıyorsun, çünkü onlar peygamberine gidiyor, biz ise tanrımıza gidiyoruz.

Seni de Atatürk dinine davet edelim diyeceğim ama bu yükü kaldıracak kapasiten yok.

İşi tiye alıyorsun ama, Kemalistlerdeki o potansiyel ve savundukları düşünce dincilerden farkı olmadığını gösteriyor bizlere.

tarihinde paestum tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, paestum yazdı:

İşi tiye alıyorsun ama, Kemalistlerdeki o potansiyel ve savundukları düşünce dincilerden farkı olmadığını gösteriyor bizlere.

https://www.youtube.com/watch?v=6e0R69sd0_o 

Atatürk için bir dakikalığına ayağa kalkmak mı dincilik oluyor?

İşte dediğim gibi bunları anlayacak kapasiten yok ya da anlıyor da işine gelmiyordur.

Annen-baban için ayağa kalkmaz mısın ya da bir büyüğün için veya bir arkadaşın için.

Ayağa kalkmak, insanlara saygı göstermek kişinin karakteriyle ilgilidir, demek ki, senin hakkında doğru tespit etmişim, saygı göstermeyi dincilikle bağdaştıracak kadar kapasiten zayıf.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bizim sevgili Robespierre

Robesi bazen bazı forumlarda görüyorum, halen perinçekçi.

İşin garip tarafı, Perinçek'in "Ateist değilim, Müslümanım" veya "AKP ne ise Vatan Partisi de odur" gibi sözlerine "Perinçek abimin Vardır bir bildiği" demesi.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, paestum yazdı:

"Dincilerin tehdit ve zorbalıklarını bazen kemalist'ler de gösterebiliyor" demek istemişsindir diye tahmin ediyorum. 

Bu video çok nadir bir örnek. Videoyu çeken şahıs şov amaçlı böyle bir ifade kullanmış olabilir. Zira kemalistlerin zorbalığa yeltendiğini hiç görmemiştim. 

Kemalizm dediğimiz Atatürk ilke, düşünce ve inklaplarının savunuculuğu, müslümanlık gibi doktrine sahip olmamakla birlikte akılcılığı savunur. 

Bize atamızdan kalan en önemli miras aklımızdır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...