Jump to content

İlk Anıtkabir ziyaretim

Recommended Posts

On 13.11.2018 at 13:14, SKULLCRUSHER yazdı:

Ulan madem tük islam sentezini savunuyordu da kemalistler din dersini ortaokullardan 1930'da, öğretmen okullarından 1931'de, şehirlerdeki ikokullardan 1933'te, köylerden de 1939 yılında neden kaldırdılar. 

Bak, bu kadarcık bir bilgi yetiyor. Kemalistler o kadar türk islamcısıymış ki, o kadar sunni milliyetçisiymiş ki din derslerini kaldırmışlar.... 

Elbette bir tek argüman bile çok şey anlatır ama mesele bu kadar basit değildir. Yoksa senin bir tek argumanina başkası da yine bir tek argümanla cevap verir, nitekim vermiştir de. Argümana argüman konuyu içinden çıkılmaz hale getirir.

Yukarıda, tarihi arka planıyla meseleyi özetlemeye çalıştım. Umarım yararlı olur. Konuya etraflıca bakmak lazımdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 116
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 10.11.2018 at 18:58, Türk Ateist yazdı:

AKP'yle hiç ilgisi yok. Kendin söylüyorsun yüz binlerce insan vardı diye. Yüz binlerce insan aynı saatte Anıtkabir'in önüne gelince elbette yığılma olacak, elbette içeri girmek saatleri bulacak. Zaten protokol içeride olduğu için en erken 9:30'dan önce kapıları açmıyorlar, doğal olarak yüz binlerce insan her iki yolda da birikiyor ve polisle güvenlik görevlileri düzen sağlamaya çalışıyor. 

Geçen sene ben de gittim ve insanların birbirini ezdiğini görmedim. Sıkışıyorlar mutlaka ama herkes o kadar saygılı ve terbiyeli ki, kimse kimseye bir laf etmiyor. Medeniyetin, saygının ve ortak bir değeri kalpten paylaşmanın verdiği güvenin en iyi gözlemlendiği yerdir orası. Ne bir itişme, tartışma, ne de bir saygısızlık olur. Saatler boyu içeri girebilecekleri ânı, saygı ve sabırla beklerler. Bazı uyanıklar önlere geçebilmek için kalabalığı yarmaya ya da yanlardan kaynak yapmaya kalktığında da pek ses etmez, cehaletine verir veya güzelce uyarırlar. Anne babalarının kucak veya omuzlarındaki bebekten 80 yaşındaki amca ve teyzelere, tekerlekli sandalyesiyle gelmiş engelliye kadar her tür insan vardır orada. 

Kısacası bu zorluğu yaratan AKP değildir. İşin doğası öyle... Sen ilk kez gittiğin için öyle sanmışsın. Yılda üç dört kere giderim ama ben de 10 Kasım'da ilk  kez geçen sene gitmiştim ve öğrendim ki hep öyle olurmuş.

Ne iyi etmişsin gitmekle. Çok sevindim. 

Açıkça zırvalamışsın. Neymiş saygısızlık olmazmış, itişme kakışma olmazmış. Geçen sene insanlar  Anıtkabire hem giremedi hem de girenler  çıkamadı. Millet normal kapılardan çıkamayınca gidip duvarlardan atladılar, ağaçlar fidanlar ezildi. Ne bir düzen vardı ne de saygılı bir topluluk.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, SKULLCRUSHER yazdı:

Bu pek zekice bir tutum değil. Türk Ateist'in kendine ait oturmuş bir siyasi düşünce ve tavrı yoktur. Burada savunduğu görüşlerin çoğunluğu etrafında olan güven duyduğu kişilerin görüşlerinden ibaret. Zaten konuyu azıcık derinlemesine tartışmaya çalıştığında savunma geliştiremez ve genel laflarla geçiştirir. İnsan Atatürk'ü seviyor ve sayıyorsa önce oturur bir okur, döneminde neler yapılmış bilir değil mi? Ama kalkıp şu türk islam sentezi iddiasına basit bir cevap bile verememiş. Aslında çok şey bilmeye de gerek yok. Azıcık bilgi de yeter bu türk islam iddiasına cevap vermek için. Nedir o cevap? 

Ulan madem tük islam sentezini savunuyordu da kemalistler din dersini ortaokullardan 1930'da, öğretmen okullarından 1931'de, şehirlerdeki ikokullardan 1933'te, köylerden de 1939 yılında neden kaldırdılar. 

Bak, bu kadarcık bir bilgi yetiyor. Kemalistler o kadar türk islamcısıymış ki, o kadar sunni milliyetçisiymiş ki din derslerini kaldırmışlar.... 

E ayıp yalnız. Kemalistlerin, daha ziyade Atatürk'ün okullardan din derslerini kaldırdığını bin kere yazdım. Tam kaldırmak şeklinde de değildir aslında. Seçmeli yapar. Ama şimdiki gibi girmek istemeyen girmez, isteyen girer değil, girmek isteyen olursa sınıf açılır şeklinde. 

Her an her şeyi uzun uzun yazıp açıklayacak değilim. Hangi birini yazayım. Bana saracağına gir kendin yaz madem.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, SKULLCRUSHER yazdı:

Açıkça zırvalamışsın. Neymiş saygısızlık olmazmış, itişme kakışma olmazmış. Geçen sene insanlar  Anıtkabire hem giremedi hem de girenler  çıkamadı. Millet normal kapılardan çıkamayınca gidip duvarlardan atladılar, ağaçlar fidanlar ezildi. Ne bir düzen vardı ne de saygılı bir topluluk.

Hayır efendim, kimse kimseyi itip kakmadı, kimse kimseye bir şey yapmadı. Millet çıkamadığı için saatlerce beklemek istemedi ve duvarlardan falan atladı. Burada hata, düzeni doğru düzgün sağlayamayanların. Ne polisin ne de güvenliğin insanlara özel bir eziyeti vs oldu. 

Sitelerde Paylaş

Mezhepçi Alevilere göre kendilerinden olmayan herkes Sünnici oluyor zaten. Beni de öyle zanneden salak Aleviler oluyor. Halbuki ben Alevi düşmanı da değilim. Alevi sevicisi değilim sadece o kadar.

Atatürk'ün de Alevilere bir sempatisi yoktu. Hatta Sünniliğe düşman olduğu kadar Aleviliğe de düşman olduğunu tahmin ediyorum.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hayır efendim, kimse kimseyi itip kakmadı, kimse kimseye bir şey yapmadı. Millet çıkamadığı için saatlerce beklemek istemedi ve duvarlardan falan atladı. Burada hata, düzeni doğru düzgün sağlayamayanların. Ne polisin ne de güvenliğin insanlara özel bir eziyeti vs oldu. 

Birbirine birşey yapmadı ne demek ki, kafa göz dalacak halleri yok elbette, bununla neyin savunmasını yapıyorsun ki? Baştan aşağı bir sürü saygısızlık yapıldı. Önceki iletimde yazdım zaten. Düzeni doğru sağlayamanlar varmış ama eziyet yokmuş ha. Düzen dediğin de giriş ve çıkış kapılarını belirleyip insanları yönlendirmek sadece. En basitinden, aptallığa maruz kalmak bir eziyettir be.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, paestum yazdı:

Atatürk İlah değildir diyen kadın tutuklandı.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201811111036094473-anma-toreninde-ataturke-hakaret-eden-kisi-tutuklandi/

Atatürk ilah değildir demek hakaret midir?

Kadın tören sırasında dalıp  "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" 

diye bağırmaya başlarsa onu alıp tutuklamaları pek anormal olmaz. Kadın bilerek gittim diyor, töreni sabote etmek istediğini kendisi belirtiyor. Suçu bu.

Atatürk'e değil, Atatürk'ün hatırasına hakaretten tutuklamışlar. Hapse atmazlar merak etme...

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, SKULLCRUSHER yazdı:

Birbirine birşey yapmadı ne demek ki, kafa göz dalacak halleri yok elbette, bununla neyin savunmasını yapıyorsun ki? Baştan aşağı bir sürü saygısızlık yapıldı. Önceki iletimde yazdım zaten. Düzeni doğru sağlayamanlar varmış ama eziyet yokmuş ha. Düzen dediğin de giriş ve çıkış kapılarını belirleyip insanları yönlendirmek sadece. En basitinden, aptallığa maruz kalmak bir eziyettir be.

Orada bu düzensizliğe neden olan şeyin, AKP'nin, Anıtkabir'e gidenleri yıldırmak, gidilmesine bu yolla engel olmak vs vs gibi amaç gütmesi olmadığını anlatmaya çalıştım. Arkadaş hepsini AKP bilerek yapıyor, bizi yıldırmak için falan demişti.

Okursan anlarsın.

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, SKULLCRUSHER yazdı:

Bu pek zekice bir tutum değil. Türk Ateist'in kendine ait oturmuş bir siyasi düşünce ve tavrı yoktur. Burada savunduğu görüşlerin çoğunluğu etrafında olan güven duyduğu kişilerin görüşlerinden ibaret. Zaten konuyu azıcık derinlemesine tartışmaya çalıştığında savunma geliştiremez ve genel laflarla geçiştirir. İnsan Atatürk'ü seviyor ve sayıyorsa önce oturur bir okur, döneminde neler yapılmış bilir değil mi? Ama kalkıp şu türk islam sentezi iddiasına basit bir cevap bile verememiş. Aslında çok şey bilmeye de gerek yok. Azıcık bilgi de yeter bu türk islam iddiasına cevap vermek için. Nedir o cevap? 

Hocam bu "Evrim varsa şimdiki maymunlar neden insan olmuyor" gibi olmuş. Kemalizm islam-sekülerlik skalasında bir denge tutturmaya çalıştılar. Orijinini de yazdım Fransız Milliyetçiliği.

Orataokulda din dersini kaldırman ancak cumhuriyeti yönetecek kadroların "o kadar da Sunni" olmamasına sebep olur. Sıradan vatandaşın dıurumu daha farklıdır. Sen şimdi o tarihlerde yaşı tutan herkes ortaokula gidiyordu, her mahallede ortaokul vardı zannediyorsundur. Sen yine bilmezsin şimdi cumhuriyet kurulduğu sırada 4bin küsür köyün %75inde cami yok, millet din nedir bilmiyor. Atatürkün çok iyi bir fırsatı vardı islam belasından kurtulmak için ama yanlış hesap yaptı. İslam katoliklik gibi kabuğuna çekilecek zannetti.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Ulusalcı yazdı:

Mezhepçi Alevilere göre kendilerinden olmayan herkes Sünnici oluyor zaten. Beni de öyle zanneden salak Aleviler oluyor. Halbuki ben Alevi düşmanı da değilim. Alevi sevicisi değilim sadece o kadar.

Atatürk'ün de Alevilere bir sempatisi yoktu. Hatta Sünniliğe düşman olduğu kadar Aleviliğe de düşman olduğunu tahmin ediyorum.

Lan enik bugünkü Arapçılık pervasızlığından yine yakınıyorsun o halde. Al işte senin istedğini oldu bak, benim gibi mezhepçilere inat "regüle edilmiş Sunniliğe" geçti cumhuriyet. O sunniliği şeriata uygun doğru şekilde yorumlayacak kişileri de imam hatip okullarında cumhuriyet kendisi yetiştirdi. Sonuç tam bir felaket. Siz sonuçtan yakınıyorsunuz ama evvelinde buna sebep olan şeylere kayıtsız kalıyorsunuz.

tarihinde copyPaste tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
18 saat önce, bilgivehis yazdı:

Bu kadar cahıl olduğumu bilmiyordum, sayende öğrendim. Peki bu kadar bildiğin için bir soru sorayım.

Fetonun Türk-İslam sentezi'yle ne işi vardı, bu sentez feto ve tayyip tarafından maddi-manevi neden desteklendi, ülkede hır-gür çıkaranlar neden kaçarak ABD'ye yerleşiyor?

İyi işte öğren forum bunun için var zaten, bilgi alışverişi için var.

Sorduğun üç sorunun benim anlattıklarımla ne alakası var anlamadım. Fetonun Türk-islam senteziyle bir alakası yok. Aksine fetocuların en faal olduğu dönem (2003-2014) cumhuriyet ideolojisinin en çok sorgulandığı MHplilerin en çok ayar olduğu dönemdir. Akil adamların gezdiriildiği zamanları hatırlamıyormusun, onlara konferanslarda neye karşı argüman sunduklarını falan. Andımızın kaldırılması, kurum isimlerinde TC ibaresinin kaldırılması falan tam Türk-islam karşıtı faaliyetler. Sen ikisi de islama referans vererek ideoloji kurudğu için ikisini benzer, aynı sanıyorsun. Ülkede hır-gür çıkaran ABDye kaçıyor çünkü Tayyip darbeden beridir batıcılarla uğraşıyor.

Tekrar söyleyeyim. Bu ülkedeki siyasi gruplar :

1-) Türk-İslamcılar MHP ve CHP'nin bir kısmı. AKP öncesi ülkeye bunlar hakimdi.

2-) Arap-İslamcılar. Milli görüş çizgisi ve türevleri. Şimdiki AKPnin önemli bir kısmı.

3-) Ilımlı islamcı batıcılar. Feto. 2015'e kadar da bunların borusu ötüyordu. Ayrıca tvde gördüğün operasyonlar seni yanıltmasın bu grup çok güç kaybetmedi hala mevcutlar. Hatta yerel seçimler sonrası AKPnin tekrar bu görüşe yaslanması çok olası. Sadece adını açıkça söylemeyecekler.

4-) Kürtçüler - HDP. Bunlar kendi mıntıkalarında bir de birkaç büyükşehirde etkili.

5-) Fetocu olmayan, islamla alakası olmayan batıcılar. Şimdiki CHPnin büyük kısmı. Ben bu gruptanım. Ortadoğu milletlerinin milliyetçi ve dini fantezileriyle uğraşmak için hayat çok kısa bu ülkeyi ve diğer müslümanları batılılar yönetmeli. Aynen görüşüm bu evet, istersen hain de. Keko gelenekleri içinde heder olmak istemiyorum. Arkadaş bu ülkede hala sokak düğünleri yapılıyor yav.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Ulusalcı yazdı:

Ülkücüler olsa olsa Arap milliyetçisi olur. Tanrı kelimesinden bile rahatsızlık duyan, Tanrı Türk'ü korusun yerine Allah Türk'ü korusun diyen adamdan Türk milliyetçisi falan olmaz.

Gerçek Türk milliyetçileri Kemalistler ve Atsızcılardır.

Ülkücü - milliyetçi - Kemalist aynı şeydir. Ayrı bir konuda yazdım. Sadece, Kemalizm okumuş aydın kesimi tavlar, ülkücülük ise sokak serserilerini. Farklı sosyal kesimleri etkileyebilmeleri için farklı isimleri var bunların.

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün yapmaya çalıştığı anladığım kadarıyla Ortadoğu bataklığından bağımsız, modern bir İslam mezhebine benzer milli bir din oluşturmaktı. Zaten sonradan yapılan ezanın, hutbenin Türkçeleştirilmesi, Kur'an'ın tercüme edilmesi de buna yönelik. Buna ek olarak Can Dündar'ın şu yazısından anlaşıldığı kadarıyla 1930'lardan sonra din eğitimi okullarda yapılmıyor. Yani oluşturulmak istenen insan profili dini öncelemiyor kesinlikle. Ulusçuluk ve ortak vatanda birlikte yaşama bilinci vatandaşlara empoze edilmeye çalışılıyor. Atatürk'ün yazdığı hemen hiçbir metinde dini değerlere vurgu yok. Milli Mücadele sırasında mecburen bu tür söylemlerde bulunuyor. Bayraktaki ve İstiklal Marşı'ndaki İslami sembollere dokunmamasına rağmen Gençliğe Hitabe, Andımız gibi metinler tamamen laik tandanslı metinler. Türk-İslamcılık ise bence kendini Türk'ten önce Müslüman olarak gören ahaliyi milliyetçiliğe ısındırmak ve milliyetçi bilinç kazandırmak için daha çok ortaya çıkmış bir hareket. Atatürk'ün "Medeni Bilgiler" kitabında geçen şu yazısı dikkat çekici:

“Türkler İslam dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Bu dini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de sairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilâkis, Türk milletinin milli bağlarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabii idi. Çünkü, Muhammedin kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, şamil bir ümmet siyaseti idi…” 

Yine Kemalist yönetimin Tarih derslerinde okuttuğu Tarih-II kitabında "Kur'an ve Vahiy" başlığında şu ifadeler geçer: "Muhammedin koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kuran denir ." Tarih anlatısı bile laik bir temele oturtulmuş. Dini bir bilinç yaratma gayesi yok. Ama aynı kitabın mukaddimesinde şu satırlar geçer: "Son yıllara gelinceye kadar '''Türk Tarihi,, memleketimizde en az tetkik edilmiş mevzulardan biri halinde idi. 1000 yıldan fazla süren islamlık - hıristiyanlık davaları­nın doğurduğu husumet duygusile mutaassıp müverrihler bu davalarda asırlarca islamlığın pişdarlığını yapan Türklerin tarihini kan ve ateş maceralarından ibaret göstermeğe savaştılar. Türk ve islam müverrihler de Türklüğü ve Türk medeniyetini islamlık ve islam medeniyeti ile kaynaştırdılar; islamlığa takaddüm eden binlerce yıla ait devreleri unutturma'yı ümmetçilik siyasetinin icabı ve din gayreti vecibesi bildiler." şeklinde Türklüğü İslam medeniyeti ile kaynaştırmaya, bir göstermeye açık bir tepki var.

Tek parti döneminde yapılan bazı uygulamalar hakkında Murat Bardakçı'nın şu yazısından aldığım belgeler:

781330027_arapatedrisat.thumb.jpg.83dcafa9b9c14bcc7feb8a9df0d8d67c.jpg

Arapça eğitim verenler gözaltına alınıyor. Devlet dışında dini eğitimin önüne geçilmeye  çalışıldığının ve milli din yaratma gayesinin bir başka göstergesi.

1230560266_frk.thumb.jpg.0fa943180a8645485017ceabc990808e.jpg

Üfürükçülere ve üçkağıtçılara yönelik tutuklamaları gösteren belge. Bunlar tam yerinde uygulamalar olmuş yalnız. ?

tarikatayini.thumb.jpg.63f058ab48f8d6d1f753762a42798922.jpg

Tarikat ayini, toplu halde ibadetlere bile izin verilmemiş cemaatleşmeye yol açacağından ötürü. Şu an aşırı geliyor ama dönemine göre anlaşılabilir bir uygulama. Tabii bu uygulamalar sırasında muhtemelen Müslim ahalinin yıllarca unutamayacağı travmatik tecrübeleri oldu. Tehlikeli sular.

elifba.thumb.jpg.92af669fb286a6d541811bf8c1f050fa.jpg

Dikkat ederseniz bu tarihlerde Arapça din öğretimi yasaklanıyor ama okullarda da din eğitimi yok! Viki'den aldığım bilgiye göre;

Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun din görevlisi eğitimini düzenleyen 4. maddesi medreselerin kapatılmasına karşılık, imamlık ve hatiplik gibi dini hizmetlerin görülebilmesi için ayrı okullar açılmasını öngörüyordu. Kanunda öngörülen bu okullar, 1924 yılında İmam Hatip Mektepleri adı altında 29 merkezde açıldı. Okullar, 4 yıllık ortaöğrenim seviyesinde idi. Bu okulların müdürleri özel bir din eğitimi görmemişlerdi. Daha çok deneyimli eğitimcilerdi ve amaçları Cumhuriyet'e bağlı, aydın din adamları yetiştirmekti. Ders saatlerinin çoğu bilim ve yabancı dil dersleriydi ve dinle ilgili dersler ikinci plandaydı. 1929 yılında sayıları 2’ye düşen İmam Hatip Mektepleri 1930’da öğrenci yokluğu nedeniyle tamamen kapatılmıştır.

1930-1948 yılları arasında din eğitimi, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde açılan Kur'an kurslarında verilmiştir. Kur'an kurslarının “aydın din adamı” yetiştirmede yetersiz kaldığı bir raporla belirtilince, 1949 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı “imam hatip kurslarında” din hizmeti görevlisi yetiştirme uygulaması başladı.

İmam Hatip okulları ise Demokrat Parti döneminde kuruluyor. Yani dikkat ederseniz 1930-1948 arasında devlet Diyanet'in Kur'an kursları dışında din eğitimi bile vermiyor! Uygulanan katı laikliği burada görebilmişsinizdir umarım.

Sonuç olarak Atatürkçülük'e Türk-İslamcılık gibi bir benzetme yapmak meczupluğu gerektiriyor.

Sitelerde Paylaş
On 12.11.2018 at 12:33, Türk Ateist yazdı:

Yok canım, sevmem hiç. Ciddiye alıp konuşmaya değer de bulmam. Bizim sevgili Robespierre çok sevdiği için forumda bir dönem konuşuldu ama genel olarak ciddiye alınan biri değildir.

Robespierre siyasetten anlardı. Niye perinçek i seviyordu hiç anlamadım bu güne kadar?

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Robespierre siyasetten anlardı. Niye perinçek i seviyordu hiç anlamadım bu güne kadar?

Perinçek de siyasetten anlar, siyasetten anlamak her zaman doğruları bulmak veya doğruları yapmak anlamına gelmez.

Robes iyi bir arkadaşımızdır, ancak onun doğrusu Perinçek olmuştur.

"AKP ne ise Vatan Partisi de odur" diyen Perinçek'i sevmek, bir devrimci için imkansız bir şey ama Robes imkansızı başarmış.

Robes'in zayıf tarafı nedir, Perinçek'in her dönekliğinde "Perinçek abimin vardır bir bildiği" deme zaafıdır.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Kadın tören sırasında dalıp  "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" 

diye bağırmaya başlarsa onu alıp tutuklamaları pek anormal olmaz. Kadın bilerek gittim diyor, töreni sabote etmek istediğini kendisi belirtiyor. Suçu bu.

Atatürk'e değil, Atatürk'ün hatırasına hakaretten tutuklamışlar. Hapse atmazlar merak etme...

Biz dedimi kızarsınız ama, kadın zaten kendisi açıklıyor. Kemalizmin bir din olduğunu ve Atatürk'ün ilah olarak kabul ettiğini. Çevremde gördüğüm çoğu da böyle düşünüyor. 

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, rootx yazdı:

Turk Ateist'e laf eden, karsisinda beni bulur, bu kadar! O kendini gayet savunabilecek, zeki, guclu ve akli basinda bir kadindir ama ayrica burada ben varim ve su an Rivotril kullaniyorum, ona gore.

Kendime bomba gibi guveniyorum. Ben bir Tanri'yim.

Allah aşkına yapma şunu. Bu başlıktan silinen önceki iletinde de saçma sapan bir şeyler yazmışsın. Tamam, beni sevdiğini ve bana güvendiğini biliyorum, çok teşekkür ederim ama bunu abartmasan, foruma da her an bu kadar yansıtmak zorunda olmadığını anlasan?

SKULLCRUSHER beni on senedir tanır. Bu söylediklerini bana daha önce de söyledi, forumda böyle kafa göz dalıp tartışmışlığımız çok oldu vs. O yüzden sen takma, ama sana önerdiği şeyi gerçekten dikkate almaktan da geri durma.

*Bu iyice kişiselleşmiş iletileri raporlayacağım. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, paestum yazdı:

Biz dedimi kızarsınız ama, kadın zaten kendisi açıklıyor. Kemalizmin bir din olduğunu ve Atatürk'ün ilah olarak kabul ettiğini. Çevremde gördüğüm çoğu da böyle düşünüyor. 

İyi de bundan size ne, sana ne? Ben de bunu sorup duruyorum. Sizin Kemalizm ve Atatürk nefretiniz varsa bunu birtakım kişiler üzerinden değil, kendi düşünceleriniz üzerinden yazın. 

M. Kırıkkanat ve onun gibi birçok kişinin bu tavrı yüzde yüz tepkisel. Bilinçsiz bir tepki değil ama bu. Gayet bilinçli, gayet net. Senin gibilerin senelerdir yaptığı bu amansız saldırı ve aşağılama karşısında "Evet be, Atatürk benim ilahım, Tanrım, Allah'ım, ona tapıyorum, sana ne, size ne?" şeklinde bir meydan okuyuş. Sizin ve dincilerin bu dandik saldırılarına "Aman da ben ona tapınmıyorum, onu ilah gibi görmüyorum, şu şu nedenlerden dolayı Kemalistim" diye yanıtlar vermek ve tarihsel açıklamalar yapmanın hiçbir işe yaramadığını gören bazı bıkmış cesur insanların verdiği tepkidir bu. 

Mine Kırıkkanat ateisttir, ve neden Atatürk'e tapıyorum dediğinin açıklamasını gayet açık biçimde yapmış. Senelerdir yapılan bilinçli saldırılar, insanların Atatürk'ü çok daha fazla tanıma ve anlama imkanı bulmasını sağladı. Tanıdıkça hayranlıkları arttı. Bundan daha doğal bir şey yok, çünkü bize okulda, televizyonlarda anlatılan Atatürk kargaları kovup düşmanı denize döken Atatürk...

Son günlerde ülkenin çeşitli yerlerinde Atatürk büst ve heykellerine baltalarla falan saldırılar yapılıyor. Hemen hepsi de dinciler tarafından gerçekleşiyor. Onlardan da bahsetsene biraz?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

İyi de bundan size ne, sana ne? Ben de bunu sorup duruyorum. Sizin Kemalizm ve Atatürk nefretiniz varsa bunu birtakım kişiler üzerinden değil, kendi düşünceleriniz üzerinden yazın. 

M. Kırıkkanat ve onun gibi birçok kişinin bu tavrı yüzde yüz tepkisel. Bilinçsiz bir tepki değil ama bu. Gayet bilinçli, gayet net. Senin gibilerin senelerdir yaptığı bu amansız saldırı ve aşağılama karşısında "Evet be, Atatürk benim ilahım, Tanrım, Allah'ım, ona tapıyorum, sana ne, size ne?" şeklinde bir meydan okuyuş. Sizin ve dincilerin bu dandik saldırılarına "Aman da ben ona tapınmıyorum, onu ilah gibi görmüyorum, şu şu nedenlerden dolayı Kemalistim" diye yanıtlar vermek ve tarihsel açıklamalar yapmanın hiçbir işe yaramadığını gören bazı bıkmış cesur insanların verdiği tepkidir bu. 

Mine Kırıkkanat ateisttir, ve neden Atatürk'e tapıyorum dediğinin açıklamasını gayet açık biçimde yapmış. Senelerdir yapılan bilinçli saldırılar, insanların Atatürk'ü çok daha fazla tanıma ve anlama imkanı bulmasını sağladı. Tanıdıkça hayranlıkları arttı. Bundan daha doğal bir şey yok, çünkü bize okulda, televizyonlarda anlatılan Atatürk kargaları kovup düşmanı denize döken Atatürk...

Son günlerde ülkenin çeşitli yerlerinde Atatürk büst ve heykellerine baltalarla falan saldırılar yapılıyor. Hemen hepsi de dinciler tarafından gerçekleşiyor. Onlardan da bahsetsene biraz?

Ben zaten heykellerin kaldırlamasını istiyorum. Çoğu heykelin sanatsal bir değeri bile yok. Torno tezgahından çıkmış gibiler. Bunu söyledim diye beni de Atatürk düşmanı ilan etmeyesin. Ben sadece Atatürk'ün ilahlaştırılmasına karşıyım. Yoksa evimde onunla ilgili 10'larca kitap mevcuttur. Ama ben günümüzdeki insanların Atatürkü yanlış anladıklarını düşünüyorum. O yüzden Kemalistleri eleştiriyorum. 1930'ların mantığını şimdi günümüze direkt uyarlamaya çalışıyorlar. Bu da uymuyor kardeşim uymuyor. Çağın gereklerine uymuyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...