Jump to content

Cevaplarınızı bekliyorum .

Recommended Posts

18 dakika önce, Getaf yazdı:

O halde önerin nedir?

dinleri çürütmek, ateizm reklamı yapmaktan daha kolay ve mantıklı bence. bütün konsantrasyonun dinleri çürütmeye ayrılması lazım. bazı düşünürler dinleri çürütmeye çalışmadan paralel olarak bir ateizm dini inşaa etmeye çalışıyorlar lafım onlara. İnsanların kendilerince derin fikirleri veya alt fikirleri olabilir. Önlenmesi gereken bu fikirleri karşı tezlerle çürütüp bu bilgiyi etkin biçimde yaymak. 

tarihinde emretemelkuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, quayz yazdı:

Zaten tanrıya inanıyorsan ve tanrının kötü olduğuna inanıyorsan kabusta yaşıyorsun demektir.Bu durum da başına her türlü kötülüğün geleceğine inanmaktır.Ve böyle de yaşamanın bir anlamı kalmaz değil mi?

Tanrının iyi mi kötü mü olması meselesini ise dünyaya bakarak anlayabiliriz.Bu dünya iğrençtir ve kötülük doludur.Bu dünyanın bir yaratıcısı olduğuna inanıyorsan şüphesiz o yaratıcı kötüdür.

özünde temiz olup, gerçekten kendi haline bırakılmış olması mümkün değil mi? çünkü insanı kötü yapan şey diğer kötü insanlar peki bu insanlar niye kötü olmuşlar genetik bi bozukluk mu. Amerika'da suç işlemiş insanların tekrar suç işleme potansiyeli neredeyse kesin deniyordu. Suç işleyenlerin ailelerinden de suçlu çıkıyor, suçluları kolay bulabilmek için bu veritabanının sağlam yapılması gerekiyor. Peki bu genetik bir sebepten mi yoksa çevresel etkilerden mi? bu çevresel etkilerin kaynağı ne, en başta. peki kötü veya iyi olmanın manası ne, para çalmak niye kötü. bu kötülüğü ahlakı belirleyen şey nedir? peki komple bir ateizme inanırsak, ahlakı nasıl korumak mümkündür iyiliği nasıl inşaa etmek mümkündür? çünkü kimsenin görmediği bir yerde birisi birisine her türlü kötülüğü yapabilir. teraziyi koruyacak hiç bi fikir yok. bazı dinlerin de ahlakı inşaa etme maksadı güttüğü ama işin içine kitleler girdiğinde bozulduğu ve daha da kutsallaştırıldığı belli. bence kesin konuşmak her türlü bilimselliğe karşı.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, emretemelkuran yazdı:

bence kesin konuşmak her türlü bilimselliğe karşı.

Peki şeytan da olabilir mi mesela? Hani kesin konuşamıyoruz ya? Ya da periler bir ihtimal gerçek olabilir mi? Küçük de olsa bir ihtimal?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Getaf yazdı:

Peki şeytan da olabilir mi mesela? Hani kesin konuşamıyoruz ya? Ya da periler bir ihtimal gerçek olabilir mi? Küçük de olsa bir ihtimal?

bilmemizin mümkün olmadığı bişey olabilir hatta bilmemizin mümkün olmadığının da olmadığı kelimelerin kifayetsiz kaldığı.

sonsuz küçüklüğü nasıl aklımız almıyorsa, sonsuz büyüklüğü de almıyor. yani sonsuzluğa bi tanım koyamıyoruz kestirip atıyoruz. miniminnacık deyip yok olmuyor daha da küçülüyor daha da. bir şeyin yok olması ve var olması arasında fark var ve olabildiğince de küçülüyor.

Sitelerde Paylaş

yoktometre var mesela 1×10-24 . gerek olmadığı için daha da küçükleri sınıflandırmamışız akademik çevreler hariç. peki bu sayı sonsuza kadar gidebiliyor bunu bilim olarak nasıl tanımlamak mümkün? o şeye yok diyemeyiz hiç bi zaman da yok olmayacak ama daha da küçülecek. böyle tanımlayamadığımız şeyler var yani insan olarak sınırsız hakimiyetimiz yok, ateizm sanki kolaya kaçmak gibi geliyor bana oldum olası. 

Sitelerde Paylaş

bu arada tanrıyı tanrı olarak tanımlamasak ta olur, tanrının mevcut tanımına sözlük tanımına göre ben ateistim hatta bi çok deistte ateist(harici bir figür olarak tanrıyı reddediyoruz). ama tanrıyı farklı tanımlarsak benim düşüncem biraz aşırı agnostikliğe giriyor. Yani ben ağaç keserken bile bir saygı duyma gereksinimi görüyorum, duygusallık devreye giriyor. Bu duygusallığı kendimden aldığım zaman (sık sık depresyona giren biriyim 7 yıldır antidepresan kullanıyorum zaman zaman psikotik ve şu anda anti epileptik), hayatta yaşamanın hiç bir anlamı kalmıyor.

Yani hayatı komple duygulardan arındırdığınızda direk intihara yöneliyorsunuz. Ateizmi gerçekten anladığınızda da duygulardan arınıyorsunuz, duygularla bir ateizm mümkün gözükmüyor.

İnanmayan düzenli antidepresan kullanımından sonra ilacı bir anda kessin. Beyinden duygular alındığı zaman intihar kesin.

tarihinde emretemelkuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist bütün sorularına cevap bulabilmiş insan değildir zaten. Yani ben öyle düşünüyorum. Ateist şüphecidir. Zaten bu yüzden ateist olmuştur. Eğer kafandaki bütün sorulara cevap bulmaya çalışırsan, ki mümkün değildir. Soru soruyu doğurur. Sonsuz sayıda soru? 

Ha ateistler de kendi aralarında ayrisabilirler. Yani tek tip ateist yoktur zaten. Son dönemde deizm, agnostisizmin moda olmasının bir sebebi de bu. Ama ben deistim desen bu defa yine sorular.. ben agnostigim desen yine sorular.. Yani sorudan kaçış yok?

Sitelerde Paylaş

Konu sahibi hiç boşuna heveslenmesin.

Benden kendisine ne cevabı bir kıynık bile yok, çünkü kendisine sayısız kere yanıt verildiğinde sanki onları çok umursadı. Artı foruma deistim diyerek giriş yaptı ancak sürekli mălum dinin reklamını yapmaktan da hiç gocunmadı. Şu gevelediklerim cevap niteliğinde değildir, sadece bilgilendirme amacı gütmektedir.

Kimlerle muhatap olduğunuzu bilin.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, kavak yazdı:

Konu sahibi hiç boşuna heveslenmesin.

Benden kendisine ne cevabı bir kıynık bile yok, çünkü kendisine sayısız kere yanıt verildiğinde sanki onları çok umursadı. Artı foruma deistim diyerek giriş yaptı ancak sürekli mălum dinin reklamını yapmaktan da hiç gocunmadı. Şu gevelediklerim cevap niteliğinde değildir, sadece bilgilendirme amacı gütmektedir.

Kimlerle muhatap olduğunuzu bilin.

Biz @emretemelkuran ile aramızda konuşuyoruz ya? Topic kimin umrunda, başlıkta ne yazdığını bile bilmiyorum ? Yani haklısın. Çayı yan tarafta içsek daha doğru ?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Getaf yazdı:

Biz @emretemelkuran ile aramızda konuşuyoruz ya? Topic kimin umrunda, başlıkta ne yazdığını bile bilmiyorum ? Yani haklısın. Çayı yan tarafta içsek daha doğru ?

reklam ateistçileri ve komünizm ateistçileri yüzünden bence ateizmin tanımı bozulmuş. yani ateizm mevcut anlayışları ve dogmaları reddediyor. fakat şu anda sanki ateizm olası her şeyi reddediyor gibi bir anlayış var. deizmde de kendine has kesin kanılar var mesela tanrının hiç bişeye dahil olmadığı. deistler de buna bir kanıt bulamıyorlar bu kanıt bulamadıkları olay da dogmatik bir hale geliyor. yepyeni bir kelimeye ihtiyaç var ama yine gelip onu da boklarlar.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, emretemelkuran yazdı:

peki komple bir ateizme inanırsak, ahlakı nasıl korumak mümkündür iyiliği nasıl inşaa etmek mümkündür? çünkü kimsenin görmediği bir yerde birisi birisine her türlü kötülüğü yapabilir. teraziyi koruyacak hiç bi fikir yok

Ahlak için dine ihtiyaç yok!

Gördük teistlerin ne kadar ahlaklı olduklarını!

İnsan olan ahlaklı olur din diyerek bahane aranmaz!

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, emretemelkuran yazdı:

bence ateizmin cevap veremediği şey

Böyle bir sorunsala ateizmin yanıt verememesi diye bir şey söz konusu değil ve saçma üstelik. Olmayan tanrı iyi, kötü, düzenli, düzensiz filan herhangi bir durumda olmayacağından tam tersine sorunun çözümü ateizm. Ateizmi reddedersen asıl bu sorunlarla boğuşursun. Acaba nasıl bu tanrı, iyi mi, kötü mü, ne iş tutar vs...

Tanrı hiç bir zaman hiç bir din bağlamında ele alınan bir konu değildir. Dinlere hiç bir konuda başvurulmaz. Sıfır yani, en küçük bir konuda dine en küçük ihtiyaç yoktur. Çünkü dinler dogmatiktir. Tanrı sorunu felsefi olarak ele alınır. Dinlerin tanrı konusunda ne dediği sıfır öneme sahiptir. Dönüp bakılmaz bile.

Richard Dawkins net olarak ateisttir. Ama kitlelere hitap ederken veya bir papazla tartışırken stratejik taktiksel bir yaklaşımla agnostik ateist profili çizer. Tartışmayı sürdürmek için bu tür stratejiler her zaman gerekli olabiliyor. Dawkins zeki bir adamdır. Kestirip atıp insanları baştan kaçırmak istemez.

Peki biz de burada böyle bir profil çizerek tartışmaları sürdürme stratejisi izleyemez miyiz? Burası bunun yeri değil. Burada açık düşünsel kimliklerimizi ortaya koymak durumundayız. İlk üye olduğumuzda böyle yaklaşımda bulunsak bile tartışmalar ilerledikçe düşünsel kimliğimiz netleşir ve geri adım atmamız bu kimliğe zarar verir. Kıvırtıyor suçlamaları başlar.

Yine de bazen ironi yöntemiyle bu yaklaşımı sergileriz. Ama sonuçta burada asıl düşünsel kimliğimize sadık kalma zorunluluğumuz oluyor. Ama ben de bir teistle yüz yüze ilk konuşmaya başladığımda taktiksel manevralar yaparım. Tartışmanın gidişatına göre düşünsel kimliğimi netleştiririm. Gerek yoksa, karşımdaki dogmatik bir yobazsa ve direneceği belliyse ısrara gerek yok. Önce bir tartmak lazım rakibini. Değmeyecekse uğraşmazsın. 

tanrı yoktur derken mevcut dinler ve inanışlar ele alınıyor. mevcut inanışları yok sayarsan ne olacak peki? tanrıyı niye her şeyden ayırma gereksinimi duyuluyor. mesela richard dawkinsin organizasyonu londrada çift katlı otobüslere probably theres no god diye reklam veriyor. orada bile probably demiş. hep ihtimaller. bence ateizmde ısrar bile bi çeşit dincilik bağnazlık.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, emretemelkuran yazdı:

duygularla bir ateizm mümkün gözükmüyor.

Olur mu hiç, ben sapına kadar ateistim ve son derece duygusalım. Kedi besliyorum ve ayağı betona bassa içim razı olmaz. Oynamadığı, durgun göründüğü zaman içime hüzün çöker. O neşeli oldu mu dünyalar benim olur. Hayatını kurtardığım (bazen maalesef kurtaramadığım oluyor) hayvanların sayısı bilemeyeceğim kadar  çok. Gerçekten muhtaç olduğuna emin olduğum kimselere yardım etmekten zevk alırım. Ama insanlara zor güvenilir. Gerçekten muhtaç olduğundan emin olmak zordur. Ama genelde insanlara da elimden geldiğince yardımcı olurum.

Ateist ahlakı çok tartıştığımız ve kabak tadı veren bir konu olduğu için usandım artık. Ama kısaca karma ahlakı diye bir şey duyduysan ateizm ahlakını anlayabilirsin. Duymadıysan araştırabilirsin. Karma ahlakı tabii Budizmde de var. O ayrı bir şey. Ateizmdeki determinist karma ahlakı. Ama tabii herkes determinist yoldan ateist olmuyor. Nihilist ateistler de olabiliyor. Bunlar ateizmin parazitleri ve ayıklanmaları yanlısıyım. Bunları dışlamak ve ayrı tutmak zorundayız ateistler olarak diye düşünüyorum.

Yani şöyle söyleyeyim: Vücut ağırlığımızın önemli bir kısmı yabancı genetikli organizmalardan oluşur. Ama bunlarsız steril yaşayamayız. Bunları sıfırlama gibi bir şansımız yok. Ateizmin durumu da aynı. Steril bir ateizm kurmak olanaksızdır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...