Jump to content

Benim Dinim Ne?

Recommended Posts

Merhaba, 1 yıl belki geçkindir İslam'ı ve diğer dinleri şüphesiz terkettim. Çok büyük bir mucize olmadıkça da geri dönmeyi düşünmüyorum. Sur falan üflenirse hemen secdeye

yatarım şüphesiz Allah affedicidir. Kökten ateistlerden farkım namaz suresi falan bilirim, kılarım. O cepte, siz kendinize yanın.

Şimdi ben neye inandığımı sınıflayamıyorum. Annem bana ne olduğumu soruyor 27 yaşındayım yazılım mühendisiyim tembelim, evdeyim. Benim bir yaradana inancım var, fakat yaradanın evren veya evrenlerin işleyişine veya herhangi bir sistemin işleyişine etkisi olup olmadığı konusunda şüphem var ama bu şüphe de Tanrıyı küçültmek mi olur yoksa onun hem işleyişe katkısı var hem yok mu bilmiyorum aklım almıyor. Bana göre de hem görünen hem görünmeyen (bizim algımızla tabi) her şey bir parçası. Yani herhangi bir şekilde yaratıcıyı küçültmek veya bir sıfata dönüştürmek istemiyorum. Ona bir yer biçmek istemiyorum, çünkü yaradanı bir koltuğa sığdırmak onu küçültmek ve insanlaştırmak olur. Yani benim inancım anlayamadığım bir şeye karşı ve anladığım şeylere karşı bir toplam.

Aynı zamanda Tanrıya inanmamakta Tanrıya inancın bir parçasıdır görüşünü benimsiyorum.

Bir imama sormuşlar, hocam Allah nerededir?

Allah ne göktedir ne yerde demiş, hocam sen şuna yok diyeceksin de kıvırıyorsun demişler. 

Aslında Tanrının olmaması da Tanrının bir hali değil midir?

Sizce ben neyim? Deist mi ateist mi vesaire?

tarihinde emretemelkuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, emretemelkuran yazdı:

Sur falan üflenirse hemen secdeye

yatarım

Bunu ihtimal olarak değerlendirmek bile saçmalık.Dinlerin palavra olduğu belli.Özellikle de ibrahimi dinlerin kitabını okuyunca belli bir çıkara hizmet eden insanlığa zarar veren,ruh hastası psikopatlar tarafından yazılmış olması muhtemel.İbrahimi dinler dışındaki dinlerin gerçek olmasına ihtimal verebilirsin.Ama ibrahimi dinlerin gerçek olmasına imkanı yok.

4 dakika önce, emretemelkuran yazdı:

yaradanı bir koltuğa sığdırmak onu küçültmek ve insanlaştırmak olur.

Bunun sebebi tanrı korkusu mudur?Tanrı varsa zaten yarattıklarının kendisine inanmamasına kızması tanrının karakterinin düşük olduğunu gösterir.Tıpki ibrahimi dinlerdeki gibi.

7 dakika önce, emretemelkuran yazdı:

Deizm tanrının olduğunu fakat tanrının dünyaya karışmadığına inanır.Fakat siz tanrının karışıp karışmadığından emin değilim demişsiniz.Deizme daha yakın olduğunuz için büyük ihtimalle deist sayılırsınız.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, quayz yazdı:

Bunu ihtimal olarak değerlendirmek bile saçmalık.Dinlerin palavra olduğu belli.Özellikle de ibrahimi dinlerin kitabını okuyunca belli bir çıkara hizmet eden insanlığa zarar veren,ruh hastası psikopatlar tarafından yazılmış olması muhtemel.İbrahimi dinler dışındaki dinlerin gerçek olmasına ihtimal verebilirsin.Ama ibrahimi dinlerin gerçek olmasına imkanı yok.

Bunun sebebi tanrı korkusu mudur?Tanrı varsa zaten yarattıklarının kendisine inanmamasına kızması tanrının karakterinin düşük olduğunu gösterir.Tıpki ibrahimi dinlerdeki gibi.

Deizm tanrının olduğunu fakat tanrının dünyaya karışmadığına inanır.Fakat siz tanrının karışıp karışmadığından emin değilim demişsiniz.Deizme daha yakın olduğunuz için büyük ihtimalle deist sayılırsınız.

Dediklerinin tamamına katılıyorum. Dediğim şeyler yine yaradanı insanlaştırıyor. Çünkü robotlar, yapay zeka gibiyiz. Veriyi işlemek için bir modelimizin olması gerekiyor. Lakin o kısım eksik olduğundan asla anlayamayacağız. Evrenin tamamını bile kazsak, başka evrenlere boyutlara ne varsa gitsek yine anlayamayız.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, 'Oflaz' yazdı:

Ne fark eder ki kendine bir iş bul dilersen evlen çoluk çocuğa karış hayatını yaşa..

Bana göre içimizde 4 çeşit doğal dürtü var.  Yaşamak, yaşatmak, üremek, keşfetmek.

Keşfetmek istiyorum galiba. Çünkü kadınların elinden keşfetme dürtüsünü büyük ölçüde alıp yaşatmaya yönlendirmişiz, keşfetmek erkeklere kalmış.

Bi de asperger sendromu var bende evlenmem zor olur çok.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, emretemelkuran yazdı:

“Ey insan! Şüphesiz sen Rabbine varan yolda çabalayıp durmaktasın. Sonunda O'na kavuşacaksın.”

Kendiniz, ben ya da başkasının sizi nasıl tanımladığı önemli değil. İnsan özet olarak budur. Ararsın, sorarsın, koşarsın, didinirsin, çabalayıp durursun. Bunların hepsi Rabbine kavuşmak içindir. Sonunda da kavuşursun. Burada kritik soru şudur, "kitabımız sağımızdan mı verilecek, solumuzdan mı?"

Tanrı varlığın neresinde? Sen kendinin neresindeysen, Tanrı da varlığın orasında. Sen kendinin doğusunda mısın, batısında mı, içinde misin, dışında mısın? Sen senin nesi olursun?

Evrendeki bütün fiiller Tanrıdandır ve Onundur. Bütün sıfatlar da Tanrıdandır ve Onundur. Evrenin varlığı da Tanrıyladır. Sen nefes almanı, görmeni, işitmeni ya da varlıkta durmanı kendinden mi biliyorsun? Öyle olmadığının farkında değil misin? Sen neydin ki kendini yapabildin, görebildin, işitebildin ve varım diyebiliyorsun. Bunları kör fizikten ya da kör kimyadan mı biliyorsun? Fizik ya da kimya ne ki kendini yapabilsin, tanımlayabilsin, üstüne bir de seni yapabilsin ve varlıkta tutabilsin? Sonra Fizik te Kimya da senin kafanda değil mi? Senin dilinden tanımlanıp, terennüm edilmiyor mu. Senin kafanda olan bir şey nasıl seni yapmış olabilir. Her şey, her lahza Onunladır ve Onunla vardır. Onun inayeti kesildiği an hiç bir şey varlıkta duramaz. Ne demek müdahele ediyor mu, etmiyor mu? Ne müdahele etmesi her şeyi bizzat eliyle yapıyor. 

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhterem @emretemelkuran

Bakmayın siz buradaki tanrı güzellemesi yapan forumdaşlara, çünkü "Tanrı vardır, aman da şöyledir böyledir, herşey ondandır..." falan filan diyenlerin elle tutulur tek bir somut verileri yoktur. Ellerindeki ise eskilerin masallarından başka birşey değil.

Artı bir de sanki ikiz kardeşiymiş gibi tanrının özelliklerini anlatıyorlar, gelde gülme. :D
"Siz kim tanrı kim ?" diyesim geliyor bazen bu zihniyette olanlara.
Yahu...
Sittin seneden beri bu sözde tanrıyı buraya çığırıyoruz, gelip kendisini tanıtsın diye. Ben hayatımda bu kadar utangaç bir tanrı görmedim, ama onun hakkında bol keseden atıp tutan sayısız dindar gördüm ve tanıdım.

Size gelince...

Durumunuz biraz muallak gibi.
Ne demek İslamı ve diğer dinleri terk ettim ?

İslamdan gayrı hangi dini icra ettiniz ki ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, emretemelkuran yazdı:

Merhaba, 1 yıl belki geçkindir İslam'ı ve diğer dinleri şüphesiz terkettim.

Öncelikle hoş geldin.

Birincisi; ateizmde sınırsız seks yoktur bunu bilesin!! Bu konu önemli?

İkincisi; Ateistforum'da ücretsiz içki servisi yoktur!! Bunu da bilesin! Ben mesela bu efsaneye inanıp geldim?

Üçüncüsü; burada yeni üyelere oryantasyon hizmeti verilmiyor. Her yeri kendin öğrenmelisin. Örneğin kimse bana söylemedi lavabonun nerede oldugunu?

Dördüncüsü; bilmiyorsan, okkalısından ivedilikle birkaç küfür öğrenmelisin!

Kısa zamanda buna ihtiyaç hissedeceksin! Kullanmasan da benim gibi bazen içinden edersin?

Beşincisi; senin ne olduğunu bilmiyorum ama yoldan çıktığın kesin? Bunun için üzülmemeli sevinmelisin! Çünkü ilk defa yolda olduğunu hissedeceksin!!! 

Yolun keyfini çıkar! Yol bittiğinde istesen de keyfini süremezsin...

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, emretemelkuran yazdı:

Merhaba, 1 yıl belki geçkindir İslam'ı ve diğer dinleri şüphesiz terkettim. Çok büyük bir mucize olmadıkça da geri dönmeyi düşünmüyorum. Sur falan üflenirse hemen secdeye

yatarım şüphesiz Allah affedicidir. Kökten ateistlerden farkım namaz suresi falan bilirim, kılarım. O cepte, siz kendinize yanın.

Şimdi ben neye inandığımı sınıflayamıyorum. Annem bana ne olduğumu soruyor 27 yaşındayım yazılım mühendisiyim tembelim, evdeyim. Benim bir yaradana inancım var, fakat yaradanın evren veya evrenlerin işleyişine veya herhangi bir sistemin işleyişine etkisi olup olmadığı konusunda şüphem var ama bu şüphe de Tanrıyı küçültmek mi olur yoksa onun hem işleyişe katkısı var hem yok mu bilmiyorum aklım almıyor. Bana göre de hem görünen hem görünmeyen (bizim algımızla tabi) her şey bir parçası. Yani herhangi bir şekilde yaratıcıyı küçültmek veya bir sıfata dönüştürmek istemiyorum. Ona bir yer biçmek istemiyorum, çünkü yaradanı bir koltuğa sığdırmak onu küçültmek ve insanlaştırmak olur. Yani benim inancım anlayamadığım bir şeye karşı ve anladığım şeylere karşı bir toplam.

Aynı zamanda Tanrıya inanmamakta Tanrıya inancın bir parçasıdır görüşünü benimsiyorum.

Allah ne göktedir ne yerde demiş, hocam sen şuna yok diyeceksin de kıvırıyorsun demişler. 

Allah nerdedir? Diye sorana 

Hazreti Ali “Nerede yok iken Allah vardı demiş. Neredeyi yarattı mebcudiyetinde bir değişiklik olmadı demiş. 

Evet Allah zamanlar ve mekanlardan münezzehtir. Fakat zamanlar ve mekanlar Allahtan münezzeh değildir. Allahsız varlıkta duramazlar

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Hurma yazdı:

Allah nerdedir? Diye sorana 

Hazreti Ali “Nerede yok iken Allah vardı demiş. Neredeyi yarattı mebcudiyetinde bir değişiklik olmadı demiş. 

Evet Allah zamanlar ve mekanlardan münezzehtir. Fakat zamanlar ve mekanlar Allahtan münezzeh değildir. Allahsız varlıkta duramazlar

Eğer bu üstüne atılan uydurma bişey değilse, doğru demiş. Ama Kur'an'da buna ters ifadeler var.

Allah katı ifadesi diye bir şey var. Bu katları zaten biliyoruz. Demek ki Allah katına hapsedilmiş suret olarak. Allah'ın katına hapsedilmesine ve tüm bu ritüellere bir gerek yok.

Yani insanlar niye diriltilecek ayakta durulacak niye bu haller hareketler var her şey bunlar olmadan da gerçekleşebilir. Kur'an bol miktarda şekilci ifadeler içeriyor. Buna cevap olarak ta insanlar anlasın diye diyorlar.

Taha 14

Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah'ım. Benden başka ilâh yoktur. Bana kulluk et; beni anmak için namaz kıl.

Burada açıkça bir ego var. Güzel yazılmamış vahiyleri geçirenler de içine sıçmışlar. Bana inanırsan doğru yoldasın dese daha doğru olurdu. Kesin emirler ve emirleri gerçekleştirmezsen sinirlenen ifadeler var. Allah sinirlenir ve ceza verir demek apaçık Allah'ı insan suretine sokmaktır.

tarihinde emretemelkuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, emretemelkuran yazdı:

Kesin emirler ve emirleri gerçekleştirmezsen sinirlenen ifadeler var. Allah sinirlenir ve ceza verir demek apaçık Allah'ı insan suretine sokmaktır.

Kuranı kindarlık ve nefret özellikleri taşıyan insanların yazdığı ne kadar da belli oluyor.

Cidden bu müslimlerde akıl yok.Tanrı varsa nasıl insan gibi sinirlenebilir,Hakaret edebilir,kendisine inanmayanı sonsuza kadar yakacak kadar gaddar olabilir?

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, quayz yazdı:

Kuranı kindarlık ve nefret özellikleri taşıyan insanların yazdığı ne kadar da belli oluyor.

Cidden bu müslimlerde akıl yok.Tanrı varsa nasıl insan gibi sinirlenebilir,Hakaret edebilir,kendisine inanmayanı sonsuza kadar yakacak kadar gaddar olabilir?

Diyanet harika mushaf yapmış. Arama motoru var. Öldürmek, ceza gibi kelimeleri aradım. Kur'an baştan aşağı nefret kaynıyor. Buna cevap olarak insanlar korksun veya anlasın diye diyorlar.

Sitelerde Paylaş
On 14.11.2018 at 14:01, emretemelkuran yazdı:

:DO cepte, siz kendinize yanın.

Senin dinin  morol naydonoz keçeptır. yav bu dinci sahtekerlardan usandım artık. yav sen burda ne yazıyorsun git cihat et sen yazılım mühndisiysen bende kuran yazılım mühendisiyim  aramızda çok fark var.:D

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...