Jump to content

Yeni Başlayanlar İçin: Ateizm

Recommended Posts

Birincisi; ateizmde ant, marş, amentü, şart yoktur! Ateist, kuralları kendi belirler!!

İkincisi; ateist, olmayan tanrıyı aramaz! Bulduğuna da tanrı muamelesi yapmaz!!

Üçüncüsü; ateist "ya varsa" diye korkmaz! "Olmalı" diye inanmaz!!!

Dördüncüsü; ateist, tanrı yok diye kuralsız yaşamaz! Çoğunlukla kurala ihtiyaç duymaz!!

Beşincisi; ateist aklını başkasına kiralamaz! İlhamını gökten almaz!!

Altıncısı; Ateist şansa inanmaz! Şansını iyi değerlendirir!!!

Yedincisi; ateist, denemeyi bırakmaz! Asla bırakmayı denemez!!

Sekizincisi; ateist, tüm insanlar gibi ölümden korkar! Ancak bu korkuyla yaşamaz!

Dokuzuncusu; ateizmde sınırsız seks yoktur! Sınırı sen çizersin!!!

Onuncusu; eğer ateist olduysan yoldan çıktığın kesin!! Bunun için üzülmemeli sevinmelisin! Çünkü ilk defa yolda olduğunu hissedeceksin!!! Yolun keyfini çıkar! Yol bittiğinde istesen de keyfini süremezsin...

Peki ya sizce?

Sitelerde Paylaş

Yüce Allah cenne celalühü herkesi İslam fıtratında yaradmış idir. O vasıtaynan her bir ferd aslı itibari ile müslümandır.

Bediüzzaman Said-i Nursi Aleyhisselam

dermişim, Ateist Allah yardım etsin demek yerine elinden geldiğince yardım eder.

Ateist, mucizelerden medet ummaz, önlemini alır. Mesela yurdumuzdaki gibi ahlak ve din gerekçe gösterilerek erkek ve kızları ayırıp koydukları yurtlarda , Allah korusun demek yerine bir yangın için Çin malı pilli dedektör görünümlü oyuncaklar koymak yerine gerçek dedektör ve alarm sistemi kurar. yanmaz mobilyalar koyar. (Bu arada İngilterede öğrenci yurtları kız erkek karışık dincilerin iddaa ettiği gibi cinsellikte patlama yok yasak yoksa ilgi bile çekmiyor)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, emretemelkuran yazdı:

İngilterede öğrenci yurtları kız erkek karışık dincilerin iddaa ettiği gibi cinsellikte patlama yok yasak yoksa ilgi bile çekmiyor)

Çok şanslısın, Avrupa görmüşsün! Şu garip de ikinci üniversite için bir yıl Kıbrıs'ta okudu. Yurtlarimiz karma değildi ama kız yurdunun hemen yanımızda olmasi bile yetiyordu! Çünkü biz tahrik olmak üzere kodlanmistik! Dogamizin da ötesinde herhangi bir şey, küçücük bir şey bile bizi tahrik etmeye yeterdi! Sonradan öğrendim, meğer binaların yan yana olmasının hiçbir tesiri yokmuş! 

Okan Bayülgen de öğrencilik anılarını paylaşırken Fransa'ya ilk gittiğinde ve oradaki normları görünce şaşırdığını, önce yurtta herkesin seviştiğini zannettigini anlatmıştı... Yurt karma olunca biz herkesin seks yaptığını düşünürüz. Kötü olan seks değil, kötü olan şaşmaz ön kabullerimiz! Ateistler sürekli seks yapmaz, sürekli seks düşünmezler!

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin tek bir ortak paydaları vardır; tanrıyı reddetmek.

Bunun haricinde her yelpazeden ateist bireyler vardır, yani dört dörtlük dürüstleri olduğu gibi sahtekarı ve yalancısı da vardır.

Ateizmin kutsal kitabı yoktur, olmasına da gerek yoktur.

İnkar etmek demiyorum, çünkü bu yanılgıya düşenler çok var ve bilhassa dindarlar kendinden olmayanları hep inkarcılıkla itham ederler.

Tamamen yanlış, çünkü dindarların elinde eskilerin masallarından gayri hiçbir şey yoktur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist bütün sorularına cevap bulabilmiş insan değildir zaten. Yani ben öyle düşünüyorum. Ateist şüphecidir. Zaten bu yüzden ateist olmuştur. Eğer kafandaki bütün sorulara cevap bulmaya çalışırsan, ki mümkün değildir. Soru soruyu doğurur. Sonsuz sayıda soru? 

Ha ateistler de kendi aralarında ayrisabilirler. Yani tek tip ateist yoktur zaten.Son dönemde deizm agnostisizmin moda olmasının bir sebebi de bu.Ama ben deistim desen bu defa yine sorular.. ben agnostigim desen yine sorular.. Yani sorudan kaçış yok?

Bu arada bu yazdıklarım başka bir topicte @emretemelkuran ın sorularına cevap...

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Getaf yazdı:

Birincisi; ateizmde ant, marş, amentü, şart yoktur! Ateist, kuralları kendi belirler!!

OK!  1/10

İkincisi; ateist, olmayan tanrıyı aramaz! Bulduğuna da tanrı muamelesi yapmaz!!

OK! 2/10

Üçüncüsü; ateist "ya varsa" diye korkmaz! "Olmalı" diye inanmaz!!!

OK! 3/10

Dördüncüsü; ateist, tanrı yok diye kuralsız yaşamaz! Çoğunlukla kurala ihtiyaç duymaz!!

Kurala ihtiyaç duymamak ne onu anlamadım ben? Dinle, tanrıyla alakası yok elbet ama bir sürü kurala uyuyor ve ihtiyaç duyuyorum. Uyuyor mu uymuyor mu şimdi bu? Çözemedim. Bu yüzden 3,5/10

Beşincisi; ateist aklını başkasına kiralamaz! İlhamını gökten almaz!!

OK! 4,5/10

Altıncısı; Ateist şansa inanmaz! Şansını iyi değerlendirir!!!

Eeee ben şansa inanıyorum. Bazı durumlarda şansız olmuyor hiç bir şey. Tavla gibi muhterem "Biraz da şans olacak". Uymadı bu şimdi. Kötüye gidiyoruz. Du bakalım noolcak? 4,5/10

Yedincisi; ateist, denemeyi bırakmaz! Asla bırakmayı denemez!!

Benim bir sürü bıraktığım şey var yahu. Ohooo yine çaktık. 4,5/10

Sekizincisi; ateist, tüm insanlar gibi ölümden korkar! Ancak bu korkuyla yaşamaz!

OK! 5,5/10

Dokuzuncusu; ateizmde sınırsız seks yoktur! Sınırı sen çizersin!!!

Hmmmmm!? 5,5/10

Onuncusu; eğer ateist olduysan yoldan çıktığın kesin!! Bunun için üzülmemeli sevinmelisin! Çünkü ilk defa yolda olduğunu hissedeceksin!!! Yolun keyfini çıkar! Yol bittiğinde istesen de keyfini süremezsin...

Gemi yolculuğu isterdim ben. 

Peki ya sizce?

25 yılı geçmiş dinsiz geçireli. 

Yine de tam ateist olamamışım senin listeye göre.

5,5 geçer not mu?

Ateistlikten çaktıysam bari deistliğe, agnostikliğe notum yeter umarım.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Sundance yazdı:

Kurala ihtiyaç duymamak ne onu anlamadım ben? Dinle, tanrıyla alakası yok elbet ama bir sürü kurala uyuyor ve ihtiyaç duyuyorum. Uyuyor mu uymuyor mu şimdi bu? Çözemedim. Bu yüzden 3,5/10

Zaten kuralsız yaşamaz dedim. Bunda hemfikiriz. Çoğunlukla ihtiyaç duymaz derken ateist eğitimlidir, medenidir, çağdaş yaşama uyumludur. Ona yerleri kirletme, kırmızı ışıkta gecme, ayıp/yasak demene gerek yok zaten öyle davranır (davranmalıdır) her akıllı insan gibi.

11 dakika önce, Sundance yazdı:

Eeee ben şansa inanıyorum. Bazı durumlarda şansız olmuyor hiç bir şey. Tavla gibi muhterem "Biraz da şans olacak". Uymadı bu şimdi. Kötüye gidiyoruz. Du bakalım noolcak? 4,5/10

"Şansa inanmak": Şans peşinde koşmak, kurtuluşunu şansta aramak! Ateist bunu yapmaz. İşini şansa bırakmaz!

6.maddenin devamı işte seni anlatıyo? "Şansını iyi değerlendirir": İnanmak başka, önüne çıkan fırsatın hakkını vermek başka. Düşeş geldi mi yapıştır! Ateist fırsatları değerlendirir, gafil değildir. Sadece tavlada değil, hayatımızda ne fırsatlar cikiyor.

Devam edeceğim... Buraya kadar sıkıntı var mı, hemfikir miyiz?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Getaf yazdı:

Zaten kuralsız yaşamaz dedim. Bunda hemfikiriz. Çoğunlukla ihtiyaç duymaz derken ateist eğitimlidir, medenidir, çağdaş yaşama uyumludur. Ona yerleri kirletme, kırmızı ışıkta gecme, ayıp/yasak demene gerek yok zaten öyle davranır (davranmalıdır) her akıllı insan gibi.

"Şansa inanmak": Şans peşinde koşmak, kurtuluşunu şansta aramak! Ateist bunu yapmaz. İşini şansa bırakmaz!

6.maddenin devamı işte seni anlatıyo? "Şansını iyi değerlendirir": İnanmak başka, önüne çıkan fırsatın hakkını vermek başka. Düşeş geldi mi yapıştır! Ateist fırsatları değerlendirir, gafil değildir. Sadece tavlada değil, hayatımızda ne fırsatlar cikiyor.

Devam edeceğim... Buraya kadar sıkıntı var mı, hemfikir miyiz?

İyi hadi 1,5 puan daha aldık.

Etti 7/10

Kanaat notu da geçerli mi?

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Sundance yazdı:

Benim bir sürü bıraktığım şey var yahu. Ohooo yine çaktık. 4,5/10

Ben kelimelerle oynamayı seviyorum. Zaten dikkani çekmiştir. Ancak söz oyunu yaparken baltayı taşa vurmamak maharet! Kafa bulandırmadan biraz nükte, biraz felsefe benim yapmaya çalıştiğım? Kaldi ki 7.madde meşhur bi sözdür aslında. Yani telifi bende değil! Peki ne demek istiyor şair?? Pes etme, vazgeçme!

Önemli olan yolda olmak, insan kalmak... Senin ateistliğin benimkinden daha eski. Benim birine ateistliği öğretmem ne haddime. Benim yaptığım sesli düşünmek sadece...

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sundance yazdı:

Eywallah

Takılıyorum ben de sadece ?

Herkesin ateistliği kendine diyelim ve çıkalım o zaman işin içinden. 

Veya senin ateistliğin sana, benim ateistliğim bana, bak bu da olur. ?

Ben bir özet yapayım dedim.. İnsanları düşündürteyim istedim.. Ateistmetreye baksan bizim halimiz de nice olur! Ama neyse ki ilk madde var! Diğer maddelerde sıkıntı olduğunda ilk madde imdada yetişir. Çünkü kuralları koyan zaten sensin!! Bi fıkra vardi meşhur. Hani her durumda bilmem kaçıncı madde geçerlidir diye! Tam onun gibi...

Sitelerde Paylaş

Amentü yok derken amentü kuralları sıralamamak lazım. Ateizm yalındır: Tanrıya inanmamak. Tabii bu dogmatik kabullerin hepsinin reddi de anlamına gelir.

Ancak konu şu ki ateist olunca tamam her konuyu hallettim diye bir durum yoktur. Ateist olmak sadece bir başlangıçtır. Tüm dogmatik koşullanmalardan kurtulduktan sonra iş daha zordur. Ateist temelde yeni bir inşaat başlaması gerekiyor ki bu da kolay değildir. Allah böyle buyurmuş demesi kolay ve banal yol. Ama ateist olunca, bunları elinin tersiyle itince iş başa düşüyor! İşleri havale edeceğin bir tanrı yok artık!  

Sitelerde Paylaş

Bence ateist olunca önündeki en önemi ve büyük aşama Atatürk'ün de işaret ettiği gibi bilimi tek yol gösterici olarak almak. Gerisi gelir. Tabii siyasi olarak da dinci siyaseti kesin biçimde hiç bir tolerans tanımadan reddetmek, laik siyaseti benimsemek bir diğer adım ve doğal da zaten. Son olarak bilimin somut ölçülebilir, sınanabilir kanıtlar bulamadığı konularda felsefeye tabii ki başvuracağız. Felsefi derinlik de şarttır insan için.

Üç önemli gösterge koydum ama bunlar ateizmin amentüsü değiller. Bunlar zaten her insan için olması gerekenler. Ama bir ateistin bu üç konuda da çok daha fazla bilinçli ve farkındalıklı olması beklenir. Ateizm masaüstünde (veya araç çubuğunda) sık kullanılanlara erişim için bir kısayol olması gibidir. Dogmalara hurafelere hiç bulaşmadan direk gerçeğe ulaşma şansı vardır.

Sitelerde Paylaş

Bir şeyi tanımlamaya başladığınızda haliyle sınırlamaya başlıyorsunuz!! Benim yapmaya çalıştığım da tanımlamaya çalışmak.. Yukarıda arz ettim, kısa bir özet mahiyetinde. Fakat tanımladığınız şey, bireyin kendisinden hareket ediyorsa işiniz daha da güçleşiyor. Aklıma Garip şiiri geldi. Orhan Veli ve arkadaşları yayımladıkları bildiriyle eski şiire baskaldirmislar, divan edebiyatini kuralcilikla suclamislardi. Onlar basitliği ve yalınlığı savunuyorlardı. Şiir, kurala sığmaz demişlerdi. Ne de güzel söylemişlerdi. Ancak sonra sıralamışlardı: Şiirde ölçü olmaz, kafiye olmaz, mecaz olmaz, o olmaz bu olmaz... Anlayacağınız bayağı kural getirmişlerdi! 

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, kavak yazdı:

İnkar etmek demiyorum, çünkü bu yanılgıya düşenler çok var ve bilhassa dindarlar kendinden olmayanları hep inkarcılıkla itham ederler.

Olan bir şeyi inkar etmek salaklıktır, olmayan bir şeye iman etmek ise salakliktan daha fazlasıdır!!. Her iki senaryoda da ateistler yer almaz!

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Getaf yazdı:

Olan bir şeyi inkar etmek salaklıktır, olmayan bir şeye iman etmek ise salakliktan daha fazlasıdır!!. Her iki senaryoda da ateistler yer almaz!

Evet; ben de bunu diyorum.  Ancak sevecen(!) bir yapım olduğu için çoğunlukla böyle direkt söylemek istemem. :D

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, kavak yazdı:

Evet; ben de bunu diyorum.  Ancak sevecen(!) bir yapım olduğu için çoğunlukla böyle direkt söylemek istemem. :D

Ben de çok naif bir insanımdır?

Salak malak demeseydim keşke!

Daha bilimsel bir kelime bulamadım?

22 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Eski başlayanlar için de önerin yok mu?:)

Şimdi Richard Dawkins diyor ki...?

Sitelerde Paylaş

@Sundance @Türk Ateist @democrossian 

Bilgilenmek; o bilgiyi hazmetmek ve buna bagli olarak yeni bilgilere açlık duymaktır. Ama sürekli pilav yemezsin. Damak tadın gelişir ve hep daha iyisini istersin. Daha iyi kitaplar, daha özgün filozoflar, daha yeni bakışlar ararsın. Kendini tekrarlamaz, bilgiye doymazsin. Her bilgi yeni bir kapı aralar sana... Keşfetmeyi zevk edinir, kapıları çalmaktan usanmazsin!

Ancak birileri de ısrarla pilavın faziletlerini anlatır. Ekmeğin lezzetini anlatır. Yedikce beyni uyuşur. Beyni uyustukca yer! Eğer kötü olsaydı, insanlar binlerce yıldır yer miydi der! 

Bu yüzden bir ateisti bir teistten ayıran damak zevkidir!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...