Jump to content

Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

Recommended Posts

4 dakika önce, notdefteri yazdı:

forumda üye var  @murat_tlv

Kendisi  ispanyadan göç eden yahudilerden biri.Onunla israil hakkında bol bol konuşabilirsin.Senin  kadar savunmuyor israili.?

Ateizm derneğinin kurucusu.Telavivde bir universitede öğretim görevlisi.

Ben de savunmuyorum ki İsrailliler de savunmuyor. Ama İsrail çözüm süreci denedi sonuç gencecik boğazı yatakta doğranan çocuklar. Kaç kere hemde...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 429
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, democrossian yazdı:

Tamam gelsin konuşalım ama hiç katılıp konuşmadı. 

Diyelim İsrail'i savunmuyorsa bu bir şey göstermez. Bizde de keşke Yunan galip gelseydi diyen fesli soytarılar var.

Yunan mezalimi diye kitabı olduğunu unutuyorsun.

Boby fisher var satranç oyuncusu.

Einstein var.Cumhurbaşkanlığı teklifini kabul etmedi mesela.

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Hayır,

bu müzakerenin konusu olan ayette Peygamber evlatlığının karısını istemiyor;

"Zevceni zevcen olarak tut!" diyor yani eşini boşama - emsik aleyke zevcek.

Peygamber evlatlığının karısını istemiyor ise, ayet neden peygamberi işaret ederek anlatılıyor? Demek ki ortada peygamberin evlatlığının karısına karşı bir ilgisi var. Merak ettim şimdi o dönemde gelinler kayınbabalarına "baba" diye mi hitap ediyordu? Bir de böyle ise vay ki vay bu ayetin haline hocam.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Ben sizin gibi düşünmüyorum,

sizin gibi düşünmemekte özgür müyüm; özgür olduğumu teslim ediyor musunuz amasız fakatsız...

örneğin beni modern müslüman filan diye yaftalamasız?

Sözüm direk size değil, burdaki bikaç kişiye de değil. Genel olarak, günümüzdeki bütün hocalaraydı. Siz de üzerinize alındıysanız diyecek bişey yok.

19 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Aralarında kan bağı olmayanların evliliği,

bırakın iğrençliği, analarının ak sütü gibi tertemizdir;

hele bi de, örneğin, birbirlerini deliler gibi seviyorlarsa

sevenlere engel olmanızdır iğrençlik.

Dönemin arap toplumunda bu tür bir olay normal görülebilir. Yada "adam peygamber olmuş, alacak tabi evlatlığının kızını" da demiş olabilirler. Bizim toplumumuzda arkadaşın kız kardeşine o gözle bakmak bile yakışık almaz. Yada yaş itibariyle de yakın bir örnek olarak; canciğer bir arkadaşınızın kızına o gözle bakmak ne demektir ya? Burda arkadaşınızın kardeşi kardeşiniz, kızı kızınız, ablası ablanız olur. Ulan memlekette kız mı kalmadı derler adama! Toplumumuzdaki maneviyat bunu gerektirir. Ayetteki olay, kabul edin bizim için iğrenç bir durumdur.

Sonuç olarak hocam, bana ters bir durum evlatlığın karısına o gözle bakmak. Gelinimiz bir nevi kızımızdır, manevi de olsa "kızım" deriz. Evlatlığımızın karısı da olsa "kızım" deriz. Kur'an'da da yazsa asla kabul edemem. Sizin karşınıza çıkarsa da böyle bişey, özgürsünüz. Manevi kızınız ile evlenebilir, "karıcığım" diye hitap edebilirsiniz. 

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, dursun said:

Sonuç olarak hocam, bana ters bir durum evlatlığın karısına o gözle bakmak. Gelinimiz bir nevi kızımızdır, manevi de olsa "kızım" deriz. Evlatlığımızın karısı da olsa "kızım" deriz. Kur'an'da da yazsa asla kabul edemem. Sizin karşınıza çıkarsa da böyle bişey, özgürsünüz. Manevi kızınız ile evlenebilir, "karıcığım" diye hitap edebilirsiniz. 

Bir adam, evlatlığının boşadığı kadını deliler gibi seviyorsa

kadın da onu deliler gibi seviyorsa 

onlara engel olur musunuz, sevenlere engel olur musunuz?

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konu engel olmak değil. Ona kalsa eşcinsellere de engel olamayız. Hatta enseste de engel olamayız. Bunlardan nefret de etsek engel olma lüksümüz yok. Engel olmak olmamak bir kriter değil.

Burada önemli olan, evlatlığı aynı evlat gibi görme geleneğinin tik keyfi için yıkılıp yerine besleme, yanaşma anlayışının yerleştirilmesi. Artık bir daha anne babasını kaybetmiş zavallı bir küçük çocuğun kimseye anne baba deme şansının bırakılmayışı. Bunun da insanlar üzerindeki konumunu kullanıp iğrenç bir önüne geleni yatağa atma anlayışı ile yapılması. 

Tabii Muhammed yaşadı bunları yaptı demiyorum. Hikaye böyle. Önümüze konulan Kuran'da böyle yazıyor. Biz ne okuyorsak onu söylüyoruz. Bu hikaye gerçek demiyoruz. Bize anlatılan hikaye neyse onu söylüyoruz. Bize anlatılan hikaye de iğrenç. Herif peygamberim deyip bunu kullanarak önüne çıkanı haremine atıyor. Gelini bile bundan istisna olamıyor.

Hatta Allah bile bu durum karşısında oha artık bunu da yaptın ya tamam sana başka eş almak yok bundan sonra artık cariyelerinle yetineceksin çüşşş artık boşan da semerini de ye bari diyor. (Demeye getiriyor.) Okuduğumuz bu yani, böyle olmuş demiyoruz. Okuduğumuzda bunları okuyoruz. Gerçek veya uydurma olması ayrı mevzu. 

Böyle bir peygamber kurgulayanların nasıl kişiler oldukları önemli olan. Ne kurguluyorsan idolün odur.

Sitelerde Paylaş

Bir tutmakla alakası bile yok. Ona bile engel olamıyorken dediğim son derece açık olduğu halde muslimin tabii tutunacak dalı kalmayınca çaresiz kıvranıyor. :D

Yaaa işte gidip allağın cahil çöl yağmacılarının saçma sapan zırvalarını savunacağım diye aptalca bir işe kalkışırken düşünecektin ateistlerin seni ne hallere getireceğini. Bunların yanılgısı, kek saftirik muslimleri anında kekleyip uyuttukları gibi ateistleri de aynı öyle uyuturuz şeklinde aptalca bir zanna kapılmaları! 

Ateistler kaçın kurrası hiç hesap edemiyorlar! Niye buraya kafayı çizen kafadan çatlaktan başka muslim gelmiyor? Çünkü kafa az bassa, bu ateistler kaçın kurrası ülen, beni kepaze ederler eşşekten düşmüşten beter ederler diye korkusundan bulaşamıyor! :lol:

Bunlarınki deli cesareti, kafa basmıyor ateistlerin kaçın kurrası olduklarına! Uğraşmaya kalkışıyorlar salakça! Ülen muslim keklemeye ne var, iki pismillayi alakber tamam kekledin gitti dibine kadar! Ateistler öyle mi! Ne pismillahtan anlar ne bir şeyden! Hınzır gibi her bir botu da bilir namussuzlar! Bir şeyi de yutmuyorlar ki arkadaş! :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Kan bağı olmayanlar birleşebilirlerse aynı kadından süt emdiler diye sevenlere izin vermemek neyin nesi? Hadi bir de burdan yak bakalım!

Yavrum tutunacak dalınız, yatacak yeriniz yok siz muslimlerin, havada karada denizde uzayda bile eşşekten düşmüşten beter ederim sizi! :D

Sitelerde Paylaş

Bir muslim görmüştüm. Bir hikaye anlatıyordu. Neymiş bir kadın iki çocuğu emzirmiş de ama bunu büyüdüklerinde onlara söylememişmiş. Tabi çocukların biri kız biri oğlanmış. Gel zaman git zaman çocukları görememiş, çocuklar büyümüşler, kadın da yaşlanmış. Sonra bir gün çocuklarla karşılaşmış anaaaa o ne! Çocuklar evlenmişler, çocukları bile var! Eyvaaah ben ne yaptım demiş! :D

Salak bir anlatıyor, böyle sanki kıyamet yakın, gök yarılacak, başımıza taş yağacak gibi dehşete kapılarak anlatıyor! :lol: Lan bir komikti, bir komikti, yüzüne karşı gülemedim yaşı büyüktü, ayıp olur diye de sonra çok güldüm! Aslında yine gülerdim takmazdım da bir anda ne anlatıyor lan bu diye ayıkamadım. 

Hayır bu ne ayak yahu? Süt kardeş ne lan? Süt kardeş diye bir şey mi olur manyak mı lan bunlar! İyi be, kocakarı bir evliliğe karşı olsun, "ndurunnnn! Siz nevlenemezsiniz! Nben nsizin nikinizi de nemzirmiştimmmm!" Haydeeee güme gitti evlilik hayalleri! :0_80cbc_37a71a73_L: Lan ne zırva bu din yahu!

Sitelerde Paylaş

Süt kardeşle evlenme yasağı 

"değer yargıları"na dayanıyor,

kan bağına değil.

Süt kardeşlerin kan bağı ile ilgisi yok.

Bakın ensest ve eşcinsel ilişkilerle

aralarında kan bağı bulunmayan ama birbirlerine deliler gibi aşık olanların evlenmesini bir tutup

sonra bir tutmadım, başka bişey söyledim deyiveren ama kıvırtmayan (!) ateist kardeşimiz gayet rahat...

Süt kardeşler konusunu "kan bağı"na saptırırken de rahat.

Bu kardeşimize meram anlatmak o yüzden imkansız. 

Bi daha:

Sevgili dursun, sorduğum soruyu

lütfen SiZ cevaplar mısınız:

Bir adam, evlatlığının boşadığı kadını deliler gibi seviyorsa

kadın da onu deliler gibi seviyorsa 

onlara engel olur musunuz, sevenlere engel olur musunuz?

Sitelerde Paylaş

Yanıtı verilmiş soruları tekrar sormak artık çaresizliğin, çıkmaza saplanmışlığın dibi! Lan çok eğlenceli bu muslimleri mor etmek yahu! :D

Eeee, gelinini alma yasağı niye değer yargılarına dayanmıyor? :lol:

Kıvırtmak sizde olur muslim! Bizde kıvırtmak yok! Ona bile engel olamazken dediğimi embesilin en idyotu olsa yine anlar! Kabul edeceksin, ya embesilsin, ya işine gelmiyor! Kırk katır mı kırk satır mı! :0_80cbc_37a71a73_L: 

Sitelerde Paylaş

Birisi gelir ve dindar olmasına rağmen "değilim" der, yalan söyler.
Diğeri gelir "cinleri ben de gördüm" diye yalan söylerken hiç yüzü kızarmaz.
Bir başkası gelir; öz be öz gelinine(!) göz koymanın güzellemesini yapar.

Hadi bazılarında yalan söyleme hastalığı var diyelim, peki diğerlerine ne oluyor ?
Ne mi oluyor ?
Gayet basit.

Bunu yapmaya ve böyle davranmaya mecburlar, çünkü referans aldıkları kaynak(lar) böyle garip(!) davranmaya mecbur kılıyor bunları. Bel bağladıkları bilgilerin tümünün insan ürünü olduğu gerçeğini kabullenme, bunlara çok ağır geliyor. Haliyle yalan da söylenir, bol keseden de atılır ve nihayet insanlık ayıbı davranışlar ve eylemler bile hoş gösterilmeye kalkılır.

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, kavak yazdı:

Birisi gelir ve dindar olmasına rağmen "değilim" der, yalan söyler.
Diğeri gelir "cinleri ben de gördüm" diye yalan söylerken hiç yüzü kızarmaz.
Bir başkası gelir; öz be öz gelinine(!) göz koymanın güzellemesini yapar.

Hadi bazılarında yalan söyleme hastalığı var diyelim, peki diğerlerine ne oluyor ?
Ne mi oluyor ?
Gayet basit.

Bunu yapmaya ve böyle davranmaya mecburlar, çünkü referans aldıkları kaynak(lar) böyle garip(!) davranmaya mecbur kılıyor bunları. Bel bağladıkları bilgilerin tümünün insan ürünü olduğu gerçeğini kabullenme, bunlara çok ağır geliyor. Haliyle yalan da söylenir, bol keseden de atılır ve nihayet insanlık ayıbı davranışlar ve eylemler bile hoş gösterilmeye kalkılır.

Cin , Çin diyoruz belki Çinlileri görmüştür. Ben de gördüm :D. Bunun başka açıklaması ne olabilir Kur'an-daki Cinler çok çok çok büyük ihtimalle Çin'lilerdir.

Çinlilerin çok eski çağlardan beri keşif maksadıyla oraya buraya gittiği biliniyor. Amerika keşfi vesaire.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hasan Akçay yazdı:

sevenlere engel olur musunuz?

11 saat önce, dursun yazdı:

kan bağı olmayanların evliliği,

bırakın iğrençliği, analarının ak sütü gibi tertemizdir;

1 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Süt kardeşle evlenme yasağı 

"değer yargıları"na dayanıyor,

İşi klasik Türk filmi kıvamına kadar getirdiniz demek! Sanki ortada onların buluşmasını istemeyen kötü kalpli bir fabrikatör baba var! Sanki ortada Leyla-Mecnun aşkı var! Sanki ortada meşru bir ilişki var! Arada kan bağı olmayınca meşru oluyor yani? Yani eğer kan bağınız yoksa önünüze geleni düdükleyebilirsiniz! Yahu tek kaide kan bağı mıdır?! Süt kardeşliğinde bile geçerli olan "değer yargıları" nerede?! Kan bağı olmayınca insan arkadaşının kızına, komşusunun karısına, yolda kalmışın kızına en hafif tabiriyle heves eder mi? Arada makul bir yaş farkı var mıdır, öncesindeki insani münasebetiniz nasıldır vs.. bunlara bakmaz mi? Örneğin ben "teyze" diye hitap ettiğim bir kadına, sonra kocası öldüyse talip olabilir miyim?! Kanunlara göre engel durum yoktur. Ama ben bunu yaptığımda siz bana sevenler kavuştu mu dersiniz, yoksa yadırgar mısınız? Kaldı ki ben kendimi topluma rol model olarak sunan biri değilim. Eğer böyle bir işe kalkisirsam 'ben marjinalim' der işin içinden çıkarım. Yukarıda savundugunuz örnek var ya değme marjinallere taş çıkartır!! Marjinal demek hafif kalır. Çok hafif!

Sitelerde Paylaş

Bu Kuran gerçekten müslümanların saçmalamasına neden oluyor.
"Sevgi" dini islam "deli gibi sevenlerin" birleşmesini istiyormuş.
Muhammedin karılarından birisi başka bir adamı sevse evlenebilir mi? Tabii ki hayır. Muhammed öldükten sonra bile evlenmesi yasak. Bir müslüman kadın bir gayrimüslümle evlenebilir mi? Tabii ki yine hayır. Burda "senin dinin sana, benimki bana" geçerli değildir. Herhangi bir kadının bir erkeği sevmesi evlenebilmesi için bir neden değildir. Burda önemli olan Muhammedin bir kadını sevmesidir!

Bu olayı hatta bir çok müslüman şöyle savunmaya çalışır: Allah/Muhammed bu evliliği ilerisi için bir misal/örnek olsun diye yaptı. Evlatlığın kan bağı olmadığını göstermek için "geliniyle" evlendi derler.
Muhammed/Allah hem evlatlık almayı sonlandırır, hem de ilerde evlatlıkların karılarının evlenilebileceğini göstermek için evlenir!!! Nerden baksan tutarsız. Hem rakı içmeyi yasakla hem de rakıyı peynir ve kavunla içki ilerisi için bir örnek olsun.

Biraz ironi ?

Olaya tarafsız bakabilen her kişi, Muhammedin kendi gelinine göz diktiğini, almak istediğini ve bunun o zamanlar Araplarda bile ayıplanan bir durum olduğunu ve Muhammedin yardımına Allahın/dinin yetiştiğini ve insanlara bu evliliği kabul ettirebilmek için Kurana bile yazdırdığını rahatça görebilir. Tabii ki tarafsız bakabilen biri. 

Aslında Muhammed zamanını anlayabilmek için günümüzün Türkiyesine bakmak çok yararlı. Nasıl Tayyip hükümeti kişiye göre özel kanunlar çıkarıyorsa, Muhammedde kendine özel ayetler yazdırmış. Hatta bu günün iktidar yanlıları nasıl bu gün Tayyip "ak" diyince alkışlıyorsa ve aynı olaya Tayyip iki saat sonra "kara" diyince yine alkışlıyorsa bu aynı mentaliteyi müslümanlar Kuranı savunurken de gösteriyorlar.  Müslüman bir camide "senin dinin sana , benim dinim bana" sözünü çok beğenir ve arkasından bol bol amin çeker. Öbürsü gün başka bir camide "din Allahın oluncaya kadar savaşın" sözüne çok duygulanır ve ona da bol bol amin çeker. İkisinin bir arada yürüyemiyeceğini anlayamaz. Kafası o kadara basmaz!

Yine en basit örnek Alkol! Kuranda hem iyi olduğunu ve hem de kötü olduğunu yazar. (Ayrıca alkolun yasak olup olmadığını bir "sadece Kuran" diyen müslümana sorsan sana cevap veremez! Bu soruyu görmezden gelir. :-D)

Müslüman, "İslam barış dinidir" der ama dininin savaşlarla yayıldığını bir çelişki olarak göremez.
Dünyada evlatlığının karısıyla evlenen her erkeği ayıpladığı halde Muhammedin evliliğini savunmaya çalışır.

Bence bir çok müslüman beyinlerinin bazı kısımlarını kullanmaya kullanmaya o bölümlerin köreldiğine inanıyorum. Mesela EMPATİ! Müslümanlarda yoktur veya yok denecek kadar azdır. Bu sitede bir kaç gün yazan herkes müslümanların empati yapamadığını rahatlıkla görebilir. Burada yazan müslümanların tek dertleri Muhammedi/Allahı/Kuranı savunmak olduğundan mantık, vicdan ve ahlak gibi bazı beyinsel funksiyonların işlemediğini çok rahat gözlemleyebiliriz.
Mesela bir kadının kocasını dört erkekle paylaşmasını normal bulurken kendisinin karısını dört erkekle paylaşmanın nasıl bir duygu olabileceği hakkında fikir üretemez. Kuranda böyle yazdığı için beynine bir sınır çekilmiştir, bir duvar örülmüştür. Ve müslümanın bu duvarı geçebilmesi imkansızdır. Müslümana Kuranda yazanı (ne kadar ahlaksız ve mantıksız da olsa) savunmaktan başka bir seçenek kalmamaktadır.
Muhammedin evlatlığının karısıyla evlenme olayı da savunmak zorunda kalınana bu ahlaksız ve mantıksız olaylardan biridir!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...