Jump to content

Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

Recommended Posts

Hurafe (TDK sözlüğü): dine sonradan girmiş yanlış inanç.

Bir adam

eşine

bundan sonra sen benim annemsin demek suretiyle

anne payesi verdiğine inanıyorsa o inanç yanlıştır.

Eşiniz anneniz olmaz.

Bir kimse

evlatlığına

sen benim biyolojik evladımsın demek suretiyle

evlat payesi verdiğine inanıyorsa o inanç yanlıştır.

Evlatlık biyolojik evlat olmaz. 

Ahzâb 4'te söylenen budur.

Allah

sizin

"zihar"ladığınız eşinizi anneniz yapıvermemiştir,

evlatlığınızı evladınız yapıvermemiştir. 

Birileri öfkesinden kudursa da

gerçek budur.

Gerçekler

birileri öfkesinden kuduruyor diye

değişivermez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 429
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müşriklerin ahlakı daha yüksekmiş. Boşadıkları kadınları bir daha almayacaklarını o şekilde, yani bundan sonra anamsın diyerek ifade ediyorlarmış. Saygı da duyuyorlarmış yani boşadıkları eşlerine.

Muslimler ise git başkasıyla yat gel öyle tekrar alayım seni demişler! 

Annesini babasını bir yaşındayken kaybetmiş, hayatında hiç anne, baba diyememiş zavallı bir kimsesiz çocuğa anne baba oluvermek ne büyük günahmış meğer! Bu büyük günahı yok etmek için gelinini değil bütün sülalesini kolye gibi ipe dizmek lazımmış!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Artık manyaklığın son kertesi diyeceğim, ülen 33/49 da Zeynep'ten bahsedildiği nerden çıkıyor be! :lol: Zeyd adı geçiyor, dört möhhüm halifenin bile adı geçmiyor da, Zeyneb adı geçse kıyamet mi koparmış! Ülen bu muslimler kadar saçma komik kimse yok be!

Eee, adam bilmiş peygamberinin canı karısını çekiyor, alsın diye boşamış! Daha kimin adı geçsin! İnsanlık tarihinin en büyük hizmeti karısını boşayıp vermesi! Başka kimin adı Kuran'da geçecek!

Hikayeye göre Zeyd kahrından gidip savaşta ölmüş. Geri sağ dönüp karısını peygamberi de olsa başka bir adamın yanında görmeye dayanamayacağını düşünüp canını vermiş.

İnsan bir utanır, bir arlanır ahlaksız herifler! Allahınız keşke olsaydı da bin türlü belanızı elvan elvan verseydi!

Sitelerde Paylaş

@Hasan Akçay inanmak teslim olmaktır. Siz zaten teslim olmuşsunuz. Ön kabullerle ayetleri analiz ediyor ve oradan mantık devşirmeye çalışıyorsunuz. Sanki sorunlu tek konu buymuş da bu konu üzerinde uzlasilirsa Kuran'ın ilahi bir buyruk olduğu ispatlanacakmis gibi. Hoş sizin için bir ispata gerek yok da. Siz bizi ikna etmek için ispata girisiyorsunuz. Siz zaten en başından ikna olmuşsunuz. Şu soruları soramiyorsunuz: Bir peygamberin yatak odasıyla ilgili bir Tanrı bu kadar konuşur mu? 

Eğer peygamberin eşleriyle ilgili bu kadar ayet varsa ya peygamber sorunlu bir insandır ya da bu ayetleri gönderdiği iddia edilen ilah! Ya peygamber peygamber değil, ya ilah ilah değil. İnsanlık bugün hangi sorunlarla boğuşuyor. Kutsal kitabinizin kaçta kaçı bugünün sorunlarına çözüm üretiyor ve gelecekteki sorunlara da ne gibi cevapları vardır? Bu soruları cevaplarken ezberinizdekilere basvurmayin, aklın ve mantığın süzgecinden geçirerek bilimi referans alın. Bilim kutsal bir bilgi değildir. Elestirile elestirile bugüne geldiği için bilim en kiymetlimizdir. Bilim insanlığın ortak malı, yegane başvuru kaynağıdır. Evlatliğinin eşini bir aile babası kendine eş olarak alırsa ve siz bunu mantığa bürümek icin "Zaten boşanmıştı, zaten bunu insanlara bir ders vermek için yapmıştı, zaten onunla hiç yatağa girmemişti!.." gibi hikmetler ararsanız bilin ki akıl ve bilimden çok uzaksınız! 

Türkiye bu çağda bile şeyhlerin, şıhların cinsel istismar vakalarina şahit oluyor. Hangi birini sayayım.. Peygamberimdir yapıyorsa var bir hikmeti diyen adam, seyhimdir yapıyorsa var bir hikmeti diyor!! 

Sitelerde Paylaş

Zihar yaptığınız diyor Allah
zihar yapmak istediğiniz demiyor." 

Şimdi bir şey bulamadın parentez içindeki kelimeye mi kafanı taktın?

Googleden ilk çıkan meali aldım, parentez olup olmaması önemli değil ...
"Zihar yaptığınız zevcelerinizi
sizin anneleriniz kılmadı Allah"
"Zihar yaptığınız..." derken geçmiş zamanda yazılması ilerde yapılacak ziharların geçerli olacağı anlamına gelmez. "Biz Allaha ortak koşanları cehennemde yakacağız" demenin "ilerde Allaha ortak koşacakları yakmayacağız" anlamına gelmediği gibi.

Yani senin işaret ettiğin yer önemsiz bir detay. Önemli olan yeri ıskalamışsın.
"İşte bunlar sizin ağızlarınızdaki sözlerdir..."
Allah, bunlar boş sözlerdir diyor. Senin dediğin gibi, Muhammedi savunmaya çalışırken çok önemli bir şeymiş gibi göstermeye çalıştığın "benim annemin sırtı gibisin" sözünü senin yazdığın/yorumladığın gibi önemsemiyor.
Bunlar bla bladır, hiç bir geçerliliği yoktur, sadece boş sözlerden ibarettir diyor!!!

Muhammedin ahlaksızlığına dönecek olursak...
Kanun çıkaran bir devlet, kurum veya kral "ilerde örnek olsun diye" bir eylem yapmak zorunda değildir!!!
"Kendini savunmak zorunda kalırsan karşındakini öldürebilirsin, bu yüzden ceza almazsın" diye bir kanun çıkaran devlet/kral "örnek olsun" diye birisini öldürmek zorunda değildir!
Yani Muhammedin Kurana yazdırdığı "ilerde örnek olsun" sözü yalandan başka bir şey değildir, adam gelinine göz dikmiş ve almıştır. O zamanın Arapları bile bunu ayıplayınca Kurana yazdırmış. Olay bu kadar basit!

İsteyen deneyebilir:
"Bizim mahallede Mehmet diye biri var, evlatlığı karısıyla boşanınca, gitti bu Mehmet evlatlığının boşandığı karısıyla evlendi" deyin bakalım. İnsanlar buna ne diyor???

Allah kimseyi müslümanların düştüğü duruma düşürmesin. Amin ?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Getaf said:

@Hasan Akçay inanmak teslim olmaktır. Siz zaten teslim olmuşsunuz. Ön kabullerle ayetleri analiz ediyor ve oradan mantık devşirmeye çalışıyorsunuz. Sanki sorunlu tek konu buymuş da bu konu üzerinde uzlasilirsa Kuran'ın ilahi bir buyruk olduğu ispatlanacakmis gibi. Hoş sizin için bir ispata gerek yok da. Siz bizi ikna etmek için ispata girisiyorsunuz. Siz zaten en başından ikna olmuşsunuz. Şu soruları soramiyorsunuz: Bir peygamberin yatak odasıyla ilgili bir Tanrı bu kadar konuşur mu? 

Eğer peygamberin eşleriyle ilgili bu kadar ayet varsa ya peygamber sorunlu bir insandır ya da bu ayetleri gönderdiği iddia edilen ilah! Ya peygamber peygamber değil, ya ilah ilah değil. İnsanlık bugün hangi sorunlarla boğuşuyor. Kutsal kitabinizin kaçta kaçı bugünün sorunlarına çözüm üretiyor ve gelecekteki sorunlara da ne gibi cevapları vardır? Bu soruları cevaplarken ezberinizdekilere basvurmayin, aklın ve mantığın süzgecinden geçirerek bilimi referans alın. Bilim kutsal bir bilgi değildir. Elestirile elestirile bugüne geldiği için bilim en kiymetlimizdir. Bilim insanlığın ortak malı, yegane başvuru kaynağıdır. Evlatliğinin eşini bir aile babası kendine eş olarak alırsa ve siz bunu mantığa bürümek icin "Zaten boşanmıştı, zaten bunu insanlara bir ders vermek için yapmıştı, zaten onunla hiç yatağa girmemişti!.." gibi hikmetler ararsanız bilin ki akıl ve bilimden çok uzaksınız! 

Türkiye bu çağda bile şeyhlerin, şıhların cinsel istismar vakalarina şahit oluyor. Hangi birini sayayım.. Peygamberimdir yapıyorsa var bir hikmeti diyen adam, seyhimdir yapıyorsa var bir hikmeti diyor!! 

Sevgili Getaf,

Bu iletinizden anladığım, siz benimle "din"i konuşmak istiyorsunuz

ama ben herkesin inancı kendine diyen biriyim, inancı-inançsızlığı  konuşmam;

başlık ne üzerineyse o konuda görüş alıp vermeye çalışırım. 

Cevap vermemeyi düşündüm önce, 

sonra

ayıp olur diye

bunları belirteyim dedim.

Kısacası

ben sizin için yanlış insanım

kardeşim. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Bu iletinizden anladığım, siz benimle "din"i konuşmak istiyorsunuz

ama ben herkesin inancı kendine diyen biriyim, inancı-inançsızlığı  konuşmam;

başlık ne üzerineyse o konuda görüş alıp vermeye çalışırım. 

Hatırlarsanız sizinle "dil" üzerine 

konuşmalarımızda da anlasamamistik. Anlasamayacagimiz da aşikar. Çünkü yine bilimi referans almıyorsunuz. Başlık üzerine de konussaniz genel de konussaniz bilimden kopunca savrulmalar kaçınılmaz olur. Tabii amacım kendi dogrularimi size dayatmak değil. Farklı düşünmeye devam edeceğiz. Ama bilimden uzak iletilerinizi eleştirmeye devam edeceğim. Nezaketiniz için teşekkür ederim. 

Sitelerde Paylaş
37 minutes ago, Getaf said:

Hatırlarsanız sizinle "dil" üzerine 

konuşmalarımızda da anlasamamistik. Anlasamayacagimiz da aşikar. Çünkü yine bilimi referans almıyorsunuz. Başlık üzerine de konussaniz genel de konussaniz bilimden kopunca savrulmalar kaçınılmaz olur. Tabii amacım kendi dogrularimi size dayatmak değil. Farklı düşünmeye devam edeceğiz. Ama bilimden uzak iletilerinizi eleştirmeye devam edeceğim. Nezaketiniz için teşekkür ederim. 

Bu başlığın konusu:  Muhammed nebinin Zeyd'in boşadığı eşiyle evlendirilmesi.

Ben bu konudaki görüşümü açıklarken  

ne dedim de

bilimin hangi gerçeğini referans almamış oldum? 

O dediğimi lütfen alıntılayın.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Bu başlığın konusu:  Muhammed nebinin Zeyd'in boşadığı eşiyle evlendirilmesi.

Ben bu konudaki görüşümü açıklarken  

ne dedim de

bilimi referans almamış odum

ya da bilimin hangi dediğini göz ardı etmiş oldum? 

Bilim diyor ki mantığınızı kullanın!

Bu evlilik olayının neresi mantıklı?

Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, Getaf said:

Bilim diyor ki mantığınızı kullanın!

Bu evlilik olayının neresi mantıklı?

Bu evlilik olayı müzakere edilmeye çalışılırken

ben hep mantığımı kullandım,

muhataplarıma da "insanız biz, AKIL sahibiyiz; aklımızın sesine kulak verelim biraz" dedim.

Lütfen söyler misinin

ben ne dedim de

kendi yaptığım bu akıl mantık çağrısına ters düştüm.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Bu evlilik olayı müzakere edilmeye çalışılırken

ben hep mantığımı kullandım,

muhataplarıma da "insanız biz, AKIL sahibiyiz; aklımızın sesine kulak verelim biraz" dedim.

Lütfen söyler misinin

ben ne dedim de

kendi yaptığım bu akıl mantık çağrısına ters düştüm.

Hasan Bey tam 10 sayfa olmuş bu konu tartışılalı. Aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum. Örnek insan diye gönderilen biri, örnek davranışlar sergiler. Ne eşlerinin sayısını biliyoruz ne cariyelerinin sayısını! Yani her biri o kadar tartışmalı konular ki! Evlenme biçimlerinden eşlerinin yaşına kadar hep sorunlu.

Siz olaya nasıl bir hikmet vardır diye bakıyorsunuz, ben ise apaçık sorunlu olan, evlatliginin eşiyle evlenme konusunun hiçbir tutar tarafı olmadığını ayan beyan görüyorum. Yukarıda da söyledim, kutsi anlamlar yüklerseniz günümüzdeki şeyhlerin de apaçık sapkinliklarini normal karsilarsiniz. Yani sizin bakış açınız bu kapıyı aralar diyorum. Sizin gibi okuyan arastiran biri bu evliliği normal görürse, vay okumayan geniş kalabalıkların haline! Onlar daha neleri olağan saymazlar ki? İşin etik boyutunu madem görmüyorsunuz, basit bir kar zarar hesabi yapsaniz bu örneğin ve peygamberin tartışmalı diğer evliliklerinin islam toplumlarinda nelere yol açtığını da gözlemlersiniz.

Olayın vahametini görmeyip "Aralarında kan bağı yok, zaten boşanmıştı, zaten bunu insanlara bir ders vermek için yapmıştı, zaten onunla hiç yatağa girmemişti!.." şeklinde bakmak, ben şeyhimi bilirim o kötü bir şey yapmaz demektir. Ama yapıldı işte. Asırlarca yapıldı, bugün de yapılıyor. Her zaman sapıklar olacaktır ama en azından bu sapıklara dini dayanaklar sunulmasın! 

Sitelerde Paylaş
On 27.11.2018 at 00:37, Hasan Akçay yazdı:

Hayır, demem.

Ama kuzenlerle evlilik akraba evliliği sayılsa bile

laik devletimizde de yasak değil;

demek ki HOŞ GÖRÜLEBiLEN bir akraba evliliğidir; en azından buynu söyleyebiliriz.

Laik devletimizde kuzen evlilikleri yasa ile yasaklanmamıştır, doğrudur ama isterseniz evlenebilirsiniz, hepsi size helal de denmemiştir. Ayrıca yasalar Tanrı buyruğu olmadığı için değiştirilebilir, yeniden düzenlenebilirdir. Yani ileride yasaklanması gayet mümkün; umalım da öyle olsun.

Ancak kutsal saydığımız Kur'an hala kızı, teze kızı, amca kızı, bilmem neyin kızı sana hep helal diyerek tek tek belirtmiş. Evlenebilirsiniz demiş hani.

Modern yasalar yapılabileceklerden ziyade yapılmaması gerekeni söyler zaten. Olması gereken de budur. 

Bir de bilir misiniz bilmem, bizim laik devletimizin modern yasalarına göre evlatlığın karısıyla evlenmek de yasaktır. 

Bu konuda da sevgiyi aşkı değil, kuzen evliliğinde örnek/model olarak kullandığınız laik yasaları referans alsanız keşke... 

B. Evlenme engelleri

I. Hısımlık
MADDE 129.- Aşağıdaki kimseler arasında evlenme yasaktır:
1. Üstsoy ile altsoy arasında; kardeşler arasında; amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,
2. Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üstsoyu veya altsoyu arasında,
3. Evlât edinen ile evlâtlığın veya bunlardan biri ile diğerinin altsoyu ve eşi arasında.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Türk Ateist said:

Bir de bilir misiniz bilmem, bizim laik devletimizin modern yasalarına göre evlatlığın karısıyla evlenmek de yasaktır. 

Bu konuda da sevgiyi aşkı değil, kuzen evliliğinde örnek/model olarak kullandığınız laik yasaları referans alsanız keşke... 

Gerekçe önemlidir yani yasak niye getirilmiş;

evlatlık zayıf konumu yüzünden istismar edilmeye açıktır, istismar olmasın diye mi

ya da "evlatlık = öz evlat"tır, öz evlatla evlenmek yasaktır diye mi?

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sizi yormayayım,

ben gerekçeyi de okumuştum.

Gerekçe: istismarı önlemek. 

Evlatlık alan kişi evlatlığının karısının da geçimini sağlayan kişidir,

"Benimle evlenmezsen" sizi açlığa mahkum ederim diye korkutabilir;

bu, elbet istismara açık bir haldir.

Ben buna göre tavır alırım, sevgili Türk Ateist;

şimdilik bu kadar.

Sonra açıklayayım inşallah. 

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, Getaf said:

@Hasan Akçay size bir soru soracağım. Ben evlenip boşandım. Şunu sormak istiyorum: Diyelim ki eski kayınvalidemle evlenmek istiyorum. Bunun İslam'daki hükmü nedir?

Cevap Nisâ 23'te:

Size haram kılındı anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz...

karılarınızın anneleri -ümmehâtu nisâikum.

Eski kayın valide ayrımı yok.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Hasan Akçay yazdı:

Cevap Nisâ 23'te:

Size haram kılındı anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz...

karılarınızın anneleri -ümmehâtu nisâikum.

Eski kayın valide ayrımı yok.

Bakın ne kadar mantıklı. Kanunlarımıza göre de yasak. Kan bağı olmamasına karşın eski kayınvalidenle evlenemezsin. O yüzden evlatlık meselesinde de kan bağı var mı yok mu diye bakılmaz! Kişinin kayınvalidesi ile de kan bağı yoktur. Üstelik kızından boşansa da kayınvalidesi ile evlenemez.

Sitelerde Paylaş
35 dakika önce, Getaf yazdı:

Bakın ne kadar mantıklı. Kanunlarımıza göre de yasak. Kan bağı olmamasına karşın eski kayınvalidenle evlenemezsin. O yüzden evlatlık meselesinde de kan bağı var mı yok mu diye bakılmaz! Kişinin kayınvalidesi ile de kan bağı yoktur. Üstelik kızından boşansa da kayınvalidesi ile evlenemez.

Çok mantıksız ve arada dağlar kadar fark var!

Çünkü Kızını koynuna atmak için anneyi tavlamak

bu suretle anneyi yaralamaya 

Yada annesinde gözü varken veya malında gözü varken, kızını kullanmaya. Kızçağızı yaralamaya 

Hulasa. Anne kız arasını açmaya ve ikisinide yaralamaya zemin hazırladığından yasak edilmiştir 

Evlatlığın boşadığı eş ile evlenmekte ise herhangi bir sorun yoktur.

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Hurma yazdı:

Kızını koynuna atmak için anneyi tavlamak

bu suretle anneyi yaralamak 

Yada annesinde gözü varken yada malında gözü varken kızını kullanmak. Kızı yaralamak. 

Hulasa. Anne kız arasını açmaya ikisinide yaralamaya zemin hazırladığından yasak edilmiştir

Evlatlığın boşadığı eş ile evlenmekte ise herhangi bir sorun yoktur.

Evlatliginin eşini tavlayabilirsin yani? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...