Jump to content

Zeyd meselesinde tek anlayamadığım kısım ?

Recommended Posts

• İleti 429
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

8 dakika önce, Duru akıl yazdı:

sen kendinin ne derece edepli olduğunu bilmiyor musun demek istedim

Biliyorum da sen ne biliyorsun da konuşuyorsun açıklamaya cesaretin olmadığı anlaşıldı. Cesaretin olsa açıklardın. Taşı kuyuya at akıllı çıkarsın! Yok öyle delilik! Attığın taşı cesaretin varsa çıkarırsın. Yoksa altında ezilirsin. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Onunla yatmak için değil bir nebilik görevini yerine getirmek için evlendirilmişti.

Hasan Bey sogukkanliligimi korumaya calisiyorum. Çünkü sizin bir sapık olmadığınızı/olamayacağınızı biliyorum. Örneğin siz asla evlatliginizin (eski-yeni fark etmez) eşiyle evlenmezsiniz. Yapmayacaginiz bir şeyi niye savunuyorsunuz? Nebilik görevi için evlendi diyorsunuz. Yuh artık! Vallahi yuh! Daha önce de söyledim. Bir yaratıcı, toplumdaki bir yanlışlığı düzeltmek için böyle bir sapkınlığa izin veremez! Bir tek cumleyle emreder. O kadar. Uyan uydu, uymayan uymadı! Zaten öyle değil mi? Dün de öyleydi bugün de öyle. Örneğin siz uymaya çalışıyorsunuz ben uymuyorum! Bitti gitti.

Aişe ile evlenmesi de skandal. Seni rüyamda gördüm diyor Aişe'ye. Konuyu dağıtmak istemiyorum. Örnek insan diye gönderilen biri, örnek davranışlar sergiler. Siz ise bu kepazeligi düzeltmek için kırk dereden su getiriyorsunuz. Her şeyi kan bağına baglamayin. Aralarında büyük bir şefkat, merhamet, sevgi bağı vardır hem de çok güçlü. O yüzden evladınız gibi görürsünüz. Yani evladınız kadar seversiniz. O da bilir ki siz öz babası değilsiniz, siz de bilirsiniz ki o öz oğlunuz değil. 

Tartıştığımız şeye bakın! Yattı mı yatmadı mı? Yahu adam evlatligimin boşadığı karısı bana helal dedikten sonra yatmaz mi? Kim, bir insanın yatak odasında olup biten her şeyi bilebilir? Ki ben meselenin orasinda burasında değilim. Her tarafı skandal her tarafı facia!! Ama siz bile yatmama ihtimalini daha kuvvetli buluyorsunuz. Neden biliyor musunuz? Bu durum sizin bile midenizi kaldırmıyor!..

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Getaf yazdı:

sogukkanliligimi korumaya calisiyorum.

Muslimlerin sabır taşını çatlatmakta üstlerine yoktur söyleyeyim. Aptal, embesil, ahmak durumuna düşme pahasına anlamazlıktan gelmekte inat ederler. Çünkü hurilerin kucağına gitme hayallerinin zebanilerin eline düşme kabusuna dönüşmesi korkusu bunların beynini felç etmiştir. Düşünemezler. Çalışmıyor yani, istediğin kadar marşa bas. Akü biter yine çalışmaz. Bu modeller böyle! Made in muslim! :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, Getaf said:

Bir yaratıcı, toplumdaki bir yanlışlığı düzeltmek için böyle bir sapkınlığa izin veremez! Bir tek cumleyle emreder. O kadar. Uyan uydu, uymayan uymadı! Zaten öyle değil mi? Dün de öyleydi bugün de öyle. Örneğin siz uymaya çalışıyorsunuz ben uymuyorum! Bitti gitti.

Yazık ki

benimle yine "din"i tartışmaya kalkışıyorsunuz.

Güzel kardeşim, ben herkesin inancı-inançsızlığı kendsine diyen biriyim;

bir yaratıcının neyi nasıl yapacağını tartışmam. Sizin için yanlış kişiyim.

Hoşça kalın.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Hasan Akçay yazdı:

Gerekçe önemlidir yani yasak niye getirilmiş;

evlatlık zayıf konumu yüzünden istismar edilmeye açıktır, istismar olmasın diye mi

ya da "evlatlık = öz evlat"tır, öz evlatla evlenmek yasaktır diye mi?

Nedenini bilmek şart değil, çünkü evlatlık aldığımız kişinin karısına aşık olmak ve onunla evlenmek istemek yeterince absürd. Çok da ahlaksızca. Çünkü evet, istismar edilmesi gayet mümkün, hikayeye göre Muhammed'in Zeyd'i istismar etmesi buna güzel örnek. 

Her şeyi bir kenara bırakıp İslami açıklamaları bir an doğru kabul edelim ve Muhammed'in Zeynep'e aşık olup ona göz koyduğu için değil de insanlar ondan sonra evlatlıklarının karısıyla rahat rahat evlenebilsinler diye onunla evlendiğini farzedelim. Muhammed müthiş bir halk kahramanı olarak Zeynep'le evlenerek kendini feda etmiş olsun...

Evlat edindiğimiz kişiler bizim öz çocuğumuzdan farksız mı olmalıdır? Onları kendi çocuğumuz gibi görmek ve çocuğumuza tanıdığımız doğal hakları onlara da tanımak neden sakıncalı bulunmuştur, ve neden bu gibi gerekçelerle evlatlık kurumu yok edilmek istenmiştir?

Bizse biliyoruz ki kimsesi olmayan çocukları evlat edinmek ve onları kendi çocuğumuz gibi görüp büyütmek çok iyi bir davranıştır. Onları yasalar önünde de çocuğumuz olarak tanır ve öz çocuğumuza bırakacak olduğumuz mirası bırakırız. Hatta ilgili kurumlar bize çocuk verip veremeyeceklerini uzun uzun düşünür, buna uygun olup olmadığımızı eni konu araştırıp sonra verirler. Çok zaman vermezler de. Çünkü öncelikli olan çocuğun sağlığı ve güvencesidir. 

Kısaca o laik/modern yasalar İslam'ın namusunu temizlemiştir Hasan Akçay. Kötü ahlakından, riyakarlığından korumuştur toplumu.

Sen birini evlat edineceksin, ondan sonra onun karısına göz koyup kendine karı edeceksin... Evlat edineceksin, sonra ona babalık yapmayacak, rakibi olacaksın.

Var mı bundan daha pis, daha adice bir şey? Böyle din olur mu? 

Sitelerde Paylaş

Günümüzde

evlatlığınızın boşadığı eşiyle evlenmeniz caizdir hükmüne

hangi koşul yerine getirilirse uyulabilir,

bununla ilgili görüşümü anlatmak istiyorum.

Önce 

videodaki türküde geçen şu sözler (TDK sözlüğü):

yobaz 

1. Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse)

2. mec. Bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse).

3. hlk. Kaba saba, inceliksiz (kimse).

bağnaz 

Bir düşünceye, bir inanışa aşırı ölçüde bağlanıp ondan başka bir düşünce ve inanışı kabul etmeyen, mutaassıp, fanatik.

Softa

1. Medrese öğrencisi

2. İlmiyeden olanlara aşağılamak amacıyla verilen ad.

3. mec. Bir görüşe, bir inanışa körü körüne bağlanan kimse

4. mec. Yaşadığı çağın gerisinde kalmış, geri kafalı kimse.

Molla

1.Büyük kadı: Mısır mollası.

2. Medrese öğrencisi.

3. Büyük bilgin.

4. mec. Dinî yönü ağır basan kimse.

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

aklını kullanmayanların üzerine pislik atarım ayeti

Orada gerçekten akıldan bahsetse içim yanmaz! Akıl derken bahsettiğinin ne olduğunu pasajın başında görebilirsin! Akıl kullanmak inanmakmış!!! Böyle gülünç bir anlayış ile karşı karşıyayız! Hayır safsataya, hurafeye, uydurmaya inanacak ve akıllı olmuş olacaksın! İnanma ile akıllı olunduğu nerde görülmüş yahu?

Kuran'da! :D

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Nedenini bilmek şart değil, çünkü evlatlık aldığımız kişinin karısına aşık olmak ve onunla evlenmek istemek yeterince absürd. Çok da ahlaksızca. Çünkü evet, istismar edilmesi gayet mümkün, hikayeye göre Muhammed'in Zeyd'i istismar etmesi buna güzel örnek. 

Her şeyi bir kenara bırakıp İslami açıklamaları bir an doğru kabul edelim ve Muhammed'in Zeynep'e aşık olup ona göz koyduğu için değil de insanlar ondan sonra evlatlıklarının karısıyla rahat rahat evlenebilsinler diye onunla evlendiğini farzedelim. Muhammed müthiş bir halk kahramanı olarak Zeynep'le evlenerek kendini feda etmiş olsun...

Evlat edindiğimiz kişiler bizim öz çocuğumuzdan farksız mı olmalıdır? Onları kendi çocuğumuz gibi görmek ve çocuğumuza tanıdığımız doğal hakları onlara da tanımak neden sakıncalı bulunmuştur, ve neden bu gibi gerekçelerle evlatlık kurumu yok edilmek istenmiştir?

Bizse biliyoruz ki kimsesi olmayan çocukları evlat edinmek ve onları kendi çocuğumuz gibi görüp büyütmek çok iyi bir davranıştır. Onları yasalar önünde de çocuğumuz olarak tanır ve öz çocuğumuza bırakacak olduğumuz mirası bırakırız. Hatta ilgili kurumlar bize çocuk verip veremeyeceklerini uzun uzun düşünür, buna uygun olup olmadığımızı eni konu araştırıp sonra verirler. Çok zaman vermezler de. Çünkü öncelikli olan çocuğun sağlığı ve güvencesidir. 

Kısaca o laik/modern yasalar İslam'ın namusunu temizlemiştir Hasan Akçay. Kötü ahlakından, riyakarlığından korumuştur toplumu.

Sen birini evlat edineceksin, ondan sonra onun karısına göz koyup kendine karı edeceksin... Evlat edineceksin, sonra ona babalık yapmayacak, rakibi olacaksın.

Var mı bundan daha pis, daha adice bir şey? Böyle din olur mu? 

Burada mevzuu yaptığımız şey!

Babalık ile evlatlık arasında olması gereken ilşki değildir!

evlatlığın “””ilşkisini kestiği””” “””Terk ettiği kadındır”” Ve bu kadın adama aşık olmuş ilgili duymuşsa adamın alacağı halet-i ruhiyedir.

bu durumda adamın kadını istismar etmesi mümkündür.

Çünkü Evliliğe gelince: “Evlatlığımın yattığı kadın benim karın olamaz” der ama Yatmaya gelince: Yatar

Çünkü kadının ilgisinden sonra alacağı halet-i ruhiyeye engel olacak bir mani yoktur. 

Ama Evlenmesine mani vardır. “evlatlığımın yatağını attığı kadın benim karım olamaz alem ne der. Kahvedikler nasıl bakar karıma kızıma bacıma” pis düşüncesidir

Eğer Öz gelini olsaydı. O halet-i ruhiyye olmaz başka bir halet-i ruhiye olurdu. Ve bırak evliliği ilgi bile duymazdı

Ama dünyada öz gelinine ilgi duyan kavimler yok mu? Dolu var.

O yüzden öz gelinle evlenmek yasaktır diyor Alllah.

Fakat! İslam sadece türklere gönderilseydi. “Öz gelinle evlenmek yasaktır diye bir ayet yollamayacaktı Allah.

bütün dünyaya gönderildiği için söylüyor

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Türk Ateist said:

(H Akçay: Laik yasamız evlatlık edinenin evlatlığının eşiyle evlenmesini yasaklıyor. Bu yasağın gerekçesi nedir?)

Nedenini bilmek şart değil...

201511182746961576509475.jpg

Gerekçesi geçersiz hale gelen yasak sona erer,

nedenini bilmek onun için önemli. 

Örneğin

yangına at arabalarıyla gidildiği zamanlarda 

itfaiye arabalarının hızla hareket etmesine engel olunmaması için

önlerine sivil araba park etmek yasaktı.

Motorlu itfaiye araçları kullanılmaya başlanınca

itfaiyenin at arabalarına engel olmamak anlamındaki gerekçe geçersiz hale geldi,

dolayısıyla o yasak sona erdi. 

Evlatlık edinenin

muhtaç durumdaki evlatlığını istismar etmemesi için

evlatlığının eşiyle evlenmesini yasaklamak ta aynıdır

yani sitismar ihtimali ortadan kalkarsa yasak ta ortadan kalkar.  

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Evlatlık edinenin

Hasan Bey daha önce sizin bir sapık olmadığınızı/olamayacağınızı söylemiştim. O sözlerimi geri alıyorum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hasan Akçay yazdı:

201511182746961576509475.jpg

Gerekçesi geçersiz hale gelen yasak sona erer,

nedenini bilmek onun için önemli. 

Örneğin

yangına at arabalarıyla gidildiği zamanlarda 

itfaiye arabalarının hızla hareket etmesine engel olunmaması için

önlerine sivil araba park etmek yasaktı.

Motorlu itfaiye araçları kullanılmaya başlanınca

itfaiyenin at arabalarına engel olmamak anlamındaki gerekçe geçersiz hale geldi,

dolayısıyla o yasak sona erdi. 

Evlatlık edinenin

Gerekçesi önemli değil dedim ama gerçekten önemli olmadığından değil, konuşmak gereksiz olacağından dedim.

Evlatlığımızın eşiyle, çocuğuyla evlenmemiz yasalarca yasaklanmış. Aslında yasalarda böyle bir tanımın, bu tip bir yasağın olması bile akıl almayacak kadar kötü görünüyor, mide bulandırıyor. İnsan "Vay be, demek evlatlığının karısına sulanan sapıklar da oluyormuş ki adamlar oturup da yasa koyarak yasaklama gereği duymuş" diyor insan.

Demem o ki, oturup neden yasaklanmış acaba diye konuşmak bile insanı yeterince küçültüyor. Ama işte malum, İslam diye kirli mi kirli bir din var o din evlatlığın karısına konabilmeyi gelenek haline getirmek için özel yasa üretmiş. Allah yasası.

İlginç olansa, Arap toplumun da İslam öncesi evlatlığa öz evlat muamelesi ediyor olması. İslam bunu ortadan kaldırıp evlatlığın karısıyla evlenebilmenin yolunu özellikle açmak için çaba gösteriyor. Şaka gibi di mi?

Neden Hasan Bey?

Evlatlığın karısıyla evlenmek yeterince kötü, her tür istismara açık, ahlaken son derece çirkin ve hukuken çocuğu açıkça zorda bırakan bir durumken, neden İslam insanın evlatlığa çocuğu gibi bakması durumunu yerle bir etmeye çalışmış?

Evlat edinmenin kötü bir şey olduğunu düşünüyordu ise bile, bunu niye eş/karı üzerinden ve son derece pespaye bir yöntemle yapmış?

Bakıyorum da istismar ortadan kalksın ki evlatlıkla evlenme yasağı da bitsin diyeceksiniz çekinmeseniz.

İslam böyle buyuruyor çünkü...

Laik hukuku yaratan biz zavallı fanilerin kafasının kolayca bastığı basit şeylere Allah'ın kafası basmamış ve evlatlıklar bin beşyüz yıl boyu istismar edilmiş demek...

Sitelerde Paylaş
46 minutes ago, Türk Ateist said:

Bakıyorum da istismar ortadan kalksın ki evlatlıkla evlenme yasağı da bitsin diyeceksiniz çekinmeseniz.

İslam böyle buyuruyor çünkü...

Hayır sevgili Türk Ateist,

islam

böyle buyurmuyor;

tam aksine, evlat edinenin evlatlığıyla evlenmesi halen HARAM.  

HARAM olmadığı iddiası hadi yalan demiyeyim kocaman bi yanlış, 

daha önce de öne sürüldü, düzelttim.  

Yazınızda bir sürü benzer iddia var daha önce düzelttiğim;

ne yapmalıyım bilemiyorum;

düzelt düzelt düzelt, nereye kadar? 

Foruma bir hafta on gün girmeyeceğim.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Hayır sevgili Türk Ateist,

islam

böyle buyurmuyor;

tam aksine, evlat edinenin evlatlığıyla evlenmesi halen HARAM.  

HARAM olmadığı iddiası hadi yalan demiyeyim kocaman bi yanlış, 

daha önce de öne sürüldü, düzelttim.  

Yazınızda bir sürü benzer iddia var daha önce düzelttiğim;

ne yapmalıyım bilemiyorum;

düzelt düzelt düzelt, nereye kadar? 

Foruma bir hafta on gün girmeyeceğim.

Çok özür dilerim, kesin olarak yanlış ifade etmişim. Evlatlıkla değil onun eşi olan kadın veya adamla evlenmek demeliydim. Evlatlıkla evlenilmesini önermediğini, haram kıldığını biliyorum.

Neyse, o da bir şey tabii.

Kısaca, evlatlığın eşi olarak okuyun çünkü üstünde durduğum o. Bu noktada evlatlıklarımz bizim çocuklarımızdır ve onların da eşlerine göz koymaz, onlarla evlenmeyiz, bunu yapanı en hafif tabirle "ahlaksız" olarak tanımlar ve durumdan iğreniriz.

Anne baba olmak, bir çocuğu sevmek ve ona sahip çıkmak için onun biyolojik anne babası olmaya ihtiyaç bile yoktur ve insan bunu milyonlarca kez göstermiştir. Doğurmadığı bebeği emzirmek için yanıp tutuşan kadınların sütü gelir mesela... Baba, varını yoğunu, bütün sevgi ve enerjisini evlat edindiği çocuğuna aktarır ve onu her şeyiyle hisseder. Onun biyolojik olarak kendilerine ait olmadığını hatırlamazlar bile. O artık onların çocuğudur ve soyları onunla sürecektir. Bakın bu noktada bile hisler değişmiyor ki insanın varlık nedenidir bu. Kendi genlerinden olmayacak çocuğu kendisinin gibi görüp soyunu onunla aktaracağına inanacak kadar sahipleniyor. İslam ise araya sapıklık koyuyor habire. 

Evlat edindiğimiz çocuğumuzun karısıyla evlenmek etik olarak da hukuken de yanlış, yasa dışıdır. O yüzden Kur'an bu konuda rezil olmuş durumdadır, Kur'an savunurları bu konuda kendi vicdanlarıyla da yasalarla da çelişmekten kurtulamayacaktır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...