Jump to content

araf 179 'da ve secde 13' de yanlış anlaşılan bir kısmı düzeltelim!

Recommended Posts

“Andolsun biz, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar; gözleri vardır ama onlarla göremezler; kulakları vardır ama onlarla işitemezler. Onlar hay­vanlar gibidir, hatta daha da akılsızdırlar. İşte asıl gafiller onlardır.”

Burada ilk çıkan mana baya baya Allah insanların çoğunu cehennem için yaratmıştır imajındadır.Fakat dikkatli okursak ve ayetin cümle olarak 2 ye 3 e bölmezsek ; (Kavrayamayanlar,bildiği halde inanmayanlar,kulaklarını tıkayanlardan çoğunu cehennem için yarattık manası çıkar )

Ek olarak aynı şey bu forumda da yapılmış ; secde 13- Eğer dileseydik, herkese hidayetini verirdik. Fakat benim, “Andolsun, cehennemi hem cinlerden hem de insanlardan dolduracağım” sözüm gerçekleşecektir. ayetini tek başına vererek cımbızlama yapılmış gibi halbuki hemen altındaki 14. ayette ; Siz nasıl bugünkü buluşmayı unuttuysanız  ve bu unutmayı ömür boyu sürdürdüyseniz, Biz de bugün sizi unuttuk. Yaptıklarınızdan ötürü tadın bakalım sürekli azabı!” demektedir .

uzun lafın kısası ; Eğer bütün mahlukatın hidayete ermesini isteseydik bunu yapardık; fakat bu, hikmetimize aykırıdır. Çünkü biz onlardan zorlama ve baskı yoluyla değil, kendi iradelerini kullanarak iman etmelerini istiyoruz. Fakat günahkarların cezalandırılacağına dair sözümüz tahakkuk etti ve şu tehdidim gerçekleşti: Cehennemi bütün cin ve insanların asileriyle dolduracağım. demektedir . 

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Andolsun biz, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar; gözleri vardır ama onlarla göremezler; kulakları vardır ama onlarla işitemezler. Onlar hay­vanlar gibidir, hatta daha da akılsızdırlar. İşte asıl gafiller onlardır.

sanki daha çok şunu diyor gibi:

biz, cinlerin insan olanlarının kalpleri olup da onunla kavrayamayanlarının gözleri olup da onlarla göremeyenlerinin kulakları olup da onlarla işitemeyenlerinin havyan gibi ve hatta daha da akılsız olanlarının asıl gafil olanlarının çoğunu cehennem için yarattık.

upuzun zincirleme tamlama sonucu sanırım gelmiş geçmiş toplam insanlar içinden 10-95679569 lik bir diliminden söz ediyor gibi bir şey... bu dilimde yer alan bir insan olduğunu pek sanmıyorum. 

bu arada cahil arap kalp ile kavramak/anlamak diye bir şeye de inanıyor, gözden kaçmasın.

Sitelerde Paylaş

Şimdi şu cin meselesine bir el atalım, cinler birbirlerinin omuzlarına çıkıp göğe yükseliyor , Allah’ın meleklere olan vahyini öğrenip kahinlere bildiriyorlarmış, buna rağmen Allah’a da inanmıyorlarmış (bildiği halde inanmamak bu oluyor heralde !)

Absürtlüğe bakarmısınız ?

Bunlara ciddiye alıp inanan insanların gerçekten beynini incelemek lazım.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Phocas yazdı:

cinler birbirlerinin omuzlarına çıkıp göğe yükseliyor , Allah’ın meleklere olan vahyini öğrenip kahinlere bildiriyorlarmış, buna rağmen Allah’a da inanmıyorlarmış

Din, düpedüz şizofrenidir.

Aslında peygamberlerin arkası hiç kesilmedi, günümüzde de gelmeye devam ediyorlar, inanmayanlar akıl hastanelerini ziyaret edebilirler.

Orada allahtan vahiy aldığını iddia eden nice peygamberlerle karşılaşacaklardır, neyseki günümüzde tıp temporal epilepsi’nin çaresini buldu, ilaç tedavisinden sonra vahiy bıçak gibi kesiliyor, böylece hem hastalar hemde peşinden gidecek potansiyeldeki yarım akıllılar rahat ediyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Burada düzeltilmiş bir şey yok. Saçma sapan pasajların saçma sapan oluşu aynen duruyor.

ama  secde  13  ü  baglamiyla  okuyunca  sorun  kalmıyor. Ayrıca  kötü  olanları  cehenneme  atacağım  demiş  ne  var  bunda normal  değil  mi  ceza  vereceğim  demiş. 

araf  179  da  virgül  koymadan  okunursa  kimlerin  cehennem  için  yaratıldığı  belli  

Sitelerde Paylaş

İnanmamak, yok kalbi yok gözü yok bilmem neresi kapalı olanlar diye adlandırılıyorsa biz ne yapalım! Böyle saçma sapan betimlemeler bizi niye bağlasın? İnanmazsanız bana yakarım yazmış cahil çöl yağmacıları işte.

Bir söz verme olayı uydurulup bunun unutulduğunu iddia etme saçmalığının nesini hallettin ülen? Nasıl bu kadar saçmalayabiliyorsunuz yahu! Şaklaban mısınız soytarı mısınız nesiniz!

İnanmayanı yakarım adi, bayağı, banal, cahil tehdidini nasıl süsleyeceğinizi şaşırdınız! Yani şu çöl yağmacıları gübreye maydanoz serpip önünüze koysalar yiyecek kadar salaksınız!

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, democrossian yazdı:

İnanmamak, yok kalbi yok gözü yok bilmem neresi kapalı olanlar diye adlandırılıyorsa biz ne yapalım! Böyle saçma sapan betimlemeler bizi niye bağlasın? İnanmazsanız bana yakarım yazmış cahil çöl yağmacıları işte.

Bir söz verme olayı uydurulup bunun unutulduğunu iddia etme saçmalığının nesini hallettin ülen? Nasıl bu kadar saçmalayabiliyorsunuz yahu! Şaklaban mısınız soytarı mısınız nesiniz!

İnanmayanı yakarım adi, bayağı, banal, cahil tehdidini nasıl süsleyeceğinizi şaşırdınız! Yani şu çöl yağmacıları gübreye maydanoz serpip önünüze koysalar yiyecek kadar salaksınız!

ben  sadece  yanlış  anlaşılan  bir  pasajı  kötü  eleştirilere  karşı  savundum.Kuranin  bütününü  savunmadim  ki  savunmuyorumda.Teknik  olarak  elestirilerinizi  bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kuranin  bütününü  savunmadim

Ne bütünü ülen, sen iyice salaklığı ele aldın! Bu kadar salak nasıl olabiliyorsun? Bütünden kim bahsetti, nerenden çıkardın bunu? Gözü bilmem neresi kapalı deyince, söz alınıp unutulduğu iddia edildi deyince, neden bahsediyorum? Tabii ki senin savunmaya kalkıştığın zırvalardan! Bütünü nerenden çıkardın, gözün mü yoksa artık başka tarafın açık mı uyuyorsun be! İnsan artık bu kadar da salak olmaz!

Sitelerde Paylaş
Şimdi, democrossian yazdı:

Ne bütünü ülen, sen iyice salaklığı ele aldın! Bu kadar salak nasıl olabiliyorsun? Bütünden kim bahsetti, nerenden çıkardın bunu? Gözü bilmem neresi kapalı deyince, söz alınıp unutulduğu iddia edildi deyince, neden bahsediyorum? Tabii ki senin savunmaya kalkıştığın zırvalardan! Bütünü nerenden çıkardın, gözün mü yoksa artık başka tarafın açık mı uyuyorsun be! İnsan artık bu kadar da salak olmaz!

konuya  odaklansak  rica  etsem

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, democrossian yazdı:

Konudan çıkan kim salak! Senin salaklığın iyice kabak tadı verdi, defol git başımdan, senin gibi bir salakla çok bile uğraştım. Geri zekalı! Doğru dürüst zeka belirtisi gösteren bir şey yazacaksan yaz. Boşa guruldayıp durma!

başlıkta  yazdım  neresi  saçma  ? ayet  saçma  tehdit  var  dışında  demek  istedim 

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, democrossian yazdı:

Konudan çıkan kim salak! Senin salaklığın iyice kabak tadı verdi, defol git başımdan, senin gibi bir salakla çok bile uğraştım. Geri zekalı! Doğru dürüst zeka belirtisi gösteren bir şey yazacaksan yaz. Boşa guruldayıp durma!

Hacı Kur'an bütünüyle savunulmaz ki :D Kur'an parça parça savunulur. Savunamadığın yeri boş geçersin. Ben bi sürü tartışma izledim, hem forumlarda hem kitaplarda hem sohbetlerde hem tvde savunamadığın yerde bırakıyorsun başka yerden vuruyorsun. Bak çekilen yenilir, ama dinde yenilmek yoktur, başka bi tartışmada başka bi yerden tekrar devam edersin.

Örneğin sorarsın; niye bu kadar melek var, Allah hizmetkar edilmekten mi kaçınılmış? cevap veremiyoruz. Alırsın Kur'andan karman çorman bi kaç ayet bi kaç hadis bi tefsir yapıştır.

Yer ve gökler niye 6 günde yaratılmış? Bilmiyoruz. O dönem acaba anında desen öyle bir şey imkansız kimse o kadar güçlü değil derler diye mi? Ya da daha önceki inanışlardan kopyala yapıştır mı?

Arş kanatlı melekler tarafından tutuluyor, arşa istiva eden yaradan, o zaman yaradan fiziksel veya ruhsal olarak bi mekana sıkıştırılmış. Tersten bi kaç tefsir koyabiliriz ki Allah mekandan ve zamandan ayrı desin ama burada öyle yazmıyor :D Kur'an açık ve net değil mi?. Su üstünde falan arş.

Allah perde arkasından veya vahiy yoluyla (VAHİY GÖK KATMANLARI ARASINDA İNER ÇIKAR İMİŞ) indirilerek yahut melekler tarafından aktarılırmış. Perde stor mu jaluzi mi?

Ben böyle bir Allah'a inanmam ki :D bakar mısın eleman çöp edilmiş. Kitabı erkeklere yönelik. Koskoca kitapta 1 bölüm olsa dese ki Allah her şeyin kökü, her şeyin idarecisi, sahibidir. Doğru, dürüst olun. dese inanacağım. Perdeler ateşler arşlar günler falan komik ya.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, emretemelkuran yazdı:

Hacı Kur'an bütünüyle savunulmaz ki :D Kur'an parça parça savunulur. Savunamadığın yeri boş geçersin. Ben bi sürü tartışma izledim, hem forumlarda hem kitaplarda hem sohbetlerde hem tvde savunamadığın yerde bırakıyorsun başka yerden vuruyorsun. Bak çekilen yenilir, ama dinde yenilmek yoktur, başka bi tartışmada başka bi yerden tekrar devam edersin.

Örneğin sorarsın; niye bu kadar melek var, Allah hizmetkar edilmekten mi kaçınılmış? cevap veremiyoruz. Alırsın Kur'andan karman çorman bi kaç ayet bi kaç hadis bi tefsir yapıştır.

Yer ve gökler niye 6 günde yaratılmış? Bilmiyoruz. O dönem acaba anında desen öyle bir şey imkansız kimse o kadar güçlü değil derler diye mi? Ya da daha önceki inanışlardan kopyala yapıştır mı?

Arş kanatlı melekler tarafından tutuluyor, arşa istiva eden yaradan, o zaman yaradan fiziksel veya ruhsal olarak bi mekana sıkıştırılmış. Tersten bi kaç tefsir koyabiliriz ki Allah mekandan ve zamandan ayrı desin ama burada öyle yazmıyor :D Kur'an açık ve net değil mi?. Su üstünde falan arş.

Allah perde arkasından veya vahiy yoluyla (VAHİY GÖK KATMANLARI ARASINDA İNER ÇIKAR İMİŞ) indirilerek yahut melekler tarafından aktarılırmış. Perde stor mu jaluzi mi?

Ben böyle bir Allah'a inanmam ki :D bakar mısın eleman çöp edilmiş. Kitabı erkeklere yönelik. Koskoca kitapta 1 bölüm olsa dese ki Allah her şeyin kökü, her şeyin idarecisi, sahibidir. Doğru, dürüst olun. dese inanacağım. Perdeler ateşler arşlar günler falan komik ya.

koskoca  padişah  hizmetcilerin  işlerini  yapsa  şanına yakışır  mı  yakışmaz.Ayni  bunun  gibi  Allah  görevli  melekler  yaratmış  işler  için 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

koskoca  padişah  hizmetcilerin  işlerini  yapsa  şanına yakışır  mı  yakışmaz.Ayni  bunun  gibi  Allah  görevli  melekler  yaratmış  işler  için 

İnsan-Tanrı diyoruz biz bu duruma. Yaradan insanlaştırılmış. Yaradan yeri ve göğü yaratırken gocunmamış mı? Gocunmakta insana mahsus ama neyse.

tarihinde emretemelkuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, emretemelkuran yazdı:

İnsan-Tanrı diyoruz biz bu duruma. Yaradan insanlaştırılmış. Yaradan yeri ve göğü yaratırken gocunmamış mı? Gocunmakta insana mahsus ama neyse.

ne  alaka  ayağa  düşürmemek  için  Allah'ı  melekler  yardimcilar  var  

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, democrossian yazdı:

Ne saçmaladığın anlaşılmıyor. Ne saçmaladığını sen de bilmiyorsun. İyice salaklaştın.

demek  istediğim  verdiğim  açıklamalara  eleştiri  getirmek  yerine  burada  böyle  bir  hata  var  demek  yerine  ad  hominem  yapıyorsunuz  sadece rica  ederim  yapmayın. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ne  alaka  ayağa  düşürmemek  için  Allah'ı  melekler  yardimcilar  var  

bu inananların, inanamama gibi bir sorunları var.

allahı ayağa düşürmek, yukarda @emretemelkuran'ın da sözünü ettiği gibi allahı hizmetkar edinmek olduğu ortada. oysa ki inanan için, her şeyi olduğu gibi ansızın yoktan var eden bir tanrı kuşkusuz hiç sorgulanamayacak olan tanrıdır. diğer türlü; hizmetkarlar edinen, işleri parçalara bölerek gerçekleştiren, sürece yayan tanrı yetersiz ve kadir-i mutlak olan tanrıya göre daha çok ihtiyaç içinde olan tanrıdır.

hizmetkarları olan tanrı

- her işe ben mi koşacağım

- beni hizmetkar mı edinecekler

- küçük işleri kendime yediremem

- bir sürü iş var yetişemiyorum

- üşeniyorum

... ve daha nice nedenden dolayı hizmetkarlara gereksinim duymuş, yani muhtaç olmuş tanrıdır. 

bu tanrı insana özgü her özelliği taşır. bu tanrı, insan olan aciz tanrıdır.

basit bir düşünce ile: allah ayağa düşmekten korkuyor ya da allahın ayağa düşmemeye, insanlara güçlü görünmeye ihtiyacı var, ama işlerin görülmesine de ihtiyacı var, bu yüzden araya koyabileceği meleklere ihtiyacı var... gibi bir  zincirleme ihtiyaç listesi çıkartabilirsiniz. görebilirsiniz ki, tanrınız son derece muhtaç bir tanrıdır. kendisini koruyabilmeye muhtaçtır. bu yüzden aracılara, insanlarla arasına koyabileceği bir şeylere muhtaçtır. bu yüzden onları yaratmaya muhtaçtır vb.

örneğin islamın tanrısı, insanlar ile iletişebilmeye muhtaçtır ki onlara mesajını bildirebilsin. çünkü mesajının bilinmesine muhtaçtır kafasındaki asıl senaryonun işleyebilmesi için. bunun için bir yol bulmaya muhtaçtır. mesajını ister kalbine indirir, ister aracı kullanır. bu yüzden bir aracıya ya da bir eyleme muhtaçtır. eylemi gerçekleştirmeden insanın kalbine indiremez. oldurabilmek için ol demeye / istemeye muhtaçtır örneğin.  ya da aracı olmadan mesajı iletemez. aracıyı yaratmaya muhtaçtır. aracıyı göndermeye muhtaçtır. aracının, mesajını düzgün bir şekilde iletebilmesine muhtaçtır. insanın o mesajı dinleyip anlamasına muhtaçtır... 

özetle: tanrılar muhtaç karakterlerdir. bu yüzden bunlarn üzerine inşa edilmiş her türlü masal temelden çürüktür.   gerisini, uyduruk kitapların zırvalarını tartışmaya bile gerek yoktur, anca irdelenip psikolojik, sosyal, siyasal  ve tarihsel açıdan değerlendirilebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...