Jump to content

Kütleli ışık mümkün mü?

Recommended Posts

4 saat önce, oksuz_ yazdı:

Fotonların durgun kütlesi yoktur fakat momentum taşırlar. 

E2=(mc2)2 + p2c 

Söz konusu cihaz, fotonun bir momentum taşımasından dolayı çalışmaktadır. 

Bu formülde m nin değeri sıfır.

p momentum ise birimi nedir?

p değerinin nasıl bulunduğunu yazabilir misiniz?

Birim analizi yaparsanız daha anlaşılır olur.

Çünkü fotonun kütlesi yok ise  kütle birimi kilogram içermeden p değerini bulmanız gerekiyor.:)

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, notdefteri yazdı:

Bu formülde m nin değeri sıfır.

p momentum ise birimi nedir?

p değerinin nasıl bulunduğunu yazabilir misiniz?

Birim analizi yaparsanız daha anlaşılır olur.

Çünkü fotonun kütlesi yok ise  kütle birimi kilogram içermeden p değerini bulmanız gerekiyor.:)

İncelemeniz gereken konu 

'' Compton Olayı '' veya '' compton saçılımı''

Doğrudan bütün konuyu anlatmak yerine bu konuda anlamadığınız kısmı sormanız daha verimli olur. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

İncelemeniz gereken konu 

'' Compton Olayı '' veya '' compton saçılımı''

Doğrudan bütün konuyu anlatmak yerine bu konuda anlamadığınız kısmı sormanız daha verimli olur. 

compton2.gif

compton saçılımını anlatan formüller resimde.

Kütle içeren birimler gizleniyor.

h değeri mesela birimi jolue/saniye.

joule=kg*m2/s2

kütlesiz parçanın enerjisini bulmak için h değeri ilave ediyorsun.ama bu h değeri kütle içeriyor.Bunda bir tuhaflık yok mu?:)

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, notdefteri yazdı:

compton saçılımını anlatan formüller resimde.

Kütle içeren birimler gizleniyor.

h değeri mesela birimi jolue/saniye.

joule=kg*m2/s2

kütlesiz parçanın enerjisini bulmak için h değeri ilave ediyorsun.ama bu h değeri kütle içeriyor.Bunda bir tuhaflık yok mu?:)

h bir orandır. Deneysel bir veridir. 

Düşündüğün çelişki matematiksel bir gereklilik olarak ortaya çıkmış. 

m değeri 0 olduğu için momentum olamaz diyorsun ancak m değeri 0 olan bir şeyin ''var'' olduğunu nasıl idrak ediyorsun ? 

Edemiyorsun, bunlar matematiksel ifadelerdir. Fiziksel olarak ifade edilemezler. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Sütlü Kase yazdı:

h bir orandır. Deneysel bir veridir. 

Düşündüğün çelişki matematiksel bir gereklilik olarak ortaya çıkmış. 

m değeri 0 olduğu için momentum olamaz diyorsun ancak m değeri 0 olan bir şeyin ''var'' olduğunu nasıl idrak ediyorsun ? 

Edemiyorsun, bunlar matematiksel ifadelerdir. Fiziksel olarak ifade edilemezler. 

var olmayan bir şeyi formülü yazanlarda kabul ediyor.h birimi joule/saniye.

h değeri matematiksel  sabit olsaydı pi sayısı gibi birimi olmazdı.Birimi olduğu için fizikseldir.

Zaten deney yolu ile elde dildiğini söylüyorsun.

Fotonu kütlesiz kabul ediyorsun enerjisini bulurken kütle içeren bir sabit ekliyorsun.

Ben bunu  aldatmaca olarak görüyorum.

h değeri bulunurken foton sanki belli zaman aralıkları ile atılan kütlesi sabit bir mermi gibi düşünülmüş.:)

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, notdefteri yazdı:

var olmayan bir şeyi formülü yazanlarda kabul ediyor.h birimi joule/saniye.

h değeri matematiksel  sabit olsaydı pi sayısı gibi birimi olmazdı.Birimi olduğu için fizikseldir.

Zaten deney yolu ile elde dildiğini söylüyorsun.

Fotonu kütlesiz kabul ediyorsun enerjisini bulurken kütle içeren bir sabit ekliyorsun.

h değeri bulunurken foton sanki belli zaman aralıkları ile atılan kütlesi sabit bir mermi gibi düşünülmüş.:)

Fotonun durgun kütlesi 0 dır. 

Hem parçacık hemde dalga gibi davrandığı için ölçüm şeklinde bağlı olarak bilgi edinebilirsin. (dalgalar fiziksel şeyler değildir. Bir sıkışma ve genişleme olayıdır.)

Gördüğüm kadarıyla kafanın karıştığı nokta fotonların dalga/parçacık ikiliği.

Yukarıda söyledim bunlar matematiksel ifadelerdir. Senin algına uymak zorunda değil. 

Kütlesi olmayan şeyin momentumu nasıl oluyor diye sormadan önce belkide bir şey hem parçacık hemde dalga nasıl oluyor diye sorman gereklidir.

Alıntı

Bu tip hadsiz yargılarda bulunman da ancak sana karşı olan ciddiyetin düşmesine sebep olur. 

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Fotonun durgun kütlesi 0 dır. 

Hem parçacık hemde dalga gibi davrandığı için ölçüm şeklinde bağlı olarak bilgi edinebilirsin. (dalgalar fiziksel şeyler değildir. Bir sıkışma ve genişleme olayıdır.)

Gördüğüm kadarıyla kafanın karıştığı nokta fotonların dalga/parçacık ikiliği.

Yukarıda söyledim bunlar matematiksel ifadelerdir. Senin algına uymak zorunda değil. 

Kütlesi olmayan şeyin momentumu nasıl oluyor diye sormadan önce belkide bir şey hem parçacık hemde dalga nasıl oluyor diye sorman gereklidir.

Hem dalga hem parçacık olarak görülmesinde sorun bulmuyorum.Su dalgasıda hem parçacık hem dalga.

Ama su dalgasında frekansa göre su dalgasının kütlesi değişirken ışığın dalgasında dalganın kütlesi frekansa göre değişmiyor.( h değeri bulunurken)

1 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Bu tip hadsiz yargılarda bulunman da ancak sana karşı olan ciddiyetin düşmesine sebep olur. 

Beni ister ciddiye alsınlar isterse almasınlar umurumda değil.

Ben kendimi kandırılmış kabul ediyorum bu formülleri görünce.

Sitelerde Paylaş

Elektromanyetik kuvveti ileten fotonlar vardır. Onlar diğer fotonlardan (ışık fotonlarından)  farklıdırlar.

Işık fotonlarının on the mass shell oldukları söylenir.

Elektrik ve manyetik alanları olan fotonlar on the mass shell foton değillerdir. Ama onların da kütleleri yoktur.

Kütlesi olan foton yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...