Jump to content

Matematiğin Mantığı?

Recommended Posts

8 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Bakın size tavsiyem var , Dünyanın ekseni eğik ya , işte siz gidin ve tam o eğik eksenin kutupları kestiği noktada durun. Dünyanın sizin etrafınızda dönüyor olması gerecekecek. Yani topacı ceviren ipin ucunda duruyormuş gibi düşünün ..  Bir kaç gün sonra saatlerinizi kontrol edin.  Zamanda bir değişiklik olacak mı orada geçen gün sayısı ekvatorda yaşayan birinin geçirdiği gün sayısına göre fazla olması gerekiyor.

Koordinatlari yaz, bahsettigin yeri bulamiyorum. Bunu bir cizim ile anlatabilirmisin, Dunyanin egimi, kutuplari kesmesi vs biraz garip oldu bu anlatim. Yoksa merkür ile neptun arasindaki günes etrafinda dönüs hizindaki așiri farklilik gibi birsey mi bahsettigin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 30.12.2018 at 01:43, deadanddark yazdı:

Evrenin bir ucundan diger ucuna gidene kadar zaman isik hizinda giden icin hala sifir. Buda evreni bir kagit gibi boydan boya katlamak oluyor, yani mesafeyi 0 yaptik. Madem zaman sifir, mesafede sifir oldu buda demektirki evren yandi bitti kül oldu. Dogru mudur?

On 28.12.2018 at 02:48, deadanddark yazdı:

Senin için geçen zaman 0 olurken evrenin geri kalanı için geçen zaman sonsuz olur. 

Bu cümlede kaçırdığın nokta yine gözlemciler. Bu şu demek değil. Yaşlanmazsın, veya elindeki saat yavaşlar. 

Senin için her şey (senin hızındaki) normal olacaktır. Saatler normal çalışır, kendin için aynı hızda yaşlanırsın.....

Işık hızında giderken eline bir saat al. Saat normal çalışıyor, aynı hızda yaşlanıyorsun. 70 sene ömrün varsa elindeki saate göre 70 sene sonra öleceksin. 

Senin için zaman 0 a giderken dışarısı için zaman sonsuza gider demek şu, 

t'/t ifadesinde t' sonsuza giderken t ifadesi 0 a küçülür. 

Yani sen ışık hızının %80 inde gidiyorsan bu kesrin değeri 5/3 =1.666 oluyor 

Işık hıznın %95 ine çıkarsan bu değer 2000/624 = 3.205

%99 = 10000/1410 = 7,092

%99,9999 da 10000/114 = 87.71

gördüğün gibi ışık hızına yaklaştıkça kesir değeri büyüyor. 

Son hesaplama için ışık hızının %99.9999 unda giderken, giden kişi için 114 saniye geçtiğinde dünyada 10.000 saniye geçmiş olacak. 

114 saniye senin için yavaş geçmiyor normal geçiyor ama bu değer 0 a doğru giderken (99.9999 u geçmeye başladıkça) 10.000 payı anlamsız seviyede büyüyecek. 

Buda senin için kısa bir zamanın geçmesi evrenin ömrünün geçmesi demek. 

'' 0 zaman geçmesi ve sonsuz zaman geçmesi'' bu matematiğin bir sonucu

tarihinde Sütlü Kase tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Sütlü Kase said:

Işık hızında giderken eline bir saat al. Saat normal çalışıyor, aynı hızda yaşlanıyorsun. 70 sene ömrün varsa elindeki saate göre 70 sene sonra öleceksin. 

Senin için zaman 0 a giderken dışarısı için zaman sonsuza gider demek şu, 

t'/t ifadesinde t' sonsuza giderken t ifadesi 0 a küçülür. 

Yani sen ışık hızının %80 inde gidiyorsan bu kesrin değeri 5/3 =1.666 oluyor 

Işık hıznın %95 ine çıkarsan bu değer 2000/624 = 3.205

%99 = 10000/1410 = 7,092

%99,9999 da 10000/114 = 87.71

gördüğün gibi ışık hızına yaklaştıkça kesir değeri büyüyor. 

Son hesaplama için ışık hızının %99.9999 unda giderken, giden kişi için 114 saniye geçtiğinde dünyada 10.000 saniye geçmiş olacak. 

114 saniye senin için yavaş geçmiyor normal geçiyor ama bu değer 0 a doğru giderken (99.9999 u geçmeye başladıkça) 10.000 payı anlamsız seviyede büyüyecek. 

Buda senin için kısa bir zamanın geçmesi evrenin ömrünün geçmesi demek. 

'' 0 zaman geçmesi ve sonsuz zaman geçmesi'' bu matematiğin bir sonucu

bu matematiğin gerçek hayatla kesin bağdaştığının kanıtları neler ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgix yazdı:

bu matematiğin gerçek hayatla kesin bağdaştığının kanıtları neler ?

Bir dik üçgende, 2 dik kenarın ayrı ayrı karelerinin toplamının karekökü 3. kenarın uzunluğuna eşittir. 

Yeterince somut ve hayattan bir örnek oldu bence. 

Sitelerde Paylaş
On 31.12.2018 at 18:32, Düşünen Hayvan yazdı:

Bakın size tavsiyem var , Dünyanın ekseni eğik ya , işte siz gidin ve tam o eğik eksenin kutupları kestiği noktada durun. Dünyanın sizin etrafınızda dönüyor olması gerecekecek. Yani topacı ceviren ipin ucunda duruyormuş gibi düşünün ..  Bir kaç gün sonra saatlerinizi kontrol edin.  Zamanda bir değişiklik olacak mı orada geçen gün sayısı ekvatorda yaşayan birinin geçirdiği gün sayısına göre fazla olması gerekiyor.

Dünyanın dönüş hızı ışık hızının yaklaşık %0.000115 i kadardır. Bu orandaki bir zaman genişlemesi ne kadar etkili sence. 

Ben yaklaşık hesapladım, bir yanlışım yoksa 

ekvatordaki biri için geçen her 1.000.000.007 saniye için kutuplardaki o dediğin noktada 1.000.000.000 saniye geçer. 

Buda 31.7 yıllık bir zaman demek. 

Yani yuvarlak hesap 32 yılda 7 saniye oynuyor. 

Sitelerde Paylaş

13.7 milyar yılda yaklaşık 4 günlük fark yapiyor.

....

Simdi isik hizinda giden biri elindeki feneri yakarsa fenerden cikan isigin hizini yine 300.000 km/sn olarak ölcüyor. Bu durumda diyelimki isik hizinda haraket ediyoruz ve diyoruzki eger isik hizinda gidersek sonuc ne olur? Bu durumda gercekten ne olur?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, deadanddark yazdı:

Simdi isik hizinda giden biri elindeki feneri yakarsa fenerden cikan isigin hizini yine 300.000 km/sn olarak ölcüyor. Bu durumda diyelimki isik hizinda haraket ediyoruz ve diyoruzki eger isik hizinda gidersek sonuc ne olur? Bu durumda gercekten ne olur?

Işık hızında giderken elimizdeki feneri açarsak ne olur ? Şeklinde algıladım soruyu ben. 

Cevap, önümüzün aydınlandığını görürüz. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Sütlü Kase yazdı:

Işık hızında giderken elimizdeki feneri açarsak ne olur ? Şeklinde algıladım soruyu ben. 

Cevap, önümüzün aydınlandığını görürüz. 

Simdi diyelim isik hizina erisebildik.  A dünyada normal hizinda haraket ediyor, B  isik hizina cikti A 'ya göre. B ise  C nin hizini isik hizinda ölctü. Bu durumda C  icin zaman ne olur. A icin zaman normal akiyor, B icin zaman durdu, C icin?

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, deadanddark yazdı:

Simdi diyelim isik hizina erisebildik.  A dünyada normal hizinda haraket ediyor, B  isik hizina cikti A 'ya göre. B ise  C nin hizini isik hizinda ölctü. Bu durumda C  icin zaman ne olur. A icin zaman normal akiyor, B icin zaman durdu, C icin?

Işık hızını elektromanyetik dalgalara has bir taban olarak hayal et. 

►Şöyle deneyelim ışık hızında giden bir araba farlarını yakarsa önünün aydınladığını görür. Bunda bir sıkıntı yok...

peki Işık hızında ilerleyen aynı arabadan ilerleme yönünde ışık hızının yarısı kadar hızla bir top fırlatırsak ne olur ? 

Söz gelimi top ışık hızının 1.5 katı hızla ilerliyor olsun, eğer topun içinden fener yakarsan yine önümüzün aydınladığını görürüz. Diğer bir deyişle ışık toptan yine c kadar hızla uzaklaşır. ''Top için''

Buradaki anlam karmaşası ışık hızının geçilemezliğinden çok aslında ışık hızını kendin için geçemeyeceğini götseriyor. 

Yani 2 araba ışık hızında gidiyorsa ikisi birbirini durağan görür. 

Şimdi işlem yapabiliriz,

Tamamen aynı şekilde. 

Sitelerde Paylaş

Warp Drive duymussundur.Matematiksel olarak mümkün görünüyor. Kurt delikleri gibi ama teknik olarak biraz farkli calisiyor.

Dünya ile Barnard arasi 6 isik yili. Bu aradaki uzay dokusunu burusturarak ( Gemi ilerlerken önündeki uzayi kendine dogru cekerken arkaya dogru uzatiyor. Bu sekilde tipki bir cekirge gibi sicramis oluyor. 6 isik yillik mesafe neredeyse bir kac saatlik kadar yakin oluyor.

Ross 154'den biri Barnarda lazer topu ile bir isin gönderse ve biz dünyadan ayni anda warp drive ile yola ciksak cok garip bir durum ortaya cikiyor Biz gittikten sonra neredeyse isigin gelmesi 6 yil sürecek. Bu durumda isik hizi gecilmis olur mu sizce?

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Dünyanın dönüş hızı ışık hızının yaklaşık %0.000115 i kadardır. Bu orandaki bir zaman genişlemesi ne kadar etkili sence. 

Ben yaklaşık hesapladım, bir yanlışım yoksa 

ekvatordaki biri için geçen her 1.000.000.007 saniye için kutuplardaki o dediğin noktada 1.000.000.000 saniye geçer. 

Buda 31.7 yıllık bir zaman demek. 

Yani yuvarlak hesap 32 yılda 7 saniye oynuyor. 

Olsun ölçülebilir bir büyüklük olması yeterlidir. Aynı yönde ve ters yönde koşarsın iki zaman arasındaki farkı ölçersin ve böylece somut bir veri olur ve tartışmalar son bulur.  %0.0001120 fark %0.000005 hata payı ile ölçülebiliryorsa sonuç anlamlıdır istatistik bilgilerine göre. Burada ölçülen büyüklüğün sayısal değerinden çok doğruluğu önemlidir. Bir  elektronun yükü de 10-19 C yüküne karşılık gelir ama doğru ölçülmüştür

16 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Olsun ölçülebilir bir büyüklük olması yeterlidir. Aynı yönde ve ters yönde koşarsın iki zaman arasındaki farkı ölçersin ve böylece somut bir veri olur ve tartışmalar son bulur.  %0.0001120 fark %0.000005 hata payı ile ölçülebiliryorsa sonuç anlamlıdır istatistik bilgilerine göre. Burada ölçülen büyüklüğün sayısal değerinden çok doğruluğu önemlidir. Bir  elektronun yükü de 10-19 C yüküne karşılık gelir ama doğru ölçülmüştür

Burda zaten göreliliğin doğru yada yanlış olduğu tartışılmıyor. Doğru olduğu gün gibi ortada. 

Ayrıca bahsi geçen deneye benzer bir deney yapıldığı ve ispat edildiğine dair bir şeyler hatırlıyorum. 

Koşmak, arabaya binmek gibi şeyler işe yaramaz. 

Belki dünya yörüngesinde hızla dönen bir uydu işe yarar. Zannediyorum ki gerçek deneyde böyle bir şeydi.

Sitelerde Paylaş

Bu videoda >>>

Isin demetiniin su icerisinde ilerleyisine tanik oluyoruz. Biliyoruz, su icinde cok az bir miktar yavas haraket ediyor isik. Gözlemcimiz bir video kamera ve isigin haraketini görüyor. Bu durumda o makinanin yerinde biz olsaydik deyip düsünüyorumda;  isik hizinda haraket ederken elimdeki feneri yakarsam isik beni hizla gecip önümü aydinlatiyor fakat neden bu kamera kadar hizli olup isik ilerlerken etrafinda dolanamam?

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Görelilik degilde ben olayin bir yanilsama olup olmadigi , belki bir ilizyon tam bir isim koyamiyorum ama sanki bir sey eksik gibi onu yakalayamiyorum. Zamanin durdugunu söylüyorsa matematik iste bu olayi isin icinden iyice cikilmaz hale getiriyor, kafa bulandiriyor.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, deadanddark yazdı:

Isin demetiniin su icerisinde ilerleyisine tanik oluyoruz. Biliyoruz, su icinde cok az bir miktar yavas haraket ediyor isik. Gözlemcimiz bir video kamera ve isigin haraketini görüyor. Bu durumda o makinanin yerinde biz olsaydik deyip düsünüyorumda;  isik hizinda haraket ederken elimdeki feneri yakarsam isik beni hizla gecip önümü aydinlatiyor fakat neden bu kamera kadar hizli olup isik ilerlerken etrafinda dolanamam?

Neden yavaşlatmak yerine bir fotoğraf çekmiyorsun ? Hatta hemen şimdi bu videodaki yavaşlatılmış görüntüyü izlerken videoyu durdur ve durağan bir ışın demeti gözlemle ? 

Olmaz değil mi ?

Öncelikle görme olayı veya görüntü kaydı zaten fotonlarla ilgilidir. Orada gözlenen şey enerji ile yüklenen elektronların, tekrar kararlı hale gelirken yaydıkları ışınların bir kaydı. Elbette bu kaydın olması için bu ışınların kameraya gelmesi gerekli. 

İkinci olarak ise durağan bir foton imkansızdır deriz basitçe. Aksi durum göreliliğe ters düşer. 

Eklemeliyim ki, elektromanyetik dalgalar yavaşlamaz veya hızlanmazlar. İster suda olsun, ister havada, ister başka ortamda. Hızları her zaman c kadardır. 

Yavaşlama olarak algılanan şey elektromanyetik dalgaların elektronlar tarafından sönümlenip tekrar salınması sırasında geçen zamandır. 

(Belki bir tabancadan çıkan merminin başka bir tabancayı ateşlemesi ve ondan çıkan merminin de başka bir tabancayı ateşlemesi şeklinde hayal edilebilir. 

Sonuçta merminin hızı değişmese de, ateşleme mekanizmalarının devreye girmesi için gereken zaman bir gecikmeye sebep olur.)

Yoksa boşlukta ilerleyen herhangi bir elektromanyetik dalgayı yavaşlatmanız mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, deadanddark yazdı:

Görelilik degilde ben olayin bir yanilsama olup olmadigi , belki bir ilizyon tam bir isim koyamiyorum ama sanki bir sey eksik gibi onu yakalayamiyorum. Zamanin durdugunu söylüyorsa matematik iste bu olayi isin icinden iyice cikilmaz hale getiriyor, kafa bulandiriyor.

Ben ilüzyon olduğunu düşünüyorum ve aynşıtaynın çok önemli bir konuya parmak bastığını sanmıyorum.

Örneğin dünya yuvarlaktır. Ama siz üzerinde düz görürsünüz. Büyük bir çölde düz gittiğinizi düşünürsünüz ama uzaya göre aslında dikey hareket yaparsınız. Bir uzay aracı ile dikey hareket yaptığınızı düşünürsünüz ama aslında uzaya göre yatay hareket yapmışsınızdır.  Bunu baktığınız yere göre formuluze edebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Ben ilüzyon olduğunu düşünüyorum ve aynşıtaynın çok önemli bir konuya parmak bastığını sanmıyorum.

Düşünceler önemli değil, ispatlar ve gerçekler önemli. 

Düşündüğün şeyi ispatla. 

Belkide şu linkteki lise 1 matematiğine alternatif bir çözüm sunarsın  https://www.ateistforum.org/index.php?/topic/65319-özel-görelilik-kuramı/&tab=comments#comment-1373198

ancak bunu dahi anlayamıyorsan.. bu konuda yorum yapmaman itibarın açısından yararlı olacaktır. 

Sitelerde Paylaş

@sutlukase  bunda sinirlenecek ne var. Burası bir forum, CERN laboratuvarı değil. İspat ediyorum goreceliligin ne olduğunu ama kabul etmiyorsun. Bu bile bir tür goreceliliktir. Gelini fomulize et. Konu baslığı matematiğin mantığı olduğu için...

Gerçekten bilim artismak için önyargıları bırakmak gerek. Eğer iddialiysan bu konuda nasa ya başvur kesin alırlar boşa gitmesin emeklerin.

Sitelerde Paylaş

null

17 saat önce, Sütlü Kase yazdı:

Neden yavaşlatmak yerine bir fotoğraf çekmiyorsun ? Hatta hemen şimdi bu videodaki yavaşlatılmış görüntüyü izlerken videoyu durdur ve durağan bir ışın demeti gözlemle ? 

Olmaz değil mi ?

Öncelikle görme olayı veya görüntü kaydı zaten fotonlarla ilgilidir. Orada gözlenen şey enerji ile yüklenen elektronların, tekrar kararlı hale gelirken yaydıkları ışınların bir kaydı. Elbette bu kaydın olması için bu ışınların kameraya gelmesi gerekli. 

İkinci olarak ise durağan bir foton imkansızdır deriz basitçe. Aksi durum göreliliğe ters düşer. 

Eklemeliyim ki, elektromanyetik dalgalar yavaşlamaz veya hızlanmazlar. İster suda olsun, ister havada, ister başka ortamda. Hızları her zaman c kadardır. 

Yavaşlama olarak algılanan şey elektromanyetik dalgaların elektronlar tarafından sönümlenip tekrar salınması sırasında geçen zamandır. 

(Belki bir tabancadan çıkan merminin başka bir tabancayı ateşlemesi ve ondan çıkan merminin de başka bir tabancayı ateşlemesi şeklinde hayal edilebilir. 

Sonuçta merminin hızı değişmese de, ateşleme mekanizmalarının devreye girmesi için gereken zaman bir gecikmeye sebep olur.)

Yoksa boşlukta ilerleyen herhangi bir elektromanyetik dalgayı yavaşlatmanız mümkün değildir.

Video ile ilgili aciklama https://www.ted.com/talks/ramesh_raskar_a_camera_that_takes_one_trillion_frames_per_second/transcript?language=tr Lazer isin paketi yaklasik 1 mm genisliginde sise icine birakiliyor. Görülen sey 1mm uzunlugunda bir isin. Amac görüntüleme teknigini gelistirmek. Örnegin evinizin catisinda bir drone bacanizdan evin icine isin gönderecek ve evin icinde ne oldugunu detayli bir sekilde fotografini icerden ceker gibi aliciya geri götürecek (yok saka yapiyorum)

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Örneğin dünya yuvarlaktır. Ama siz üzerinde düz görürsünüz. Büyük bir çölde düz gittiğinizi düşünürsünüz ama uzaya göre aslında dikey hareket yaparsınız. Bir uzay aracı ile dikey hareket yaptığınızı düşünürsünüz ama aslında uzaya göre yatay hareket yapmışsınızdır.  Bunu baktığınız yere göre formuluze edebilirsiniz.

1 Milyar isik yili uzaktaki bir yildizdan cikan foton gözümüze gelip ölene kadar bize göre gecen süre 1 milyar yil. Fakat o foton icin bu süre 1 saniye bile degil. Doguyor ve hemen ölüyor. Kafa karistirici, anlamsiz gibi geliyor degil mi! Bu iste bir is var.Bir seyi yanlis mi yapiyoruz nedir belki bunu ilerleyen yillarda ögrenebiliriz bence. Ya da böyle garip kalir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...