Jump to content

Sizin Cennet Hayaliniz Nasıl?

Recommended Posts

İslam'a göre bir cennet tasavvuru var. Malum içinden ırmaklar akan, yakuttan kubbeler köşkler, huriler gılmanlar... Bir an için tanrının var olduğunu düşünelim. Fakat tanrının varlığı bile zihnimizdeki cennet hayalini mümkün kılmıyor! Çünkü hayaller sınır tanımıyor. Birinci sorum: Sizin cennet hayalinizde neler var? Öncelikleriniz neler, sadelik mi çeşit mi? Bağlılık mı eğlence mi?... 

İkinci sorum: İşte bu sınırsız isteklere bağlı olarak cennetin imkansızlığı! Yani sınırsız güçte bir tanrı olsa bile, bize yetecek bir cennet yaratma olanağı bulunmuyor! Neden mi, işte tam da bunu sormak istiyorum: Tanrıdan ne isterseniz cennette bile tanrı onu size veremez?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

cennet cehennem tabiri caiz ise tamamen saçmalıktan ibaret ve mantığa zıttır

cennet ve cehennemdeki insan profilini incelerseniz tamamen yaşayan ölü (zombi) tanımının yapıldığını görürsünüz. Biri acıya biri zevkten başka hiç bir şeye programlanmamış. Ne sorgu ne tartışma nede özgür düşünce var

yok illa bir cennet istesem böyle bir şey isterim 

zjgX99.jpg

sorunların kalmadığı her alanda bilim teknoloji tıbbın binlerce yıl ilerlediği uzaya yerleştiğimiz bir gelecek.

kısaca teknoloji teknoloji teknoloji

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, İlluminatus yazdı:

cennet ve cehennemdeki insan profilini incelerseniz tamamen yaşayan ölü (zombi) tanımının yapıldığını görürsünüz. Biri acıya biri zevkten başka hiç bir şeye programlanmamış. Ne sorgu ne tartışma nede özgür düşünce var

Tamamen katılıyorum. Ben zaten insanların hayallerini merak ediyorum. Senin hayalindeki cenneti resimlemen de çok güzel olmuş.

İkinci sorum da, tanrı olsa bile, ondan ne isteseniz de onu size veremez?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Getaf yazdı:

Tamamen katılıyorum. Ben zaten insanların hayallerini merak ediyorum. Senin hayalindeki cenneti resimlemen de çok güzel olmuş.

İkinci sorum da, tanrı olsa bile, ondan ne isteseniz de onu size veremez?

ibrani tanrısından bahsediyorsak ve bu tanrının sonsuz güçte omnipotent olduğu iddia ediliyor ise o zaman istediğim her şeyi vermesi gerekir aksi halde sonsuz ve sınırsız güçte tasfir edilen tanrı olamaz

eğer omnipotent bir tanrı ise kendisinden çok daha güçlü bir tanrı yaratıp onuda isteediği zaman yok edebilmesi gerekir  ama yapamaz buradada paradoks başlar

her şeye gücü yeten sınırsız bir tanrı modeli mantıksızdır

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, İlluminatus yazdı:

her şeye gücü yeten sınırsız bir tanrı modeli mantıksızdır

Her şeye gücü yetmeyen sınırlı bir tanrı modeli mantıklı mıdır??

Mesela bir tanrı vardı. Bütün gezegenleri, evreni yarattı. Ama sonra her ne olduysa iflas etti! Dev gökdelenler inşa edip eserleriyle övünen ünlü bir müteahhidin bir gün iflas etmesi gibi! Tanrı da iflas etmiş, cennet teslimatlarını yapamadan ortadan kaybolmuş olamaz mı?!

Sitelerde Paylaş

Cennetin kendisi bir hayal zaten, huriler, meyveler, dünyada bulunmayan her türlü sonsuz muhteşem hayat hayal edilmiş daha ne olsun.

Neyse ki, bu cennet hayali insanlarla sınırlı, hayali cennet için yapmadıkları şey yok, diğer canlılar da böyle bir hayal için öldürmeye, tecavüze yeltenseydi vay halimize.

Gerçi dincilere kalsa diğer canlılara da beş vakit namaz kıldırırlar, eyki de bilimden uzaklar.

Sitelerde Paylaş

Ben insanların cennet hayallerini merak ediyorum. Çünkü herkesin cennet hayali farklı! Herkesin cennet hayali farklı olduğu için, insanlar cennete gittiklerinde de büyük hayal kırıklığı yaşayacaklar! 

Cennetin varlığını yokluğunu tartışmadan söylüyorum bunları. Zaten bir ateist olarak inanmıyorum. Ama o sonsuz muhteşem hayat, müslümanların cennetinde de yok! Çünkü cennet fikri her şekilde içinde çelişkiler barındırıyor. Örneğin zevke eğlenceye dalmadan önce bir insanın ilk isteği çocuklarıyla birlikte olmaktır. Peki çocuklar cehennemde kaldıysa! Çocukların cehennemde yanarken sen nasıl eğleneceksin? Bu sadece bir örnek. Daha düşününce neler çıkacaktır kim bilir?

Sitelerde Paylaş

Her nasil olursa olsun orada sonsuza dek duracaginiz icin dunyayi bir sure sonra özleyeceksiniz. Nasil hayal ederseniz edin bu gezegende gördüklerinizden daha farkli olsa bile daha güzel olmayacaktir. Hic hayal etmedim ama düsününce aklima Robin Wilhelms´in Askin Gücü filmi gelir.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, deadanddark yazdı:

Her nasil olursa olsun orada sonsuza dek duracaginiz icin dunyayi bir sure sonra özleyeceksiniz.

Evet özlem gibi insanı insan yapan özellikler var; kıskançlık, rekabet, beğenilmek, takdir edilmek, üretmekten mutlu olmak, karşılaştığı problemi çözmek, hayal etmek... Bir ülkedeki en zengin ailenin çocuğunun bile en sevdiği şey "hayal etmektir" bana sorarsan... Çünkü kendisine hedef koyar ve gerçekleşmesi kolay olandan en zor olana doğru bütün hayatı bu hayalleri kovalayarak geçer. Sanıldığının aksine hayalleri çekici kılan gerçekleşme olasılıklarının güçlüğüdür! 

Yani düşündükçe, insanların zihinlerindeki cennet tasavvurunun çelişkileri bir bir ortaya çıkıyor...

Sitelerde Paylaş
On 05.12.2018 at 23:11, Getaf yazdı:

Her şeye gücü yetmeyen sınırlı bir tanrı modeli mantıklı mıdır??

Mesela bir tanrı vardı. Bütün gezegenleri, evreni yarattı. Ama sonra her ne olduysa iflas etti! Dev gökdelenler inşa edip eserleriyle övünen ünlü bir müteahhidin bir gün iflas etmesi gibi! Tanrı da iflas etmiş, cennet teslimatlarını yapamadan ortadan kaybolmuş olamaz mı?!

tanrı fikri her açıdan saçmalık nereden tutsan yine bir tarafı açık kalıyor  

Sitelerde Paylaş

Mutluluk aslında bir nörokimyasal aktivite neticesidir. Höroyini ele alalım, bu madde dopamini taklit ederek etki gösterir ve sizi mutluluk ve huzurun doruğuna yükseltir. İçenler, içime huzur ve sevgi aktı, derler...

Cenneti hani koşullara sahip diye nasıl tasavvur edersek edelim, binnetice orası mutlu olabileceğimiz 1 yerdir. Sıradan mutluluklar açken lezzetli bir yemek, veya derin bir orgasma ulaştığınız sex olabilir. Bir höroyinman şöyle diyor: Deneyimlediğim en iyi orgasmı bin ile çarp. İşte Tanrı'nın öpücüğü...

Not: Hızlı yaşayacağınıza uzun ve sağlıklı yaşayın... Adi, bayağı, ve sıradan zevkleriniz olsun... yemek yemek ve sex gibi .... oroyinden uzak durun...

Sitelerde Paylaş

Anlatımın oldukça tahrik edici.. Kullanmayın ama kullanırsanız erkenden cennete gidersiniz gibi!:) Bunları hiçbir hap kullanmamış biri olarak söylüyorum. Kendimdeki bağımlılık potansiyelini bildiğim için hep uzak durdum bu hap işinden. Akıllı adam işi değil zaten. Ama insanoğlu uyusturulmayı seviyor. Bu bir hap olabilir ya da bir ideoloji... Bak bir ara nasıl bir şiir yazmıştım:

Benim hazır cevaplarım yoktur.

Ve her derdime deva olan bir ilacım...

Çok az doktora gitmişimdir.

Aspirin bildiğim tek ilacım!

Aspirinle kurtuldum ilk hastalığımdan,

Sonrasında ne doktor yüzü gördüm

Ne de başka bir ilaç kullandım!

İyi miyim bilmiyorum ama

Bir tek ilaçla daha az kirleniyorum!

Zaten aspirini ilaçtan saymıyorum!

İlk hastalıktan talimliyim,

Yaramı kendim sarmak istiyorum.

O yüzden bütün ilaçlara ben

Hep şüpheyle bakıyorum!

hazır cevap: doktrin/dogma

dert/yara: soru

ilaç: ideoloji

doktor: ideolog

aspirin: şüphecilik

hastalık: teizm

İdeolojiler ilaç gibidir. Bir yandan mutlu eder seni, bir yandan esir! Bağımlısı olursun kullanmaktan. Ve daha fazlasını istersin! Kimisi insanı ölüme götürür. Kimi ömrünü uzatsa da kaçınılmazdır yan etkileri!

Sitelerde Paylaş

Sen de filozof gibisin:) 

Bu arada uyuşturucu bildiğin gibi tarihte de tam da insanlara cennet hissini vermek için kullanılmıştır! Haşhaşiler böylelikle hem bu dünyada kendilerini cennette hissetmiş, hem de çok kanlı suikastlar için kendilerinde büyük bir güç bulmuşlardır. Nizamülmülk başta olmak üzere çok sayıda sansasyonel cinayete imza atmışlardır. Konumuz cennet tabii. İnsanların bu dunyadayken cennete gitme arzusuna hizmet etmiştir haşhaş. Tabii aşırı dozda alınca eşek cennetine ulaşmak da kaçınılmaz oluyor!

Eski Yunanlılar, uyku, gece ve ölüm tanrısı Hypnos’u, başında haşhaş çelengi ya da elinde haşhaş demeti ile betimlemişlerdir. Tanrı Demeter, kızına acılarını unutturmak ve uykuya yatırmak amacıyla, çaresizlikten bir miktar haşhaş çalmak durumunda kalmıştır.

Haşhaşın ağrı dindirici ve uyutucu olarak kullanımı, Eski Mısırlılara dek uzanır. Yunan arkeologlar, 1936 yılında Girit’teki Herakleion’un 6 km batısında Gazi beldesindeki bir kutsal mekânda, alnında, üzerine çizikler atılmış haşhaş kapsüllerinden yapılmış bir çember taşıyan ve vecd içinde dalgın/baygın yüz ifadesi ile açıkça trans durumunda görülen, pişmiş kilden yapılmış ve İÖ 1400 dolayına tarihlenen bir tanrıça heykelciğini bulmuştur. Bunun, bereket ya da şifa gücünün temsilcisi haşhaş tanrıçası ya da Girit’te Gazi beldesinin uyku tanrıçası olduğu ve haşhaşın Minos rahipleri tarafından âyin amacıyla kullanıldığı sanılmaktadır.

Haşhaş kapsülü, aşk tanrısı Eros’un Aphrodisias’taki heykelinin elinde de görülür. Homeros'un (İÖ ~750-700) İliada'sında haşhaşın adı sık geçer. O çağlarda insanları savaşta yüreklendirmede haşhaştan sıkça yararlanılırdı. 

https://www.google.com.tr/amp/s/www.herkesebilimteknoloji.com/slider/bir-profesyonel-suikastciler-tarikati-hashasiler/amp

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, Getaf yazdı:

Evet özlem gibi insanı insan yapan özellikler var; kıskançlık, rekabet, beğenilmek, takdir edilmek, üretmekten mutlu olmak, karşılaştığı problemi çözmek, hayal etmek... Bir ülkedeki en zengin ailenin çocuğunun bile en sevdiği şey "hayal etmektir" bana sorarsan... Çünkü kendisine hedef koyar ve gerçekleşmesi kolay olandan en zor olana doğru bütün hayatı bu hayalleri kovalayarak geçer. Sanıldığının aksine hayalleri çekici kılan gerçekleşme olasılıklarının güçlüğüdür! 

Yani düşündükçe, insanların zihinlerindeki cennet tasavvurunun çelişkileri bir bir ortaya çıkıyor...

Cennette kimle neyi konusup tartisacagiz, neyi elestirip sinirlenecegiz, neye gülüp gececegiz, kiminle alay edecegiz, yeni yaqzilmis bir kitap, yeni cekilmis bir film olacak mi! O kadar cok karsi cinsin icindeyken hemcinslerimize yönelmeyecegimiz ne malum! Yedigimiz önümüzde yemedigimiz sagimizda solumuzda. Nedir cenneti bu kadar önemli yapan? Burada bulamadiklarimiz. Bulunca zaten bir zaman sonra önemini yitiriyor. Cennet sarp kayaliklarin oldugu gecit vermeyen SIK ormanlarla kapli, tam bir survivor keyfi yasatacak bir yer olmali. Etrafta cirit atan bir sürü tehlikeli canli dolasmali, korku olmali icimizde. Korku , yeni bir sey ögrenmenin verdigi duyguya benzer bir keyif verir. Ben onu ikinci siraya koydum. Ücüncü sirada cok sikismis olarak tuvalete gitmek, dördüncü sirada damaklarin bogazin iyice kurumusken soguk bir su icmek geliyor. Cennette nasil susuz kalabilecegim?

Sitelerde Paylaş

@deadanddark ne güzel anlatmışsın.. 

Biz her seyimizle dünyalıyız öyle değil mi? İnsana cennet olarak başka bir hayatı sunmak pek akıllıca değil. İnsanoğlu diğer gezegenleri de çok merak ediyor, zaten onların da bir parçasıyız biz. Ama uzak gezegenlere bile yaşamak için değil seyahat etmek için gitmek isteriz. Dünya bizim evimiz!

Sitelerde Paylaş

Görünen o ki şimdilik varım.
Lakin o gün elbette gelecek...

Görmeyeceğim,
duymayacağım,
koklamayacağım,
tat almayacağım,
hissetmeyeceğim ve
düşünmeyeceğim.
Yani var olmayacağım.

Hal böyle iken, cennetin veya her ne ise artık, lafı mı olur ?!

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Getaf yazdı:

@kavak

Biz insanların kafasındaki cenneti konuşuyoruz. O yüzden iki soru sordum: 

1. Sizin cennet hayaliniz nasıl?

2. Tanrıdan ne isterseniz cennette bile tanrı onu size veremez? 

1. Belki inanmayacaksınız ama benim bu sözde mekan ile ilgili herhangi bir hayalim yok. Sebeplerini yukarıda izah etmeye çalıştım.

2. Hadi diyelim ki bir tanrı var, ben de oraya bir şekilde kapağı attım. Gıcıklık olsun diye ondan daha güçlü biri olmak isterdim.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, kavak yazdı:

Hadi diyelim ki bir tanrı var, ben de oraya bir şekilde kapağı attım. Gıcıklık olsun diye ondan daha güçlü biri olmak isterdim.

Tahtını sana vermez de belki bir kere oturmana izin verebilir! Hahaha!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...