Jump to content

Allah'ın verdiği rızık?

Recommended Posts

12 saat önce, Hurma yazdı:

A hah ha.

Rızkı kısar demiyor aşkım yakdiru  diyor. “yakdiru” Kader takdir demektir. Afrikadaki insanların aç kalması bir kaderdir. Vahşi Hıristiyanların Afrikayı istila edip sömürmesi aç bırakması kaderdir. 

Sana yalan yakışmıyor dinini paklamk içinyalan koşuyorsu. fakat bilmeden allah cyolundan çıyorsunn allahın aytlerni deyitiriyorsun. Nere gitsen  kurtulmasın kaderi tayin edende Allahtır şikyetşn  kime ALLAHAMI İNSANLARAMI BENCE EN DOĞRUSU ŞİKAYETİN ALLAHADIR BAŞAKA  ÇARAEB YOK

(Sebe’, 34/39) De ki: ‘Şüphesiz Rabbim rızkı kullarından dilediğine bol bol verir ve dilediğine de kısar...

Kötülük Allah tan mı gelir?

Nisa -78. Nerede olursaniz olun, sağlam kaleler içinde bulunsanız bile, ölüm size yetişecektir. Onlara bir iyilik gelirse: “Bu Allah’tandır” derler, bir kötülüğe uğrarlarsa “Bu, senin tarafındandır” derler. De ki: “Hepsi Allah’tandır”. Bunlara ne oluyor ki, hiçbir sözü anlamaya yanaşmıyorlar?

Nisa-79. Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Seni insanlara peygamber gönderdik, şahid olarak Allah yeter.

BAKARA Suresi 153. ayet:Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.

(Sebe’, 34/39) De ki: ‘Şüphesiz Rabbim rızkı kullarından dilediğine bol bol verir ve dilediğine de kısar...

Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım.” (İbrahim, 14/7

İçinizden kim Allah’a ve Resûlü’ne itaat eder ve salih bir amel işlerse, ona mükâfatını iki kat veririz. Biz, ona bereketli bir rızık hazırlamışızdır.” (Ahzâb, 33/31;

Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona bir çıkış (kurtuluş) yolu açar. Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter… ” (Talâk, 65/2-3)

Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve dilediğine de daraltır.” (İsrâ, 17/30)

Allah’ın rızkı dilediğine bol verdiğini ve (dilediğine) kıstığını görmediler mi? Bunda inanan bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rûm, 30/37;

ZUMER-39 ayeti 39-40) Hem de ki: "Ey halkım! Siz elinizden gelen fenalığı yapın, ama ben de işime devam edeceğim. Zelil ve rezil eden azabın dünyada kime geleceğini, âhirette ise devamlı azabın kimin başına ineceğini yakında öğrenirsiniz."

ZUMER-52 ayeti:Bilmediler mi ki, Allah rızkı dilediğine bol bol verir ve dilediğine kısar. Şüphesiz bunda inanan bir toplum için elbette ibretler vardır.

BAKARA Suresi 153. ayet:Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir.

Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım.” (İbrahim, 14/7

İçinizden kim Allah’a ve Resûlü’ne itaat eder ve salih bir amel işlerse, ona mükâfatını iki kat veririz. Biz, ona bereketli bir rızık hazırlamışızdır.” (Ahzâb, 33/31;

Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona bir çıkış (kurtuluş) yolu açar. Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter… ” (Talâk, 65/2-3)

Şüphesiz Rabbin, dilediğine rızkı bol bol verir ve dilediğine de daraltır.” (İsrâ, 17/30)

Allah’ın rızkı dilediğine bol verdiğini ve (dilediğine) kıstığını görmediler mi? Bunda inanan bir toplum için elbette ibretler vardır.” (Rûm, 30/37;

ZUMER-39 ayeti 39-40) Hem de ki: "Ey halkım! Siz elinizden gelen fenalığı yapın, ama ben de işime devam edeceğim. Zelil ve rezil eden azabın dünyada kime geleceğini, âhirette ise devamlı azabın kimin başına ineceğini yakında öğrenirsiniz."

ZUMER-52 ayeti:Bilmediler mi ki, Allah rızkı dilediğine bol bol verir ve dilediğine kısar. Şüphesiz bunda inanan bir toplum için elbette ibretler vardır.

Bu yeterince açıklıyor kuran Allahtan gelmediyini.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 10.12.2018 at 10:56, Hurma yazdı:

Cinnet geçirip kendi boğazını kesen hayatına son veren acı duyuyor mu duymuyor mu o an acıya katlanıyor mu bilemem

ama canlı canlı sapa sağlamkem yaralanmamışken  düşmana hamleye giderken süngü seslerine bile tahammül bile edemeyip kulağını kesip harp edenin acı duymadığına eminim. 

ama zikir çeken şunu bunu yapıp kendini şişleyenler acı duyuyor mu dersen? Ben şüpheci bir insanın ne malum bir şey içmedikleri derim

türk askerlerinin içmedikleri ne malum dersen

İçmişse bütün harp boyunca bir şey yapma. tam süngü süngüyken kulağını kes yok ya.  

Bak mevlana nasıl yalvarıyor “ya rabbi bin bela ile mübtela kıl beni” 

kendi manası acıyı duysa ister bin bela

Sen savasan askerlerin normal bir psikoloji icinde oldugunu sanmiyorsun herhalde? 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, fumes yazdı:

Sen savasan askerlerin normal bir psikoloji icinde oldugunu sanmiyorsun herhalde? 

Savaş sırasında kendi kulağını kesip harp edeni duydun mu hiç shell shock da

Cinnet geçirip kendini kaybeden insan kendini öldürür intihar eder kendi kulağını kesip sonra kendineymiş gibi düşünüp  bilincle düşmana hamle yapmaya koşmaz

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Hurma yazdı:

Savaş sırasında kendi kulağını kesip harp edeni duydun mu hiç shell shock da

Cinnet geçirip kendini kaybeden insan kendini öldürür intihar eder kendi kulağını kesip sonra kendineymiş gibi düşünüp  bilincle düşmana hamle yapmaya koşmaz

Insanin o anki psikolojisine bagli hersey. Olum cigliklarini, bomba ve silah seslerini duymak insani cildirtirtabilir. Bunun neticesinde kulagini kesebilir, intihar edebilir. Zaten geri donmeye calisirsa kendi askeri tarafindan oldurulecegini de bilir. 

Sitelerde Paylaş
On 07.12.2018 at 20:16, kavak yazdı:

Ben bugün bir mühendis isem, bu kendi çabalarımın doğal bir sonucudur. 

senin kadar zeki   olmadığım için mühendis olamadım diye düşünüyorum. sadece kendi çabalarınla mühendis olmadın,zekisinde .veya savaş bölgesindede doğabilirdin.okulda olacağına cephede olacaktın gibi daha sayılabilir.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

senin kadar zeki   olmadığım için mühendis olamadım diye düşünüyorum. sadece kendi çabalarınla mühendis olmadın,zekisinde .veya savaş bölgesindede doğabilirdin.okulda olacağına cephede olacaktın gibi daha sayılabilir.

Kendimi benden daha iyi bilecek haliniz yok herhalde.

Kendi yaşıtlarım boş beleş takılırlarken, keza onların da gri hücrelerinin sayısı benimkinden az değildi, ben geleceğimi düşündüm ve gerekenleri yaptım. Elimdeki imkanları geri tepmedim, uyuşukluk yapmadım, bunun için zamanında çoğu kez uykusuz kaldım. Ben de gereğinden fazla onlara takılabilirdim, ki yapsaydım, muhtemelen şimdiki olduğum yerde olmayacaktım. Yani hiç boşuna hayali ve sözde bir varlığın, perdenin arkasından beni zeki yarattığından ve dolyayısıyla beni bu şekilde yönlendirdiğinden bahsetmeye kalkmayın. İşin sırrı aslında kendi geleceğinize verdiğiniz emektir.

Hasılı bütün mesele eldeki malzemeyi doğru zamanda doğru yerde kullanmaktır, yani sadece zeka yeterli değildir. İsterseniz süper zekalı olun, zamanında elinize geçen fırsatları değerlendirmesini beceremezseniz, iş işten geçtikten sonra anca diğerlerine bakıp onları imrenirsiniz. Artı zeki veya az zeki olmak farketmez, herkes mühendis olmalı diye birşey de yok. Mühendis olmasaydım, muhtemelen teknisyen olurdum.Yahu çöpçü de olsaysım, ne yazar ?

Olduğum yer, yapmış olduklarımın meyvesi.  Bu yüzden öyle ne idüğü belirsiz ve insan ürünü sözde tanrıya yedirmem.

Yoksa ne yapmamı bekliyorsunuz ?
Evet, savaş bölgesinde doğmadım. Fakir fukara bir Afrika ülkesinde de yaşamıyorum.

Bütün bunlar için hergün 5 kere kellemi yere kıçımı havaya mı kaldırayım ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, kavak yazdı:

Kendimi benden daha iyi bilecek haliniz yok herhalde.

Kendi yaşıtlarım boş beleş takılırlarken, keza onların da gri hücrelerinin sayısı benimkinden az değildi, ben geleceğimi düşündüm ve gerekenleri yaptım. Elimdeki imkanları geri tepmedim, uyuşukluk yapmadım, bunun için zamanında çoğu kez uykusuz kaldım. Ben de gereğinden fazla onlara takılabilirdim, ki yapsaydım, muhtemelen şimdiki olduğum yerde olmayacaktım. Yani hiç boşuna hayali ve sözde bir varlığın, perdenin arkasından beni zeki yarattığından ve dolyayısıyla beni bu şekilde yönlendirdiğinden bahsetmeye kalkmayın. İşin sırrı aslında kendi geleceğinize verdiğiniz emektir.

Hasılı bütün mesele eldeki malzemeyi doğru zamanda doğru yerde kullanmaktır, yani sadece zeka yeterli değildir. İsterseniz süper zekalı olun, zamanında elinize geçen fırsatları değerlendirmesini beceremezseniz, iş işten geçtikten sonra anca diğerlerine bakıp onları imrenirsiniz. Artı zeki veya az zeki olmak farketmez, herkes mühendis olmalı diye birşey de yok. Mühendis olmasaydım, muhtemelen teknisyen olurdum.Yahu çöpçü de olsaysım, ne yazar ?

Olduğum yer, yapmış olduklarımın meyvesi.  Bu yüzden öyle ne idüğü belirsiz ve insan ürünü sözde tanrıya yedirmem.

Yoksa ne yapmamı bekliyorsunuz ?
Evet, savaş bölgesinde doğmadım. Fakir fukara bir Afrika ülkesinde de yaşamıyorum.

Bütün bunlar için hergün 5 kere kellemi yere kıçımı havaya mı kaldırayım ?

Burda ibadetten,namazdan bahsetmiyoruz.Tanrıya inanmaktan,herşeyimizi O'na borçlu olduğumuzdan bahsediyoruz.bu tabi ödül,rızık olduğu kadar azapta olabilir.iyi ötü ne varsa Tanrıdan bilmek.rızkımızın bize gelmesi.yapmamız gereken ekmek,sulamak,biçmek.konu bu..

öyle hayatlar var ki aslında yeteneklidir,hatta parmakla gösterilecek kadar,sağlık sorunları yakasını bırakmaz,hayatı alt üst olur.bazılarıda para bulamaz okuyamaz.şimdi devlet yardım ediyor belki,ama 50 sene önce öylemiydi ? Kimide vardır pılını pırtısını toplayıp büyük kente göç eder,herşey iyi giderken,,tam işi öğrenip yükselecekken ...beklenmedik bir olay olur ve memleketine dönmek zorunda kalır...insan bir sabah uyanıp aklını kaybetmişte olabilir..sanırım böyle vakalar varmış..say say bitmez..kimiside hem zekidir hem çalışkan parasıda vardır mutludur bütün dikkatini hayatına geleceğine verebilir.büyük bir sorunla karşılaşmadan güle oynaya ,az çok keyifle okulu bitirir.askere gider rahat eder.sevilir sayılır.memleketine döner beyefendi diye çağrılır,önünde ceket iliklerler..kimide vardır onuruyla oynanmış,rezil edilmiş,hiç bir suçu yoktur,hesapta olmayan sorunlar onu o pozisyona getirmiştir,uygun mekanda,uygun kişilerle karşılaşır ve bir gün haysiyetini şerefini,onurunu beş paralık edip bir köşeye bırakıverirler..çıkmaz sokağın köşesine birikmiş ,sıcak,buharı tüten bok gibi..veya kamyondan düşmüş gazyağ tenekesi gibi kalakalır...neyse.hayatımızı biz.yönlendirmiyoruz..bu gün burdaysam , bunları yazıyorsam ...bence bu tesadüf değil..şartları yerine getiren bir güç var.ipler O 'nun elinde..siz ateistlerin  deist bile olmaya tenezzül etmeden,herhangi bir inanca ihtiyaç duymadan endişesiz mutlu huzurlu nasıl yaşayabildiğinizi bilmiyorum..bu kadar emin olmanızın sebebi zeki olmanız,çok kitap okumanız mı diyeceğim ama alakası yok,cahilide,az okumuşuda ateist ,dinsiz olabiliyor.çok okumuşu ,çok zekiside küçümsediğiniz  o ibadeti  yapabiliyor.diz çöküp bütün acizliğiyle dua edebiliyor..

yarın ne olacağını,1 ay sonra ne olacağını bilmiyoruz...bilmemek ve bilmeyenlerin başlarına gelen beklenmedik olaylar  endişelendiriyor ,kendimizi güvende hissetmek istiyoruz..okul okuyup,iş sahibi oluyoruz..aynı endişeden...evlenip çoluk çocuğa karışıyoruz..bakurumuz,sigortamız yatıyor,emeklilik hayali kuruyoruz,kimisi yaşlanınca huzur evine girerim diye plan yapıyor...endişe etmiyorum yalan söyler...sıra Tanrıya inanmak olunca niye aciz ,korkak,beklentisi olanlar teistler oluyor ? .fakat hiçbir şeyin garantisi yok..herşeyi,hayatımı ,hayatları hiç bir ölümlü kontrol edemez ...kontrol edebilecek olan bir ölümlü olmamalı diyorum ve Tanrıyı /Allah'ı arıyorum....böyle bir tercih yapmayı istemek acizlikse ...siz ateistler bizden daha mı güçlüsünüz ?  İntihar edenler ,kendini uyuşturucuya,alkole verenler ne olacak ? ..Tanrının yerini bunlar almamış mı ?...veya kendine içinde Tanrı inancına yer olmayan bir ideal seçiyor...boşluk ve o boşluğu doldurmaya çalışan var..dolduramayan belki intihar edecek veya akıl sağlığını bozacak. 

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Burda ibadetten,namazdan bahsetmiyoruz.Tanrıya inanmaktan,herşeyimizi O'na borçlu olduğumuzdan bahsediyoruz.bu tabi ödül,rızık olduğu kadar azapta olabilir.iyi ötü ne varsa Tanrıdan bilmek.rızkımızın bize gelmesi.yapmamız gereken ekmek,sulamak,biçmek.konu bu..

Uzun zun yazmışsınız, ama hem karman çurman hem de daldan dala atlamışsınız.  Ne demek istediğiniz zor anlaşılıyor.

Ona her halükărda inanmak, ona borçlu hissetmek, o olmadan hiç bir yaprağın kımıldamayacağını zannetmek, özünde bir ibadettir.

Haliyle elbette ibadetten de bahsediyoruz, doğrusu tapınmaktır.Tapınmak yerine,  kibarca ibadet kelimesini kullanmak birşeyi değiştirmez.

Peki neden, tapıyorsunuz ona ?. 

Çünkü korkuyorsunuz, ancak korkunun ecele faydası yoktur.

Korktuğunuz için, daha açık yazayım, tahtalı köydeki mekanı güvenceye almak için kendinizinden güçlü birşeylere yaranmak istiyorsunuz.

Yahu bugüne kadar piyasadaki bütün tanrılar, istisnasız yoklukları ile nam salmışlardır.

Bundan daha berrak ve somut veri olur mu ?.

Onları biz yarattık biz, demek ki onların(!) bize borcu var.

Biz olmadan, şurdan şuraya kımıldayamazlar.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, kavak yazdı:

Uzun zun yazmışsınız, ama hem karman çurman hem de daldan dala atlamışsınız.  Ne demek istediğiniz zor anlaşılıyor.

Ona her halükărda inanmak, o olmadan hiç bir yaprağın kımıldamayacağını zannetmek, özünde bir ibadettir.

Haliyle elbette ibadetten de bahsediyoruz. Tapınmak yerine,  kibarca ibadet kelimesini kullanmak birşeyi değiştirmez.

Peki neden, tapıyorsunuz ona ?. 

Çünkü korkuyorsunuz, ancak korkunun ecele faydası yoktur.

Korktuğunuz için, daha açık yazayım, tahtalı köydeki mekanı güvenceye almak için kendinizinden güçlü birşeylere yaranmak istiyorsunuz.

Yahu bugüne kadar piyasadaki bütün tanrılar, istisnasız yoklukları ile nam salmışlardır.

Bundan daha berrak ve somut veri olur mu ?.

Onları biz yarattık biz, demek ki onların(!) bize borcu var.

Biz olmadan, şurdan şuraya kımıldayamazlar.

Dinin içine girdikçe korkuda artıyor.sonra kısır döngü..islam özellikle .musevilerin işi dahada zor.600 kusur farzları var.

Din ruh hastalığıdır demiş freud..bu kanıtlanmış veya teoride bilimsel bir doğru mu ...yoksa nefretin dışa vurumu mu ? Dine inanmanın ruh hastalığı olduğu kanıtlanabilir mi ?

Sitelerde Paylaş
On 10.12.2018 at 10:43, Hurma yazdı:

Artı ben çelişmiyorum sen ayetleri anlamıyorsun

şura 11 “O’nun benzeri hiç bir şey yoktur”

Lokman 28  Muhakkak ki Allah; Sem’î’dir (en iyi işiten), Basîr’dir (en iyi gören

Tanrın benzeri yoktur o halde insan gören ve işiten olarak allahın benzeri değil, hakikati itibariyle Tanrı demektir.

Sahte benliğinden kurtursam Tanrı olduğunu anlarsın. Sahten benlik senlik benlik yani. İnsan tümü Tanrının isimlerinin mazharıdır.nokta

Mübarek, insana benzeyen tanrıya inanıyorsan, hinduizm senin için çok daha uygun.
Sen şunu söyle hele, allah öfkelenir mi?

On 10.12.2018 at 10:43, Hurma yazdı:

acıyı hissetmediğini kabul ediyorsan olay bitmiştir.

:D Bitti zaten de, sen kaçıyorsun hala. Valhalla hayaliyle ölen vikinge de aynısı olur, isa uğruna ölen haçlıya da, senin bahsettiğin kişilere de. Savaş sırasındaki adrenalinle alakalı, senin kutsal sandığın şeylerle değil. Sen eline çakmağı tutamıyorsan, iş zatten bitti muhterem. Halbuki ben sana katılıyorum, benlik bir ilüzyondur. Ama sorun şu ki, bundan hiçbir spiritüel ya da dini saçmalığa varılamaz. Pratik olarak bir anlamı yok bunun. Benlik ilüzyon olsa da, çakmağı eline tuttuğunda o acıyı hissedersin. İstediğin kadar allah de bunu yaparken geçmez acısı. Yani pratik olarak varız, ne yapalım böyle işte.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...