Jump to content

Aknelerin tedavisi yok mu?

Recommended Posts

Merhaba herkese,sürekli bu aknelerden dolayı canım sıkılıyor.Bazen az bazen fazla ama mutlaka yüzümde minik de olsa akne oluyor.Aknetrent diye 8 ay ilaç kullandım zerre faydasını görmedim.Yaş 21 ne yapmalıyım sizce? 

Doktora gidip saçma sapan ilaçlar almak istemiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Diğelimki elin pis siyah motor yağı ile kirlendi. Su sabun ile defalarca yıkasanda bir türlü çıkmaz. Ama ayçiçek yağı ile ovalarsan çabucak çıkar. 

Kimya da çözeltilerde benzer maddeler benzer maddeleri çözer denilir. Üstümüze bulaşan boyayı tinel ile silmek gibi. 

İnsan deriside çoğunluğu yağ yapıdadır. Dolayısı ile örneğin yüzü sabun ile temizlemek bence mantıksız bir davranış. Aknesi olan biri bence yüzünü su sabun ile yıkamamalı. Mesela zeytinyağı veya Hindistancevizi yağı ile yıkayıp peçeteyle yağın fazlasını almalı. 

Özellikle kıl kökleri ve yağ bezeleri zararlı bakteriler ile haşır neşir olduğunda bu akneler oluyor. Ölü deri ve yağ tabakası su sabun ile kazınınca bakteri buraya girer. 

Sitelerde Paylaş
On Tue Dec 25 2018 at 23:53, Rhodium yazdı:

Diğelimki elin pis siyah motor yağı ile kirlendi. Su sabun ile defalarca yıkasanda bir türlü çıkmaz. Ama ayçiçek yağı ile ovalarsan çabucak çıkar. 

Kimya da çözeltilerde benzer maddeler benzer maddeleri çözer denilir. Üstümüze bulaşan boyayı tinel ile silmek gibi. 

İnsan deriside çoğunluğu yağ yapıdadır. Dolayısı ile örneğin yüzü sabun ile temizlemek bence mantıksız bir davranış. Aknesi olan biri bence yüzünü su sabun ile yıkamamalı. Mesela zeytinyağı veya Hindistancevizi yağı ile yıkayıp peçeteyle yağın fazlasını almalı. 

Özellikle kıl kökleri ve yağ bezeleri zararlı bakteriler ile haşır neşir olduğunda bu akneler oluyor. Ölü deri ve yağ tabakası su sabun ile kazınınca bakteri buraya girer. 

Hocam merhaba,zeytin yağını peçete ile yüzüme sürmek doğru olur mu diyorsunuz? Mantıklı aslinda.Ama el,kol değilde yüz olduğu için korkmuyor da değilim.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, adalet123 said:

Hocam merhaba,zeytin yağını peçete ile yüzüme sürmek doğru olur mu diyorsunuz? Mantıklı aslinda.Ama el,kol değilde yüz olduğu için korkmuyor da değilim.

Yüzümde her yerim sivilceydi. 5 yıldır yüzüme sabun sürmüyorum. Sıvı sabun vb hatta şampuan bile müsaade etmiyorum. Çok ender sadece su ile yıkıyorum. Genelde yağ kullanıyorum. Düşünsene doğada yüzünü sabunla yıkayan tek canlıyız. Ama sadece bizde akne var. Hiç sivilcem kalmadı. Sadece traş sonrası sarı akneler çıkabiliyor fucicort ile hallediyorum. Fucicort Du internette araştır. Çok memnuniyet var. 

Sitelerde Paylaş

Arkadaslarin da dedigi gibi yuzunu sabun bazli urunlerle yikama. Kullandigin ilac, Roaccutane ve Zoratanin benzeri bir ilac. Bunlar en etkili sivilce ilaclaridir.

Bazi kisiler sivilceden ne yapsa kurtulamiyor, özellikle mevsim gecis donemlerinde daha fazla sivilce cikar. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...