Jump to content

Dünyadaki sınav adaletli mi?

Recommended Posts

Bu "imtihan" konusu şu açıdan da mantıklı görünmüyor. Eğer Tanrı ne olacağını biliyorsa imtihana neden gerek duyuyor?  Buna teistler genelde "ama eğer sınav yapamazsa, belki cehenneme gitmeyecek kadar iyi şeyler yapardım" diye itiraz ederdiniz. Ben Tanrı olsam, böyle diyene hemen bir sinema perdesi indirir dünyaya getirilseydi neler yaşayacağını başından sonuna bir film gibi gösterirdim zaman sorunumuz yok nasılsa, 2x'de gösterebilirim sıkmasın diye .)
Öte yandan müslümanlar kader var mıdır yok mudur konusunda da anlaşamıyorlar. Eğer mutlak  kader varsa Tanrı olacakları bilebilir (Levh-i Mahfuz). Yok eğer kader yoksa insanın her seçiminde dallanan sonsuza doğru ıraksayan bir olabilirlikler kümesi ile karşı karşıyayız demektir (Cüzi İrade). Sonsuz bilinç olarak tanrının bu sonsuzluğu da bildiğini düşünelim. Ama arada önemli bir fark vardır, ne Olacağını değil, ancak neler Olabileceğini bilebilir. Bu da Tanrı'nın "Herşeyi Bilen" olan sıfatını zedeler.

tarihinde programmer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hicbirimiz bir Henry Cavill , bir Kim Kardashian degiliz mesela. Bu büyük bir talihsizlik. Sinava (maca) 1-0 yenik baslamak gibi. Daha yakin zamanda yarim asir belki biraz daha fazla, hayatlarinda ilk defa beyaz insan gören yerliler gördük (youtube da ilk defa beyaz adam gören yerliler diye aratiniz) . Bir de yaklasan yabancilari öldüren bir ada yerlileri var. Dünya ne kadar renkli ve bir o kadar garip ve ürkütücü. Dünyanin heryerinde bu sinavdan haberi olmayan insanlar yasiyor.  Cok daha eskiye gidersek Kuranda sözü gecen helak edilmis kavimlere bakarsak eger daha sinavin basinda helak edilmis cocuklar bebekler olabilecegi gercegi ile karsilasiyoruz (Bu helak konusu ayri bir baslikta tartisilmisdir sanirim). Sinav deyince aklima uzun insan kuyruklari ve Cem Yilmazin bir gösterisinde anlattiklari gelir (Ates Dansi ve Akilli Firin).

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Getaf yazdı:

Erken bosalmadan uzayın sırlarına kadar diyorum.. Her şey konuşulmuş diyorum.. 

Mühim bir soru:  Adem neden Havva´dan önce gelmiştir ?

El cevap:  Erkekler hep erken(!) gelir. :D

Uzayın sırlarına sonra geliriz...

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On ‎17‎.‎12‎.‎2018 at 15:53, Getaf yazdı:

Hakemli tartışma

Bu iki tarafın da bir kişiyi hakem tanıması ile mümkün olabilir. Ama forumlarda böyle bir işe ihtiyaç yok. Forumda herkes kişisel davranmalıdır. Gruplaşmalar forumun ahengini bozar. Birine arka çıkıp onu sürekli ne derse desin savunmak ya da bir kişiye düşmanlık gösterip ne dese eleştirmek beğenmemek  forum için zararlı davranışlardır.  

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, democrossian yazdı:

forumlarda böyle bir işe ihtiyaç yok.

Doğru. Biraz da latife ederek söyledim. Aslında hakem meselesi bilimsel bazda düşünüldüğünde ya da tartışma çıkmaza girdiğinde söz konusu olabilir ama forumlarda buna gerek duyulmaz. Serbest atış yapılır. Tek ölçü asgari tartışma prensiplerine uyulmasıdır. Gruplaşma ise, doğru fikri değil kendi fikrini önemseyen ilkel insan davranışıdır. Biz zaten o düşüncede olsaydık fazlasıyla korunup kollandığımız cemaat-tarikat yapılarından kaçmaz, aksine oraları güvenli bir sığınak bellerdik. Tam tersine  cesaret göstererek bilimsel düşünceden yana tavır alıp buraları kendimize mesken ettik. Dogmadan kaçarken başka bir dogmaya sığınmak ve yeni aşiret/cemaat arayışı içinde olmak akılsızların işidir.

Ama @Hasan Akçay gitti ara ara birine de çatmak lazım!? Size çatmak çok mantıklı olmasa da çok keyifli! Şaka bir yana sizin iletilerinizden çok şey öğreniyorum. Elbette yanlış bulduğum bir şey olursa yazarım, yazıyorum da...

Sitelerde Paylaş
On 18.12.2018 at 17:56, democrossian yazdı:

Bu iki tarafın da bir kişiyi hakem tanıması ile mümkün olabilir. Ama forumlarda böyle bir işe ihtiyaç yok. Forumda herkes kişisel davranmalıdır. Gruplaşmalar forumun ahengini bozar. Birine arka çıkıp onu sürekli ne derse desin savunmak ya da bir kişiye düşmanlık gösterip ne dese eleştirmek beğenmemek  forum için zararlı davranışlardır.  

Of of of... 

Korkma, ben öyle hakem makem işlerine girmem zaten, haddimi bilirim de senin malum durumlar yüzünden böyle konuyla hiç ilgisi olmayan refleksif tepkiler göstermen biraz acayip.

Anibal ve sen meselesi, benim için kişiler arası değil ahlaki bir meseleydi öncelikle. Sen daha bunu anlamadın çünkü takıntılı halini görmekten de kabul etmekten de uzaksın.

Ne anibal babamın oğlu ne de sen benim düşmanımsın. Ama bir tane anibal için senin gibi bin tanesini gözümü kırpmadan harcarım. 

Forum için neyin veya kimin zararlı olduğu düşüncesinin arkasına saklanmışsın her zamanki gibi. Adam olan takıntını da böyle manifest edip durdun, ortalığın canına okudun vakitiyle... Benim sonunda müdahale etmem durumunu da düşmanlık olarak açıklamak elbette hoşuna gider, kendini rahatlatmanı sağlar, sonra da forumla olan tutkulu sanal bağın devreye girip bu durumu forum sağlığı şeklinde açıklayarak puan falan toplarsın...

Sitelerde Paylaş
On 17.12.2018 at 15:53, Getaf yazdı:

İsterseniz şöyle yapalım. Birini tartışmamıza hakem atayalım! Bu @Türk Ateist olabilir. Hoş onunla da siyaset konularında ters düşüyoruz. Gerçi ben ısrarla aynı düşündüğümüzü söylemistim ama sonra ben de kuşkulandım! Bizim tartışmamız da yarım kalmıştı. İsterseniz o konuda da siz bize hakemlik yapın! Ateistforum'da yeni bir dönem başlatıyorum! Hakemli tartışma dönemi!?

Hodri Meydan  forumu tam da bu söylediğin türdeki tartışmalardan yapmak için kuruldu. Sadece tartışma yapacak kişilere oraya girme yetkisi verilir, tartışmanın bittiğini belirttiklerinde de yetkiler alınır.

Forumun geri kalanı ve sessiz okur tartışmayı izler ve değerlendirir. Hani adına hakem diyeceksek, takip eden herkes hakemdir..

Çok zevkli tartışmalar yapılmıştır orada. Yani bu dediğin şeyi orada yapabilirsin, yeter ki konuyu belirleyin muhatabınla orada tartışmayı karar verin.

Sitelerde Paylaş

35 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Hodri Meydan  forumu tam da bu söylediğin türdeki tartışmalardan yapmak için kuruldu.

Anladım. Çok güzel düşünülmüş. Hakikaten o günleri kıskandım.. Ben biraz latife ederek söyledim ama düğümlenen ve kısır döngüyeye giren tartışmalarda bir şeyler yapılmalı diyorum.. Bunu bir admin de yapabilir. Amaç bir tarafa arka çıkmak, bir görüşün önünü açmak değil elbette. Ama bazen insanların bazı hassasiyetleri veya takıntı yaptıkları durumlar olabiliyor. (Ben geçmiş polemikleri kastederek söylemiyorum. Yeni üyelere sizleri örnek diye gösteriyorum!) Yani iş tamamen subjektif bir hal aldığında veya soğukkanlılığımızı yitirdiğimiz ancak bunun ayirdina varamadigimiz zamanlar oluyor. Bu herkes için geçerlidir. Ya da işi inada bindirdiğimiz.. Evet tartışmayı rayına sokmak için yani. Bütün söylediğim bu. Yoksa hodri meydan filan ben daha çok küçüğüm:)

Vagon İkilemi araştırmasını okumuş muydun? Bu tür araştırmalar konusunda sen ne düşünüyorsun?

Sitelerde Paylaş
On 15.12.2018 at 04:31, jynx yazdı:

Ülkemizde her sene üniversite sınavı yapılıyor. Herkesin kaderini etkileyen bir sınav. Peki sınavda neden herkese aynı sorular soruluyor? Adaletli olması için. Eğer herkese farklı sorular sorulursa adaletli olmaz. Çünkü mesela önündeki soruları yapamadığı için üniversite sınavını kazanamayan bir öğrenci düşünelim. Bu öğrenciye belki de önüne başka bir öğrenciye gelen sorular gelseydi o soruları yapacaktı ve üniversite sınavını kazanacaktı. O yüzden üniversite sınavında herkese aynı sorular sorulur ve adalet sağlanır.

Dünya hayatına baktığımızda kimi fakirlik, sefalet ve açlıkla yaşarken başkası zenglinlik ve ferahlık içinde yaşıyor. Müslümanlar bu duruma "herkesin sınavı farklı, herkes farklı şeylerle sınanıyor" diyor. Ama zaten herkesin farklı şeylerle sınanıyor olması bu durumu adaletsiz yapmaz mı? Zenginlik içinde yaşayıp allahın sınavını kazanan biri, fakirlik içinde yaşasaydı belki allaha isyan edip sınavı kaybedecekti. Ya da fakirlik içinde yaşayıp sınavı kaybeden biri, zenginlik içinde yaşasaydı allaha inanıp sınavı kazanacaktı. Burda bir adaletsizlik yok mu?

Eğer dünya bir sınav yeri olsaydı ve bu sınav adaletli olmuş olsaydı herkes aynı şeyle sınanıyor olurdu. Nasıl öğrencilere sınav yapılırken herkese aynı sorular soruluyorsa, allahında insanlara eşit koşullarda sınav yapması gerekir.

TEKVÎR / 29وَمَا تَشَاؤُونَ إِلَّا أَن يَشَاء اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe sizler bir şey dileyemezsiniz.

İNSÂN (DEHR) / 30وَمَا تَشَاؤُونَ إِلَّا أَن يَشَاء اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا
Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Doğrusu Allah, bilendir, Hakim'dir.

Bu ayetlere göre sıınav için yaratılmadık.

Sınavı bilmeyenler yapar.Ayette Allah bilen ve hakimdir diyor.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, notdefteri yazdı:

TEKVÎR / 29وَمَا تَشَاؤُونَ إِلَّا أَن يَشَاء اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ
Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe sizler bir şey dileyemezsiniz.

İNSÂN (DEHR) / 30وَمَا تَشَاؤُونَ إِلَّا أَن يَشَاء اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا
Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. Doğrusu Allah, bilendir, Hakim'dir.

Bu ayetlere göre sıınav için yaratılmadık.

Sınavı bilmeyenler yapar.Ayette Allah bilen ve hakimdir diyor.

Kuranı inceleyenler hem Kaderiyye hem de Cebriyye kader görüşleri konusunda yeterince malzeme bulabilirler. Yani birbirinden taban tabana zıt fikirler için malzeme çıkıyor Kuran'dan. Zaten ben malzeme bulamadım deseydi garip olurdu.

Sitelerde Paylaş
On 19.12.2018 at 20:22, Getaf yazdı:

Anladım. Çok güzel düşünülmüş. Hakikaten o günleri kıskandım.. Ben biraz latife ederek söyledim ama düğümlenen ve kısır döngüyeye giren tartışmalarda bir şeyler yapılmalı diyorum.. Bunu bir admin de yapabilir. Amaç bir tarafa arka çıkmak, bir görüşün önünü açmak değil elbette. Ama bazen insanların bazı hassasiyetleri veya takıntı yaptıkları durumlar olabiliyor. (Ben geçmiş polemikleri kastederek söylemiyorum. Yeni üyelere sizleri örnek diye gösteriyorum!) Yani iş tamamen subjektif bir hal aldığında veya soğukkanlılığımızı yitirdiğimiz ancak bunun ayirdina varamadigimiz zamanlar oluyor. Bu herkes için geçerlidir. Ya da işi inada bindirdiğimiz.. Evet tartışmayı rayına sokmak için yani. Bütün söylediğim bu. Yoksa hodri meydan filan ben daha çok küçüğüm:)

Vagon İkilemi araştırmasını okumuş muydun? Bu tür araştırmalar konusunda sen ne düşünüyorsun?

Vagon ikilemini biliyorum tabii. Bilmeyen herhalde yoktur. Kurgusal etik ikilemlerden çok hoşlanmıyor ve önemli bilgilere ulaşmamızı sağladığını düşünmüyorum. Temel dayanağı o kadar gerçek dışı ki, ciddiye almak pek mümkün olmuyor. 

Ama bu tür kurgular çoğu insan için ilginç, ve rahatsız edici olması nedeniyle de heyecan verici oluyorlar. O kurguyu daha da zor ikilemlerle devam ettirmek mümkün ayrıca. 

Hangi senaryoda beynin hangi bölgelerinin çalıştığı ya da bir diğer deyimle beynin nörolojik algoritmalarının nasıl işlediği hakkında zaten yeterince bilgi sahibiyiz, o yüzden sonuçları yorumlamak zor değil.

Şimdilerde yapay zeka dedikleri şeyler var, bu tür etik analizler belki o alan için önemli ve gerekli olabilir. Sonuç olarak faydacılık üzerine kurgulanacakları da belli. Yani köprünün üstündeki kişi biz değil de bir yapay zeka olursa, şişman adamı aşağı düşünmeden atıp raylardaki beş işçiyi kurtarmaktan çekinmeyecek. Daha büyük felaketlere neden olmamak ya da mümkünse onları engellemek için daha küçüklerine neden olmayı seçebilecekler vs. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Şimdilerde yapay zeka dedikleri şeyler var, bu tür etik analizler belki o alan için önemli ve gerekli olabilir.

Ben ilginç buldum evet. Ahlak konusu çok derin.. Söylediğin gibi yapay zeka uygulamaları da bu tartışmalara başka bir boyut katacak. Ama bir de gen teknolojisi var ki, Dolly kopyalandığında çokça tartışılmıştı da sonra unutuldu gitti. Fakat bir yerlerde bu kopyalamalar mutlaka yapılıyor ve iş gelip insana dayanacak. Devletler prensip olarak bu araştırmaları sınırlı tutsa da dediğim gibi bir yerlerde bu iş yürüyordur. Hawking'in ölümünden sonra ortaya çıkan makalesinde de genetiğiyle oynanmış süper insanların bir gün insanlığın sonunu getireceği uyarısı vardı. Zenginler insanüstü bir ırk yaratacak diyor. Ona göre kendi evrimimize müdahale ederek kendi sonumuzu getireceğiz! Bizim ömrümüz yeter mi bu gelişmeleri görmeye hiç sanmıyorum ama insanlık bir gün mutlaka bunlarla yüzleşecek. Hawking fazla kötümser gibiyse de sanki çok da haksız değil. İnsan gerçekten teknolojinin varacağı noktayı çok merak ediyor. İnsanlık yol ayrımına geldiğinde hangi kararları alacak? Fakat bunlar bizden çok sonra şiddetlenecek mevzular.. Biz ancak Dolly gibi heyecana kapilacagimiz bir iki şey daha görürüz o kadar. Kıyametin bizden sonra kopacağı kesin!  

Sitelerde Paylaş
On ‎19‎.‎12‎.‎2018 at 20:22, Getaf yazdı:

geçmiş polemikleri kastederek söylemiyorum.

Öyle konuşmamız gerekiyor zaten. Ben de hiç bir geçmiş ve şimdiki polemiği kastetmedim. Forumların nasıl yürümesi gerektiği bellidir. Bu, foruma göre kişilere göre değişmez. Burada reytingimizle beğenilme sayımıza göre para filan kazanmıyoruz. Kimse kimseyi harcamayı kayırmayı filan düşünmemeli. Bu tavırların foruma zarar vereceği kesindir. Adaleti şempanzeler bile biliyorlar. Ödül olarak bir şempanzeye muz, diğerine ise salatalık verilmesi şeklinde bu ölçülmüştür. Salatalık ödülü alan şempanze bu adaletsizliğe tepki göstermiştir. Biz de bir zahmet şempanzelerden ileri olmalıyız herhalde artık!

Ben bunları kimseyi eleştirmek için söylemedim. Bunlar olması gerekenler olduğu için söylüyorum. Filancayı tercih ederim filancayı harcarım filan demek lüzumsuz olduğu kadar zararlı da hareketler. Forum zarar gördüğünde tüm katılımcılar zarar görür. Forum babamızın malı olduğu için de zarar görmesin istediğimiz yok. Forumu hepimiz kullanıyoruz. Fikir özgürlüğünün olduğu bir platforma ihtiyaç duymamızdan kaynaklanıyor bu. Özgürce fikir ifade edilebilmesi, insanlığa bir katkıdır. Fikir özgürlüğü diye bir insanlık değerinin gelişmesi açısından bunu istiyoruz. Kâr marjımız düştü filan diye tedirgin olacak hâlimiz yok! Yani şimdi bu forum olmasa, fikir özgürlüğü olan bir platform var mı, yok! Durum bu! Fikir özgürlüğü bizim karnımızı doyurmuyor! Fikir özgürlüğü insani bir değerdir. İnsansak insana ait değerler gelişsin isteriz. Forumu sövgü arenasına çevirmekle fikir özgürlüğüne katkı yapılmaz, zarar verilir. Durum bu yani... Başka sözler boş sözlerdir.   

Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, democrossian yazdı:

Özgürce fikir ifade edilebilmesi, insanlığa bir katkıdır.

Valla forumda geçmişte ne oldu bilmediğim için ben sohbete kaldığımız yerden devam etmek isterim. İnsanlığı gelecekte hangi sınavlar bekliyor? Belki forumda çok konuştunuz bu konuları, bilmiyorum, tekrara düşülmesini de istemem ama Hawking'in görüşleri, yapay zeka, gen teknolojisi neler getirir neler götürür? Aslında öngörü başlığında da tartışılabilir..

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Getaf yazdı:

yapay zeka, gen teknolojisi neler getirir neler götürür?

Bunları kimse kestiremiyor. Teknolojinin gelişme ivmesi tahminleri zorlaştırıyor. Umulmadık gelişmeler olabilir. 

Fakat gelecekte teknolojinin tanrı olacağı neredeyse herkesi etkileyen bir görüş. Pek yabana da atılacak bir fikir değil. Tüm bilimkurgular aslında bu eksende gitmiyor mu? Teknolojiden beklentiler giderek, teknolojinin gelişim ivmesi ile orantılı artıyor. Teknolojinin insanlığa felaket getireceği görüşleri ile bu görüş çatışıyor. Fakat teknolojinin, yarattığı sorunları da kendisinden başka çözecek bir faktör bulunmayışı, teknolojiye umut beslemeyi haklı çıkarıyor.

Her zaman distopyalar üretebiliriz. Ütopyalar da... Gelecek bunların ikisi ile de değil, sentezlenmeleri ile şekillenecek. Bir düşüş bir yükseliş derken totalde insanlığın nereye varacağı ise bilinmiyor. Bunu kestirebilecek hiç kimse yok!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gelecekte su ve atmosfer olaylariyla daha fazla sinanabiliriz. Kablosuz iletisimin zararlari ortaya cikmaya yavas yavas baslayabilir. Insan evrimini sekillendiren nedenlere teknolojide ,beslenme bicimindeki degisikliklerde dahil olduguna göre ortalik cok garip bir hal alabilir. Ateistligin cok daha yaygin bir hale gelecegini tahmin ediyorum. Ilahi dinlerin seklinin iyice bozulacagini mutasyona ugrayacagini ve sonunda kaybolup gideceklerini düsünüyorum. Asil sinavin ise aclik ile baslayacagini kestirmek zor degil.

Sitelerde Paylaş

Tabi bu senaryoların hangi zaman diliminde gerçekleşegi de önemli. Yani 100 yıl sonra mı 1000 yıl sonra mı yoksa 10 bin yıl sonra mı?! 10 yıllık tahminlerimiz bile tutmuyor bazen! Hangi neden hangi sonucu doğuracak, hangi sonuç hangi gelişmenin nedeni olacak? İyi ve kötü şeyler dünyada hep tekerrür ediyorsa gelecekte de hem iyi hem kötü şeyler olacak!.. İşte bu kesin! Kesin olan diğer bir husus da bizim, çok büyük kırılmaları göremeyecek olmamız! Sevinmeli miyiz üzülmeli miyiz bilmiyorum! Ama bilimkurgu filmler sayesinde ekran karşısında her iki duyguyu da yaşıyoruz. Geleceğe gitmeden olası senaryoları koltuğumuza kurulu halde çayımızı yudumlarken izliyoruz. Tabii gelecek belki de izlediklerimizden çok farklı olacak, bilemeyiz... Ama bir sentez olacağı görüşü en makul olanı...

Sitelerde Paylaş

Bilim kurgu filmlerinde gelecegi dünya cennete dönmüs bir bicimde tasvir eden bir yapima rast gelmedim, belkide hatirlamiyorumdur. Ya dünya cöle döner, ya sular basar, donar, yerlesim yerleri o kadar daralirki komsunun horlamasini degil kalp atislarini duymaya baslarsin... Bence otur oturdugun yerde, ne kirilsin ne dagilsin, böylesi belkide kötünün iyisidir. Belkide dünyanin sonuna dogmusuzdur.

Sitelerde Paylaş

Ben eskiden beri kütle çekimini her şeyin anahtarı olarak görürüm. Nedenselliği kütle çekimi ile açıklarım. Interstellar fiminde bütün kurgunun anahtarının kütle çekimi olduğunu gördüğümde afalladım kaldım. Hiç de haksız değilmişim! Tüm zamanların en iyi filmi koltuğunu Interstellar'ı oturttum. Ömrümde böyle mükemmel film izlemedim!

Ateistcafe'de bu film ile ilgili görüşlerimi paylaştım. Fakat orada söylemediğim bir konu daha var: Filmde insanlığı kurtaran Murph mü? Hayır. Babası Cooper mı? Hayır. Hiç biri değil. İnsanlığı kurtaran bir insan değil! O, robot Tars'dan başkası değil!

Hani şu Cooper'ı "buraya nasıl geldin?" diye üzerine eğilerek tehditkar tarzda sorguya çeken Tars! Murph'ün görünce korkudan çığlık attığı Tars! Filmin kahramanı ondan başka kimse değil! Tabii Cooper'ın rolü yadsınamaz ama Tars olmasaydı Cooper'ın yaptıkları hiç bir işe yaramayacaktı! Tabii Murph olmasa da ne Tars'ın ne Cooper'ın yararı olmayacaktı! 

Tars gelişmiş yapay zekaya sahip bir robot. Tars, henüz yapay zekanın ulaşamadığı aşamaya ulaşmış; kendisinin bir yapay zekaya sahip olduğunun bilincinde bir robot. Kıssadan hisse! 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...