Jump to content

Sevdiğim Laflar...

Recommended Posts

Sevdiğim lafları ara ara paylaşmak istiyorum. Sizler de beğendiğiniz özlü söz, motto, atasözü (mümkünse dünyadan), özdeyiş, dörtlük, nükteli cevaplar paylaşabilirsiniz... 

Hiçbir şey gözyaşından daha çabuk kurumaz.  (Çin atasözü)

Paranoyak olmaman izlenmediğin anlamına gelmez!

Uyuyor taklidi yapan birini asla uyandıramazsınız!   (Mahatma Gandhi)

Bir garibana en çok başka bir garibanın garibanlıktan çıkması koyarmış!

Eğer dua ile yağmur yağsaydı, yağmur ormanları Brezilya'da değil Arabistan'da olurdu!

Entel de insandır.   (Kibariye!)

Para ile insan ilişkisi aynen şöyledir:

İnsan paranın sahtesini yapar

Para da insanın... (Goethe)

Bütün genellemeler yanlıştır. Bu da dahil!

Bildiği şehirlerden bilmediği şehirlere, bildiği yüzlerden bilmediği yüzlere sığınmayı aklından geçirmemiş kaç insan vardır?  (A.Ali Ural)

Karşıdan karşıya geçer gibi sev beni

Önce bana 

Sonra bana

Sonra yine bana bak!

(Cemal Süreya)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanı yaratmak tuhaf ve özgün bir fikirmiş ama buna koyunu eklemek, gereksiz bir tekrar olmuş. (Mark Twain)

Bahçeye gelmez misin? Güllerimin seni görmesini isterim. (Richard Brinsley Sheridan)

Albert Einstein'dan alıntı yapmak hep hoşuma gider çünkü kimse onunla ters düşmek istemez. (Studs Terkel)

Gerçek yaşını söyleyen bir kadına asla güvenmemek gerekir. Gerçek yaşını söyleyen kadın her şeyi söyleyebilir. (Oscar Wilde)

Başkalarına iyilik yapmak için geldik bu dünyaya. Başkaları ne için geldi, onu bilemiyorum. (W.H.Auden)

Tek bir küçük istisna hariç, tüm evrenin başkalarından oluştuğunu unutmamak gerek. (John Andrew Holmes)

Evrim gerçekten işliyorsa, neden annelerin yalnızca iki eli var? (Milton Berle)

Hepimiz cahil doğarız ama aptal kalmayı sürdürmek için çok çalışmak gerekir. (Benjamin Franklin)

Dünya tarihi boyunca hiç kimse kiralık arabayı yıkamamıştır. (Larry Summers)

Araştırmanın sorunu, size insanların dün ne düşündüğünü söylemesidir. Dikiz aynasını kullanarak araba sürmeye benzer bu. (Bernard Loomis)

Hiçbir şey, söylenen şeyin, akıldaki şeye benzemesini önleme arzusuyla boy ölçüşemez. (Marcel Proust)

Ateist, hiçbir görünmez desteğe sahip olmayan insandır. (John Buchan)

Çekişmenin hangi tarafında olursanız olun, yanınızda daima, karşı tarafta olmasını umduğunuz bazı insanlar bulursunuz. (Jascha Heifetz)

Beceriksiz bir avukat, bir davayı aylarca, yıllarca erteleyebilir. Becerikli avukat ise daha da erteler. (Evelle J. Younger)

Baba olunmaması gereken zaman, bir savaştan önceki 18 yıldır. (E.B. White)

Düşmanlarınızı daima affedin; morallerini daha çok bozacak bir şey bulamazsınız. (Oscar Wilde)

Balık tutmakla, aptal gibi kıyıda dikilmek arasında ince bir çizgi vardır. (Steven Wright)

Banker; ihtiyacınız olmadığına dair yeterli kanıt sunduğunuz takdirde size borç vermeye razı olan kişidir. (Herbert V.Prochnow)

Paranın değerini anlamak istiyorsanız, biraz borç almayı deneyin. (Benjamin Franklin)

İnsanlar gece huzur içinde uyuyorlarsa, bu yalnızca, sert adamlar onlar adına şiddet göstermeye hazır olduğu içindir. (George Orwell)

Neden barışın sembolü güvercindir? Yastık niye olmuyor? Güvercinden daha çok tüyü var, üstelik öyle tehlikeli bir gagası da yok. (Jack Handey)

Savaşı durdurmak isteyen yeterli sayıda insan gerçekten biraraya gelebilse, işe, kendileriyle aynı fikirde olmayanlarla savaşarak başlarlardı. Ayrıca, yine savaşı durdurmak isteyen ama başka bir yolu tercih edenlerle de savaşırlardı. (G.I. Gurdjieff)

Bir keşif ne kadar orjinalse, sonradan göze o kadar bariz görünür. (Arthur Koestler)

Yanıtı bariz olan soru kadar yanıtlaması zor bir soru yoktur. (George Bernard Shaw)

Başarının sırrı falan yok. Size başarısını anlatmayan başarılı bir adam gördünüz mü hiç? (Frank 'Kin' Hubbard)

İlk seferde başarılı olamazsanız, yeniden deneyin. Sonra vazgeçin. Kendinizi kaptırmanızın da bir anlamı yok. (W.C. Fields)

Güçlü olmak, bir hanımefendi olmak gibidir. Eğer birine öyle olduğunuzu söylerseniz, değilsinizdir. (Margaret Thatcher)

Sitelerde Paylaş

İlk denemede başarılı olamadıysanız, eh artık, paraşütle atlama da buraya kadarmış. (Victor O'Reilly)

İnsan beyni, anlayabileceğimiz kadar basit olsa, bizler öyle basit olurduk ki onu anlayamazdık. (Emerson Pugh)

Beynin evrimi, tarih öncesi insanın ihtiyaçlarını aşmakla kalmadı, bir türe, nasıl kullanacağını bilemediği bir organ sağlama konusunda evrimin tek örneği oldu. (Arthur Koestler)

Başarı, yalnızca bir şans meselesidir. Başarısız olmuş herhangi birine sorun isterseniz. (Earl Wilson)

Başarının cezası, eskiden sizi hor gören insanların, sizi sıkmaya başlamasıdır. (Leydi Astor)

Çoğu erkek başarısını ilk karısına, ikinci karısını ise başarısına borçludur. (Jim Backus)

Hayatta, elde etmek kadar büyü bozan bir şey var mı? (Robert Louis Stevenson)

Başka adamın bilgisindense, kendi cehaletimi tercih ederim çünkü benimki çok daha fazla. (Mark Twain)

Başarının ölçütü, ele almanız gereken zor bir sorununuzun olması değil, sorunun geçen yılkiyle aynı olup olmadığıdır. (John Fuster Dulles)

Her şeyin iyi gittiği bazı anlar vardır; hiç korkmayın, gelip geçerler. (Jules Renard)

Başarının sırrını bilemem ama başarısızlığın sırrı, herkesi memnun etmeye çalışmak. (Bill Cosby)

Bilge olmak öyle basit ki. Sadece ahmakça bir şey söylemeyi düşün, sonra da onu söyleme! (Sam Levenson)

Hakiki bilgelik, ahmaklıktan daha az cüretkardır. Bilge insan sıkça şüpheye düşer ve fikrini değiştirir. Ahmaksa dik kafalıdır ve şüphe etmez; kendi cehaleti dışında her şeyi bilir. (Akhenaten)

Korkunun olduğu yerde, bilgelik olmaz. (Lactantius)

Bilgi, çok şey öğrendiği için gururlu; bilgelikse daha fazlasını bilmediği için mütevazidir. (William Cowper)

Şimdiye kadar öğrenebildiğimiz tek şey, neyin işe yaramadığı. (Richard Feynman)

Her şeyi bilecek kadar genç değilim. (J.M. Barrie)

Bilgisayarlar düşünebilir mi diye sormak, denizaltılar yüzebilir mi diye sormaya benzer. (Edgar Dijkstra)

Bilim sekse benzer: Kimi zaman yararlı bir sonuç doğurur ama onu yapmamızın asıl nedeni bu değildir. (Richard Feynman)

Bilimci olmayanların bilmediği, bilimcilerin ise en azından arsızlaşacak kadar yaşlanana dek aleni biçimde sözünü etmekten utandıkları şey şudur: Bilim nihayetinde, merakın, huşunun ve gizemin düzenlenmesi, sistematik olarak aranması ve tadına varılmasıdır. (Abraham Maslow)

İki kişinin boşanmaya karar vermesi, birbirlerini anlamadıklarını değil, nihayet anlamaya başladıklarını gösterir. (Helen Rowland)

Kendinizi etkili olamayacak kadar küçük hissediyorsanız, yatakta başınıza hiç bir sivrisinek dadanmamış demektir. (Betty Reese)

Üniversite politikaları, sırf kaybedilecek fazla şey olmadığından son derece acımasızdır. (Henry Kissinger)

Sıkıntının ilacı meraktır. Merakınsa ilacı yoktur. (Dorothy Parker)

Herkes cahildir ama farklı konularda. (Will Rogers)

Adamı üzen, bilmediği şey değil, bildiği şeyin öyle olmamasıdır. (Frank 'Kin' Hubbard)

Gerçeklerden bihaber olduğunuzun bilincinde olmak, bilgiye doğru atılmış büyük bir adımdır. (Benjamin Disraeli)

Bir Eskimo'nun misyoner rahibe, "Tanrı ve günah nedir bilmesem, cehenneme gider miyim?" diye sorduğunu okudum. "Hayır" demiş rahip, "Bilmezsen gitmezsin"... "O zaman" demiş Eskimo, "Ne diye anlattın ki bana?" (Annie Dillard)

Çoğu çocuk, yaptığı ilk resimlere karşılık fazlasıyla övülür. Öyle ki, dil öğrenirken hatalarının düzeltildiği şekilde, ilk acemi uğraşlarının da gelişmesini sağlayacak eleştirilerle nadiren karşılaşırlar. (Charles De Lint)

Sitelerde Paylaş

Eğer kadınların güçsüz cinsiyet olduğunu düşünüyorsanız, battaniyeyi kendi tarafınıza çekmeye çalışın. (Stuart Turner)

Bana 2100 yılında dünyayı kadınların yöneteceğini söylediklerinde "Hâlâ mı?" diye cevap vermiştim. (Winston Churchill)

Kadınlar, erkek gibi davrandıklarında neden iyi bir erkek gibi davranamaz? (Edith Evans)

Kadın haklı olsa da olmasa da, içine doğan garip bir içgüdü, ona haklı olduğunu söyler. (Oscar Wilde)

Erkeğin hiçbir gerekçesi, kadının tek bir duygusundan bile önemli olamaz. (Voltaire)

Kadınlar dünyayı yönetebilseydi, savaşlar olmazdı. Sadece, 28 günde bir, çok gergin müzakereler olurdu. (Robin Williams)

Erkek olmadığıma memnunum; yoksa bir kadınla evlenmek zorunda kalacaktım! (Madame de Staël)

Bir kadın, kendisiyle aynı yaştaki bir erkekten her zaman daha gençtir. (Elizabeth Barrett Browning)

Kadınlarla erkekler hiç değilse bir konuda birleşirler: İkisi de kadınlara güvenmez. (H.L. Mencken)

Neden kadınlar, erkeklerin kadınlara geldiğinden çok daha ilginç geliyor erkeklere? (Virginia Woolf)

Kadınlar, başarısızlığı bağışlamaz. (Anton Çehov)

Kadın olmayı, erkek olmaya tercih ederim. Kadınlar ağlayabilirler, şirin kıyafetler giyebilirler ve en önemlisi batmakta olan bir gemiden ilk onlar kurtarılırlar! (Gilda Radner)

Bir adamdan, bana aldığı mücevherleri geri verecek kadar hiç nefret etmedim. (Zsa Zsa Gabor)

Hiçbir kadın bir adamla parası için evlenmez. Kadınlar, bir milyonerle evlenmeden önce ona aşık olacak kadar akıllıdır. (Cesare Pavese)

Mahkemede karşılaşmadıkça bir kadını tanıyamazsınız. (Norman Mailer)

"Tabakları kim yıkayacak sorusuyla son bulan feminizm tartışmalarından nefret ediyorum" dedi. Ben de nefret ediyorum. Ama o kahrolası tabaklar da kendiliğinden yıkanmıyor. (Marilyn French)

Arabalar bozulana kadar feminizm mükemmel bir fikirdir. (Nicola Zweig)

Erkeksiz bir kadın, bisikletsiz bir balığa benzer. (Gloria Steinem)

Erkekler, kadınların düşündüğü her şeyi bilseler, 20 kat daha fazla cesaret gösterirlerdi. (Alphonse Karr)

Kadınlar sessiz erkekleri sever. Onların kendilerini dinlediklerini sanırlar. (Marcel Achard)

Romancı Margaret Atwood, kadınlara erkeklerin en çok nesinden korktuklarını sorduğunda kadınlar: "Bizi öldürmelerinden korkuyoruz" demişler. Erkeklere kadınlar hakkında aynı soru sorulduğundaysa "Bize gülmelerinden korkuyoruz" yanıtı gelmiş. (Naomi Wolf)

Erkekler unutarak yaşar, kadınlarsa anılarıyla. (T.S. Eliot)

Bir erkek, başka erkek olmasa, onu hemen yaratırdı ama bir kadın, kendi cinsinden birini üretmeyi aklının köşesinden geçirmeden sonsuza dek yaşayabilir. (Goethe)

Hiç evlenmedim çünkü evlenmeme gerek kalmadı. Evimde koca yerini dolduran 3 tane evcil hayvanım var; her sabah hırlayan bir köpek, her akşamüstü küfreden bir papağan ve gece geç vakitte eve gelen bir kedi. (Marie Corelli)

Kadınlara sövüp sayan erkeklerin çoğu, aslında tek bir kadına sövüyordur. (Remy De Gourmont)

Kadınların gözyaşlarından daha çabuk kuruyan bir şey yoktur. (John Webster)

Erkeklerin derdi, televizyonda ne olduğu değildir. Tek dertleri, televizyonda "başka" ne olduğudur. (Jerry Seinfeld)

Bazı kişiler uzun evliliğimizin sırrını sorarlar; biz haftada iki kez restorana gideriz. Biraz mum ışığı, akşam yemeği, hafif müzik ve dans... O Salı günleri gider, ben Cuma... (Henny Youngman)

Karımla ben 20 yıl çok mutluyduk. Sonra, tanıştık! (Henny Youngman)

Kadınlar hakkında çözemediğim en büyük sırlardan biri de, kaynar ağdayı bacaklarına sürüp kıllarını kökünden sökmelerine rağmen, örümcekten korkmalarıdır! (Jerry Seinfeld)

Sayısız kadın dergisinin kapağındaki 2 konu kadınlar için ilginçtir: 1) Neden bütün erkekler iğrenç domuzlardır ve 2) Erkekler nasıl baştan çıkarılır. (Dave Barry)

Bir kadın asla Başkan olamaz. Çünkü Başkanlığa aday olabilmek için 35 veya üstü olmak gerekir. 35 veya üstü olduğunu kabul eden bir kadını nasıl bulacaksınız? (E.W.Howe)

Artık şüphe götürmez bir şekilde kanıtlandı ki, sigara, istatistiğin baş faktörü! (Fletcher Knebel)

Sigaranın zararlarını okuduğumda o kadar çok korktum ki, derhal okumayı bıraktım. (Henny Youngman)

Parayla mutluluk olmaz sözünü her kim söylediyse, besbelli alışverişini nereden yapacağını bilmiyor. (Bo Derek)

Sitelerde Paylaş

Kutsal kitapları okuyup anlayana ATEİST

Okuyup anlamayana YOBAZ

Hiç okumayana DİNDAR denir...

Nikola Tesla

Tanrı sözcüğü bana insanların zayıflığının bir ifadesi ve ürünü olmanın dışında hiçbir şey ifade etmiyor… İncil ise kutsal (nezaketen böyle diyor) ancak yine de nispeten ilkel efsanelerin bir derlemesi. Yahudilik de (kendisi de bir Yahudi) diğer tüm dinler gibi ilkel batıl inançların vücut bulmuş hali"  (Einstein) 

@kavak bu da sana gelsin:

眼泪干得最快。    Çin atasözü! :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Biraz alçakgönüllü olabilsem, mükemmel olacaktım! (Ted Turner)

Cennette ilginç insanların hiçbiri yoktur. (Friedrich Nietzsche)

Evrenin etik anlayışı, bizi öyle zalim ve tuhaf çelişkilere bulaştırıyor ki, yaratılışın amacının ahlaklı olamayacağını düşünmeye başladım. (Joseph Conrad)

Ağaç dikmek, yapabileceğimiz şeyler arasında bencillikten en uzak olanıdır. Dünyaya çocuk getirmekten de saf bir eylemdir o. (Thorton Niven Wilder)

Enine boyuna düşünecek olursak, aslında her yeşil ağaç, altın ya da gümüşken olabileceğinden çok daha muhteşemdir. (Martin Luther)

Fidan ekmek için en iyi zaman, 20 yıl önceydi. Sonraki en iyi zaman ise, şimdi. (Çin Atasözü)

Banliyö denen yer, müteahhitlerin, devirdikleri ağaçların ismini sokaklara verdiği yerdir. (Bill Vaughan)

Geldiğiniz aile, kuracağınız aile kadar önemli değildir. (Ring Lardner)

Mutluluk; kocaman, sevgi ve şefkat dolu, birbirine yakın bir ailenizin olmasıdır... Sizden uzak bir şehirde. (George Burns)

Aklın sesini dinlemeyenler bağnazdır, dinleyemeyenler aptaldır ve dinlemeye cesaret edemeyenler de köledir. (Lord Byron)

Akıllı kişi, problemi çözer. Bilge kişi, problemden kaçınır. (Albert Einstein)

Akıllı ve çalışkan adam, üst düzey görevlere uygundur. Aptal ve tembel adamdan yararlanılabilir. Akılllı ve tembel adam en üst düzeye uygundur, her tür durumla baş edecek sinire sahiptir. Ancak aptal ve çalışkan adam gerçek bir tehlikedir ve derhal gönderilmelidir. (Baron Von Hammerstein-Equord)

Akıllı görünme arzusu, genelde bizi akıllı olmaktan alıkoyar. (La Rochefoucauld)

Her şeyin bir nedeni vardır. Bir şeyin nedenini bulamıyorsanız, onun da bir nedeni vardır. (Chris Levi)

Anlaşılması en zor şey, herhangi bir şeyi neden anladığımızdır. (Albert Einstein)

Bir profesörü inandıramayacağınız kadar aptalca bir fikir yoktur. (H.L. Mencken)

İnsan, kendi yaşamındaki olaylara daha açık fikirlilikle bakabilse, elde edemediği şeyleri aslında gerçekten arzulamadığını keşfederdi. (Andre Maurois)

Hemen her bilge sözün, onu dengeleyecek, en az kendisi kadar bilge bir karşıtı vardır. (George Santayana)

Bağışlama olmasa, hayata bitmek bilmez bir kin ve intikam döngüsü hükmederdi. (Roberto Assagioli)

Ümit vaad eden pek çok mutabakattan dönülmesinin nedeni, tarafların affetmeye hazırlıklı gelmesi ama iki tarafın da affedilmeye hazır olmamasıdır. (Charles Williams)

İnsanlar, olayları ele alışlarında genellikle tam başarılı olmak üzereyken, başarısızlığa uğrarlar. İnsan sonda da, başta olduğu kadar dikkatli olabilse, başarısızlık diye bir şey olmazdı. (Lao-Tzu)

Başarı tehlikelidir. İnsan kendini taklit etmeye başlar ve kendini taklit etmek, başkalarını taklit etmekten de tehlikelidir. İnsanı kısırlığa götürür. (Pablo Picasso)

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Getaf yazdı:

Kutsal kitapları okuyup anlayana ATEİST

Okuyup anlamayana YOBAZ

Hiç okumayana DİNDAR denir...

Nikola Tesla

Tanrı sözcüğü bana insanların zayıflığının bir ifadesi ve ürünü olmanın dışında hiçbir şey ifade etmiyor… İncil ise kutsal (nezaketen böyle diyor) ancak yine de nispeten ilkel efsanelerin bir derlemesi. Yahudilik de (kendisi de bir Yahudi) diğer tüm dinler gibi ilkel batıl inançların vücut bulmuş hali"  (Einstein) 

@kavak bu da sana gelsin:

眼泪干得最快。    Çin atasözü! :0_80cbc_37a71a73_L:

Bu sözün Tesla ya ait olduğuna dair deliliniz var mı? Açıkçası pek mümkün görünmüyor.

Einstein için de aynı şey geçerli. Yahudileri hiç tanıyamamışsınız. Einstein bir siyonistti.

Sitelerde Paylaş

Nobel Ödülü sahibi Alman fizikçi Albert Einstein'ın inanç kavramını irdelediği ve 'Tanrı mektubu' olarak adlandırılan 1,5 sayfalık mektubu, New York'taki müzayedede yaklaşık 2,9 milyon dolara satıldı.

Einstein'ın 1954 yılında 74 yaşındayken Almanca olarak kaleme aldığı ve felsefeci Eric Gutkind'e hitaben yazdığı mektupta, Tanrı, İncil ve Yahudilik ile ilgili düşünceleri yer alıyor.

Einstein mektupta, "Tanrı sözcüğü bana insanların zayıflığının bir ifadesi ve ürünü olmanın dışında hiçbir şey ifade etmiyor… İncil ise kutsal ancak yine de nispeten ilkel efsanelerin bir derlemesi" diyor.

Yahudi halkının bir mensubu olmaktan memnun olduğunu belirten Einstein, Yahudilik inancının ise "diğer tüm dinler gibi ilkel batıl inançların vücut bulmuş hali" olduğunu söylüyor.

https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/turkce/amp/haberler-46449734

Sitelerde Paylaş

Hepimiz bataktayız ama bazılarımız yıldızlara bakarız.

İnsanların yüzde doksanı yaşamazlar sadece vardırlar.

Kimse geçmişini geri satın alabilecek kadar zengin değildir.

Kadınlar sevilmek için yaratılmışlardır. Anlaşılmak için değil.

Düş gücü bulunmayanların son sığınağıdır tutarlılık.

Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım.

Evlilik bir bardak taze süt için evde inek beslemeye benzer.

Davranışlar kelimelerden daha fazla konuşur daha çok şey ifade eder.

Dünya bir tiyatro sahnesidir fakat roller kötü dağıtılmıştır.

Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri kimseye inanmıyorum.

Güzel bedenler için zevk güzel ruhlar için de ıstırap gerektir.

Hiçbir şey yapılmaya değmez dünyanın yapılamaz dediklerinden başka.

Akıllı bir adam kadınlar hakkında ne düşündüğünü söylemez.

Bir erkeğin yüzü otobiyografisidir. Bir kadının yüzü ise hayal gücünün eseri.

Düşmanlarını her zaman affet başka hiçbir şey onları daha fazla rahatsız edemez.

Akıp giden bir bataklığın içindeyiz hepimiz ama yıldızlara bakıyor bazılarımız.

Bu dünyada sadece iki çeşit felaket vardır biri amacına ulaşamamak diğeri ise ulaşmak.

O kadar zekiyim ki bazen söylediğim şeylerden tek bir kelime bile anlamıyorum.

Vicdan ile korkaklık aslında tümüyle aynı şeylerdir vicdan daha ticari bir isimdir hepsi bu.

Yaşlılar her şeye inanır orta yaşlılar her şeyden şüphelenir gençler her şeyi bilir!

Toplumun ahlaka aykırı saydığı kitaplar topluma kendi ayıbını gösteren kitaplardır.

İnsan kendi kişiliğinde konuşurken çok az kendisidir ona bir maske ver ve sana doğruyu söylesin.

İnsanın ileriye dönük doğru kararlar alması hesabının olmadığı bankadan para çekmesine benzer.

Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilememektir. Sis her şeye harika bir güzellik katar.

Başkalarının düşüncelerine göre hareket edeceksek kendi düşüncelerimizin ne anlamı kalır.

Çağımızın ahlaksızlığından neden şikâyet ediyorsunuz ki? Siz ahlaklı olun itibarınız yükselsin.

Kaybettim sandıkların kurtulduklarındır belki. Unutma kimi gittiği yeri mutlu eder kimi terk ettiği yeri.

Doğal olmak da yapmacıklıktan başka bir şey değildir hem de yapmacıklıkların en sinir bozucusu.

Duyguların avantajı şudur ki bizi yolumuzdan saptırırlar bilimin avantajıysa duygusal olmamasıdır.

Düşünebilen her canlının insan olması insan olan herkesin düşünebilmesi anlamına gelmiyor ne yazık ki.

Herkes üç ciltlik bir roman yazabilir. Tek gereken hayat ve edebiyat konusunda tam bir cehalettir.

İnsanların senin hakkında konuşmasından daha kötü bir tek şey vardır insanların senin hakkında konuşmaması.

Hayat o kadar lanet bir şey ki herkesin yanlış yaptığını doğru yaparsan yanlış yapmış sayılıyorsun!

Gariptir kadınlar. Kendilerini güldüren erkekleri sadece severler onları ağlatanlara ise aşık olurlar.

Kadınlar gariptir sevmeyi bilmeyeni sever. Erkekler daha da gariptir gider sevmeyi bilmemeyi seven kadını sever.

İnsanların az bir kısmı mutlu bir o kadarı ise mutsuzdur. Geri kalanların tümü mutlu gibi görünen mutsuzlardır.

Aşkta sadık olanlar aşkın yalnızca uçarı yönlerini bilirler aşkın trajedilerini bilenlerse vefasızdırlar.

İnsan gerçekten bir kadını severse onun gözünde dünyadaki bütün öteki kadınlar kesin olarak manasını kaybeder.

Ruh yaşlı doğar fakat gençleşir hayatın komedisi bu. Vücut da genç doğar gitgide yaşlanır. Bu da hayatın trajedisi…

Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır ama dostun başarısına sempati duyabilmek sağlam bir karakter gerektirir.

Gerçek dostlar güneş doğduğunda ortaya çıkmazlar. Gerçek dostlar yıldızlar gibidir karanlık çökünce ortaya çıkarlar.

Bencillik canınızın istediği gibi yaşamak değil başkalarından sürekli kendi istediğiniz gibi yaşamalarını talep etmektir.

Oscar Wilde 

Sitelerde Paylaş

Otoriteye dayalı hiçbir ahlak sistemi oluşturulamaz, otorite tanrısal olsa bile. (A.J. Ayer)

Biricik ahlaksızlık, insanın yapması gereken şeyi yapması gerektiği zaman yapmamasıdır. (Jean Anouilh)

Haksever insan, yalnızca haksızlık yapmayan değil; yapabileceği halde yapmayan insandır. (Philemon)

Işık sesten hızlı yol alır. Bazı insanların, konuşana dek parlak görünmelerinin sebebi bu mu acaba? (Steven Wright)

İnsan, gerçeği akıl yoluyla keşfeder, inançla değil. (Lev Tolstoy)

Övgü almak istiyorsanız, en sağlam yem, alçakgönüllülüktür. (Lord Chesterfield)

Mezar başında dökülen en acı gözyaşları, söylenmemiş sözler ve yarım kalmış davranışlar içindir. (Harriet Beecher Stowe)

Bana kalırsa, siz henüz yeterince acı çekmiyorsunuz. Çünkü çektiğiniz kendi acınız, insanın acısı değil. (Friedrich Wilhelm Nietzsche)

Bütün mutlu aileler birbirine benzer; oysa her mutsuz aile kendine özgü bir mutsuzluk yaşar. (Lev Tolstoy)

İnsanın ilkeleri uğruna savaşması, ilkelerine bağlı bir hayat sürmesinden daha kolaydır. (Alfred Adler)

Bu dünya, herkesin ihtiyacını karşılayabilir. Ama hiç kimsenin açgözlülüğünü gideremez. (Mohandas Karamçand Gandhi)

Böyle davranmayı sürdürürsek, açgözlülüğümüzün kurbanı olacağız; değişmeye yanaşmazsak, yeryüzünden silinip gidecek, yerimizi böceklere bırakacağız. (Jacques-Yves Cousteau)

Açlık, birçok davranışı açıklayabilir. Tüm kötülüklerin, açlığı gidermek için yapıldığı söylenebilir. (Maksim Gorki)

Tüm dünya tarihi şöyle özetlenebilir: Ülkeler güçlüyken her zaman adil değildirler; adil olmak istediklerinde ise artık güçlü değildirler. (Winston Churchill)

Mutsuzken, mutluluğu hatırlamanın acısı yüreğine çöker insanın. (Dante)

Gözlerden uzakta acı çeken, gerçekten acı çeker. (Martialis)

Acı çekmekten korkan, korktuğu için acı çekiyordur zaten. (Michel de Montaigne)

Hepimiz ancak başkalarının acılarına dayanacak kadar güçlüyüz. (François de la Rochefoucauld)

Kendi acılarımızdan, başkalarının acılarını paylaşmayı öğreniriz. (Johann Wolfgang von Goethe)

Kadınlar, sevmedikleri adama zerre kadar acımazlar. (Alexandre Dumas)

Bütün dünya için gözyaşı dökmek olanaksız. İnsan gücünün ötesinde bir şey bu. Bir seçim yapmak gerekir. (Jean Anouilh)

Oburluk, duygusal bir kaçıştır; içimizi kemiren bir şey olduğunun belirtisidir. (Peter De Vries)

Açlığın olduğu yerde yasalara saygı duyulmaz, yasalara saygı duyulmayan yerde de açlık olur. (Benjamin Franklin)

Cesur kişiler, akıllı değilseler, çaresizdirler. (Euripides)

Aklı noksanlar ikiye ayrılır: deliler ve cahiller. (Platon)

Aşk, bir kişi ile başka herkes arasındaki farkın fena halde abartılmış halidir. (George Bernard Shaw)

Kendine gülebilen hiç kimse gülünç değildir. (Seneca)

Derler ki, Doğa'nın insanlara en hakça dağıttığı nimet akıldır, çünkü kendi payına düşen akıldan yakınan yoktur. (Michel de Montaigne)

Bu dünya, zeki insanlar için çekilmez bir yer olsa gerek. Sıradan kişiler zeki insanlardan hiç hoşlanmazlar; zeki insanlar ise apaçık nefret ederler birbirlerinden. (Jerome K. Jerome)

Alçakgönüllülük, orta karar bir yeteneği olanlarda tam bir dürüstlüktür; olağanüstü bir yeteneği olanlarda ise ikiyüzlülük. (Arthur Schopenhauer)

Sitelerde Paylaş

Ödüller hakkında bilinmesi gereken tek şey, Mozart'ın onlardan hiç kazanmamış olduğudur. (Henry Mitchell)

Bu ülkeyi nasıl yöneteceğini bilen herkesin taksi sürme ve saç kesmekle meşgul olması ne büyük talihsizlik. (George Burns)

Entelektüel, seksten daha ilginç bir şey keşfetmiş kişidir. (Aldous Huxley)

Aptallar, utandıkları bir şey yaparlarken, "Ben görevimi yapıyorum" derler. (George Bernard Shaw)

"Düşünüyorum, öyleyse varım", diş ağrısını hiç önemsemeyen bir aydının sözü olmalı. (Milan Kundera)

Alçakgönüllü bir insana genellikle hayranlık duyulur. İnsanlar onu fark ederlerse tabii. (Edgar Watson Howe)

Aptalca bir söz, 50 milyon kişi de söylese, aptalca bir sözdür. (Anatole France)

Mantıklı insan kendini dünyaya uydurur; mantıksız insan dünyayı kendine uydurmaya çalışır. O yüzden, tüm ilerlemeler mantıksız insan sayesinde gerçekleşir. (George Bernard Shaw)

Disiplin; askerlerin, düşmanlarından çok kendi subaylarından korkmalarını sağlama sanatından başka bir şey değildir. (Claude-Adrien Helvetius)

Bizi aldatanlara o kadar öfke duymamızın sebebi, kendilerini bizden zeki sanmalarıdır. (François de la Rochefoucauld)

Bu dünyada yükselmenin yalnızca iki yolu vardır: kendi çabanızla ya da başkalarının aptallığı sayesinde. (Jean de la Bruyere)

Genç erkekler sadık kalmak isterler ama sadık kalamazlar; yaşlı erkekler ise aldatmak isterler ama aldatamazlar. (Oscar Wilde)

Tek bir bahane, birkaç bahaneden daha inandırıcıdır. (Aldous Huxley)

Bir insan, dosdoğru gözlerinizin içine bakıyor, hele bir de elinizi hararetle sıkıyorsa, sizden bir şey gizliyordur; deneyimler bunu gösteriyor. (Clifton Fadiman)

Başaramadığımız bir işi, bir aptalın başardığını görmekten daha aşağılayıcı bir şey yoktur. (Gustave Flaubert)

Susmak, aptalların erdemidir. (Francis Bacon)

Kötüleri, aptallara tercih ederim. Kötüler, hiç değilse arada sırada dinlenirler. (Alexandre Dumas)

Çoğu insandaki adalet aşkı, kendisinin haksızlığa uğrayabileceği korkusundan başka bir şey değildir. (François de la Rochefoucauld)

Gücün haklı çıktığı yerde adalet bekleme. (Phaedrus)

Suçlu bir insanın yasalara uyulmadan cezalandırılması, o suçlunun kaçmasından bile daha tehlikelidir. (Thomas Jefferson)

Eğer 2 şey uyuşmuyorsa, ama siz bir yerde onları birbirine bağlayan gizli bir 3. şey olduğunu sanarak ikisine de inanıyorsanız, buna safdillik derler. (Umberto Eco)

Yaşlı aptallar, genç aptallardan daha aptaldır. (François de la Rochefoucauld)

Sınamadıkça, dostuna sakın güvenme. (Publilius Syrus)

O zehir eninde sonunda her zorbanın yüreğine yerleşir: Hiçbir dostuna güvenemez. (Aiskhylos)

Babasını yitirmiş birine yetim deriz, karısını yitirmiş bir adama ise dul. Ama dostunu yitirmenin büyük acısını yaşamış birine ne denebilir ki? Bunu hiçbir dil dile getiremez, hiçbir dil tarif edemez. (Joseph Roux)

Ansızın birbirimizin aklından geçenleri okuma gücü edinsek, sanırım her şeyden önce, dostluklar yok olur. (Bertrand Russell)

Başkalarını farkında olmadan aldatmak ne kadar güçse, kendini farkında olmadan aldatmak da o kadar kolaydır. (François de la Rochefoucauld)

Bir dostun asıl görevi, sen haksız olduğun zaman yanında yer almaktır. Haklı olduğun zaman hemen herkes senin yanında yer alır. (Mark Twain)

Babaların temel yanılgısı, çocuklarının kendileri için bir övünç kaynağı olmalarını istemeleridir. (Bertrand Russell)

Sitelerde Paylaş

Kafatasçıların sloganlarını paylaşın demedim, bir güzel söz yazın dedim. Atatürk'ün bir sözü de mi aklına gelmedi? Bula bula bu kafatasçıyı mı buldun! Sözünde de bir zeka parıltısı olsa özlü söz diye not edeceğim. Gericilerin eline teslim edilecek sanki bir şey varmış gibi! Bak hulas bir dolu özlü söz paylaşmış. Her biri başlı başına bir kitap gibi... 

Sitelerde Paylaş

Sana mı soracağım ne paylaşacağımı? Kimsin oğlum sen amacın ne? Kürtçü liboşun teki olduğun çok belli. Niye ısrarla kendini CHP'li gibi göstermeye çalışıyorsun?

Hiçbir CHP'li Mahmut Esat Bozkurt gibi Atatürk'ün sağ kolu olan en baba Kemalistlerden birisine düşman olmaz. 

Sitelerde Paylaş

ABD eski savunma bakanı Donald Rumsfeld'in 12 Şubat 2002 tarihinde verdiği Savunma Bakanlığı brifingindeki sözleri:

"Bir şeyin gerçekleşmediğini bildiren raporlar bana hep ilginç gelmiştir. Çünkü hepimizin bildiği gibi, bir bilinen bilinirlikler vardır, yani bildiğimizi bildiğimiz şeyler... Bir de bilinen bilinmezlikler vardır; diğer bir deyişle, bilmediğimizi bildiğimiz bazı şeyler olduğunu biliriz. Ancak bir de bilinmeyen bilinmezlikler vardır ki bilmediğimizi bilmediğimiz şeylerdir onlar."

Rumsfeld'in bu sayıklamaları, ona Plain English Campaign'den "Anlaşılmaz Söz Ödülü"nü kazandırmış!!!

"Bilinmeyen Bilinmezlikler" sözü ise, dile yerleşmiş!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...