Jump to content

Sevdiğim Laflar...

Recommended Posts

Büyük babamın son sözünü hep hatırlayacağım: "Kamyon!" (Emo Philips)

Hatırlanmak ister misiniz? Bir sürü borç bırakın. (Elbert Hubbard)

Ölüm hakkında sözler söyleyen kişiler hakkındaki en büyük sorun, yüzde 99.99'unun hâlâ yaşıyor olması. (Joshua Burns)

Zamanımızın en önemli ihtiyaçlarından biri de, kafirler için uygun cenaze törenleridir. (H. L. Mencken)

Düğünlerden nefret ederdim; tüm o yaşlıların beni karnımdan dürtükleyip "sıra sende" demeleri falan... Ama ben de cenazelerde onlara aynısını yapmaya başlayınca bunu bıraktılar. (Gail Flynn)

Cenazelerde insanlar hakkında ne kadar da güzel şeyler söylüyorlar. Benimkini birkaç günle kaçıracak olmam çok yazık. (Bob Monkhouse)

Bir boksör için mezar taşı yazısı: Saymayı bırakabilirsiniz, kalkmayacağım. (Jim Watt)

Yeterince vakit varsa, her şey herkesin başına er ya da geç gelir. (George Bernard Shaw)

Yatağa girip ışığı söndürerek "hepsini s.ktir et" diyor, sonra da uyuyorum. (Winston Churchill)

İnsanların büyük bölümü, uçmak için olduğu kadar düşünmek için de niteliksizdir. (Jonathan Swift)

Hiç kimse basit insanların zekâsını hafife alarak para kaybetmemiştir. (H. L. Mencken)

Aydın, düşünmek için seksten daha ilginç şeyler bulabilmiş kişidir. (W. H. Auden)

Çok az insan yılda iki üç kereden çok düşünür. Ben haftada bir iki kez düşünerek uluslararası üne kavuştum. (George Bernard Shaw)

Halk çok hoşgörülüdür. Dâhiler hariç herkesi affeder. (Oscar Wilde)

Bazı filozofların beyan etmekten çekineceği kadar saçma fikir yoktur. (Cicero)

Gerçeği söylemek daha kârlıyken asla yalan söylemeyin. (Stanislaw J. Lee)

İnsanlar en çok avdan sonra, savaş sırasında ve seçimlerden önce yalan söylerler. (Otto von Bismarck)

Tanımadığımız insanlara inanmaya meyilli oluruz, çünkü onlar bizi hiç kandırmamışlardır. (Samuel Johnson)

Arada sırada gerçeğe rastlarız, ama çoğumuz kendimizi toparlayıp hiçbir şey olmamış gibi aceleyle uzaklaşırız. (Winston Churchill)

Eğer bir kişi doğruyu söylüyorsa, söylediğinin er ya da geç ortaya çıkacağından emindir. (Oscar Wilde)

Bir erkeğin yerinde olsanız yalan söyleyeceğinizi biliyorsanız, onun doğruyu söylediğine inanmak çok zordur. (H. L. Mencken)

Hepimiz deli doğuyoruz, bazılarımız öyle kalıyor. (Samuel Beckett)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 289
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şu ana kadar yedi kez evlendim, tüm kadınların adı Brenda'ydı ki, bu sadece bir tesadüf... Psikiyatrlar bu durumdan istediklerini çıkarabilirler ama annem, Brenda, derdi ki... (Otis Lee Crenshaw)

Erkeklerin başka hiçbir konuda atmadıkları kadar yalanı attıkları konu, cinsel güçleridir. Bu konuda her erkek Casanova'dır, en azından öyle olmayı yürekten ister. (W. Somerset Maugham)

Psikiyatrıma "Sürekli bir köpek olduğumu düşünüyorum" dedim. Bana kanepesinden inmemi söyledi. (Rodney Dangerfield)

Psikiyatrıma herkesin benden nefret ettiğini söyledim. Bana bunun gülünç olduğunu, çünkü herkesin benimle henüz tanışmadığını söyledi. (Rodney Dangerfield)

Bir keresinde psikoloğum bana "Belki de hayat herkese uygun değildir" dedi. (Oscar Levant)

Hollywood'da psikiyatrınız yoksa deli olduğunuzu düşünürler. (Johnny Carson)

Hollywood'da herkes ya terapiste gider, ya terapisttir ya da terapiste giden bir terapisttir. (Truman Capote)

Kendine güveni az olan insanların çoğu bunu hak etmişlerdir. (George Carlin)

Kendine güveni olmayan insanları anlamıyorum. Başkalarından nefret etmek varken kendinden niye nefret edersin ki? (Amy Ashton)

Paranoyaksanız, bunu nasıl anlarsınız? Sizin hatanız olmayan bir şey düşünemiyorsanız, işte buldunuz. (Robert Hutchins)

"Hayal Kırıklığıyla Başa Çıkmak" isimli bir kişisel gelişim kaseti aldım. Eve getirdim ve kutu boştu. (Jonathan Droll)

Saat 3, yapmak istediğiniz şeyler için her zaman ya çok geç ya da çok erkendir. (Jean-Paul Sartre)

Altın cep saatimle gurur duyuyorum. Büyük babam bu saati bana ölüm döşeğinde satmıştı. (Woody Allen)

Saati sorarken bileğini gösteren insanlar beni gerçekten çok sinirlendiriyor. Saatimin nerede olduğunu biliyorum dostum, seninki ne cehennemde? Ayrıca ben tuvaleti sorarken çükümü tutuyor muyum? (Denis Leary)

Bir saati olan adam, saatin kaç olduğunu bilir. İki saati olan adamın bu konuda hiçbir fikri yoktur. (Segal'in Kanunu)

Eğer vaktiniz varsa her yer yürüme mesafesindedir. (Steven Wright)

Sonsuzluk berbat bir düşünce. Demek istediğim, her şey nerede bitecek? (Tom Stoppard)

İyimserler de kötümserler de topluma katkıda bulunur. İyimser uçağı icat eder, kötümser paraşütü. (George Bernard Shaw)

Herşeyden umudumu kestiğimden beridir kendimi çok daha iyi hissediyorum. (John Osborne)

Hiçbir şey, diğer insanların şansı kadar sinir bozucu değildir. (Mark Twain)

Eğer kötü şansım da olmasaydı, hiç şansım olmayacaktı. (Dick Gregory)

Ameliyat olmadan hemen önce hiç duymak istemeyeceğiniz şeyler duydum: "Nerede benim şanslı neşterim?" (Jonathan Katz)

Bir adam her gün en az bir kez bahse tutuşmalıdır, yoksa çok talihli olup bunu bilmeden ortalıklarda dolaşabilir. (Jimmy Jones)

Sitelerde Paylaş

İnsanlarla miras bölüşmeden asla onları tanıdığınızı iddia etmeyin. (Johann Lavater)

Kime inanacağınızı bilemiyorsunuz. Mesela, Abraham Lincoln... O, bütün erkeklerin eşit yaratıldığını söylemiş. Galiba kendisi hiç çıplaklar kampında bulunmamış! (Rodney Dangerfield)

Bence ırkçılık çok kötü bir şey. Çünkü herkes birbirinden bireysel nedenlerden dolayı nefret edebilmelidir. (Cathy Ladman)

Birini sevmemek için onca neden varken, ten rengine göre sevmemezlik yapmak yanlıştır. (Dennis Miller)

Herkesin kötü bir alışkanlığı olmalı ki, sağlığınız bozulduğunda bırakabileceğiniz bir şeyiniz olsun. (Franklin P. James)

İki kötülük arasından her zaman daha önce denemediğimi seçerim. (Mae West)

Sigarayı, içkiyi, seksi ve zengin yemekler yemeyi bırakan bir adam tanıyorum. İntihar ettiği güne kadar çok sağlıklı yaşadı. (Johnny Carson)

Eğer sigarayı, içkiyi ve seksi bırakmaya azmederseniz aslında daha uzun yaşamıyorsunuz, sadece daha uzun gibi geliyor. (Clement Freud)

Ayakkabım olmadığı için üzülürdüm. Ta ki ayağı olmayan bir adam görene kadar. Ona dedim ki: "Kullanmadığın ayakkabın var mı?" (Denis Leary)

Sakın sofrada tartışmaya kalkmayın, nasıl olsa aç olmayan kazanacaktır. (Richard Whately)

Küçük anarşist bir grup kurmaya çalıştık, fakat kimse kurallara uymadı. (Alan Bennett)

Dublin'e döndüğümde gıyabımda yargılandım, gıyabımda ölüm cezasına çarptırıldım. Ben de dedim ki: Gıyabımda kurşuna dizin bari. (Brendan Behan)

Bir bankerin popüler olması gerekmez. Aslında, sağlıklı bir kapitalist toplumda iyi bir bankerin pek sevilen biri olmaması, belki de en doğrusudur. (J. K. Galbraith)

Beyin muhteşem bir organ. Sabah uyandığınız anda çalışmaya başlıyor, ofise varana dek hiç durmuyor. (Robert Frost)

Şahsen ben çalışmaya karşı değilim, özellikle de başkası tarafından sessizce ve sıkıntı vermeden yapılıyorsa. (Barbara Ehrenreich)

Dünyanın en hayalperest adamı, bisiklete binen adamdır. Bisikletin kendini götürdüğünü zanneder. (George Bernard Shaw)

Tüm insanlar eşittir; tüm insanlar derken, şemsiyesi olanları kastediyorum. (E. M. Forster)

Oyun pek hoşuma gitmedi. Gerçi hayli sevimsiz koşullar altında izledim; perdeler kalkmıştı. (Groucho Marx)

Sonra beni bir bara götürdüler ve orada o güne kadar rastladığım biricik mantıklı sanat eleştirisi yöntemini gördüm. Piyanonun üstüne bir not iliştirilmişti: "Lütfen piyanisti vurmayın. Elinden geleni yapıyor." (Oscar Wilde)

Edepli bir fıkra anlatmanın tek güzel yanı, daha önce kimsenin duymamış olması ihtimalinin yüksek oluşudur. (Doug Larson)

Haftasonu gazetelerinin bu kadar ağır olmasına bayılıyorum. Yerden kaldırırken formunu koruyor insan... (Noel Coward)

Eğer bir tablonun sahtesi uzmanları bile yanıltacak kadar iyi yapılabiliyorsa neden asılları bu kadar pahalı? (George Carlin)

Bu kahveyse eğer, lütfen bana çay getirin. Çaysa da kahve getirin. (Abraham Lincoln)

Dört yaşındayken anneme, büyüyünce "rock yıldızı" olmak istediğimi söyledim. Annemse, "İkisi birden olamazsın" dedi. (Aerosmith müzik grubunun solisti Steven Tyler)

Kurbanları seçmek, titizlikle plan hazırlamak, amansız bir intikam duygusunu dindirmek ve sonra gidip yatmak... dünyada bundan daha hoş hiçbir şey yok... (Josef Stalin) (1915'te sürgünde oldukları sırada Lev Kamenev'e söylediği sözler)

Sitelerde Paylaş

Yalnızca iki tip matematik kitabı vardır: İlk cümleden sonrasını okuyamadıklarınız ve ilk sayfadan sonrasını okuyamadıklarınız. (Chen Ning Yang)

Acaba diğer köpekler, kanişlerin tuhaf bir dinî mezhep üyesi olduklarını düşünüyorlar mıdır? (Rita Rudner)

Dünyaya yeniden gelsem, şahin olmak isterdim. Hiçbir şey ondan nefret etmiyor, onu kıskanmıyor, onu istemiyor ya da ona ihtiyaç duymuyor. Canı hiç sıkılmıyor, başı tehlikeye girmiyor ve her şeyi yiyebiliyor. (William Faulkner)

Kuğuların gururlu, aptal ve muzip bir havaları var; birlikte çok iyi giden üç niteliktir bunlar. (Denis Diderot)

Freud, psikanalizin babasıdır. Psikanalizin anası yoktur. (Germaine Greer)

Wagner'in müziğini diğer tüm müziklerden çok seviyorum. Öyle gürültülü ki, insan baştan sona sesini kimseye duyuramadan konuşabiliyor. Bu da oldukça büyük bir avantaj. (Oscar Wilde)

İyi nasihate yapılması gereken tek şey, onu başkasına aktarmaktır. İnsanın kendi işine hiç yaramaz. (Oscar Wilde)

Sıfatı doktor olan biriyle sakın kâğıt oynamayın. ''Annemin Yemekleri'' adlı bir yerde sakın yemek yemeyin. Sizden dertli bir kadınla sakın yatmayın. (Nelson Algren)

Herkes ölmek zorundadır ama ben hep benim durumumda bir ayrıcalık gösterilir diye düşündüm. (William Saroyan)

Liberal insan öyle açık görüşlüdür ki, kendi tarafıyla bile kavgaya tutuşur. (Robert Frost)

Bir defada birden fazla puro içmemeyi kural haline getirdim. (Mark Twain)

Önemli olan, masanın üstündeki değil, sandalyenin üstündekidir! (W. S. Gilbert)

Bir yere tutunmadan yerde uzanabiliyorsan, daha sarhoş olmadın demektir. (Dean Martin)

Soğan ağlatır ama insanı güldürecek sebze henüz icat edilmemiştir. (Will Rogers)

O kadar çok filmde fahişe rolünü oynadım ki, artık bana normal yöntemle ödeme yapmıyorlar. Parayı komodinin üstüne bırakıyorlar. (aktris Shirley MacLaine)

Bir sihir grubunun -Gizli Altılı- üyesiyim. Grup öyle gizli ki, diğer beş kişinin kim olduğunu bile bilmiyorum. (Tommy Cooper)

Hayatımda sık sık tükürdüğümü yalamak zorunda kaldım ve itiraf etmeliyim ki, bu benim için hayli doyurucu bir beslenme şekli oldu. (Winston Churchill)

Az önce Boston'dan döndüm. Kendinizi bir şekilde orada bulduysanız, yapabileceğiniz en akıllıca şey budur. (Fred Allen)

İnsan gün içinde daha berbat bir şeyle karşılaşmayacağından emin olmak istiyorsa, her sabah bir kurbağa yutmalı. (Nicolas Chamfort)

Gittiğim her yerde bana, "Ne dersiniz, üniversite, yazarlığı öldürür mü?" diye soruyorlar. Ben yeterince öldürmediği kanısındayım! (ABD'li yazar Flannery O'Connor)

İtalyan yemeği yemenin kötü yanı, 5-6 gün sonra yeniden acıkmanızdır. (George Miller)

Bir genç kızın sigaranızı yakması, çok hoşunuza gider. Bir keresinde sırf bu yüzden evlendim bile! (ABD'li yazar Harold Robbins)

Devletin sağlık yetkilileri, birçok Amerikalının çok sigara içmesinin asıl sebebinden asla söz etmezler. Çünkü asıl sebep, sigara içmenin, intihar etmenin oldukça sağlam ve oldukça onurlu bir yolu olmasıdır. (Kurt Vonnegut Jr.)

Birini öldürmeden önce, çevresinin geniş ve güçlü olup olmadığını öğrenin. (Kurt Vonnegut Jr.)

Geçenlerde 60 yaşıma bastım. Hayatımın hemen hemen üçte birini geride bırakmış sayılırım! (Woody Allen)

Yıldız olmak, bana, ortalama bir Zencinin asla hakarete uğramayacağı yerlerde hakarete uğrama fırsatını tanıdı. (Zenci müzisyen Sammy Davis Jr)

1 Nisan. Öteki 364 gündeki salaklığımızın bize hatırlatıldığı gün. (Mark Twain)

Anonim şirket: Bireysel sorumluluk almadan, bireysel kazanç elde edilmesini sağlayan dâhiyane bir aygıt. (Ambrose Bierce)

Sitelerde Paylaş

Zamanın akışı içinde insanlık, bilimin ellerinden gelen darbelerle 2 kez, naif özsevisinin incinmesinin acısını yaşamak zorunda kalmıştır: Birincisi, dünyanın merkezi olmadığını, akıl almaz büyüklükte bir dünyalar sistemi içinde sadece bir nokta olduğunu anladığında... İkincisi, biyolojik araştırmalar özel yaratılmışlık ayrıcalığını elinden alıp soy kütüğünü hayvanlar âlemine düşürdüğünde... (Sigmund Freud)

Batı'da insanlar bir problemle karşılaştıkları zaman durur ve düşünürler; "acaba biz nerede hata yaptık?" diye... İslam coğrafyasında ise durum tam tersidir; "acaba bunu bize kim yaptı?" diye irdelerler. (tarihçi Bernard Lewis)

Kapitalizmin doğasında var olan kusuru, nimetlerin eşit olmayan bir biçimde paylaşılmasıdır. Sosyalizmin doğasında var olan kusuru ise, sefaletin eşit bir biçimde paylaşılması. (Winston Churchill)

Hangi tür toplum açgözlülük üstüne yapılanmamıştır ki? Toplumsal örgütlenmenin sorunu, en az zarar verecek açgözlülüğün buyruğunda bir düzen kurabilmektir; kapitalizm böyle bir sistemdir. (Milton Friedman)

Günümüzde uygarlığı tehdit eden en büyük tehlike budur: Yaşamın devletleştirilmesi, devletin her şeye burnunu sokması, toplumun içinden geldiği gibi yapacağı türlü işi devletin yutması, yani sonuçta insanların yazgısını ayakta tutan, besleyen, ileri doğru iten tarihsel doğaçlamanın yok olması. (Jose Ortega y Gasset)

Tarihin en acı derslerinden biri şudur: Yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddederiz. Gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz artık. Aldatmaca bizi kafeslemiştir. Tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir çünkü. (Carl Sagan)

İnsanın öbür dünyasının nasıl bir yer olduğu üzerine onca tartışma yapılırken, insanın yazgısıyla ilgili ne kadar çok zaman kaybedildi! İnsan, öbür dünyayı keşfetmek için ne kadar çok çaba harcadıysa, içinde yaşadığı bu dünyayı o kadar az tanıdı. (Sean O'Casey)

Başarının insanı kibirli, bencil ve kendini beğenmiş birine dönüştürerek şımarttığı görüşü doğru değildir. Aksine; başarı, insanı alçakgönüllü, anlayışlı ve kibar kılar. Asıl, başarısızlık, insanı zalim ve buruk biri yapar. (W. Somerset Maugham)

Dünyevî başarının mantığı, bir yanılgı üstüne kuruludur. Mükemmelliğimizin, başkalarının düşüncesi, görüşleri ve alkışına dayalı olduğu yanılgısıdır bu... Gerçek olunabilecek tek yer orasıymış gibi sürekli başkasının muhayyilesinde yaşamak, çok tuhaf bir yaşam şeklidir. (Thomas Merton)

İnsanlar yabansı bir alışkanlıkla, kendilerini korkutan hayvanların adını alırlar, kendilerine bağlı olan hayvanların adlarını hiç almazlar. İnsanlar, kendilerine kurt denmesinden hoşlanırlar da, köpek denmesinden hoşlanmazlar. (Amin Maalouf)

Hakikati bulan, başkaları farklı düşünüyorlar diye, onu haykırmaktan çekiniyorsa; hem budala, hem de alçaktır. Bir adamın, "benden başka herkes aldanıyor" demesi güçtür şüphesiz; ama sahiden herkes aldanıyorsa, o ne yapsın? (Daniel Defoe)

Ben'in sürdürebileceği savaşların en zorlu olanı, ben'i anbean başkası olmaya zorlayan bu dünyada, kendinden başka ben olmamak için savaşmaktır ve bu savaş hiç bitmez. (E. E. Cummings)

Peki, kim özgür öyleyse? Yalnızca kendi kendinin buyruğunda olan, yoksulluktan, ölümden ve zincirlerden korkmayan, kendi tutkularına meydan okuyacak ve rütbeye nişana değer vermeyecek kadar güçlü, yetkin, olgun ve çok yönlü, akıllı adam... (Horatius)

Bundan 20 yıl sonra, yapmış olduğun şeylerden çok, yapmamış olduğun şeylerin hayal kırıklığını yaşayacaksın... Güvenli limanlardan demir al, engin denizlere yelken aç. Şişir yelkenlerini... Keşfet... Hayal et... (Mark Twain)

Sitelerde Paylaş

Para ile her şeye sahip olunabileceği söylenir ama olunamaz. Yiyecek satın alabilirsin ama iştah alamazsın. İlaç alırsın ama sağlık alamazsın. Bilgi alırsın ama bilgelik alamazsın. Gösteriş alırsın ama güzellik alamazsın. Eğlence alırsın ama neşe alamazsın. Tanıdık alırsın ama dost alamazsın. Hizmetçi alırsın ama sadakat alamazsın. Boş vakit alırsın ama huzur alamazsın. Para ile her şeyin kabuğunu alır, hiçbir şeyin çekirdeğini alamazsın. (Arne Garborg)

Bir öğretmenin iyi olup olmadığı, öğrencilerine çabucak yanıtlayabildikleri kaç soru sorabildiğinden değil, kendisinin yanıtlamakta zorlanacağı kaç soruyu öğrencilerine sordurabildiğinden anlaşılır. (Alice Wellington Rollins)

Üreme sanatı ve içerdiği unsurlar öyle mide bulandırıcı ki, yüz güzelliği, oyuncuların süslenmeleri ve bastırılmış dürtüler olmasa, tabiat, insan denen türü hepten yitirirdi. (Leonardo da Vinci)

Düşmanlarınızdan korkmayın. Yapabilecekleri en kötü şey sizi öldürmektir. Dostlardan korkmayın. En kötüsü size ihanet ederler. Asıl, hiç aldırış etmeyenlerden korkun. Onlar ne öldürür ne de ihanet ederler ama ihanet ve cinayet, onların sessiz rızaları yüzünden vardır. (Bruno Jasienski)

İnsanlar aidiyetlerini üstlenemiyorlarsa, sürekli olarak saflarını seçmek durumunda bırakılıyorlarsa, kabilelerinin safları arasına dönmeye zorlanıyorlarsa, o halde dünyanın gidişatı hakkında endişelenmekte haklıyız demektir. (Amin Maalouf)

Ahlaki kesinlik, her zaman, kültürel geriliğin işaretidir. Kişi ne kadar az uygarsa, tam olarak neyin doğru, neyin yanlış olduğundan o kadar emindir. İnsanlığın tüm ilerlemesi, ahlaki alanda bile, şu anki ahlaki değerleri körce savunup başkalarına zorla uygulatmaya çalışanların değil, bu ahlaki değerlerden şüphe edenlerin eseridir. Gerçekten uygar bir insan, sadece bu alanda değil, her alanda her zaman şüpheci ve hoşgörülüdür. Onun kültürü, "tam emin değilim" cümlesine dayanır. (H. L. Mencken)

Abartılı ve sahte duyguların gösterişli geçidi olan duygusallık, sahtekârlığın ve hissetme acizliğinin bir işaretidir. Duygusal kişinin nemli gözleri, onun tecrübeye duyduğu tiksintiyi, yaşama korkusunu, çorak yüreğini ele verir. Bu yüzden de, aşırı duygusallık daima potansiyel ve vahşi gaddarlığın bir göstergesi, zalimliğin maskesidir. (James Baldwin)

Duygu ile duygusallık arasındaki fark şudur: Duygu, bir şoförün tavşana çarpmamak için arabayı kırmasıdır. Duygusallık ise, aynı şoförün tavşana çarpmamak için arabayı kırarken bir yayaya çarpmasıdır. (Frank Herbert)

Irkçılık, hayvanlar dünyasına hayatiyet veren hiyerarşiyi, insanlar dünyasına taşıma gayretinden fazla bir şey değildir. Çünkü ırkçılık, doğuştan gelme özellikleri yüzünden iyi bir başlangıç yapmaya müsait olanların, yine doğuştan getirdikleri noksanlıklar sebebiyle kötü bir başlangıç yapmaya mahkum olanlar üzerinde hükümdarlık hakkı bulunduğunu öne sürer. (İsmet Özel)

Daima doğruyu söylerim. Ama doğrunun tamamını değil. Çünkü doğrunun tamamını kimse söyleyemez. Her şeyi söylemek imkansızdır. Yeterince kelime yoktur. Doğruyu, gerçek olana yaklaştıran da, bu imkansızlıktır. (Jacques Lacan)

Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna "soylu" bir biçimde ölmek istemesidir. Olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna "gösterişsiz" bir biçimde yaşamak istemesi... (Jerome David Salinger)

Çaresiz kaldığım zamanlarda gider, bir taş ustası bulur, onu seyrederim. Adam belki yüz kere vurur taşa; ama değil kırmak, küçücük bir çatlak bile oluşturamaz onda. Sonra birden, yüz birinci vuruşta taş ikiye ayrılıverir. İşte o zaman anlarım ki, taşı ikiye bölen, o son vuruş değil, ondan öncekilerdir. (Jacob August Riis)

(Evrim hakkında) İnsanda en yakın ataları ve akrabalarına (maymunlara) karşı içgüdüsel bir tiksintisinin olması ne gariptir. Charles Darwin, insanın izini, itinayla, file, aslana ya da antilopa dek sürebilseydi, evrim doktrinine yönelik alay ve önyargıda ne büyük azalma olurdu. (Henry Ellis)

(Evrim hakkında) Gerçekle yüzleşmeye korkan bir adam olmaktansa, iki maymunun yavrusu olmayı yeğlerim. (Thomas Henry Huxley)

(Evrim hakkında) Asıl, sıradan bir maymunun, insandan geldiğine inanması daha zordur. (H. L. Mencken)

Sitelerde Paylaş

Dünya, aç oldukları için uyuyamayanlarla, açlardan korktukları için uyuyamayanlar arasında bölünmüş durumdadır. (Paulo Freire)

Eğer insanların düşündüklerini sanmalarını sağlarsanız, sizi severler. Gerçekten düşünmelerini sağlarsanız, sizden nefret ederler. (Don Marquis)

Bir hedefe ulaşmanın en garanti yolu, hedefin kendisine değil, ondan ileride bir noktaya odaklanmaktan geçer. (Arnold J. Toynbee)

Tevazu, tüm erdemler içinde ulaşılması en zor olanıdır. İnsanın kendi hakkında iyi düşünme arzusu kadar yenilmesi zor olan hiçbir şey yoktur. (T. S. Eliot)

Bencillik, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarını kendi istediği şekilde yaşamaya zorlamasıdır. (Oscar Wilde)

Bilgelik, iki satırla anlatılabilir: Senin için yapılanların yapılmasına izin ver. Kendin için yapman gerekenleri mutlaka yap. (Ali El Havvas)

Bilgelik, ağlamayacak kadar gururlu, gülmeyecek kadar ciddi, kendinden başkasına gerek duymayacak kadar bencil bir hale geldiğinde, bilgelik olmaktan çıkar. (Halil Cibran)

Her zaman, dostluğun en büyük ayrıcalık ve rahatlığının, hiçbir şey açıklamak zorunda kalmamak olduğunu düşünmüşümdür. (Katherine Mansfield)

Gençken yaptığım on şeyden dokuzunun başarısızlıkla sonuçlandığını fark ettim. Başarısız olmak istemiyordum, o yüzden ben de on katı iş yaptım. (George Bernard Shaw)

Aşağılık duygusunun temel nedeni, koşullu sevgidir. Bundan kurtulmak için birey, mükemmelliyetçiliğe yönelir, statü sembollerine bağlanır. (Alfred Adler)

Tek başımıza düş kuruyorsak, o sadece düştür. Ama başkalarıyla birlikte düş kuruyorsak artık o, gerçekliktir. (Dom Helder Camara)

Muhteşem fikirlere sahip olmak yeterli değildir. Üzerinde çalışılıp sonuç alınan sıradan bir fikir, takip edilmediği için yok olup giden müthiş bir fikirden yüzde yüz daha iyidir. (David J. Schwartz)

Vatanseverlik, -sırf orada doğduğun için- kendi ülkenin diğer ülkelerden üstün olduğuna inanmaktır. (George Bernard Shaw)

Çocukluk, bir mucizeler ve harikalar dünyasıdır. Artık bizi hiçbir şey şaşırtmıyorsa, çocukluk da sona ermiş demektir. (Eugene Ionesco)

Bir çocuğu eğitmeniz için tek yapmanız gereken, ona okumayı öğretmek ve sonra rahat bırakmaktır. Bundan ötesi, beyin yıkamadır. (Ellen Gilchrist)

Çok zeki bir gözlemci, egoizmin üstüne, Freud'un sekse eğildiği kadar eğilse, insanlar seksi bayağı bir unutur, her şeyin açıklamasını egoizmle yapardı. (Wallace Stevens)

Yüzyıllardır süregelen, kuşaktan kuşağa aktarılan bir görüşte mutlaka bir doğruluk payı olduğunu düşünmek, su katılmadık bir yanılsamadır. (Pierre Bayle)

İnsan, buzda kaymayı, düşe kalka, kendini aptal durumuna düşürerek öğrenir. Aslında insan her alanda, kendini aptal durumuna düşürerek ilerler. (George Bernard Shaw)

Hiç kimse, sonunda hangisinin gerçek olduğunu unutmaksızın, uzunca bir süre kendisine bir yüz, başkalarına başka bir yüz takınamaz. (Nathaniel Hawthorne)

Şiddet, büyük ölçüde, yaşamın, paylaşılması gereken değil de, korunması gereken bir mülk olduğu yanılsamasına dayanır. (Henri Nouwen)

Ahlak düzeni sağlam olmayan ve soyguncularıyla başa çıkamayan toplum, ruhunda arta kalmış vahşet hissinin de baskısıyla haydutlarına karşı hayranlık duyar. (Andre Maurois)

Tartışırken öfkeye kapıldığımız an, artık gerçek için çalışmayı bırakmış, kendimiz için çalışmaya başlamışız demektir. (Thomas Carlyle)

Garip değil mi? Birini işaret ederek suçlarken işaret parmağınız onu, diğer üç parmağınız ise sizi gösterir. (Sigmund Freud)

Sitelerde Paylaş

Paradoksal ifade (tezatlık) barındıran aforizmalar:

Bana aklı başında bir insan gösterin, sizin için onu tedavi edeyim. (Carl Gustav Jung)

Ben kaderci değilim ama olsaydım bile elden ne gelirdi ki? (Emo Philips)

Astrolojiye inanmam. Yay burcuyum ve bizler çok şüpheci oluruz. (Arthur C. Clarke)

Hastalık hastalığı (hipokondriyazis), bende olmayan tek hastalık. (David Renwick)

İki olası netice vardır: Eğer sonuç hipotezi doğrularsa, bir keşif yaptınız demektir. Eğer sonuç hipoteze karşıtsa, o zaman da bir keşif yaptınız demektir. (Enrico Fermi)

Sana bir iyi bir de kötü haberim var. İyi haber: henüz ölmedik. Kötü haber: hâlâ yaşıyoruz. (Anton Çehov)

Kokain bağımlılık yapar mı? Tabii ki hayır. Benden iyi bilen mi olur, yıllardır kullanıyorum. (aktris Tallulah Bankhead)

Hiçbir şey anlaşılamayacak kadar basit değildir. (Albert Einstein)

Bana lükslerimi verin. İhtiyaçlarım olmadan da yaşarım. (Oscar Wilde)

Her şeye inanabilirim, yeter ki inanılmaz olsun. (Oscar Wilde)

Gençlik güzel şey, ne var ki gençlerin elinde heba olup gidiyor. (Oscar Wilde)

Bir erkek herhangi bir kadınla mutlu olabilir. Yeter ki ona âşık olmasın... (Oscar Wilde)

Eğer çalışmak istemiyorsanız, çalışmak zorunda kalmayacak kadar para kazanmak için çalışmak zorundasınız. (Ogden Nash)

Kadın olmak, öyle tuhaf, öyle akıl karıştırıcı ve öyle karmaşık bir şeydir ki, ona ancak bir kadın katlanabilir. (Soren Kierkegaard)

Sana bir milyon kere söyledim, abartma diye! (Rik Mayall)

Elektrik olmasa, hepimiz mum ışığında televizyon seyrediyor olurduk! (George Gobel)

Yalnızlığı çok seversek, bir gün o da çekip gider mi? (Oğuz Atay)

Yalnızlığına iyi bak, sahip çık. Kaç kişinin emeği var onda kimbilir. (Oğuz Atay)

Ülkemi, milliyetçi olamayacak kadar çok seviyorum. (Albert Camus)

İnsanlara önderlik etmek istiyorsan, arkalarından yürü. (Lao-Tzu)

İnsan, özgür olmaya mahkûmdur. (Jean-Paul Sartre)

Hiçbir düşmanı yok; çünkü hiçbir arkadaşı onu sevmez. (Oscar Wilde)

Telefonun çalması için bekledim. Sonunda çalmayınca anladım ki, sensin. (Karen Muir)

Zengin olmanın en berbat yanı, zengin insanlarla birlikte yaşamak zorunda olmaktır. (Logan Pearsall Smith)

Kölelerin rüyası, efendisini kendisinin satın alabileceği bir pazardır. (Stanislaw Jerzy Lec)

Arkadaşlık kuvvetli bir bağdır. Paraya ihtiyaç olunca başvurulmazsa ömür boyu sürer. (Mark Twain)

Öyle ters gelen bazı fikirler vardır ki, onlara ancak çok zeki bir insan inanabilir. (George Orwell)

Bir avukat, kazanmak için her şeyi yapar. Gerekirse doğru bile söyler. (Patrick Murray)

Dünyada ortalıkta dolaşan bir sürü berbat yalan var; en kötüsü de, bunların yarısının doğru olması... (Winston Churchill)

İnsanların tek ortak noktası vardır: Her biri farklıdır. (Robert Zend)

Samimi olmadığımı söylerken bile samimi değilim. (Jules Renard)

İnsan bir fikir uğruna ölmeye hazırdır; yeter ki o fikri tam olarak anlamış olmasın. (Paul Eldridge)

Özgür irade, yapmak zorunda olduğun şeyi güle oynaya yapma yeteneğidir. (Carl Gustav Jung)

Ölümden korkmayın. Ne kadar erken ölürsek, ölümsüzlüğümüz o kadar uzun olur. (Benjamin Franklin)

Bu dünyada ölümsüz olmanın bir tek yolu vardır: ölümlü olduğunu unutmak. (Jean Giraudoux)

Hayat hakkında anlamadığınız ne kadar çok şey olduğuna şaşıp kaldığınız an, onu anlamaya en çok yaklaştığınız andır. (Jane Wagner)

İngiltere ve Amerika, aynı dilin birbirinden ayırdığı iki ülkedir. (George Bernard Shaw)

Malum(bariz) olanın analizini yapmak, sıradışı bir zihin gerektirir. (Alfred North Whitehead)

Yinelenme, tabiatın erişebileceği tek kalıcılık biçimidir. (George Santayana)

Her kuralın bir istisnası olduğu kuralının istisnası yoktur. (James Thurber)

Doğada, faydasızlığın kendisi de dahil, faydasız hiçbir şey yoktur. (Michel de Montaigne)

Kimse birbirini aldatmasa, insanlar bunca zaman birlikte yaşayamazlardı. (François de La Rochefoucauld)

Karınızı elinizden alan bir erkekten alacağınız en iyi intikam, karınızı ona bırakmaktır. (Sacha Guitry)

Bir kadının en güzel aşk mektupları, hep ihanet ettiği erkeğe yazdıklarıdır. (Lawrence Durrell)

Bir kadının en acımasız intikamı, bir erkeğe sadık kalmasıdır. (Jacques-Benigne Bossuet)

İtaat ederek emretmeyi öğren. (Platon)

Onların lideri olduğum için dediklerini yapmalıyım. (Alexandre Ledru-Rollin)

Ona karşı olan düşmanlığınız dikkatimi çekti... Arkadaş olduğunuzu tahmin etmeliydim. (Malcolm Bradbury)

Ona güvenmediğim için, dostuz. (Bertolt Brecht)

Bu dünyada gerekli olan, cehalet ve özgüven; ikisi bir araya gelirse, başarı kesin demektir. (Mark Twain)

Nefret ettiğim insanları memnun etmenin verdiği zevkten nefret ediyorum. (Leydi Mary Wortley Montagu)

Tanrıya şükür, hâlâ ateistim. (film yönetmeni Luis Bunuel)

Dile hâkimliğimden yararlanarak hiçbir şey söylemedim. (Robert Benchley)

Lenin öyle dikkatle dinlerdi ki, konuşmacı bîtap düşerdi. (Sör Isaiah Berlin)

Dürüst politikacı, satın alındığında, satın alanlara sâdık kalandır. (Simon Cameron)

Bilgelik, tecrübeden gelir. Tecrübeyse, genelde bilgelikten yoksunluğun bir sonucudur. (Terry Pratchett)

Bir şey kötü ifade edildi diye mutlaka doğru değildir; mükemmel söylendi diye de mutlaka yanlış değildir. (Aziz Augustine)

Bilge dediğin, hem düşmanlarını sevebilmeli, hem de dostlarından nefret edebilmelidir. (Friedrich Nietzsche)

Teoriniz çılgınca, ama gerçek olacak kadar çılgın değil. (Niels Bohr)

Bilgisayarım bozulmuş olmalı: Ne zaman yanlış bir soru sorsam, yanlış yanıt veriyor. (Ashleigh Brilliant)

Burada hiçbir şey yapmadan, öylece dikilemeyiz. İnsanlar bizi işçi sanacak! (Spike Milligan)

Sık sık kendimden alıntı yaparım. Sohbete çeşni katar. (George Bernard Shaw)

Sitelerde Paylaş

Anonim Sözler (kaynağını bilmediğim sözler):

Matbaa Hristiyanlığı bitirdi. İnternet de İslam'ı bitirecek!

Dünyanın en pahalı dinini kullanıyoruz. (Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sürekli şişirilen yüksek bütçesine gönderme yapan bir söz)

Bir gün herkes 15 dakikalığına Cumhurbaşkanı Danışmanı olacak. (Tayyip'in sayısı belirsiz danışmanlarının çokluğunu hicveden bir söz)

İslam, kadını kapatmaktan çok erkeğin beynini açmak için daha çok yol gösterseydi çok ilginç şeyler olurdu!

Ahlâk, size ne söylenirse söylensin doğru olanı yapmaktır. Din ise doğru ne olursa olsun size söyleneni yapmaktır.

O kadar cahilsiniz ki, dininiz var diye ahlâka ihtiyacınız kalmadığını sanıyorsunuz.

Birçok insanın komşularından nefret etmeye yetecek, fakat onları sevmeye kafi gelmeyecek kadar dinleri vardır.

Örümcek, ağına takılan sineğe sordu: "Seni kurtarması için yalvardığın tanrı, bana öğle yemeği yolladığı için şükrettiğim tanrı mı?"

Bir konu hakkındaki fikrini rahatlıkla tahmin ettiğiniz kişi, düşünmeyi çoktan bırakmış demektir.

Savaşan taraflardan sadece biri kabahatli olsaydı, savaşlar bu kadar uzun sürmezdi.

Bir uçakta bir bomba bulunması ihtimali milyonda birse, 2 bomba birden bulunması ihtimali trilyonda birdir. O zaman sizin için en güvenlisi, uçağa yanınızda hep bir bombayla binmektir.

Düşünüyorum da, düşüncelerin en güzeli, senin beni düşünüp düşünmediğini düşünürken, düşündüğünü düşünmek olsa gerek diye düşünüyorum.

İnsanlar, onlara ne söylediğinizi unutabilirler, onlara ne yaptığınızı da unutabilirler, ama onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.

Aptallarla tartışmayın. Görenler, aranızdaki farkı anlamayabilirler.

Asla bir domuzla güreş tutmayın. Her ikiniz de çamur içinde kalırsınız; ancak domuz bundan zevk alır.

Kaç yaşında olduğunu bilmeseydin, kaç yaşında olurdun?

Kimsenin seni anlamadığı gerçeği, "sanatçı" olduğun anlamına gelmez.

Sanat, ilham ile sanatçı arasındaki işbirliğidir ve sanatçı işe ne kadar az karışırsa, sonuç o kadar iyi olur.

Belki de insanların birbirlerinden kıskanmayacağı tek şey, mezar taşlarıdır; kimse bir diğerine "aaa ne de güzel mezarı varmış" demez.

Bir adamın büyüklüğünü ölçmek için, dostlarından değil, düşmanlarından gördüğü saygıya dikkat et.

Biri sizi bir kez aldatırsa, ayıp ondadır. İki kez aldatırsa, ayıp sizdedir.

Okulda, anladıkça başarmaya başlarsınız; hayatta ise, başardıkça anlamaya...

Yabancı diye bir şey yoktur; yalnızca henüz tanışmadığın dostlar vardır.

Hayat, birkaç milyar hücrenin bir süre siz olmak için geçici isteğidir.

Hayat, nefes aldığınız anların sayısıyla değil, nefesinizi kesen anların sayısıyla ölçülür.

Hiçbir şey birini "son dakika"dan daha üretken yapamaz.

Dünyada kusursuz iki insan vardır; biri ölmüş olandır, biri de henüz doğmamış olandır.

Karakter, kimsenin bize bakmadığını düşündüğümüzde olduğumuz şeydir.

Doğduğun yer şansını, öldüğün yer başarını gösterir.

Bir delil ile 40 âlimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.

Eğer bir problem çözülebiliyorsa, endişelenmeye gerek yoktur. Eğer çözülemiyorsa, endişelenmenin bir yararı yoktur.

Başkası senden iyisini yapıyorsa, bırak o yapsın. (eski bir zanaatkâr sözü)

Eğer ikinciysen, kaybedenlerin birincisi sensin demektir.

Bazı insanları her zaman kandırabilirsiniz veya bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız.

İnsanlar dünyada çabuk yükselenlere değer verirler, ama hiçbir şey toz ve tüy kadar çabuk yükselmez.

Uyanmak istemiyorsan, berbat bir hayatın vardır. İşin ilginç yanı, uyuyamıyorsan da berbat bir hayatın vardır.

Cümlelerine "ben" diye başlayıp, "sen" diye bitiren insanla sohbet edilmez. Ya suçlar, ya övünür, ya aşağılar.

Gökyüzünden söz etmeleri, yeryüzünü sömürmek içindir.

Bir yanlışı binlerce yıl savunmuş olmanız, o yanlışı doğru yapmaz.

Kimin suçlu olduğunu anlamak istiyorsan, kimin kazandığına bakmalısın.

Cinayeti çözmek, suçluyu bulmak için ya parayı ya da kadını takip edeceksin.

Her katil cinayet mahalline mutlaka geri gelir.

Tarihi kazananlar yazar.

Devrim evlatlarını yer.

Mezarlıklar, vazgeçilmez insanlarla doludur.

Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz!

İnsanlar, kıyafetleri ile ağırlanır; sohbetleri ile uğurlanır.

Her inanç, en az bir kere sınanır.

Anlaşılmaz olmaktansa, hatalı olmak iyidir.

İnancın zıddı, şüphe değil, katiyettir.

İzahı olmayanın, mizahı olur.

Gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden az önceki andır.

Camdan evin varsa komşunun camına taş atma.

Birisine "seni seviyorum" deme fırsatını asla kaçırma.

Her zaman ilk tepkini gizle.

Bayat olan her şey biraz tatsızdır.

Akıllı lider, cevabını duymak istemediği soruyu asla sormaz!

Bir işi kötü yaptığında kimse umursamıyorsa, senden umudu kesmişler demektir.

Poker, yaşamınızı kolayca kazanmanın en zor yoludur.

İnsanoğlu, bugün de para karşısında değer kaybetti...

Zararın neresinden dönersen dön, "dönek" derler.

İradem çok kuvvetlidir. Dokuz yaşıma kadar hiç sigara içmedim!

Sana seks ve seyahat içerikli bir şey öneriyorum: S.ktir git!

Biz dublaj sanatçıları olarak, kahrolası ücretlerimiz iyileştirilmediği sürece lanet olası filmleri seslendirmeyeceğiz.

Şans, samanlıkta iğne ararken, çiftçinin kızını bulmaktır.

On üç yaşıma kadar adımın "kapa çeneni" olduğunu zannediyordum.

Hayatta bir gayesi olmayan insan, porno filmlerde çalışan kostümcüye benzer. Her ikisi de epeyce boş zamana sahiptir. (Porno filmlerdeki kostümcüler gibiyim; olmasam da olur)

Güzel bir kızı öperken bir yandan da aracını güvenli bir şekilde sürebilen bir kişi, o öpücüğe hak ettiği önemi vermiyordur.

Takım çalışması esastır; düşmanınıza, ateş etmek için başka hedefler sunar.

Bazı insanlar anılarıyla, bazılarıysa analarıyla anılır.

Gazetedeki KAYIP İLANI: Siyah beyaz köpek, sol gözü kör, sağ kulağının yarısı yok, kuyruğu yok ve topallıyor. Bulanlar lütfen Şanslı'yı getirsin.

Bir kilisenin kapısındaki reklam: "Ölüm: Endişe verici değil mi?"

Tanrı olduğumu ne zaman mı farkettim? Dua ediyordum ve aniden kendimle konuştuğumu fark ettim!

Komünist: Hiçbir şeyi olmayıp bunu başkalarıyla paylaşmaya can atan kimse.

Bir kişi sırtınızı sıvazlıyorsa dikkat edin, belki bıçaklayacak yer arıyordur.

Gülmeye devam et, belki gerçekten gülmeye değer bir şey bulursun.

Bir üniversite profesörü, bir sınavında şu soruyu sormuş: "cehalet ile umursamazlık arasındaki fark nedir?" Şu cevabı yazan öğrenciye tam not vermiş: "bilmiyorum, umurumda da değil"

Sitelerde Paylaş

Anonim Sözler:

Kadınların peşinden koşma, paran biter... Paranın peşinden koş, kadınlar hiç bitmez!

Hayatta kızlardan daha önemli şeyler vardır: Kadınlar!

Kadınlar unuturlar, ama neyi unuttuklarını asla unutmazlar.

Kadınlar maymun gibidir; bir dala sıkıca tutunmadan diğer dalı bırakmazlar.

Kadın gölge gibidir, kendisini takip edenden kaçar, önünden gidenin arkasından koşar.

Kadınlar soğan gibidir, ikisinin de dışına bakıp aldanılır, zamanı geldiğinde göz yaşartır, kokusu sonra çıkar.

Kadınlar takvim gibidir, her gün yeni bir numara ile karşınıza çıkarlar.

Kadınlar kitabın ilk 50 sayfası gibidir: sıkıcı ama önemli.

Erkek yaşını saklamaya, kadın ise saklamamaya başladığı zaman, yaşlanmıştır.

Kadınların âşık olma sebebi: farklısın diğerlerinden... Ayrılma sebebi: niye herkes gibi değilsin?

Bir erkeğin kadından en çok korktuğu yer, trafik olmalı...

Doğada bulunan en sert element, sevmekten vazgeçmiş bir kadının yüreğidir.

Kadınlar para için aşklarını terkederken, erkekler de genelde aşkları için parayı terkederler.

Her kadın hayatının bir bölümünü Budist olarak yaşar, çünkü mutlaka bir öküze tapmışlığı vardır.

Bir erkeği gerçekten tanımak için, onun bir kadına, patlak bir lastiğe ve bir çocuğa nasıl davrandığını gözlemleyin.

Erkekler "Tabii ki bunu sevdim, sevgilim, güzel görünüyorsun" dediklerinde, aslında kastettikleri "Sen kendine ne yaptın böyle ya?"dır.

İlgisizlik: Bir kadının bir erkeğe karşı duygusudur ki bu, erkek tarafından "elde edilmesi zor" olarak tanımlanır.

Her akıllı kadın, bir erkeğin kalbine giden en iyi yolun egosundan geçtiğini size söyleyecektir.

Erkeklerin gerçek armağanlarıyla suçluluk duygusuyla verdikleri armağanlar arasındaki farkı nasıl anlarsınız? Suçluluk duygusuyla verdikleri armağanlar daha güzeldir.

Hiçbir hatası olmadığını düşünen adamın en azından bir hatası vardır.

Bir erkeğin hayatında kadını anlamadığı iki dönem vardır: Evlilik öncesi ve evlilik sonrası.

Hiç hata yapmamakla övünen bir erkek, çoğunlukla, hata yapmış bir kadınla evlidir.

Karısından sakladığı sırrı olmayan erkeğin ya sırrı yoktur ya da karısı.

Köpekler neden erkeklerden daha iyidir? Köpekler, "hayır"ın ne demek olduğunu anlarlar.

Bir erkek bir kadına güzel olduğunu söylerse, kadın onun diğer yalanlarının çoğunu göz ardı edecektir.

Bazı erkekler kadınları anlamaya çalışır. Bazı erkeklerse daha basit şeylere kafa yorar; parçacık fiziği gibi...

Kadınlar, kendileri için ne yaptığınıza değil, nelerden vazgeçtiğinize bakarlar.

Sitelerde Paylaş

Kesin olan bir şey varsa, o da hiçbir şeyin kesin olmadığıdır; o yüzden, hiçbir şeyin kesin olmadığı da kesin değildir. (Samuel Butler)

İyi işler yapmakla fazlasıyla meşgul olan, iyi olmaya vakit bulamaz. (Rabindranath Tagore)

Kurgu ile gerçeklik arasındaki fark mı? Kurgunun akla yatkın olması gerekir. (Tom Clancy)

Gerçek, kurgudan daha acayiptir, çünkü kurgu olabilirlikleri gözetmek durumundadır; gerçeğin böyle bir mecburiyeti yoktur. (Mark Twain)

Güzel olmak kolay, güzel görünmek zordur. (Frank O'Hara)

Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz. (Hubert Reeves)

Eğer bir şey almak zorunda kalmazsam, hayatımın sonuna kadar yetecek param var. (Jackie Mason)

Yalnızlıktan korkuyorsan hiç evlenme. (Anton Çehov)

Erkek, karısının söylemediği her sözcüğü anladığı andan itibaren gerçekten evlidir. (Alfred Hitchcock)

Öncelikle cehennemi hak ettiğine ikna olmayan hiç kimse, cennete giremez. (John W. Everett)

Çocukların oynadıkları oyunlara, oyun demek zordur. Çocuklar hiçbir zaman, oyun oynarkenki kadar ciddi değildirler. (Michel de Montaigne)

Hayal ne kadar güçlüyse, sonuçlar o kadar az hayalîdir. (Robert Moss)

Doğaya egemen olabilmek için ona boyun eğmek gerekir. (Francis Bacon)

Genel düşünceler, genellikle yanlıştır. (Lady Mary Wortley Montagu)

Konuşma yetisi verildi insana, düşüncelerini gizlesin diye. (Charles-Maurice de Talleyrand)

Dertten kaçmak için başına her tür derdi alırdı. (Willa Cather)

Onları yenemiyorsanız, yenilmelerini sağlayın. (George Carlin)

Eğitimimi sekteye uğratan tek şey, okul oldu. (Winston Churchill)

Bir kitabı eleştirmeden önce asla okumam. Önceden okumak, insanı önyargılı kılıyor. (Sydney Smith)

Uyumaktan ve dinlenmekten başka hiç egzersiz yapmadım, yapmaya da niyetim yok. (Mark Twain)

Basın özgürlüğüne bir diyeceğim yok. Benim katlanamadığım, gazeteler... (Tom Stoppard)

İnsan mutlu olmadan önce gülmeli, yoksa hiç gülemeden ölebilir. (Jean de la Bruyere)

Gerçekliği pek az insan hayal edebilir. (Goethe)

Geleceği öngörmenin en iyi yolu, onu icat etmektir. (Alan Kay)

Zamanımızın sorunu şu ki, gelecek, artık eskisi gibi değil. (Paul Valery)

Hiçbir şey, gerçek olabilecek kadar muhteşem değildir. (Michael Faraday)

Bir sanat yapıtı, zamanının ilerisinde görünüyorsa, zaman onun gerisinde kalmış demektir. (Jean Cocteau)

Kendilerine ressam diyenlerin çoğu aslında, resim satıcısı... Resim satıcısından tek farkları, resimleri de kendilerinin yapmaları. (Samuel Butler)

Tiyatroda seyirci şaşırtılmak ister; ama beklediği şeyler tarafından. (Tristan Bernard)

İnsanlar tanrıya inanmaktan vazgeçtikleri zaman, bu, artık hiçbir şeye inanmadıkları anlamına gelmez, her şeye inandıkları anlamına gelir. (Umberto Eco)

Hiçbir şeye inanmıyordu; onu ateist olmaktan alıkoyan ise, yalnızca kuşkuculuğuydu. (Jean-Paul Sartre)

Endişeden tamamen yoksun bazı anlar yaşarız. Bu kısa süreli molalara "panik" denir. (Cullen Hightowere)

Bütün kahramanlar ölümsüzdür; tabii ölünceye kadar... (W. H. Auden)

Perilere, var olsalar bile inanmıyorum. (Brendan Behan)

Ben o kadar karamsarım ki, karamsarların içtenliğinden bile kuşkulanırım. (Edmond Rostand)

İnsan ne zamanki hayata anlam katmaya çalışır, hayat o zaman anlamsızlaşır. (Aldous Huxley)

Herkes her miktarda işi yapabilir; yeter ki o iş, o anda zaten yapmak zorunda olduğu iş olmasın. (Robert Benchley)

Hiçbir şey umut etmemiş bir insan, umutsuzluk nedir bilmez. (George Bernard Shaw)

Korku işe yarar, korkaklık ise hiçbir işe yaramaz. (Mohandas Karamçand Gandhi)

Yeterince cesaret edebilseler, çok kişi korkak olur. (Thomas Fuller)

Öylesine ciddi şeyler vardır ki, onlara gülmeseniz olmaz. (Niels Bohr)

Kediler konuşmayı biliyor olsalardı, konuşmazlardı. (Nan Porter)

Özgürlük bile, sahip olmak için sınırlandırılmalıdır. (Edmund Burke)

Eğer hiç ilerleme olmasın istiyorsanız, daha çok devrimle karşılaşırsınız. (Victor Hugo)

Beğenilerim son derece basittir. Her zaman en iyisiyle yetinirim! (Oscar Wilde)

Bu dünyada hiçbir yanlış olmasaydı, yapabileceğimiz hiçbir şey kalmazdı. (George Bernard Shaw)

Masumiyet, hiçbir şeyden utanmaz. (Jean-Jacques Rousseau)

Çok para sahibi olacak kadar akıllı olmak için, bunu isteyecek kadar aptal olmak gerekir. (G. K. Chesterton)

Yeni edinilen özgürlüğün yol açtığı kötülükleri yok etmenin bir tek yolu vardır, o da özgürlük... (Lord Macaulay)

Kötü şeyler, başımıza gelebilecek en kötü şey değildir. Hiçbir şey, başımıza gelebilecek en kötü şey değildir. (Richard Bach)

İnsan numaracı bir hayvandır; kendisine en çok benzediği zamanlar, rol yaptığı zamanlardır. (William Hazlitt)

Çoğu şeyin önemsizliğini gereğinden fazla abartmak neredeyse imkansızdır. (John Logue)

Daima gelirinin dahilinde yaşa. Bunun için borç alman gerekse bile. (Josh Billings)

Nihilizmin hiçbir dayanağı yoktur. Hiçlik diye bir şey yoktur, tıpkı sıfırın olmadığı gibi... Her şey, bir şeydir... Hiçbir şey, hiçbir şey değildir. (Victor Hugo)

Hiçbir problem bilmiyorum ki ne kadar karmaşık olursa olsun, doğru açıdan bakıldığında daha da karmaşıklaşmasın. (Poul Anderson)

Bir göze alınamayacak risk vardır; bir de göze alınmaması göze alınamayacak risk. (Peter Drucker)

Çok basit fikirler, yalnızca çok karmaşık zihinlerin erişimindedir. (Remy de Gourmont)

Sanatın amacı, yanıtlar tarafından gizlenen soruları açık etmektir. (James Baldwin)

Sanat, evden çıkmadan evden kaçmanın tek yoludur. (Twyla Tharp)

Kurmaca gibi görünen parçalar hariç, yazdığım hiçbir şey gerçeklere dayanmaz. (Clive James)

Onun sorunu, sohbet yeteneğinden yoksun olup, konuşma yeteneğinden yoksun olmaması. (George Bernard Shaw)

Başkaları da konuşunca, sohbet imkânsız hale geliyor. (James McNeill Whistler)

Her şeyden şüphe eden bir şüphe, şüphe olamazdı. (Ludwig Wittgenstein)

Bir sır olduğu belli, her yerde fısıldanıyor. (William Congreve)

Herkese bunun bir sır olduğunu söylemeyi unutma! (Gerald Lieberman)

Her şeyin ne kadar tehlikeli olduğu düşünüldüğünde, hiçbir şey o kadar korkutucu değil. (Gertrude Stein)

Yalan söylemekten çekinmem, ama yanlış söylemekten nefret ederim. (Samuel Butler)

Basit, asla basitleştirilmiş olan değildir. (Gaston Bachelard)

Hiçbir şey yapılmaya değmez; dünyanın "yapılamaz" dediklerinden başka... (Oscar Wilde)

İnsanlara asla tavsiye vermemelerini öğütlerim. (P. G. Wodehouse)

İşsizliğin en kötü tarafı, sabah uyandığınız anda işe başlamış olmanızdır. (Slappy White)

İnsanın işi başından aşkın değilse, aylaklığın tadını tam olarak çıkarması olanaksızdır. (Jerome K. Jerome)

Paris'teki en güzel manzara Eiffel Kulesi'ndekidir, çünkü kuleyi görmeyen tek yer orasıdır. (William Morris)

Hiç kimse tatile, tatilden henüz dönmüş insan kadar ihtiyaç duymaz. (Elbert Hubbard)

Bir içki alamadığım zamanlar haricinde, alkol sorunum yok. (Tom Waits)

Eğer uykusuzluk sorununuz varsa, kâbus nedir bilirsiniz. (Yogi Berra)

Adamın uykusuzluğu o kadar kötüydü ki, mesai saatlerinde bile uyuyamıyordu! (Arthur Baer)

Sigarayı bırakmak, bugüne kadar yaptığım en kolay iştir. O kadar çok yaptım ki, ustası oldum. (Mark Twain)

Bir İngiliz, tek başına bile olsa, düzenli bir kuyruk oluşturur. (İngiliz, ortalıkta kimse olmasa bile, tek başına sıraya girer) (George Mikes)

Sarhoş rolü yaptığımda ayık olmam gerekiyordu, çünkü sarhoşken, bir sarhoşu nasıl canlandıracağımı bilemiyordum. (aktör Richard Burton)

Başka insanların cenazelerine gitmezseniz, onlar da sizinkine gelmez. (Clarence Day)

Bu kadar uzun yaşayacağımı bilseydim, kendime daha iyi bakardım. (100 yaşında ölen caz bestecisi Eubie Blake)

Bir paradoksla karşılaşmış olmamız ne harika. Artık gelişme kaydetmek için ümidimiz var. (Niels Bohr)

Sitelerde Paylaş

Meşhur Sözler - 1

(Gnothi seauton) Kendini bil! (Sokrates'e atfedilir ve Delphi'deki Apollo tapınağında yazılı üç yazı içinde en eskisidir)

(Cogito, ergo sum) Düşünüyorum, öyleyse varım. (Rene Descartes)

(E pur, si muove) Ama dünya yine de dönüyor! (Galileo Galilei)

(Eureka, eureka!) Buldum, buldum! (Arşimet)

(Nihil est sine ratione) Hiçbir şey nedensiz değildir. Her şeyin bir nedeni vardır. Hiçbir şey nedensiz gerçekleşmez. (Gottfried Leibniz)

(Homo homini lupus) İnsan insanın kurdudur. (Titus Maccius Plautus) (Thomas Hobbes'a da atfedilir)

(Veni, Vidi, Vici) Geldim, Gördüm, Yendim. (Roma İmparatoru Julius Caesar)

(Et tu, Brute?) Sen de mi Brütüs? (Julius Caesar'a atfedilen söz)

(Laissez faire laissez passer) Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler. (Ekonomik liberalizmi sembolize eden slogan) (Fransız fizyokrat Vincent de Gournay'a atfedilir)

(Dulce bellum inexpertis) Savaş, onu tecrübe etmemişlere tatlı gelir. (Desiderius Erasmus)

(Si vis pacem para bellum) Barış istiyorsan savaşa hazır ol. (Publius Flavius Vegetius Renatus)

Sonsuz olan yalnızca iki şey vardır: biri evren, öteki insanoğlunun aptallığı. Aslında birincisinden o kadar da emin değilim. (Albert Einstein)

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, bir önyargıyı parçalamak, atomu parçalamaktan daha zor. (Albert Einstein)

Hiçbir sorun, o sorunu yaratan bilinç düzeyiyle çözülemez. (Karşı karşıya kaldığınız aşılması güç problemleri, mevcut düşünce yapınızla çözemezsiniz. Çünkü bu problemler, mevcut düşünce yapınızın ürünüdürler) (Albert Einstein)

Bir erkek, güzel bir kızla bir saat otursa bir dakika gibi gelir. Ama sıcak bir sobanın üstünde bir dakika oturtun, bir saatten fazla oturmuş gibi gelir. Görelilik budur işte. (Albert Einstein)

Ben geleceği hiç düşünmem, nasıl olsa gelecektir. (Geleceği hiç düşünmem. Yakında gelir nasılsa) (Albert Einstein)

Aşka düştün diye, yerçekimini suçlayamazsın. (Albert Einstein)

Dünyada anlaşılması en zor şey gelir vergisidir. (Albert Einstein)

Babaannene açıklayamadığın bir şeyi hakkıyla anlamış sayılmazsın. (Albert Einstein)

Hiç hata yapmamış bir insan, yeni hiçbir şey denememiş demektir. (Albert Einstein)

Milliyetçilik, bir çocukluk hastalığıdır. İnsanlığın kızamığıdır. (Albert Einstein)

Belki de bu dünya, başka bir gezegenin cehennemidir. (Aldous Huxley)

İnsanlık tarihinin en büyük trajedilerinden biri, ahlâkın din tarafından gasp edilmesidir. (Arthur C. Clarke)

Din, insanlık onuruna bir hakarettir. Din olsa da olmasa da, iyi insanlar iyi şeyler, kötü insanlar kötü şeyler yapacaktır. Ama iyi insanların kötü şeyler yapması için din gerekir.(ABD'li fizikçi Steven Weinberg)

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir. (Carl Sagan)

Sıfırdan başlayıp bir elmalı turta yapmak istiyorsanız, ilk iş olarak evreni yaratmanız gerekir. (Carl Sagan)

Kanıt gösterilmeden yapılmış bir iddiayı çürütmek için kanıta ihtiyaç yoktur. (Christopher Hitchens)

Bilimin dini içeriği, dinin bilimsel içeriğinden fazladır. (Henry David Thoreau)

Hayat, cinsel ilişkiyle bulaşan ölümcül bir hastalıktır; ölüm oranı yüzde yüzdür. (Lewis Grizzard)

Uzun vadede hepimiz ölüyüz. (ekonomist John Maynard Keynes)

Neden hiçbir şey yerine, bir şeyler var? (Gottfried Leibniz'in meşhur sorusu)

Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. (Miguel de Cervantes)

İnsan, asılmış bir adamın evinde sicimden söz etmemeli. (Miguel de Cervantes)

Hep denedin, hep yenildin. Olsun, tekrar dene, tekrar yenil. Daha iyi yenil... (Samuel Beckett)

Hiçbir saat, mide kadar düzgün çalışmaz. (François Rabelais)

Doğa, boşluktan nefret eder. (François Rabelais)

Çocukken her akşam yatmadan önce tanrıya bana bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce tanrıya günahlarımı bağışlaması için dua etmeye başladım. (Chicago'lu mafya babası Al Capone)

Avrupalılar (beyaz adamlar) geldiklerinde, onların ellerinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize, gözlerimizi kapayarak dua etmesini öğrettiler. Gözlerimizi açtığımızda baktık ki, bizim elimizde İncil, onların elinde topraklarımız vardı. (bağımsız Kenya'nın ilk devlet başkanı Jomo Kenyatta)

Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam, paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak. (Kızılderili lider Şef Seattle) (1853)

Savaşta amaç, vatanın için ölmek değil, karşı cephedeki piç kurusunun kendi vatanı için ölmesini sağlamaktır. (General George S. Patton)

Rüzgar nasıl mumları söndürür ama yangını körüklerse, ayrılık da küçük tutkuları söndürür ama büyük tutkuları körükler. (La Rochefoucauld)

Tutkularımıza karşı koyabiliyorsak, bu, irademizin gücünden çok, o tutkularımızın zayıflığındandır. (La Rochefoucauld)

Güçten yoksun adalet düşkündür; adaletten yoksun güç ise zorba. (Blaise Pascal)

Kleopatra'nın burnu daha küçük olsa, tüm dünya tarihi daha farklı olabilirdi. (Blaise Pascal)

... İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı... (Orhan Veli)

Bir de rakı şişesinde balık olsam... (Orhan Veli)

Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler! (Marie Antoinette'ye atfedilen söz)

Ey hürriyet, senin adına ne cinayetler işleniyor! (Madame Roland)

Devlet mi? O, benim! (14. Louis)

Beni isterseniz dövün, ama bırakın istediğim kadar güleyim. (Moliere)

Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır. (Ahmağın bilgilisi, cahilinden daha ahmaktır) (Moliere)

Fikirlerinize katılmıyorum ama o fikirleri özgürce ifade edebilmeniz için canımı bile veririm. (Voltaire'e atfedilir)

Çalışmak, şu üç kötülüğü insandan uzak tutar: can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar ve yoksulluk. (Voltaire)

En iyi, iyinin düşmanıdır. (Voltaire)

(Ruhbilim hakkında) İnsanlar her zaman delirecekler; onları tedavi edebileceklerini sananlar ise zırdelidir. (Voltaire)

Kutsal Roma İmparatorluğu, ne kutsaldı, ne Romalıydı, ne de imparatorluktu. (Voltaire)

Şans, cesuru sever. (Vergilius)

Hayat çok zalim bir öğretmendir. Önce sınav yapar, sonra dersi verir. (Andre Gide)

Ey arzular! Hiç mi yorulmazsınız? (Andre Gide)

Sitelerde Paylaş

Meşhur Sözler - 2

İnsan, politik bir hayvandır. (Aristoteles)

Bütün insanlar, doğaları gereği, bilmek isterler. (Aristoteles)

Dost, kişinin ikinci benliğidir. Dostlar! Dost yoktur! (Aristoteles)

Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir. (Sokrates)

Ben bilmediğimi bildiğim için diğer insanlardan akıllıyım. (Sokrates)

Ne pahasına olursa olsun, evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz. (Sokrates)

Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez. (Sokrates)

İnsan yaşamak için yemeli, yemek için yaşamamalı. (Sokrates)

Geometri bilmeyen kapımdan içeri adımını atmasın! (Platon)

Karanlıktan korkan bir çocuğu kolaylıkla affedebiliriz. Hayattaki gerçek trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır. (Platon)

Küçük şeylere fazla önem verenler, ellerinden büyük iş gelmeyenlerdir. (Platon)

Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar çirkindir. (Platon)

Bir insanın akıllı olmasına bir şey dediğimiz yok. Yeter ki, aklını başkalarına kabul ettirmeye çalışmasın. (Platon)

Sadece ölüler savaşların sonunu görmüştür. (Platon)

Bir toplumda suç varsa, orada adalet yoktur. (Platon)

Gölge etme, başka ihsan istemem. (Sinoplu Diyojen'in, Büyük İskender'e söylediği rivayet edilir)

İhtiyaç, keşfin anasıdır. (Friedrich Engels)

Bu devrimde proletaryanın zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi yok. Oysa kazanacağı koskoca bir dünya var. Dünyanın tüm işçileri, birleşin! (Karl Marx - Friedrich Engels)

Din, bunalmış mahlûkun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din, halkın afyonudur. (Karl Marx)

Bugüne değin filozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamakla yetindiler. Oysa asıl sorun, dünyayı değiştirmektir. (Karl Marx)

Tarihte ne olmuşsa, başka türlü olamadığından öyle olmuştur. (Karl Marx)

Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser. (Karl Marx)

Bugüne dek var olan tüm toplumların tarihi, sınıf savaşımlarının tarihidir. (Karl Marx)

İnsanın özü, tek tek bireylerde var olan bir soyutlama değildir. İnsanın özü, gerçekte, toplumsal ilişkilerin toplamıdır. (Karl Marx)

İnsanın varlığını belirleyen, bilinci değildir. Tam tersine, insanın bilincini belirleyen, toplumsal varlığıdır. (Karl Marx)

Herkesten yeteneğine göre, herkese yeteneği kadar... (Karl Marx)

Tanrı öldü. (Tanrı öldü; ama insanların yaradılışı öyle ki, tanrının gölgesinin görüleceği mağaralar belki daha binlerce yıl var olacak) (Friedrich Nietzsche)

Seni öldürmeyen her şey, güçlendirir. (Friedrich Nietzsche)

Umut, işkenceyi uzatır. (Ümit, gerçekte kötülüklerin en beteridir çünkü insanın çektiği azabı uzatır) (Friedrich Nietzsche)

Ben size üstün insanı öğretiyorum. İnsan, aşılması gereken bir şeydir. (Friedrich Nietzsche)

İnsan hayvanların en acımasızıdır. İnsan bu dünyada kendini en iyi, facialarda(trajedilerde), boğa güreşlerinde ve çarmıha germelerde hissetmiştir ve kendisi için cehennemi icat ettiğinde, sıkı durun, bu aslında en iyi cennetiydi. (Friedrich Nietzsche)

Yükseldikçe, uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. (Friedrich Nietzsche)

Bir kadınla yemeğe mi çıkıyorsun? Kırbacını yanına almayı unutma. (Friedrich Nietzsche)

Kadın, tanrının ikinci hatasıydı. (Friedrich Nietzsche)

Cehennem, başkalarıdır. (Jean-Paul Sartre)

Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. (Jean-Paul Sartre)

Her seçiş, bir vazgeçiştir. (Jean-Paul Sartre)

Cellâtlarına saygı duyan kurbanlardan nefret ederim. (Jean-Paul Sartre)

Dehanın %1'i ilham, %99'u terdir. (Thomas Edison)

Başarısız olmadım. Sadece, işe yaramayan 10.000 yol keşfettim. (Thomas Edison)

Her şeyin sonunda, düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın suskunluğunu hatırlayacağız. (Martin Luther King)

Bir yerdeki haksızlık, adalet için her yerde tehlikedir. (Martin Luther King)

Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, fakat bu arada çok basit bir sanatı unuttuk: İnsan gibi yaşamayı. (Martin Luther King)

İnsanoğlu özgür doğdu ve her yerde zincire vuruldu. (Jean-Jacques Rousseau)

Eğer insanlar tanrı olsaydı, kendilerini demokratik olarak yönetebilirlerdi. İnsanlar tanrı olmadıklarına göre, mükemmel bir devlet, insanlara göre değildir. (Jean-Jacques Rousseau)

Beni mahveden şey, bana yalan söylemiş olman değil, sana bir daha inanmayacak olmamdır. (Victor Hugo)

Müzik, söylenemeyen ama hakkında sessiz kalmanın da imkânsız olduğu şeyleri ifade eder. (Victor Hugo)

Her büyük servetin arkasında bir suç saklıdır. (Honore de Balzac)

Ayakkabılarım olmadığı için üzülürdüm. Ta ki, sokakta ayakları olmayan adamı görene kadar. (Honore de Balzac)

Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir. (Honore de Balzac)

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın uşağı olmak şarttır. (Honore de Balzac)

Tüm gerçekler üç aşamadan geçer. Önce alaya alınırlar, sonra kendilerine şiddetle karşı çıkılır ve son olarak ise doğruluklarının çok açık olduğu ilan edilir. (Arthur Schopenhauer)

Evlenmek, haklarınızı yarıya indirmek, görevlerinizi ikiye katlamak demektir. (Arthur Schopenhauer)

Bazen puro, sadece purodur. (Sigmund Freud)

Ne garip değil mi? Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirdiğinizde, ilk vazgeçeceği kişi siz oluyorsunuz. (Sigmund Freud)

Bir insan bir yere bakıyorsa, orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır. (Sigmund Freud)

Hafif acılar konuşabilir ama derin acılar dilsizdir. (Seneca)

İnsan hangi limana yelken açtığını bilmiyorsa, hiçbir rüzgâr işe yaramaz. (Seneca)

Hayat bir oyuna benzer; önemli olan, ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar iyi oynandığıdır. (Seneca)

Din, sıradan insanlar için gerçek; aydınlar için yalan; iktidarlar içinse kullanışlıdır. (Seneca)

Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir. (Mustafa Kemal Atatürk)

Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benim, Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerine, aklın ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarım olurlar. (Mustafa Kemal Atatürk)

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır. Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için kafidir. (Mustafa Kemal Atatürk)

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, önce haysiyetlerini, sonra özgürlüklerini ve sonra da bağımsızlıklarını kaybetmeye mahkûmdurlar. (Mustafa Kemal Atatürk)

Sitelerde Paylaş

Meşhur Sözler - 3

Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyor, ama hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar. (Oscar Wilde)

Sığ olanların tek sığınağı, ciddiliktir. (Ciddiyet, sığlığın tek sığınağıdır) (Oscar Wilde)

Şanssızlığa katlanabiliriz çünkü dışarıdan gelir ve tümüyle rastlantısaldır. Oysa hayatta bizi asıl yaralayan, yaptığımız hatalara hayıflanmaktır. (Oscar Wilde)

Kadınlar sevilmek için yaratılmışlardır, anlaşılmak için değil... (Oscar Wilde)

Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir. (Oscar Wilde)

Dünyada iki tane trajedi mevcuttur: Biri, insanın istediğini elde edememesi; öbürü de, elde etmesi... (Oscar Wilde)

Her şeye karşın herkes öldürür sevdiğini. Kimi bunu sert bakışıyla yapar, kime de yüze gülen bir sözcükle. Korkak kişi bunu bir öpücükle, cesur adam bir kılıçla. (Oscar Wilde)

Akıp giden bir bataklığın içindeyiz hepimiz ama yıldızlara bakıyor bazılarımız. (Oscar Wilde)

Yaşlılar her şeye inanırlar; orta yaşlılar her şeyden şüphe ederler; gençler ise her şeyi bilirler. (Oscar Wilde)

Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde "beni anlamıyorlar" diye üzülmek niye? (Oscar Wilde)

Bir dindarın bir şüpheciye göre daha mutlu olmasının, sarhoş bir kişinin ayık bir kişiye göre daha mutlu olmasından farkı yoktur. (George Bernard Shaw)

Akıllı bir insan, aklını kullanır. Daha akıllı insan, başkalarının da aklını kullanır. (George Bernard Shaw)

Yaşlandığımız için vazgeçmeyiz oyun oynamaktan; oyun oynamaktan vazgeçtiğimiz için yaşlanırız. (George Bernard Shaw)

Attığınız tokada karşılık vermeyen kişiden sakının: O, hem sizi bağışlamaz hem de kendinizi bağışlamanıza olanak bırakmaz. (George Bernard Shaw)

Dans, yatay bir arzunun müzikle meşrulaştırılmış dikey ifadesidir. (George Bernard Shaw)

Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa, bilin ki, o yol sizi bir yere ulaştırmaz. Yanlışlık fare deliğinden geçer, doğruluk kapılardan sığmaz. (George Bernard Shaw)

Keyifler değildir, yaşamı değerli yapan... Yaşamdır, keyif almayı değerli kılan. (George Bernard Shaw)

İnsanlar başaklara benzerler; içleri boşken başları havadadır, içleri doldukça eğilirler. (Michel de Montaigne)

Aslında insanlar seni hayal kırıklığına uğratmıyor, sadece sen yanlış insanların üzerine hayal kuruyorsun. (Michel de Montaigne)

Ölümün bizi nerde beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim. (Michel de Montaigne)

Acıkmayagörsünler, kralı da, dilencisi de aynı iştahla yer. (Michel de Montaigne)

Başkasının bilgisiyle bilgili olabiliriz ama başkasının bilgeliğiyle bilge olamayız. (Michel de Montaigne)

Her zaman aklımızın peşinden gidelim, insanların takdiri de canı isterse arkamızdan gelsin. (Michel de Montaigne)

Evlilik, kafese benzer. Dışarıdaki kuşların içeri girmeye çabaladığını görürsünüz, içeridekilerin de dışarı çıkmaya çabaladığını... (Michel de Montaigne)

Dünyanın en yüce tahtında bile, kıçımızın üstünde otururuz. (Michel de Montaigne)

Ah, keşke Paris'in sebze pazarında kullanılan sözcüklerle konuşabilsem... (Michel de Montaigne)

Malını kaybeden biri bir şeyini kaybetmiştir; onurunu kaybeden biri birçok şeyini kaybetmiştir; cesaretini kaybeden biri her şeyini kaybetmiştir. (Goethe)

Seni seviyorsam, bundan sana ne? (Goethe)

Düşünmek kolaydır, yapmak zordur. Dünyada en güç olan şey de, düşünüleni yapmaktır. (Goethe)

Akılsızlar, hırsızların en zararlılarıdır; zamanınızı ve neşenizi çalarlar. (Goethe)

Samimi olmayı vaat edebilirim; tarafsız olmayı asla. (Goethe)

Bu, son değil... Bu, sonun başlangıcı bile değil... Bu sadece, başlangıcın sonu. (Winston Churchill) (2. Dünya Savaşı'nın ardından Yalta Konferansı'nda)

Gerçek daha ayakkabılarını giyemeden, Yalan dünyanın yarısını dolaşır. (Winston Churchill)

Uçurtmalar rüzgâr gücü ile değil, rüzgâra karşı koydukları için yükselirler. (Winston Churchill)

Geçmiş ile bugün arasında bir kavga başlatırsak, sonunda bir de bakarız ki geleceği yitirmişiz. (Winston Churchill)

Karamsar, her fırsatta güçlüğü görür; iyimser ise her güçlükte fırsatı. (Winston Churchill)

Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesele bu! (William Shakespeare)

Aslında hiçbir şey iyi veya kötü değildir. Her şey, bizim onlar hakkında ne düşündüğümüze bağlıdır. (William Shakespeare)

Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup, adına aşk diyorsunuz. (William Shakespeare)

Bazıları büyük doğar, bazıları büyüklüğü kazanır, bazılarına da büyüklük yakıştırılır. (William Shakespeare)

Düşmanlarınızı sevin, çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir. (Benjamin Franklin)

Para her şeyi yapar diyen adam, para için her şeyi yapan adamdır. (Benjamin Franklin)

Üç kişi birlikte bir sırrı tutabilir. Tabii ikisi ölüyse... (Benjamin Franklin)

Vakit nakittir. (Benjamin Franklin)

Komşunu sev, ama bahçenin çitini kaldırma. (Benjamin Franklin)

Göze göz (yasası), tüm dünyayı kör eder. (Mohandas Karamçand Gandhi)

Köle, artık köle olmamaya karar verdiği anda zincirleri kırılır. Kendini özgür kılar ve başkalarına da özgürlüğün yolunu gösterir. Özgürlük ve kölelik, kafalardadır. (Mohandas Karamçand Gandhi)

Mutluluk, düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeyin uyum içinde olduğu zamandır. (Mohandas Karamçand Gandhi)

Gerçek bilgi, insanın cehaletinin sınırını bilmesidir. (Konfüçyüs)

İntikam için yola çıkmadan iki mezar kaz. (İntikam peşine düşüyorsan, çifte mezar kaz) (Konfüçyüs-Çin Atasözü)

Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi, başkalarına yapma. (Konfüçyüs'e atfedilir)

Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret. (Konfüçyüs)

Arkamda yürüme, yol göstermeyebilirim. Önümde yürüme, arkandan gelmeyebilirim. Yanımda yürü ve dostum ol. (Albert Camus)

Ahlâk ve yükümlülükler hakkında ne biliyorsam, futbola borçluyum. (Albert Camus)

Dünya aydınlık olsaydı, sanat var olmazdı. (Albert Camus)

Sitelerde Paylaş

Meşhur Sözler - 4

Para, para, para! (Napolyon'un, "Bir savaşı kazanmak için ne gerekir?" sorusuna verdiği cevap)

Herkes kendisinde olmayan şey için savaşır. (Napolyon kendisine "Sen para için savaşıyorsun, biz ise şerefimiz için savaşıyoruz" diyen İspanya Kralı'na söylemiştir)

Din, yoksulların zenginleri öldürmelerine engel olur. (Napoleon Bonaparte)

Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmemiştir. (Napoleon Bonaparte)

Tarih, herkesin üzerinde uzlaştığı(hemfikir olduğu) yalanlar(masallar) bütünüdür. (Napoleon Bonaparte)

İmkânsız, ancak ahmakların sözlüğünde yer alan bir kelimedir. (Napoleon Bonaparte)

İnsanları birleştiren yalnızca 2 güç vardır: Korku ve ilgi. (Napoleon Bonaparte)

Aynı nehirde iki defa yıkanılmaz. (Hiçbir şey aynı kalmaz, değişir) (Herakleitos)

Bana bir kaldıraç verin, dünyayı yerinden oynatayım. (Arşimet)

Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne dair... Şimdi yeni bir gün, şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım. (Mevlana)

Nice insanlar gördüm, üstlerinde elbise yok; nice elbiseler gördüm, içlerinde insan yok. (Mevlana)

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Sen ne kadar bilirsen bil, anlatabileceklerin, karşındakinin anlayabileceği kadardır. (Mevlana)

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol, şefkat ve merhamette güneş gibi ol, başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol, hoşgörülükte deniz gibi ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. (Mevlana)

Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol. (Mevlana)

Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil. (Fuzuli)

Selam verdim, rüşvet değildir deyü almadılar. (Fuzuli)

Başkalarının kusurlarını tartarken, parmağıyla terazinin kefelerini bastırmayan insan pek enderdir. (Buda)

Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez. (Lev Tolstoy)

Yasalar ne kadar çoksa, devlet o kadar çürümüş demektir. (Gaius Cornelius Tacitus)

Akıllı insan, bütün yumurtalarını bir tek sepete koymaz. (Miguel de Cervantes)

Aşkın gözü kördür. (Titus Maccius Plautus)

Çirkin kadın yoktur, az votka vardır. (Rus Atasözü)

Ülkenizin sizin için ne yapabileceğini değil; sizin ülkeniz için neler yapabileceğinizi sorgulayın. (John F. Kennedy)

Tarihten aldığımız ders, insanların tarihten ders almadığıdır. (Tecrübe ve tarihin bize öğrettiği şey, insanlar ve yönetimlerin tarihi incelemekten hiçbir şey öğrenmedikleri ya da hiçbir zaman tarihten türetilen ilkelere göre davranmadıklarıdır) (Georg Wilhelm Friedrich Hegel)

Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur. (İsmet İnönü)

Yapılırken heyecan duyulmayan işler başarılamaz. (Ralph Waldo Emerson)

Büyük insanların idealleri, sıradan insanlarınsa hevesleri vardır. (Washington Irving)

Yapabilirler, çünkü yapabileceklerini düşünüyorlar. (Vergilius)

Barışı koruyan hep bizim silahlarımız; tehdit eden ise başkalarınınkidir. (Gündüz Vassaf) ("Cehenneme Övgü" adlı eserinde)

Havaya fırlatılan bir taş eğer konuşabilseydi, mutlaka kendi iradesiyle yola çıktığını söylerdi. (Baruch Spinoza)

Dostlarına yakın ol, düşmanlarına daha da yakın... (The Godfather filminde Marlon Brando'nun meşhur repliği)

Ailesiyle vakit geçirmeyen bir adam, asla gerçek bir erkek olamaz. (The Godfather filminde Marlon Brando'nun meşhur repliği)

Bir leoparın kuyruğunu asla tutma! Tutarsan da bırakma! (Afrika Atasözü)

Sahip olduğunuz tek şey bir çekiçse, her şeyi bir çivi olarak görmeye başlarsınız. (Abraham Maslow)

Gerçekçi ol, imkânsızı iste. (Ernesto Che Guevara)

Mülkiyet, hırsızlıktır. (Bana, "Kölecilik nedir?" diye sorulsa ve ben de "Cinayet!" diye yanıt versem, ne demek istediğim hemen anlaşılır. O zaman, "Mülkiyet nedir?" sorusuna da, "Hırsızlık!" diye yanıt veremez miyim?) (Pierre-Joseph Proudhon)

Güzelliğin on par (para) etmez, şu bendeki aşk olmasa. (Aşık Veysel)

Cahil insan gül olsa da koklama. (Aşık Veysel)

Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca. (Karacaoğlan)

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. (Nazım Hikmet)

Öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin. (Nazım Hikmet)

Yukarı tırmanırken insanlara iyi davran, çünkü aşağı inerken yine onlarla karşılaşacaksın. (Wilson Mizner)

Savaş mı? Bunu çok da korkunç bulmuyorum. Tek kişinin ölümü, trajedidir. Yüzbinlerin ölümü ise, istatistik... (Kurt Tucholsky)

Üç tür yalan vardır: yalanlar, kuyruklu yalanlar ve istatistikler. (Benjamin Disraeli)

İstatistik, mini eteğe benzer; çok şey gösterir ama asıl merak edileni göstermez. (Ebbe Skovdahl)

İstatistik, bikiniye benzer. Ortaya çıkardığı şeyler müstehcen, gizledikleri ise hayatîdir. (Aaron Levenstein)

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. (Uğur Mumcu)

Ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız. (Kartacalı komutan Hannibal Barca'ya atfedilen söz)

Rüyalarınızı gerçeğe dönüştürmenin en iyi yolu, uyanmaktır. (Paul Valery)

Cahillerle tartışmayın. Ben hiç galip gelemedim! (Gazali)

Mumlar sönünce bütün kadınlar güzeldir. (Plutarkhos)

Herkes bir Ay'dır ve kimseye göstermediği karanlık bir yanı vardır. (Luigi Pirandello)

Tecrübe yaşlanarak değil, yaşayarak kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır. (Peyami Safa)

Hayal kurabilirseniz onu gerçekleştirebilirsiniz. Her şeyin bir fareyle başladığını asla unutmayın! (Walt Disney)

Karanlığa sövmektense, bir ışık yakmak iyidir. (Eleanor Roosevelt)

Doğa bize bir ağız, iki kulak vermiş: Bir söylersek iki dinleyelim diye. (Epiktetos)

Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsun. Niye bugünden başlamıyorsun? (Epiktetos)

Şu dünyaya geldiğimde ben ağlarken herkes gülüyordu. Dünyadan gidiyorum, şimdi herkes ağlıyor, ben gülüyorum. (Hintli şair Kabir)

Sitelerde Paylaş

Meşhur Sözler - 5

Düşünmeden konuşmanın cezası, sonradan düşünmeye mahkum olmaktır. (Edward Gibbon)

Bana hayatı iki şey sevdirir: özgürlük ve aşk. Aşk için hayatımı veririm, ancak özgürlük için aşkımı da feda ederim. (Alexandre Dumas Fils)

Yasalar tıpkı sosis gibidir. Nasıl yapıldıklarını bilmemek daha iyidir. (İnsanlar, sosislerin ve kanunların nasıl yapıldığını bilmedikleri sürece gece rahat uyuyabilir) (Otto von Bismarck)

Kaplumbağaya dikkat et; ancak kafasını çıkarıp risk aldığında bir ilerleme kat edebiliyor. (James Bryant Conant)

Düşen bir çığda, hiçbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz. (Stanislaw Jerzy Lec)

Vicdanı tertemizdi. Çünkü onu hiç kullanmamıştı. (Stanislaw Jerzy Lec)

İster mermi olsun, ister oy pusulası; insan iyi nişan almalı: kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı. (Malcolm X)

Düşündüğünüz, söylemek istediğiniz, söylediğinizi sandığınız, söylediğiniz, karşınızdakinin duymak istediği, duyduğu, anlamak istediği, anladığını sandığı, anladığı arasında farklar vardır. Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var. (Sylviane Herpin)

Güneşi kaçırdım diye gözyaşı dökersen, yıldızları da göremezsin. (Rabindranath Tagore)

Hoşumuza giden yalanları avuç dolusu yutarız da, acı gerçekleri yudum yudum içeriz. (Cenap Şahabettin)

Zaman, en iyi öğretmendir. Ancak ne yazık ki daima öğrencilerini öldürür. (Curt Goetz)

Ne dilediğine dikkat et, bir gün gerçekleşebilir. (Kelt deyişi)

Aşk, asla özür dilemek zorunda olmamaktır. (Aşk, hiçbir zaman pişman olmamaktır) (Love Story (1970) filmindeki ünlü replik)

Yasalar, örümcek ağlarına benzer; küçük sinekleri yakalarlar, yabanarıları ve eşekarılarına geçit verirler. (Jonathan Swift)

Silgi kullanmadan resim çizme sanatına, hayat denilmektedir. (John Tyler Christian)

Bir şeyi gerçekten yapmak isteyen bir yol bulur; yapmak istemeyen mazeret bulur. (E. C. McKenzie)

Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz. (Lukianos)

İnsanı gösteren dildir; konuş ki, seni görebileyim! (Thomas Jefferson)

En kötü barış bile, en haklı savaştan iyidir. (Desiderius Erasmus)

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için. (Alexandre Dumas Pere)

Bütün hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar öbürlerinden biraz daha eşittir. (George Orwell) ("Hayvan Çiftliği" adlı kitabındaki meşhur söz)

Sakın anneme reklamcı olduğumu söylemeyin. O beni bir genelevde piyanist sanıyor! (Fransız reklamcı Jacques Seguela'nın meşhur kitabının ismi)

İki dünya bir araya gelse, yengeci düz yürütemezsin. (Aristophanes)

"Ama kral çıplak!" diye bağırdı küçük bir çocuk... (Hans Christian Andersen)

Başımız dimdik yürüyoruz, çünkü boğazımıza kadar bok içindeyiz. (Dario Fo)

Ağlayarak doğar, yakınarak yaşar, hayal kırıklığı içinde ölürüz. (Thomas Fuller)

Öyle bir hayat yaşayalım ki, öldüğümüz zaman tabutçu bile yasa boğulsun. (Mark Twain)

Güzel kadınları, düş gücü olmayan erkeklere bırakalım. (Marcel Proust)

Kadın doğulmaz, kadın olunur. (Simone de Beauvoir)

İnsan dünyayı son bir kez seyredecekse, İstanbul'u seyretmeli. (Alphonse de Lamartine)

İyi kızlar cennete gider, kötü kızlar her yere. (Helen Gurley Brown)

Fransız soyluları, köylüleriyle kriket oynayabilselerdi, şatoları hiçbir zaman yıkılmazdı. (G. M. Trevelyan)

Tırtılın dünyanın sonu dediği şeye, usta, kelebek der. (Richard Bach)

Başkalarını bilen, bilgilidir. Kendini bilen, bilgedir. (Lao-Tzu)

Bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün. (Sakallı Celal/Celal Yalınız)

Koyunun beş bacağı var dendi diye, koyun beş bacaklı olmaz. (Abraham Lincoln)

Güzel olan sevgili değildir, sevgili olan güzeldir. (Lev Tolstoy)

Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür. Gerçekçi kişi ise, hem tünel ile birlikte ışığı hem de gelecek treni görür. (John Harris)

Mutluluk, bir varış noktası değil, yolculuğun kendisidir. (Roy Goodman)

Bu hafta içinde dünyada kriz falan olamaz(çıkamaz). Programım baştan sona dolu. (ABD'li meşhur diplomat Henry Kissinger)

Her şey sayıdır. (Pisagor)

İyi ya da kötü diye bir şey yoktur, ancak düşünmek, onları öyle yapar. (Chuang Tzu'nun öğretisi)

İnsan, uçurumun kenarına varmadan kanatlanmaz. (Nikos Kazancakis)

Teoride, teori ile pratik arasında bir fark yoktur. Ama pratikte vardır. (Jan L. A. van de Snepscheut)

Hayat kısa, sanat uzun, fırsat fani, deneyim aldatıcı, muhakeme ise güçtür. (Hippokrates)

Atomlar ve boş uzaydan başka var olan hiçbir şey yoktur; geriye kalan her şey bir görüştür. (Abderalı Demokritos)

Dünya, şeylerden değil, olgulardan oluşur. (Ludwig Wittgenstein)

İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim. (Robert Bosch)

Kimileri bilgi nehrinden kana kana içer, kimileri ise yalnızca ağzını çalkalar. (Woody Allen)

Dizlerinin üstünde yaşamaktansa, ayakta ölmek yeğdir. (Mihail A. Bakunin)

Bu dünyaya neden geldiğimi soruyorsanız, söyleyeyim: Yüksek sesle yaşamak için. (Emile Zola)

Kahramanlara ihtiyaç duyan ülkeye eyvahlar olsun. (Bertolt Brecht)

Önce ekmek, sonra ahlak. (Bertolt Brecht)

Son kral son rahibin bağırsaklarıyla boğuluncaya kadar insanlar asla özgür olmayacak. (Denis Diderot)

Hiç kimse, başarı merdivenlerine elleri cebinde tırmanmamıştır. (J. Keth Moorhead)

Bağdat'ı almaya çalışmak, Bağdat'ın kendisinden daha mı güzeldi ne! (IV. Murat)

Unutmak! İşte en iyi intikam! (Lord Byron)

Küçük takımlar, büyük takımlara karşı aldıkları galibiyetlerle övünürler; büyük takımlar ise aldıkları kupalarla övünürler. (efsane futbolcu Michel Platini)

Bazıları futbolu ölüm kalım meselesi gibi görüyor. Sizi temin ederim, çok daha önemli bir mesele... (Bill Shankly) (Aforizma bu şekilde biliniyor ama aslında Bill Shankly, röportajında tam olarak şöyle demiş: "Birisi futbol insan için ölüm kalımdan daha önemli demişti. Bakın, bir şey söyleyeyim, ondan da önemli aslında.")

Sitelerde Paylaş

Meşhur Sözler - 6

Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak. (pop art akımının en önemli temsilcisi Andy Warhol) (1960'larda söylediği ve televizyonun gücünü kastettiği söz)

Şu yumurtayı görüyor musun? Onunla tüm teoloji okullarını, dünyanın tüm kiliselerini alaşağı edebilirsin. (Denis Diderot)

Sağlam kafa sağlam bedende bulunur. (Iuvenalis)

Biz sizden Kıbrıs Krallığı'nı alarak kolunuzu kestik. Siz ise donanmamızı yenmekle bizim sakalımızı tıraş ettiniz. Kesilen kol yerine gelmez ama tıraş edilen sakal daha gür biter. (Sokullu Mehmet Paşa)

Futbol basit bir oyundur. Zor olan, onu basit oynamaktır. (efsane futbolcu Johan Cruyff)

Umut, iyi bir kahvaltı, kötü bir akşam yemeğidir. (Francis Bacon)

Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız söyleyeyim: Annem'dir. (Abraham Lincoln)

Var olmak, algılanmaktır. (George Berkeley)

Gençler bilebilseydi; yaşlılar yapabilseydi. (Henri Estienne)

Söz uçar, yazı kalır. (Marcus Tullius Cicero)

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. (Fanny Fern)

Çanta çalmak bir suç, servet çalmak bir cüret, taht çalmak ise yücelik göstergesidir. Suç büyüdükçe, kabahat küçülür. (Friedrich Schiller)

Giritli bir yalancı, bütün Giritlilerin yalancı olduklarını söylediğinde, yalan söylemiş mi olur, doğru söylemiş mi olur? (Bertrand Russell'ın Giritli yalancı paradoksu)

Yanlış trene bindiyseniz, koridorda ters yöne doğru koşmanın bir faydası olmaz. (Dietrich Bonhoeffer)

Birileri arkanızdan konuşuyorsa, onlardan öndesiniz demektir. (Anton Çehov)

En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı. (fotoğrafçı Ara Güler)

Körler ülkesinde, tek gözlü, kral olur. (Desiderius Erasmus)

Çocuğa küçük şeylerden zevk almasını öğreten, ona büyük bir servet bırakmış olur. (Etienne Gilson)

Müziği duyamayanlar, dans edenlere deli gözüyle bakar. (George Carlin)

Dövdüler, yıkılmadık. Sövdüler, yıkılmadık. İşkence ettiler, yıkılmadık... Alkışladılar, övdüler, yıkıldık. (Henrik İbsen)

Gençlikte ve güzellikte akıl arama. (Homeros)

Hayatın çeşitli güçlüklerine karşı üç şey hediye edilmiştir: Ümit etmek, uyumak ve gülmek. (Immanuel Kant)

İnanca yer açmak için bilgiyi bir kenara bırakmak zorunda kaldım. (Immanuel Kant)

Yaşlanmak, bir dağa tırmanmak gibidir. Yukarı çıktıkça bacaklarınız yorulur, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler. (Ingmar Bergman)

Aşk, köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracakları yerde, duvar ördükleri için yalnız kalırlar. (Isaac Newton)

İnsan için, önüne çıkan bütün yollar "yürünebilir" yollar ise, o insan artık kaybolmuştur. (İsmet Özel)

Bir stile uygun giyinmek manifesto yayınlamaya benzer; modaya uygun giyinmek ise, dilekçe imzalamaya. (Jani Alla)

Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer. Ve bilirsin, o nehir asla durmaz. (Jean Christophe)

Kendini nokta kadar değersiz hissettiğinde dönüp arkana bak; belki önemli bir cümlenin sonundasındır. (Jean Christophe)

Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar. (Ledric Dumont)

Başa kakılan bir iyilik daima hakaret yerini tutar. (Jean Racine)

Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince diğerleri de yanlış gider. (Leonard C. Bruno)

Savaşta yasalar susar. (Marcus Tullius Cicero)

Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır. (Rabindranath Tagore)

Eğer güneşi gözden kaçırdım diye gözyaşı dökersen, yıldızları da gözden kaçırırsın. (Rabindranath Tagore)

Biz yalnızca çok sıradan bir yıldızın küçük bir gezegeninin üstündeki ileri bir maymun soyuyuz. Fakat biz Evren'i anlayabiliyoruz. Bu bizi özel kılıyor. (Stephen Hawking)

Hayatın en hüzünlü anı, mevsimine kapıldığın kişinin bahçesinde açabilecek bir çiçek olmadığını anladığın andır. (Vladimir Mayakovski)

Gerçeklerin bir gün mutlaka ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. (Erdal İnönü)

Oyundan sonra şah da piyon da aynı kutuya girer. (İtalyan Atasözü)

Bazıları sürekli, gülün dikeni var diye yakınır. Bense, dikenlerin gülü var diye minnettar olurum. (Alphonse Karr)

Cehenneme giden yol, iyi niyet taşlarıyla döşelidir. (Nikolay Çernişevski)

Bir mutluluk kapısı kapandığında, diğeri açılır. Ancak, biz, kapanan kapıya o kadar uzun zaman bakarız ki, bizim için açılmış yeni kapıyı görmeyiz. (Helen Keller)

Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz. (Özdemir Asaf)

Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler. (Özdemir Asaf)

İnsanlar, gelmeleriyle yalnızlıklarını dağıtanları severler; gitmeleriyle kendilerini yalnız bırakanlara âşık olurlar. (Özdemir Asaf)

Hayat ancak geriye doğru anlaşılabilir, ama ileriye doğru yaşanmalıdır. (Soren Kierkegaard)

Vücut bulmuş her ruh, yalnızlığa mahkumdur. (Aldous Huxley)

Dertlerini gözyaşlarında boğmak isteyenlere, dertlerin yüzme bildiğini söyle. (Aldous Huxley)

İlerleme, değişmekten geçer ama, bellek gücüne dayanır. Geçmişi anımsayamayanlar, onu tekrarlamaya mahkûmdur. (George Santayana)

Sıkılmış bir yumrukla tokalaşamazsınız. (Indira Gandhi)

Yollar yürümekle aşınmaz. (Süleyman Demirel)

Özgürlük, kaybedecek hiçbir şeyin kalmamasının bir diğer adıdır sadece. (Janis Joplin)

Bir teorinin bilimsel olabilmesi için yanlışlanabilir olması gereklidir. (Bir teori test edilemiyorsa, doğru olduğu iddia edilemez. Ancak bir teori üzerinde doğru bulguların bulunması o teorinin kanıtlanması için yeterli olamaz. O teorinin yanlışlanabilir bir temel üzerine kurulmasıyla, ona bilimsel özellik kazandırılabilir) (Avusturya kökenli filozof Karl Popper'ın meşhur "yanlışlanabilirlik" ilkesi)

Kimsenin olmadığı bir ormanda devrilen bir ağaç ses çıkarır mı?? Başka bir deyişle, bir ormanda, etrafta bir ağacın devrildiğini duyacak kimse yoksa, ağaç devrilirken ses çıkarır mı?? (filozof George Berkeley’in 1734 yılında sarfettiği "Bir parktaki ağaçlar, onların varlığını algılayan birileri olduğu sürece vardırlar" cümlesinden ilham alan Chautauquan Dergisi, Haziran 1883 tarihli sayısında okurlarına şöyle bir soru sormuş: "İnsanların yaşamadığı bir adada bir ağaç devrilse, ses olur mu?")

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

İnsanlar kararsız olduğumu söylüyor, doğrusu buna ne diyeceğimi bilemiyorum. (eski ABD Başkanı George W. Bush)

İletişim kurmakta güçlük çeken insanlar çenelerini kapasalar keşke! (Tom Lehrer)

Almanya'da hiç devrim olmamıştır, çünkü kanunen yasaktı. (Thomas Mann)

Özgür iradeye inanmak durumundayız. Başka çaremiz yok! (Isaac Bashevis Singer)

On parmağımda on marifet olması için sağ kolumu verirdim. (Anonim)

Sadece futboldan anlayan, futboldan da anlamaz. (teknik direktör Cesar Luis Menotti)

Aklı başında olan kişi için aptal görünmek oldukça kârlıdır. (Aeschylus) (MÖ 5. YY.)

Sarayda bile güzel bir hayat sürülebilir. (Marcus Aurelius)

Kötülük aracılığıyla kazanan, kaybeder. (Talmud)

Ahmaklığının bilincinde olan adam, iyi bir ahmak değildir. (Çuang Tzu)

Uğruna savaşmak zorunda kalsak bile barış yapacağız. (eski ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower)

Eğer yaşamak istiyorsanız, öncelikle kendi cenazenize katılmalısınız. (Katherine Mansfield)

Bu dünyada en son çocuk sahibi olması gereken insanlar, anababalardır. (Samuel Butler)

Ayrı odalarda uyuyor, ayrı yerlerde yemek yiyor, tatilde farklı yerlere gidiyoruz. Evliliğimizi bir arada tutabilmek için elimizden geleni yapıyoruz! (Rodney Dangerfield)

Bu şüphe beni öldürecek. Umarım hemen sona ermez! (Oscar Wilde)

Hayat, ciddiye alınmayacak kadar önemlidir. (Oscar Wilde)

Hayat, hüzün, yalnızlık ve sefaletle doludur; yazık ki çok çabuk sona eriyor. (Woody Allen)

Yahudiler fazla içmez çünkü acı çekmelerine engel olur. (Milton Berle)

Propaganda yalandır, doğruyu söylüyor olsa bile. (George Orwell)

Ülkeme minnettarlığımı en bilinen yöntemle, onu elimden geldiğince çabuk terk ederek gösterdim. (George Bernard Shaw)

"Söz gümüşse sükut altındır" ilkesine inancım sonsuzdur. Bu konu hakkında saatlerce konuşabilirim! (George Bernard Shaw)

Eve geldiğimde bir sürprizle karşılaşacağımı umuyordum, fakat hiçbir sürpriz yoktu, bu yüzden de doğal olarak çok şaşırdım. (Ludwig Wittgenstein)

Çenesini sıkı tutan kadar dile hakim biri yoktur. (Sam Rayburn)

Sen yokken kendimi o kadar berbat hissediyorum ki, yanımdaymışsın gibi oluyorum. (Stephen Bishop)

Boş zamanlarımızda yapacak onca şeyimiz olmasaydı, daha fazla boş vaktimiz olurdu. (Peg Bracken)

Mazoşistlikten vazgeçmek zorunda kaldım, çok fazla hoşuma gitmeye başlamıştı. (Mel Calman)

Sıradan bir turist, hiçbir turistin olmadığı yerlere gitmek ister. (Sam Ewing)

Öldürülmek istemeyen sineğin yapacağı en sağlam hareket, sinekliğin üzerine konmaktır. (G. C. Lichtenberg)

Çalışmamanın verdiği bitkinlik kadar yorucu bir şey yoktur. (Charles Haddon Spurgeon)

Hiçbir bilimsel kuram tam anlamıyla gözden düşmeden halk arasında kabul görmez. (Douglas Yates)

Bütün anneler çocuklarının büyüyüp bir gün Başkan olmasını isterler, ancak bu arada siyasete bulaşmasını istemezler. (eski ABD Başkanı John F. Kennedy)

Winston Churchill, ömrünün büyük bir kısmını doğaçlama konuşmalarını hazırlamakla geçirdi. (F. E. Smith)

Ronald Reagan'ın seçimi kazanma nedeni, rakibinin Jimmy Carter olmasıydı. Eğer Reagan rakipsiz olsaydı, seçimi kazanamazdı. (Mort Sahl)

Cinayetler hariç, Washington ülkedeki en düşük suç oranlarından birine sahip. (Washington Belediye Başkanı Marion Barry)

Şükürler olsun! Güneş gitti, artık dışarı çıkıp tadına varmak zorunda kalmayacağım. (Logan Pearsall Smith)

Her zaman bütün kadınların evlenmesi gerektiğini düşünmüşümdür; erkekler içinse aksini! (Benjamin Disraeli)

Bir erkek bir kadını, kadın onu yakalayıncaya kadar kovalar. (Anonim)

Kadınlarla en iyi anlaşan erkek, kadınsız nasıl yaşanabileceğini bilendir. (Charles Baudelaire)

Evli çiftler beraber yaşamasaydı, mutlu evliliklere daha sık rastlanırdı. (Friedrich Nietzsche)

Sizi seven bir kadını elde etmek istiyorsanız, ona, sizi sevmiyormuş gibi davranın. (Pierre de Beaumarchais)

Kadınların erkeklere göre çok haksız bir üstünlükleri vardır: İstediklerini akıllarını kullanarak elde edemezlerse, aptal rolü yaparak elde edebilirler. (Yul Brynner)

Bir kadının en güzel koktuğu zaman, hiç parfüm sıkmadığı zamandır. (Robert Burton)

Çoğu erkeğin arzuladığı şey, bakire bir fahişedir. (Edward Dahlberg)

Kadınlar, ne kadar itaat ediyor görünüyorlarsa o kadar hakimiyet kurduklarının son derece farkındadırlar. (Jules Michelet)

Kadınlar, vermeyi çok istedikleri şeyleri vermeye gönülsüzdürler. (Ovid) (MS 1. YY.)

Kadın daima kocasından üstün olmalıdır. İkisi arasında eşitliği sağlamanın tek yolu budur. (Martial) (MS 1. YY.)

Akıllı kadın, yanında dilediğimizce aptal davranabileceğimiz kadındır. (Paul Valery)

Kadın bir kere erkekle eşit seviyeye geldi mi, onun üstüne çıkar. (Sokrates)

Evli bir kadını idare etmenin yolunu en iyi bekar bir erkek bilir. (George Colman)

Asla çocuk yapmayın, sadece torununuz olsun. (Gore Vidal)

Kahvaltıdan önce asla çalışmayın; eğer kahvaltıdan önce çalışmanız gerekiyorsa, öncelikle kahvaltı edin. (Josh Billings)

Aşırı şık olmak, pek şık değildir. (Elsie de Wolfe)

Sessizlik, sohbet sanatının en incelikli yanlarından biridir. (Hannah More)

Tanrı, hüküm sürmek için var olması bile gerekmeyen tek kişidir. (Charles Baudelaire)

Yetenekli olduğumu sanmıyorum. Eğer sansaydım, yetenekli olmazdım. (John Betjeman)

İyi saçmalamak için sağlam bir mantığa ihtiyaç vardır. (Mark Twain)

Eğer Lincoln bugün hayatta olsaydı, mezarında ters dönerdi. (eski ABD Başkanı Gerald Ford)

Her zaman içten davranın, içinizden gelmese bile. (eski ABD Başkanı Harry S. Truman)

O kadar çok inişli çıkışlı bir hayatım var ki, kendimi döner kapıda gibi hissediyorum. (şarkıcı Cher)

Serbest teşebbüs sisteminin, pazarın kendi iradesine bırakılamayacak kadar önemli olduğunu düşünüyorum. (Cumhuriyetçi Kongre üyesi Richard Kelly)

"Daima" ve "asla"; asla kullanmamayı daima aklınızda tutmanız gereken iki sözcüktür. (Wendell Johnson)

Bir önemsiz doğrular vardır, bir de önemli doğrular... Önemsiz doğrunun karşıtı, şüphe götürmez biçimde yanlıştır. Önemli doğrunun karşıtı ise yine doğrudur. (Niels Bohr)

Tam şimdi amnezi ve dejavu'yu aynı anda yaşıyorum. Sanırım bunu daha önce unutmuştum. (Steven Wright)

Müzik hakkında en ufak şey bilmiyorum. Benim meslekte bilmeniz de gerekmez zaten. (şarkıcı Elvis Presley)

Ben aktör falan değilim ve bunu kanıtlayacak 64 filmim var. (aktör Victor Mature)

Bu mektubu yazarken bir elimde tabanca, öbür elimde kılıç tutuyorum. (Sör Boyle Roche)

Hiçbir şey yapmayıp sonra da dinlenmek ne kadar güzel bir şeydir. (İspanyol Atasözü)

Anne babanızın hiç çocuğu olmadıysa muhtemelen sizin de olmaz. (Dick Cavett)

Kişi başına düşen insan sayısı her geçen gün azalıyor. (İbrahim Tenekeci)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...