Jump to content

Bilgisayarlardan yeni bir veri çalma yöntemi


Recommended Posts

Pratikte ne kadar mümkün bilmiyorum ancak bu konuda çalışmalar olduğu açık bir örnek ;

Siber-güvenlikçilerin üzerinde en çok durduğu konu, korsanların bilgisayarınıza kaçak olarak yükleme yapmaları olsa da, bilgisayar-bilimci Mordechai Guri’nin odağında bilgisayardan indirme yapma.. Görsel Telif: HOTLITTLEPOTATO

 Sevkan Uzel Yıldız Teknik Üniversitesi -

Editör / YazarTakip Et

Siber-güvenlikçilerin üzerinde en çok durduğu konu, korsanların bilgisayarınıza kaçak olarak yükleme yapmaları olsa da, bilgisayar-bilimci Mordechai Guri’nin odağında bilgisayardan indirme yapma yöntemleri var. O ve ekibi, son birkaç yıldır, kablolu ya da kablosuz hiçbir bağlantısı olmayan, hatta bazen radyo dalgalarına karşı kalkan takılan bir “hava boşluklu bilgisayar”dan veri çalmak için izlenebilecek yeni yollar keşfediyor. (Bkz. Bilgisayardan Isı Değişimiyle Veri Çalmak Mümkün)

 

Üç harfli güvenlik teşkilatlarından birinde çalışmayan araştırmacılar arasında, kariyerini hava boşluklu sistemlere sızmaya sabitlemiş tek kişi büyük olasılıkla Guri olsa gerek. İsrail’de bulunan Ben Gurion Üniversitesi’nin Siber-güvenlik Araştırmaları Merkezi’ni yöneten bilimci, ekibiyle birlikte yaptığı çalışma sonucunda, bilgisayar bileşenlerinin pek dikkat edilmeyen salınımlarından (ışıktan sese ya da ısıya kadar her türlü salınım) yararlanan yeni bir korsanlık yöntemi daha buldu.

 

Ekibin daha önceki çalışmalarına örnek olarak, hiçbir ağa bağlı olmayan bir bilgisayarın, yakınında bulunan başka bir cihaza içindeki fanın ürettiği gürültü yoluyla, alıcı bilgisayarın termal sensörlerle algılayabileceği hava sıcaklığı değişimi şablonlarıyla ya da hard-disk LED’ini yakıp söndürerek ilettiği mesajı pencere dışındaki bir dronun kameraya almasıyla veri sızdırabileceğinin gösterilmesini sayabiliriz. Son çalışmalarında ise sadece hava boşluklu olmakla kalmayıp, aynı zamanda tüm radyo sinyallerini bloke etmek için tasarlanmış bir Faraday kafesi ile de korunmakta olan bir bilgisayardan veri çalınabileceğini ortaya koydular.

 

Veriyi Dışarı Çıkarmak

“Herkes sisteme girmek için hava boşluğunun aşılmasından söz ediyordu ama kimse verinin dışarı çıkarılması hakkında konuşmuyordu,”  diye anlatıyor Guri, bu konuya 2014 yılında doktora öğrencisiyken ilk eğilmeye başlayışını. “İşte tüm bu araştırmalara kapı açan buydu; hava-boşluklu ağların çevresinde sızdırmaz bir mühür olduğu kabulünü yıkma isteği.”

 

Guri’nin araştırması, böyle sistemlerden verinin dışarı emilmesi üzerineydi. Çalışmasında alışılmadık bir varsayım da yapılıyordu: Hava-boşluklu hedefin, hâlihazırda bir “malware” (kötü amaçlı yazılım, yani sistem sahibinin bilgisi dışında yerleşen yazılım) ile enfekte olmuş olduğu varsayılıyordu. Yazılım oraya örneğin bir USB sürücüyle veya hedefin yazılımını güncellemek için belirli zamanlarda kurulan geçici bağlantı sırasında ya da veri girişi yapılırken yerleştirilebilirdi. Bu o kadar da zor olmayabilir; sonuçta yıllar önce NSA’in Stuxnet ve Flame’leri hava-boşluklu İran bilgisayarlarına böyle girmişti; Rusya’nın “agent.btz” adlı kötü amaçlı yazılımı da Pentagon’un gizli ağlarına böyle bulaşmıştı.

 

Guri’nin araştırması, bu bulaşma bir kez gerçekleşince, korsanların veri çalmak için başka bir geleneksel bağlantıya gereksinimlerinin kalmayacağını göstermeyi amaçlıyordu. Veriyi dışarı çıkarmak için başka yollar kullanabilirlerdi; yakınlardaki başka bir aracı cihaza (başka bir bilgisayar, cep telefonu veya dron gibi) veri sızdırılabilirdi.

 

Columbia Üniversitesi’nden Eran Tromer, Guri’nin ekibinin, böyle bir kötü amaçlı yazılımın fiziksel ortamı manipüle ederek, dışarı veri sızdırabileceği bir sürü yolu açığa çıkardıklarını belirtiyor. Ancak Tromer, ekibin sınamalarını genellikle tüketici donanımlarında yaptıklarına dikkati çekiyor ve bunların, yüksek güvenlik amaçlı yapılandırılan makinelerden daha kolay ele geçirilebilir olduğunu ifade ediyor.

 

Manyetik Yöntemler

Ekibin son çalışmasında MAGNETO adı verilen yeni bir teknik ortaya kondu. Guri bu tekniğin şimdiye dek buldukları yöntemler arasında en tehlikelisi olduğunu söylüyor. Bir bilgisayarın işlemci çekirdeklerindeki işlemleri, belirli frekanslarda elektrik sinyalleri üretmek için dikkatle koordine ederek, kötü amaçlı yazılımlarının, yakındaki cihazlara küçük bir bilgi akışını taşımaya yetecek güçte bir manyetik güç şablonunu elektriksel olarak üretebileceğini belirtiyorlar.

 

Ekip bu kez ODINI (kaçış sanatçısı Harry Houdini’den esinlenmişler) adını verdikleri bir Android uygulaması geliştirecek kadar ileri gitti. Uygulama, telefonun manyetometresini (cihazın pusulasını oluşturan manyetik sensör) kullanarak bu sinyalleri yakalayabiliyor; ki manyetometre uçuş modunda bile etkindir. Bu “böcek” telefonun, hedeflenen bilgisayara ne uzaklıkta olduğuna bağlı olarak, ekip çalınan veriyi saniyede 1 ilâ 40 bit hızla elde edebiliyor. En düşük hızda bile bu, bir şifreyi 1 dakika içinde ya da 4096-bit’lik bir şifreleme anahtarını 1 saatten biraz fazla sürede çalmaya yetiyor.

 

Alintidir.

 

Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...