Jump to content

CHP neden artık hiç Atatürk'ü savunmuyor?

Recommended Posts

Dersim tartışmaları yaşandı. AKP'liler ve Pkk'lılar o dönem Atatürk'e saldırdılar. Kılıçdaroğlu ise Atatürk'ü savunmak yerine Seyit Rıza'yı savunmayı tercih etti. Atatürk'ü katliamcılıkla suçladı.

HDP'li itin birisi çıkıp Mustafa Kemal'in askerleri it sürüsüdür dedi. CHP'den hiçbir tepki gelmedi. Hatta daha sonraları bir CHP'li vekil o itle yan yana poz verdi.

AKP ve HDP devamlı Atatürk'e küfür ediyor. CHP'den tepki yok.

Şimdi de çıkmış HDP'li birisi mecliste andımıza sövmüş. CHP'lilerden gene tık yok. Ağızlarını açıp tek bir kelime edemiyorlar HDP'ye.

Kılıçdaroğlu iti de hala bu andımız konusunda sessiz.

Zaten ben daha şu ana kadar Kılıçdaroğlu'nun Atatürkçülükten falan bahsettiğini hiç duymadım. 

Sitelerde Paylaş

Normal çünkü CHP ile Atatürk soğanla mandalina gibi farklı şeyler. 

Meselenin özü şu, şuanda halkın %50 si enflasyon nedir bilmiyor. Toplama çarpmadan öte matematik dahi bilmiyor. Tv internet Cafe vs. Arasına sıkışmış bir nesil. Bunlar CHP yi Atatürkün partisi zannı içindeler muhafazakarı da böyle moderni de böyle. 

Atatürkün ilke ve inklapları bellidir. CHP liler nutuk kitabının anca tozunu alabilecek seviyedeler. 

CHP sosyal demokrat partidir diyorlar Atatürk sosyal demokrat değil milliyetçidir. 

CHP lilerin hepsi liberal ekonomik modeli benimsiyor. Atatürk karma ve kaynak ekonomisinden yanadır. 

Daha bunun gibi çok örnek var. 

CHP ye oy verenlere CHP nin başında kimleri görmek istiyorsanız diye sorsanız Kemal ilk 10 a giremez. Parti içi demokrasi ile övünüyorlar. Oysaki bir avuç insan belli köşeleri tutmuş halkın cahilliğinden ve halkın mecburiyetlerinden istifade ediyorlar. 

Fetö kumpaslarına karşı duruyorlardı. AKP ile fetö ayrışınca fetö söylevine geçtiler. AKP eskiden fetö ile işbirliği yaptı nasıl olurda bize fetöcü dersiniz diye yanıltma yapmaya çalışıyorlar. 

Çözüm sürecine karşı duruyorlardı. Hendek olayları ile hdp AKP ayrışınca hdp söylevine geçtiler. Burda da aynı manipülasyonu yapıyorlar. Eskiden AKP... Şeklinde bir savunmaları. 

CHP ye oy veren tabanı partisinin yöneticilerini ve politikalarını sevmiyor istemiyor. Hatta öyleki meral ittifak yaparak büyük hata yaptı. 

İttifak yapmasaydı belediye seçinlerinde CHP nin oy oranı %15 i geçmezdi. Çünkü her iki chpliden biri ya oy vermeyecek veya iyi partiye oy verecek. 

Sitelerde Paylaş

Bu konu çok önemli olarak karşımızda duruyor ama sorular da cevapları da artık çok sıradanlaştı, o yüzden hiç cevap bile yazasım gelmiyor.

Kısaca artık Atatürk'ün kurduğu CHP yok, Atatürk yok, onun kurduğu Cumhuriyet yok, Atatürk'ün aydınlattığı halk yok, daha neyin cevabını arıyorsun?

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Rhodium yazdı:

Normal çünkü CHP ile Atatürk soğanla mandalina gibi farklı şeyler. 

Meselenin özü şu, şuanda halkın %50 si enflasyon nedir bilmiyor. Toplama çarpmadan öte matematik dahi bilmiyor. Tv internet Cafe vs. Arasına sıkışmış bir nesil. Bunlar CHP yi Atatürkün partisi zannı içindeler muhafazakarı da böyle moderni de böyle. 

Atatürkün ilke ve inklapları bellidir. CHP liler nutuk kitabının anca tozunu alabilecek seviyedeler. 

CHP sosyal demokrat partidir diyorlar Atatürk sosyal demokrat değil milliyetçidir. 

CHP lilerin hepsi liberal ekonomik modeli benimsiyor. Atatürk karma ve kaynak ekonomisinden yanadır. 

Daha bunun gibi çok örnek var. 

CHP ye oy verenlere CHP nin başında kimleri görmek istiyorsanız diye sorsanız Kemal ilk 10 a giremez. Parti içi demokrasi ile övünüyorlar. Oysaki bir avuç insan belli köşeleri tutmuş halkın cahilliğinden ve halkın mecburiyetlerinden istifade ediyorlar. 

Fetö kumpaslarına karşı duruyorlardı. AKP ile fetö ayrışınca fetö söylevine geçtiler. AKP eskiden fetö ile işbirliği yaptı nasıl olurda bize fetöcü dersiniz diye yanıltma yapmaya çalışıyorlar. 

Çözüm sürecine karşı duruyorlardı. Hendek olayları ile hdp AKP ayrışınca hdp söylevine geçtiler. Burda da aynı manipülasyonu yapıyorlar. Eskiden AKP... Şeklinde bir savunmaları. 

CHP ye oy veren tabanı partisinin yöneticilerini ve politikalarını sevmiyor istemiyor. Hatta öyleki meral ittifak yaparak büyük hata yaptı. 

İttifak yapmasaydı belediye seçinlerinde CHP nin oy oranı %15 i geçmezdi. Çünkü her iki chpliden biri ya oy vermeyecek veya iyi partiye oy verecek. 

Sizin sorularınız beraberinde çok daha fazla soruyu akla getiriyor: Gerçekten halk enflasyon nedir bilmiyor mu? Şu anda bilmiyorsa halkın yüzde 50'sinin enflasyonun ne olduğunu bildigi bir dönem var mi? Örneğin "enflasyon canavarı" diye resmedildiği, karikatürlere konu edildiği dönemlerde halkın yüzde kaçı enflasyonu biliyordu?

CHP hala Atatürk'ün partisi olarak biliniyorsa iktidar olamamasini nereye koyacağız? Böyle bilindiği için mi, böyle bilinmediği için mi? 

Atatürk'ü milliyetçiliğe hapsetmek, sabit bir ekonomi anlayışıyla resmetmek; onun bütün ilkelerine dinamizm katan inkılapçılık ilkesine ters düşmez mi?

Mevcut siyasi denklemde ve sosyolojik gerçeklikte CHP'nin oylarını artırması ne kadar mümkün ise oylarının düşmesi de o ölçüde mümkün değil midir?

Kılıçdaroğlu'nun, CHP'lilerin partinin başında görmek isteyecekleri en son kişi olduğunu söylüyorsunuz. Ama CHP'lilerin şuna karar vermeleri lazım: Kafalarındaki bir lider ve politika tarzı özlemindeler mi? Yoksa iktidar olma özlemindeler mi? Bu iki istek birbiriyle çelişiyor mu ki ayrı ayrı sordum derseniz, bu ve yukarıdaki sorulara cevaplarımı yazmaktan ziyade düşündürmek istedim. Elbette her soruya bir cevabım var. Ben cevaplarından emin olan bir insan değilim. Ama soru sorarken daha titiz davranırım. Ve bilirim ki en doğru soru, cevaba en yakın sorudur! Gerçek, doğru sorunun içindedir.

Son sorum bu konuyu açan Ulusalcı kardeşime: Hayatında kaç kitap okudun? Eğer bu sorum da doğru bir soruysa cevap bellidir!

Not: Forumda gelişigüzel açılan öyle başlıklar var ki bunları ciddiye alıp yorum yapmak hiç akıllı işi değil. Ama ben Rhodium'u ciddiye aldığım için bu konuya dahil oldum.

tarihinde Getaf tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Al işte tipik bir sosyal demokrat-liboş daha. Atatürk'ü milliyetçiliğe hapsetmemeliymişiz.

Size istediğiniz görüşü savunmayın demiyoruz. İstediğinizi savunmakta özgürsünüz. Ama böyle sapık ve Kemalizme aykırı düşüncelerinizi Atatürk'ün kurduğu partide savunamazsınız. Sizin zaten bir partiniz var: HDP. 

Sitelerde Paylaş

CHP ile ilgili bir diğer mevcut sorun ise son yıllarda gittikçe sağa kayması. Liboşlar, Fethullahçılar, dinciler partimizde cirit atıyor.

Mahmut Tanal gibi bir Fethullahçı köpek CHP'de. Atatürk'e kefere diyen eski yetmez ama evetçilerden Mehmet Bekaroğlu CHP'de. Abdullatif Şener denen şeriatçı köpek CHP'de. Eren Erdem gibi bir şerefsiz, haysiyetsiz bir it de CHP'deydi bir dönem. Ekmel denilen Atatürk düşmanı köpeği aday gösterdiler. Abdullah Gül itini de aday yapmaktan son anda vazgeçtiler.

Ama tabanda hala bu rezilliklere ciddi bir tepki yok. Koyun gibi hala CHP'ye oy veriyorlar. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Ulusalcı yazdı:

CHP ile ilgili bir diğer mevcut sorun ise son yıllarda gittikçe sağa kayması. Liboşlar, Fethullahçılar, dinciler partimizde cirit atıyor.

Mahmut Tanal gibi bir Fethullahçı köpek CHP'de. Atatürk'e kefere diyen eski yetmez ama evetçilerden Mehmet Bekaroğlu CHP'de. Abdullatif Şener denen şeriatçı köpek CHP'de. Eren Erdem gibi bir şerefsiz, haysiyetsiz bir it de CHP'deydi bir dönem. Ekmel denilen Atatürk düşmanı köpeği aday gösterdiler. Abdullah Gül itini de aday yapmaktan son anda vazgeçtiler.

Ama tabanda hala bu rezilliklere ciddi bir tepki yok. Koyun gibi hala CHP'ye oy veriyorlar. 

Sağcılık, toplumsal hiyerarşiyi veya toplumsal eşitsizliği kabul eden veya destekleyen siyasal duruş veya etkinliktir.[1][2][3][4] Toplumsal eşitsizlik, sağcılar tarafından; ya milletsel/ırksal farklılıklardan[5], ya dini ve inançsal farklılıklardan[6], ya kültürel ve sosyal farklılıklardan[7] ya da piyasa ekonomisindeki rekabetten[8][9] kaynaklandığı için kaçınılmaz, doğal, normal veya cazip bulunur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sağcılık

Atatürk  ve chp her zaman sağcı idi.Boşuna kendinizi kandırmayın.

Serbest piyasa ekonomisini özel sermayeyi savunanlar   asla  solcu olamaz.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, notdefteri yazdı:

Sağcılık, toplumsal hiyerarşiyi veya toplumsal eşitsizliği kabul eden veya destekleyen siyasal duruş veya etkinliktir.[1][2][3][4] Toplumsal eşitsizlik, sağcılar tarafından; ya milletsel/ırksal farklılıklardan[5], ya dini ve inançsal farklılıklardan[6], ya kültürel ve sosyal farklılıklardan[7] ya da piyasa ekonomisindeki rekabetten[8][9] kaynaklandığı için kaçınılmaz, doğal, normal veya cazip bulunur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sağcılık

Atatürk  ve chp her zaman sağcı idi.Boşuna kendinizi kandırmayın.

Serbest piyasa ekonomisini özel sermayeyi savunanlar   asla  solcu olamaz.

Ben Kemalizm soldur diye bir şey de demedim. Sağa kayıştan kastım CHP'nin gittikçe Islamcılara karşı daha müsamahalı hale gelmesi. 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Ulusalcı yazdı:

Ben Kemalizm soldur diye bir şey de demedim. Sağa kayıştan kastım CHP'nin gittikçe Islamcılara karşı daha müsamahalı hale gelmesi. 

Chpnin parti programında islamcılar giremez diye madde olmadığına göre şikayet etmen anlamsız oluyor.:)

Sitelerde Paylaş

Çocuk ben senin ciddiye alınmayacak bir başlık açtığını söyledim. Sen de benim düşüncelerimin ciddiye alınmayacak kadar boş olduğunu ileri sürebilirsin. Usulünce anlatarak aslında ciddiye alınması gereken biri olduğunu gösterirsin. Ama aynı dili kullanmakta ısrar ederek sadece beni haklı çıkarmış, söylediklerimi teyit etmiş olursun!

Senin sorunun ne yaşının gençliği, ne oy verdiğin parti, ne de ulusalcı olman! Ben de senin yaşındaydım, benim de bir partim vardı ve de savunduğum bir ideolojim! Bunu yaparken o yaşlarda bile kimseyi aşağılamadım. Maharet bir partiyi, bir ideolojiyi pervasızca savunmak değildir. Kullandığı kelimelerin anlamını bilmeden edilen laflar o kişiye sadece pişmanlık getirir. Muhatabını yargılayıcı, sorgulayıcı, aşağılayıcı sözler sarf etmek kişiye haklılık kazandırmaz. 

İki tür küfürbaz vardır. Biri çok bilip de küfredenler! Diğeri hiç bilmeyip de küfredenler! Birinci tür küfürbazlar toplumda çok saygı görürler. Çünkü insanlar bu küfürleri, o adamın çok şey bilmesine yorar. Birer ders gibidir o sözler! Taşı gediğine kor. İkinci tür küfürbazlar ise toplumda ciddiye alınmaz. Çünkü onun çıkardığı ses boş tenekeden çıkan ses gibi çirkin ve anlamsızdır! Havada yer kaplıyor olması ona bir fikir hüviyeti kazandırmaz. En cahil insan bile bu iki ses arasındaki farkı bilir! Diyeceğim o ki sen bu üslubunla sözünü dinletemeyeceğin gibi ateizme, Kemalizm'e ve CHP'ye ancak zarar verirsin! 

Sitelerde Paylaş

Atatürk sadece CHP nin degil. CHP Atatürkü savunmak icin var olmus bir parti olmamali. Bu ülke Atatürkü savunmak zorunda kalmamali. Ne alip veremediginiz var eski liderlerle, anlayamiyorum. Önünüze bakin, issizligi, ekonomiyi, ticareti falan konusun. Insanlarin dil din irk olarak parca parca edildigi birbirine düsman edildigi yerden kimseye hayir gelmez bana göre. Acaba baska hangi ülke kurucusu hakkinda sürekli görüs ayriliklarina düsüyor?

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Getaf said:

Sizin sorularınız beraberinde çok daha fazla soruyu akla getiriyor: Gerçekten halk enflasyon nedir bilmiyor mu? Şu anda bilmiyorsa halkın yüzde 50'sinin enflasyonun ne olduğunu bildigi bir dönem var mi? Örneğin "enflasyon canavarı" diye resmedildiği, karikatürlere konu edildiği dönemlerde halkın yüzde kaçı enflasyonu biliyordu?

CHP hala Atatürk'ün partisi olarak biliniyorsa iktidar olamamasini nereye koyacağız? Böyle bilindiği için mi, böyle bilinmediği için mi? 

Atatürk'ü milliyetçiliğe hapsetmek, sabit bir ekonomi anlayışıyla resmetmek; onun bütün ilkelerine dinamizm katan inkılapçılık ilkesine ters düşmez mi?

Mevcut siyasi denklemde ve sosyolojik gerçeklikte CHP'nin oylarını artırması ne kadar mümkün ise oylarının düşmesi de o ölçüde mümkün değil midir?

Kılıçdaroğlu'nun, CHP'lilerin partinin başında görmek isteyecekleri en son kişi olduğunu söylüyorsunuz. Ama CHP'lilerin şuna karar vermeleri lazım: Kafalarındaki bir lider ve politika tarzı özlemindeler mi? Yoksa iktidar olma özlemindeler mi? Bu iki istek birbiriyle çelişiyor mu ki ayrı ayrı sordum derseniz, bu ve yukarıdaki sorulara cevaplarımı yazmaktan ziyade düşündürmek istedim. Elbette her soruya bir cevabım var. Ben cevaplarından emin olan bir insan değilim. Ama soru sorarken daha titiz davranırım. Ve bilirim ki en doğru soru, cevaba en yakın sorudur! Gerçek, doğru sorunun içindedir.

Son sorum bu konuyu açan Ulusalcı kardeşime: Hayatında kaç kitap okudun? Eğer bu sorum da doğru bir soruysa cevap bellidir!

Not: Forumda gelişigüzel açılan öyle başlıklar var ki bunları ciddiye alıp yorum yapmak hiç akıllı işi değil. Ama ben Rhodium'u ciddiye aldığım için bu konuya dahil oldum.

Bilgi körlüğü, yetişmenin veya haberi olmanın, dışında kalanların da o bilgi içinde olduğu yanılsamasıdır. Enflasyonun ne olduğunu halk gerçekten bilmiyor. Hatta bu oran %50 den fazladır. Teknik olarak da demiyorum. Kaba olarak bilmiyor. Geçmişte de bilmiyordu. 

Türk halkının bir takım uç noktadaki dindarlar ve ırkçı Kürtler dışında çoğunluğu Atatürke pozitif bakar. Kimi ekonomistliğini beğenmez askerliğini beğenir kimi laikliğini sevmez milliyetçiliğini sever vs. Bu kıstasla CHP ye oy verilseydi CHP %70 oy alırdı. CHP nin seçim kazanamamasının nedeni bu değildir. 

Atatürkün ekonomi anlayışı bu günün gerisinde olsa idi dediğiniz doğru olurdu. Bu gün bu yaklaşıma en yakın ülke Çin devletidir. Ve 2030 larda abd ekonomisinden daha güçlü olacaktır. Ancak ısrarlı liberal ekonomi talebi iyi bir prezervatif. Tıpkı demokrasi gibi. 

Hatta Almanya, Alman şirketi, Fransa, franssız şirketi diyebilirsiniz. Ama Türkiye, türk şirketi demek utanç kaynağı değildir. Burada liberalizm ve batı sermayesi bir prezervatif oluyor... Milletin açlıktan... 

CHP nin oylarının düşmesi çok traji komiktir. Düşünün ki bir ülke iktidarı, 
Komşu ülkesinin yıkımına göz yumup onların vatandaşlarına bakıyor ve onlarca terör olaylarının oluşmasını engelleyemiyor. 
Yaptığı iç politik hatalar nedeni ile meclis bombalandığı bir süreci yaşatıyor.
Ülkede fakirliği ve ekonomi dibe indiriyor. 
Daha saymakla bitmez...
Ama bunun karşısında CHP oy arttıramıyor hatta azalıyor. Valla Dünya tarihinde yok bu. Ciddi akademik bir konu olmalı. 

Bakınız CHP ye oy verenler ile CHP yönetimi çok başka. CHP yönetimi daha önce de arz ettiğim üzere tabanının dünya görüşünden çok uzakta mecburiyetlerden faydalanan bir elitist. Evlat olsa sevilmez. Şirketimin yöneticisi olsalar yarın kovarım. 

Türkiye coğrafi olarak hizmet ve üretim alanının Marmara ege ve akdenize yayıldığı bir ülke. Bu bölge ekonominin %70 i gibi düşünebilirsiniz. Yani modern görüşün hakim olduğu ekonomik yapı muhafazakar görüşün fazla olduğu diğer yapıya bakıyor. Bu diğer yapı ise ekonomik katkıdan daha uzakta iken yönetimi elinde de tutuyor. Bu sebeple CHP ye oy verenler daha yönetsel beyaz yaka gibi daha idare edici olmak istiyorlar. Yani CHP ye oy verenler partileri oy alsın diye değil her seferinde iktidarı isteyerek oy veren tipler. 

Ve kafaları da hiç karışık değil. Laik milliyetçi modernizm yanlısı bir yapı. Görmek istedikleri parti lideri yada siyasette bu kadar basit. CHP yönetimi Seçimi kazanmak için oryantal yapıyorum siz beni bilirsiniz davranışları var gibi görünüyor. Hayır oryantal yapmıyorlar bizzat türk düşmanı tavır içindeler. 

Bakınız ülke Suriye ye operasyon yapacak. Akın bunu yönetecek. Bunu dünya alemde biliyor. Ama kalkıp Adama saydırıyorlar. Operasyondan sonra de diyeceğini. Ne bu zamanlama. Aklımızla alay ediliyor. 

Sitelerde Paylaş

Takiyye Yapmak  : Olduğu gibi görünmemek , gizli gündeme sahip olmak ve başka fikirlerin arkasına saklanmak

Dinciler , Aleviler , Cemaatçiler ,Solcular ve Ateistler ... Hepsini araştırın bunu göreceksiniz.  Ama içlerinde %5 i geçmez gerçekten şeffaf olanlar.

Ticarette bunu çok iyi farkedersiniz. Dün asker göreve diyenler bugün iktidarı alkışlar. Menfaati nereyse kıblesi de orasıdır. Devlete %700 faizli borç verip sonra da akşam haberlerinde Vah benim memeleketim diye yas tutarlar.  

Katil İsrail derler ama madalyayı iade etmezler  , Theodor Herzl'in mezarı başında saygı ile eğilirler. Ticaret yapmak helaldir derler.

Solcuyuz sosyalistiz derler asgari ücreti artırmaması için hükümete baskı yaparlar , kendi maaşlarına biner biner eklemeye gelince hepsi el kaldırır. Bir de bakarsın hepsinin dolaylı yoldan devlet ile ticareti var.

Kardeşlik , Türklük..  aleviyiz derler ...Ali Araptır kendileri Türktür. Ama Aliyi sana bana sevdirmezler çünkü işler siyasidir.

Cemaatiz , kardeşiz derler ama hep parayı senden alırlar , sen borç istersin bankaya git bizde de yoh derler. Kardeşlerimiz çoh zor durumda yardım edelim , paracıkları verin derler ama senin başın sıkışırsa '' Allah yardım eder sabır'' derler.

Birtek ateistlere koymadım lafı çünkü onlar da yahudi , alevi kürt olarak üçe ayrılırlar.Bunlar da kendileri sosyal  kollarına eleman devşirmek için ateizmi kullanırlar Gerçekten ateist olan tanrının yokluğunu tartışmaz , varlığını tartışır. Çünkü zaten ona göre tanrı yoktur..

%5 istista hepsi için geçerlidir ama %5,5 değil bu kadar kesin..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...