Jump to content

VİCDAN SAHİPLERİNE SESLENİYORUM!!

Recommended Posts

• İleti 322
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 hours ago, acizlerdenbiri said:

İnsan mı vicdansız Tanrı mı?

__ efendim tanrı vicdansız çünküm hayvanat birbirlerini yiyorlar,bu ne biçim bi sistem, timsahın biri su içen ceylanı yakaladı çekti suya yedi. olur mu böyle şey.

merak etme o timsahı da çanta yaparlar olur biter.

iskenderi döneri götürürken iyi ama ,timsah ceylanı yiyormuş bu nasıl işmiş.

kuş çekirgeyi yiyor,çekirge başka bir hayvanı yiyor, biz kuşu yiyoruz vs vs, nasıl olmalıydı eko sistem, kaplan da lazım,sincap da lazım,fil de lazım, fare de lazım, ne yiyecek bunlar ,ot mu yiyecek hepsi. 

Yani kısaca diyorsun ki, Allah'ın aklına canlıların birbirlerini yemeden yaşayabilecekleri başka bir çözüm yolu gelmemiş, elinden gelen buymuş.

Ben sana bir çözüm yolu sunayım: Mesela bütün canlılar yaşamak için gerekli enerjiyi güneşten alabilirlerdi, böylece hiç bir canlı yaşamak için başka bir canlıyı yemeye ihtiyaç duymazdı. Daha ileri gideyim, Allah canlıların yaşamak için enerjiye ihtiyaç bile duymayacak şekilde tasarlayabilirdi. Düşünürsem binlerce değişik çözüm üretebilirim.

Benim asıl merak ettiğim bir insan olarak sen, hiç bu canlıların çektiği acıyı hissedemiyor musun? Bu din seni bu kadar mı hissiz, duyarsız yaptı?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, acizlerdenbiri yazdı:

O resmin resmedildiği yerde farklı bir tür karpuz olabilir ya da o karpuz kelek olabilir,kurumuş içi geçmiş olabilir.

çevrenize bakın bunlar kendi kendine hebele hübele diyen müslümancıkların bakar kör olmaları hiç şaşırtmıyor :D

eser 17.yy ait. esere baktığımızda, kabaklardan birinin  olgunluktan patlamış, diğer meyvelerin iyice kızarmış ve en dolgun hallerinde olduğunu görüyoruz. karpuzlar da demek ki en olgun halleri ile resmedilmişler. 17.yyın en olgun karpuzları bunlar işte. 

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

çevrenize bakın bunlar kendi kendine hebele hübele diyen müslümancıkların bakar kör olmaları hiç şaşırtmıyor :D

eser 17.yy ait. esere baktığımızda, kabaklardan birinin  olgunluktan patlamış, diğer meyvelerin iyice kızarmış ve en dolgun hallerinde olduğunu görüyoruz. karpuzlar da demek ki en olgun halleri ile resmedilmişler. 17.yyın en olgun karpuzları bunlar işte. 

yazın  karpuz  üzüm  gibi  sulu  meyveler  kışın  c  vitamini  deposu  portakal  limonda  mı  ilginç  gelmiyor  size  tam da  ihtiyaç  olunan  zamanda. 

Sitelerde Paylaş
On 07.01.2019 at 00:25, akılsızşuursuzatom said:

doğal  döngü  olması  olamaz  mı? Doğadaki  temizlikte  Allah'ın  delilidir. Birileri  gelir  çöpü  gibi  ortalığı  temizler  örneğin; sırtlan gibi akbaba  gibi

Yahu temizlik ve leşçilik de bir iş kolu, ve birileri de gelip o iş kolunu doldurmuş işte. Bunda şaşılacak ne var? Bıkmadınız mı her halta şaşırıp apışmaktan? Leş yemek de öyle veya böyle, seçilim değeri oldukça yüksek bir davranış ve birileri bunu uygulamış işte. Adam resmen bu yolla hayatta kalıyor. Senin babanın hayrına yapmıyor.

On 07.01.2019 at 02:46, acizlerdenbiri said:

....

Yapmayın yapmayın, her şey ortada yapmayın.

Şakası yok bunun, kendi payın , tasarımın emeğinin olmadığı organları kullanıp, elmasını, armudunu, karpuzunu , bakliyatını, etini yiyip, yaratıcı falan yok demeyin.

...

Evet herşey ortada ama senin o mekanizmalardan zerre haberin olmadığı için, araştırıp anlamak için de zerre çaba göstermediğin üzere bu vaziyettesin.

Herşeyin bir yaratıcısı var ama iş yaratıcıya gelince onun yok mantığını da nerenize nasıl sığdırdığınız ayrı bir mesela tabi..

Şu satırlarında ben cahilim diye bağırmaktan başka yaptığın bir şey yok. Ben şaşırdım siz de şaşırın, kafam basmadı cahilim, o zaman tanrı mantığı. İnsanın biraz kendisine saygısı olur be.

On 07.01.2019 at 09:04, akılsızşuursuzatom said:

adam  yukarda  tasarım  demiş  açıklama  istemiş  ateistlerin  tavrı  gene  aynı  hiç  fark  etmiyorsunuz? Canlılar  ve  nasıl  işledikleri  soruluyor ama  ben  yine  konuyu  sadist  tanrı  cehenneme getirmeyi  başarıyorum diye  kendinize  sormuyor musunuz?

Senin tavrına gelelim bey efendi..Sana açıklandı da ne oldu? Fark etti mi? Ben neredeyse zerre fark göremiyorum.

Bak bu forumda sammiyetsiz birileri varsa eğer, o birilerinden biri kesin olarak sen olmalısın. Forumu kirletme artık.

22 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

peki  o  yiyecekler  nereye  ne  kadar  yarar  sağlamasını  nereden  biliyor. c  vitamin  deposu  meyve  yiyoruz.O  nasıl  vücudun  işine  yarar  ki  birisi  mi  bildirmiş  ona?

,Meyvelerin tadı mevzusunda sana mekanizma anlatılmadı mı? Otur onu bir daha oku. Yeter ya da daha da yazma buraya. Senin kendine hiç saygın yok mu? Senin mesajlarını silem baştan aşağıya okuyan biri ne düşünür sence? Teistlerin kör inadına dair harika bir örneksin ve örnek olmaya devam ediyorsun. Artık inat kaynaklı mı yoksa akıl kaynaklı mı, o okuyanın yorumuna kalmış.

,

22 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Doğada böyle olmadığını varsayalım peki .Doğada eski haliyle bile varolması yani yabani şekliyle ehilleşmemiş verisyonu ile birlikte tuhaf değil mi ? Bir tohumun içinden bir ağaç yeşerip büyüyor. Meyve veriyor vs. ?

Doğada eski haliyle var olmasındaki sorun nedir? Birileri sana olmaması gerektiğini mi söyledi ki, eski halinin var olması ya da bu tip örnekler, bizim anlattıklarımızın en büyük kanıtıdır. Hayır bunların dünyada var olan her biri tek tek bulunup, eski hali kalmayana değin ehlileştirildi mi yani? Bir kol ehlileşiyor, ehlileştiriliyor; geriye kalan onlarcası ise doğal haline bırakıldığında nasıl olacaksa öyle oluyor. Asıl sorun tamamı ehlileştirilmiş şekilde olsa, bir tane dahi ehlileştirilmemiş bulamasak olurdu herhalde.

Sen kafanı kullanmayı öğrenmeden bu işler olmayacak belli. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. dönecek olsa bile sende o samimiyet yok.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

yazın  karpuz  üzüm  gibi  sulu  meyveler  kışın  c  vitamini  deposu  portakal  limonda  mı  ilginç  gelmiyor  size  tam da  ihtiyaç  olunan  zamanda. 

ilginç gelen siz kafadaki insanların inadı.

kaç defa evrim sürecini inceleyin, okuyun, öğrenin dedik. yukarda tüm canlılar birlikte evrimleşir, uzak atalarımızın besinlerini biz yiyemeyiz ya da bize yeterli olmaz dedik. sizin c vitamini deposu meyveler bundan yüzbinlerce yıl önce ortada yoktular , onları insanlar o hale getirdi dedik.

bunlar kafanıza girmeden, kulaktan sekip gidiyor. oturup okuduğunuz zaman ne kadar saçma şeyleri öne sürdüğünüzü göreceksiniz. ama elbette asla da okumayacaksınız. cehaletin temel şartı öğrenmeden, bildiğini iddia etmektir. 

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

ilginç gelen siz kafadaki insanların inadı.

kaç defa evrim sürecini inceleyin, okuyun, öğrenin dedik. yukarda tüm canlılar birlikte evrimleşir, uzak atalarımızın besinlerini biz yiyemeyiz ya da bize yeterli olmaz dedik. sizin c vitamini deposu meyveler bundan yüzbinlerce yıl önce ortada yoktular , onları insanlar o hale getirdi dedik.

bunlar kafanıza girmeden, kulaktan sekip gidiyor. oturup okuduğunuz zaman ne kadar saçma şeyleri öne sürdüğünüzü göreceksiniz. ama elbette asla da okumayacaksınız. cehaletin temel şartı öğrenmeden, bildiğini iddia etmektir. 

sizinki  ben  arabanın  nasıl  olduğunu  veya  nasıl  yapıldığını  biliyorum  o  halde  arabayı  yapan  usta  yok  gibi 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

sizinki  ben  arabanın  nasıl  olduğunu  veya  nasıl  yapıldığını  biliyorum  o  halde  arabayı  yapan  usta  yok  gibi 

Allah'ı kim yaptı?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

tanrı diye bir şey yoktur, çünkü:

- tanrınız ya eksiktir ya da eksik değildir(mükemmeldir). bu ikisi dışında bir şey olamaz.

- tanrınız eksik ise, onu kim yarattı ? kimse yaratmadı ise, demek ki eksik varlıklar kendiliğinden varolabiliyor. bu durumda zaten tanrınızın varlığını veya sizin uydurmanız olmadığını kanıtlayan herhangi bir şey bulunmuyor. çünkü eksik varlıklar olan biz veya evren de kendiliğinden varolmuş olabilir. 

- tanrınız eksik değil ise, neden bir eylemde bulunuyor? tanrınızın herhangi bir eylemde bulunması, örneğin bir şeyi yaratması, onun gerçekleşmesine ihtiyacı olduğu içindir. bu da tanrınız eksiktir (muhtaçtır) demektir.  oysa ki tanrınız eksik değil sanıyordunuz. demek ki tanrınızı uydurmuşsunuz.

geri kalan her şey için ise, onun nasıl çalıştığını anlamamız evreni anlamamızı sağlayacaktır.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

Bir araba odun var ister misin?

.................

Bir türlü anlayamadığınız nokta şu:

Kafanıza göre önce bir önerme yaratıp, daha sonra bu önermeye dayalı bir çıkarım yapıp,

Bir adım sonra ise aynı önermenin değilini kullanmak suretiyle nihai sonuca vardığınızı sanırsınız.

Ama aslen yapmış olduğunuz şey, çelişiklik yaratarak evrensel mantık ilkelerini, formel mantığı adeta yerle yeksan etmekten ötesi değildir. 

Göstermiş olduğunuz sandığınız şey ise bu bağlamda, aslen hiçbirşeydir. İkinci adımda birinci adımı ve üzerine bina etmiş olduğunuz her şeyi zaten yok etmiş oluyorsunuz. Karar verin; ya ilkini kullanacaksınız, ya da ikincisini. İkisi bir arada olmaz.

Sizler tüm argümanınızı "değili de doğru olan" bir önermeler silsilesi üzerine kurup, bundan hiçbir rahatsızlık duymuyor, çok da mantıklı birşeymiş gibi atıp duruyorsunuz..

Nedir o:

1- Herşeyin bir yaratıcısı vardır.

2- Tanrının yoktur.

Çöp.

Bu çöpü savunmak için ise ikinci bir mantık safsatasını, yani döngüsel mantığı işe alet ediyorsunuz bu kez.

Nedir o: Çünkü "o tanrı". 

Özetle, kanıtlamak istediğiniz şeye kanıt olarak kanıtlamak istediğiniz şeyi gösteriyorsunuz.

Çöp.

Bunun altından kalkabilmek için ise yeni safsatalara ve çelişkilere, mantıksal mümkünsüzlüklere doğru uzanan, sonsuza ıraksayan bir yola giriyorsunuz. Yok efendim kadiri ve alimi mutlak, aman da zamandan münezzeh..vb. vb..

Çöp.

Oysa bunun içerisinden mantık ilkelerini ihlal etmeden, mantıksal bir zorunluluğu yerle yeksan etmeden çıkmanın bir yolu var.

Nedir o? Zaten bilimin ve termodinamiğin de öngördüğü üzere, var oluşun hep orada olmuş olmasından hareket etmek. Yaratılmak ihtiyacı yok. Başlangıcı da.

Ortada ne bir mantık ihlali, ne sıfatlara dair bir çelişki, ne de deli saçması sonsuz, bir de herşeye kadir atmasyon bir varlık var.

Şimdi her iki yaklaşımı da kefeye koyun ve asıl mantıksız olanın ya da güzel hatırınız için, hangisinin daha mantıksız olduğuna bir bakın bakalım.

Velhasılı, ilk hareket noktanız yanlış ve mesnetsiz. Her şeyin yaratıcısı olmak, ya da başlangıcı olmak zorunda değil. Bu sadece bir tümevarım, böyle bir mantıksal zorunluluk yok, ve bunu bugüne değin hiçbir babayiğit gösteremedi.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sağduyu yazdı:

Allah'ı kim yaptı?

onu  kimse  yapmadı  diyeceğim  sizde  o zaman madde  veya  enerjiyi  kimse  yaratmadı  (yapmadı) diyeceksiniz.Tam  da  dediğiniz  gibi  yaraticisiz  bir şey  düşünebildiginizi  gösterdiği  için  tanrı  yaratılmamıştır  deme  şansımız  oluyor. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

Bir araba odun var ister misin?

.................

Bir türlü anlayamadığınız nokta şu:

Kafanıza göre önce bir önerme yaratıp, daha sonra bu önermeye dayalı bir çıkarım yapıp,

Bir adım sonra ise aynı önermenin değilini kullanmak suretiyle nihai 

Tanrının  birbiriyle  çelişen  sıfatları  nedir mesela  sonsuz  ilim  sonsuz  kudret  mi?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

onu  kimse  yapmadı  diyeceğim  sizde  o zaman madde  veya  enerjiyi  kimse  yaratmadı  (yapmadı) diyeceksiniz.Tam  da  dediğiniz  gibi  yaraticisiz  bir şey  düşünebildiginizi  gösterdiği  için  tanrı  yaratılmamıştır  deme  şansımız  oluyor. 

Hiç olmazsa madde ve enerji ortada, peki senin arap putu nerede? Arapların palavralarında.

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

valla artık tebrik ederim sizi yine aynı kelimeleri kullandınız sanki ilk kez diyor edasıyla ; arap palavraları :D

Aklına diyecek başka bir şey gelmedi değil mi? İşte dincilerin zayıf karnı da burası, ellerinde arap palavralarından başka bir şey yok, bu gerçeği gösterince apışıp kalıyorlar.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Aklına diyecek başka bir şey gelmedi değil mi? İşte dincilerin zayıf karnı da burası, ellerinde arap palavralarından başka bir şey yok, bu gerçeği gösterince apışıp kalıyorlar.

Görmek isteyen için onlarca delil var.Doğar doğmaz annenin süt vermesi, bal yapan arılar, yumurtlayan tavuklar. Çeşit çeşit nimetler. Sanatını bu gezegende göstermiş işte .

Sitelerde Paylaş

Görmek isteyen için onlarca delil var.Doğar doğmaz annenin süt vermesi, bal yapan arılar, yumurtlayan tavuklar. Çeşit çeşit nimetler. Sanatını bu gezegende göstermiş işte .

Bence bunlar Brahma'ya delil. Şimdi hindu olacak mısın?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

Bence bunlar Brahma'ya delil. Şimdi hindu olacak mısın?

güzel! bir Tanrı kabul etmeyi başardınız dine inanmayın önemli değil .  (Put beni sonsuza kadar yakmayacak mı böyle yaparsam diyeceğinizi varsayarak ; yakarsa yaksın siz bir tanrının olacağını kabul ettiniz önemli bir adım bence.

Sitelerde Paylaş

güzel! bir Tanrı kabul etmeyi başardınız dine inanmayın önemli değil .  (Put beni sonsuza kadar yakmayacak mı böyle yaparsam diyeceğinizi varsayarak ; yakarsa yaksın siz bir tanrının olacağını kabul ettiniz önemli bir adım bence.

Sen de Brahma'ya iman ediyor musun? Hazır mısın inek kesip yiyenleri lanetlemeye, ineği kutsal kabul etmeye?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...