Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

Bir saat önce, fatihkara yazdı:

Bir insan silah ile vurularak öldürülüyor. Suclu olan kimdir ?

Silahı yapan fabrikamı ?

Silahı satan mı ?

Silahı kullanıp öldüren mi ?

Madem Tanrı emretmeden bir yaprak bile kımıldamıyor, o zaman denklemi tamamlamamız gerekir;

Gelecekte bir bilim adamının yapay zekalı robot yaptığını düşünelim, robotun parçalarını, yazılımını, yazılımını etkileyecek dış unsurları, yazılımın negatif ve pozitif taraflarını vb. hepsini kendisi tasarlıyor. Robotun eylemlerinden kim sorumludur?  

Şimdi sizin argümanlarınıza geliyoruz;

Silahı yapan fabrika / fabrikayı yapan insan / insanı yaratan, ailesini belirleyen, çevresini belirleyen, hayatını iyi veya kötü yönde yönlendiren her türlü etmeni yaratan, belirleyen: TANRI

Silahı satan insan / insanı yaratan, ailesini belirleyen, çevresini belirleyen, hayatını iyi veya kötü yönde yönlendiren her türlü etmeni yaratan, belirleyen: TANRI

Silahı kullanıp öldüren insan / insanı yaratan, ailesini belirleyen, çevresini belirleyen, hayatını iyi veya kötü yönde yönlendiren her türlü etmeni yaratan, belirleyen: TANRI

Suçlu kim?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

32 dakika önce, sağduyu yazdı:

Tetiği çekeni, silahı satanı, silahı yapan fabrikayı yapan insanları da yapan Allah olduğuna suçlu Allahtır. Yaa, her şeyin kaynağı olarak Allah'ı gösterirseniz her şeyin sorumlusu da o olur.

Sizin mantığınıza göre gidersek , Allah ın sucu sizede onun varlığını kabul etmeyebilecek bir düşünce yapısında özgür iradeyi vermesi, size yada diğer insalara özgür irade vermeyip onları koyun gibi ona inanacak ve Allahı eleştiremeyecek makinalar olarak yaratsaydı dahamı doğru olurdu ?

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, fatihkara yazdı:

Sizin mantığınıza göre gidersek , Allah ın sucu sizede onun varlığını kabul etmeyebilecek bir düşünce yapısında özgür iradeyi vermesi, size yada diğer insalara özgür irade vermeyip onları koyun gibi ona inanacak ve Allahı eleştiremeyecek makinalar olarak yaratsaydı dahamı doğru olurdu ?

Allah özgür iradeli varlık yaratırsa onun hakim sıfatı yok olur.

Bu yüzden Allah özgür iradeli varlık yaratamaz.Yaratırsa onun üstünde bir tanrıyı kabul etmiş olursun.:)

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, fatihkara said:

Allah nasıl özgür iradeli bir varlık yapabilir, bir anlatsana. Her şeyi bilen bir varlık nasıl özgür iradeli bir insan tasarlayabilir? Bırak özgür iradeli bir varlık yaratmasını her şeyi bilen bir varlığın kendi özgür iradesi bile olamaz, o varlık kendi bilgisinin kölesidir. Kendi içindeki bilgi onu nereye götürürse oraya gider, ne yapmasını dikte ediyorsa onu yapar.

Örnek verecek olursam, Allah daha Muhammed'i seçmeden önce onu elçi seçeceği bilgisi onda mevcut değil mi? Zamanı geldiğinde Allah'ın Muhammed'i elçi seçmeme gibi bir seçeneği var mı? Ben Muhammed'i elçi seçmekten vazgeçtim, Ali'yi seçeceğim diyebilir mi? 

Sitelerde Paylaş

Herkes beyninde kendi tanrısını yarattığından hangi/ nasıl bir tanrıdan bahsedildiğini bilmiyorum.

Anladığım kadar "iyiler tanrıdan kötüler şeytan/insan/dış mihralar gibi başka bir şeylerden geliyor" mu deniyor? Bu çok kullanılan bir argüman. Tanrı ve şeytan.
Türkiyede Tayyip iyilerden sorumluyken bütün olumsuzlukların nedeni dış mihrahlar veya İnönü;-)
Aynı konsept. Anlaması basit!

Yağmur yağıyor dağdaki adam "rahmet" diye seviniyor, aşağıdaki adam selden büyük zarar görüyor.
Ve bu yağmuru bir tanrının yağdırdığını sanıyorlar. Ona göre bir teori üretiyorlar ?
Hahaha. Kardeşim yağmur yağıyor, sana özel bir durum yok! Bunu birisi de sana ödül veya ceza olarak göndermiyor!

Eğer herşeyi bir tanrı yarattıysa ondan da bir tanrı sorumludur.
Bir bilgisayar oyunu yapıp ve içine birbirlerini öldürme seçeneğeini koyup sonra neden bunu yaptın diye bilgisayardaki figuru cezalandırmakta neyin nesi?!?
Hatta bir de doğal afetlerden de sorumluysan.... Kurduğun oyunda figurun ailesini yok ediyorsun veya daha başka bir acı yaşayarak psikolojisi bozuluyor!
Veya figurun anasını, babasını, tüm etrafını hırsızla katille doldurmuşsun. Sonrada figurunuz hırsız oldu diye cezalandırın
Müslümanı, müslüman bir toplumda; hristiyanı hristiyan bir toplumda doğup hristiyan/müslüman olduğu için cezalandırmak gibi bir şey!

Bu tanrı işi tutarsız. Ve bunu "imtahan" demekte kurtarmıyor.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, notdefteri yazdı:

Allah özgür iradeli varlık yaratırsa onun hakim sıfatı yok olur.

Bu yüzden Allah özgür iradeli varlık yaratamaz.Yaratırsa onun üstünde bir tanrıyı kabul etmiş olursun.:)

Nihayet ilginç bir noktaya gelebildik. Sizce gerçekten böylemidir ? Bu önermeyi biraz daha açabilirmisiniz lütfen ?

Sitelerde Paylaş

Allah Kuran'da falanca kavmi şöyle helak ettim, filanca kavmi şöyle yok ettim diye böbürlenip durur. Madem bu dünya sınav dünyası, o zaman bu yok edilen, helak edilen kavimlerdeki bebeklerin ve çocukların suçu ne? Neden bu bebek ve çocuklar aradan kaynıyor? Falanca yetişkin kişileri cezalandıracağım diye bebek ve çocuklar da dahil olmak üzere tüm kavmi toptan yok ediyor bu Allah? Tüm bir kavmi suçlu suçsuz diye ayırmadan toptan yok etmenin neresi adalet?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, sağduyu yazdı:

Allah nasıl özgür iradeli bir varlık yapabilir, bir anlatsana. Her şeyi bilen bir varlık nasıl özgür iradeli bir insan tasarlayabilir? Bırak özgür iradeli bir varlık yaratmasını her şeyi bilen bir varlığın kendi özgür iradesi bile olamaz, o varlık kendi bilgisinin kölesidir. Kendi içindeki bilgi onu nereye götürürse oraya gider, ne yapmasını dikte ediyorsa onu yapar.

Örnek verecek olursam, Allah daha Muhammed'i seçmeden önce onu elçi seçeceği bilgisi onda mevcut değil mi? Zamanı geldiğinde Allah'ın Muhammed'i elçi seçmeme gibi bir seçeneği var mı? Ben Muhammed'i elçi seçmekten vazgeçtim, Ali'yi seçeceğim diyebilir mi? 

İnsanlık neden ve nasıl yapay zekalı karar verebilen algoritmalar ve bilgisayar programları yazabilir ? makinalarımız var ne gerek var ?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

İnsanlık neden ve nasıl yapay zekalı karar verebilen algoritmalar ve bilgisayar programları yazabilir ? makinalarımız var ne gerek var ?

Sen her şeyi bilen bir varlığın nasıl özgür iradeli bir varlık yapabileceğini anlat.

Her şeyi bilen Allah tamamen kendi tasarım ve ürünü olan insanın önüne koyduğu A ve B seçeneklerinden hangisini seçeceğini bilmiyor mu? Kendi ürettiği ürünün nasıl çalışacağını bilmiyor mu bu Allah? Ne yaptığını bilemeyecek kadar bilinçsiz mi demek istiyorsun? Bu Allah kendi tasarlayıp ürettiği özgür irade dediğin mekanizmanın nasıl çalışacağını bilmeyecek kadar salak mı?

İnsanı karıştırma, insan her şeyi ben biliyorum iddiası ile ortaya çıkmıyor, her şeyi biliyorum diye böbürlenip duran Allah.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, fatihkara said:

Bir insan silah ile vurularak öldürülüyor. Suclu olan kimdir ?

Silahı yapan fabrikamı ?

Silahı satan mı ?

Silahı kullanıp öldüren mi ?

Burada yine aynı mantık hatası var. Tanrıyı insan ya da onun gibi bir şey zannetme hatası.

Tanrı kadiri ve alimi mutlaktır. Başka türlüsü ve "her türlüsünü" yapma imkanı vardır. Kısıtsızdır. Bu bağlamda; bu sislisilenin alim-i mutlaklığı gereği "başından sonuna" belirleyicisi olan tanrı, sürecin tamamının müsebbibi ve sorumlusudur. Kadiri mutlaklık icabı gereği ise başka türlüsünü de yapma kabiliyeti vardır, ama yapmamıştır. Bu onu bir kez daha ama bu kez "sorumsuz" ve kötü yapar. Bkz: Kötülük problemi.

Aciz insan acizliği ve türlü motiv ihtiyaçlar "gereği" silah üretir. 

Aciz insan türlü motiv ve çıkarları "gereği" onu satar.

Aciz insan türlü motiv ve eksiklikliği gereği onu kullanır ve öldürür. Belki kötülüğü, belki öfkesine yenik düştüğü için. Çünkü acizdir. 

Tanrı bu silsiledeki motiv, gereç ve ihtiyaçlardan hiçbirine tabi olmadığı gibi, aynı zamanda her türlüsünü yapma kabiliyetine de sahiptir. Tanrının bu hesaptan bu bağlamda ne kaçısı, ne de kurtuluşu vardır. Burada her zamanki şu üç seçenek devreye girer: 1- Tanrı aciz, eksik ve beceriksizdir. Kısıtlı ve sınırlıdır. 2- Tanrı kötüdür. 3- Tanrı yoktur. Hür ve özgür bir insan bu seçeneklerden herhangi birinde karar kılabilir ve bu seçim kesinlikle bir kabahat olarak addedilemez. O üç seçeneğin her birinin sonu tanrı ve onun inanırı içinse, hazindir. 

34 minutes ago, fatihkara said:

Eğer özgür iradeyi verdiysen neden ve hangi hakla suçluyorsun?

Eğer zorunlu bir seçenek varsa, bir çeşit dayatma, bu nasıl özgür irade?

Evet daha "iyi" olurdu. Ve sadece "öyle olurdu" işte,  hepsinden öte. E ne oldu şimdi? Tanrı tatmin mi olmadı? Burada amaç ne? 

Sen zaten her türlüsünü yapabilecek durumda isen; araç ne ola ki, ne ve nasıllığının ne anlamı var ki? Amaç ne?

Yahu sokma beni bu sınava, bana mı sordun?! İyi kötü kavramlarını da koyma, hiçbirşey yapma?

Ben hesap mı soracaktım sanki senden? Yerinde mi duramadın? Kaşıntı mı tuttu?

Ayrıca bu daha iyi ya da kötü meselesi de değil. Mesele tanrının kısıtsızlığı.

Tanrı hem özgür irade denen şeyi verir, hem de kendisini kaçınılmaz olarak inanılır da kılabilirdi.

Tanrının resmen niyeti bozuk. 

Ha tanrının olduğu yerde, özgür iradenin olması zaten imkansız.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen her şeyi bilen bir varlığın nasıl özgür iradeli bir varlık yapabileceğini anlat.

Her şeyi bilen Allah tamamen kendi tasarım ve ürünü olan insanın önüne koyduğu A ve B seçeneklerinden hangisini seçeceğini bilmiyor mu? Kendi ürettiği ürünün nasıl çalışacağını bilmiyor mu bu Allah? Ne yaptığını bilemeyecek kadar bilinçsiz mi demek istiyorsun? Bu Allah kendi tasarlayıp ürettiği özgür irade dediğin mekanizmanın nasıl çalışacağını bilmeyecek kadar salak mı?

İnsanı karıştırma, insan her şeyi ben biliyorum iddiası ile ortaya çıkmıyor, her şeyi biliyorum diye böbürlenip duran Allah.

Allah ile karşılaştınız mı ?

Yada Allah ile hiç konuştunuz mu ?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Evet tanrı bilmiyor. Özgür iradeye sahip varlıkların önceden ne yapacağı bilinemez. Tanrı satrançta kimseyi ilk hamlede mat edemez. Bunlar acizlik değil. 

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, fatihkara said:

Allah ile karşılaştınız mı ?

Yada Allah ile hiç konuştunuz mu ?

Yok ne karşılaştım, ne de konuştum ama anlaşılan sen buluşup konuşmuşsun. Bu Allah denen şey bazı insanlarla gizli gizli buluşup sırrını yalnız o insanlara söylüyormuş, o insanlara inanmayanları da sonsuza kadar kebap yapıyormuş. Buradaki saçmalığı görebiliyor musun?

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Nuri Kara said:

Evet tanrı bilmiyor. Özgür iradeye sahip varlıkların önceden ne yapacağı bilinemez. Tanrı satrançta kimseyi ilk hamlede mat edemez. Bunlar acizlik değil. 

Bu tanrı dediğin zımbırtı ne yaptığını, nasıl bir ürün ortaya çıkardığını bilemeyecek kadar salak mı? Bunu mu diyorsun yani?

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Nuri Kara said:

Sen kısıtlı ve ne idüğü belirsiz bir şeyin peşinde, onun inanırısın yani. Deliye posteki saydırmak gibi her afaki iddianın peşinden gidemeyiz. 

Kadiri ve alimi mutlak değilse, bu eni sonu sınırlı bir "yaratık"dır. Madde ve evrene, determinizm ve kaosa tabi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...