Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

2 minutes ago, fatihkara said:

Bulunan Güzel olan 2. nokta. Bu arada bunlar daha önce defalarca tartışılmış sanırım. Ama yeni olduğum için merakımı mazur görün lütfen. Ayrıca hepinize tşk ederim. Gerçek ten güzel bilgiler paylaşıyorsunuz düşünceyi mantık sınırlarına zorluyorsunuz.

Defalarca tartışıldı ama arka sıralarda kaldı, unutuldu gitti. Bu forumda eski olan üyeler sürekli bu konulardan bahsettikleri için bir yerde bıkkınlık geliyor ama senin gibi yeni gelenler tabii ki bunun farkında olmuyorlar. Biz inanmayanlar da aynı konuları tekrar tekrar anlatmak zorunda kalıyoruz. Aslında sinir bozucu bir durum ama yapacak bir şey yok. Belki de böylesi daha iyidir, bizler de ufkumuzu genişletmiş oluruz, daha önce farkında olmadığımız şeylerin farkına varırız.

Ayrıca merak iyidir, soru sormak iyidir, doğruya gerçeğe ancak böyle ulaşabiliriz, özür dilenecek bir durum değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

21 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bu tanrı hiç bir şey yapmıyor mu? Eylemden de bağımsız mı?

Tanrı bir tanedir ve her şeyi bilir. Bizim gibi bir şey öğrenince yeni kararlar almaz. Tanrının kararları belli; uygun durumlar, olaylar gerçekleşince ortaya çıkıyor.

tarihinde Nuri Kara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Tanrı bir tanedir ve her şeyi bilir. Bizim gibi bir şey öğrenince yeni kararlar almaz. Tanrının kararları belli; uygun durumlar, olaylar gerçekleşince ortaya çıkıyor.

İnsan daha öncede karar vermişse insan içinde bu böyle. İnsanların karşılarına çıkacak bazı durumlarda ne yapacağı şu anda belli. Kendinizi veya başka birisini çok iyi tanıyorsanız, siz de daha bir şey yapmadan ne yapacağını bilebilirsiniz. 

Ama insan bir tane değildir, yeni bir şeyler öğrendikçe değişebilir. 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, Nuri Kara said:

Bana her şeyi bilen bir varlığın nasıl özgür iradeli bir canlı yaratabileceğini açıklayabilir misin? Bırak özgür iradeli bir canlı yaratmayı, kendisinin özgür iradesi var mıdır?

Ne demişsin "tanrının kararları belli". Yani onun bile özgür iradesi yok, bir şey bu tanrı dediğin makineyi belirli kararlar alacak şekilde programlamış. 

Sitelerde Paylaş

Çalışmam gereken 2 konu var şimdi elimde .

1) Allah özgür iradeli varlık yaratırsa onun hakim sıfatı yok olur.

Bu yüzden Allah özgür iradeli varlık yaratamaz.Yaratırsa onun üstünde bir tanrıyı kabul etmiş olursun.:)

2) Bu tanrı hiç bir şey yapmıyor mu? Eylemden de bağımsız mı?

Bunlara bir çalışayımda. Sonra terletirim sizi. Zekiyimdir hazırlıklı olun bence :) 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, sağduyu yazdı:

Defalarca tartışıldı ama arka sıralarda kaldı, unutuldu gitti. Bu forumda eski olan üyeler sürekli bu konulardan bahsettikleri için bir yerde bıkkınlık geliyor ama senin gibi yeni gelenler tabii ki bunun farkında olmuyorlar. Biz inanmayanlar da aynı konuları tekrar tekrar anlatmak zorunda kalıyoruz. Aslında sinir bozucu bir durum ama yapacak bir şey yok. Belki de böylesi daha iyidir, bizler de ufkumuzu genişletmiş oluruz, daha önce farkında olmadığımız şeylerin farkına varırız.

Ayrıca merak iyidir, soru sormak iyidir, doğruya gerçeğe ancak böyle ulaşabiliriz, özür dilenecek bir durum değil.

Bıkkınlık geliyorsa bıraksınlar yeni üyeler tartışsın. Gelip buraya kimse terbiyesizleşmesin.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Nuri Kara said:

Bıkkınlık geliyorsa bıraksınlar yeni üyeler tartışsın. Gelip buraya kimse terbiyesizleşmesin.

Fikirlere, argümanlara odaklan, tavırlara değil. Birisine terbiyesizleşiyorsun demekle fikirlerini çürütmüş olmuyorsun, bu sadece arkasına sığınacak bir bahane arıyorsun demektir.

7 minutes ago, fatihkara said:

Çalışmam gereken 2 konu var şimdi elimde .

1) Allah özgür iradeli varlık yaratırsa onun hakim sıfatı yok olur.

Bu yüzden Allah özgür iradeli varlık yaratamaz.Yaratırsa onun üstünde bir tanrıyı kabul etmiş olursun.:)

2) Bu tanrı hiç bir şey yapmıyor mu? Eylemden de bağımsız mı?

Bunlara bir çalışayımda. Sonra terletirim sizi. Zekiyimdir hazırlıklı olun bence :) 

Bir de her şeyi bilen bir varlık nasıl özgür iradeli bir varlık yaratabilir, her şeyi bilen bir varlığın kendi özgür iradesi olabilir mi soruları üzerine de kafa yor. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Nuri Kara yazdı:

Evet tanrı bilmiyor. Özgür iradeye sahip varlıkların önceden ne yapacağı bilinemez. Tanrı satrançta kimseyi ilk hamlede mat edemez. Bunlar acizlik değil. 

27 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Biliyor mu?

Bilmiyor mu?

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bana her şeyi bilen bir varlığın nasıl özgür iradeli bir canlı yaratabileceğini açıklayabilir misin? Bırak özgür iradeli bir canlı yaratmayı, kendisinin özgür iradesi var mıdır?

Ne demişsin "tanrının kararları belli". Yani onun bile özgür iradesi yok, bir şey bu tanrı dediğin makineyi belirli kararlar alacak şekilde programlamış. 

Sizin de bir sürü kararınız var ve belli. Bu kararları siz aldınız, tanrı kendi kararlarını kendi aldı. 

Bilgi edinmenin bir yolu yok. Özgür iradeye sahip bir varlığın yaptıklarını gördüğü için biliyor. @Sundance

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Sundance yazdı:

Eğer tanrı alim-i mutlak ise, kendi de dahil olmak üzere özgür irade var olamaz.

Eğer tanrı alim-i mutlak değil ise, iyi ve kötünün mutlak belirleyicisi olamaz.

Neden? Bilgi edinmenin bir yolu yok. Özgür iradeye sahip bir varlığın yaptıklarını gördüğü için biliyor. Bu cevap ilk soru için neden yeterli değil?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Sizin de bir sürü kararınız var ve belli. Bu kararları siz aldınız, tanrı kendi kararlarını kendi aldı. 

Bilgi edinmenin bir yolu yok. Özgür iradeye sahip bir varlığın yaptıklarını gördüğü için biliyor. @Sundance

O halde tanrı bir kayıt tutucudan başka şey değildir.

Yaratımının sonuçlarını bilemeyeceği için yaratma amacı da, yaratımı da hatalıdır.

Hatalı bir amaç ve yaratım için yaptığı değerlendirme de hatalıdır.

Özgür irade ile yapılan her seçim farklı bir olasılık yaratır.

Bütün bu olasılıklar içinde biri için kötü dediğiniz diğer bir olasılık için iyi olabilir.

Örneğin Hitler’in zamanında yahudileri öldürmesi tüm alternatif olasılıklar içinde iyi olduğu bir olasılık bulunabilir.

Tanrı neyin iyi ve neyin kötü olduğunu mutlak olarak bilemez.

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Neden? Bilgi edinmenin bir yolu yok. Özgür iradeye sahip bir varlığın yaptıklarını gördüğü için biliyor. Bu cevap ilk soru için neden yeterli değil?

Özgür irade ile yapılan her bir seçim farklı bir olasılık yaratır. Eğer özgür irade var ise gelecekte bütün bu olasılıkların olabileceği alternatif gelecekler söz konusudur.

Tanrının bu olasılıklardan hangisinin olacağını bilmesi diğer olasılıkların olamayacağını kesinleştirir. Tek bir olasılığın gerçekleşebileceği bir gelecek ise özgür iradenin yok olması demektir.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, Sundance yazdı:

Özgür irade ile yapılan her seçim farklı bir olasılık yaratır.

Bütün bu olasılıklar içinde biri için kötü dediğiniz diğer bir olasılık için iyi olabilir.

Örneğin Hitler’in zamanında yahudileri öldürmesi tüm alternatif olasılıklar içinde iyi olduğu bir olasılık bulunabilir.

Tanrı neyin iyi ve neyin kötü olduğunu mutlak olarak bilemez.

Dediğiniz gibi: Hitler'in zamanında yahudileri öldürmesi belki bazı daha kötü sonuçların gerçekleşmesine engel olmuştur. Ama önemli olan Hitler'in ve nazilerin kötü olduğu, aşikardır.

Sitelerde Paylaş
34 minutes ago, Nuri Kara said:

Her şeyi bildiğini iddia ettiğin bir tanrıyla beni mi kıyaslıyorsun? Ben her şeyi bilmiyorum, her şeyi ben yapmıyorum, benim dışımda gelişen, benden kaynaklanmayan bir sürü olay oluyor ama senin tanrın her şeyi biliyor, kendisi dışında gelişen hiç bir olay yok, her şeyi yapan o.

Yahu her şeyi bilen bir tanrı neyin kararını alacak? Her şeyi bilmesi demek onun aynı zamanda eylemlerinin de sabitlenmesi demek. Her şeyi bilen bir varlık düşünemez, karar veremez, kendi bilgisinin gösterdiği yönde gider sadece, bir makine, bir otomat gibi. Mesela tanrı insan yaratacağını biliyor, insanı yaratmaktan vaz geçebilir mi? Bundan vaz geçmesi demek bilmediği bir şey yapması demek.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Nuri Kara said:

Dediğiniz gibi: Hitler'in zamanında yahudileri öldürmesi belki bazı daha kötü sonuçların gerçekleşmesine engel olmuştur. Ama önemli olan Hitler'in ve nazilerin kötü olduğu, aşikardır.

Tanrı da bir doğal afetle, bir salgın hastalıkla milyonları öldürüyor, o zaman tanrının da kötü olduğu aşikardır.

Sen tanrı olsan canlıların hayatta kalmak için birbirlerini yemek zorunda olduğu, acının, ızdırabın, üzüntünün, adaletsizliğin olduğu böyle boktan bir sistem tasarlar mısın?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Dediğiniz gibi: Hitler'in zamanında yahudileri öldürmesi belki bazı daha kötü sonuçların gerçekleşmesine engel olmuştur. Ama önemli olan Hitler'in ve nazilerin kötü olduğu aşikardır.

Eğer Hitler yahudileri öldürerek tüm insanlığı yok olmaktan kurtardıysa Hitler için kötüdür diyebilir misiniz?

Farklı olasılıklar için iyi - kötü ayrımının aşikarlığı ortadan kalkar. Bir olasılık için iyi olan başka bir olasılık için kötü olabilir.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, fatihkara yazdı:

Nihayet ilginç bir noktaya gelebildik. Sizce gerçekten böylemidir ? Bu önermeyi biraz daha açabilirmisiniz lütfen ?

Özgür iradeli olmak demek  kendisi dışında hiçbirşeye(madde,enerji bilgi vb) bağımlı olmamak demektir.

Tanrı kendisi dışında hiçbirşeye bağımlı değildir.

Tanrının yarattığı herşey tanrıya bağımlıdır.Tanrı herşeye hakimdir.

Tanrı insanı  yaratmıştır ve insan tanrıya bağımlıdır.

İnsanın özgür iradesi yoktur.

İnsan yaptıklarından sorumlu değildir.

Tanrı yok ise özgür iradesi yoktur ama yaptıklarından sorumlu tutulur.Çünkü doğa yaptıklarından sorumlu tutulacak akıla bilince sahip değildir.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, sağduyu yazdı:

29 dakika önce, sağduyu yazdı:

Her şeyi bildiğini iddia ettiğin bir tanrıyla beni mi kıyaslıyorsun? Ben her şeyi bilmiyorum, her şeyi ben yapmıyorum, benim dışımda gelişen, benden kaynaklanmayan bir sürü olay oluyor ama senin tanrın her şeyi biliyor, kendisi dışında gelişen hiç bir olay yok, her şeyi yapan o.

Yahu her şeyi bilen bir tanrı neyin kararını alacak? Her şeyi bilmesi demek onun aynı zamanda eylemlerinin de sabitlenmesi demek. Her şeyi bilen bir varlık düşünemez, karar veremez, kendi bilgisinin gösterdiği yönde gider sadece, bir makine, bir otomat gibi. Mesela tanrı insan yaratacağını biliyor, insanı yaratmaktan vaz geçebilir mi? Bundan vaz geçmesi demek bilmediği bir şey yapması demek.

Kıyaslamıyorum, üstteki yazınıza cevap olarak yazmıştım. Sizin de bir sürü kararınız var ve belli. Bu kararları siz aldınız, tanrı kendi kararlarını kendi aldı. Siz biri sizi programladığı için mi bu hale geldiniz? Bu arada ben tanrı için özgür irade kavramını hiç kullanmadım. Özgür irade seçim yapmaya yarar ama tanrının bizim gibi seçim yapmaya ihtiyacı yok.

"Yahu her şeyi bilen bir tanrı neyin kararını alacak? Her şeyi bilmesi demek onun aynı zamanda eylemlerinin de sabitlenmesi demek. Her şeyi bilen bir varlık düşünemez, karar veremez, kendi bilgisinin gösterdiği yönde gider sadece" katılıyorum. Yemek yiyeceğinizi biliyorsunuz, bundan vazgeçer misiniz? Tanrı neden vazgeçsin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...