Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

1 saat önce, fatihkara yazdı:

suclu olan bebeğin yiyeceğini calan insanlar değil, ama herkese yetecek kadar yiyecek gönderen tanrı 

Tanrının herkese yetecek kadar yiyecek gönderdiğini kim söyledi size? Müslümanlar böyle konuşur genelde. 

İnsanlar kendi yiyeceğini kendisi üretiyor teknoloji geliştiği için. Yoksa doğada böyle bir durum söz konusu değil. 

tarihinde illusion_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 28.12.2018 at 21:32, teflon yazdı:

Bir öğretmen öğrencisini neden sınar? Bu iş iki taraflıdır. 1- Öğrenci açısından kendi rüştünü ispat etmesi için gerekli bir araç.

2-Öğretmen açısından ise öğrencinin rüştünü belirleyebilmek için gerekli bir araç. 

Eğitimde ölçme ve değerlendirmenin amacı dönüt (geribildirim) almaktadır. Yukarıdakilere ilave olarak bir üçüncüsü de öğretmenin ne kadar öğretebildiğini gösterir. Yani sınav aracılığıyla öğrenci ne kadar öğrendiğini görürken öğretmen de ne kadar öğretebildiğini görür! Hatta sınavlar sayesinde bütün bir eğitim sistemi test edilmiş olur. Eğer sınavlardaki başarı ülke genelinde düşükse Talim Terbiye, öğretim programlarını yeniden elden geçirerek nerede hata yapıyoruz diye ilgili birimlerine çalışma yaptırır. Hazırlanan raporlara göre yeni program oluşturulur ve önce pilot okullarda denenir. Tekrar gözden geçirilerek son şekli verilen program bütün okullara yayılır. Bütün sınav sonuçları verdiği geribildirimle eğitimde içerik, materyal, teknoloji, öğretmen, altyapı sorgulamasini tekrar gündeme getirir. Her defasında duyulan eksiklik uzman kişilerce giderilmek suretiyle programlar branş bazında güncellenir.

Yani ortada bir başarısızlık varsa bunun tek sorumlusu öğrenci değildir! Halihazırda 8 milyar insanın yaklaşık dörtte biri müslümansa dörtte üçü direkt cehennemlik! Müslüman olanların da kaç tanesi direkt cennete gidecek? Onların da büyük çoğunluğu önce kaynamış kazanların yolunu tutacak! E geçmişte de inanmayan milyarlarca insan var. Hoop onlar da cehenneme! Yani basit bir hesapta bile bu imtihanın planlama, düzenleme ve uygulama aşamaları tam bir skandal! İşin içine imtihan süsü verilerek bu masala heyecan ve inandırıcılık katılmasını azıcık aklı olan adam yemez! Azıcık akıl bütün canlılarda vardır. Ama kullanmazsan o zeka durduğu yerde seni esaretten kurtarmaz! Hazır talebe bulmuşken birileri ha bire sizi imtihan edip durur! Sonunuz ya fetö ya da adnan hoca müritleri gibi olur!..

talebe: talep eden!

Sitelerde Paylaş

ABD’li bir tarım ekonomistinin 1970 yılındaki çalışmasına göre ‘sadece sebzeyle beslenmek ve nükleer enerji kullanmak kaydıyla dünyanın besleyebileceği nüfus 45 milyardır. Japonların 1971’deki bir çalışmasına göre o yıllardaki Japonların yaşama biçimiyle dünyada yaşayabilecek insan sayısı 145 milyardır...’

Sitelerde Paylaş

Ben bir ateist olarak, bir bebeğin açlıktan acı çekerek ölmesi konusunda kendim dahil tüm insanlığı suçlayabilirim ama bir tanrıya inananın böyle bir hakkı, seçeneği yoktur, onun suçlaması gereken varlık her şeye gücünün yettiği, her şeyi bildiği, her şeyi yaptığı iddia edilen tanrı olmalıdır, mantık bunu gerektirir.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, illusion_ yazdı:

Geçen gün bir haberde afrikada çok uzun süredir yağış olmadığı için kuraklıkla ve açlıkla mücadele edildiğini söylüyordu. 

Bir üst yazıda araştırma rakamlarını verdim. Tatil için 16 saatlik uçuş yapıp hawaii ye gidebiliyoruz.  ama ucakla ölen bebebklere yiyecekgönderemiyoruz. suclu tanrı. ucağımıza yakıt göndermiyor cünkü.

Sitelerde Paylaş
4 minutes ago, fatihkara said:

ABD’li bir tarım ekonomistinin 1970 yılındaki çalışmasına göre ‘sadece sebzeyle beslenmek ve nükleer enerji kullanmak kaydıyla dünyanın besleyebileceği nüfus 45 milyardır. Japonların 1971’deki bir çalışmasına göre o yıllardaki Japonların yaşama biçimiyle dünyada yaşayabilecek insan sayısı 145 milyardır...’

Bu bilginin açlıktan acı çekerek ölen bebeğe faydası ne?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ben bir ateist olarak, bir bebeğin açlıktan acı çekerek ölmesi konusunda kendim dahil tüm insanlığı suçlayabilirim ama bir tanrıya inananın böyle bir hakkı, seçeneği yoktur, onun suçlaması gereken varlık her şeye gücünün yettiği, her şeyi bildiği, her şeyi yaptığı iddia edilen tanrı olmalıdır, mantık bunu gerektirir.

sn sağduyu ateistliğinize saygı gösterebilirim ama aclıktan ölen tekbir bebek için bile, koruyamadığım şiddete uğrayan tekbir kadın veya cocuk için bile önce kendime sonrada insanlığa saygı duymam bunun içinde  hic bir varlığı suclamam. önce ben. durdurma gücüm varmı var. durdurdum mu durdurmadım. ben kendimden sorumluyum hesbım kendime, tanrıda kendinden sorumludur hesabı kendine, beceremediğim insanlık için hic varlığısuclamam ben.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Bir üst yazıda araştırma rakamlarını verdim. Tatil için 16 saatlik uçuş yapıp hawaii ye gidebiliyoruz.  ama ucakla ölen bebebklere yiyecekgönderemiyoruz. suclu tanrı. ucağımıza yakıt göndermiyor cünkü.

Anlamadığın şey şu: Senin mazeretlerin, bahanelerin bebeği ilgilendirmiyor, o neden açlıktan acı çekerek öldüğünü öğrenmek istiyor. Eğer sen bir tanrı olarak bu bebeğe senin beslenmen bana ait diyorsan ne yapıp edip o bebeği yaşatacaksın, sana yiyecek yolladığım kişiler aç gözlü çıktı gibi saçma sapan bahaneler üretmeyeceksin.

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, fatihkara said:

sn sağduyu ateistliğinize saygı gösterebilirim ama aclıktan ölen tekbir bebek için bile, koruyamadığım şiddete uğrayan tekbir kadın veya cocuk için bile önce kendime sonrada insanlığa saygı duymam bunun içinde  hic bir varlığı suclamam. önce ben. durdurma gücüm varmı var. durdurdum mu durdurmadım. ben kendimden sorumluyum hesbım kendime, tanrıda kendinden sorumludur hesabı kendine, beceremediğim insanlık için hic varlığısuclamam ben.

Tanrıya inandığına göre en başta onu suçlaman gerekmiyor mu? Neden ısrarla tanrını bu işin dışında tutmak istiyorsun?

Ayrıca sen istediğin kadar kendini, insanlığı suçla, bebek senin kendini suçlamanla falan ilgilenmiyor, tanrıya neden benim açlıktan acı çekerek ölmeme izin verdin diye soruyor.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, fatihkara yazdı:

Siz az önce tanrının bizi koyun gibi gütmesine karşı çıktınız fakat insanların birbirini koyun gibi gütmesini istiyorsunuz. 

Tanrı doğru düzgün yaşanabilir bir dünya yaratmamış olay bu. 

Sitelerde Paylaş

@fatihkara

Muhterem

Bir kıçıkırık cep telefonu veya bir saat satın aldığınızda, onun hep  doğru düzgün çalışmasını bekliyorsunuz. Bununla yetinmeyip, mal sahibinden, belirli bir süre için garanti belgesi de istiyorsunuz. Çarşıdan, pazardan bir kilo ayva satın aldığınızda, ayvayı yememek için:D, pazarcının çürük olanları vermediğinden emin olmak istiyorsunuz, ki birde siz onları mıncıklıyorsunuz. Kirada oturduğunuz evde kışın ortasında duş alırken, sıcak su yerine soğuk gelince, ev sahibine hem atarlanıp hemde böyle devam ederse kirayı kısacağınızı söylüyorsunuz. Yani insani mal sahiplerinden sağlam, düzgün çalışan ve çürük olmayan mamulleri talep ediyorsunuz ve gerektiğinde onları sorumlu tutuyorsunuz. Enayi değilseniz, elbette isteyeceksiniz ve onlardan hesap soracaksınız.

Şimdi geldik zurnanın zaart dediği yere.

Sevecen(!) dindar kardeşlerimiz, hamam böceğinden tutun, teee mürekkep balığına ve nihayet bizlere kadar herşeyi bir tanrının yarattığının reklamını yapıyorlar. Tanrı bu, boru değil. Yapmış, yaratmış ve yaratırken de onlara çeşitli iyi ve kötü meziyetler(!) vermiş. Dahası kara gözünden tutun, sarı saçları olsun, mavi gözleri olsun, kısa boyuna kadar her özelliği ve daha fazlasını dna´mıza yazmış.  Şimdi bu mamullerinden bazıları ara sıra teklediğinde, çürük çıktığında, bunlar kendi aralarında birbirlerini boğazladığında, nedense sadece güçlü olanlar ve ortama uyum sağlayanlar ayakta kaldığında, kendinden başkasına zarar verdiğinde...bu(!) tanrısal mal sahibi bütün bu olanlardan neden sorumlu olmayacakmış ?

Bal gibi sorumludur, kaçamaz bir yere. Dindarlar onu kaçırmaya uğraşsalar da bizim gözümüzden kaçamaz.  

Daha insanların güdümünde olmayan doğal afetlere(deprem, yıldırım, tsunami vs.) gelmedik bile, ki onlar da tanrı açısından epeyi sıkıntılı.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, fatihkara yazdı:

hic bir varlığı suclamam. önce ben. durdurma gücüm varmı var. durdurdum mu durdurmadım. ben kendimden sorumluyum hesbım kendime, tanrıda kendinden sorumludur hesabı kendine, beceremediğim insanlık için hic varlığısuclamam ben.

Sevgili Fatih soru sormasını seviyorsun. Ama sınava girenlerin çok büyük çoğunluğu sınavdan kalırken, diyorsun ki öğrenciler olarak biz daha çok çalışmalıyız! Sana göre öğretmenin ya da sınavı hazırlayanların hiçbir suçu yoktur! Ne olursa olsun o sınavdan ben gecmeliyim diyorsun! Bin yıllardır yeryüzünde insanlar açlıktan öldüler, tecavüze uğradılar, işkencenin en ağırını gördüler.. Bugün de savaşlar, zulümler, felaketler devam ediyor. Evet felaket demişken işin bir de doğal afet yönü var. Yani diyelim ki insanlar çok adil bir şekilde yiyecekleri paylaştılar. Tam her şey güllük gülistanlik derken bir fırtına koptu bir sel oldu! Gitti mi bütün buğdaylar bulgurlar sele?! Ki tarihte çekirge istilası, kuraklık vs nedenlerle zaten sayısız kere kıtlık yaşanmıştır. Sonuç; büyük bir zayiat! 

Fatih dostum, yarın uyanınca bu soruya da sen cevap ver: Suçlu kim?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, fatihkara yazdı:

Ne ilginctirki kurandan yada dinden tekbir alıntı yapmadım. ama sürekli olarak konu bu tarafa cekiliyor. 

Sevgili Fatih Kara, gözü olana çok güzel yazılar yazmışsınız ama baş gözü yetmiyor..Aklı olana çok güzel örnekler vermişsiniz ( Rumi hznin fil kıssası gibi) lakin aklının semerini düşmana kaptırana örneklerin en güzeli bile işe yaramıyor.

Muzaffer Özak hz bir lafı vardı, "görenedir görene, köre ne!!"  diye ve mevlana hz " körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma" der.

Kulağını tıkayan, gözünü kapayan için yapılabilecek bir şey yok, kim kulağını tıkamış kim gözünü kapatmış bilemeyeceğimiz için denemek , bulmak gerekiyor sözün alıcısını ama ne türlü misaller getirseniz de aynı konu üzerinde duran, konuyu hep aynı yere çekmeye çalışan, sizin bahsettiğiniz yerlerden uzaklaşmak isteyen kişiler var ve onlarla konuşulduğunda hep aynı konular geliyor, bir bakmışsınız bebek meselesi, anlat, örneklendir... nafile .. afrikada kurak yerler meselesi... aynı kişiler, aynı sorular.. farklı cevaplar da bulsalar değişen bir şey yok ve olmayacak.

Yardım etmeye çalıştığınız kişiler İslam düşmanı, müslüman düşmanı, ALLAH düşmanı... kalpler bahsettiklerinizi almak niyetinde değil ki akıllar bahsedilenleri anlasın.

Bu platformda çok acı şeylerle karşılaştım, en acı olanlardan biri de insanların kendilerine seçtikleri kullanıcı isimleri ile aralarında milyar km ışık yılı uzaklık olmasıydı.

Birinin adı "bilgi ve his "ama "ALLAH varsa neden göremiyorum " diye soruyor, hissedemiyorsan  his senin nerende mübarek adam. His nereye sen nereye, sen neredesin bilgi nerede.Dünyanın bütün bilgisine sahip olsan neye yarar, seni senin haberin yokken yaratan, tasarımını yapan, senin yediklerini yaratan, yediğinin sindirileceği mideyi yaratan,posasını dışarı atma kanallarını, dışarı çıkış yerini bile tasarlayan bir tasarımcının tasarımı, mahluku olduğundan haberin yok.Sen yaratılmışsın, seni yaratanın yarattığı organları kullanıyorsun, kim verdi o gözleri sana, kim verdi o aklını kafatasının içine?? Kim yarattı bu güne kadar yediğin sayısız sebzeyi, meyveyi.Çiğnemen için diş bile koymuşlar damağının içine bak, sen sütten kesilmeye başlayacağın , katı gıdalara geçeceğin için diş lazım olacak sana, sen mi düşündün de yaptın onları ? 

Sen yaratılmışsın, sormamışlar bile sana yaratırlarken, öldürecekler, tekrar diriltecekler, kukla gibisin ellerinde, hangi bilgiden bahsediyorsun sen bunları bilmeden önce.HEYY HEYYY.

Kimilerinin nicki de sağduyu, milyarlarca insanın inandığı değerlerine, kutsallarına ağıza alınmayacak laflar ederler, inananlarla dalga geçerler ama sağduyuludurlar... 

Güzel yazılarınıza devam ediniz.. Tartışmaktan başka niyeti olmayan, bozmak isteyip yapmak istemeyen, almak istemeyen, vermek istemeyenlerle , bataklıkta oturmak isteyenlerle enerji tüketmeyiniz. Sözlerin alıcısını arayınız, kulak arayınız..

İstirham ederiz naçizane,hayırlı geceler olsun.

tarihinde acizlerdenbiri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 minutes ago, acizlerdenbiri said:

Kimilerinin nicki de sağduyu, milyarlarca insanın inandığı değerlerine, kutsallarına ağıza alınmayacak laflar ederler, inananlarla dalga geçerler ama sağduyuludurlar... 

Ne yani milyarlarca insan inanıyor diye bu çarpık ve sapık değerlere, yalanlara, sahtekarlıklara, sömürüye, kutsallık zırhının arkasına saklanarak insanların arasına kin ve nefret tohumları eken bu çarpık zihniyete saygı mı göstermemiz gerekiyor? Bu ne yüzsüzlük, ne utanmazlık!

Yüzyıllardır insanlığın gelişmesinin, olgunlaşmasının önündeki en büyük engel bu İslam, hristiyanlık, yahudilik gibi kurumsallaşmış, artık siyaset ve sömürü aracı olmuş dinlerdir, hala da olmaya devam etmektedirler. Daha düne kadar insanlığın en büyük ayıbı olan köleliğe en büyük destek bu dinlerden gelmekteydi, insanlık bilinçlenip ayıplamasa hala da destek vermeye devam edeceklerdi, kimi takipçileri hala da gizli gizli destek vermeye devam ediyor. Yine insanlığın kendisini doğayı anlamasını sağlamakta kullandığı yegane araç olan bilime en büyük saldırı yine bu aşağılık dinlerden gelmiştir, toplumların da cehaletinden faydalanıp onları arkasına alarak fırsat buldukça da saldırmaya devam etmektedirler.

35 minutes ago, acizlerdenbiri said:

bir bakmışsınız bebek meselesi, anlat, örneklendir... nafile .. afrikada kurak yerler meselesi...

Senin kudreti sınırsız dediğin, her şeyi bildiğini iddia ettiğin koskoca tanrın bu açlıktan acı çekerek ölen bebeğe "Ya kusura bakma, seni kurak yerde yaratmışım." mı diyecek? Böyle zavallıca bir savunma mı olur?

Sitelerde Paylaş

Son  sorum.

Sorulardan dolayı rahatsızlık verdim ise özür dilerim. fakat düşünce yapınızı , varmış olduğunuz noktaya gelebilmek için kullandığınız arguman ve fikirlerinizin temeli ni oluşturan motor mantık düşüncelerinizi hızlıca toplayabilmek adına yaptım. Çok güzel fikirler cıktı bunun için ayrıca tekrar tşk ederim. bu 8 yada ulaşacağı 10 sayfayı print alıp tek tek her sözün her fikrin üzerinden gecip analiz yapacağım.

İlk analizim üstün körü şu sanırım tanrı kavramına karşı içinizde çok büyük bir öfke var neden insanı böyle kusurlu yarattı diye, yada böyle lanet bir canlıyı neden yarattı. tecavüz eden, öldüren, hırsızlık yapan, bencil bir varlığı. Yani aslında öfkeniz tanrının insan diye bir varlık yaratmasına. İnsan gibi kusurlu yanlış bir varlığı yaratan varlık kusursuz olamaz madem bu kadar zeki neden insanı kusursuz yaratmadı. İnsan kusurlu öyle ise bir yaratıcı olamaz a gelmiş iş. Cünkü insandan cıkamazsınız, dinden dalıyorsunuz konuya , dinden cıkamazsanız fiziğe, kuantum mekaniğinede kadar gidiyorsunuz.

Gözden kacırdığınız tek bir şey oldu ne yazıkki . Hiç bir yazımda din ile yada kitap ile ilgili, yada ateisizm ile ilgili tek bir görüş belirtmedim. sadece daha iyi insanlar olmalıydık dedim. daha iyi insan olabilmek. Sucu hiçbir varlığa atmadan.

Sorum şudur ...

Şu koskoca evrende, nokta kadar dünyaya hep birlikte sığınmışız. Bizim insan olup insan gibi hep birlikte yaşayamamızın sebebi bizim hayvanlığımız mıdır , yoksa kabahat yaratıcıdamımı dır. içimizde kötülüğü , bencilliğini işimize  cıkarlarımıza uygun geldiği için  kontrol etmeyip sağa sola zarar vermemizin suclusu bizmiyiz_ ? yoksa tanrımı ?

Lütfen tanrı kötülüğü yaratmasa idi kötülük olmazdı gibi basite kacmadan yanıt verirseniz sevinirim.

İnsan sadece iyilikten yaratılmış olsa idi secim şansı olmazdı.

secim olmaması demek secenek olmaması demek.

secenek olmaması demek sectiğini deneyimleyip, doğru yanlışı bulma imkanını olmamak demek.

doğruyu yanlışı bulmamamk demek gelişmemek , idrak etmemek, anlamamak demek.

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arada günaydın adı altında çok sevdiğim bir fıkrayı paylaşayım :)

Papaz, ölmek üzere olan adamın üzerine eğilerek: -"Ölmeden önce şeytanı ve onun kötülüklerini lanetle" der. Ancak adamdan ses çıkmaz. Papaz gene: -"Ölmeden önce şeytanı ve onun kötülüklerini lanetle" der demesine ama adamdan gene ses çıkmaz. Papaz iyice sinirlenir:
-"Neden şeytanı ve kötülüklerini lanetlemiyorsun be adam?" Adam yanıtlar:
-"Nereye gideceğimi bilmeden kimse hakkında yorum yapmak istemiyorum.!"

Aman ha diyorum ona göre :)

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

100 kişilik yemek paketini bırakıyormuşta ama 5 kişi hepsini alıyormuşta...
Sen de tek tek dağıt yemek paketlerini. Bundan acizmisin?
Hani kitablarında atıp tutmaya gelince kimse eline su dökemiyor: Şunları helak ettik, şunlara meleklerimizi yardım etti vs.
Öyleyse yağdır Afrikaya yağmuru insanlar açlıktan ölmesin. Hani yağmuru istediğin yere yağdırıyordun, seni tutan mı var? Neden kuraklıktan kırılan Afrikalıların oraya değil de Hollandaya yağmur yağdırıyorsun?
Hani meleklerin nerde? Neden islam ülkelerine yardım etmiyorsun? Neden müslüman ülkeler yerlerde sürünüyor? Sen Allah, müslümanları sevmiyor musun ya da kafirlerin tanrısı senden daha mı güçlü? Suçu hiç insanlara atmaya kalkma. Sana inanmayanlar rahat içinde yaşıyorlar, bilimden anlıyorlar, insanlara ve doğaya saygılılar. Senin sevgili müslüman kulların ise cehaletin, yoksulluğun, savaşın, zulümün içinde debelenmekteler.
Hani nerde senin meleklerin, ilmin, sevgin, yardımın? Kitabında yüz kere şöyle yardım ederim böyle yardım ederim diye böbürleniyorsun. Hani nerde?

Kısa cevap. Anlamak isteyen anlar.
İyilik-köyülük-tanrı
Yukarda"iyilik, kötülük ve tanrı" derken bunlardan biri fazlalık! Gereksiz! Hangisinin üzerini çizebiliriz? Hangi öğe burda fazladan? Gereksiz? İşlevsiz? Olmasada olur?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...