Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

Yazmayayım dedim ama bazılarına müstehak bence. :D

Sıkıntılı soruları yanıtsız bırakmak, yada hiç alakası olmayan yanıtlar vermek, harbiden pek hoş değil. Bu huyunuz, güç bela edinmiş olduğunuz imajınızı yerle bir edebilir. Dolayısı ile sorulara lafı uzatmadan, roman yazmadan, daldan dala atlamadan ve net bir şekilde karşılık verilmeli.    

Şimdi, sıkıntılı sorular nasıl başarılı bir şekilde savuşturulur, bunun bilimsel(!) yöntemini sizinle kısaca paylaşmak istiyorum. Benden tanrı severlere hediyemdir. :D

Bu yöntemin adı 3T olarak bilinir. Birinci adım "Touch", bunu "Turn" takip eder ve nihayet "Talk" ile sonuçlanır.

İlkönce sorulan sorunun içeriğini yakalarsınız, buna "Touch" denir.
Sonra "Turn" aşamasına geçersiniz, burada muhabbeti başka bir tarafa çaktırmadan(!) yönlendirirsiniz.
Son olarak "Talk" devreye girer. Burada muhabbetin yönetimini etkin bir şekilde devralırsınız ve böylece hoşlanmadığınız sorulardan kolayca sıyrılabilirsiniz.

En iyisimi, bu öğrendiklerimizi şimdi pratik bir örnekle pekiştirelim.
Bir tanıdık size, iş arkadaşlarınızın yanında kilo alıp almadığınızı sorduğunda, 3T yöntemini devreye sokarsınız.

- Lezzetli yemeklere çoğumuz hayır diyemiyor.(Touch)
- Yahu sözü açılmışken, bugünlerde favori dönercimize gitmeye ne dersiniz ? (Turn)
- Yanılmıyorsam sen çifte porsiyon döneri pek seversin. (Talk)

Tabii bu yöntemin etik olup olmadığı şöyle dursun, açık söylemek gerekirse ben sevmem.
Ancak sevenleri mutlaka vardır. :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Ben sordum, görmezlikten geldin, belki acizlerden biri sorarsa cevap verirsin diye umdum.

Tanrı konusunda bu kadar. Hayat görüşümün bu konuyla ilgisi yok, o başka bir tartışma konusu. Şimdi hayat hakkındaki görüşlere dalıp asıl konunun arka plana atılmasını, konunun saptırılmasını istemiyorum.

Peki yanıtlayayım sn.Sağduyu 

Bu sorunuz bizi nereye getirdi az önceki niyet açıklamamıza.

Bu soruda ki niyetiniz temiz değil. Nedenini acıklayayım hiç bir yazımda din yada peygamberlere atıfta bulunmadım. Sizde bunu fark ederek açık nokta bulmaktasınız. Bu beni hem sevindirir hemde üzer. 

Neden sevindirir bundan bir cıkarım bulurum beklentisi diğer konularda zorlandığınızı gösterir.

Neden üzer, hala amacınızın paylaşım olmadığı gösterir.

Cevabınıza gelince dinler binlerce yıllık kültürel olgulardır. Bu sebepleki haddimi bilir bu konudaki acıklamarı bu konularda yıllarca araştırma yapmış insanlara ve profosörlere bırakırım. Din konusu her insanın kendi mahremidir. Fark ettiyseniz ben sadece Tanrı ile paylaşımda bulunurum. Kimsenin dinini yada yaklaşımını merak etmem.

Bu soruyu acizlerden biride sorsa idi aynı cevabı verirdim. 

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, kavak said:

Yazmayayım dedim ama bazılarına müstehak bence. :D

Sıkıntılı soruları yanıtsız bırakmak, yada hiç alakası olmayan yanıtlar vermek, harbiden pek hoş değil. Bu huyunuz, güç bela edinmiş olduğunuz imajınızı yerle bir edebilir. Dolayısı ile sorulara lafı uzatmadan, roman yazmadan, daldan dala atlamadan ve net bir şekilde karşılık verilmeli.    

Şimdi, sıkıntılı sorular nasıl başarılı bir şekilde savuşturulur, bunun bilimsel(!) yöntemini sizinle kısaca paylaşmak istiyorum. Benden tanrı severlere hediyemdir. :D

Bu yöntemin adı 3T olarak bilinir. Birinci adım "Touch", bunu "Turn" takip eder ve nihayet "Talk" ile sonuçlanır.

İlkönce sorulan sorunun içeriğini yakalarsınız, buna "Touch" denir.
Sonra "Turn" aşamasına geçersiniz, burada muhabbeti başka bir tarafa çaktırmadan(!) yönlendirirsiniz.
Son olarak "Talk" devreye girer. Burada muhabbetin yönetimini etkin bir şekilde devralırsınız ve böylece hoşlanmadığınız sorulardan kolayca sıyrılabilirsiniz.

En iyisimi, bu öğrendiklerimizi şimdi pratik bir örnekle pekiştirelim.
Bir tanıdık size, iş arkadaşlarınızın yanında kilo alıp almadığınızı sorduğunda, 3T yöntemini devreye sokarsınız.

- Lezzetli yemeklere çoğumuz hayır diyemiyor.(Touch)
- Yahu sözü açılmışken, bugünlerde favori dönercimize gitmeye ne dersiniz ? (Turn)
- Yanılmıyorsam sen çifte porsiyon döneri pek seversin. (Talk)

Tabii bu yöntemin etik olup olmadığı şöyle dursun, açık söylemek gerekirse ben sevmem.
Ancak sevenleri mutlaka vardır. :D

Benim de istediğim bu, soru alıntılanır, altına net bir şekilde cevap yazılır, varsa kontra soru sorulur, olur biter. Tartışma böyle olmalı.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Peki yanıtlayayım sn.Sağduyu 

Bu sorunuz bizi nereye getirdi az önceki niyet açıklamamıza.

Bu soruda ki niyetiniz temiz değil. Nedenini acıklayayım hiç bir yazımda din yada peygamberlere atıfta bulunmadım. Sizde bunu fark ederek açık nokta bulmaktasınız. Bu beni hem sevindirir hemde üzer. 

Neden sevindirir bundan bir cıkarım bulurum beklentisi diğer konularda zorlandığınızı gösterir.

Neden üzer, hala amacınızın paylaşım olmadığı gösterir.

Cevabınıza gelince dinler binlerce yıllık kültürel olgulardır. Bu sebepleki haddimi bilir bu konudaki acıklamarı bu konularda yıllarca araştırma yapmış insanlara ve profosörlere bırakırım. Din konusu her insanın kendi mahremidir. Fark ettiyseniz ben sadece Tanrı ile paylaşımda bulunurum. Kimsenin dinini yada yaklaşımını merak etmem.

Bu soruyu acizlerden biride sorsa idi aynı cevabı verirdim. 

Bak, işte aynen kavak'ın bahsettiği gibi soruya net bir cevap vermek yerine lafı dolandırıp duruyorsun.

Peygamberlere inanıyor musun, inanmıyor musun? Sadece evet ya da hayır şeklinde cevap bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Şimdi soru sormak başka bir şey.

Yanıtları kendinizce belirlenmiş, yönlendirilmiş sorular sorarak , kendi düşünce yapınıza hizmet edecek gerekçeli argumanları kullanarak şekillen miş yönergeyi sectirmek başka birşey.

Sorularınız öğrenmek yada bilgi edinmek yada karşınızdaki anlamak için değil.

Sorularınız kendi haklılığınıza gerekçe bulmak adınadır.

Eğer o an cevap verirsem vereceğim her cevabı kendi haklılığınız doğrultusunda cevirip kullanacaksınız. ZAten bu soruyu sorma sebebiniz bu.

Bende konuyu önce işleyip sonra yanıtlıyorum hepsi bu . Zaman konusunda sıkıntımız mı var. Acelemi etmemiz gerekiyor ?

Sizinle sizin oyununuzu oynamıyorum sadece bu ?

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Valla ben döner kısmına takıldım kaldım:) Bu saat itibariyle şöyle gözümün önünde yağı akarak geçti.. 

Arkadaşlar havanda su dövüyorsunuz gibi geliyor bana! Bilmiyorum sizde de bu his oluyor mu? Gerçi hoş ben de çok havanda su dövdüğümüz tartışmalara girmişimdir...

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Şimdi soru sormak başka bir şey.

Yanıtları kendinizce belirlenmiş, yönlendirilmiş sorular sorarak , kendi düşünce yapınıza hizmet edecek gerekçeli argumanları kullanarak şekillen miş yönergeyi sectirmek başka birşey.

Sorularınız öğrenmek yada bilgi edinmek yada karşınızdaki anlamak için değil.

Sorularınız kendi haklılığınıza gerekçe bulmak adınadır.

Eğer o an cevap verirsem vereceğim her cevabı kendi haklılığınız doğrultusunda cevirip kullanacaksınız. ZAten bu soruyu sorma sebebiniz bu.

Bende konuyu önce işleyip sonra yanıtlıyorum hepsi bu . Zaman konusunda sıkıntımız mı var. Acelemi etmemiz gerekiyor ?

Neden basit bir soruya net bir cevap vermek yerine geveleyip duruyorsun? Sen hiç böyle bir şey görebildin mi bende?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Getaf said:

Valla ben döner kısmına takıldım kaldım:) Bu saat itibariyle şöyle gözümün önünde yağı akarak geçti.. 

Arkadaşlar havanda su dövüyorsunuz gibi geliyor bana! Bilmiyorum sizde de bu his oluyor mu? Gerçi hoş ben de çok havanda su dövdüğümüz tartışmalara girmişimdir...

Boş ver dövelim, amaç vakit geçirmek zaten, insanlığı falan kurtarmıyoruz. Kendi kendimize gelin güvey oluyoruz burada işte.

Sitelerde Paylaş

Neden basit bir soruya net bir cevap vermek yerine geveleyip duruyorsun? Sen hiç böyle bir şey görebildin mi bende?

Size sizin gibi cevap vereyim o zaman. O kadar çok gördüm ki yazmakla bitmez diyeyim altını sen doldur.

Sn.Getaf yeminle kendim den utandım. İlkokul çocuklarının münazarasında gibi hissettim kendimi.

Allah aşkına konuya dalında mantıklı bir yere cekelim :).

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, fatihkara said:

Size sizin gibi cevap vereyim o zaman. O kadar çok gördüm ki yazmakla bitmez diyeyim altını sen doldur.

Sn.Getaf yeminle kendim den utandım. İlkokul çocuklarının münazarasında gibi hissettim kendimi.

Bak, hala kıvırıyorsun, sonra ben kıvırıyorsun dediğim zaman aman bana saldırıyorlar diye yaygara yapıyorsun.

Peygamberlere inanıyor musun, inanmıyor musun?

Bu arada sen sor bana inanıyor musun, inanmıyor musun diye. Bak nasıl net bir cevap veriyorum, gör.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sağduyu yazdı:

Zaman olursa niye sonu geliyormuş? Allah bu zamanı sonsuz yapamıyor muymuş?

Yahu şu sitedekilere şunu da sorsana. Bu evren Allah'ın yarattığı ilk evren mi? Bu evreni yaratmadan önce de bu işlerle ilgileniyor muymuş? Biz insanlarla işi bitince başka evrenler de yapmayı planlıyor muymuş?

Nasıl bilebilirler ki bunu islama göre yaratılan ilk şey belli. Peygamberin nuru ve neyse artık. Onlardan yani evrenlerden veya evrenden önce şeytan melek tarzı şeyler yaratmış daha öncesi belli değil hiçbir kaynak yok .Daha doğrusu hala zamansal konuşuyoruz önce sonra ilk diyoruz sürekli .

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, akılsızşuursuzatom said:

Nasıl bilebilirler ki bunu islama göre yaratılan ilk şey belli. Peygamberin nuru ve neyse artık. Onlardan yani evrenlerden veya evrenden önce şeytan melek tarzı şeyler yaratmış daha öncesi belli değil hiçbir kaynak yok .Daha doğrusu hala zamansal konuşuyoruz önce sonra ilk diyoruz sürekli .

Ne bileyim, sen her şeyi onlara sorduğuna göre ben de bu herifler Allah'la aralarına direk hat çekmişler sandım.

Sitelerde Paylaş

Peki anlayacağın şekilde cevap vereyim.

1) Samimi bir insan değilsin.

2) Saygılı bir insan değilsin.

3) Her paylaştığım fikri bencilce ve samimiyetsizce kendi cıkarların doğrultusunda cevirip kullanma derdindesin.

4) Fikir paylaşım uslubun sevmediğim bir uslup.

5) Din konusu her insanın kendi mahremidir. Kimsenin mahremini merak etmem. Merak eden insan ilede paylaşıp ucuzlatmak istemem. Kimsenin kinide merak etmem. Adı Ayda olan arkadaşımın hırıstiyan olduğunu kendisi 2 sene sonra paylaşınca öğrenmişimdir.

6) Mahremiyete gerekli olan saygıyı göstermeye yeterli değerleriniz olduğunu düşünmüyorum.

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, sağduyu yazdı:

Boş ver dövelim, amaç vakit geçirmek zaten, insanlığı falan kurtarmıyoruz. Kendi kendimize gelin güvey oluyoruz burada işte.

10 dakika önce, fatihkara yazdı:

Ha o zaman tamam. Benim de vaktim var. Hadi ben de dalıyorum tartışmaya! Yalnız Fatih burada sana dalacagim:) Çünkü benim durduğum yer de belli! Senin Allah'a peygambere inandığın da belli bir şey. Ama bunun için dalmayacagim tabi:) Bi kere tartışma açık ve net olur. Kısa soru, kısa cevap. Mugalata yapmak yok! Konuyu saptırmak yok! Kibarlık için sayına sevgiliye de gerek yok. Küfredilmesin yeter:)

Sitelerde Paylaş
Just now, fatihkara said:

Peki anlayacağın şekilde cevap vereyim.

1) Samimi bir insan değilsin.

2) Saygılı bir insan değilsin.

3) Her paylaştığım fikri bencilce ve samimiyetsizce kendi cıkarların doğrultusunda cevirip kullanma derdindesin.

4) Fikir paylaşım uslubun sevmediğim bir uslup.

5) Din konusu her insanın mahremidir. Kimsenin mahremini merak etmem. Merak eden insan ilede paylaşıp ucuzlatmak istemem. Kimsenin kinide merak etmem. Adı Ayda olan arkadaşımın hırıstiyan olduğunu kendisi 2 sene sonra paylaşınca öğrenmişimdir.

6) Mahremiyete gerekli olan saygıyı göstermeye yeterli değerleriniz olduğunu düşünmüyorum.

Ne güzel kıvırıyorsun, özel ders almış olmalısın ama hala soruya cevap yok.

Sitelerde Paylaş

Ne bileyim, sen her şeyi onlara sorduğuna göre ben de bu herifler Allah'la aralarına direk hat çekmişler sandım.

Ben konuları araştırırken 2 yöne de bakmayı tercih ediyorum .Yoksa direk bu soru var sağlam bir soru kimse cevap verememiştir zaten dini sitelerde deyip rahatlamayı seçmiyorum. Sonuçta karşı tarafın tezini çürütmek için onların delillerini de incelemek gerek sanırım ?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Getaf yazdı:

Ha o zaman tamam. Benim de vaktim var. Hadi ben de dalıyorum tartışmaya! Yalnız Fatih burada sana dalacagim:) Çünkü benim durduğum yer de belli! Senin Allah'a peygambere inandığın da belli bir şey. Ama bunun için dalmayacagim tabi:) Bi kere tartışma açık ve net olur. Kısa soru, kısa cevap. Mugalata yapmak yok! Konuyu saptırmak yok! Kibarlık için sayına sevgiliye de gerek yok. Küfredilmesin yeter:)

Buyrun sn Getaf. 

Din konusunda fikir beyan etme bilgi düzeyine sahip değilim. Bilgi sahibi olmadığım konuda konuşmamak benim prensibimdir, eğer bu konuya girmezseniz her sorunuza yanıt veririm.

Sitelerde Paylaş
Just now, akılsızşuursuzatom said:

Ben konuları araştırırken 2 yöne de bakmayı tercih ediyorum .Yoksa direk bu soru var sağlam bir soru kimse cevap verememiştir zaten dini sitelerde deyip rahatlamayı seçmiyorum. Sonuçta karşı tarafın tezini çürütmek için onların delillerini de incelemek gerek sanırım ?

İki yöne bakarken neden Kuran'a ve hadislere değil de gidip din satıcılarına bakıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ne güzel kıvırıyorsun, özel ders almış olmalısın ama hala soruya cevap yok.

Peki dahada anlayacağın şekilde cevap vereyim sn.Sağduyu,

Sizin hangi dine inanıp inanmadığınızın beni ilgilendirmediği yada fikir paylaşımlarıma bir katkı sağlamayacağı gibi, benim de neye inanıp neye inanmadığım sizi zerre kadar ilgilendirmez ve size fikirleriniz acısında menfi bir katkı sağlamaz.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sağduyu yazdı:

İki yöne bakarken neden Kuran'a ve hadislere değil de gidip din satıcılarına bakıyorsun?

Bir konuda itiraf edeyim.Yanlış anlaşılabiliyor bazen yardım almak gerekebiliyor.Aynı şeyi sizde yapmalısınız. Elbet kuran hadis belli okuyup araştırmalıyız ama sorunun cevabı bazen bu forumda veya dini sitelerde olabiliyor. Yani hala şaşkınım hiçbir dinle ilgili bir soruya tatmin edici bir yanıt alamamanızı anlamıyorum. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...