Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

36 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

tabi  öyle  ama  inanırlarsa  bütün  gönderilen  peygambere  putta  kimseye  azap  falan  edemez.Aslinda  herkes  inansaydi  güzel  olurmuş 

Herkes beyinsiz, aptal, saf, cahil olsaydı demek gibi bir şey olmuş, ama herkes beyinsiz, aptal, saf veya cahil değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

10 dakika önce, sağduyu yazdı:

Herkes beyinsiz, aptal, saf, cahil olsaydı demek gibi bir şey olmuş, ama herkes beyinsiz, aptal, saf veya cahil değil.

yani  demek  istediğim  zaten  kitaba  göre  her ümmete  resul  gönderilmiş.Demek  ki  baya  azap  verme  şansı  elde  etmiş  put

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

yani  demek  istediğim  zaten  kitaba  göre  her ümmete  resul  gönderilmiş.Demek  ki  baya  azap  verme  şansı  elde  etmiş  put

Acaba neden azap etmek için bahane arıyor, birilerine hesap mı vermek zorunda? Madem her şeye gücü yetiyor, ne gerek var bahane aramaya, seç insanların arasından kafana göre, at cehenneme, keyfine bak.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, sağduyu yazdı:

Acaba neden azap etmek için bahane arıyor, birilerine hesap mı vermek zorunda? Madem her şeye gücü yetiyor, ne gerek var bahane aramaya, seç insanların arasından kafana göre, at cehenneme, keyfine bak.

put  sonuçta  insanların  keyiflerine  göre  hareket  etmek  zorunda.Yoksa  olmaz 

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...
On 15.01.2019 at 21:04, Keyhole yazdı:

Allah'ın ilk bilinme durumu Hz. Adem'den başlıyor. Zaten Hz. Muhammed'den öncesi var ??

Bana uyduruk kitaplar haricinde  ademin geecekte var oldugunu gosterebilecek bir kaynak, ademin mezari esyalari falan gosterebilir misin? Ne zaman yasamis bu adem babamiz? 

Sitelerde Paylaş
On 15.01.2019 at 21:11, sağduyu yazdı:

1632 yılında Amerikada yaşayan bir insan Allah denen bu tanrıyı biliyor muydu?

Senin allahin amerikayi biliyor muydu??? ispat et, ayet söyle. Amerikaya peygamber gitmis mi hiç? 

Sitelerde Paylaş
Just now, EnverPasa said:

Senden çıkanların bok olduğunu ima ettim. Sifonu cektim yani. Ama anlayamadın sanırım. 

Asıl anlayamayan sensin, hemen saldırıya geçeceğine git yazdıklarımı oku, neye itiraz ettiğini gör.

18 minutes ago, EnverPasa said:

1632 yılında Amerikada yaşayan bir insan Allah denen bu tanrıyı biliyor muydu?

Şu mesajın neresini anlamadın da

19 minutes ago, EnverPasa said:

Senin allahin amerikayi biliyor muydu??? ispat et, ayet söyle. Amerikaya peygamber gitmis mi hiç? 

Bu mesajı yazdın?

Hadi bu mesajı anlamayacak kadar malsın

16 minutes ago, sağduyu said:

Benim Allah Amerika'ya peygamber göndermiş ama salak herif yolda kaybolmuş. Bunda benim Allah'ın suçu ne?

Bu mesajdaki sarkastik ifadeyi de mi anlayamadın?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, sağduyu yazdı:

Asıl anlayamayan sensin, hemen saldırıya geçeceğine git yazdıklarımı oku, neye itiraz ettiğini gör.

Şu mesajın neresini anlamadın da

Bu mesajı yazdın?

Hadi bu mesajı anlamayacak kadar malsın

Bu mesajdaki sarkastik ifadeyi de mi anlayamadın?

Yahu mümin, bir şey yazmışsın. Ama nereden öğrendin? Sen mi uydurdun? Kim söyledi? Bunu soruyorum. Ben buradaki her uydurduğunuz ifadeyi araştıracak değilim. Lütfen bir șeyler uydururken dahi kaynak gosterin. 

Örneğin "kaynak: g.tüm" gibi. 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, EnverPasa said:

Yahu mümin, bir şey yazmışsın. Ama nereden öğrendin? Sen mi uydurdun? Kim söyledi? Bunu soruyorum. Ben buradaki her uydurduğunuz ifadeyi araştıracak değilim. Lütfen bir șeyler uydururken dahi kaynak gosterin. 

Örneğin "kaynak: g.tüm" gibi. 

Hala okuduğunu anlamadın mı? Yukardaki mesajları bir daha oku, yorma insanı. Mesajları okuyup anlamadan yorum yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, sağduyu yazdı:

Hala okuduğunu anlamadın mı? Yukardaki mesajları bir daha oku, yorma insanı. Mesajları okuyup anlamadan yorum yapıyorsun.

Senin zavallı beynin yorulmuş. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, marechal1 said:

Kuantum dalgalanmaları, herhangi bir dış etki olmaksızın nasıl oluşuyor açıklar mısınız?

Öncelikle şunu sormak gerekiyor: Senden ne haber? Sen araştırdın mı..?

1- Eğer araştırmadı isen, neden? Oysa ki gugıl amcaya yazman yeterli..?

2- Madem bu mevzuyu bilmiyorsun; yok evrendi tanrıydı ilk nedendi falan vb..kısaca inancına temel teşkil eden tüm sac ayaklarını temelden sarsacak böylesine  detayları bilmeden, ya da inceleyip üzerine düşünmeden, nasıl olur da ortaya çıkıp inancını savunuyor, daha doğrusu savurabiliyorsun?

Bir kere sorunun başlangıcı yanlış, yanlış bir ön kabulü damarlarımıza zımni olarak zerk ederek başlıyor ise: Dış etki...?

Hangi dış etki? Dış bir şey mi var, var olanın haricinde? Bir dış etki ya da ilk nedeninin gerektiği bir başlangıç anı mı var ki, dış etkiye gerek olsun?

Termodinamik ve 1. kanunu bize ne diyor? Yoktan var etmek ya da var olanı yok etmek diye bir şey yok. Toplam enerji sabit ve değişemez. 

Bunlar ne demektir peki?

Hiçlik diye birşey yok. Mutlak hiçlik. Var olan "hep vardı" ve bunun böyle olmasına mantıksal olarak da hiçbir engel yok.

Peki bu ne demektir...? 

Hep var olanın yaratıcıya ihtiyacı yoktur. Bu evren yaratılmış mı ki, bir yaratıcıya ya da ilk nedene falan ihtiyaç duysun? İşte bu demek olabilir mesela.

Yokluk diye bir şey yok ki, onu varlığa çevirmek için ayrıca bir yaratıcıya gerek duysun. Yokluk temel, varlık ise özel durum değil.

Varlık temel durum.

Her şey hep var olan ve onun devinimlerinden ibaret. Senin dış etki dediğin şey de çeşitli referans noktalarına göre etiketlenebilir.

Ama bu yine de onun, var oluşun sonsuz deviniminin kaplamında olma durumundan çıkarmayacaktır. Yani dış etki dediğin şey de, zaten o devinimin içinde, onun bir parçası.

Kuantum dalgalanmaları için, bkz: Heisenberg'in belirsilik ilkesi, casimir etkisi, sanal parçacıklar, hawking ışıması vb...Ha bir de şuna bak mesela:

https://bilimfili.com/hiperfizik/hbase/quantum/hosc.html

oradan şuna:

https://bilimfili.com/hiperfizik/hbase/quantum/hosc4.html#c1

Oradan şunu alalım: 

Bu frekans biçimi, klasik basit harmonik salınıcı için olanın aynısıdır. Kuantum durumu için en şaşırtıcı fark, “sıfır-noktası titreşimi” denilen n=0 taban durumundaki titreşimdir. Buradan, mutlak sıfır sıcaklıkta bile moleküllerin bütünüyle durgun olmadıkları çıkarımı yapılabilir.

Buradan şu anlam çıkar: Bu meret hep titreşiyor. Durduğu bir an yok. Taban enerjisinde bile. 

Vakum dalgalanmaları hep olacak. Birinin ayrıca üflemesine ya da yellenmesine falan da gerek yok dışarıdan.

Ha konu kuantum dalgalanmalarından ibaret de değil. Birçok evren modeli var ortada, öte ölçeklerde ve bu dizgeyi açıklamaya aday.. Sadece test edilmeyi bekleyen. Negatif sıcaklıklar ve sıfır nokta enerjisi mi dersin, ya da poplawski gibilerinin modellerini mi...

.............................................

Konuyu neden bu kadar dallandırdım peki, basitçe tek satırda verebilecekken?

Çünkü sen hala daha varlık-yokluk-mutlak yokluk/hiçlik kavramlarını ve termodinamiği idrak edebilmiş değilsin.

O yüzden hala daha, böylesine insansı yanılgılarından hareket alacak şekilde, ilk etki dış etki falan diye ortaya çıkabiliyorsun.

Bütün bu yazdıklarımın içinde mantık dışı olan tek bir şey yok.

Mantık dışı olan tek şey tanrı.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...