Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

2 saat önce, marechal1 yazdı:

Kuantum dalgalanmaları, herhangi bir dış etki olmaksızın nasıl oluşuyor açıklar mısınız?

@teflon açıklama yapmış ama bende kısaca özetlemeye çalışayım;

Heisenberg’in Belirsizlik İlkesi” olarak bilinen ilkeye göre bir parçacığın hızını ne kadar "kesin" belirlerseniz konumu o kadar belirsiz olacaktır,

parçacığın konumunu ne kadar "kesin" belirlerseniz hızı ise o kadar belirlenemez olacaktır.

Yani belirsizlik ilkesine göre bir parçacığın konumu ve hızı aynı anda belirlenemez.

Bu yasayı elektomanyetik dalgalara uyarlarsak;
Eğer bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, genişliğin değişme hızı olası her değeri alabilir, belirsizdir.
Bu olası değerlerden birini almasına ise kuantum dalgalanması demekteyiz.

Kuantum dalgalanmaları, belirsizlik ilkesinin doğal bir sonucudur.

Bir şeyin olmaması, o şeyin tüm olası değerlerinin sıfır olmasına eşdeğerdir.

Kısaca bir uzay-zaman bölgesinde elektromanyetik dalga yoksa oradaki tüm dalgaların değerlerinin sıfır olduğundan bahsederiz.

Paradoksal bir şekilde bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyoruz demektir: SIFIR.

Bir niteliğin olmaması durumu sıfırsa olmayan bir dalganın genişliğinin sıfır olmasından daha olası bir durum yoktur.

Bu durumda bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, daha önce belirtildiği üzere genişliğinin "değişim hızı" olası her değeri alabilir demektir.

Dolayısıyla, bu değişim hızı olası her değeri alabileceğinden, bir kuantum dalgalanması yaratıp genişliğin değerini sıfırdan farklı bir değere taşıyacaktır.  

Doğaüstü hiç bir güce ihtiyacınız yok..

- kuantum dalgalanmaları gerçekleşiyor çünkü belirsizlik ilkesi bunu gerektirmiştir.
- Hiçlik yerine belirsizlik ilkesi var çünkü belirsizlik ilkesi, yanlış olması durumunda çelişki üreten ifadelerdendir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

22 minutes ago, Ebu Kafir said:

@teflon açıklama yapmış ama bende kısaca özetlemeye çalışayım;

Heisenberg’in Belirsizlik İlkesi” olarak bilinen ilkeye göre bir parçacığın hızını ne kadar "kesin" belirlerseniz konumu o kadar belirsiz olacaktır,

parçacığın konumunu ne kadar "kesin" belirlerseniz hızı ise o kadar belirlenemez olacaktır.

Yani belirsizlik ilkesine göre bir parçacığın konumu ve hızı aynı anda belirlenemez.

Bu yasayı elektomanyetik dalgalara uyarlarsak;
Eğer bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, genişliğin değişme hızı olası her değeri alabilir, belirsizdir.
Bu olası değerlerden birini almasına ise kuantum dalgalanması demekteyiz.

Kuantum dalgalanmaları, belirsizlik ilkesinin doğal bir sonucudur.

Bir şeyin olmaması, o şeyin tüm olası değerlerinin sıfır olmasına eşdeğerdir.

Kısaca bir uzay-zaman bölgesinde elektromanyetik dalga yoksa oradaki tüm dalgaların değerlerinin sıfır olduğundan bahsederiz.

Paradoksal bir şekilde bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyoruz demektir: SIFIR.

Bir niteliğin olmaması durumu sıfırsa olmayan bir dalganın genişliğinin sıfır olmasından daha olası bir durum yoktur.

Bu durumda bir dalganın genişliğini kesin olarak biliyorsak, daha önce belirtildiği üzere genişliğinin "değişim hızı" olası her değeri alabilir demektir.

Dolayısıyla, bu değişim hızı olası her değeri alabileceğinden, bir kuantum dalgalanması yaratıp genişliğin değerini sıfırdan farklı bir değere taşıyacaktır.  

Doğaüstü hiç bir güce ihtiyacınız yok..

- kuantum dalgalanmaları gerçekleşiyor çünkü belirsizlik ilkesi bunu gerektirmiştir.
- Hiçlik yerine belirsizlik ilkesi var çünkü belirsizlik ilkesi, yanlış olması durumunda çelişki üreten ifadelerdendir.

Biraz karışmış sanırım kafalar...

Belirsizlik ilkesi, bir parçacığın konumu ve momentumunun aynı zamanda belirlenemeyeceğini söyler, "hız" değil yani.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...