Jump to content

Size göre bir Tanrının olmadığının veya düşünülen şekilde bir Tanrının olmadığının delili

Recommended Posts

6 dakika önce, Keyhole yazdı:

Bahsettiğiniz her şey inanmayanlar içinde geçerli. Daha somut kavramlar yazın.

İslam'ın sanat, müzik, sorgulama, yaratıcılık ile derdi olduğu aşikar. Sizin inkar edip etmemeniz bunu değiştirmez. İslam özgür bireyden ölesiye korkar, kul olmayı itaati, köleliği ise kutsar..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 702
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı var/yok konusunun islamla hiç bir ilgisi yok.

Hadi size bir kolaylık müslümler; evreni yaratan bir varlık olduğunu %100 ispatladığını farzediyorum...;

Bu durumda her şeyi yaratan varlığın nasıl olur da aşağıdaki özelliklere ve söylemlere sahip olduğunu açıklamanız şart...;

Dünyaya "düz" diyen....

Yıldızları semada zanneden....

Dünya ve evreni "6 günde yarattım" diyen....

Evrenin dünya semasından ibaret olup uzay diye birşeyi bilmeyen...

Güneş ve ayın birbirini takip ettiğini zanneden....

Önce dünyanın yaratılmış olmasından bahseden....

Dünya merkezli evren modelini savunan ve sözde bigbang mucizesi denilen olayda, dünya ile göklerin bitişikken ayrıldığını zanneden....

Dünyanın 4 günde, dünyadan katrilyonlarca kat büyük evrenin ise 2 günde yaratılmasını, gayet normal bir orantı olarak bahsedebilen.....

Güneş ve ayın dolaşmasından bahsetmesine rağmen, dünyanın yörüngesini bilmeyen...

Hep gözlemlenen şeyleri sanki bilgi gerektiren birşeymiş gibi anlatan....

Dünya oluşmadan önce "arz" denilen yerin olduğunu ve herşeyin su üstünde bulunduğunu zanneden....

Ejderhalardan bahsedip, dünyada 150 milyon yıl yaşamış dinozorlardan haberi olmayan....

Beynin fonksiyonlarını kalpte zanneden.....

Herkesin niyetini bildiğini iddia edip, duygu ve düşüncelerle ilgilenmediğini defalarca ortaya koyan...

Bir insanın 950 yıl yaşaması gayet normal bir şeymiş gibi bahseden.....

Tüm gezegende suların dağları kaplayacak şekilde taşabileceğini anlatan......

Balığın midesinde yaşayan..... yıllarca uyuyabilen insanlardan bahseden....

Karıncaları insanları güldürebilecek zeka ve espiri yeteneğine sahipmiş gibi anlatan....

Kadınları gerizekalı zanneden...... Kadın cinselliğinden ve duygularından haberi olmayan.....

Kadın ve erkeğin birlikte yaşamasının, açık ve çekici olmanın insanların iradesini ve ahlakını geliştireceğini bilmeyen.....

Tehditle iş yaptırmayı, toplumu iyiye doğruya yönlendirmek zanneden....

Tarihte hiç tanımadığı bir adama inanmayı en önemli şey zannedip, iyiliğe insanlığa zerre kadar değer vermeyen....

Din ve tanrı adına konuşan sayısız insan varken, yanlışı seçeni sonsuza kadar alçakça işkencelerle yakmakla tehdit edecek kadar rezil bir kumarbaz olan....

Herşeye gücü yettiği ve hiçbirşeyi yorulmadan elde ettiği halde yarattıklarına nefret ve öfke duyan.....

Dayakla insanların eğitilebileceğini zanneden.....

Mirası nasıl paylaştıracağını anlatmaktan aciz.....

Kadına "mal" diyen, "itaat etmezse dövün" diyen, tüm haklarını gasp eden....

Zayıfı ezmeyi üstünlük gören... işkenceyi, saltanat hırsını, işgal ve talanı, savaşı ve katliamları güzel birşey zanneden.....

Sözde büyük hakikat olan dinini savunmak için muhalifleri tehditle susturmayı ilke edinen...

İnsanları birbirine düşman etmeyi en önemli vazife sayan.....

İnsanların birbirlerinin hayatına mudahele etmesi için, özgürlükleri yoketmek için büyük çaba sarfeden....

Yasakçılık, ayrımcılık korku ve dikta ile tüm zamanlarda halka yön vereceğini zanneden...

Münafıkları sevmediğini iddia edip, herkesi inancını gizlemeye zorlayacak kadar ne dediğinden haberi olmayan...

Siyaset ve ticaret sömürüsünde en fazla işe yarayan dini yaratan....

En korkunç hadislerin elçisi adına yazılacağı ve uygulanacağını bildiği halde, "resule itaat edin" diyen...

Sadece birlikte göç etmedi diye, dedikodu yaptı diye, hatta büyüklerini yoldan çıkarır bahanesiyle çocukları bile öldürmeyi normal gösteren....

Hiçbir suçu olmayan insanın, kısas bahanesiyle öldürülebileceğini söyleyen...kan davasına teşvik eden....

Katile cinayetini, bir kölenin veya kadının hayatıyla ödeme kolaylığı getiren.....

İnsanların hayatını parayla değişebilmeyi tavsiye eden....

"her ülkeye elçi gönderdim" dediği halde sadece ortadoğu ülkelerine elçi gönderen.... 

Kitaplarında önceki dinlerden ve Sümer yazıtlarından kopya çeken....

Rüyasında gördüğü için cinayete teşebbüs eden adamı, sağlıklı psikolojide gösteren....

Domuz etini yasaklayıp, köleliği "yasaklamaya gerek olmayan" birşey olarak görüp, teşvik eden....

Kadınları fuhşa zorlamaya ceza getirmeyen.... tecavüze de serbestlik getiren......

İşkence katliam ve savaş suçlarına hiçbir ceza getirmeyip, dalga geçer gibi "Allah sevmez" deyip geçiştiren....

Engellileri aşağılayan, azınlık haklarını yoksayan... ırkçılığı normal gösteren.....

İyiliği sadece din saltanatı için savaşanlar arasında emreden....

İnsanları yetim ve öksüz bırakmak için herşeyi yapıp, dalga geçer gibi yetim haklarından bahseden....

Sadece nikahsız ilişki yaşadı diye insanlara acımadan 100 sopa indirin diyen....

Çocukla evliliği normal gösteren / yasaklamayan.... kendine 9 yaşındaki kızla evlenen birini elçi seçtiğini söyleyen....

Sadece hormonları farklı çalışıyor diye farklı cinsel tercihi olanlara taş yağdıran....

Büyüyü gerçek zanneden...

İnsanların gelişimi için şart olan, bilim felsefe ve sanata düşman olan.... 

Hiçbir editörlük yeteneği olmayan kişilerin yazdığı anlaşılan, düzensiz anlatımlı derlemelerden oluşan sözde kitabı yazmış olan....

Yanlışlıkla elçinin ağzından hitap edilen ayetler ve Allah'a "put" demek gibi birçok gaf yapıldığı saçma kitabı kendisine layık gören...

İnanılan bir iddianın inkar edilmesi diye bir şeyin olamayacağını bilmeyen....

Zalim, nankör, kibirli, bozguncu gibi, kendi özelliklerini başkasının üstüne atan...

Birbiriyle çelişen ayetlerle dolu mantıksız bir kitabın milyonlarca yıl insanlığa rehber olacağını iddia eden....

Doğru yola eriştireceğini iddia ettiği müslümanları karanlığa ve cehalete sürükleyip tersine dinden uzak toplumların, bilim aydınlanma ve insan hakları konusunda ileriye gittiği.... ancak Dinine mensup insanların en fazla terör örgütü kurduğu böyle bir ideolojiyi eşsiz hakikat diye karşımıza çıkaran...

Herkesi kusursuz ve eşit yaratmış gibi bahsedip, adaletsizliklerle dolu bir dünyayı "sınav" diye karşımıza sunan..... 

Kitabını savunanları, "o aslında öyle demek istemedi" şeklinde komik savunmalara mecbur bırakan....

Hem "tüm insanlığın tanrısıyım" diyen, hem de arapçadan başka dil bilmeyen.....

Sinir krizleri geçiren, lanet okuyan, hakaret edip aşağılayan, beddua eden, iftira atan, tuzak kuran, sağa sola çemkirip duran, işkenceci

ve intikamcı bu tanrı bozuntusunun evreni yaratan şey olduğunu nasıl.... ve ne ile izah edebilirsiniz !?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Keyhole yazdı:

Kuran'ı bilimle desteklemek bence de ispat olamaz. Kuran bilim kitabı değildir. Fakat bilime de aykırı değildir. 

Kuranin bilimle uzaktan yakindan alakasi yok fakat bilim kurani düzenler. Bilim sayesinde ögrendiklerimizle kuran yeniden yazilabilir, eksikleri ve yanlislari düzeltilir. Sonrada o zamanki insanlar kuran ayetlerini dogru durust anlayamadan kendi anladiklari gibi yayimlamislar der ișin içinden çikariz. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Keyhole said:

Kuran'a göre olasılık belli. Kuran'dan bakabilirsiniz. Sizin kazancınız ya da bizim kaybımız nedir ?

Rica etsem Kuran'daki olasılıkları sıralar mısın? Utanmana gerek yok, yaz bakalım Allah'ın Kuran'da bizlere ne yapacağını belirten ayetleri. Bakalım miden kaldırabilecek mi?

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Hiç mi etrafınıza gezegenlere canlılara hatta kendinize bakmıyorsunuz ? Dolaylı kanıt en azından.

Direk tanrıya baksak olmaz mı? Çağır gelsin, saklanmasına gerek yok, yemeyeceğiz ya. Yalnız sana güvenim yok, bu tanrı arıyı bizim için yarattı diyen kendisini de bizim yarattı deyip tanrıdan bir lokma koparmak isteyebilir.

Sitelerde Paylaş

Biz, Kuranda saçma bulduğumuz şeyleri yazarken müslüman arkadaşlar bazen cevap veremiyorlar (konuyu değiştiriyorlar), bazen görmezden geliyorlar. Ve bize Kurandaki 'iyi şeyleri" veya "mucizeleri" anlatıyorlar.
Ben, müslümanların Kuranda bazı "sorunlu" ayetlerin varlığını (Kendi başlarına, yalnız olduklarında) kabul ettiklerini düşünüyorum. Sanki bize "siz hep bardağın boş tarafına bakıyorsunuz" diyorlar gibi ?

AKPliler de aynısını yapıyorlar. "Yollar, köprüler yaptı, artık sıra beklemiyoruz vs. Fikir özgürlüğü, demokrasi, yolsuzluk, felan, bardağın hep boş tarafına bakmayın" dedikleri gibi.
(Müslüman mentalitesı olsa gerek)

Fikir özgürlüğü, kadın erkek eşitliği gibi şeylerin bizim için önemli olduğunu anlamıyorlar galiba?!?

Sizin bardağın dolu tarafı olarak gördüğünüz iyiye yönlendiren öğütler Kuranda yok mu? Var. İyi müslüman yok mu? Var. (Gerçi o kişiler hristiyan veya ateist olsalar yine iyi insanlar olurdu ama bu ayrı konu)
Bence Kuranın en iyi yanı bazı insanları kötülük yapmaktan alıkoyması. Bazen müslümanları görüyorum veya burda yazıyorlar, kendi kendime "Bu adam yanacağından korkmasa demek neler yapacakmış" diye düşünüyorum, bu adamları g*t korkusu gerçekten biraz durduruyor.
Ama bardağın dolu tarafı beni yine de tatmin etmiyor.

Çünkü
İnsanları şiddete çağırması (her nedenle olursa olsun), çocuk evliliklerine açık kapı bırakması, ahiret önemli, bu dünya değil diyerek ilerlemeyi frenlemesi, eğitimi baltalamsı gibi daha bir çok şey beni rahatsız ediyor. 
(@Ebu Bekir arkadaş uzun bir liste çıkarmış ve bu daha da uzatılabilir)
İslamın, insanlara yararından çok zararı olduğunu düşünüyorum.

Mucize diye gösterilene gelince: 
"Dünyayı döşek gibi serdik" yazan yerden deve kuşu yumurtası çıkartıp "dünya yuvarlak" demek istiyor demenizden tutun binlerce yıldır bilinen arıcılığı unutup "bak arıları nasıl bilmiş" demeniz gülünç oluyor. 
Antik Yunan Kurandan çok önce "dünya yuvarlak" demiş. (Eratosthenes MÖ 276 - MÖ 194)
Arapçada yuvarlak" diye bir kelime yok mu? Yaz o zaman!
Gemilerin rüzgarsız gidemiyeceğini sanan bir kitap Einsteindan, Karadeliklerden, Büyük Patlamadan vs bahsediyormuş. Öyle yazmıyor ama öyle demek isteniyormuş, Kitapta"

Bence müslümanlar Kurana bir bütün olarak bakamıyorlar.
Kuranın "boş" diye görmek istemedikleri taraf aslında kocaman delik-ler. Kuranın dolu tarafındaki su bu deliklerden akıp gidiyor. Müslümanlar bu tarafa bakmadıklarından Kuranın ne kadar BOŞ olduğunu göremiyorlar.
Ve bu yüzden dandik "mucizelere" bel bağlamak zorunda kalıyorlar.
(Müslümanlar, neden diğer dinler kitaplarında mucizeler aramıyorlar, kendi kendinize hiç sordunuz mu?)

"Soru" deyince aklıma geldi...
Bence Allahın dinini en etkili kim koruyor biliyor musunuz?
Şeytan!
Hani düşünürsünüz sonra şeytan korkusundan düşünmeyi bırakırsınız ya. 
O düşünceleri bir devam ettirebilseniz...

İyi günler

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, sağduyu yazdı:

Rica etsem Kuran'daki olasılıkları sıralar mısın? Utanmana gerek yok, yaz bakalım Allah'ın Kuran'da bizlere ne yapacağını belirten ayetleri. Bakalım miden kaldırabilecek mi?

Mide bulandırıcı bir davranışınız olmadıysa mide bulandırıcı bir sonuç yaşamazsınız.  (ŞİRK) hariç.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, poiuz yazdı:

Biz, Kuranda saçma bulduğumuz şeyleri yazarken müslüman arkadaşlar bazen cevap veremiyorlar (konuyu değiştiriyorlar), bazen görmezden geliyorlar. Ve bize Kurandaki 'iyi şeyleri" veya "mucizeleri" anlatıyorlar.
Ben, müslümanların Kuranda bazı "sorunlu" ayetlerin varlığını (Kendi başlarına, yalnız olduklarında) kabul ettiklerini düşünüyorum. Sanki bize "siz hep bardağın boş tarafına bakıyorsunuz" diyorlar gibi ?

AKPliler de aynısını yapıyorlar. "Yollar, köprüler yaptı, artık sıra beklemiyoruz vs. Fikir özgürlüğü, demokrasi, yolsuzluk, felan, bardağın hep boş tarafına bakmayın" dedikleri gibi.
(Müslüman mentalitesı olsa gerek)

Fikir özgürlüğü, kadın erkek eşitliği gibi şeylerin bizim için önemli olduğunu anlamıyorlar galiba?!?

Sizin bardağın dolu tarafı olarak gördüğünüz iyiye yönlendiren öğütler Kuranda yok mu? Var. İyi müslüman yok mu? Var. (Gerçi o kişiler hristiyan veya ateist olsalar yine iyi insanlar olurdu ama bu ayrı konu)
Bence Kuranın en iyi yanı bazı insanları kötülük yapmaktan alıkoyması. Bazen müslümanları görüyorum veya burda yazıyorlar, kendi kendime "Bu adam yanacağından korkmasa demek neler yapacakmış" diye düşünüyorum, bu adamları g*t korkusu gerçekten biraz durduruyor.
Ama bardağın dolu tarafı beni yine de tatmin etmiyor.

Çünkü
İnsanları şiddete çağırması (her nedenle olursa olsun), çocuk evliliklerine açık kapı bırakması, ahiret önemli, bu dünya değil diyerek ilerlemeyi frenlemesi, eğitimi baltalamsı gibi daha bir çok şey beni rahatsız ediyor. 
(@Ebu Bekir arkadaş uzun bir liste çıkarmış ve bu daha da uzatılabilir)
İslamın, insanlara yararından çok zararı olduğunu düşünüyorum.

Mucize diye gösterilene gelince: 
"Dünyayı döşek gibi serdik" yazan yerden deve kuşu yumurtası çıkartıp "dünya yuvarlak" demek istiyor demenizden tutun binlerce yıldır bilinen arıcılığı unutup "bak arıları nasıl bilmiş" demeniz gülünç oluyor. 
Antik Yunan Kurandan çok önce "dünya yuvarlak" demiş. (Eratosthenes MÖ 276 - MÖ 194)
Arapçada yuvarlak" diye bir kelime yok mu? Yaz o zaman!
Gemilerin rüzgarsız gidemiyeceğini sanan bir kitap Einsteindan, Karadeliklerden, Büyük Patlamadan vs bahsediyormuş. Öyle yazmıyor ama öyle demek isteniyormuş, Kitapta"

Bence müslümanlar Kurana bir bütün olarak bakamıyorlar.
Kuranın "boş" diye görmek istemedikleri taraf aslında kocaman delik-ler. Kuranın dolu tarafındaki su bu deliklerden akıp gidiyor. Müslümanlar bu tarafa bakmadıklarından Kuranın ne kadar BOŞ olduğunu göremiyorlar.
Ve bu yüzden dandik "mucizelere" bel bağlamak zorunda kalıyorlar.
(Müslümanlar, neden diğer dinler kitaplarında mucizeler aramıyorlar, kendi kendinize hiç sordunuz mu?)

"Soru" deyince aklıma geldi...
Bence Allahın dinini en etkili kim koruyor biliyor musunuz?
Şeytan!
Hani düşünürsünüz sonra şeytan korkusundan düşünmeyi bırakırsınız ya. 
O düşünceleri bir devam ettirebilseniz...

İyi günler

Bu kadar uzun cümleler kurarak kendinizi gereksiz yere meşgul etmişiniz. Boş bir sayfa eklemiş olsaydınız da bence anlam aynı olacaktı. Ama en azından yazarak kendinizi tatmin ettiğinizi düşünelim. Sormak istediğiniz her soruya cevap vermeye hazırım. Kendimi o yeterlilikte görüyorum. En azından sizin yeterliliğinize karşı...

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, Keyhole said:

Mide bulandırıcı bir davranışınız olmadıysa mide bulandırıcı bir sonuç yaşamazsınız.  (ŞİRK) hariç.

Şirk yok bende. Direk Muhammed bir yalancıdır, Allah da bir arap putudur diyorum. Bakalım o süslü ama içi boş lafların nereye gidecek şimdi?

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, sağduyu yazdı:

Şirk yok bende. Direk Muhammed bir yalancıdır, Allah da bir arap putudur diyorum. Bakalım o süslü ama içi boş lafların nereye gidecek şimdi?

Sizi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Düşüncenize katılmıyorum ama düşünce özgürlüğünüze saygı duyuyorum. Bu düşünceniz size kendinizi iyi hissettiriyor ise zaten neyi tartışacağız. Sizin düşündüğünüzün tam tersini düşünmek de bana kendimi iyi hissettiriyor.  NOKTA ?

Sitelerde Paylaş
Just now, Keyhole said:

Sizi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Düşüncenize katılmıyorum ama düşünce özgürlüğünüze saygı duyuyorum. Bu düşünceniz size kendinizi iyi hissettiriyor ise zaten neyi tartışacağız. Sizin düşündüğünüzün tam tersini düşünmek de bana kendimi iyi hissettiriyor.  NOKTA ?

Senin katılıp katılmadığını sormuyorum, İslam ve kitabı bu konuda ne diyor onu soruyorum Bir soruyu da düzgün anlayın.

Ben diyorum ki, Muhammed bir yalancıdır ve Allah da bir arap putudur. Buna karşılık Kuran ne diyor? Böyle diyenlere nasıl bir ceza verecek?

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin katılıp katılmadığını sormuyorum, İslam ve kitabı bu konuda ne diyor onu soruyorum Bir soruyu da düzgün anlayın.

Ben diyorum ki, Muhammed bir yalancıdır ve Allah da bir arap putudur. Buna karşılık Kuran ne diyor? Böyle diyenlere nasıl bir ceza verecek?

Hiç emek harcamıyorsunuz ? Açın bir Kuran okuyun. Bende size soruyorum. Ben Allah'a inanıyorum. Bu inancımdan dolayı ne kaybedeceğim? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Keyhole said:

Hiç emek harcamıyorsunuz ? Açın bir Kuran okuyun. Bende size soruyorum. Ben Allah'a inanıyorum. Bu inancımdan dolayı ne kaybedeceğim? 

Peki, okuyalım, buyur:

Cehenneme nasıl gireceklerdir

O gün onlar cehennem ateşine itilip kakılacaklar. (TUR/13)

Suçlular simalarından tanınır, alınlarından ve ayaklarından tutulur. (RAHMAN/41)

Her kim peşin isterse, dünyada ona, istediğimiz kimseye, dilediğimiz kadarını peşin veririz. Sonra ona cehennemi hazırlarız; kınanmış ve (rahmetimizden) kovulmuş olarak oraya girer. (İSRA/18)

O zaman boyunlarında halkalar ve zincirler olduğu halde sürükleneceklerdir. (MÜ'MİN/71)

-

İnkarcılar Cehennemin Yakıtıdırlar

Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gayet katı, şiddetli, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır. (TAHRİM/6)

Yok yapamadıysanız, ki hiçbir zaman yapamayacaksınız, o halde yakıtı insanlar ve taşlar olan, inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının. (BAKARA/24)

Siz ve Allah'dan başka taptıklarınız, cehennemin yakıtısınız; oraya gireceksiniz. (ENBİYA/98)

Gerçek şu ki, kâfirlere, Allah'tan gelecek bir zararı, ne malları, ne de evlatları engelleyemez. İşte onlar, o ateşin yakıtı olacaklar. (AL-İ İMRAN/10)

-

Kalınacak en kötü yerdir

Allah'ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri O'na ortak koşmalarından dolayı, inkâr edenlerin kalplerine korku salacağız. Onların yurtları ateştir. Zalimlerin dönüp varacağı yer ne kötüdür! (AL-İ İMRAN/151)

Onlar, cehenneme girecekler. O ne kötü karargâhtır. (İBRAHİM/29)

Kim kendisine doğru yol besbelli olduktan sonra Peygamber'e karşı çıkar, müminlerin yolundan başkasına uyup giderse onu döndüğü yolda bırakırız ve cehenneme sokarız. Orası ne kötü bir gidiş yeridir. (NİSA/115)

Allah'ın rızasına uyan kimse, Allah'ın hışmına uğrayan ve varacağı yer cehennem olan kimse gibi midir? Varış yeri olarak ne kötüdür orası! (AL-İ İMRAN/162)

Şüphesiz ki, Allah iman edip salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. İnkâr edenler ise dünyada zevk edip geçinirler. Hayvanların yediği gibi yerler. Onların varacakları yer ateştir. (MUHAMMED/12)

-

Cehennem kafirlerin buluşma yeridir

"Şüphesiz ki onların hepsine vaad edilen yer cehennemdir." (HİCR/43)

-

Dar ve sıkıntılıdır

Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıkları zaman da, oracıkta yok olmayı isterler. (FURKAN/13)

-

Puslu ve karanlıktır

Kapkara dumandan bir gölge altındadırlar.

Ki ne serindir, ne de faydalı. (VAKİ'A/43-44)

-

Duvarlarla çevrilidir

O gün münafık erkekler ve münafık kadınlar o iman edenlere şöyle diyeceklerdir: "Bize bakın da sizin nurunuzdan alalım?" Onlara: "Arkanıza dönün de nur arayın!" denilir. Aralarına kapılı bir sur çekilir ki, onun içinde rahmet, dışında da azap vardır. (HADİD/13)

-

Uğultusu vardır

Ki, cehennem ateşi uzak bir mesafeden kendilerine görününce, onun bir hışımlanmasını (kaynamasını) ve uğultusunu işitirler. (FURKAN/12)

Oraya atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı uğultuyu işitirler. (MÜLK/7)

-

Azap sürekli olacak ve hafifletilmeyecek

Sonra o zulüm yapanlara "Tadın bakalım şu ebedi azabı!" denilecek. Vaktiyle kazandığınızdan başkası ile mi cezalandırılacaksınız?" (YUNUS/52)

Cehennem ateşinden çıkmak isterler. Ama oradan çıkacak değillerdir. Onlar için devamlı bir azap vardır. (MAİDE/37)

Onlar bu (lanetin) içinde ebedî kalacaklardır. Kendilerinden ne bu azab hafifletilir, ne de yüzlerine bakılır. (AL-İ İMRAN/88)

Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir. (BEYYİNE/6)

-

Heryandan ölüm gelecektir

Onu yutmaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve her yandan ona ölüm gelecek, fakat o ölemez. Arkasından da çetin bir azab gelecektir. (İBRAHİM/17)

-

Ateş azabı olacaktır

Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (NİSA/56)

Onlar: "Hesap ve ceza günü ne zaman?" diye soruyorlar.

O gün, onların ateş üzerinde azap görecekleri gündür. (ZARİYAT/12-13)

-

Demir kamçılarla kamçılanacaktır

Bir de bunlara demirden kamçılar vardır. (HAC/21)

-

Başlarının üstünden kaynar su dökülecektir

Şu ikisi Rableri hakkında tartışmaya girmiş iki hasımdır. O'nu inkar edenler için ateşten elbiseleri biçilmiştir. Başlarının üstünden kaynar su dökülür. (HAC/19)

-

Cehennemde giyecekleri

Gömlekleri katrandandır ve yüzlerini ateş kaplar. (İBRAHİM/50)

Şu ikisi Rableri hakkında tartışmaya girmiş iki hasımdır. O'nu inkar edenler için ateşten elbiseleri biçilmiştir. Başlarının üstünden kaynar su dökülür. (HAC/19)

-

Cehennemde yiyecekleri

Elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz.

Karınlarınızı hep onunla dolduracaksınız. (VAKİ'A/52-53)

Onlar için kuru bir dikenden başka yiyecek de yoktur.

O da ne besler, ne de açlığı giderir. (ĞAŞİYE/6-7)

Nasıl, bu mu daha hayırlı konukluk için, yoksa zakkum ağacı mı?

Gerçekten biz onu zalimler için bir fitne (imtihan) yaptık.

O bir ağaçtır ki cehennemin dibinde çıkar.

Tomurcukları şeytanların başları gibidir. (SAFFAT/62-65)

Gerçekten zakkum ağacı,

Günahkârların yemeğidir.

O pota gibi karınlarda kaynar.

O, kızgın bir sıvının kaynaması gibidir. (DUHAN/43-46)

Bir irinden başka yiyecek de yok. (HAKKA/36)

-

Cehennemde içecekleri

Üstüne de kaynar su içeceksiniz.

Susuzluk illetine tutulmuş develerin içişi gibi içeceksiniz. (VAKİ'A/54-55)

Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak! Ve hiçbir kimsenin kazandığı şey yüzünden kendisini helake atmamasını, kendisi için Allah'tan başka hiç bir dost ve hiçbir şefaatçi bulunmadığını Kur'ân ile hatırlat. O, azaptan kurtulmak için bütün varını feda etse, kendisinden alınmaz. Onlar kazandıkları şey yüzünden helake uğratılmışlardır. Onlar için, inkâr ettiklerinden dolayı kaynar bir içecek ve can yakıcı bir azab vardır. (EN'AM70)

Ardından da Cehennem vardır, orada kendisine irinli su içirilecektir.

Onu yutmaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve her yandan ona ölüm gelecek, fakat o ölemez. Arkasından da çetin bir azab gelecektir. (İBRAHİM/16-17)

Onlara kızgın bir kaynaktan su verilir. (ĞAŞİYE/5)

Orada ne bir serinlik tadacaklar, ne de içecek bir şey.

Ancak bir kaynar su ve irin (içecekler). (NEBE/24-25)

Sonra üzerine onlar için kaynar bir içecek vardır. (SAFFAT/67)

Dönüşünüz hep O'nadır. Allah'ın vaadi haktır. Herşeyi ilk baştan yaratan O'dur. Sonra iman edip salih amel işleyenleri hak ettikleri ölçüde mükâfatlandırmak için geri döndürecek olan yine O'dur. Kâfirlere de inkâr ettikleri için kaynar sudan bir içki ve acıklı bir azap vardır. (YUNUS/4)

İşte artık tatsınlar onu ki, o kaynar su ve irindir. (SAD/57)

-

Allah onlarla konuşmaz

(Allah) buyurur ki: Alçaldıkça alçalın orada! Bana konuşmayın artık. (MÜ'MİNUN/108)

Allah'a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir paraya satanlar var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur; Allah kıyamet günü onlarla hiç konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için acı bir azab vardır. (AL-İ İMRAN/77)

-

Cennettekilerden su ve rızık isteyeceklerdir

Cehennemdekiler, cennettekilere: "Bize biraz su akıtın veya Allah'ın size verdiği rızıktan bize de verin." diye seslenirler. Cennettekiler de: "Allah, bunların ikisini de kâfirlere haram kıldı." derler. (A'RAF/50)

-

Cehennemden kaçış olmayacaktır

Günahkârlar ateşi görmüşler de artık ona düşeceklerini anlamışlardır. Fakat ondan kaçıp sığınacak bir yer bulamazlar. (KEHF/53)

-

Yok olmayı isteyeceklerdir

Biz sizi yakın bir azap ile uyardık. O gün kişi ellerinin ne takdim ettiğine bakacak ve kâfir diyecek ki: "Ah ne olaydı, ben bir toprak olaydım." (NEBE/40)

Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıkları zaman da, oracıkta yok olmayı isterler.

(Onlara şöyle denilir) Bu gün bir yok olmayı değil, nice yok olmaları isteyin! (FURKAN/13-14)

Onlar cehennem bekçisine: "Ey Mâlik! Rabbin artık bizi öldürsün." diye seslenirler. Mâlik de: "Siz böylece kalacaksınız." der. (ZUHRUF/77)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Keyhole yazdı:

İnsanlar çeşitli sebeplerle inanıyorlar. "Dünyadaki ömrüm zaten kısıtlı, ya varsa, inanayım da varsa karda olurum" Sizin yazdığınız buna benziyor, yanlışım varsa düzeltin. Böyle bir inanca allahın değer vereceğini mi zannediyorsunuz? Bence "Bu inancımdan ne kazanacağım?" sorusunun üzerine düşünün.

Güzel sebeplerle inanan insanlar olduğu gibi, güzel olmayan sebeplerle inanan insanlar da var.

Sitelerde Paylaş

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş yaklaşık 4500 adet din ve bu dinlere ait milyonlarca tanrı var!

Ya diğer dinlerden ve tanrılardan birisi hak olansa? Bu soru hiç aklınıza geldi mi?

Dump and Dumber filminde zavallı Lloyd’un hatun kişiden ret alıp “ama milyonda bir şansıma ne oldu?” Dediği sahneyi hatırlayın :D

Ya gerçek tanrı akla ve sorgulayıcı olmaya önem veriyorsa? İşte ozaman sorgulamadan, çıkar beklentisiyle iman eden müslümlerin vay haline!

Demem o ki müslümler, siz 4499 dini ret ediyor ve diğer tüm dinlerin taraftarlarınca kafir olarak anılıyorsunuz..

Bizim sizden farkımız ise sadece 1 adet fazla dini ret ediyor oluşumuz.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, sağduyu yazdı:

Peki, okuyalım, buyur:

Cehenneme nasıl gireceklerdir

O gün onlar cehennem ateşine itilip kakılacaklar. (TUR/13)

Suçlular simalarından tanınır, alınlarından ve ayaklarından tutulur. (RAHMAN/41)

Her kim peşin isterse, dünyada ona, istediğimiz kimseye, dilediğimiz kadarını peşin veririz. Sonra ona cehennemi hazırlarız; kınanmış ve (rahmetimizden) kovulmuş olarak oraya girer. (İSRA/18)

O zaman boyunlarında halkalar ve zincirler olduğu halde sürükleneceklerdir. (MÜ'MİN/71)

-

İnkarcılar Cehennemin Yakıtıdırlar

Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gayet katı, şiddetli, Allah'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır. (TAHRİM/6)

Yok yapamadıysanız, ki hiçbir zaman yapamayacaksınız, o halde yakıtı insanlar ve taşlar olan, inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının. (BAKARA/24)

Siz ve Allah'dan başka taptıklarınız, cehennemin yakıtısınız; oraya gireceksiniz. (ENBİYA/98)

Gerçek şu ki, kâfirlere, Allah'tan gelecek bir zararı, ne malları, ne de evlatları engelleyemez. İşte onlar, o ateşin yakıtı olacaklar. (AL-İ İMRAN/10)

-

Kalınacak en kötü yerdir

Allah'ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri O'na ortak koşmalarından dolayı, inkâr edenlerin kalplerine korku salacağız. Onların yurtları ateştir. Zalimlerin dönüp varacağı yer ne kötüdür! (AL-İ İMRAN/151)

Onlar, cehenneme girecekler. O ne kötü karargâhtır. (İBRAHİM/29)

Kim kendisine doğru yol besbelli olduktan sonra Peygamber'e karşı çıkar, müminlerin yolundan başkasına uyup giderse onu döndüğü yolda bırakırız ve cehenneme sokarız. Orası ne kötü bir gidiş yeridir. (NİSA/115)

Allah'ın rızasına uyan kimse, Allah'ın hışmına uğrayan ve varacağı yer cehennem olan kimse gibi midir? Varış yeri olarak ne kötüdür orası! (AL-İ İMRAN/162)

Şüphesiz ki, Allah iman edip salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar. İnkâr edenler ise dünyada zevk edip geçinirler. Hayvanların yediği gibi yerler. Onların varacakları yer ateştir. (MUHAMMED/12)

-

Cehennem kafirlerin buluşma yeridir

"Şüphesiz ki onların hepsine vaad edilen yer cehennemdir." (HİCR/43)

-

Dar ve sıkıntılıdır

Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıkları zaman da, oracıkta yok olmayı isterler. (FURKAN/13)

-

Puslu ve karanlıktır

Kapkara dumandan bir gölge altındadırlar.

Ki ne serindir, ne de faydalı. (VAKİ'A/43-44)

-

Duvarlarla çevrilidir

O gün münafık erkekler ve münafık kadınlar o iman edenlere şöyle diyeceklerdir: "Bize bakın da sizin nurunuzdan alalım?" Onlara: "Arkanıza dönün de nur arayın!" denilir. Aralarına kapılı bir sur çekilir ki, onun içinde rahmet, dışında da azap vardır. (HADİD/13)

-

Uğultusu vardır

Ki, cehennem ateşi uzak bir mesafeden kendilerine görününce, onun bir hışımlanmasını (kaynamasını) ve uğultusunu işitirler. (FURKAN/12)

Oraya atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı uğultuyu işitirler. (MÜLK/7)

-

Azap sürekli olacak ve hafifletilmeyecek

Sonra o zulüm yapanlara "Tadın bakalım şu ebedi azabı!" denilecek. Vaktiyle kazandığınızdan başkası ile mi cezalandırılacaksınız?" (YUNUS/52)

Cehennem ateşinden çıkmak isterler. Ama oradan çıkacak değillerdir. Onlar için devamlı bir azap vardır. (MAİDE/37)

Onlar bu (lanetin) içinde ebedî kalacaklardır. Kendilerinden ne bu azab hafifletilir, ne de yüzlerine bakılır. (AL-İ İMRAN/88)

Kâfirler, gerek kitap ehlinden olsun gerek puta tapanlardan olsun muhakkak, cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir. (BEYYİNE/6)

-

Heryandan ölüm gelecektir

Onu yutmaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve her yandan ona ölüm gelecek, fakat o ölemez. Arkasından da çetin bir azab gelecektir. (İBRAHİM/17)

-

Ateş azabı olacaktır

Şüphesiz ki âyetlerimizi inkâr eden kâfirleri biz yarın bir ateşe atacağız. Derileri piştikçe azabı duysunlar diye, kendilerine başka deriler vereceğiz. Çünkü, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (NİSA/56)

Onlar: "Hesap ve ceza günü ne zaman?" diye soruyorlar.

O gün, onların ateş üzerinde azap görecekleri gündür. (ZARİYAT/12-13)

-

Demir kamçılarla kamçılanacaktır

Bir de bunlara demirden kamçılar vardır. (HAC/21)

-

Başlarının üstünden kaynar su dökülecektir

-

Cehennemde giyecekleri

Gömlekleri katrandandır ve yüzlerini ateş kaplar. (İBRAHİM/50)

-

Cehennemde yiyecekleri

Elbette bir ağaçtan, zakkum ağacından yiyeceksiniz.

Karınlarınızı hep onunla dolduracaksınız. (VAKİ'A/52-53)

Onlar için kuru bir dikenden başka yiyecek de yoktur.

O da ne besler, ne de açlığı giderir. (ĞAŞİYE/6-7)

Nasıl, bu mu daha hayırlı konukluk için, yoksa zakkum ağacı mı?

Gerçekten biz onu zalimler için bir fitne (imtihan) yaptık.

O bir ağaçtır ki cehennemin dibinde çıkar.

Tomurcukları şeytanların başları gibidir. (SAFFAT/62-65)

Gerçekten zakkum ağacı,

Günahkârların yemeğidir.

O pota gibi karınlarda kaynar.

O, kızgın bir sıvının kaynaması gibidir. (DUHAN/43-46)

Bir irinden başka yiyecek de yok. (HAKKA/36)

-

Cehennemde içecekleri

Üstüne de kaynar su içeceksiniz.

Susuzluk illetine tutulmuş develerin içişi gibi içeceksiniz. (VAKİ'A/54-55)

Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak! Ve hiçbir kimsenin kazandığı şey yüzünden kendisini helake atmamasını, kendisi için Allah'tan başka hiç bir dost ve hiçbir şefaatçi bulunmadığını Kur'ân ile hatırlat. O, azaptan kurtulmak için bütün varını feda etse, kendisinden alınmaz. Onlar kazandıkları şey yüzünden helake uğratılmışlardır. Onlar için, inkâr ettiklerinden dolayı kaynar bir içecek ve can yakıcı bir azab vardır. (EN'AM70)

Ardından da Cehennem vardır, orada kendisine irinli su içirilecektir.

Onu yutmaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve her yandan ona ölüm gelecek, fakat o ölemez. Arkasından da çetin bir azab gelecektir. (İBRAHİM/16-17)

Onlara kızgın bir kaynaktan su verilir. (ĞAŞİYE/5)

Orada ne bir serinlik tadacaklar, ne de içecek bir şey.

Ancak bir kaynar su ve irin (içecekler). (NEBE/24-25)

Sonra üzerine onlar için kaynar bir içecek vardır. (SAFFAT/67)

Dönüşünüz hep O'nadır. Allah'ın vaadi haktır. Herşeyi ilk baştan yaratan O'dur. Sonra iman edip salih amel işleyenleri hak ettikleri ölçüde mükâfatlandırmak için geri döndürecek olan yine O'dur. Kâfirlere de inkâr ettikleri için kaynar sudan bir içki ve acıklı bir azap vardır. (YUNUS/4)

İşte artık tatsınlar onu ki, o kaynar su ve irindir. (SAD/57)

-

Allah onlarla konuşmaz

(Allah) buyurur ki: Alçaldıkça alçalın orada! Bana konuşmayın artık. (MÜ'MİNUN/108)

Allah'a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir paraya satanlar var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur; Allah kıyamet günü onlarla hiç konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için acı bir azab vardır. (AL-İ İMRAN/77)

-

Cennettekilerden su ve rızık isteyeceklerdir

Cehennemdekiler, cennettekilere: "Bize biraz su akıtın veya Allah'ın size verdiği rızıktan bize de verin." diye seslenirler. Cennettekiler de: "Allah, bunların ikisini de kâfirlere haram kıldı." derler. (A'RAF/50)

-

Cehennemden kaçış olmayacaktır

Günahkârlar ateşi görmüşler de artık ona düşeceklerini anlamışlardır. Fakat ondan kaçıp sığınacak bir yer bulamazlar. (KEHF/53)

-

Yok olmayı isteyeceklerdir

Biz sizi yakın bir azap ile uyardık. O gün kişi ellerinin ne takdim ettiğine bakacak ve kâfir diyecek ki: "Ah ne olaydı, ben bir toprak olaydım." (NEBE/40)

Elleri boyunlarına bağlı olarak onun dar bir yerine atıldıkları zaman da, oracıkta yok olmayı isterler.

(Onlara şöyle denilir) Bu gün bir yok olmayı değil, nice yok olmaları isteyin! (FURKAN/13-14)

Onlar cehennem bekçisine: "Ey Mâlik! Rabbin artık bizi öldürsün." diye seslenirler. Mâlik de: "Siz böylece kalacaksınız." der. (ZUHRUF/77)

Sonuç ne anlamadım ?

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş yaklaşık 4500 adet din ve bu dinlere ait milyonlarca tanrı var!

Ya diğer dinlerden ve tanrılardan birisi hak olansa? Bu soru hiç aklınıza geldi mi?

Dump and Dumber filminde zavallı Lloyd’un hatun kişiden ret alıp “ama milyonda bir şansıma ne oldu?” Dediği sahneyi hatırlayın :D

Ya gerçek tanrı akla ve sorgulayıcı olmaya önem veriyorsa? İşte ozaman sorgulamadan, çıkar beklentisiyle iman eden müslümlerin vay haline!

Demem o ki müslümler, siz 4499 dini ret ediyor ve diğer tüm dinlerin taraftarlarınca kafir olarak anılıyorsunuz..

Bizim sizden farkımız ise sadece 1 adet fazla dini ret ediyor oluşumuz.

Arkadaşım neden böyle bir paylaşım yaptınız anlamadım? Sizinle aynı fikirdeyim. Ben de sizler gibi bir tercih yapıyorum. Tercihimi de bu yönde yapıyorum. Sizi de tercihinizden dolayı eleştirmiyorum aksine saygı duyuyorum. 

Soru şu:

Bu tercihimden dolayı ne kaybederim ?. basit bir soruya 1 kişi çıkıp cevap veremedi hala boş boş paylaşımlar yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Nuri Kara yazdı:

İnsanlar çeşitli sebeplerle inanıyorlar. "Dünyadaki ömrüm zaten kısıtlı, ya varsa, inanayım da varsa karda olurum" Sizin yazdığınız buna benziyor, yanlışım varsa düzeltin. Böyle bir inanca allahın değer vereceğini mi zannediyorsunuz? Bence "Bu inancımdan ne kazanacağım?" sorusunun üzerine düşünün.

Güzel sebeplerle inanan insanlar olduğu gibi, güzel olmayan sebeplerle inanan insanlar da var.

Yazımın en başında özellikle belirttim. Kısa anlatımlarla bir inancı anlatmak kolay değil. Üstelik ateist bir gruba. Keşke telefon olsa da arayıp konuşabilsek. Nasıl ki sizin inanmamak için bir sürü sebebiniz varsa. Benim de kendime göre sebeplerim olamaz mı?

İyi bir şey ile uyumlu tek bir İnançsızlık örneği verebilir misiniz? Ya da kötü bir şeyle uyumlu tek bir iyi örnek...

Mesela: "Sizin güzel olduğunuza inanmıyorum." olumsuzluk mesajı vermektedir. "Sizin kötü olduğunuza inanıyorum." dediğinizde yine olumlu bir mesaj çıkmamaktadır.

Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...