Jump to content

HUD suresi 119 kısa açıklaması

Recommended Posts

4 dakika önce, sağduyu yazdı:

Kötülüğe sizler gibi içi çürümüş insanların ihtiyacı var, aynı zamanda putunuzun da. Böyle bir putu da ancak sizler gibi içi çürümüş insanlar uydurabilir.

İşe bak, hiç bir boka ihtiyaç duymayan put kötülüğe ihtiyaç duyuyor insanları imtihan etmek için, nasıl sapık bir putsa. Şu din denen zırva da bir tane mantıklı, tutarlı, düzgün argüman olmaz mı? Demek ki olmuyormuş, olsa zaten adına din denmezdi. 

Cennetteki özgür irade de düzülecek huri seçimlerinde var anlaşılan, acaba bugün sarışın mı yoksa esmer mi düzsem diye.

ben  açıkçası  bir  şeyi  merak ediyorum  rica  etsem  söyler  misiniz?

Aklınıza  dini  konuyla  ilgili  bir soru  takıldı  ve  siz  dini  sitelerden  veya  bu  tarz  forumlardan  dinle  ilgili  o  sorunuzun  cevabını  alıp  tatmin  oldunuz  mu  sadece  1 kez  oldu  mu  bu  acaba yani  hiç  mi  olmadı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

40 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Aklınıza  dini  konuyla  ilgili  bir soru  takıldı  ve  siz  dini  sitelerden  veya  bu  tarz  forumlardan  dinle  ilgili  o  sorunuzun  cevabını  alıp  tatmin  oldunuz  mu  sadece  1 kez  oldu  mu  bu  acaba yani  hiç  mi  olmadı?

Hic dininle ilgili kafana yatmayan birseyler oldu mu! Dinin ile ilgili șüphelerinden tamamen kurtulup soru sormayi biraktin mi?

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

Hiç olmadı.

Belirli bir bilinç seviyesine ulaşmış bir insan neden bu sitelere cevap için başvursun ki? Bu siteler var olduklarını iddia ettikleri tanrıların dünya şubesi mi? Hangi tanrıdan yetki aldılar ki insanların sorularına cevap verdiklerini iddia edebiliyor bu siteler? Diyelim din konusunda bir sorum oldu, mesela falan tanrı benden ne yapmamı istiyor, benden ne bekliyor diye sordum. Bu adamların bana verecekleri cevap falanca kitabı kafasına göre yorumlayıp bana kendi anladığını anlatmak değil mi? Orada falan tanrının gönderdiği iddia edilen kitap dururken ben neden bu adamlara soru sorayım?

Müslümanlara göre en büyük günah şirk değil mi? Peki bu sitelere cevap için başvurmak da şirk olmuyor mu? Madem bu dünya imtihan dünyası, her müslümanın kendi yolunu kendi belirlemesi gerekmiyor mu? Gidip de sakallı bir şarlatandan akıl almak, onun yorumuna uymak nasıl imtihan oluyor, bir anlatsana. Bir insan seçimlerini yaparken kendi aklını mı kullanmalı, yoksa bu sakallı şarlatanların aklını mı? Bu bir insanın sınava girerken kendisinin yerine başka birisini sokmasından farkı ne?

Yine müslümanların inancına göre Allah adlı bir tanrı kitap göndermiş ve müslümanlar bu Allah adlı tanrının kendilerini bu kitaba göre sınava soktuklarına inanıyorlar. Yahu madem sınava inanıyorsunuz, neden kitabı kendiniz okuyup kendi sonuçlarınızı çıkarmıyorsunuz? Neden başkalarının çıkardığı sonuçlara, yorumlara ihtiyaç duyuyorsunuz? Falanca sakallının vardığı sonuçlardan size ne?

Eğer bu sakallı şarlatanlar, kendilerini din konusunda uzman sayanlar bilinçli olarak bir sınava inansalardı, asla kendi çıkarımlarını başka insanlara empoze etmeye kalkmazlardı, başkalarını yanlış yönlendirebilecekleri ihtimalinden ödleri kopardı. Bu insanlar neye göre en doğru yorumun, en doğru çıkarımın kendilerinin vardığı çıkarımlar, kendilerinin yorumları olduğuna inanabiliyorlar? Bu gibi insanların peşine takılan ahmaklar da gerçekten bilinçli olarak inansalardı bu insanların peşine takılmak yerine kitabı kendileri okur, kendi aklıyla ulaştığı çıkarımlara göre seçimlerini yaparlardı.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, sağduyu yazdı:

Hiç olmadı.

Belirli bir bilinç seviyesine ulaşmış bir insan neden bu sitelere cevap için başvursun ki? Bu siteler var olduklarını iddia ettikleri tanrıların dünya şubesi mi? Hangi tanrıdan yetki aldılar ki insanların sorularına cevap verdiklerini iddia edebiliyor bu siteler? Diyelim din konusunda bir sorum oldu, mesela falan tanrı benden ne yapmamı istiyor, benden ne bekliyor diye sordum. Bu adamların bana verecekleri cevap falanca kitabı kafasına göre yorumlayıp bana kendi anladığını anlatmak değil mi? Orada falan tanrının gönderdiği iddia edilen kitap dururken ben neden bu adamlara soru sorayım?

Müslümanlara göre en büyük günah şirk değil mi? Peki bu sitelere cevap için başvurmak da şirk olmuyor mu? Madem bu dünya imtihan dünyası, her müslümanın kendi yolunu kendi belirlemesi gerekmiyor mu? Gidip de sakallı bir şarlatandan akıl almak, onun yorumuna uymak nasıl imtihan oluyor, bir anlatsana. Bir insan seçimlerini yaparken kendi aklını mı kullanmalı, yoksa bu sakallı şarlatanların aklını mı? Bu bir insanın sınava girerken kendisinin yerine başka birisini sokmasından farkı ne?

Yine müslümanların inancına göre Allah adlı bir tanrı kitap göndermiş ve müslümanlar bu Allah adlı tanrının kendilerini bu kitaba göre sınava soktuklarına inanıyorlar. Yahu madem sınava inanıyorsunuz, neden kitabı kendiniz okuyup kendi sonuçlarınızı çıkarmıyorsunuz? Neden başkalarının çıkardığı sonuçlara, yorumlara ihtiyaç duyuyorsunuz? Falanca sakallının vardığı sonuçlardan size ne?

Eğer bu sakallı şarlatanlar, kendilerini din konusunda uzman sayanlar bilinçli olarak bir sınava inansalardı, asla kendi çıkarımlarını başka insanlara empoze etmeye kalkmazlardı, başkalarını yanlış yönlendirebilecekleri ihtimalinden ödleri kopardı. Bu insanlar neye göre en doğru yorumun, en doğru çıkarımın kendilerinin vardığı çıkarımlar, kendilerinin yorumları olduğuna inanabiliyorlar? Bu gibi insanların peşine takılan ahmaklar da gerçekten bilinçli olarak inansalardı bu insanların peşine takılmak yerine kitabı kendileri okur, kendi aklıyla ulaştığı çıkarımlara göre seçimlerini yaparlardı.

Sonuçta  burada da  fikir  alışverişi  ve  bazı  yorumlar  yapılıyor  bu  çok  doğal  bence  ama  bir  dinde  mantıklı  ve  tatmin  edici  noktalar  vardır. Soruyu  söyle  sorayım  madem; sizin  aklınıza  dini  konu  takıldı  kendi  cabanizla  araştırıp  tatmin  olduğunuz  oldu mu  her  konu  için  demiyorum  elbet  1 tane  konu  ve  ismi  nedir?

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Sonuçta  burada da  fikir  alışverişi  ve  bazı  yorumlar  yapılıyor  bu  çok  doğal  bence  ama  bir  dinde  mantıklı  ve  tatmin  edici  noktalar  vardır. Soruyu  söyle  sorayım  madem; sizin  aklınıza  dini  konu  takıldı  kendi  cabanizla  araştırıp  tatmin  olduğunuz  oldu mu  her  konu  için  demiyorum  elbet  1 tane  konu  ve  ismi  nedir?

Bana herhangi bir dinde bir tane mantıklı ve tatmin edici bir nokta söyle.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, sağduyu yazdı:

örnek  veriyorum  Hz.Muhammede  inanmayanlar  neden  helak  olmadı  sorusu  aklıma  takılmıştı  bunu  araştırarak  cevabını  bulmuştum. En  azından  bu  konu  kafamdan  soru  işareti  olarak  yok  oldu  sizinde  böyle  olmadı  mı  hiç 

Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

örnek  veriyorum  Hz.Muhammede  inanmayanlar  neden  helak  olmadı  sorusu  aklıma  takılmıştı  bunu  araştırarak  cevabını  bulmuştum. En  azından  bu  konu  kafamdan  soru  işareti  olarak  yok  oldu  sizinde  böyle  olmadı  mı  hiç 

Sen daha soruyu anlamamışsın. Soru şu:

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen daha soruyu anlamamışsın. Soru şu:

Evreni  ve  canlıları  bir  şey  yaratmak  zorundadır  ve  o  şey  sebepsiz  olmak  zorundadır. bu  çok  mantıklı  bence ve  o  şeyde  ilim  irade  ve  kudrette  olmalı  Allah  de  x  de  mallah  de  farketmez 

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

Evreni  ve  canlıları  bir  şey  yaratmak  zorundadır  ve  o  şey  sebepsiz  olmak  zorundadır. bu  çok  mantıklı  bence ve  o  şeyde  ilim  irade  ve  kudrette  olmalı  Allah  de  x  de  mallah  de  farketmez 

Sen şimdi bu zırvalığa mantıklı mı diyorsun?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, sağduyu yazdı:

Din birilerinin gecim kaynagidir. Birileri birilerinin duygulari ile gecinir. Sigara öldürür yazar ama satilir. Adamlar senin duygularin sayesinde villalarda saraylarda oturur. Ev ev dolasip camiye yardim topluyorlar, hoca ev kirasindan kurtulup alisveris yapabilsin diye. Din dilenciligin farkli bir versiyonunda kullanilan bir aractir. Kimi sakat bacagini bahane eder kimide senin duygularini bir kene gibi emer.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, Duru akıl yazdı:

Hakim sıfatının kabullenilmesi ile imtihan arasında nasıl bir çelişki buldun , bunu örneklendirmen mümkün mü?

satranc programı  yazdın.

Bilgisayara yükledin.Ama bilgisayardaki bütün transistorlar atomlarına  daha küçük parçacıklarına kadar senin hakimiyetinde(kontrolünde yönetiminde).

karşısınada bir rakip bir bilgisayar koydun onunda bütün hakimiyeti  sende.

Bunların  hangisi daha iyi oynayacak diye denemek imtihan yapmak cezalandırmak mantıklı mıdır?:)

Bilgisayarlar hakimiyetin dışında olsaydı denemek mantıklı olurdu.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, akılsızşuursuzatom said:

Evren ve canlıların yaratılmaya ihtiyacı yoktur. 40 kere, ~1000 kere yazıldı şurada hiç değilse.

Sebepsizliğin mümkün olamayacağından hareketle bir (ilk) sebep yaratıp sonra o sebebi sebepsiz kılıp ondan sonra da bu çok mantıklıdır demek mantıksızlığın dik alasıdır.

Kafana göre önce sebepsizliği mümkünsüz, sonra mümkün kıl; başka bir yerine(!) göre de önce yaratılmayı zorunlu, sonra zorunsuz kıl(!)

Mantık değil, teneke resmen.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 hours ago, akılsızşuursuzatom said:

özgür  irade  cennet  gibi  yerde  elbette  vardır ama  dünyadan  farkı  orası  imtihan  edilme  yeri  değildir. Bu  açıdan kötülüğe  ihtiyaç  bu  dünyada  vardır  ki  ayan  beyan  o  cenneti  hak  edenler  ayyuka  çıksın. 

İhtiyaç acizliktir. Kısıtlılıktır. Bir kısıta ya da koşula önce gebe olmak, sonra ona boyun eğmektir. Tanrının ya da onun herhangi bir kurgusunun nasıl olur da, direk ya da dolaylı olarak bir şeye "ihtiyacı" olabilir?

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, teflon yazdı:

İhtiyaç acizliktir. Kısıtlılıktır. Bir kısıta ya da koşula önce gebe olmak, sonra ona boyun eğmektir. Tanrının ya da onun herhangi bir kurgusunun nasıl olur da, direk ya da dolaylı olarak bir şeye "ihtiyacı" olabilir?

ihtiyaç  değil  zati  iradesinin  tecellisidir  ondan  sudur  etmiştir. 

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, teflon yazdı:

Sonuçta  evren  olsada  olmasada  olur  mümkin  varlıktır. Varlığı  yokluğa  üstün  tutacak  bir  etken  olmalı  bunu  irade  eden  varlık  Tanridır 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

ayaklarımı bir şey yalamak zorundadır ve o şey sebepsiz olmak zorundadır. bu çok mantıklı bence ve o şeyde ilim, irade ve kudret de olmalı. allah de x de mallah de farketmez. 

ayaklarımın yalanması zorunluluğu allahın varlığını ispatlıyor, çünkü başka türlü nasıl yalanacak bu ayaklar?  allah kendini ispatlayabilmek adına tüm kainatı ve bunların neticesinde ayaklarımı yarattı ki, onları yalayabilsin ve bu sayede kendini ispatlamış olsun, çünkü başka türlü kendini nasıl ispatlayacaktı?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

ayaklarımı bir şey yalamak zorundadır ve o şey sebepsiz olmak zorundadır. bu çok mantıklı bence ve o şeyde ilim, irade ve kudret de olmalı. allah de x de mallah de farketmez. 

ayaklarımın yalanması zorunluluğu allahın varlığını ispatlıyor, çünkü başka türlü nasıl yalanacak bu ayaklar?  allah kendini ispatlayabilmek adına tüm kainatı ve bunların neticesinde ayaklarımı yarattı ki, onları yalayabilsin ve bu sayede kendini ispatlamış olsun, çünkü başka türlü kendini nasıl ispatlayacaktı?

ağır  saçmalamışsınız .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...