Jump to content

Tanrı Olmanın Hikmeti

Recommended Posts

Tanrı Olmanın Hikmeti

Gördüğü bildiği herşeyde bir hikmet arayanlara bir malzeme de ben çıkarayım?

Siz tanrı olsaydınız kimleri cennete koyardınız?

Siz tanrı olsaydınıız kimleri cehenneme koyardınız?

Ben şahsen tanrı olsaydım yarattığım insanlar arasında kendini ezik gören , kapısının köpeği olarak tanımlayan  , atının burnundaki kıl veya biryerinin kılı  bile olamayız diyen , bu akıl bizi saptırır şeyhime tanrılar haber veriyor ötesine gerek yok diyerek ona bahşettiğim yetenekleri  üç kuruş etmeyecek seviyede değersizleştirenleri cehennme koyardım.

Eğer tanrı olsaydım yarattığım insanlar arasında şahsiyetinin farkına varıp ona göre yaşayan , onabahşettiğim akıl ve yeteneklerle doğayı tanıyıp diğerlerine de saygılı yaşamaya çalışanları cennete koyardım.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Tanrı Olmanın Hikmeti

Ben şahsen tanrı olsaydım yarattığım insanlar arasında kendini ezik gören , kapısının köpeği olarak tanımlayan  , atının burnundaki kıl veya biryerinin kılı  bile olamayız diyen , bu akıl bizi saptırır şeyhime tanrılar haber veriyor ötesine gerek yok diyerek ona bahşettiğim yetenekleri  üç kuruş etmeyecek seviyede değersizleştirenleri cehennme koyardım.

Eğer tanrı olsaydım yarattığım insanlar arasında şahsiyetinin farkına varıp ona göre yaşayan , onabahşettiğim akıl ve yeteneklerle doğayı tanıyıp diğerlerine de saygılı yaşamaya çalışanları cennete koyardım.

Ben gerçek tanrı nasıldır, diye soruyorum. Sizin tasvir ettiğiniz tanrının gerçek tanrı olması bence daha muhtemel. Çünkü siz akla ve vicdana ters şeyler söylemiyorsunuz. Onlar ise aklı ve vicdanı hiçe sayarak kutsal kitapları kendilerine göre yorumluyorlar(bazılar ona bile tenezzül etmiyor).

Sitelerde Paylaş
On 05.01.2019 at 14:09, Nuri Kara yazdı:

Ben gerçek tanrı nasıldır, diye soruyorum. Sizin tasvir ettiğiniz tanrının gerçek tanrı olması bence daha muhtemel. Çünkü siz akla ve vicdana ters şeyler söylemiyorsunuz. Onlar ise aklı ve vicdanı hiçe sayarak kutsal kitapları kendilerine göre yorumluyorlar(bazılar ona bile tenezzül etmiyor).

tanrı diye bir şey yoktur.

tanrılar insanların doğa ve yaşamdaki bilinmezlikler karşısında yarattıkları üstün varlıklardır. örneğin: kızgın olan, birine zarar veren bir canlı insan için korkutucudur. aynı kızdığı zaman bir insanın veya hayvanın bir şeyler atması, saldırması gibi gökten yıldırımlar indiğinde; aynı kızdığı zaman bir insanın bağırması gibi  gök gürlediğinde insan doğal olarak yukarlarda bir yerlerde ona kızan birileri olduğu düşüncesini üretmiş olabilir. bu ve benzeri durumlar ile insanlar her toplumda kendi tanrılarını yaratagelmişler. ve bu tanrılarda görülen ortak özellikler hep doğayla ilişkili olmalarıdır, çünkü bütün tanrılar ilk önce doğanın güçlerinin insan zihninde, bir üstün insanımsıya atfedilmesi ile yaratılmışlardır.

insanlar hayatta kalabilmek için bu yarattıkları tanrılara yaranmaya çalışmış, bunun için ritüeller geliştirmişlerdir. bu ritüeller hep bilinmezlik üzerine inşa edildiği için hep bu bilinmezliği çözeceğine inandıkları birileri aralarından sivrilmiş ve şaman / peygamber / elçi / insan tanrı olmuşlardır. bu ritüeller dinleri oluşturmuştur.

bilim ilerlemiş, özgür düşünce görece sivrilmiş ve insanların bir kısmı farketmiş ki, dinler zırvalardan ibaret. dinleri atmış, ama tanrıları yadigar kalmış. deizm ya da dinsiz tanrıların varlığına inanmak işte bu saçma durumdur.

tanrı diye bir şey yoktur. bunu basit bir mantık ile görebilirsiniz. tanrı dediğiniz şeyin tanımını yaptığınız anda, tanrı diye bir şeyin olamayacağını rahatlıkla görebilirsiniz.

deistler, asla bir tanrı tanımı yapmayarak, korkuları ile dost olma yolunu seçerler.

tanrı tanımınızı yaptığınızda, iyi kötü bir mantık sahibi iseniz, tanrınızın uydurma olduğunu ve dahası, tanrı diye bir şeyin olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.  

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

tanrılar insanların doğa ve yaşamdaki bilinmezlikler karşısında yarattıkları üstün varlıklardır. örneğin: kızgın olan, birine zarar veren bir canlı insan için korkutucudur. aynı kızdığı zaman bir insanın veya hayvanın bir şeyler atması, saldırması gibi gökten yıldırımlar indiğinde; aynı kızdığı zaman bir insanın bağırması gibi  gök gürlediğinde insan doğal olarak yukarlarda bir yerlerde ona kızan birileri olduğu düşüncesini üretmiş olabilir. bu ve benzeri durumlar ile insanlar her toplumda kendi tanrılarını yaratagelmişler. ve bu tanrılarda görülen ortak özellikler hep doğayla ilişkili olmalarıdır, çünkü bütün tanrılar ilk önce doğanın güçlerinin insan zihninde, bir üstün insanımsıya atfedilmesi ile yaratılmışlardır.

Dediğinizin güneşi, ineği... tanrı ilan eden insanlar için geçerli olduğunu düşünüyorum. Kutsal kitaplardaki her şeyin yaratıcısı ve birtek olan tanrının aynı yolla icat edilemeyeceğini düşünüyorum. Görülemeyen bir tanrı..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Nuri Kara yazdı:

Dediğinizin güneşi, ineği... tanrı ilan eden insanlar için geçerli olduğunu düşünüyorum. Kutsal kitaplardaki her şeyin yaratıcısı ve birtek olan tanrının aynı yolla icat edilemeyeceğini düşünüyorum. Görülemeyen bir tanrı..

kutsal kitaplardaki tanrılar, eski tanrıların özelliklerini yavaş yavaş tek bir tanrıda toplanması ile olur.

eskiden her şeyi paylaşan tanırlar, onların adına konuştuğu öne sürülen kişiler tarafından tek bir tanrıya indirgenir. mitoloji okumanızda yarar var, bunu açık ve seçik görebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bir_akil_insan yazdı:

kutsal kitaplardaki tanrılar, eski tanrıların özelliklerini yavaş yavaş tek bir tanrıda toplanması ile olur.

eskiden her şeyi paylaşan tanırlar, onların adına konuştuğu öne sürülen kişiler tarafından tek bir tanrıya indirgenir. mitoloji okumanızda yarar var, bunu açık ve seçik görebilirsiniz.

Kendim için kutsal kitaplardaki tanrı diye düzeltmek istiyorum.

Mitolojideki tanrılar ve kutsal kitaplardaki tanrının farklılıkları var. Mitolojideki tanrılar yaratmıyorlar, sadece olanı yönetiyorlar. Mitolojide olağanüstü insanlar var ve görülebilen olağanüstü varlıklar var; Kutsal kitaplarda görünen bir olağanüstülük yok, sadece onun dilemesiyle mucize gösterebilen elçiler var. 

Mitolojideki tanrıların biçimleri var, bizim gibiler ama daha üstünler. Kutsal kitaplardaki tanrının biçimi yok ve yarattıklarına benzemiyor.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Nuri Kara yazdı:

Kendim için kutsal kitaplardaki tanrı diye düzeltmek istiyorum.

Mitolojideki tanrılar ve kutsal kitaplardaki tanrının farklılıkları var. Mitolojideki tanrılar yaratmıyorlar, sadece olanı yönetiyorlar. Mitolojide olağanüstü insanlar var ve görülebilen olağanüstü varlıklar var; Kutsal kitaplarda görünen bir olağanüstülük yok, sadece onun dilemesiyle mucize gösterebilen elçiler var.  

Mitolojideki tanrıların biçimleri var, bizim gibiler ama daha üstünler. Kutsal kitaplardaki tanrının biçimi yok ve yarattıklarına benzemiyor.

kutsal kitaplardaki tanrılar da insan biçimlidir. kutsal kitapları okumadığınız için bilmiyorsunuz. kuranda elleri, gözleri, kulakları, baldırı olan, oturabilen konuşabilen bir tanrı söz konusudur.

judeo-hıristiyanlıkta tanrı insanı kendi görüntüsünde yaratmıştır. bu yüzden binyıllardır tanrılar insan olarak çizilir ve bundan kimse rahatsız değildir. 

mitolojilerdeki tanrılar da yaratır. çok tanrılı sistemlerde bile çoğunlukla her şeyin yaratıcısı ya da yaratımın sorumlusu  üst tanrı bulunur. örneğin babil yaratılış mitinde bir tanrı bir başka varlık ile savaşıp, onu ikiye ayırır ve iki parçadan biri göğü, biri yeri oluşturur. yaratığın kan pıhtılarından da insanlar oluşur. bu masal size tanıdık geldi mi? yerle göğü bir arada iken ikiye ayıran tanrı ve insanı alaktan / kan pıhtısından yaratan tanrı islamın tanrısıdır.

mitolojiyi okuyun. islamın tüm masallarını ve hadislerde anlatılan bir çok olayı da yine binlerce yıl öncesindeki medeniyetlerin mitolojilerinde bulacaksınız.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
On 07.01.2019 at 10:01, Nuri Kara yazdı:

75. Aynı şekilde biz İbrâhim’e göklerin ve yerin melekûtunu görüp kavrama imkânı veriyorduk ki kesin inananlardan olsun.
76. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü. "Rabbim budur" dedi. Yıldız batınca da "Batanları sevmem" dedi.
77. Ayı doğarken görünce, "Rabbim budur" dedi. O da batınca, "Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yolunu şaşırmış kimselerden olurum" dedi.
78. Güneşi doğarken görünce, "Rabbim budur; zira bu daha büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! ben, sizin (Allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım."
79. "Ben, O’nun birliğine inanarak yüzümü, gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim."

İbrahim kendi kendine bulmuyor mu? İbrahim'in arayışına bakarsak, "benim rabbim var mı" demiyor, "benim rabbim var ama rabbim kim?" diyor. Batan bir şeyin rabbi olamayacağı fikrine kendisi ulaşmadı mı? Dinler icat edilebilir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Nuri Kara yazdı:

75. Aynı şekilde biz İbrâhim’e göklerin ve yerin melekûtunu görüp kavrama imkânı veriyorduk ki kesin inananlardan olsun.
76. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü. "Rabbim budur" dedi. Yıldız batınca da "Batanları sevmem" dedi.
77. Ayı doğarken görünce, "Rabbim budur" dedi. O da batınca, "Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yolunu şaşırmış kimselerden olurum" dedi.
78. Güneşi doğarken görünce, "Rabbim budur; zira bu daha büyük" dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! ben, sizin (Allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım."
79. "Ben, O’nun birliğine inanarak yüzümü, gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim."

İbrahim kendi kendine bulmuyor mu? İbrahim'in arayışına bakarsak, "benim rabbim var mı" demiyor, "benim rabbim var ama rabbim kim?" diyor. Batan bir şeyin rabbi olamayacağı fikrine kendisi ulaşmadı mı? Dinler icat edilebilir.

Evren kendi kendine olabilir ama ben bir yaratıcının varlığına inanıyorum; Kutsal kitaplar benzer insanların sözü olabilir ama ben kutsal kitapların aynı tanrının sözü olduğuna inanıyorum.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Nuri Kara yazdı:

rabbi olduğu fikrine de kendisi ulaşmış.

bir rabbim var ama kimdir bilmiyorum demek açıkça hiçbir kanıt olmadan bir rab uydurdum, şimdi ona kimlik arıyorum demektir. elbette bunu akıl sağlığı yerinde olan biri yapmaz.

ama bu hikaye zaten dini hikaye olduğundan içinde tutarsızlıktan daha başka bir şey de beklenemez.

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

rabbi olduğu fikrine de kendisi ulaşmış.

bir rabbim var ama kimdir bilmiyorum demek açıkça hiçbir kanıt olmadan bir rab uydurdum, şimdi ona kimlik arıyorum demektir. elbette bunu akıl sağlığı yerinde olan biri yapmaz.

ama bu hikaye zaten dini hikaye olduğundan içinde tutarsızlıktan daha başka bir şey de beklenemez.

Ateistlik kavramı, bilimsel gelişmelerle beraber mi ortaya çıktı, yoksa hep var mıydı? Sizse adamı hemen akıl sağlığı bozuk biri yaptınız.

Bir karakteri ve bir hikayeyi ciddiye almak için, öyle bir karakterin olmasının ve öyle bir hikayenin gerçek olabilmesinin mümkün olması yeterlidir. (Ben yaşandığına inanıyorum)

Sitelerde Paylaş

Siz tanrı olmanın dayanılmaz hafifliği yerine, şeytan olmanın zaptedilemez şark kurnazlığını düşünseniz hani diyorum..

Şöyle ki, siz şeytan olsaydınız, insanları yoldan çıkarmak için bu dinleri onlara yutturmaktan daha iyi bir yol bulabilir miydiniz? İşte size 100 puanlık uzmanlık sorusu.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Siz tanrı olmanın dayanılmaz hafifliği yerine, şeytan olmanın zaptedilemez şark kurnazlığını düşünseniz hani diyorum..

Şöyle ki, siz şeytan olsaydınız, insanları yoldan çıkarmak için bu dinleri onlara yutturmaktan daha iyi bir yol bulabilir miydiniz? İşte size 100 puanlık uzmanlık sorusu.

Ben şeytan olsaydım, "Bir varlık var ve seni görüyor, kimse seni görmese bile kötülük yapmamalısın." demezdim. Aynı zamanda "Allah müşrikleri öldürün demiş, müslüman olmayan herkesi öldürmelisin." derdim; "Senim peygamberin diğer bütün peygamberlerden üstün, sende diğer dine tabi olanlardan üstünsün." derdim. Daha pek çok şey söylenebilir. Dinlerin değil, insanların dinlere bakışının kusurlu olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, Nuri Kara said:

Ben şeytan olsaydım, "Bir varlık var ve seni görüyor, kimse seni görmese bile kötülük yapmamalısın." demezdim. Aynı zamanda "Allah müşrikleri öldürün demiş, müslüman olmayan herkesi öldürmelisin." derdim; "Senim peygamberin diğer bütün peygamberlerden üstün, sende diğer dine tabi olanlardan üstünsün." derdim. Daha pek çok şey söylenebilir. Dinlerin değil, insanların dinlere bakışının kusurlu olduğunu düşünüyorum.

Peki bunları diyen, dinler değilde, ben miyim?

Şeytan insanın zaafını da, güçlü yanını da biliyor olmalı, öğrenmek için çooook zamanı vardı malum. Dersin, amanda kötülük etmeyin. Ne güzel, ne hoş, hemen inanalım. Sonra da dersin, "şunu asın, bunu kesin, onu çalın, çoluk çocuğa tecavüz edin vs. vs., bunlar sevaptır, kötülük değil" olur biter di mi? Ve olan bitende sadece bundan ibaret değil mi, dinler sahnesinde?

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, anibal yazdı:

Peki bunları diyen, dinler değilde, ben miyim?

Şeytan insanın zaafını da, güçlü yanını da biliyor olmalı, öğrenmek için çooook zamanı vardı malum. Dersin, amanda kötülük etmeyin. Ne güzel, ne hoş, hemen inanalım. Sonra da dersin, "şunu asın, bunu kesin, onu çalın, çoluk çocuğa tecavüz edin vs. vs., bunlar sevaptır, kötülük değil" olur biter di mi? Ve olan bitende sadece bundan ibaret değil mi, dinler sahnesinde?

Ben gerçekleri ve hisleri kutsal kitapların önüne koyduğumu, eğer bunlarla çeliştiğini düşünseydim kutsal kitapları reddedeceğimi söylüyorum. Kutsal kitapların da akla vicdana öğüt olsun diye gönderildiğini düşünüyorum. Kutsal kitaplar kötülüğü emretmez. Eğer sen kutsal kitapların kötülüğü emrettiğini düşünüyorsan, inanmamalısın; doğru davranış bu olur.

tarihinde Nuri Kara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 05.01.2019 at 08:19, Düşünen Hayvan said:

Tanrı Olmanın Hikmeti

Yanlış, eğer sen tanrı olsaydın, ilk önce senin cehenneme konman gerekirdi böyle boktan bir düzen yarattığın için.

Bir tanrı olduğunu varsayımından hareket edip insanları suçlamak saçmalıktan başka bir şey değil, hangi mantıkla insanları suçlayacaksın? Hem en küçük ayrıntısına kadar insanı bizzat kendin tasarla, sonra da düzgün çalışmıyor diye cehenneme koy, mantık bunun neresinde? Bu bir alet yapıp sonra da o alet senin yaptığın şekilde çalıştı diye kızıp o aleti parçalamaya benziyor.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Dinlere göre bu dunyada iyi niyetli olup da bunu gösterenler cennete gidecekmiş. Hristo, Yahudo,muslo, farketmez hepsi aynı şeyi dusunuyor.

Bakıyoruz bu cemaatlere katı kurallar, intikam, nefret, ceza , iftira, önyargı,düşmanlık ve yasaklamalar hakim. Ve içinde yaşadıkları dünyayı bombok Edip cehenneme ceviriyorlar. İnsanın olesi geliyor ve sonra fedai olup şehit oluyorlar kendilerince..

Bir de bunların kâfir dediklerine bak. Hak savunuculuğu, iyi niyet göstergesi, irade ve ifade özgürlüğü, güven , özel hayat özgürlüğü...yani yaşadıkları hayatı gayet yaşanabilir cennete ceviriyorlar. İnsanın olesi gelmiyor.

Şimdi tanrı varsa hesap gününde ne diyecek bir tartalim..

Afferin sen çok kafa kestin korkuttun , çok ceza yazdın ve çok nefret sactin...doğru cennete git mı diyecek?

Sonra diğerine dönüp , senin niyetin kötü hiç savasmadin, savaşı desteklemedin, herkesle dost geçinmeye çalıştın , özel hayatı dikizleyip iftira atmadin.. yürü bakalım cehenneme...

Şimdi hangisi iyi hangisi kötü..

Siz tanrı olsaydınız ne yapardınız.?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...