Jump to content

Tanrı Olmanın Hikmeti

Recommended Posts

14 saat önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Sonra diğerine dönüp , senin niyetin kötü hiç savasmadin, savaşı desteklemedin, herkesle dost geçinmeye çalıştın , özel hayatı dikizleyip iftira atmadin.. yürü bakalım cehenneme...

Saçma bir mukayesede bulunmuşsunuz. Tarihteki tüm savaşların toplamından daha fazla insanın öldüğü 2. Dünya Savaşı'nı başlatanlar ve yürütenler dindarlar değildi. Bilakis savaşa yön veren Nazizm, Faşizm ve Komünizm gibi ideolojiler son derece seküler ideolojilerdir. Referans noktalarını dinden almazlar. Mesela Aushwitz kampı, dinin değil, din dışı ideolojilerin bir sonucudur. 

Sitelerde Paylaş
On 29.01.2019 at 16:10, Nuri Kara said:

Ben gerçekleri ve hisleri kutsal kitapların önüne koyduğumu, eğer bunlarla çeliştiğini düşünseydim kutsal kitapları reddedeceğimi söylüyorum. Kutsal kitapların da akla vicdana öğüt olsun diye gönderildiğini düşünüyorum. Kutsal kitaplar kötülüğü emretmez. Eğer sen kutsal kitapların kötülüğü emrettiğini düşünüyorsan, inanmamalısın; doğru davranış bu olur.

Kutsal denen kitaplar, kötülükten başka bir şey emretmez. 

Dahası, o kötülükleri çok iyi şeylermiş gibi gösterir. Onları meşrulaştırır, aklar, hatta sevap olarak ödüllendirir. 

İşte senin kafandan da görüyoruz, kutsal kitap emrediyor, öyleyse bu iyidir diyorsun. Kutsal kitap, kızını cariye olarak satmanı istiyor, bunu hoş karşılamanı istiyor, bu mu iyilik? Kutsal kitap karını dövmeni emrediyor, bu mu iyilik? 

bırak onu bun, bu boş doğmatizmi. Kutsal kitap dediklerin neyi istiyor, neyi meşru gösteriyor, neyi aklıyor, bunlar bak, yaz alt alta. Sonra bak bakalım, bunlar iyi mi, kötü mü? Basit nasıl ayrıt edeceğin, o dediğin şey sana yapılsın ister miydin? Mesela, bir kızsın ve baban senin hiç bilmediğin bir erkeğe satıyor, o da hunharca seni sikiyor, hiç bir şeyde yapamıyorsun, itiraz bile edemiyorsun. Bu sana yapılsın ister miydin mesela, bunun gibi? 

Sitelerde Paylaş
55 minutes ago, Baris28 said:

Saçma bir mukayesede bulunmuşsunuz. Tarihteki tüm savaşların toplamından daha fazla insanın öldüğü 2. Dünya Savaşı'nı başlatanlar ve yürütenler dindarlar değildi. Bilakis savaşa yön veren Nazizm, Faşizm ve Komünizm gibi ideolojiler son derece seküler ideolojilerdir. Referans noktalarını dinden almazlar. Mesela Aushwitz kampı, dinin değil, din dışı ideolojilerin bir sonucudur. 

Bir halt bildiğin yok.

2. Dünya savaşı, tarihin en büyük din savaşı olan, 30 yıl savaşlarının bir devamıdır. Nazilerde, kendi dinleri, daha doğrusu "pozitif hristiyanlık" denen bir mezhebi olan bir tür acayip hristiyan topluluğudur. Naziliğin manifestosu olan, "nazi sosyalit parti programı" nın 24. üncü maddesi, bunu açık açık yazar. 

Yahudi soykırımı, o dediğin Auswitchz falanda, bizzat bu hristiyanlığın emri gereğidir. Bunun temelini oluşturan, evanjelizm, ki bugün ABD'de falan son derece popülerdir, bizzat bunu emreder. Buna göre, önce yahudilerin kökü kazınmalı, dünyadan temizlenmelidirler. Böylece, isa mesih tekrar dünyaya dönecektir. Bu yüzden de, nazilerin en büyük destekçisi, ABD'li evanjelistler olmuştur. Eğer naziler, ABD ticaret gemilireni batırıp, amerikaların mamalarını sağlayan tekerlere çomak sokmasaydı, bugün Naziler bambaşa bir halde bile olabilirdi.  

Kafandan sallıyorsun yani, hepsi o.

Sitelerde Paylaş

İnsanları yaratmanın en büyük ceza olduğuna inanırdım ve cehennemi iptal ederdim.

Görmediğine inanmasın,şüphe etsin , böylece hata yapmasın ,temkinli olsun ki zarar görme riski azalsın diye sorgulaması ,şüphe etmesi için verdiğim ,

çok önemli bir organ olduğunu vücudun en tepesinde , kalın,sağlam kafatası içinde korunaklı yaratarak belli ettiğim beyin ve işlet diye verdiğim akla " cennete,cehenneme,bana inan yoksa seni kahrederim  " diyerek ihanet etmesini istemekten ve ihanet edenleri ödüllendirmekten , sırf ihanet etmedi diye cezalandırmaktan vazgeçerdim.

veya kullarıma ' rahat olun , inkar etsenizde cehenneme gitmeyeceksiniz. ama iyi insanlar olun " der , iyiliklerinin karşılığını hemen dünyada vermeye başlardım . ceza verirken abartmaz , acı vermektense ,incitmeden veya az acıyla kötülükten vazgeçirirdim.ama yinede tercih hakkı tanır .cezayı abartmazdım (ebedi cehennem gibi ) 

Fakat ben Tanrı değilim . bu soruya cevap verebilmem için görünmez,işitilmez ,bedensiz olmam, başlangıcım ve sonumun olmaması,hayatta kalmak için hiç bir şeye muhtaç olmamam,herşeyin bana muhtaç olması,evreni , canlıları yoktan var edecek güce ve evreni ,insanları kontrol edecek kudrete sahip olmam gerekirdi.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Bir halt bildiğin yok.

2. Dünya savaşı, tarihin en büyük din savaşı olan, 30 yıl savaşlarının bir devamıdır. Nazilerde, kendi dinleri, daha doğrusu "pozitif hristiyanlık" denen bir mezhebi olan bir tür acayip hristiyan topluluğudur. Naziliğin manifestosu olan, "nazi sosyalit parti programı" nın 24. üncü maddesi, bunu açık açık yazar. 

Yahudi soykırımı, o dediğin Auswitchz falanda, bizzat bu hristiyanlığın emri gereğidir. Bunun temelini oluşturan, evanjelizm, ki bugün ABD'de falan son derece popülerdir, bizzat bunu emreder. Buna göre, önce yahudilerin kökü kazınmalı, dünyadan temizlenmelidirler. Böylece, isa mesih tekrar dünyaya dönecektir. Bu yüzden de, nazilerin en büyük destekçisi, ABD'li evanjelistler olmuştur. Eğer naziler, ABD ticaret gemilireni batırıp, amerikaların mamalarını sağlayan tekerlere çomak sokmasaydı, bugün Naziler bambaşa bir halde bile olabilirdi.  

Kafandan sallıyorsun yani, hepsi o.

Evanjelistler, Yahudi karşıtı değil, bilakis Yahudi ve İsrail yanlısıdırlar. Yahudilerin ortadan kaldırılışını değil, onların israil Devleti çatısı altında vaad edilmiş topraklara dönüşünü savunurlar. Mesih'in gelişini hızlandıracak olanında bu olduğuna inanırlar. Zaten Amerika'da en radikal siyonistlerde bunlar arasından çıkmıştır. Dolayısıyla Evanjelistlerin, Yahudi karşıtlığı ve soykırımını destekledikleri yönündeki iddialarınız gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

Yine Hristiyanlık ile Naziler arasında kurmaya çalıştığınız ilintide afaki kalmaktadır. Zira Naziler, doğrudan Hristiyan değerlerini hedef almamakla birlikte, referans noktalarınıda Hristiyanlıktan almamışlardır. İncil'de veya herhangi bir Hristiyan mezhebinin teolojisinde, üstün bir Aryan ırkının varlığında dair atıfda bulunulabilecek bir muhteva bulunmamaktadır. Dolayısıyla Nazi politikaları ile Hristiyanlık arasında bir paralellik kurmaya çalışmanız saçma...

Bir hayli bilgisizsiniz bu konularda. Daha çok okuma yapmanızı tavsiye ediyorum size...

tarihinde Baris28 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, Baris28 said:

Evanjelistler, Yahudi karşıtı değil, Yahudi ve İsrail yanlısıdırlar. Yahudilerin ortadan kaldırılışını değil, onların israil Devleti çatısı altında vaad edilmiş topraklara dönüşünü savunurlar. Mesih'in gelişini hızlandıracak olanında bu olduğuna inanırlar. Zaten Amerika'da en radikal siyonistlerde bunlar arasından çıkmıştır. Dolayısıyla Evanjelizmin, Yahudi karşıtlığı ve soykırımını destekledikleri yönündeki iddialarınız gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

Yine Hristiyanlık ile Naziler arasında kurmaya çalıştığınız ilintide afaki kalmaktadır. Zira Naziler, doğrudan Hristiyan değerlerini hedef almamakla birlikte, referans noktalarınıda Hristiyanlıktan almamışlardır. İncil'de veya herhangi bir Hristiyan mezhebinin teolojisinde üstün bir Aryan ırkının varlığında dair atıfda bulunulabilecek bir muhteva bulunmamaktadır. Dolayısıyla Nazi politikaları ile Hristiyanlık arasında bir paralellik kurmaya çalışmanız saçma...

Bir hayli bilgisizsiniz bu konularda. Daha çok okuma yapmanızı tavsiye ediyorum size...

Tamamen boş konuşmaya devam ediyorsun. 

Vaat edilen topraklar, verildi zaten. Geride, İsa'yı teslim eden lanet yahuda ve neslini kurutmak kaldı ki, kıyamet kopabilsin, bunu da anlamamış adamsın. 

Ha, şimdi diyeceksin, yok yav falan. Sen diyorsun, 1937, 2. Dünya savaşının başlaması. Bir de o zaman iç bak, bugüne göre değil. Adamlar, vermiş işte, tarih boyu yersiz yurtsuz yahudilere yurtlarını. Ha, ötesi gelmedi, İsrail devlet olup gitti, kaynadı arada o hayaller, başka bahara kaldı, o başka mevzu.

Senin ne dediğin, dediğim gibi bir martaval. İşte nazilerin resmi programı.

original nsdap 25 punkte ile ilgili görsel sonucu

Oku bakalım, ne yazıyor 24. Maddede? Ha, okunmuyor diyorsan, 

http://time.com/4282048/1920-hitler-political-platform/

Çok cahilsin, keşke... Sağa sola akıl veremye çıkmadan evvel, azıcık okumayı öğrensen de, bir şeylerin israfı olmaktan çıksan hani...

Sitelerde Paylaş

Almanca bilmiyorsunuz sanırım. 24. madde, her dinden insana devletin kapılarını açıyor. Bu da her inançtan insanlara karşı devletin tarafsızlığını göstermesi bakımından laikliğe tekabül eder. Hristiyanız gibi ifadeler o dönemin koşulları gereği başvurulmuş geçici demagojilerdir. Dikkate alınmaya değmez. Bu bakımdan Nazizm, seküler bir bakış açısının ürünüdür.

Gördüğüm kadarıyla bir hayli bilgisizsiniz. Fakat önemli değil. Zamanla forumda yazacağım  yazıları okudukça o sığ ufkunuz genişleyecektir.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Baris28 said:

Almanca bilmiyorsunuz sanırım. 24. madde, her dinden insana devletin kapılarını açıyor. Bu da her inançtan insanlara karşı devletin tarafsızlığını göstermesi bakımından laikliğe tekabül eder. Hristiyanız gibi ifadeler o dönemin koşulları gereği başvurulmuş geçici demagojilerdir. Dikkate alınmaya değmez. Bu bakımdan Nazizm, seküler bir bakış açısının ürünüdür.

Gördüğüm kadarıyla bir hayli bilgisizsiniz. Fakat önemli değil. Zamanla forumda yazacağım  yazıları okudukça o sığ ufkunuz genişleyecektir.

Senin okumayı dahi bilmediğin çıkıyor buradan.. Ne diyor orda, "positiven chriftentums", ne demek, bir fikrin var mı? 

Senin kıçtan sallama osuruktan teyyarelerinden öğrenecek bir şeyimiz olacağını sanmıyorum. Ama, elbette, burası özgür bir forum, dilediğin gibi sallayabilirsin. Ama emin ol, cevaplarını da alırsın. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Baris28 yazdı:

Savaşanlar da dindar toplumlardir.

Varsayalım ki savaşı baslatanlar dinsizdi. Ama o savasa katılanlarin hepsi dindar kişiler. 

Yine tanrı yerine koyalım kendimizi ve düşünmeye devam edelim ,

Savaşı baslatanlari destekledin, onlara katılıp milyonlarca insanı öldürdün , işkence yaptın..

Cennete mi cehenneme mi koyarsın

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 05.01.2019 at 09:19, Düşünen Hayvan yazdı:

Tanrı Olmanın Hikmeti

Gördüğü bildiği herşeyde bir hikmet arayanlara bir malzeme de ben çıkarayım?

Siz tanrı olsaydınız kimleri cennete koyardınız?

Siz tanrı olsaydınıız kimleri cehenneme koyardınız?

Ben şahsen tanrı olsaydım yarattığım insanlar arasında kendini ezik gören , kapısının köpeği olarak tanımlayan  , atının burnundaki kıl veya biryerinin kılı  bile olamayız diyen , bu akıl bizi saptırır şeyhime tanrılar haber veriyor ötesine gerek yok diyerek ona bahşettiğim yetenekleri  üç kuruş etmeyecek seviyede değersizleştirenleri cehennme koyardım.

Eğer tanrı olsaydım yarattığım insanlar arasında şahsiyetinin farkına varıp ona göre yaşayan , onabahşettiğim akıl ve yeteneklerle doğayı tanıyıp diğerlerine de saygılı yaşamaya çalışanları cennete koyardım.

Önce tanri nedir ne degildirin adini koymak gerekiyor. Bunu hic birimiz ne bilebiliyoruz nede varligina dair kanitimiz var.

Tanri iyimidir? Merhametlimidir / Adaletlimidir? Dinlere göre kesin positiv bir yaraticidir tanri. Yasama bakinca inceleyince hicde ölye olmadigini görüyoruz.

Ben bir tanri degilim ama sinirli vasiflarimla böyle bir düzen yaratip vahsetin her türlüsünün yasanmasina asla izin vermezdim. Acinin ve ölümün oldugu bir düzeni hic yaratmazdim. Neden yaratayimki? Ben tanriyim sonucda hic birseye ihtiyacim yok. Kazancim / kaarim / zararimda yok.  Ama bu dünyada aci ceken, aclik ceken, hasta, dertli insanlar / hayvanlar var ve heran bunlar yasaniyor ve tanri bunlarin yasandigini biliyor. Bu varsayim bile tanrinin iyi olma düsüncesini ortadan kaldiriyor.

Yaratan tanri inancina göre bu düzene bakinca tanri zaten positiv olamaz. Tanri vardir iddiasinda bulunanlar bunu cevabini mutlak positiv tanri vasfina yakisir sekilde vermeleri gerekiyor.Veya tanri hem iyidir hem kötüdür ve nötür demek daha uygun olurdu.

Birkere cehennemde ebedi veya belli süre yakmakda nedir? Tanri neden insan yakmak zorunda olsun.Biz insanlar bile en kötü idamla cezalandirmisiz kötüleri, suclulari veya bir kere öldürmüsüz. Tanri neden öldürüp tekrar diriltip ebedi yakmak suretiyle ceza versin. Her cezanin bir ölcüsü olmali.Bu nasil bir öc alma, kin besleme, cezalandirma yöntemi ve uygulayanda sonsuz merhamet sahibi desin kendisi icin. Verdigim örneklere bakinca insan kat be kat daha merhametli oluyor tanridan. Böyle birsey mümkün olabilirmi!?

Insani belli basli karekterde yaratacaksin, kimi iyi niyetli kimi kötü niyetli olacak ama kötü olani cezalandiracaksin. Islam inancina göre iyi olmakda asla yetmiyor, islama iman edeceksin ve kötü olsanda affedilme kapisi daima acik olacak. Iyide kötü karekterli insani yaratanda sensin. Kötü olani digerleri gibi iyi yaratsaydin o insan kötülük yapmayacakti. Veya islam cografyasinda yaratsaydin herhanki baska dine inanani bu kezde o insanlar kafadan müslüman dogup gercek dini islam sanacakti. Iyi ama tanri akil vermis demekle bu isi cözülürmü. Cözülseydi aklin yolu bir demekle hic bir kötülük olmazdi bu dünyada.

Piskolocik rahatsiz insanlar var örnegin; Onlar kücük cocuklara ilgi ve heves duyarlar, bize göre bu igrencligi yaparlar. Rahatsiz olmayanlara dünyayi teklif etseler bir cocgua cinsel istismarda bulunamazlar, ama onlar hic bir maddi karsilik almadan zevkle bu isi yapmak isterler veya yaparlar. Katil yapisina uygun insanlar var, hirsizliga yatkin olanlar var vs. okadar cok örnekle insanlarin genetik yapisina göre karekterlerinin olustugu bir gercek var. Suclu kim bu durumda? Akil bunun neresinde? Ama inanisa göre herkezi yaratan bir tanri var. Eger cehennem korkusu, iman etmek bu isleri engelleseydi hic bir müslümanin  / dindarin adi bu islerde gecmezdi.

Ve en kötüsüde sonucu bilen bir tanrinin basdan bu yasami var etmis olmasi. Peki neden yaratiyormus? Semavi dinlere göre imtihan icinmis. Insanlik imtihan oldu diyelim, tanri muradina ermismi oluyor hersey bu minvalde yasanip bittikten sonra? Oh be negüzel bir yasam yarattim savaslar, tecavüzler, aclik, hastalik vahsetin hertürlüsü vardi icinde ammada zevkliydi seyretmesi gibi bir hazmi duyacak? Gercektende tanri bu durumda ne düsünebilir / hissedebilir?

Dedigim gibi ben bir tanri degilim ama böyle bir düzeni yaratsaydim birde tanri herseyin en mükemmelini yaratir, bilir uygular vs. diyemezdim. Tanriligin böyle birsey oldugunu yarattigim insanlara vahiy gördermek suretiyle aciklayamazdim, aciklamis olsam bile milyarlarca insani inanmadilar, kötülük yaptilar diye ates cukurunda kendi procemde ebedi veya belli bir süre yakma cezasina carptirmazdim. Bu durumda cezalandirdigim kendim olurdum, zira benim eserim olurdu iyisiyle, kötüsüyle. Ama ilk basda belirttigim gibi önce tanri vasfi nedir ne degildiri, nasil olmalidir adini koymak gerekiyor. Bu düzen icin positiv tanri vasfini savunmak mümkün degil.

Bazi akli yetmezlerin savunmasi oluyor eger kötülük olmasaydi hepimiz melek olurduk diye. Soruyorum; Hepimiz melek olsaydik ne olurdu? melek olmak neyinize yetmiyor, sanki cenneti garantiledinizde melek olmayi begenmiyorsunuz. Iyilik güzellik varken kötülügü yaratmakda neyin gereksimi olabilir. Yedigini pisleyen, kendi terinden, diskisindan tiksinen, 2 gün ac, susuz kalinca deliye dönen, hastalaninca hayati kararan, ölümden ödü kopan, hic ölmeyecekmis gibi mal biriktiren insanlar melek olmayi yediremiyor kendine. Gelde laf anlat bunlara.

Sitelerde Paylaş

teistlere ciddi bir soru.  siz türkiyede yaşıyorsunuz, fakir olsanız bile, aç kalmıyorsunuz karnınız doyuyor.

peki afrikadakı açıktan ölen bebeklerin ne sucu var? bebekler cennette gidicek diye bir ayette yok, 

kritik soru şu:  sürekli aç yaşıyanbir insan nasıl saglıklı düşünebilir? nasıl tanrıya inanabilir.

ben hergün barbekü partisi vericem, karnım tok yatıcam, ama iyi oldugum için cenneete gidicem, yok yaaaaa..:276: ben böyle bir tanrıyı reddediyorum.. böyle bir tanrı inanmaktansa en kral atheist olur atheist olarak ölürüm daha iyi..teizmin temeli çürük..

tarihinde karamsarhuman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...