Jump to content

Kısıtlı tanrı...

Recommended Posts

Tanrının bir kötülüğü önleyebilecek iken önlememesi bir kusur ise...

Tanrının bir kötülüğü önlemek isteyip önlemeye gücü yetmemesi ve bu kötülüğü önlemek adına yapabileceklerinin kısıtlı olması da başka bir kusur ise...

Ben bu ikinci şıktaki kusurlu tanrıya inanıp yardım etmeye daha yakinim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kötülükleri engellemeye çalışmak, iyilik yapmak için bir tanrı gerekli değilki!

Hatta ateistler iyilik yaparken bir karşılık beklemdikleri için aslında daha iyi insanlardır.

Oysa çocuğa varoluş aleminde insanlığın acziyetinden, çaresizliğinden, bir yaradana, bir efendiye muhtaç olduğu duygusu üzerinden gidip, onu kalbinden, ameli fiilinin merkezi olan gönlünden yakalasak, imanı buradan başlatsak, buradan yola çıksaydık bu iş böyle olmazdı. 

Bak müslüman din adamı size nerden gelmesi gerektiğini nasıl iyi biliyor.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kirec said:

Tanrı kötülükleri engellemek için elinden geleni yapıyor ve bizden de bunu istiyor...

Ona yardım edelim...

Mesela ne yapıyor? Sana bu konuda röportaj falan mı verdi? Nasıl bilebiliyorsun bir tanrının ne istediğini?

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, kirec said:

Tanrının bir kötülüğü önlemek isteyip önlemeye gücü yetmemesi ve bu kötülüğü önlemek adına yapabileceklerinin kısıtlı olması da başka bir kusur ise...

Sorun şu ki, gerçekler senin neye yakın olduğun ile ilgilenmiyor. Sen öznel bir şekilde gerçek bükmeye devam edebilirsin, o ayrı. 

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, kirec yazdı:

4 saat önce, kirec yazdı:

Tanrı kötülükleri engellemek için elinden geleni yapıyor ve bizden de bunu istiyor...

Ona yardım edelim...

O kadar naif bir yaklaşım ki... Gerçekten, içten söylüyorum ki çok naif, çok güzel.

Ama altında, biraz Tanrıcılık oynamak da var gibi. "Tanrı kötü değil, ama kötülüğü önlemeye gücü yetmiyor ve bu nedenle yapabilecekleri kısıtlı. O yüzden ona yardım etmemiz iyi olur; bunu da önce iyi insan olarak yapabiliriz" diyorsun.

Kısıtlı, gücü yetmeyen bir Tanrı, gerçekten Tanrı olabilir mi, Tanrı algısına uyum sağlar mı gibi soruları geçeceğim tabii. Bu tip sıkıştırmalara, sen söz konusu olunca girmek saçma, senin böyle bir Tanrı'yı da kabule hazır olduğunu yalnız bu yazından değil, uzun yıllardır yazdıklarından biliyorum. Ve bunu sorgulamıyorum da. Ne haddime...

Burada üstünde durmak istediğim, gücü kısıtlı olan Tanrı'ya yardımcı olabileceğini düşünmenin, insanın kendisini Tanrı gibi hissetmesini sağlayacağı ihtimali. İhtimal bile denemez aslında, gerçeği demek daha doğru olur.

Tanrı'nın, gücü yetmediği için bir şekilde yapamadığı bir şeyi, ona yardım ederek yapmasını sağlamak, insanın kendine Tanrı payesi çıkarması, kendini ona ciddi biçimde yakın ve belki ortak hissetmesini de sağlar.

Tanrı biraz yetersiz, biraz aciz ve bizim yardımımıza ihtiyacı var diye düşündükten sonra herhangi sıradan birine değil, Tanrı gibi yaratıcı olduğu düşünülen bir güce bile yardım edebilmek müthiş bir şey aslında. Yardıma ihtiyacı olan sıradan birine yardım etmek bile iyi hissetirirken, bu kişinin Tanrı olması durumunda hissettireceği duygu çok daha yüksek olur...

Zor durumda kalmış birine yardım etmek aslen mayamızda (genlerde) var tabii. Bunu yapmadaki temel motivasyonumuz bir gün aynı durumda kalabilme ihtimalimiz. Bunu düşünmeyiz, hesaplamayız ama bize bunu yaptıran derindeki motivasyon bu. Detaylarını çokça konuştuğumuz için tekrar etmeye gerek yok.

Bu kişi Tanrı olunca işler sarpa sarıyor hani... Tanrı'ya yardım etmek -ki kireç'in yardım derken bütün söylediği iyi insan olmak ve iyilerin yaptığı iyi şeyleri yapmak- insanı sıradan iyi biri olmanın çok ötesine de götürebilir... 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Türk Ateist said:

O kadar naif bir yaklaşım ki... Gerçekten, içten söylüyorum ki çok naif, çok güzel.

Ama altında, biraz Tanrıcılık oynamak da var gibi. "Tanrı kötü değil, ama kötülüğü önlemeye gücü yetmiyor ve bu nedenle yapabilecekleri kısıtlı. O yüzden ona yardım etmemiz iyi olur; bunu da önce iyi insan olarak yapabiliriz" diyorsun.

Kısıtlı, gücü yetmeyen bir Tanrı, gerçekten Tanrı olabilir mi, Tanrı algısına uyum sağlar mı gibi soruları geçeceğim tabii. Bu tip sıkıştırmalara, sen söz konusu olunca girmek saçma, senin böyle bir Tanrı'yı da kabule hazır olduğunu yalnız bu yazından değil, uzun yıllardır yazdıklarından biliyorum. Ve bunu sorgulamıyorum da. Ne haddime...

Burada üstünde durmak istediğim, gücü kısıtlı olan Tanrı'ya yardımcı olabileceğini düşünmenin, insanın kendisini Tanrı gibi hissetmesini sağlayacağı ihtimali. İhtimal bile denemez aslında, gerçeği demek daha doğru olur.

Tanrı'nın, gücü yetmediği için bir şekilde yapamadığı bir şeyi, ona yardım ederek yapmasını sağlamak, insanın kendine Tanrı payesi çıkarması, kendini ona ciddi biçimde yakın ve belki ortak hissetmesini de sağlar.

Tanrı biraz yetersiz, biraz aciz ve bizim yardımımıza ihtiyacı var diye düşündükten sonra herhangi sıradan birine değil, Tanrı gibi yaratıcı olduğu düşünülen bir güce bile yardım edebilmek müthiş bir şey aslında. Yardıma ihtiyacı olan sıradan birine yardım etmek bile iyi hissetirirken, bu kişinin Tanrı olması durumunda hissettireceği duygu çok daha yüksek olur...

Zor durumda kalmış birine yardım etmek aslen mayamızda (genlerde) var tabii. Bunu yapmadaki temel motivasyonumuz bir gün aynı durumda kalabilme ihtimalimiz. Bunu düşünmeyiz, hesaplamayız ama bize bunu yaptıran derindeki motivasyon bu. Detaylarını çokça konuştuğumuz için tekrar etmeye gerek yok.

Bu kişi Tanrı olunca işler sarpa sarıyor hani... Tanrı'ya yardım etmek -ki kireç'in yardım derken bütün söylediği iyi insan olmak ve iyilerin yaptığı iyi şeyleri yapmak- insanı sıradan iyi biri olmanın çok ötesine de götürebilir... 

Öncelikle teşekkür ederim ...

Sorguladikca farkına vardigim bir fikir di bu ve tabiki bu forumdaki tartışmalar buna destek oldu...

Daha önce de tanrının bilgisinin kısıtlı olduğunu geleceği bilmediğini olaylar olduktan sonra öğrendiğini savunmustum...

Şimdi de gücü konusunda yanılıyor olabileceğimizi öne sürüyorum...

Bu tabi ki hiç bir şey bilmeyen ve yapamayan bir tanrı değil ...

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, poiuz said:

Kötülükleri engellemeye çalışmak, iyilik yapmak için bir tanrı gerekli değilki!

Hatta ateistler iyilik yaparken bir karşılık beklemdikleri için aslında daha iyi insanlardır.

Oysa çocuğa varoluş aleminde insanlığın acziyetinden, çaresizliğinden, bir yaradana, bir efendiye muhtaç olduğu duygusu üzerinden gidip, onu kalbinden, ameli fiilinin merkezi olan gönlünden yakalasak, imanı buradan başlatsak, buradan yola çıksaydık bu iş böyle olmazdı. 

Bak müslüman din adamı size nerden gelmesi gerektiğini nasıl iyi biliyor.

Efendi değilde belki arkadaş dost yaren gibi bir tanrı...

Sitelerde Paylaş
57 minutes ago, kirec said:

Efendi değilde belki arkadaş dost yaren gibi bir tanrı...

Yahu bırak böyle dost, böyle yaren mi olur? Beceremiyorsa hiç baştan işe girişmesin. Onun beceriksizliklerinin, yetersizliklerinin sonuçlarına neden canlılar olarak biz katlanalım?

Sitelerde Paylaş

Yahu insana insandan başka dost yok! Dost da içimizde düşman da! Tanrı da içimizde şeytan da! @kavak 'ın dediği gibi: Savaşma seviş! Her şeyin özeti bu! Bir sincap gibi mesela! Nazım'ın dediği gibi yani. Yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden...

Sitelerde Paylaş
On 06.01.2019 at 23:58, kirec yazdı:

Tanrı senin oyuncağın değil.

sen onun oyuncağısın.

yönetilen yönetene yardım edemez.

Sitelerde Paylaş

Tanrınin elindeki imkanlar sınırsız değil ...

Kainattaki malzemeyi ve imkanları kullanıyor...

Mesela bir insanı kullandığı zaman yapabilecekleri ancak o insanın yapabileceği kadar oluyor ...

Evrendeki kuralları cigneyemiyor...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kirec yazdı:

Tanrınin elindeki imkanlar sınırsız değil ...

Kainattaki malzemeyi ve imkanları kullanıyor...

Mesela bir insanı kullandığı zaman yapabilecekleri ancak o insanın yapabileceği kadar oluyor ...

Evrendeki kuralları cigneyemiyor...

Peki bu elindeki insanların kabiliyet sınırlarının kapsamı sizce ne kadar ?

Hani derler ya elçilerin olağanüstü kabiliyetleri var diye...

Yani ölüleri diriltmek gibi, asanın yılana dönüşmesi, ayın yarılması, tanrı ile konuşmak, parmaklarından su akıtmak, bin yaşına kadar yaşayabilmek vs.

Bu tanrı evrendeki kurallara da, yani fizik kanunlarına da , uymak mecburiyetinde.

Hasılı bu elçilere yamanan mucizelerin tümü zırva yani. :D

En azından bu nokta kesin.

Doğru mu anladım ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kavak said:

Peki bu elindeki insanların kabiliyet sınırlarının kapsamı sizce ne kadar ?

Hani derler ya elçilerin olağanüstü kabiliyetleri var diye...

Yani ölüleri diriltmek gibi, asanın yılana dönüşmesi, ayın yarılması, tanrı ile konuşmak, parmaklarından su akıtmak, bin yaşına kadar yaşayabilmek vs.

Bu tanrı evrendeki kurallara da, yani fizik kanunlarına da , uymak mecburiyetinde.

Hasılı bu elçilere yamanan mucizelerin tümü zırva yani. :D

En azından bu nokta kesin.

Doğru mu anladım ?

Evet ...

Sitelerde Paylaş

Elinde ya çok genel şeyler var mesela deprem buZul çağı kuraklık gibi...

Kötülük yapan birini gördü mü ya orada bir afet oluşturacak ...

bu sefer de bir sürü masum arada gidecek...

Yahut insan gibi bir akıl sahibine olayı gösterip içindeki vicdanına ilham ettiği kötülüğü engelleme güdüsünü n gereğini yapmasını bekleyecek....

Zor yani...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...