Jump to content

En büyük sır henüz çözülmedi

Recommended Posts

1 minute ago, John_Ahmet said:

Bunu kim kanıtlayacak bir özne mi? O özne olmasaydı kanıtlanabilir miydi? Bu öznenin varlığını da açıklayabiliyorsa neden olmasın bu kanıt sayılabilir.

O durumda bu özneye ne diyelim pasif tanrı mı?

Aksi kanıtlanmadığı müddetçe tanrıyı kanıtlamanın çok yersiz olduğu kanaatindeyim.

Bırak şimdi özneyi, mözneyi. Bu cümle ne?

Olmadığı kanıtlanan bir tanrıyı nasıl kanıtlayacaksın, onu söyle.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 455
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 11.01.2019 at 21:50, Türk Ateist yazdı:

Bilinç yalnızca canlı olma halinde söz konusudur. Olmadığı yerlerse yalnız ölme, bayılma, birtakım ilaçlarla bayılma benzeri semptomlar yaşama ve benzeridir.

Kişinin kendi benliğinin, varlığının; bununla birlikte dış dünyanın farkında olma, bilme halidir bilinç. Bir şizofrende de vardır, herhangi bir hayvanda da. Acımasız bir seri katilde de vardır, bir dünyanın en ilkel insanında da. Bir dindarda da vardır ateistte de. 

On 12.01.2019 at 18:58, Türk Ateist yazdı:

Üşüyen yarı çıplak çocuğu gördüğünüzde bir dolu duygunuz devreye girer. Onun için üzülürsünüz, endişelenirsiniz ve bu duygular harekete geçmenize neden olur. Oradan geçen bir diğeri belki hiç etkilenmeyecek, umursamayacaktır. Yani karşılaştığı duruma karşı nötr olacak, herhangi bir duygusu devreye geçmeyecektir. Ve eylemsiz kalacaktır.

Neden birisi eylemsiz kalırken birisi kalmıyor?

1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Viruslar beyni olan diğerleriyle, hele de bizimki gibi daha kompleks olanlarla kıyaslandığında eylem bakımından elbette zayıf. Bunu, nitelik ve nicelik derken anlatmaya çalıştım zaten. Onun bilinci, eylemlerine baktığımızda daha farklı. 

Bizim bilincimiz de onlarınki gibi tepkimeye girmekten ibaret. Bizimki sadece nicelik olarak fazla. Doğalarımız farklı olduğu içim eylemlerimiz kendi içinde farklı ve bu bizi yanıltan şeyin kendisi oluyor. Bu arada, biz de tıpkı viruslar gibi tamamen kendimizi kopyalamak için varız. Bu noktada da hiç farkımız yok. Üstelik onlar bu konuda bizden çok daha başarılı.

Sizce virüs kendini kopyalamak istediğinin farkında mı? Sanırım siz farkındasınız.

"Kişinin kendi benliğinin, varlığının; bununla birlikte dış dünyanın farkında olma, bilme halidir bilinç." Ben kendimi kopyalamak için var olduğumu bilmiyorum, size göre ben bilinçli miyim? 

İnsan bütün davranışlarının bilincinde değildir, bilinçdışı diye bir şey var. Ona neden böyle yaptın diye sorsan, "canım istedi" der. Bütün insanlar eşit derecede farkındalık sahibi değildir; bütün insanlar eşit derecede, farkındalığa erişebilme özelliğine sahiptir.

Sitelerde Paylaş

Bir öznenin varlığı söz konusu olduğu sürece aksi kanıtlanamaz da bu nedenle böyle söyledim. Hali hazırda bunu kanıtlamak için bing bang'in oluşma koşullarını ve sonuçlarını analiz etmen gerekir. Oralara kadar gittiysen insan kendine sorar tüm bu olanlara ben mi sebep oldum? "Varlığın var olma sebebi yoksa ben miyim? Yoksa tanrı benim tanrı olup olup olmadığımı bana sorgulatmak mı istedi?" gibi uç sorularda son duraktan yine tanrı savına bir sebep bulunabildiği için böyle bir kanıt ancak geçici olabilir. Çünkü bunu kanıtlamaya mecbur bir özne olduğu sürece bu durumlar cereyan eder. Sen tüm bunları da düşünüp bu yazdığımın mantığını şimdi daha iyi kavrıyor olman gerekir.

Çünkü varsayılan olarak başka bir fikir aklınıza geliyorsa yazın. Bunu ben de öğreneyim. Tanrı fikri default bir fikirdir. Yerine başka bir fikir koymak olanaksızdır. Uzaylı bile deseniz mutlaka bir yerde tanrı fikrini oluşturmak zorunda kalırsınız.

Aksi kanıtlanmadığı müddetçe tanrıyı kanıtlamanın çok yersiz olduğu kanaatindeyim.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir öznenin varlığı söz konusu olduğu sürece aksi kanıtlanamaz da bu nedenle böyle söyledim. Hali hazırda bunu kanıtlamak için bing bang'in oluşma koşullarını ve sonuçlarını analiz etmen gerekir. Oralara kadar gittiysen insan kendine sorar tüm bu olanlara ben sebep olum. "Varlığın var olma sebebi yoksa ben miyim? Yoksa tanrı benim tanrı olup olup olmadığımı bana sorgulatmak mı istedi?" gibi uç sorularda son duraktan yine tanrı savına bir sebep bulunabildiği için böyle bir kanıt ancak geçici olabilir. Çünkü bunu kanıtlamaya mecbur bir özne olduğu sürece bu durumlar cereyen eder. Sen tüm bunları da düşünüp bu yazdığımın mantığını şimdi daha iyi kavrıyor olman gerekir.

Çünkü varsayılan olarak başka bir fikir aklınıza geliyorsa yazın. Bunu ben de öğreneyim. Tanrı fikri default bir fikirdir. Yerine başka bir fikir koymak olanaksızdır. Uzaylı bile deseniz mutlaka bir yerde tanrı fikrini oluşturmak zorunda kalırsınız.

Hala saçmalamakta ısrar ediyorsun, halbuki sana çıkış yolu da gösterdim. Tek yapacağın yanlış ifade etmişim, aslında şunu demek istemiştim demekti.

Sana bir örnekle açıklayayım:

Masanın üstünden bir kutu var. Sen içinde elma olduğunu iddia ediyorsun ben de kutunun boş olduğunu iddia ediyorum. Açıyoruz kutuyu, kutu bomboş, yani içinde elma yok, yani kutunun içinde elma olmadığını kanıtlamış olduk. Kutunun içinde elma olmadığını kanıtladıktan sonra sen kutunun içinde elma olduğunu nasıl kanıtlayacaksın?

Ayrıca tanrı fikri default fikir falan da değildir, default olan madde ve enerjidir. Gözümüzün önünde, görüyoruz. Sen araya hayali bir varlık sokuşturmaya çalışıyorsun, üstelik hiç bir kanıt, veri sunmadan, mantıksal bir zemin oluşturmadan. Bir de bilinçli bir varlık olarak sunduğun bu tanrı hiç ortalarda yok, saklanıyormuş, utangaçmış. Madem bir tanrı var, neden hiç ortada görünmüyor?

Bir zamanlar tek başına olan bir varlık hangi bilgiyle evreni ve insanları yaratacak?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Masanın üstünden bir kutu var. Sen içinde elma olduğunu iddia ediyorsun ben de kutunun boş olduğunu iddia ediyorum. Açıyoruz kutuyu, kutu bomboş, yani içinde elma yok, yani kutunun içinde elma olmadığını kanıtlamış olduk. Kutunun içinde elma olmadığını kanıtladıktan sonra sen kutunun içinde elma olduğunu nasıl kanıtlayacaksın?

Degaussing yöntemiyle onu görünmez yaptıkları için sen onu göremedin. Dolayısıyla şu manyetik alanı şu şekilde bükebilirsek elmayı görmeye başlayacaksın.

Sana bir araştırma konusu. Degaussing ve Philadelphia deneyi...

Sitelerde Paylaş

Degaussing yöntemiyle onu görünmez yaptıkları için sen onu göremedin. Dolayısıyla şu manyetik alanı şu şekilde bükebilirsek elmayı görmeye başlayacaksın.

İyice saçmalamaya başladın. İnsan bu tanrı zırvalarına inanmışsa bir yerden sonra saçma sapan konuşmaya başlaması kaçınılmaz oluyor.

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, sağduyu yazdı:

İyice saçmalamaya başladın. İnsan bu tanrı zırvalarına inanmışsa bir yerden sonra saçma sapan konuşmaya başlaması kaçınılmaz oluyor.

"Bu bir kutunun içinde elma var mı yok mu?" kadar basit bir problem değil. Şu gerçek ki varsayılanın ne olduğunu bildiğiniz halde buna inanmamak için bahaneler arayıp üstelik hiç kanıtlama çabası içerisinde olmadan saçma bir inanca takılı kalanlar sizlersiniz. Biz ise aksi kanıtlanmadığı müddetçe sizin doğru olanı seçmenizi istiyoruz. Çünkü şimdilik doğru olan bu. Ta ki sen tüm varlığın sebebi benim yada ben gittim baktım her şey var olurken orada tanrı filan yoktu demediğin ve bunu kanıtlayamadığın müddetçe akla ve mantığa uygun olan bir tanrının olduğudur. Bunu söylesen ve makul ölçüde kanıtlar sunsan bile sana yukarıda bahsettiğim soruları sordurup cevaplarını isterim ve böylece savını çürütmüş olurum. Saçmalayan ve gerçekçi olmayan bir görüşte ısrar eden sizin gibilerdir.

Sitelerde Paylaş

Şu gerçek ki varsayılanın ne olduğunu bildiğiniz halde buna inanmamak için bahaneler arayıp üstelik hiç kanıtlama çabası içerisinde olmadan saçma bir inanca takılı kalanlar sizlersiniz. Biz ise aksi kanıtlanmadığı müddetçe sizin doğru olanı seçmenizi istiyoruz. Çünkü şimdilik doğru olan bu. Ta ki sen tüm varlığın sebebi benim yada ben gittim baktım her şey var olurken orada tanrı filan yoktu demediğin ve bunu kanıtlayamadığın müddetçe akla ve mantığa uygun olan bir tanrının olduğudur. Bunu söylesen ve makül ölçüde kanıtlar sunsan bile sana yukarıda bahsettiğim soruları sordurup cevaplarını isterim ve böylece savını çürütmüş olurum. Saçmalayan ve gerçekçi olmayan bir görüşte ısrar eden sizin gibilerdir.

Kanıt mı istiyorsun? Bak etrafına, hiç ortada bir tanrı görebiliyor musun? Çağır, hiç gelen bir tanrı var mı? Madem bu tanrı dediğin zımbırtı bilinçli, akıllı bir şey neden hiç ortalarda görünmüyor?

Sen şimdi kıçına bir kazık saplandığını da sanıyorsundur, ben yok dedikçe sen var diye yırtınıyorsun. Kıçına bir kazık saplandığına inanan birine ne desem fark etmez, o kıçına kazık saplandığına inanmaya devam eder.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, John_Ahmet said:

Biz ise aksi kanıtlanmadığı müddetçe sizin doğru olanı seçmenizi istiyoruz. Çünkü şimdilik doğru olan bu.

Hadi diyelim ki var, yok desek ne olacak? Bir tanrının var olduğunu kabul etmenin insanlığa ne faydası olacak? Neyi açıklayacağız, ne işe yarayacak?

Sitelerde Paylaş
34 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Senin kafa ucmus...

Boyle hayali varliklarla ugrasmanin insana zarar verdigini dusunuyorum. Sen de buna bir orneksin.

Insan gerceklerle yasamali. Mantikli dusunmeli.

Inandigin Tanri da Islam'in tanrisina benziyor. Onun yaratani yoktur, o her zaman vardi filan... Tam bir zirva yani. Hic mantikli degil.

Ayrica sagduyu hakli. Tanri'nin oldugunu kabul etsek ne olacak? Neye fayda saglayacak?

Sitelerde Paylaş

Siz adi kişiklersiniz. Kıçınız zora gelince sizde oluşan tüm duyguları yok sayıp böyle adileşebiliyor ve konuyu sizin kontrolünüzün olduğu bir noktaya taşıma telaşına giriyorsunuz. Size bu fırsatlar verilmeyecek. Git abdest al.

La ilahe illalah.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Siz adi kişiklersiniz. Kıçınız zora gelince sizde oluşan tüm duyguları yok sayıp böyle adileşebiliyor ve konuyu sizin kontrolünüzün olduğu bir noktaya taşıma telaşına giriyorsunuz. Size bu fırsatlar verilmeyecek. Git abdest al.

La ilahe illalah.

Vay zavalli. Iste Islam oyle bir din ki insani bu kadar komik duruma dusurebiliyor.

Sende hic utanma yok mu yahu? Su ettigin laflara bak... Kafan gercekten normal degil senin.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Klonopin yazdı:

Ayrica sagduyu hakli. Tanri'nin oldugunu kabul etsek ne olacak? Neye fayda saglayacak?

Bize fayda sağlasın diye değil gerçeğin peşinde olduğumuzdan ve gerçeğin akla yatkın ve bir insanın anlayabileceği bir açıklama ile gelemediğiniz müddetçe sizin karşı fikirde doğru safta yer aldığınızı ve bu konuda haklı olduğunuzu söyleyemem. Bilincin var olma koşullarını düşünüp tüm her şeyin madde ve enerjiden olduğu konusunda hem fikir olsak da bu madde ve enerjinin kendini sınayan bir niteliği, yapabildiklerinin saklandığı bilgiyi de içeren bir özne olmadan var olmalarının olanaksız olduğunu düşünmek akla daha yatkın geliyor. Öyle değilse şöyle olabilir deyin. Mantıklı bir şeyler yazın da görelim.

Sitelerde Paylaş

La ilahe illalah.

Hemen gidip arap putuna sığınmışsın. Bütün o tanrı manrı, üst bilinç, bilimsellik lafları palavra imiş demek ki.

Mesajın sonuna slogan eklemeyi de unutmamışsın. Asıl anlamadığım arap putuna inandığın halde neden bunu saklama ihtiacını hissettiğin. Neden açık açık ben arap putuna inanıyorum demiyorsun? Neden sinsilik peşindesin? Bir iki dürtmede hemen maskeniz düşüyor, ne olduğunuz kabak gibi ortaya çıkıyor.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bize fayda sağlasın diye değil gerçeği peşinde olduğumuzdan ve gerçeğin akla yatkın ve bir insanın anlayabileceği bir açıklama ile gelemediğiniz müddetçe sizin karşı fikirde doğru safta yer aldığınızı ve bu konuda haklı olduğunuzu söyleyemem. Bilincin var olma koşullarını düşünüp tüm her şeyin madde ve enerjiden olduğu konusunda hem fikir olduğumuz konusunda aynı fikirde olsak da bu madde ve enerjinin kendini sınayan bir niteliği yapabildiklerinin saklandığı bilgiyi d içeren bir özne olmadan var olmalarının olanaksız olduğunu düşünmek akla daha yatkın geliyor. Öyle değilse şöyle olabilir deyin. Mantıklı bir şeyler yazın da görelim.

Senin kafan mantiksal calismiyor.

Tanri dedigin sey koca evrenden bile daha karmasik. Cunku evreni yaratan o. Peki daha karmasik bir varlik nasil "ozne" olmadan var olabilir?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bize fayda sağlasın diye değil gerçeğin peşinde olduğumuzdan ve gerçeğin akla yatkın ve bir insanın anlayabileceği bir açıklama ile gelemediğiniz müddetçe sizin karşı fikirde doğru safta yer aldığınızı ve bu konuda haklı olduğunuzu söyleyemem. Bilincin var olma koşullarını düşünüp tüm her şeyin madde ve enerjiden olduğu konusunda hem fikir olsak da bu madde ve enerjinin kendini sınayan bir niteliği, yapabildiklerinin saklandığı bilgiyi de içeren bir özne olmadan var olmalarının olanaksız olduğunu düşünmek akla daha yatkın geliyor. Öyle değilse şöyle olabilir deyin. Mantıklı bir şeyler yazın da görelim.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, John_Ahmet said:

Yahu bırak bu süslü lafları da bize asıl inandığın kitaptaki argümanlarla gel. Gerçeğin peşinde koşuyormuş, hadi oradan be. Senin neyin peşinden koştuğun belli oldu, 1400 yıl önceki cahil, yağmacı arapların, sakallı şarlatanların peşinden koşuyorsun.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Klonopin yazdı:

Tanri dedigin sey koca evrenden bile daha karmasik. Cunku evreni yaratan o. Peki daha karmasik bir varlik nasil "ozne" olmadan var olabilir?

Ben var olduğunu varsaymak zorundayım diyorum kesinlikle var onu gördüm demiyorum. Olmadığı bir durumu bize tüm detaylarıyla açıkla ve ilk defa alternatif bir fikir üretillmiş olsun. Hali hazırda böyle bir sav yok. Evrim, big bang ve niceleri sadece sürecin belirli zaman dilimlerini açıklayabiliyor. Bilinci oluşturan tüm komponenetleri ve varlığın kendisinin var olma durumunu açıklayabilen tek bir tane bile karşı fikir tüm dayanaklarıyla açıklanabilmiş değildir. Dahası burada bilincin var olma nedeni ve rolü kesinlikle açıklanabilmiş değil.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Ben var olduğunu varsaymak zorundayım diyorum kesinlikle var onu gördüm demiyorum. Olmadığı bir durumu bize tüm detaylarıyla açıkla ve ilk defa alternatif bir fikir üretillmiş olsun. Hali hazırda böyle bir sav yok. Evrim, big bang ve niceleri sadece sürecin belirli zaman dilimlerini açıklayabiliyor. Bilinci oluşturan tüm komponenetleri ve varlığın kendisinin var olma durumunu açıklayabilen tek bir tane bile karşı fikir tüm dayanaklarıyla açıklanabilmiş değildir. Dahası burada bilincin var olma nedeni ve rolü kesinlikle açıklanabilmiş değil.

Yeterli teknolojimiz yok. Gerci aciklasak bile sen yine de Allah'a inanmaya devam edeceksin.

Bak bu dedigimi hafife alma. Senin kafan boyle calisiyor olmali. Sen yine bir "bahane" bulup Allah'a taparsin. Siz zavalli insanlarsiniz. Beyniniz calinmis sizin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...