Jump to content

En büyük sır henüz çözülmedi

Recommended Posts

7 minutes ago, John_Ahmet said:

Ben var olduğunu varsaymak zorundayım diyorum kesinlikle var onu gördüm demiyorum.

Tabii ki öyle olduğunu varsaymak zorundasın, yoksa bu sapık seni cehenneme atıp sosnuza kadar kebap yapar. İnsanda bu korku oldukça nasıl başka bir şey düşünsün?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 455
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

13 dakika önce, Klonopin yazdı:

Allah'a

Benim sadece buna Allah deyip arapların ekmeğine yağ sürmek en son isteyeceğim şeydir. Size yukarıda hiciv yaptım. Anlayan anladı beni o köşeye koyduğunuzda ezberleriniz şuursuzken bile dilinizden akabiliyor. Sizdeki bu tatlı su kurnazlığını okuyan zeki arkadaşlar için bir tebessüm oluştursun diye özellikle yazdım. Fakat gerçekte tanrıya inanıp bu doğrultuda semavi bir dine mensup olma gibi bir tercihim yoktur. Konuya tamamen ontolojik olarak agnostik bir açıdan bakabilmek için olası bütün alternatifleri öğrenmek istiyorum fakat sizlerden tanrı fikrine mualif ateizmin safında olası başka bir fikir duymadım, duyabileceğimi de düşünmüyorum.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, John_Ahmet said:

Ben sadece buna Allah deyip arapların ekmeğine yağ sürmek en son isteyeceğim şeydir. Size yukarıda hiciv yaptım. Anlayan anladı beni o köşeye koyduğunuzda ezberleriniz şuursuzken bile dilinizden akabiliyor. Sizdeki bu tatlı su kurnazlığını okuyan zeki arkadaşlar için bir tebessüm oluştursun diye özellikle yazdım. Fakat gerçekte tanrıya inanıp bu doğrultuda semavi bir dine mensup olma gibi bir tercihim yoktur. Konuya tamamen ontolojik olarak agnostik bir açıdan bakabilmek için olası bütün alternatifleri öğrenmek istiyorum fakat sizlerden tanrı fikrine mualif ateizmin safında olası başka bir fikir duymadım, duyabileceğimi de düşünmüyorum.

Tabii tabii öyledir, sen bunu külahıma anlat. Ayrıca bırak bu agnostik ayaklarını, senin gibi bir müslümana yakışmıyor, eğreti duruyor. Bu laflardan sonra hemen tövbe edip abdest al, mağfiret dilen, put çok kızar böyle şeylere.

Bir soru: Sence Muhammed yalancı mı yoksa doğruyu mu söylüyor? Kıvırmadan cevap ver.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, sağduyu yazdı:

Bir soru: Sence Muhammed yalancı mı yoksa doğruyu mu söylüyor? Kıvırmadan cevap ver.

:smashfreak::0_80cbc_37a71a73_L: Muhammed sadece bir insan ona küfür etmek şu an bence çok gereksiz. Doğru söyleyip söylemediğini anlamak için tarihi M.Ö. 70 bin yılına kadar geri çekip konuyla ilgili ve tüm dinlerin kaynağı olan Mu uygarlığını araştırdım. "Neden insanoğlu tanrı fikrini ortaya koydu da bunu bir ölüm kalım savaşına dönüştürdü? Buna ne gerek vardı? Sadece islam değil hemen hemen tüm dinler ışığında peygamberlerin kafasında ne vardı? Bu sadece sosyal bir konu mu yoksa ontolojik olarak dayanakları var mı? Eski insanların bizden fazla bildiği bir şeyler olabilir miydi?" gibi sorularla konuyu detaylandırma ve açıklama gereği hissettim. Fakat şu an bunu bu samimiyette okuyan diğer insanlar için yazıyorum. Forumu senin gibi bir terbiyesizle doğrudan muhatap olduğum bir ortam olarak değerlendirmediğim için okuyan diğer insanlar için bu samimiyette anlatabiliyorum.

Beni Muhammed değil de en eski tarihteki bu insanlar daha çok ilgilendiriyor. Konuya çok saçma böyle bir şey olamaz" diyebilecek kadar yüzeysel bir insan değilim, hiç olmadım. kutu ve elma muhabbetinde olduğu gibi senin hiç aklına gelmeyen başka konular olabilir ve daha detaylı araştırmak gerekir kafasındayım.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

:smashfreak::0_80cbc_37a71a73_L: Muhammet sadece bir insan ona küfür etmek şu an bence çok gereksiz. Doğru söyleyip söylemediğini anlamak için tarihi M.Ö. 70 bin yılına kadar geri çekip konuyla ilgili ve tüm dinlerin kaynağı olan Mu uygarlığı araştırdım. "Neden insanoğlu tanrı fikrini ortaya koydu da bunu bir ölüm kalım savaşına dönüştürdü? Buna ne gerek vardı? Sadece islam değil hemen hemen tüm dinler ışığında peygamberlerin kafasında ne vardı? Bu sadece sosyal bir konu mu yoksa ontolojik olarak dayanakları var mı? Eski insanların bizden fazla bildiği bir şeyler olabilir miydi?" gibi sorularla konuyu detaylandırma ve açıklama gereği hissettim. Fakat şu an bunu bu samimiyette okuyan diğer insanlar için yazıyorum. Forumu senin gibi bir terbiyesizle doğrudan muhatap olduğum bir ortam olarak değerlendirmediğim için okuyan diğer insanlar için bu samimiyette anlatabiliyorum.

Beni Muhammed değil de en eski tarihteki bu insanlar daha çok ilgilendiriyor. Konuya çok saçma böyle bir şey olamaz" diyebilecek kadar yüzeysel bir insan değilim, hiç olmadım. kutu ve elma muhabbetinde olduğu gibi senin hiç aklına gelmeyen başka konular olabilir ve daha detaylı araştırmak gerekir kafasındayım.

Yahu Muhammed yalancı mı yoksa doğru mu söylüyor diye sormanın neresi küfür, ha? Tabii, senin gibi bir müslümana göre Muhammed yalancıdır demek küfür olması normal.

Utan be, basit bir soruya bile direk cevap veremeyip arap dansözleri kıvırıp duruyorsun.

Peygamberlerin kafasında ne varmış? Çoğu yahudilerin uydurduğu hayali karakterler, İsa çatlak, Muhammed de 12 karılı bir yağmacıydı. Sende daha tarihteki olayları doğru analiz edecek zeka yok yahu.

Eski insanlar bizden fazla bir şey bilebilir miymiş? Tabii, eski insanlara gökten Allah ilim yağdırıyordu. Onlarda aynen senin şu an yaptığın gibi sahtekarların palavralarına inanıyorlardı, hadi onların mazereti var, cahildiler, bilmiyorlardı, ya sana ne demeli? Cahil bir arap yağmacısının peşine takılmış gidiyorsun? Ne uğruna? Öldükten sonra cennete gidip hurilerle aşna fişne hayali uğruna.

Sitelerde Paylaş

Hadi sen git yat uyu.

Bahsettiğim konulara temas ettiğim noktalardan bağlamına uygun karşı argümanlar sunabilecek kapasitede @Bir Buçuk @Melon şapka @teflon gibi daha zeki ve ne söylediğini bilen arkadaşların yazılarını okumayı umuyorum. Konu sadece inanıp inanmama mevzusu ve bu sosyal fenomeni mantıklı bulup bulmadığın değil, gerçekte ne olduğu ve tanrı fikri olmadan bir açıklama getirme zorunluluğu olduğundan konuya bu zeminden giderek açıklayacak ve tüm konu boyunca ortaya koyduğum tüm argümanlara cevap verebilecek kapasitede tüm arkadaşları davet etmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

Hadi sen git yat uyu.

Bahsettiğim konulara temas ettiğim noktalardan bağlamına uygun karşı argümanlar sunabilecek kapasitede @Bir Buçuk @Melon şapka @teflon gibi daha zeki ve ne söylediğini bilen arkadaşların yazılarını okumayı umuyorum. Konu sadece inanıp inanmama mevzusu ve bu sosyal fenomeni mantıklı bulup bulmadığın değil, gerçekte ne olduğu ve tanrı fikri olmadan bir açıklama getirme zorunluluğu olduğundan konuya bu zeminden giderek açıklayacak ve tüm konu boyunca ortaya koyduğum tüm argümanlara cevap verebilecek kapasitede tüm arkadaşları davet etmek istiyorum.

Sen de git kafanı kuma göm, ama unutma kıçın açıkta kalmaya devam edecek.

Sen daha dinlerin yalan olduğunu bile anlayamamış, bir arap putuna inanan zırcahilin birisin. Ayrıca bununla kalsa yine iyi, aynı zamanda kaypak, ikiyüzlü birisin, açıkça neye inandığını söyleyecek cesaret, dürüstlük bile yok sende.

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, sağduyu yazdı:

Sen de git kafanı kuma göm, ama unutma kıçın açıkta kalmaya devam edecek.

Sen daha dinlerin yalan olduğunu bile anlayamamış, bir arap putuna inanan zırcahilin birisin. Ayrıca bununla kalsa yine iyi, aynı zamanda kaypak, ikiyüzlü birisin, açıkça neye inandığını söyleyecek cesaret, dürüstlük bile yok sende.

Daha çok gömecem ben sana merak etme...

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, John_Ahmet yazdı:

:smashfreak::0_80cbc_37a71a73_L: Muhammed sadece bir insan ona küfür etmek şu an bence çok gereksiz. Doğru söyleyip söylemediğini anlamak için tarihi M.Ö. 70 bin yılına kadar geri çekip konuyla ilgili ve tüm dinlerin kaynağı olan Mu uygarlığını araştırdım. "Neden insanoğlu tanrı fikrini ortaya koydu da bunu bir ölüm kalım savaşına dönüştürdü? Buna ne gerek vardı? Sadece islam değil hemen hemen tüm dinler ışığında peygamberlerin kafasında ne vardı? Bu sadece sosyal bir konu mu yoksa ontolojik olarak dayanakları var mı? Eski insanların bizden fazla bildiği bir şeyler olabilir miydi?" gibi sorularla konuyu detaylandırma ve açıklama gereği hissettim. Fakat şu an bunu bu samimiyette okuyan diğer insanlar için yazıyorum. Forumu senin gibi bir terbiyesizle doğrudan muhatap olduğum bir ortam olarak değerlendirmediğim için okuyan diğer insanlar için bu samimiyette anlatabiliyorum.

Sen kafayi yemissin, burasi kesin. Din, adami boyle maymuna cevirir iste, bir sekilde bir bahane bulup inanmaya devam ediyorsun.

Sen daha Tanri fikrinin sadece bir fikir oldugunu bile anlamamissin, sanki cok buyuk bir konuymus gibi dusunuyorsun.

Bilmedigimiz seylere "Tanri yapti." demek cok basitce ve cocukca. Bir de o kucuk aklinla saniyorsun ki "Tanri yapti." deyince bir cevabin filan var... Bunun neresi cevap yahu? Her seyi yapabilen bir varlik uydurmussun, o yapti diyorsun. Bu cevap mi simdi? Ne kadar salakca...

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Klonopin yazdı:

Sen kafayi yemissin, burasi kesin. Din, adami boyle maymuna cevirir iste, bir sekilde bir bahane bulup inanmaya devam ediyorsun.

Sen daha Tanri fikrinin sadece bir fikir oldugunu bile anlamamissin, sanki cok buyuk bir konuymus gibi dusunuyorsun.

Bilmedigimiz seylere "Tanri yapti." demek cok basitce ve cocukca. Bir de o kucuk aklinla saniyorsun ki "Tanri yapti." deyince bir cevabin filan var... Bunun neresi cevap yahu? Her seyi yapabilen bir varlik uydurmussun, o yapti diyorsun. Bu cevap mi simdi? Ne kadar salakca...

Bence benim bahsettiğim şeye tanrı dediğimde sizin kafa yanıyor ve kesinlikle anlamıyorsunuz. Buna nedenselliği sorgulama kapasitesine sahip güç diyelim. Böyle bir güç olmadan canlılar, bilinç oluşabilir miydi? Böyle bir gücün kesinlikle bilinçli olabileceğini itiraf etmeniz gerekirdi öyle değil mi? Canlılardaki bu kompleks yapı, bildiğimiz madde ve enerjiden nedenselliği ve gidişatı sorgulayabilen bir özelliği olmadan nasıl oluşabilirdi? Ben buna tanrı deyince bozuluyorsunuz yada kıçınızdan anlayıp reflekslerinize göre düşünmeden cevap veriyorsunuz. Siz böyle bir gücü nasıl tanımlardınız? Entropi ve enerji açısından da böyle bir güç şart değil midir? Bu gücü sadece güneş ışığı atomlar arası kuvvetler ve kütle çekimi olarak özetleseniz bile nedenselliği sorgulayan yada ne yaptığından emin olma durmunu nasıl açıklayacaksınız? Bunu düşünmeden önce mutlaka bir canlının gözünü elinize alın yada bilincin karmaşık yapısının oluşma koşullarındaki karmaşayı düşünün. Ben bundan sonra tanrı demeyeceğim bilinçli ve nedenselliğin farkındalığındaki güç desem anlayacak mısın?

Salak diye senin gibilere derler. Anlama kapasiten yok öküz bir de bana kötü yorum yazıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Sn. Sagduyu her konuya gelip ezberlediğiniz aynı 4 5 arguman ile, konuyu saptırıp, gene ezberlediğiniz aynı 4 5 arguman ile kendi kendinize sorduğunuz soruların yanıtlarını kendinize verip, insanları aşağılayarak bilgi paylaşımını kitlemektesiniz.

Bize saygınız yok anladık, kendinizede saygınız yok onuda anladık. Ama en azından savunduğunuz ideolojiye bir saygınız olsun. Çünkü gerçekten savunduğunuz ideoloji adına çok cirkin bir görüntü cıkıyor ortaya. Ateizmin medeniyeti bumu dedirtiyorsunuz insana.

Saygı, saygı, saygı ...

Sn. @John Ahmet 3tane teori sundum. Bunlar bahsetiğiniz bilinc yapısını oturtacağım temeller olucak. Fikrinizi söyler iseniz bu 3 teoriyi temel alıp konuyu ilerleteceğim. Bu temel üzerine bir yapı oluşturup zaman carpanını arttırıp bilincsel olasılıkları değerlendireceğim.

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, fatihkara yazdı:

Sn. Sagduyu her konuya gelip ezberlediğiniz aynı 4 5 arguman ile, konuyu saptırıp, gene ezberlediğiniz aynı 4 5 arguman ile kendi kendinize sorduğunuz soruların yanıtlarını kendinize verip, insanları aşağılayarak bilgi paylaşımını kitlemektesiniz.

Bize saygınız yok anladık, kendinizede saygınız yok onuda anladık. Ama en azından savunduğunuz ideolojiye bir saygınız olsun. Çünkü gerçekten savunduğunuz ideoloji adına çok cirkin bir görüntü cıkıyor ortaya. Ateizmin medeniyeti bumu dedirtiyorsunuz insana.

Saygı, saygı, saygı ...

Sn. @John Ahmet 3tane teori sundum. Bunlar bahsetiğiniz bilinc yapısını oturtacağım temeller olucak. Fikrinizi söyler iseniz bu 3 teoriyi temel alıp konuyu ilerleteceğim. Bu temel üzerine bir yapı oluşturup zaman carpanını arttırıp bilincsel olasılıkları değerlendireceğim.

Iste bu cumle senin ateizmi anlamadigini gosteriyor.

Sagduyu'nun ne yaptigi ateizmi neden ilgilendirsin?

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Klonopin yazdı:

Iste bu cumle senin ateizmi anlamadigini gosteriyor.

Sagduyu'nun ne yaptigi ateizmi neden ilgilendirsin?

Herhang, bir inanışa sahip olan birinin yaptıkları inanışı olan müessesiyi bağlıyor, ve o müessese o davranışı sergileyen kişi veya kişiler baz alınarak eleştirilebiliyor  ama ateist olduğunu söylediği birinin yaptıkları ateizmi ilgilendirmiyor ? Güzel iş .

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, fatihkara said:

Saygı, saygı, saygı ...

Sen ne anlatıyorsun be? Her sıkıştığında, cevap veremediğinde aynı terane. Yok insanları aşağılıyormuşum, yok terbiyesizmişim, yok saygısızmışım. Ezberlemek senin gibi arap tapıcılarına  mahsus.Tek yaptığınız 1400 yıllık zırvaları, 2000 yıllık, 4000 yılllık masalları biraz modifiye edip papağan gibi tekrarlamaktan ibaret. Adama bak, utanmadan bir de bana ezberlediğin 4-5 argüman diyor, ben bu argümanlara senin gibi hazıra konduğun gibi konmadım, insanlığın tecrübelerinden, kendi aklımdan, mantığımdan yararlanarak oluşturdum. Benim hiç olmazsa 4-5 argümanım var, senin gibilerde o da yok, binlerce yıllık masalları, palavraları tekrarlamak argüman mı?

Hangi ideolojiden bahsediyorsun? Daha kavramları bilmiyorsun, gelmiş bir de ukalalık yapıyorsun. Senin gibi cahillere göre sonunda -izm varsa her kelime ideolojiyi temsil ediyor herhalde. Kendi fikirlerimi belirtmenin neresi saygısızlık, sizlerin argümanlarındaki çelişkileri, mantıksızlıkları, yanlışları, savunduğunuz dindeki pislikleri, rezillikleri ortaya koymanın neresi saygısızlık?

Saygıdan bahsediyorsanız önce kendinize saygınız olsun, ikiyüzlülük yapmayın, dürüst olun, müslüman olduğunuz halde müslümanlığınızı gizleyip deistmiş, agnostikmiş gibi rol yapmayın. Size uymuyor bu elbise. Bir iki dürtmede hemen maskeniz düşüyor, gerçek yüzünüz ortaya çıkıyor.

Sorulan soruya cevap vereceğiniz zaman insan gibi cevap verin, kıvırmayın. Mesela sana peygamberlere inanıyor musun diye sordum, kıvırdıkça kıvırdın. Ahmet'e sordum Muhammed yalancı mı yoksa doğru mu söylüyor diye, herif hemen sen küfür ediyorsun dedi. Söyle bakalım, bu insan yalancı mı yoksa doğru mu söylüyor demenin neresi küfür?

Al, sana da basit ve net bir soru daha: Müslüman mısın değil misin?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Herhang, bir inanışa sahip olan birinin yaptıkları inanışı olan müessesiyi bağlıyor, ve o müessese o davranışı sergileyen kişi baz alınarak eleştirilebiliyor  ama ateist olduğunu söylediği birinin yaptıkları ateizmi ilgilendirmiyor ? Güzel iş .

Sen herhalde kendi ideolojinle karıştırdın, senin yaptığın her şey senin ideolojini bağlar ama benim yaptıklarım ateizmi bağlamaz, çünkü ateizm bir ideoloji falan değildir, ateizm bir durumdur, kişiye mahsustur, ateizmde her insanın görüşü sadece o kişiyi bağlar, senin ideolojin gibi sürüye mahsus değildir.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, fatihkara yazdı:

Herhang, bir inanışa sahip olan birinin yaptıkları inanışı olan müessesiyi bağlıyor, ve o müessese o davranışı sergileyen kişi baz alınarak eleştirilebiliyor  ama ateist olduğunu söylediği birinin yaptıkları ateizmi ilgilendirmiyor ? Güzel iş .

Sen ateizmin ne demek oldugunu bildiginden emin misin?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Bence benim bahsettiğim şeye tanrı dediğimde sizin kafa yanıyor ve kesinlikle anlamıyorsunuz. Buna nedenselliği sorgulama kapasitesine sahip güç diyelim.

Niye diyelim?

Böyle kafadan atmasyon tanımlar oluşturmakla oluyor mu?

İddia: Bütün canlıların birbirine bağlı olduğunu ve buna da gücün sebep olduğunu kabul edelim

Cevap: Niye edelim? Ortada öyle bir gözlem mi var?

Böyle bir güç olmadan canlılar, bilinç oluşabilir miydi? Böyle bir gücün kesinlikle bilinçli olabileceğini itiraf etmeniz gerekirdi öyle değil mi? Canlılardaki bu kompleks yapı, bildiğimiz madde ve enerjiden nedenselliği ve gidişatı sorgulayabilen bir özelliği olmadan nasıl oluşabilirdi? Ben buna tanrı deyince bozuluyorsunuz yada kıçınızdan anlayıp reflekslerinize göre düşünmeden cevap veriyorsunuz. Siz böyle bir gücü nasıl tanımlardınız?

Yukarıda anlatıldı, bilinç canlıların evriminin getirdiği bir sonuçtur. Öyle gizemli, mistik bir durumu da yoktur.

İddia: Bilinci oluşturan bir güç olmalı

Cevap: Neden olmalı? Öyle bir gözlem mi var? 

Entropi ve enerji açısından da böyle bir güç şart değil midir? Bu gücü sadece güneş ışığı atomlar arası kuvvetler ve kütle çekimi olarak özetleseniz bile nedenselliği sorgulayan yada ne yaptığından emin olma durmunu nasıl açıklayacaksınız? Bunu düşünmeden önce mutlaka bir canlının gözünü elinize alın yada bilincin karmaşık yapısının oluşma koşullarındaki karmaşayı düşünün. Ben bundan sonra tanrı demeyeceğim bilinçli ve nedenselliğin farkındalığındaki güç desem anlayacak mısın?

Ne entropi, ne enerji açısından güç olmasının şart olması gibi bir durum yok, cümlenin kendisi bir şey ifade etmiyor zaten. "Yerçekimi ve elektrik açısından güç olması şart değil mi sizce?" demek gibi bir şey.

Söylemek istediğin evrenimizdeki bu entropinin ve bu enerjinin bizim oluşumumuza nasıl olup da izin verecek şekilde rast geldiği ise (Yaratılışçıların ve dolayısıyla Caner Taslaman'ın savunduğu tez) buna da defalarca cevap verildi. 

Canlıların karmaşıklığının ise bir tanrı olması ile hiç alakası yok. 

Göz karmaşık, bilinç karmaşık, insan karmaşık o halde tanrı var.

Hayır yok! 

Göz karmaşık, bilinç karmaşık, insan karmaşık çünkü 4 milyar yıl boyunca evrimleşip bulunduğu ortamda karmaşıklaştılar.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, John_Ahmet said:

Bence benim bahsettiğim şeye tanrı dediğimde sizin kafa yanıyor ve kesinlikle anlamıyorsunuz.

Sen direk inandığın tanrının adını söyle, Allah de de ne dediğin belli olsun. İnandığın tanrının adını anmaktan neden kaçınıyorsun, onu anlat.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...