Jump to content

En büyük sır henüz çözülmedi

Recommended Posts

19 dakika önce, poiuz yazdı:

Tanrı yoktur çünkü tanrının var olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur!!!!

Olduğuna dair şüphe de yoktur diyebilir misin? Bence bu soruyu cevaplayabilmek için bir tanrı tanımı gerekiyor ve neden düşünen yerlerini çalıştırıp bir tanım ortaya koyup böyle bir şüpheye sahip olup olmadığını sorgulamıyorsun? Sana göre nasıl tanımlanmış bir tanrı yok? Dinlerin merkezindeki yada panteizmin ifade ettiği tanrı kavramı dışında başka bir tanrı tanımı yapsak onun olmadığını da biliyor musun? 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 455
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 07.01.2019 at 23:07, Bir Buçuk yazdı:

Evrendeki en büyük sır, bana kalırsa bilinçtir.

İnsanı insan yapan bu şey henüz çözülememişken, nasıl ateist olunabiliyor?

Bilinç bir muammadır. Bilinç bir sırdır. Bilinç materyalistin rahatsız olduğu konudur. Rahatsız olmuyorsa olması gerekir. 

Size göre bilinç nedir ve nasıl varolabilmektedir?

Sorumu yanlış anlamayın.

Zihin değil, zeka hiç değil.

Bilinçten bahsediyorum.

evcil hayvan besledin mi hiç? mesela bir kedi? Bir kuş? Bir köpek? Ya bir maymun? 

Sitelerde Paylaş
On 07.01.2019 at 23:18, Bir Buçuk yazdı:

İnsan demek, özne demektir, bilinç demektir.

Bilinci açıklayamayan insan nasıl ateist olabilir ki?

Henüz kendi varlığını açıklayamayan biri nasıl ateist olabiliyor?

Şöyle oluyor: 

Teist dinlerin uydurma olduğuna kanaat getiriyor. Kökünden bunu reddediyor. Ve başka arayışlara geçiyor. 

Yeteri kadar açık mı? 

Sitelerde Paylaş
31 minutes ago, John_Ahmet said:

Olduğuna dair şüphe de yoktur diyebilir misin? Bence bu soruyu cevaplayabilmek için bir tanrı tanımı gerekiyor ve neden düşünen yerlerini çalıştırıp bir tanım ortaya koyup böyle bir şüpheye sahip olup olmadığını sorgulamıyorsun? Sana göre nasıl tanımlanmış bir tanrı yok? Dinlerin merkezindeki yada panteizmin ifade ettiği tanrı kavramı dışında başka bir tanrı tanımı yapsak onun olmadığını da biliyor musun? 

Her türlü tanrıyı her yerde aradınız, binlerce yıldır! Depremler yapan, yağmurlar yağdıran tanrı önce göğe çıkmak zorunda kaldı. Ordan zaman ve mekanın dışına, evrenin dışına çıktı. Çünkü her dediğiniz yerde bulunamadı. Uzaklaştıkc uzaklaştı.

Birkaç gündür bu sitede yazıyoruz, genelde müslümanlar tanrılarını süsleyip püsleyip, kılıktan kılığa sokarak önümüze getiriyorlar.
Tabiiki herkesin fantazisindeki tanrı ayrı
Ama tanrılarını biraz açıklamaya başladılar mı dökülüyor.

Mesela sen. Bilinc dediğin şeyi bize anlattıkça, onun hakkında bize bilgi verdikçe dökülüp yok olacağı garanti. 
(Sadece "bir tanrı yarattı ve ondan sonra hiç bir şeye karışmadı" dersen, yani "tanrı hakkında bilgim yok ama varlığına inanıyorum" dersen onun yokluğunu belki kanıtlayamayız. Ama böyle fonksiyonu olmayan bir tanrıdan da bize ne???)

Ama tanrından bize bilgiler vermeye başlayınca nasıl elinde kalacağını görebilirsin ?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, poiuz yazdı:

Mesela sen. Bilinc dediğin şeyi bize anlattıkça, onun hakkında bize bilgi verdikçe dökülüp yok olacağı garanti.

Neden yok olsun? Nedenselliğin farkındalığının bir sınırı olabilir mi? Bu farkındalığa bilinç dışında başka bir kelime bulabilir misin? Bilincin aslında hiç olmadığını mı söylemeye çalışıyorsun? Daha açık yazabilir misin? Peki sen anlat nedir bilinç?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, John_Ahmet yazdı:

Var, ateistin kendini ifade eden eylemleri, bir kavram istersen buna ateizm diyebiliriz. Kimse durduk yere pembe ejderha olup olmadığını kanıtlama derdine düşmez fakat ateist bir anne, hasta çocuğunu tedavi edebilmek için hiç bir sağlık kurumundan fayda görmeyeceğini hastalığının tedavisinin mümkün olmadığını öğrendikten sonra hayatının önemli bir bölümünde inanmadığı bir varlıkla dertleşme yada yardım istemek için kendi iç hesaplaşmalarını yaşayabilir. O güne kadar hiç kimse tanrıdan bahsetmemiş olsa bile o anne o gün o kavramı sıfırdan oluşturur ve sen buna hiç bir şey yapamazsın. 

Düzenlenmiş hali dikkatimi çekti;

Sanki iç sorunları olan insanlara karşı bir tutumumuz varmış gibi yazmışsın. 

Ateist biri yoğun duygu baskısı altında tanrı inancı da uydurabilir, olabilir böyle şeyler, oluyor da. 

Zaman zaman insanlar çok daha yoğun duyguların baskısı altında hayali yaratıklar uydurup, onlarla bir yaşayış içine de girebiliyorlar. Bu da oluyor.

Şimdi böyle durumların olmasının, bizim de bunlar gerçekmiş gibi davranmamızı gerektirdiğini mi iddia ediyorsun?

Masuscuktan tanrı varmış gibi yapalım yani. 

Bu da yetmiyor, çünkü ateist anne tanrı uydurmayıp yeryüzündeki uydurulmuş belirli bir tanrıdan (Allah, Yahweh, Ahura Mazda, Zeus vs) birini seçebilir.

Bu durumda masuscuktan hepsi varmış gibi yapmamız mı gerekiyor?

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Neden yok olsun? Nedenselliğin farkındalığının bir sınırı olabilir mi? Bu farkındalığa bilinç dışında başka bir kelime bulabilir misin? Bilincin aslında hiç olmadığını mı söylemeye çalışıyorsun? Daha açık yazabilir misin? Peki sen anlat nedir bilinç?

poiuz sana soruyor, sen cevap vermeden ona soruyorsun.

Biz bilinç nedir anlattık, hadi bakalım şimdi sıra sende.

Anlat bakalım neymiş şu "nedenselliğin farkındalığı"?

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, Sundance yazdı:

poiuz sana soruyor, sen cevap vermeden ona soruyorsun.

Biz bilinç nedir anlattık, hadi bakalım şimdi sıra sende.

Anlat bakalım neymiş şu "nedenselliğin farkındalığı"?

Bana göre bilincin en yalın tanımıdır. Siz ne zaman bilincin tanımını yaptınız? Ben göremedim. Canlı nedir diye sormuyorsunuz umarım. Kısaca farkındalık desek çok hata yapmış olur muyuz emin değilim.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, Sundance yazdı:

Masuscuktan tanrı varmış gibi yapalım yani. 

Bu da yetmiyor, çünkü ateist anne tanrı uydurmayıp yeryüzündeki uydurulmuş belirli bir tanrıdan (Allah, Yahweh, Ahura Mazda, Zeus vs) birini seçebilir.

Bu durumda masuscuktan hepsi varmış gibi yapmamız mı gerekiyor?

Hayır. Çoğunlukla tanrı kavramını gereksiz bir kavram olarak değerlendiriyorsunuz ve ben tanrının insan yaşamında tanımlı olmasının zorunlu olduğunu ima etmeye çalışıyorum. Hatta daha çok ifade ettiği zatına duyalan ihtiyaçtan dolayı böyle bir kavram olmazsa olmazlardandır.

Bilinç konusuna geri dönelim.

@poiuz ne oldu tanımı yapınca döküldü mü? Öyle demiştin.

Sitelerde Paylaş
On 13.01.2019 at 22:18, Sundance yazdı:

Ben bilinci kastederken canlının içinde bulunduğu durumu anlayabilme, kavrayabilme ve nedenini bilme gibi bir bilinç durumunu kastediyorum.

Yukarıdaki benim tanımım.

Bilinç bir canlının içinde bulunduğu durumu anlayabilme, kavrayabilme ve nedenini bilme halidir.

22 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Bana göre bilincin en yalın tanımıdır. Siz ne zaman bilincin tanımını yaptınız? Ben göremedim. Canlı nedir diye sormuyorsunuz umarım. Kısaca farkındalık desek çok hata yapmış olur muyuz emin değilim.

"Nedenselliğin farkındalığı" mı bilincin en yalın tanımı?

Neyin farkındalığı?

Farkındalık olabilmesi için canlılık olması gerekmiyor mu?

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Hayır. Çoğunlukla tanrı kavramını gereksiz bir kavram olarak değerlendiriyorsunuz ve ben tanrının insan yaşamında tanımlı olmasının zorunlu olduğunu ima etmeye çalışıyorum. Hatta daha çok ifade ettiği zatına duyalan ihtiyaçtan dolayı böyle bir kavram olmazsa olmazlardandır.

@poiuz ne oldu tanımı yapınca döküldü mü? Öyle demiştin.

Tanrı kavramının gereksiz olduğunu değil yanlış olduğunu söylüyoruz.

Yoksa tanrı kavramının gerekli olduğu hatta işlevsel olduğu bir sürü örnek var tarihte.

Ama bazı durumlarda gerekli ve işlevsel olması gerçekte var olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Örneğin Noel baba da bazı durumlarda gerekli ve işlevsel olabiliyor ama kalkıp da "çocuklar Noel baba'ya inanınca çok mutlu oluyorlar öyleyse hadi hepimiz Noel baba varmış gibi davranalım" demiyoruz.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Sundance yazdı:

Tanrı kavramının gereksiz olduğunu değil yanlış olduğunu söylüyoruz.

Tanrı kavramında yanlış olan nedir? Sana göre tanrı nedir? Nasıl olsa doğru olurdu? Ne demek istedin tam anlamadım. Mesela Noel Baba yanlış mıdır? "Yamuk yapma Noel Baba siktir git" bunun gibi mi? Şimdi bir ses duysan "ne yanlışımı gördün bire gafil" ne söylerdin? Kavram mı yanlış? Nasıl olsa doğru olurdu?

Sitelerde Paylaş

Bende şunu merak ediyorum diyelimki evrende bir zeka yok,  öyle ise bu evren ve maddesel yapı, insan gibi organik kompleks yapılar oluşturabilecek fizik, kimya ve matematik bilgisine,deneyimine , tecrübesine  hangi ara  nasıl sahip oldu. 

tarihinde fatihkara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Bende şunu merak ediyorum diyelimki evrende bir zeka yok,  öyle ise bu evren ve maddesel yapı, insan gibi organik kompleks yapılar oluşturabilecek fizik, kimya ve matematik bilgisine,deneyimine , tecrübesine  hangi ara  nasıl sahip oldu. 

13 milyar yıl boyunca evrimleşerek.

Peki senin tanrın bu bilgiye, tecrübeye ne ara sahip oldu? Bu bilgi ve tecrübe bir zamanlar tek başına olan bu tanrıda hep var mıydı yoksa zamanın herhangi bir kesitinde pat diye kafasında mı belirdi?

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yalan olması.

"Her şeyin farkındalığındak zat" gibi çok genel bir tanımının, zatının varlığı bakımından olup olmadığının ötesinde sadece yalan olabileceği ile mi ilgileniyorsun? Peki ateist olmanın koşulu olarak yalan olduğuna kanaat getimiş olman olmadığına kanıt içeriyor mu? Varlığı yada yokluğuna duyulan ihtiyaç olmasaydı sence bu kadar tartışılır mıydı? 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, John_Ahmet said:

"Her şeyin farkındalığındak zat" gibi çok genel bir tanımının, zatının varlığı bakımından olup olmadığının ötesinde sadece yalan olabileceği ile mi ilgileniyorsun? Peki ateist olmanın koşulu olarak yalan olduğuna kanaat getimiş olman olmadığına kanıt içeriyor mu? Varlığı yada yokluğuna duyulan ihtiyaç olmasaydı sence bu kadar tartışılır mıydı? 

Evet, kanıt içeriyor. Nerede bu "Her şeyin farkındalığındak zat"? Hangi delikte?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Evrimleşmenin presudürlerini, kurallarını ve değişim paremetre ve koşullarını belirtebilirmisin.

Belirtemem, bilmiyorum. Bunun uzmanları var, onlara sor, internette, üniversitelerde, kütüphanelerde her yerde bununla ilgili yeteri kadar bilgi ve kanıt var.

Peki senin tanrın bu bilgiye, tecrübeye ne ara sahip oldu? Bu bilgi ve tecrübe bir zamanlar tek başına olan bu tanrıda hep var mıydı yoksa zamanın herhangi bir kesitinde pat diye kafasında mı belirdi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...