Jump to content

En büyük sır henüz çözülmedi

Recommended Posts

Neyse fatih Bey, sen tüm bunları benim agresifliğime, kabalığıma ver. Önemli değil. Belki de öyledir. Sürç-i lisan ettiysek affola dedik zaten.

Ama asıl bunların "arkasında" vermek istediğim mesajı anla.

Üsluba değil, içeriğe odaklan.

Ben yeri gelirse tekrar tekrar özür de dilerim. 

Biraz sinirli minirli oldu, ama "oldu".

Sitelerde Paylaş
  • İleti 455
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Senin tüm canlıların oluşuma katkı sağlıyor dediğin bilinç nasıl bir şey, nerede yaşar? Neden ortalarda görünmüyor? Madem var, bu bilinci nerede bulabiliriz? Nasıl iletişim sağlayacağız bu bilinçle?

Bir de tamam, böyle bir bilinç var diyelim. Eee, sonra ne olacak? Ne işe yarayacak bu? Benim hayatıma nasıl bir katkısı olacak?

Senin teolojik görüşüne hiç bir etki yapmayacağını mı söylüyorsun? İnadım inat mı diyorsun?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, teflon yazdı:

Neyse fatih Bey, sen tüm bunları benim agresifliğime, kabalığıma ver. Önemli değil. Belki de öyledir. Sürç-i lisan ettiysek affola dedik zaten.

Ama asıl bunların "arkasında" vermek istediğim mesajı anla.

Üsluba değil, içeriğe odaklan.

Ben yeri gelirse tekrar tekrar özür de dilerim. 

Biraz sinirli minirli oldu, ama "oldu".

Özürlük bir şey yok. Sadece sizi tek bir şekilde affederim :)

Bilginizi ve paylaşımınızı samimiyetle benden esirgemezseniz diyeyim. 

Bilginin her türlüsü değerlidir. Bilgili bir insansın davranışlarına değer vermesemde bilgine değer vermek zorundayım deyip lafımı da sokayım icimde kalmasın (espri yaptım bu satırı dikkate almayın ) :)

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, fatihkara said:

Alınganlık göstericek yaşta değilim. Hassasiyet göstermeize gerek yok . Sadece ifade şekil ve tavranızın bu noktaya gitiğiniz belirtmek amacı ile yazdım.

Sorunun doğrusu yanlışı olmaz. Her soru kendi icinde kendi teorisini ve gerekcesini barındırır. Bu gerekce ve teorinin yanlışlığı belirtilmeden sorunun doğruluğu ve yanışlığı konuşulmaz.

Hala kişisel tespitlerdeyiz. Kişisel tanımlamalardayız.

Bu kadar basit bir soruda anlamadığınız nedir onu bir anlayabilsem.

Özeti geçebilirsin. 

Hangi soruyu anlamadım onu de hele.

Soru(larını) anladım ve zaten kafadan yanlış dedim. Daha ötesi var mı bunun?

Ne demek neresini anlamadın?! Bu üslup ve stratejiden ekmek çıkmaz. Haberiniz olsun.

Neresini anlamadın deyince, karşındaki anlamamış olmuyor.

Sen kendince böyle bir payeyi yaftalamış oluyorsun sadece.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şimdi oturup düşündüm. Neden agresif oldum üzerinize afiyet falan diye. Fatih Bey..

Sanırım sizde -haddim olarak ya da olmayarak- bir samimiyetsizlik seziyorum/sezdim, bu agresyon da onun üzerine bina edilmiş gibi duruyor benim nezdimde.

(şimdilik kaçıyorum)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamam biraz daha acayım

Evrim bir işleyiş makenizmasıdır.

Bahsettğiniz doğal selection da bu mekanizmanın bir parcası.

Sorum şu select yapabilmek adına, select yapacağı objeler ile ilgili tanımlayabileceği bilgiye, tanımladığı ve belirlediği objeler ile neyi nasıl sececeğine dair veri lere ve secim kurallarına bu evrim mekanizması nasıl sahip oldu. Ortada bunları deneyimleyebileceği bir canlı yokken dedim.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

Senin teolojik görüşüne hiç bir etki yapmayacağını mı söylüyorsun? İnadım inat mı diyorsun?

Yahu benim teolojik görüşüme etki yapsa ne olacak, yapmasa ne olacak? Mesela sana göre nasıl bir etki yapması gerekiyor?

Bu senin "tüm canlılırın oluşumuna katkı sağlıyor dediğin bilinç" benim ne işime yarayacak diyorum. Pratikte, günlük hayatta böyle bir kabul bana ne katkı sağlayacak?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Şimdi oturup düşündüm. Neden agresif oldum üzerinize afiyet falan diye. Fatih Bey..

Sanırım sizde -haddim olarak ya da olmayarak- bir samimiyetsizlik seziyorum/sezdim, bu agresyon da onun üzerine bina edilmiş gibi duruyor benim nezdimde.

Tmm daha iyi anladım sizi şimdi.

Pek çok insanda bu izlenimi bırakırım. Ukala olduğum hissini ilk izlenim olarak. Sanırım bu saygı takıntımı insanlar mesafe ve ukalalık olarak yorumluyorlar. İlk değilsiniz pek çok kez deneyimlediğim bir tecrübe. Sorun sizden değil büyük ihtimal ile benim ifade uslubumdandır.

Özürlük bir şey yok. Sadece bilgi peşinde bir insanım . Önyargısız. Evet samimiyet konusunda eksikliklerim olabilir. Ama asla ardniyet ve ukalalık olarak adlandırmayın lütfen bunları.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yahu benim teolojik görüşüme etki yapsa ne olacak, yapmasa ne olacak? Mesela sana göre nasıl bir etki yapması gerekiyor?

Bu senin "tüm canlılırın oluşumuna katkı sağlıyor dediğin bilinç" benim ne işime yarayacak diyorum. Pratikte, günlük hayatta böyle bir kabul bana ne katkı sağlayacak?

Tüm canlılar değil ilk canlı dedim bunu düzeltelim. @Bir Buçuk tam da bunu tartışabileceğimiz bir konu açmışken "tüm canlıların dışındaki bir tür bilincin varlığının senin yada tüm ateistlerin teolojik görüşünü nasıl etkiler?" gibi konu bağlamında merakımı giderecek soruları soruyorum. Canlılar dışında bir bilincin varlığı bilim kurumundan aldığın her türlü bilgiyi çöpe atman anlamına da gelebilir. Bunu hiç düşünmüş müydün?

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu yaşadığımız dünyada bu tanrı tartışması kadar saçma, gereksiz, faydasız, insanlığın hiç bir işine yaramayan, hiç bir derdine çare olmayan başka bir tartışma var mıdır acaba?

Faydalı olmadığı gibi zararları da saymakla bitmez.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, John_Ahmet said:

Tüm canlılar değil ilk canlı dedim bunu düzeltelim. @Bir Buçuk tam da bunu tartışabileceğimiz bir konu açmışken "tüm canlıların dışındaki bir tür bilincin varlığının senin yada tüm ateistlerin teolojik görüşünü nasıl etkiler?" gibi konu bağlamında merakımı giderecek soruları soruyorum. Canlılar dışında bir bilincin varlığı bilim kurumundan aldığın her türlü bilgiyi çöpe atman anlamına da gelebilir. Bunu hiç düşünmüş müydün?

Neden çöpe atmamız gerekiyor? Canlılar dışında olan bir bilinç bilim kurumunun edindiği bilgilerle mi oynuyor, araya yanlış bilgiler mi yerleştiriyor? Çaktırmadan bilim adamlarını yanlış yöne mi yöneltiyor?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, sağduyu yazdı:

Şu yaşadığımız dünyada bu tanrı tartışması kadar saçma, gereksiz, faydasız, insanlığın hiç bir işine yaramayan, hiç bir derdine çare olmayan başka bir tartışma var mıdır acaba?

Sn @teflon dan fırcamızı yedik artık samimi olalım deyip sizin ile ilk samimi paylaşımımı yapayım o zaman sn. Sağduyu (buda espri alıngalık gösterdiğimi düşünmeyin)

Öncelik ile benim tanrı kavramım arapların aciz tanrısı yada canı sıkıldığında gökten şimşekler indiren yada benim yalakalığıma ihtiyac duyan bir tanrı değildir.

İnsanoğlu kendi zayıflı ve acizliği oranın da mükemmel olan bir Tanrı imajı yaratmıştır.

Benim Tanrımın benim onu savunmasına da ihtiyacı yokki bende ona yalakalık yapacak kadar öznelliğimi kaybetmiş değilim.

Verdiğim mücadele şurda. Eğer dünyadan Tanrı kavramını cıkarırsanız , Bu kavram yerine kapitalizmin koyduğu argumanlar çok daha zarar verici, insanlığı bu noktaya getirende bu kavramlar. Şu an bütün dünyada enformasyon teknikleri ile bu pompalanıyor.

Preacher

Super Naturel

the god of egypt

Clash of the Titans 

Gibi filmler ile Tanrı kavramının ici boşaltılıp yerine kapitalist sistemin gücleri konularak sistem sömürülmekte. 

Olay giderek şuna döndürülmekte ya arapların tanrısını sececeksin yada kapitalizmin tanrı yerine koyduğu paraya dayalı güce.

Çok komiktirki dindarlar bir Tanrıya inanıyorum ayağı altın Allah Allah derken, secimlerini kapitalizmin gücünü seciyorlar.

Her ikisini secemeyenlerde bu fikri komple siliyor.

Ben sizi bir Tanrı fikrini empoze etmeye çalışmıyorum. Tanrı fikri silindiğinde yerine geçen kapitalist gücün etkileri yüzünden cabalıyorum.

İnsanlara 3. bir alternatif verebilmek adına araştırıyorum.

Bu benim insan olarak kendi cabalarımı anlamlandırma yada ulvileştirme cabamda olabilir.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, sağduyu yazdı:

Biz senin gibi bir müslüm gelse de façasını alsak diye pusuda beklemiyoruz. Dostane bir şekilde bilgi alışverişi yapmak, fikirlerimizi karşılaştırmak için forumu daha masum amaçlar için kullanıyoruz. Şimdilik bu konuyla ilgiliyim. Bir derde derman olabileceklerin listesinde en başta olabilecek kavram ve zatı hakkında böyle ileri geri konuşmasak iyi olur. Onu diyorum, varlığına yada yokluğuna duyulan ihtiyaç bu kadar çok olmasaydı tartışır mıydık?

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, fatihkara said:

Öncelik ile benim tanrı kavramım arapların aciz tanrısı yada canı sıkıldığında gökten şimşekler indiren yada benim yalakalığıma ihtiyac duyan bir tanrı değildir.

Nihayet ne bir ifade. Yani deistsin. Benim de defalarca öğrenmeye çalıştığım buydu. Ne çeşit bir tanrıdan bahsettiğini bilelim ki, ona göre argüman üretelim.

3 minutes ago, fatihkara said:

Verdiğim mücadele şurda. Eğer dünyadan Tanrı kavramını cıkarırsanız , Bu kavram yerine kapitalizmin koyduğu argumanlar çok daha zarar verici, insanlığı bu noktaya getirende bu kavramlar. Şu an bütün dünyada enformasyon teknikleri ile bu pompalanıyor.

Preacher

Super Naturel

the god of egypt

Clash of the Titans 

Gibi filmler ile Tanrı kavramının ici boşaltılıp yerine kapitalist sistemin gücleri konularak sistem sömürülmekte. 

Olay giderek şuna döndürülmekte ya arapların tanrısını sececeksin yada kapitalizmin tanrı yerine koyduğu paraya dayalı güce.

Çok komiktirki dindarlar bir Tanrıya inanıyorum ayağı altın Allah Allah derken, secimlerini kapitalizmin gücünü seciyorlar.

Her ikisini secemeyenlerde bu fikri komple siliyor.

Ben sizi bir Tanrı fikrini empoze etmeye çalışmıyorum. Tanrı fikri silindiğinde yerine geçen kapitalist gücün etkileri yüzünden cabalıyorum.

İnsanlara 3. bir alternatif verebilmek adına araştırıyorum.

Bu benim insan olarak kendi cabalarımı anlamlandırma yada ulvileştirme cabamda olabilir.

Dünyadan tanrı kavramını çıkarırsak, bunun yerine kapitalizmin koyduğu argümanları koymamız gerekiyor diye bir zorunluluk yok. Tam aksine tanrı kavramı kapitalizmin en çok ihtiyaç duyduğu kavramlardan birisidir, en çok da kapitalizme katkı sağlamıştır. Sen de zaten bunu destekleyen örnekler vermişsin, yani tanrı kavramı kapitalizm için bayağı kullanışlı bir araç. Bu kavram oldukça her ideoloji yani dinler, kapitaliz vs. bu kavramı sömürecek, işine geldiği gibi kullanacak. Bu kaçınılmaz bir şey. En iyisi böyle bir silahı bu ideolojilerin elinden almak değil mi? Eğer tanrı kavramı diye bir şey olmasa bu kapitalizm, dinler gibi ideolojilerin elinden sömürecekleri kavramlardan birini ellerinden almış olmaz mıyız?

Şimdi bu tanrı kavramı insanlığa nasıl bir katkı sağlayacak? Bu konuda neler düşünüyorsun?

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, John_Ahmet said:

Biz senin gibi bir müslüm gelse de façasını alsak diye pusuda beklemiyoruz. Dostane bir şekilde bilgi alışverişi yapmak, fikirlerimizi karşılaştırmak için forumu daha masum amaçlar için kullanıyoruz. Şimdilik bu konuyla ilgiliyim. Bir derde derman olabileceklerin listesinde en başta olabilecek kavram ve zatı hakkında böyle ileri geri konuşmasak iyi olur. Ben de onu diyorum varlığına yada yokluğuna duyulan ihtiyaç bu kadar çok olmasaydı tartışır mıydık?

Zaten sizlerin derdi dinlerin rezilliklerini, pisliklerini, yanlışlarını, yalanlarını ortaya koymak değil ki, onlara malzeme sağlamak. Yalanla, sahtekarlıkla, sömürüyle mücadele edenlerle mücadele etmenin anlamı, amacı ne?

Şimdi insanlığın senin bu "özel tanrına" neden ihtiyacı var, ona gelelim.

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, fatihkara said:

Tanrı kavramının içi boşaltılmıyor, zaten boş olduğu için İslam, Hristiyanlık, Yahudilik gibi dinler, kapitalizm gibi ideolojiler, mistik zırvalarla uğraşan şarlatanlar işlerine geldiği şekilde doldurup insanları sömürüyorlar, aldatıyorlar, insanların arasında kin ve nefret tohumları ekiyorlar, insanları birbirlerine düşman ediyorlar, saldırtıyorlar.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, sağduyu yazdı:

Zaten sizlerin derdi dinlerin rezilliklerini, pisliklerini, yanlışlarını, yalanlarını ortaya koymak değil ki, onlara malzeme sağlamak. Yalanla, sahtekarlıkla, sömürüyle mücadele edenlerle mücadele etmenin anlamı, amacı ne?

Bana göre dinin mensupları çok masum insanlardır. Din adına yapılan eylemler genellikle dine daha uzak olan terörist gruplar tarafından dine mensup masum insanlara yönelik yapılıyor. Bu onların çıkardığı pislik yoksa masum dindar çocuğu ölmesin diye başka çaresi yok bir tanrı varsa çocuğumu kurtarsın kafasında kendisine ihtiyaç duyuyor. Yine sosyal mühendislik peşinde olanlar da dine uzak olan zümrelerden çıkıyor. Dini kendi çıkarları için kullanıyorlar. Bunların suçunu dine mensup masum insanlara yüklemeyelim.

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, John_Ahmet said:

Bana göre dinin mensupları çok masum insanlardır. Din adına yapılan eylemler genellikle dine daha uzak olan terörist gruplar tarafından dine mensup masum insanlara yönelik yapılıyor. Bu onların çıkardığı pislik yoksa masum dindar çocuğu ölmesin diye başka çaresi yok bir tanrı varsa çocuğumu kurtarsın kafasında kendisine ihtiyaç duyuyor. Yine sosyal mühendislik peşinde olanlar da dine uzak olan zümrelerden çıkıyor. Dini kendi çıkarları için kullanıyorlar. Bunların suçunu dine mensup masum insanlara yüklemeyelim.

Bırak bana bu müslüman mazeretlerini sıralamayı. Dinden uzak terörist gruplar eylem yapıyormuş. Neye dayanarak bu teröristlerin dinden uzak olduğunu iddia ediyorsun?

Adam dinine dayanarak karısını dövüyor, dinine dayanarak kadınları 2. sınıf vatandaş sayıyor, eve kapatıyor, 2, 3, 4 karı alıyor, mirastan kız çocuğuna bir, erkek çocuğuna iki pay veriyor, kendi gibi inanmayan herkese düşman oluyor, kin duyuyor, din yayacağım diye sağa sola saldırıyor, iki yetişkin insan kendi rızaları ile seks yaptı diye kırbaçlıyor. Sürüyle rezillik, kepazelik var, gelmiş bana aşağılık bir dini savunuyorsun. Aç biraz tarih oku, din adına yapılan katliamlar, zulümler sebil gibi. (Şimdi buna mazeret bulmak için ama falancalar da katliam yapmış deme, falancaların yaptığı katliamlar din adına yapılmış katliamları mazur göstermez.) Sadece bununla da kalmıyor, bir de bilime, akla düşman oluyorlar.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...