Jump to content

En büyük sır henüz çözülmedi

Recommended Posts

Evrendeki en büyük sır, bana kalırsa bilinçtir.

İnsanı insan yapan bu şey henüz çözülememişken, nasıl ateist olunabiliyor?

Bilinç bir muammadır. Bilinç bir sırdır. Bilinç materyalistin rahatsız olduğu konudur. Rahatsız olmuyorsa olması gerekir. 

Size göre bilinç nedir ve nasıl varolabilmektedir?

Sorumu yanlış anlamayın.

Zihin değil, zeka hiç değil.

Bilinçten bahsediyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 455
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

İnsan demek, özne demektir, bilinç demektir.

Bilinci açıklayamayan insan nasıl ateist olabilir ki?

Henüz kendi varlığını açıklayamayan biri nasıl ateist olabiliyor?

Kendini dev aynasinda gorme. Ya da anlayamayacagin bir sey oldugunda bu boslugu Tanri ile doldurmaya calisma.

Insana ve dogaya bakarsak, evrimle geldik, sanki sacma, kor biraz surec isliyor gibi. Bu da bir Tanri'nin olma ihtimalini cooook dusuruyor.

Ama senin dedigin sey, benim de kafama takiliyor bazen. Ben evrenin disinda ne oldugunu bilmiyorum, algisal dusunmezsek, evrenin disinda bir sey yok. Cunku bizim algilarimiz sinirli. Ama cok degisik bir seyler olabilir mi?

Ornegin evrimi yonlendirebilecek, gezegenler filan olusturabilecek coook daha degisik varliklar olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Ben de hep şunu düşünürüm.

Ben sandığım, özne dediğim şey, ya aslında ben değilsem? Benden bilen, gören, işiten, hisseden evrensel bir şey varsa ve aslında her özneden gören, işiten, bilen, hisseden özne o evrensel şeyse... Bütün bilinçlerde bilen ve hisseden tek bir üst bilinçse...

Çünkü kendini bilmenin Tanrısal bir şey olduğunu ve sadece Tanrı olanın kendini bilebileceğini düşünürüm. Ben, Tanrı olmadığıma göre, bende kendini bilen Tanrı olmalı.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Ben sandığım, özne dediğim şey, ya aslında ben değilsem? Benden bilen, gören, işiten, hisseden evrensel bir şey varsa ve aslında her özneden gören, işiten, bilen, hisseden özne o evrensel şeyse... Bütün bilinçlerde bilen ve hisseden tek bir üst bilinçse...

Çünkü kendini bilmenin Tanrısal bir şey olduğunu ve sadece Tanrı olanın kendini bilebileceğini düşünürüm. Ben, Tanrı olmadığıma göre, bende kendini bilen Tanrı olmalı.

özne tanrı ise benim senin yaptıklarından seninde benim yaptıklarımdan haberin olmalı.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Klonopin yazdı:

Kendini dev aynasinda gorme. Ya da anlayamayacagin bir sey oldugunda bu boslugu Tanri ile doldurmaya calisma.

Insana ve dogaya bakarsak, evrimle geldik, sanki sacma, kor biraz surec isliyor gibi. Bu da bir Tanri'nin olma ihtimalini cooook dusuruyor.

Ama senin dedigin sey, benim de kafama takiliyor bazen. Ben evrenin disinda ne oldugunu bilmiyorum, algisal dusunmezsek, evrenin disinda bir sey yok. Cunku bizim algilarimiz sinirli. Ama cok degisik bir seyler olabilir mi?

Ornegin evrimi yonlendirebilecek, gezegenler filan olusturabilecek coook daha degisik varliklar olabilir mi?

Elbette. Evrim bir gerçektir. Çok da mantıklıdır.

7 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Ey gafil! Bende aradığın sende.

Diye bir şiir vardır. Bilinç konusunda insanlar kafa yürütmüş.

Sitelerde Paylaş
43 dakika önce, Bir Buçuk yazdı:

Bilinç bir muammadır. Bilinç bir sırdır. Bilinç materyalistin rahatsız olduğu konudur. Rahatsız olmuyorsa olması gerekir. 

Sorumu yanlış anlamayın.

Bilinçten bahsediyorum.

Anaa!!. Yine geldik mi ego konusuna! Yok bu defa topa girmeyeceğim! Girsem mi acaba? Çok tahrik edici ya.. Daha diğerinin ateşi sönmeden yine ateşin içine mi atayım kendimi?! Şeytan diyor ki gir! Yok yok şeytana uymayacağım! Bilinç milinç özne mözne derken resmen egoya gireceğiz yine! Efendim ego gerçektir! Dipdiridir, capcanlıdır! Ahan da geldim burdayım:)

tarihinde Getaf tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, haci yazdı:

Bilinç nedir?

Kısaca bilinç kendi varlığının farkında olmaktır.  Bilmekten gelir.

İnsanda bilinç kendi varlığının farkında olmanın farkında olmak şeklinde tanımlanabilir.

https://haci-haci.typepad.com/maddenin_canli_davrani_se/54-bi̇li̇nci̇n-fi̇zi̇ği̇/

Hayvanda bilinç var mıdır? Ayrıca bu bağlamda daha önce tartıştığımız hayvanda ahlak var mıdır? 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Getaf yazdı:

Hayvanda bilinç var mıdır? Ayrıca bu bağlamda daha önce tartıştığımız hayvanda ahlak var mıdır? 

Klonopin yanıtlamış.

Var tabi. Biz de hayvaniz. Diger canlilarda da ahlak var.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Klonopin yanıtlamış.

Var tabi. Biz de hayvaniz. Diger canlilarda da ahlak var.

Tam olarak hangi hayvana kadar bilinç vardır, hangi hayvandan sonra bilinç yoktur gösterebilecek biri var mı?

Mikroplar bilinçli değil kesin olarak.

Ama fareler bilinçli.

Bakteriler bilinçli kategorisine giriyor mu mesela?

Süngerler?

Mantarlar?

Balıklar?

Öyle bir belirli canlı yok.

Bilinç ile bilinçsizlik arasındaki fark evrimin getirdiği gelişim.

İşte bu yüzden ateistiz.

Sitelerde Paylaş

Buradaki sorun şu, ben bilinci ve ahlakı insan ölçeğinde ele alıyorum. Yoksa tabii ki hepimiz hayvanız. Gelişmiş, değişmiş, dönüşmüş birer hayvanız. Bütün mesele de bu dönüşümde saklı. 

Sitelerde Paylaş

Benim merak ettiğim şeylerden birisi, daha çok öznel deneyimin, "qualia"nın, en ilkel halinin ne olduğu.

Bakterilerde vardır diyecek olsak, onlarınkisi kimyasal tepkimelerden ibaretmiş gibi duruyor.

Aslında bizimkisi de öyle duruyor tabi, ama sonuçta iki göz deliğinden dışarı bakan bir varlık olduğunu hissetme gibi enteresan bir eylem halindeyiz. Düşününce bunun gerektirdikleri, bir bakterininkinden çok daha kompleks.

Örneğin bir deniz yıldızının öznel deneyim hali nasıldır acaba? Ya da deniz yıldızında olmasa, başka bir canlıda olsa da farketmez, bunun en ilkel hali nasıldır? Diğer canlıların kafasının içindekini bilemeyeceğimize göre bunu bilmek pek mümkün durmuyor gibi.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

Sorumu yanlış anlamayın.

Bilinçten bahsediyorum.

İnsanı insan yapan şey henüz çözülememişse nasıl teist olunuyor diye de sorabiliriz.

Teizm bilincin bir uydurması üstelik.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...