Jump to content

Kutsal Kitap Göndermek İmtihana Uygun mu?

Recommended Posts

15 dakika önce, sağduyu yazdı:

Yöneldiğin idealle takip ettiğin, örnek aldığın ideoloji tamamen birbirine zıt, bu da seni saf, cahil ve ikiyüzlü konumuna düşürüyor. Takip ettiğin, örnek aldığın ideolojinin iyilikle, bilgi ile, aydınlıkla, sevgiyle, gerçekle hiç bir alakası yok, tam tersine bunlarla tamamen zıt bir anlayışı temsil ediyor. Kuran ve hadisler bunu destekleyen sayısız örnekle dolu.

Sanki eğitiminin başından ya da çocukluğundan itibaren İslam düşmanlığı ile yetiştirilmiş birisi gibi yazıyorsunuz. Kendinizi bu ülkeye, bu kültüre, bu topraklara ait mi hissetmiyorsunuz, yoksa gerçekten buralara ait mi değilsiniz bilmiyorum ama ön yargılarla dolusunuz, maalesef.

İslam bütün iyilikleri içinde barındırır ve bütün kötülükleri de dışlar. Kemalin ve mükemmelliğin bütünü İslamdadır. Hiç bir iyilik yoktur ki İslamın dışında olsun ya da hiç bir kötülük yoktur ki İslam ona müsamaha göstersin. Kuran ve hadis bunun delilleriyle doludur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 minutes ago, Yeni Üye said:

Sanki eğitiminin başından ya da çocukluğundan itibaren İslam düşmanlığı ile yetiştirilmiş birisi gibi yazıyorsunuz.

Tam aksine, bebekliğimden itibaren bu arap dini mensubu olarak yetiştirildim, ama bir yerden sonra insan neyin ne olduğunu görüyor.

16 minutes ago, Yeni Üye said:

Kendinizi bu ülkeye, bu kültüre, bu topraklara ait mi hissetmiyorsunuz, yoksa gerçekten buralara ait mi değilsiniz bilmiyorum ama ön yargılarla dolusunuz, maalesef. 

Ben bana aitim, ne diye aklıma, mantığıma, iyilik ve adalet anlayışıma uymayan bir şeye bağlı olayım ki? Ben bir bireyim, falan ideolojinin, filan zihniyetinin askeri, bir sürü elemanı olmaya niyetim yok. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu kendim belirlerim, başkalarının belirlediklerini de kendi aklıma ve mantığıma göre değerlendiririm. Senin gibi cahil ve yağmacı araplara göre belirlemem.

21 minutes ago, Yeni Üye said:

İslam bütün iyilikleri içinde barındırır ve bütün kötülükleri de dışlar. Kemalin ve mükemmelliğin bütünü İslamdadır. Hiç bir iyilik yoktur ki İslamın dışında olsun ya da hiç bir kötülük yoktur ki İslam ona müsamaha göstersin. Kuran ve hadis bunun delilleriyle doludur.

Bu koca bir yalandır ama sen bunu görecek bilince ulaşmadın, bu kafayla ulaşman da imkansız.

Kehf 74,80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Al, işte senin kitabından bir örnek. Bu ayetlerin neresinde iyilik, olgunluk, mükemmellik var?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Sundance yazdı:

Benim babam 70 küsur yaşında ateist, dedem de sizin cenabın kafir saydığı bektaşi, onun dedesi de, onun dedesi de.

Size göre ben iyi olamam öyle mi?

Burada defalarca ahlakın dinden bağımsız oluğunu, dinin iyi olmak ile hiç bir alakası bulunmadığını, ahlakın temelinin biyolojik olduğunu açıkladık.

Açıkladık ama dönüp yine "Ama ateist iyi olmaz" diyorsunuz.

Söylediklerimi çarpıtıyorsunuz. Söylediğimi iddia ettiğiniz şeyleri söylemedim. Bektaşilik ya da alevilik gibi güçlü ahlaki ilkelere dayalı olan bir inancı-kültürü bize ateizm diye pazarlamayacaksınız umarım. Israrla kabul etmeseniz de yetiştirilme tarzınızın ve size verilen terbiye ateizmin dışında. Bunu ateizmin sonucu ya da başarısı diye sunamazsınız.

Ateizm "la" demek ise "la" demekle herhangi bir sonuca ulaşamayız. Bir yerde illa demeye mecburuz. İlla dediğimiz yer sosyal ve biyolojik gereksinimler olabilir. Ama bu oldukça esnetilebilir ve eleştirilebilir bir ahlak anlayışı olur. Zaten biyolojik gereksinimler ya da sosyal gereksinimler olabildiğince subjektif şeyler.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

La iman , la itaat , la Allah , illa bilim , illa akil

Aynen,

Mussolini, Hitler, Lenin, Stalin de öyle diyorlardı.

Sonra millete ebesinin şeyini tersten gösterdiler.

Artık dogma yok, akıl var, bilim var söyleminin dünyaya nelere mal olduğunun envanterini çıkarmayalım istersen.

Sitelerde Paylaş

Bunu diyen hitler ve stalin kendisine itaat edilmesini emrediyordu.. aradaki fark şu onlar  tanrıyı taklit ettiler.. Tanrıyı taklit edersen ortalık böyle kan gölü olur. Benim lafımı dinlemeyeni asarım yakarım anasını bellerim.. Tanrı da böyle diyor zaten.

İşte bak düşünenle düşünmeyen , itaat edenle etmeyen arasındaki fark bu kadar ince bir çizgidir.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Yeni Üye said:

Aynen,

Artık dogma yok, akıl var, bilim var söyleminin dünyaya nelere mal olduğunun envanterini çıkarmayalım istersen.

Bu da koca bir yalan, bu herifler de  temelde senin zihniyetinden, sadece ideolojilerin adı farklı, nazizm, faşizm, komünizm, İslam, hristiyanlık, yahudilik aralarında temelde fark yok. hepsi de baskıcı, ayrıştırıcı, tek tipçi ideolojiler.

Sen ilk önce neden dogma yandaşı olup bilime akla bu kadar düşman olduğunu açıkla.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Atma be, bir kişinin islam topraklarında kendini ateist olarak ifade etmesi veya islamı eleştirmesi mümkün müdür? Adamı diri diri kesersiniz be. Bana bir tane aksi örnek veremezsin.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Zor olan ateist bir sistemde, dedesi ateist olan babası ateist olan kendi de ateist olan bir insanın iyi olması. O da iyi olabilir ama onun iyiliği de ateistliğinden gelmez. Çünkü ateistlik insan iyilik telkin etmez. Telkin ettiği tek şey Tanrı yok demektir. İyi de hayat bundan ibaret değil ki. Sadece Tanrı yok demekle yaşanamaz hayat. Gerisi de lazım. Ateizmde gerisi ideolojiyle dolduruluyor, ya da Tanrısız inançlarla. Sonra insanın içindeki kötülük bu ideolojileri ve inançları malzeme yaparak büyük yıkımlara yine yol açıyor. Ne oldu? Hani dini terk etmiştik, yeni dinler icat edip yolumuza devam etmiş olmadık mı?

Koyulaştırdığım yerleri okuyun siz ne anlıyorsunuz?

"Müslümanlar iyi olabilir,  ancak İslam ideolojisiyle yetişen bir insanın içi kölecilik, pedofili ve kadın düşmanlığı ile dolacaktır."

1 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Söylediklerimi çarpıtıyorsunuz. Söylediğimi iddia ettiğiniz şeyleri söylemedim. Bektaşilik ya da alevilik gibi güçlü ahlaki ilkelere dayalı olan bir inancı-kültürü bize ateizm diye pazarlamayacaksınız umarım. Israrla kabul etmeseniz de yetiştirilme tarzınızın ve size verilen terbiye ateizmin dışında. Bunu ateizmin sonucu ya da başarısı diye sunamazsınız.

Ateizm "la" demek ise "la" demekle herhangi bir sonuca ulaşamayız. Bir yerde illa demeye mecburuz. İlla dediğimiz yer sosyal ve biyolojik gereksinimler olabilir. Ama bu oldukça esnetilebilir ve eleştirilebilir bir ahlak anlayışı olur. Zaten biyolojik gereksinimler ya da sosyal gereksinimler olabildiğince subjektif şeyler.

1- Madem "la" demek ile herhangi bir sonuca ulaşamayız, ateistler nasıl iyi oluyor?

2- Eğer "la" demeden, terbiye ile yetiştirilme tarzı ile "iyiliğe" ulaşılabiliyorsa nasıl oluyor da "la" demeden sonuca ulaşamayız diyorsunuz?

Sosyal ve biyolojik gereksinimler sonucu ortaya çıkan ahlak esnetilebilinir ve eleştirilebilir de dinlerin verdiği sözde ahlak esnetilebilinir ve eleştirilebilir değil mi?

Dünya kadar müslüman var etrafımda, müslümanlığa gelince toz kondurmuyorlar ancak her türlü hile, üç kağıt gırla gidiyor.

Bunun izahı nedir madem esnetilemiyor?

Bektaşilik alevilik gibi değildir yalnız. 

Babam ateist olduğu halde gerekli yerlerde bektaşiliği kendine kalkan olarak kullanırdı.

Bektaşiliğin İslam'a mesafesi, ateizme olan mesafesinden daha fazladır.

Bu arada ateizmin şöyle bir yanı da var.

Ateistlerin çoğu hümanist felsefeyi belirler.

Ateizm ile hümanizm arasında sağlam bir bağ vardır.

Hani diyorsunuz ya, aldığınız ahlak yapısı ateizmin sonucu değildir.

Aslında kısmen sonucudur.

Çünkü ateistler çocuklarını genellikle aynı zamanda hümanist olarak yetiştirirler.

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
içi
Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Aynen,

Hitler ateist değil, diğerleri de yaptıkları eylemleri ateizm ideolojisi adına yapmadılar.

Dinler adına tarih boyunca kaç insan öldürüldü peki?

Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Hiç bir iyilik yoktur ki İslamın dışında olsun ya da hiç bir kötülük yoktur ki İslam ona müsamaha göstersin. Kuran ve hadis bunun delilleriyle doludur.

Al sana empati, hümanizm, insana saygı.

Dinden döndün mü, İslamı kabul etmedin mi boyunlar kesiliyor.

Buna iyilik mi diyorsun? Bu kurandan, hadisleri vermiyorum.

4:89-Onlar, sizin de kendileri gibi kâfir olmanızı ve böylece de hepinizin bir olmanızı isterler, onun için Allah yolunda yurtlarından göçmedikçe onların hiçbirini dost edinmeyin. Bunu kabul etmez de yüz çevirirlerse tutun onları ve öldürün onları bulduğunuz yerde ve onlardan ne dost edinin, ne yardımcı.

tarihinde Abdülmalik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...