Jump to content

Kutsal Kitap Göndermek İmtihana Uygun mu?

Recommended Posts

10 minutes ago, lawrenceKrauss said:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Budizm'de_Tanrı

Budizm genelde bir din olarak kabul edilir; ancak kimi zaman Budizm için “ruhani felsefe” tanımı da yapılmaktadır. Bunun nedeni Budizm’de mutlak bir yaratıcı tanrı fikri bulunmamasıdır. Buda’nın yaşadığı dönemlerden itibaren, bir yaratıcı kavramının bulunmayışı Budist düşüncenin ayırt edici özelliklerinden biri olagelmiştir

Bence Buda müslümandır

Allahın gönderdiği peygamberlerdendir

Yanlış anlaşılmıştır

Tahrif edilmiştir

Hz Buda ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

22 dakika önce, lawrenceKrauss yazdı:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Budizm'de_Tanrı

Budizm genelde bir din olarak kabul edilir; ancak kimi zaman Budizm için “ruhani felsefe” tanımı da yapılmaktadır. Bunun nedeni Budizm’de mutlak bir yaratıcı tanrı fikri bulunmamasıdır. Buda’nın yaşadığı dönemlerden itibaren, bir yaratıcı kavramının bulunmayışı Budist düşüncenin ayırt edici özelliklerinden biri olagelmiştir

Budizmden değil Budha dan bahsettik.

Budha nın Tanrıya inanıp inanmadığı, inandı ise ne şekilde inandığı Türkçe wikipedia ile çözülecek bir konu değil.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Hadi ya, neden o zaman bir tane inançsız evliya yok. Aziz yok. İnsani olgunluğu, ahlaki güzelliği ve iyiliğiyle yüzyıllar sonra bile adından söz edilen bir tane örneğiniz yok. bak şu videoda Celal şengör bile inançlı bir jeologtan bahsederken hayırsever, şahane bir adam diyor. 22. dakikalarda. Acaba Şengörün kendisi için şahane bir adam ve insan diyebilecek bir ateist bile var mı?

Evliya nedir, aziz nedir?

Demokritos var, Hipokrat var, Newton var, Galileo var bu adamlar insanlığın karanlıktan çıkıp bugünkü konumuna gelmesi için hayatlarını harcamış insanlar. Bundan daha büyük ahlak, güzellik, iyilik olur mu?

Diyoruz ya çocuk masallarıyla uyuyup bizi de uyutacağınızı sanıyorsunuz. Evliya ne, aziz ne? Kim görmüş? Ne kerameti var?

Dünya kadar iyilik yapan ateist var.

Bill Gates dünya kadar yardım yapıyor mesela.

Onu da aziz olarak görüyor musun?

Şengör'ün direk kendisi şahane bir insan.

Kibar, görgülü ve bilime büyük katkılarda bulunmuş biri.

Ne olacak şimdi?

Ama Şengör bile mükemmel biri değil.

Bu mu yani şimdi? 

Bu kadar yüzeysel mi bakıyorsunuz konuya?

Aziz varmış, iyiymiş, o zaman Allah var.

El insaf ya

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Sundance yazdı:

bak şu videoda Celal şengör bile inançlı bir jeologtan bahsederken hayırsever, şahane bir adam diyor. 22. dakikalarda. Acaba Şengörün kendisi için şahane bir adam ve insan diyebilecek bir ateist bile var ?

Doğru söylüyorsun içinde güzellik iyilik barındırabilen insanlar ateist değildir. Bir dine mensup olmasa da en azından buna tüm bilim adamları ve iyilik sever zenginlerimiz de dahil deist yada agnostik oluyorlar. Ben bunu fark ettim. Non-teistlerin çok çeşitli türleri vardır. Onların iyi olanları deist yada agnostiktir. Diğerleri gerçekten kötü insanlardır.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Doğru söylüyorsun içinde güzellik iyilik barındırabilen insanlar ateist değildir. Bir dine mensup olmasa da en azından buna tüm bilim adamları ve iyilik sever zenginlerimiz de dahil deist yada agnostik oluyorlar. Ben bunu fark ettim. Non-teistlerin çok çeşitli türleri vardır. Onların iyi olanları deist yada agnostiktir. Diğerleri gerçekten kötü insanlardır.

Ahmet biraz izin ver. 

Ciddi bir şey konuşuyoruz.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Sundance yazdı:

Ahmet biraz izin ver. 

Ciddi bir şey konuşuyoruz.

Geri zekalı seninle muhatab olan mı var? O alıntı @Yeni Üye 'den alıntının alıntısını yaptığım için senden gibi görünüyor. Ben senin gibi mallarla muhatap olmaktan yana değilim. Çünkü hiç bir işe yaramıyor. Ne anlayıp doğru düzgün yorum yazabiliyorsun ne de edebini bilip susabiliyorsun.

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, John_Ahmet yazdı:

Geri zekalı seninle muhatab olan mı var? O alıntı @Yeni Üye 'den alıntının alıntısını yaptığım için senden gibi görünüyor. Ben senin gibi mallarla muhatap olmaktan yana değilim. Çünkü hiç bir işe yaramıyor. Ne anlayıp doğru düzgün yorum yazabiliyorsun ne de edebini bilip susabiliyorsun.

Yırtık dondan çıkmış gibi çıkıyorsun her yandan.

Belli ki akli dengen yerinde de değil, sanki muhattap olmaktan yana olsan muhattap alınacak yanın var.

Zerre umurumda değilsin de her konunun içine sıçıp sıçıp cevap veremeyince kaçıyorsun.

En başta senin hasta olduğunu anlamadığım için biraz yüklendim ama hasta olduğunu anlayınca muhattap olmayı bıraktım zaten.

O yüzden rahat ol.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Yeni Üye said:

İşte burada çuvallamışsın.

Budanın ateist olduğu iddiası delilsiz ve desteksiz bir iddia.

Hangi tanrı? Buyur göster şu tanrı diye?

Bir şeyi farket öncelikle, aborjinlerin ruhları mesela, tanrı değildir. Yani aborjinler de tanrıya inanmaz, ama bir şeylere inanır. 

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, John_Ahmet said:

Yalancıyı süper zenciye havale edelim mi?

Sitelerde Paylaş

Celal Şengör o videoda ben ateistim diyor fakat ekliyor ben hiç bir şeye inanmam diyor ve kendiyle çelişiyor. Ateist olmakta bir tür inançtır. Yine bizim bilimsel bilgi dediğimiz bir çok bilgi matematiksel kabullerimize dolayısıyla inançlarımıza dayanır. Yine bilimsel dediğimiz ve kullandığımız dilin doğasından kaynaklanan türde ön kabullerimiz vardır. Bunlara da bir tür inanç gözüyle bakılabilir. Hemen herkes bir şeylere inanıyordur. 

Yine benim kişinin psikopatik eğilimi ve teolojik görüşü arasında tespit edebildiğim bazı ilişkiler vardır. Bu ilişkilerde genellikle non-teistler içerisinde psikopatik eğilimi olan insanlar ateist olurken diğerleri deist yada agnostik oluyor. Çünkü iyiliğin ve iyi şeylerin evrensel bir yasasının olduğunu net şekilde ifade edemese de bunun böyle olması gerektiğine içsel bir görüş kazanıyor ve bu kişi ateist olmaktan uzak duruyor. Ben bu durumu böyle açıklıyorum. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Ama siz deve sidigini içersiniz

Böyle saçma sapan ithamlarda bulununca kendinizi daha zeki mi sanıyorsunuz? Kendince mastürbasyon yapıyorsun. Çevremde herkes beni agnostik olarak bilir. Ben zaman zaman ateistleri savunurken, zaman zaman da teistleri, müslümanları ve elbette deist ve agnostikleri savunurum fakat böyle adice ithamlarınızı hak etmiyorum. Seni ne kadar ciddiye alacağım konusunda fazla bilgim olmadığı için cevap yazdım ama büyük ihtimalle pek kaale alınacak birine benzemiyorsun. Ben yazdıklarımın arkasındayım ve ne yazdıysam belirli bir neden sonuç ilişkisine ve mantığa dayanıyor. Açıklamaları yapıyorum okuyan anlar. Daha önce bunları pek çok defa dile getirdim.

tarihinde John_Ahmet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, John_Ahmet yazdı:

Celal Şengör o videoda ben ateistim diyor fakat ekliyor ben hiç bir şeye inanmam diyor ve kendiyle çelişiyor. Ateist olmakta bir tür inançtır. Yine bizim bilimsel bilgi dediğimiz bir çok bilgi matematiksel kabullerimize dolayısıyla inançlarımıza dayanır. Yine bilimsel dediğimiz ve kullandığımız dilin doğasından kaynaklanan türde ön kabullerimiz vardır. Bunlara da bir tür inanç gözüyle bakılabilir. Hemen herkes bir şeylere inanıyordur. 

Yine benim kişinin psikopatik eğilimi ve teolojik görüşü arasında tespit edebildiğim bazı ilişkiler vardır. Bu ilişkilerde genellikle non-teistler içerisinde psikopatik eğilimi olan insanlar ateist olurken diğerleri deist yada agnostik oluyor. Çünkü iyiliğin ve iyi şeylerin evrensel bir yasasının olduğunu net şekilde ifade edemese de bunun böyle olması gerektiğine içsel bir görüş kazanıyor ve bu kişi ateist olmaktan uzak duruyor. Ben bu durumu böyle açıklıyorum. 

Inancsizlik nasil olur sence? Madem ateizm de bir inancsa bize inancsizligi anlatsana. Psikopatik egilimi olanlar ateist oluyor zirvasi yasadigin bölgeye özgü mü yoksa bütün dünyayi dolasip bütün ateistlerle görüstükten sonra mi bu kaniya vardin. Sende ki sorun ne biliyor musun. F=-F.  Tepkiye karsi tepki, elestiriye karsi hemen elestiri, dise dis göze göz. Bu daha psikopatik degil mi?

Sitelerde Paylaş
On 15.02.2019 at 19:31, Sundance yazdı:

Aziz varmış, iyiymiş, o zaman Allah var.

Saydığınız isimlerin çoğu ateist değil. Doğru bir inanç, her yönüyle iyi bir insan yetiştirebilen inançtır. Ateistin iyi olması zor değil. Çünkü ateistler de sonuçta bir inanç ya da kültür ortamında, belli değerlerin içerisinde doğmuş büyümüş insanlar . Zor olan ateist bir sistemde, dedesi ateist olan babası ateist olan kendi de ateist olan bir insanın iyi olması. O da iyi olabilir ama onun iyiliği de ateistliğinden gelmez. Çünkü ateistlik insan iyilik telkin etmez. Telkin ettiği tek şey Tanrı yok demektir. İyi de hayat bundan ibaret değil ki. Sadece Tanrı yok demekle yaşanamaz hayat. Gerisi de lazım. Ateizmde gerisi ideolojiyle dolduruluyor, ya da Tanrısız inançlarla. Sonra insanın içindeki kötülük bu ideolojileri ve inançları malzeme yaparak büyük yıkımlara yine yol açıyor. Ne oldu? Hani dini terk etmiştik, yeni dinler icat edip yolumuza devam etmiş olmadık mı?

İnsan için kendini aşan, kendinden üstün bir ideal gereklidir. Budha da kendinden üstün bir şeye rabıta(meditasyon) yapıyordu. İyiliğin, Aydınlığın, Bilginin, Sevginin vb. bir hakikati, bir kaynağı olduğuna inanmadan ve ona teveccüh etmeden(yönelmeden) nasıl iyi olabiliriz, nasıl bilgili olabiliriz, nasıl aydınlanabiliriz vb.

Bilim damları da bilim gerçektir, faydalıdır ve insanın hayatını adayabileceği üstün bir amaçtır tezine ne kadar inanır, kendini bu amaçta ne kadar yok edebilirse o kadar iyi bilim adamı oluyorlar işte. Bak, bilim yaparken ateizmin bize veremeyeceği bir inanca ihtiyaç duyduk. Bunun gibi hayatın her alanında bir şey yapabilmek için ateizmi aşmamız lazım.

La ilahe (ilah yoktur) demek iyidir ama arkasından İllallah( Bir olan Tanrıdan başka) dersek. İllallah demeden adım atacak yerimiz yok. 

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Yeni Üye yazdı:

Saydığınız isimlerin çoğu ateist değil. Doğru bir inanç, her yönüyle iyi bir insan yetiştirebilen inançtır. Ateistin iyi olması zor değil. Çünkü ateistler de sonuçta bir inanç ya da kültür ortamında, belli değerlerin içerisinde doğmuş büyümüş insanlar . Zor olan ateist bir sistemde, dedesi ateist olan babası ateist olan kendi de ateist olan bir insanın iyi olması. O da iyi olabilir ama onun iyiliği de ateistliğinden gelmez. Çünkü ateistlik insan iyilik telkin etmez. Telkin ettiği tek şey Tanrı yok demektir. İyi de hayat bundan ibaret değil ki. Sadece Tanrı yok demekle yaşanamaz hayat. Gerisi de lazım. Ateizmde gerisi ideolojiyle dolduruluyor, ya da Tanrısız inançlarla. Sonra insanın içindeki kötülük bu ideolojileri ve inançları malzeme yaparak büyük yıkımlara yine yol açıyor. Ne oldu? Hani dini terk etmiştik, yeni dinler icat edip yolumuza devam etmiş olmadık mı?

İnsan için kendini aşan, kendinden üstün bir ideal gereklidir. Budha da kendinden üstün bir şeye rabıta(meditasyon) yapıyordu. İyiliğin, Aydınlığın, Bilginin, Sevginin vb. bir hakikati, bir kaynağı olduğuna inanmadan ve ona teveccüh etmeden(yönelmeden) nasıl iyi olabiliriz, nasıl bilgili olabiliriz, nasıl aydınlanabiliriz vb.

Bilim damları da bilim gerçektir, faydalıdır ve insanın hayatını adayabileceği üstün bir amaçtır tezine ne kadar inanır, kendini bu amaçta ne kadar yok edebilirse o kadar iyi bilim adamı oluyorlar işte. Bak, bilim yaparken ateizmin bize veremeyeceği bir inanca ihtiyaç duyduk. Bunun gibi hayatın her alanında bir şey yapabilmek için ateizmi aşmamız lazım.

La ilahe (ilah yoktur) demek iyidir ama arkasından İllallah( Bir olan Tanrıdan başka) dersek. İllallah demeden adım atacak yerimiz yok. 

Saydığım insanların hepsinin ateist olduğu gibi bir iddiada bulunmadım zaten.

Çoğunluğu ateisttir, dönemlerinin koşulu nedeniyle ateist olmayanların da yöntemleri ateisttir.

Mesele güzellik ise, iyilik ise, fayda ise konumları tartışmasız olan saydığım insanların yanında hikayeden ibaret evliya, aziz nedir diyorum.

Günümüzde niye evliya, aziz çıkmıyor diyorum.

Tarzınız ne kadar aşağılıyıcı farkında mısınız?

Ateist iyi olamaz diyorsunuz genel itibariyle.

Arada tek tük iyi çıkmışsa da yanlışlıkla olmuştur diyorsunuz.

Benim babam 70 küsur yaşında ateist, dedem de sizin cenabın kafir saydığı bektaşi, onun dedesi de, onun dedesi de.

Size göre ben iyi olamam öyle mi?

Burada defalarca ahlakın dinden bağımsız oluğunu, dinin iyi olmak ile hiç bir alakası bulunmadığını, ahlakın temelinin biyolojik olduğunu açıkladık.

Açıkladık ama dönüp yine "Ama ateist iyi olmaz" diyorsunuz.

Kafanızda bir duvar var, o duvarı aşıp da ötesini göreceksiniz diye ödünüz kopuyor.

Geleni o duvara toslatıp geri gönderiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Sundance yazdı:

Saydığım insanların hepsinin ateist olduğu gibi bir iddiada bulunmadım zaten.

Çoğunluğu ateisttir, dönemlerinin koşulu nedeniyle ateist olmayanların da yöntemleri ateisttir.

Mesele güzellik ise, iyilik ise, fayda ise konumları tartışmasız olan saydığım insanların yanında hikayeden ibaret evliya, aziz nedir diyorum.

Günümüzde niye evliya, aziz çıkmıyor diyorum.

Tarzınız ne kadar aşağılıyıcı farkında mısınız?

Ateist iyi olamaz diyorsunuz genel itibariyle.

Arada tek tük iyi çıkmışsa da yanlışlıkla olmuştur diyorsunuz.

Benim babam 70 küsur yaşında ateist, dedem de sizin cenabın kafir saydığı bektaşi, onun dedesi de, onun dedesi de.

Size göre ben iyi olamam öyle mi?

Burada defalarca ahlakın dinden bağımsız oluğunu, dinin iyi olmak ile hiç bir alakası bulunmadığını, ahlakın temelinin biyolojik olduğunu açıkladık.

Açıkladık ama dönüp yine "Ama ateist iyi olmaz" diyorsunuz.

Kafanızda bir duvar var, o duvarı aşıp da ötesini göreceksiniz diye ödünüz kopuyor.

Geleni o duvara toslatıp geri gönderiyorsunuz.

Biz bütün müslümanlar köleci, pedofili ve kadın düşmanı olmak zorundadır diyor muyuz?

Ateistler iyi olamazmış sanki hiç iyi ateist görmemişiz 

tarihinde Sundance tarafından düzenlendi
Ekleme
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Sundance yazdı:

Biz bütün müslümanlar köleci, pedofili ve kadın düşmanı olmak zorundadır diyor muyuz?

Ateistler iyi olamazmış sanki hiç iyi ateist görmemişiz 

Biz öyle demesek bile gorunen ortada.

Bir iş karşılığında Kadın ve sex vaad edersen sana koşanlar başka birşey düşünmez..

Sonra da kadını ve sex yapmayı fakirlere yasaklarsan iyice sapik , azgın , saldırgan olurlar

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Yeni Üye said:

Burada şu soru akla gelir: Bu kaynak arap putu mudur? Arapların etraflarındaki kabileleri yağmalamak, egemenliği altına almak için uydurduğu rezil, pislik, aşağılık bir arap dini midir?

Yöneldiğin idealle takip ettiğin, örnek aldığın ideoloji tamamen birbirine zıt, bu da seni saf, cahil ve ikiyüzlü konumuna düşürüyor. Takip ettiğin, örnek aldığın ideolojinin iyilikle, bilgi ile, aydınlıkla, sevgiyle, gerçekle hiç bir alakası yok, tam tersine bunlarla tamamen zıt bir anlayışı temsil ediyor. Kuran ve hadisler bunu destekleyen sayısız örnekle dolu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...