Jump to content

Evrimin dediği ve komikliği

Recommended Posts

Yakınsak evrim, birbirleriyle yakın akraba olmayan tür ve soylar arasında görülen benzer biyolojik özelliklerin oluşumunu açıklayan ve bunları tanımlayan bir terim.

Yakınsak evrimin eylem halinde gözlemlendiği klasik bir örneği, farklı canlı türlerinde birbirinden bağımsız bir şekilde gelişen kanatyapılarıdır. Son ortak ataları kanatsız bir canlı olduğu halde hem kuşlar hem de yarasalarevrimlerinin sonraki dönemlerinde birbirlerinden bağımsız şekilde kanatlar geliştirerek güçlü uçuş yeteneğine sahip olmuşlardır
....

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Yakınsak_evrim

Anatomide homolog organ, embriyonikgelişim kökenleri benzer ancak aynı görevi yapmak zorunda olmayan organları ifade etmektedir. Bu tip organlar gelişim aşamasında benzer moleküler denetim mekanizmalarına tabidir ve hücresel bileşimleri ve kökleri birbirine benzer; ancak işlevsel anlamda farklılıklar gösterebilirler. Örnek olarak fokun ön yüzgeci ve insan kolu verilebilir. (bknz. Analog organ)
....

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Homoloji_(biyoloji)

İngilizcesine bakarsanız resimler de görebilirsiniz, anlaması kolay olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

21 dakika önce, poiuz yazdı:

Yakınsak evrim, birbirleriyle yakın akraba olmayan tür ve soylar arasında görülen benzer biyolojik özelliklerin oluşumunu açıklayan ve bunları tanımlayan bir terim.

Yakınsak evrimin eylem halinde gözlemlendiği klasik bir örneği, farklı canlı türlerinde birbirinden bağımsız bir şekilde gelişen kanatyapılarıdır. Son ortak ataları kanatsız bir canlı olduğu halde hem kuşlar hem de yarasalarevrimlerinin sonraki dönemlerinde birbirlerinden bağımsız şekilde kanatlar geliştirerek güçlü uçuş yeteneğine sahip olmuşlardır
....

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Yakınsak_evrim

Anatomide homolog organ, embriyonikgelişim kökenleri benzer ancak aynı görevi yapmak zorunda olmayan organları ifade etmektedir. Bu tip organlar gelişim aşamasında benzer moleküler denetim mekanizmalarına tabidir ve hücresel bileşimleri ve kökleri birbirine benzer; ancak işlevsel anlamda farklılıklar gösterebilirler. Örnek olarak fokun ön yüzgeci ve insan kolu verilebilir. (bknz. Analog organ)
....

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Homoloji_(biyoloji)

İngilizcesine bakarsanız resimler de görebilirsiniz, anlaması kolay olur.

ben kanat  nasıl  ortaya  çıkar  sorusunu  sormuştum  benzerlikten  değil. Gidip  su  üstünde  uçan  balıkları  örnek  göremeyeceksiniz  herhalde  .

Sitelerde Paylaş

Herşeyi Bir kenara biraksak bile dünyada yaşamın bir anda oluşmadığı bir gercek.ama  Kutsal kitaplara göre 6 günde yaratilmis.

Hadi hepsini geçtik diyelim ki , Kuran'da Allah diyor ki cansız sandığımız yer ve gök beni zikreder ama siz anlayamazsın iz. Demek ki maddenin kendisinde bilinç var ve sürekli evriliyor.

Şimdi siz dinciler bunu inkar Edip kâfir oldunuz. Çabuk Tevbe ederek evrimi kabul edin bakiiim.

tarihinde Düşünen Hayvan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrimsel süreci bugün bakterilerde bile gözlemleyebiliyoruz çok hızlı bir şekilde evrimleşiyorlar.Geçmiş yıllarda kullanılan antibiyotikler günümüzde fayda etmiyor çünkü bakteriler her seferinde yeni özellik kazanıyor.

https://evrimagaci.org/bocekler-kanatlari-ve-evrimi-454

https://evrimagaci.org/hayvanlarda-ucmanin-ucusun-evrimi-158

Burda yazanlar ve altındaki yabancı bilimsel kaynaklar sana kanatların nasıl kazanıldığını açıklayacaktır.

Ayrıca bu kadar sizi hayrete düşüren nedir bilmiyorum. Bir tırtılın bile bir kaç günde kelebeğe dönüştüğüne inanıyorsunda milyarlarca yılda oluşmuş evrimsel sürece neden inanmıyorsun.

Sana göre bunu tanrı mı yapıyor sürekli her tırtıla yukardan bakarak doğa üstü gücünümü uyguluyor? Hayır bu kendiliğinden oluyor.Tıpkı milyarlarca yıldaki evrime bir müdahele olmadığı gibi.

Bugün sadece köpek türlerine bile baksan görürsün.Şuan ki gördüğün türlerin hiçbiri 100 yıl önce yoktu. Şuan bir fare kadar olan veya ayıya benziyen köpek bile var.Bu köpeklerin ne kulakları ne ağızları nede tüyleri birbirine benziyor. Bu yapay seçilimdir. Bunların ilk örnekleri ise doğal secilimdi.

Evrimde zaten kısaca doğal seçilimdir.Mikro evrimden makro evrime giden  yolculuğun adı değişimdir ve değişim sürekli olur.

tarihinde lawrenceKrauss tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu şirin nükte, forumum neşe(!) kaynağı olan dindar forumdaşlara gelsin:

Cennnet ile cehennemi birbirinden ayıran sınırın duvarları, bilinmeyen kişiler tarafından hasara uğramış. Ortada ciddi boyutta maddi zarar var. Pis şeytan, karşı taraftaki melekyüzlü meleklere asabi bir şekilde çıkışır: "Cehennemdeki avukatlarım, masrafları sizin ödemeniz gerektiğini ve sınırı yeniden onarmanızı söylüyorlar."

Bu duyan baş melek sezsizce homurdanır: "Lanet olsun. Cennette neden hiçbir tane  avukat bulunmaz ki?"

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Düşünen Hayvan yazdı:

Herşeyi Bir kenara biraksak bile dünyada yaşamın bir anda oluşmadığı bir gercek.ama  Kutsal kitaplara göre 6 günde yaratilmis.

Hadi hepsini geçtik diyelim ki , Kuran'da Allah diyor ki cansız sandığımız yer ve gök beni zikreder ama siz anlayamazsın iz. Demek ki maddenin kendisinde bilinç var ve sürekli evriliyor.

Şimdi siz dinciler bunu inkar Edip kâfir oldunuz. Çabuk Tevbe ederek evrimi kabul edin bakiiim.

Bılinci  veren 

olursa  bilinçli  

imiş  gibi  hareket  eder  zaten  beynimizdeki  bilinç  atomlardan  değil  o  bilincten  geliyor  zaten. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bılinci  veren 

olursa  bilinçli  

imiş  gibi  hareket  eder  zaten  beynimizdeki  bilinç  atomlardan  değil  o  bilincten  geliyor  zaten. 

Muhterem

Ben şahsen sizdeki gri hücrelerin sulandığına dair, 8 kanatlı meleklerden ciddi duyumlar aldım.

Demedi, demeyin...

Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

ben kanat  nasıl  ortaya  çıkar  sorusunu  sormuştum  benzerlikten  değil. Gidip  su  üstünde  uçan  balıkları  örnek  göremeyeceksiniz  herhalde  .

Ortak ataları olduğunu görebilirsin

Sitelerde Paylaş
58 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Bir zamanlar bende bu tv kumandasi nasil oluyorda el degmeden tv programlarini degistiriyor diye soruyordum.

Bu kanat olayina cevap verildikten sonra gergedanin burnunun üzerinde nasil boynuz cikiyor diye sormayacagina emin misin?

Sitelerde Paylaş

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, fosil avcılarının Çin’in batısındaki Junggar bölgesinde buldukları

ve “limusaurus inextricabilis” adını verdikleri yaratık, dinozorlardan kuşlara geçişteki yarı yola ilişkin önemli
işaretler taşıyor. 
Dişsiz gagalı ve ot yiyen bu küçük dinozorun bodur kolları 
ve değişik biçimli pençeleri bulunuyor.

Araştırmacılar, dinozor fosilindeki bulguların 5 parmaklı dinozorlardan 3 parmaklı kuşlara
geçişi açıklayabileceğini düşünüyor.
Bu uzun boyunlu ve acayip görünüşlü Limusaurus inextricabilis adlı dinozorun
baş parmağı çok kısa iken işaret orta

ve yüzük parmaklarının epey gelişmiş olduğu dikkati çekiyor.

Limusaurus_inextricabilis.jpg

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, deadanddark yazdı:

Bir zamanlar bende bu tv kumandasi nasil oluyorda el degmeden tv programlarini degistiriyor diye soruyordum.

Bu kanat olayina cevap verildikten sonra gergedanin burnunun üzerinde nasil boynuz cikiyor diye sormayacagina emin misin?

:D

Veya zürafaların boynu neden bu kadar uzun ?

Ya da şu mükemmel yaratılan insanların kıçında neden bu kadar çok kıl var ?

Bu trolden herşey beklenir...

Evet, yaptığı sadece bu.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, kavak yazdı:

:D

Veya zürafaların boynu neden bu kadar uzun ?

Ya da şu mükemmel yaratılan insanların kıçından neden bu çok kıl var ?

Bu trolden herşey beklenir...

Evet, yaptığı sadece bu.

Yani, kendi uzuvlari, kili yünü bitti sira kuslarin kanatlarina, gergedanin boynuzuna ,filin disine geldi.  Bunlari gectimde bana seyi aciklasin bu arkadas , insanlar yaslandikca burunlari ve kulaklari büyümeye devam ediyormus, bu dogru mu? Dogruysa eger bunun hikmeti nedir dinimizde?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, deadanddark yazdı:

Yani, kendi uzuvlari, kili yünü bitti sira kuslarin kanatlarina, gergedanin boynuzuna ,filin disine geldi.  Bunlari gectimde bana seyi aciklasin bu arkadas , insanlar yaslandikca burunlari ve kulaklari büyümeye devam ediyormus, bu dogru mu? Dogruysa eger bunun hikmeti nedir dinimizde?

buna kanıtınız var mı ne alaka ?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, poiuz yazdı:

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, fosil avcılarının Çin’in batısındaki Junggar bölgesinde buldukları

ve “limusaurus inextricabilis” adını verdikleri yaratık, dinozorlardan kuşlara geçişteki yarı yola ilişkin önemli
işaretler taşıyor. 
Dişsiz gagalı ve ot yiyen bu küçük dinozorun bodur kolları 
ve değişik biçimli pençeleri bulunuyor.

Araştırmacılar, dinozor fosilindeki bulguların 5 parmaklı dinozorlardan 3 parmaklı kuşlara
geçişi açıklayabileceğini düşünüyor.
Bu uzun boyunlu ve acayip görünüşlü Limusaurus inextricabilis adlı dinozorun
baş parmağı çok kısa iken işaret orta

ve yüzük parmaklarının epey gelişmiş olduğu dikkati çekiyor.

Limusaurus_inextricabilis.jpg

peki dediğim balıklar neden veya nasıl su üstünde uçuyor izlemişsinizdir sizde ? 

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

buna kanıtınız var mı ne alaka ?

Çok alakası var, çünkü bence meraklı olan dindar birisi kıçındaki kılların hikmetini mutlaka sorgulamalı.

Sorularla İslamiyet sitesinin o ulvi ve engin görüşü nedir bu meselede ?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...